DE Aan onze Lezers Groot Parlement Zondag 10 October 1915 In oorlogstijd 5 centiemen het nummer 70"e Jaar 4674 kATIiOI.il li NIEUWS- I V AAKO.MOINGSBUA I) VAN DE Pil ITE-GOOSSE\S 1 DENDERBODE Abonnementsprijs 3 frank 's jaars Men schrijft in te Aalst 31. KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DRUKKER UITGEVER AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0.75 fr. twee maal 1,25 tr. (iewone annoneen 0.15 fr. de regel. Vonnissen, sterfgevallen, en;:. 0,50 fr. de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Aalst, den 9 October 1915 Te rekenen van Zondag 17 dezer, zal ons blad merkelijk van formaat vergroolen. Door het aanhoudend opslaan van het gazetpapier in 'l bijzonder zijn wij ge noodzaakt, te rekenen van hooger gezeg den dalum,ons blad 0,05 te verkoopen. Onze geachte Lezers zullen het ons niet ten heuvel duiden, gezien de moeilijke tijden waarin wij leven. Dat wij ons blad van week tot week zullen aantrekkelijker maken hoeft niet gezegd. Benevens leerzame en nuttige artikels, nieuwstijdingen, enz. beginnen wij van af toekomende Zondag een prachtig en boeiend mengel werk,getiteld Wie is deMoordenaar? één gewrocht van groote letterkundige waarde dat tie lezer van week tot week zal boeien en nieuwsgieriger zal maken. Agenten-Medewerkers worden in iedere Stad en Gemeente gewenschl. Voorwaar den op vraag. Leest en verspreidt DE DENDERBODE. Late Zonnestraal... 1 De wolken hangen laag opdofte daken Wier loomedeining vvreevlen weemoed draagt, Alsof de stad, in regen-nevel, klaagt Dat er geen morgenzon meer wil ontwaken. En 'toosten doen van vreugde-vuren blaken. Geen vogel die nog iets te fluiten waagt. Alleen de wind die door den regen vlaagt, Komt in de schouw zijn rauwe gillen slaken. En even beeft door al dat bui-gerucht, Een verre beiaard-voois, wier klanken-vlucht Den dood bezingt van tergend-slepende uren. Doch, 0 mijn hart, hoe gij ook mort en zucht Om al de barschheid van die bronzen lucht, Het baat al nietgij moet uw lot verduren En zie daar schuiven de avondwolken open. Een late zonnestraal roodt tuin en dak Waarop een vogel, die het zwijgen brak, Nog blijde tonen slaat: een zang van hopen. Lijk paarlen zie 'k de regen-droppen loopen De pannen langs, die glinsteren goudig-wak, Wijl plots die zonschicht door den hemel stak, En héél de stad kwam in zijn tintling doopen. De weemoeds-wade die den ganschen dag Doodsdroevig over alle dingen lag, Werd doorgescheurd. En al het donker lijden Dat zwol in mij, zoo bitter en zoo bang, Bij regen-lied en kruipende urengang, ls opgeklaard tot vredig-stil verblijden Jef CRICK. over Napoleon's Winter- veldtocht in Rusland in 1812 (4° Vervolg.) Groote slag bij MOSKOWA. Schrikkelijke slachting. Aftocht der Russen. Mensclien lief, wij hebben over eenigen tijd wat te veel lof van liet wedor gesproken. De kaart is gekeerd. October zet oen guur en sluursoh gezicht. Een licht overfraksken wordt heel dragelijk. Ja zeker Bode I De winter is in vollen aantocht, en ach, die holsch oorlog blijft de volkeren op de pijnbank leggen Ne menseh zou tegenwoordig zuchten laten, groot genoeg om er eeneu windmolen te laten op draaien Indien '1 maar baten kon. Komt laten wij liever ons verhaal over Napo leon voortzetten bet zal ons al de ellen den van dezen tijd wat doen vergeten", en ons mot onzen geest terugvoeren naar die wijde russische vlakten waar. over ruim honderd jaren, ook zooveel drama's zijn afgespeeld.Alleman luistert ?...Goed. We gaan voort. Smolensk, of beter, do puinen van die brandende vesting, waren dus in de handen der franschen gevallen, in den avond van 17 Oogst 1812. Niet tegenstaande al de moeilijkheden welke zij reeds tegengekomen waren, bleef Napoleon staal-vast in zijn besluit van voort te rukken, altijd maar voort, lot aan het hartje zelf van Rusland Mo.'cou, die toen de hoofdstad was. Aanstonds na den val van Smolensk waar hij, met. zijn gewoon meesterschap, in al de noodwen digheden voorzag, zend hij een aantal generalen af op de hielen van den rus Barclai de Tolly. Men weet dat deze generaal in aftocht was op St. Peters- burg, doch bij verandert van manoeuver ton einde in verbinding te komen met zijn konfrater Bagration wiens leger korps in opmarsch is op den weg van Moscou. Napoleon verneemt het eft stuurt onmiddelijk den dapperen maarschalk Ney op hem af. om zijne vereeniging met Bagration te Beletten. Ney trekt op, en ontmoet éenen vijand die van hoogt'* tol hoogte weerstand biedt, achteruit wijkt, en bij iederen slap in aantal schijnt toe te nemen Bode geleek die taktiek welke de Russen toen gebruikten niet een beetje op hunne huidige manier van strijd - voeren Dat kan wel. In alle geval was zulks hel beste strijdplan voor de Russen Nochtans kon Barclai zich daarmede niet redden, want na versterkingen ontvangen le hebben, dwong maarschalk Ney hem tot den strijd en behaalde op hem eene zoo bloedige als schitterende overwin ning. Afgescheiden van Bagration, 11 twee deelim gesneden, belemmerd ii men ongon doortocht waar slechts mai voor man uitkon, was het leger vai Barclai reddeloos verloren, maar.het noodlot was wederom met Napoleon Weerom al eens Ja, en de laatste maal niet Een franschc goneraal, Junot, nadi n Dniépe op het aangeduide puilt overgetrokken le zijn, had verder hel bevel van Napoleon in den wind geslagen en terwijl hij wer keloos bleef, wist het geteisterd lege. van Barclai uit do val to ontsnappen, liet rad der fortuin draaide voorwaar heel gunstig voor" de russen men zal zich herinneren dal eerst Bagration, als door een mirakel, zijn lego kon redden thans was do strijdinac'd van Barclai even gelukkig aan eone gewisse vernieti ging ontkomen. Men kan begrijpen dat Napoleon, toen hij aldus telkens de best opgevatte en meest beslissende strijd plannen, door Zijne afwezigheid en door do foul van een zijner goneralen, za- mislukken. Inwendig bitter moest telen gesteld zijn Doch hij bleef volkomen kalm van geest en ziel en naarmate de hinderpalen grooter werden, klom ook zijne koelbloedigheid. Aldus, terwijl zijn hart gewis vol wrange droefheid was, ging hij 11a den zegepraal van Ney, met een rustigen lach 0111 den mond, ouder scheidingen uildeelon op het, slagveld. E11 door zijne logenwoorheidl en de olektri- seerendë woorden die hij daar tot hen allen sprak, vergaten al die dappe voor een oogenblik den rouw en liet bloed tier slachting, 111 den roes van den geestdrift en .der voorgespiegelde glorie BodenT ziju toch wreede zaken hoe kan er glorie en geestdrift geboren worden op een veld dal volgestapidd ligt met broeder-lijken Eu toch gebeurt dat nog alle dagen. Dal is oorlog, mensclien lief Edoch, lalen wij oenen sluier neervallen op al die razende mensclien worstelingen die heden weer de wereld verschrikken. Allerzijds onverbiddelijk en woedend aangevallen, moesten de russen in groote haast steeds verder terugdeinzen en hun ;ewonden achterlaten. De gang van hol franschc reuzen-leger, geleid door den ijzeren wil van Napoleon, laat zich door niels afstuiten. 'I Is als een machtige stroom die altijd maar voorlgolft, verder en verder, door de cindelooze pleinen a 11 Rusland. Napoleon is van gedacht dal thans een groote slag moet plaats grijpen tegen de russen, wier legers 1 reeds zeer geschokt zijn, en daarbij zeer terneergeslagen door den val der esting van Smolensk. Daarom snelt hij zelf naar «le baan van Moscou, nadat de soldaten van prins Eugcen zich reeds daarheen 111 beweging hebben gezet. Den 29 Oost komt hij aan de Viasma, eene stad welke hooger op, langs den Dniéper, .an het uileinde van dozon stroom is ge legen in de richting van Moscou. De stad slaat in brand, en de bevolking is voort vluchtig. De franschen kunnen de vlam men voor een deel blusschen, en ook een jroot getal eetwaren-magazijnen redden. Hier verneemt Napoleon dal Barclai de Tolly, vóór ie ïanftonisi va'n oen rus sischen veldmaarschalk Kutusoff die hem komt vervangen, en de raanoeuvors ver sturen, van plan is de kans dot- wapens te wagen in de omgeving van Viasma Doch Kutusoff komt inlusschen Hij neemt hot bevel van het leger en om te vechten kiest hij eene andere plaals die een weinig verder op ligt, namelijk do plaats Borodino. Deze plaals is gelegen aan de monding der Moskowa, eene andere belangrijke rivier wi lko ook Moscou bespoell, en daarom heet de geweldige worsteling die eaa: gaat plaals grijpen de strijd der Mos- liowa. Aldus blijft den naam dier rivier onsterfelijk geboekt 111 de geschiedenis. Zooals die kleine slroom, de Yzer, ie thans in ons landje zooveel bloed reeds heeft gedronken, ook treurig be faamd zal blijven, niet waar, Bode Juist. De drie eerste dagen van Sep tember verbleef liet fransch leger in de sta 1 Ghjalh, nabij Borodino. Den 5' der zelfde maand ontdekt Napoleon eindelijk heel de vijandelijke strijdmacht in slag orde opgesteld op eene reeks van heuve len, in de omgeving van Borodino. Nu gaat het er stuiven Eene sterke wjjk- schans opeen der voorste heuvelen opge bouwd, en door. Bagration in eigen per soon verdedigd, gaat met kanonnen en heel den boel in handen der franschen over. Dat was een goed voorteeken. Gedurende den nacht die volgt ontplooien zich de troepen van Napoleon, en nemen voor hel u'ovecht van morgen hunne aan geduide stellingen in. Do keizer neemt een weinig rust ouder zijne tent, doch b hot ecrsle krieken van den dag zit hij paard en gaal alles in oogonschou nemen. Op dit oogonblik brengt een postbode hein oen brief van de keizerin aan alsook liet porlret van zijn jongen zoon, den kleinen - koning van Rome Voor enkele minuten vergoot bij he slagveld en wordt vader. Met oenen ge lnksglans in de oogen roept hij al d officieren van zijn huis alsmede al zijne generalen die op eenigen afstand naar zijne bevelen wachten. Hij deelt hun zijne vreugde mee, en dan doet hij het portret buiten zijne tent, op eeneu stoel plaat sen alzoo kunnen al de soldaten het eens-komen bekijken en daarin nieuw moe 1 putten. En ge moot weten dat toen op het hoofd van dien keizerszoon al «le glorie-droomen van Frankrijk rustten. Toen hij een jaar vroeger, den 20 Meert 1SÜ, lor wereld kwam, was de geest drift der fransche natie zóó groot, dat de gemeenteraad van Parijs een jaarwedde van lien duizend franken stemde voor den hofknaap die het eerst het nieuws der geboorte had gebracht. -- Bode -, Bode wat jozegt Maar ik voeg er aanstonds bi j de leden van dienzelfden gemeenteraad waren de eersten om in 1814 den troonafstand van Napoleon uit te roepen en zijn zoon, dc - koning van Rome wiens ge boorte met kanonschoten en 't gejuich van millioenen mensclien was begroet geweest, stierf op 21 jarigen ouderdom als een armen banneling en teringlijder. Alzoo vergaat alle aardsehe grootheid... Wij gaan voort. Den 7 September komt Napoleon stralend uit zijne tont de dag is prachtig, en omdat de zon vandaag zoo heerlijk opgaat zullen die duizenden mensclien mei des te meer begeestering, gelijk tijgers vechten... Gansch het leger staat strijdvaardig, en aan ieder kom- pagnie wordt de volgende proclamatie van de 1 keizer voorgelezen Soldaten Ziehier hel gevecht dat gij zoo zeer hebt, ve.rla.ngfl. Thans hangt, de zege praal van a af; zij zal o>is een over vloed van levensmiddelen schenken, goede rustlat-t ierenen.ons toelaten spoedig naar net vaderland terug te trekken. Gedraagt u gelijk te Auster- lilz, le Friedland, le Wilepsh, te Smolensk, en moge hel verste nage slacht over uwen strijd van heden met perheid spreken moge men van elkeen uwer zeggen Hij maakte ook deel van die reusachtige wor steling in de vlakten van Moscou )p loon dezer proclamatie was euer- li en ernstig gelijk de ernst van het zelf, dat 1111 geslagen had voor de beide legerscharen. Napoleon rijdt naar de wijkschans die gisteren door de zijnen werd veroverd, hij springt van zijn paard af, en... nu gaat het vuur aan de lont Overal begint hot kanon te donderen dat de grond davert. Langs drie verschil lende. kanten worden de stellingen der russen bestormd. De.aanval lukt, maar twee fransche generalen zijn gekwetst, en de prins van Eekmiihl wordt met zijn paard door een obus ten gronde gewor pen Alsdan geeft Napoleon die zich bijna op do vuurlijn bevindt,«bevel aan maar schalk Ney den onderbroken aanval met nieuwe kracht door te zetten. De held haftige Ney laat het zich geen twee inaal zeggen: hij ijlt met zijne mannen voor waarts 011 verovert Borodino. Dan sluit zich generaal Davoust bij hem aan, en mot hun heiden overrompelen zij de stellingen van Bagration, en behouden die trots alle tegenaanvallen. De linker vleugel der russen hoeft geen steunpunt meer... Bagration begint in nauwe schoe nen le zitten, des te moer dat de prins van Eekmiilii die een nieuw paard onder zich heeft, nogmaals in 't veld rukt tegen hem, langs een andere zijde. Bagration roept den opperbevelhebber Kutusoff te zijner hulp, maar deze heeft hel ook kwaad tegen prins Eugeeu die hem komt aan le vallen en meester is van Borodi no... De worsteling ontbrandt van langs om meer geweldiger, 011 krijgt steeds nieuwe uitzichten... Op zeker oogenblik brengt Kutusoff al zijne massa's vulk over naar den linkervleugel van lntu le ger die bedreigd wordt. Na pole ui heeft die beweging geraden: hij werpt zijne reservcn in don slag en doet eene batterij vau vier en tachtig stuks vöoruitvliegen. De russen komen afgestormd oui haar aan te randen. En nu geraakt de strijd I op ziju hevigste 'l wordt een ware hol. i De fransche karabiniers, de kurassiers, de huzaren rukken beurt om beurt teu

De Denderbode | 1915 | | pagina 1