Gemeenteraadszitting OORLOGSBERICHTEN. J*r Toekomende week ge ven wij het vervolg der KRO- NIJKE. Eed ïirtrsK oil 'l Belegerde Parijs Hulde aanval de zon schittert in de helmen, in de lansen, in de sabels, maar weldra wordt alles verduisterd door wolken van stof, en er hangt als een rooden nevel van bloed over de slachting Bode dat moet ijselijk geweest zijn Ja, het gevecht der Moskowa is vermaard gebleven in de geschiedenis, evenals zoovelen van dien lijd, om zijne sombere wreedheid. Acht honderd ka nonnon stonden or van weerskanten opgesteld in de ruimte van eene halve mijl, en ge kunt denken hoe het daar vuur regende. Tot. drie maal toe wordt er voor het bezit der groote russische stellingen tot aanval en tegenaanval over gegaan de laatste maal was het onbe schrijflijk akelig 'L Werd een gevecht van lijf om lijf, met schrikkelijke charjen van do bajonnet... Het duurt tot' den avond. Kindelijk blijven de franschen meester; de russen zijn deerlijk toegeta keld, doch wat al bloed heeft het niet gekost aan beide zijden De russen ver loren ruim vijftigduizend man, waaron der Bagralion zelf en andere hooge man- no De franschen hadden ook groote verliezen aan manschappen, zoowel als aan generalen en officieren. Zoo eindigde die duivelsehe worsteling van 6 Septem ber 1812, op de boorden der Moskowa. Bode ne mensch zou er van zuch ten En zeggen dat wij nu weer zulke tijden beleven. Eilaas ja... Komt, goeie koeragie en tol toekomende week. Begroet Op Maandag 4 October 19x5 De heer Burgemeester verklaart de Zitting geopend. De heer Sekretaris geeft lezing van het verslag der vorige zil ting dat werd aangenomen. M. De Hert brer.gt hulde aan den heer J. Van den Bergh. d.d, Burgemeester onzer geliefde .-tad, sedert ruiin één jaar, toen zij door 't vijandelijk leger werd beschoten en ingenomen. Hij doet uit schijnen dat de taak van tien heer Van den Bergh in de sombere dagen die daar opvolgden met veel moeilijkheden ge paard giugen, en dat hij zijne beste krachten ten pande stelde 0111 zijn zoo hard beproefde medeburgers van den dreigenden hongersnood en nog meer dere onheilen te vrijwaren. Door zijne kiesche handelwijze vergemakkelijkten in hoogermate de noodzakelijke betrek kingen tusschen de Duitsche en Stede lijke Overheden. Wij drukken onze her ken telijkheid uit en bedanken den heer Burgemeester voor al wat hij deed voor de openbare gezondheid, hel herstellen der schoep vaart en voornamelijk voor de hulp welke bij aan de arme bevolking 'verstrekte, daarom verdient M. Van den Bergh hulde en dank van ons allen en van geheel de bevolking ter golegenheid van dit jubileum van 365 verdienstelijke dagen. M. De Windt sluit zich aan bij de woorden van M. De Hert en zegt dat bier geene politieke kwestie kan of mag te pas komen en geheel de Aalstersche bevolking zal hot met ons eens zijn, de in 1871 (Uit 't dag-boek van Sarah Bernhardt) (5* Vervolg) Wat moesten wij beginnen De doorweekte wegen waren door de kanonnen onbegaanbaar gemaakt. Wij waren nog zes kilometer van Tergnier af. Een fijne doordringende regen deed onze kleeren aan ons lichaam plakken. Er waren vier rijtuigen, maar er waren ge wonden te vervoeren; er zouden nog meer rijtuigen komen, doch er waren dooden weg te halen. Een geïmproviseerde draagbaar, door twee mannen van het personeel gedragen, kwam voorbij. De majoor lag er op, zoo lijkwit dat ik mijn handen stijf dicht kneep, zoodat mijn nagels in het vleesch drongen. Een der offi cieren wilde den dokter die er achter liep iets vragen: O neen, ik bid u, ik bid u, ik wil 't niet weten. Die ongelukkige En ik hield mijn ooren dicht, alsof men mij iets afschu welijks zou toeroepen. Ik heb 't nooit ge weten. Wij moesten intusschen toch er toe beslui ten op weg te gaan. Wij liepen meer dan twee kilometer ver zoo dapper mogelijk, hier aan den hoor d.d. Burgemeester gebrachto hulde, als dankbetuiging te bekrachtigen. M. Van den Bergh bedankte in eenige hartelijke woorden en zegde dat hij tol het einde zijnen plicht gewetensvol zal volbrengen. DAGORDE De daarop voorkomende punten, Gemeentebelastingen, Rekening dei- Spaarkas 1914 en begrooting voor 1916; Grondverkoopingen der Burger lijke Godshuizen Heraanneming dei- School Drij Sleutelstraat alsook de aan werving van grond aan de Capucienen- laari jegens M. Van Tittelboom werden na bespreking allen gemachtigd. Punt 6 Openbare werken. M. Moyersoen. Wij zijn op hot oogenblik gekomen dat de werken van het Park ver gevorderd zijn, men was reeds genoodzaakt een groot getal werklieden af te danken, kortelings zul len er nog andere volgen. Daarom vraag ik aan den raad in naam van 'L Schepen college, ten einde ons volk nieuw werk te geven, ons le machtigen nieuwe wer ken uit te voeren, namelijk die der laan van aan den Gontschen tot aan den Brusselschen steenweg. In 1914 beloofde hot Staatsbestuur eene toelage van 450,000 fr. Daarop steunende, heeft het Schepencollege plans doen opstellen en was het reeds 't ak koord met de eigenaars voor de onteige ningen. Of wij na den oorlog do beloofde toelage zullen innen, kan ik uiet verze keren. Daarom wou ik alvorens de wer ken uit te voeren, uitdrukkelijk de machtiging van den Gemeenteraad ver werven, nu dat wij die werken in beter voorwaarden en veel goedkooper kun nen uitvoeren. Dit voorstel wordt algemeen goedge keurd en de machtiging voor liet uitvoe ren dezer werken verleend. I)E DENDERBODE sluit zich aan bij al de blijken van hulde, dezer dagen go- bracht aan den verdienstvollen d.d. Bur gemeester J. Van den Bergh 'en drukt hem levens dankbaarheid uit voor zijne zelfsopoffering en het goede dat hij voor onze moederstad en ook voor de Aal stersche bevolking heeft verwezentlijkt. Zijn naam zal in eeuwige gedachtenis blijven en immer als weldoener door do dankbare'Aalstenaars aan 't nage slacht verkond worden. Wij drukken den wensch uit, dat hij met Gods hulp zijne lastige laak moge volbrengen zooals hij ze begon. Nogmaals in naam van alle Aalstenaars dank, heer Burgemeester. Nooit kan men u vergel den 't gene gij voor het beproefde Aalst onder den druk van innige smart, gij offerde ook op 't altaar des vader lands, hebt volbracht. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN 6 October. Uit het groote Hoofdkwartier. Op de hoogten noord westelijk Neuville werd een Fransclie handgranatenaanval afgeslagen. In Champagne poogden de Franschen gisteren op het huidige aanvalsfront het maar toen bleef ik uitgeput staan. De mod der die aan onze schoenen bleef plakken maakte ze zwaar. De inspanning die het kostte om 11a iederen stap de voeten weer uit die slijkmassa op te trekken, matte ons af. Ik ging zitten op een mijlpaal en verklaar de dat ik niet verder gaan zou. Mijn lieve gezellin schreide. Het was nacht geworden, 0 zoo'n koude nacht I... Tegen Soubise aangedrukt, trach tend elkander te verwarmen, begon ik slape rig te worden, en zag langs mijn oogen gaan de gewonden van Ch&tillon die van koude stierven, zittend tegen kleine struiken. Intusschen kwam er een kar voorbij die naar Tergnier terug ging. Een van de jonge lui riep die aan en toen men het eens was over den prijs, voelde ik mij van den grond opgenomen, in den wagen gezet en wegge voerd in een hortend gewaggel van twee ontwrichte wielen, die hoogten beklommen, in putten verzonken, over steenhoopen schokten; en de voerman zweepte zijn paar den voort en zette ze aan met zijn stem. Er was in zijn wijze van rijden een het deert mij nieter kome van wat wil dat een teeken des tijds was. Ik nam dat alles waar in mijn dommelen- den toestand, want ik sliep niet; maar ik had geen lust 0111 vragen te beantwoorden. Een plotselinge schok beduidde ons dat offensief voort te zetten. Door hevig artillerievuur, dal 's namiddags in he beid toenam, meende de vijand onze stelling voor den algemeenen aanval rijp le maken,terwijl zij op het ganscho front hunne aanvalstroepen opstelden. Onder ons artillerievuur, op de andolijke uitgangsstellingen gericht, go- lukte het de Franschen op en Ml Éa;i sen hunne troepen tot den aanval te laten overgaan, en waar zij aanvielen werden zij met groote verliezen terug geslagen. Alzoo mislukten aan de straat van Somme-Py-Souain hunne dikwijls herhaald stormloopen. Ook zoo noor delijk als noordoostelijk der hoeve Beauséjouren noordwestelijk Villo-sur- Tombe waren de aanvallen le vergeefs. In het Engelsch bericht van 1 October is beweerd, dat de Engelsche in den Luchtkamp de overhand hadden op 'onze vliegeniers. De hierondorstaande tabel geeft daarvan het beste bewijs. In September zijn de .volgende vlieg tuigen verloren In Luchtkamp 3 vermist, 3 afge schoten, 2, te samen 7 vliegtuigen. In de zelfde tijdruimte verloren onze vijanden Engelsche Fransche in Luchtkamp 4 in Luchtkamp 11 afgeschoten 1 afgeschoten 4 geland achter geland achter onze linie 3 onze linie 7 8 22 te zamen 30 vliegtuigen. Uit Fransche bron .- PARIJS. 6 October. Ambetelijk be richt van 5 October. In Artesié tame lijk heftig geschutvuur van beider zijden op geheel het front noordelijk de Scarpe. Gevechten met bombenwerpers en torpe- dos in de streken Quennevières en Vic sur Aisneen op do hoogvlakten van Nouvron. Ook in Champagne artillerie gevechten, bezouderlijk in de streek Epine-de-Vede- grange nabij de hoeve Navarin''en den heuvel van Souain. In de Argonnen gevechten van schuts- graaf tot schutsgraaf met handgranaten on knalbommen bij Courte-Chaussée en Fille Mort<-. Noordelijk Verdun trof onze artillerie in den omtrok van Omes een duitsche trein on veroorzaakte eene zeer hevige ontploffing. Van 't overige front is njets te melden. Een onzer kleine vlieg- tuigvloten belegde de statie van Braches legen Péronne met 50 granaten. Avondberieïit van 6 October. Noorde lijk de Scarpe en Oostelijk Arras tamelijk hevig artillerievuur. In do streken Lihons en Andechy schutsgraven gevechten met handgranaten én bommen. In Cham- pagno zet onze vijand, met hulp van stikgranaten, de beschieting van het ach ter ons front, zuidelijk de Navarin-hoeve, liggende gebied voort. Onze artillerie beantwoord zeer heftig aan de duitsche schutsgraven en verdedigingswerken. Bijna gelijk onderbroken artilleriege vechten kwamen voor in de Argonnen in destreek van La Houyette, in Epargos en in het bosch van Apremont, in Lotha ringen hij Moncei Arracouït en Ancevil Ier. In den avond van 1 October beproeft de vijand met onze posten Oostelijk Orbey in de Vogezen handgemeen te worden.Hij werd volledig teruggeslagen. Oostenrijksch-Hongaarsch- - Italiaansche Oorlog. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN 6 Oktober Op de hoogvlak- wij te Tergnier waren aangekomen. De kar was blijven stilstaan voor het hotel. Wij moesten afstappen. Het hötel te Tergnier kon ons maar eene kamer afstaan voor ons beiden. Toen het ochtend was vroeg ik in lichtingen omtrent den trein die ons naar La Cateau moest brengen; maar ik kreeg ten antwoord dat er geeu trein was. Wij moesten ware wonderen doen om een rijtuig te vinden. Eindelijk stemde een dok ter er in toe ons een tweewielig rijtuigje te ieenen; maar er was geen paard. De arme dokter had het zijne moeten afgeven, opge vorderd door den vijand. Het was een wagenmaker, die mij voor grof geld een veulen wilde verhuren, dat nog nooit was aangespannen, en razend werd toen hem het tuig werd opgelegd. Het arme jonge dier, duchtig geranseld, bedaarde, maar zijn razernij ging over in verstomping. Staande op alle vier zijn pooten die trilden van woede, weigerde het veulen een stap voorwaart» te doen. Met naar den grond gestrekten hals, starre oogen en opengespalk te neusgaten, bleef hij staan als een paal in den grond. Toen gingen twee mannen het lichte rijtuigje vasthouden, en de halster werd hem naar achteren afgetrokken; hij snoof even, schudde den kop en denkend dat hij vrij en zonder banden was, begon hij te loepen. De mannen hielden het rijtuig bijna niet vast. Hij sloeg een paar keer even ach ten van Vielgereuth werd omtrent mid dernacht een sterke llaliaansche, aanval, welke stelselmatig dichter bij onze hin- dornisse, kwam, redeloos afgeslagen. Uit Italiaansche bron ROME 6 Oktober. Ambtelijk bericht. I11 het Tonalgebied besteeg, 'den avond van 3 den oktober, eene. Italiaansche Bergafdeeling' de steile Tonalspils aan liet einde van het Strinadel en verdreef eenige vijandelijke groepen welke daar vas'en voet haddon en vernietigden do begonnen verdedigingswerken. Zij keer den in hunne liniën terug om zich aan hot vijandelijk vuur le ontrekken. Onze batterijen zetten hun spervuur tegen de toegangen tot Torrióne voort en verhin derden den tegenstrever ze terug te be zetten. In den nacht van 4 Oktober be proefde de vijand, in het Felladal, oenen aanval op onze stellingen op den Ponte- bana; hij werd teruggeslagen 'op den Karst liet gewone geschutsvuur. Er wordt nog altijd treinen verkeer op don Triesterijzerenweg, tusschen de staties Mabrennaen San Giovanni waargenomen. Uit Duitsche bron. Legergroep van Generaal Veldmaar schalk von Hindenburg. BERLIJN, 6 Oktober.De vijand heeft gisteren tusschen Dryswjaty'-meer en Krewo nieuwe aanvallen beproefd zij werden afgeslagen of mislukten onder ons vuur. In 't begin behaalde de vijand te Kosjany en heel zuidelijk van het Wiszmew-raeer eenig voordeel door tegenaanvallen werd den toestand voor ons, onder groote verliezen voor don vijand; opnieuw hersteld. Legerafdeeling der Generaals Veld maarschalken Prins Leopold v. B en von Mac kernen. Toestand onveranderd. Legergroep van Generaal-Veldmaar schalk von Linsingen. I11 de streek wostelijk Gzartorysk ont wikkolen zich de gevechten. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 6 Oktober. Geene ver anderingen. Uit Russische bron PETROGRAD, 6 October. - Ambtelijk bericht. --Op het iro:v: vestdijk Riga, kleine gevechten. Noorderlijk Birsgallen bezeltoden onze troepen een deel derDuit. sche schutsgraven aan don linkeroever van den Korumvloed, welke zich tus schen.. El isen hof en Tannenfeld in de Duna werpt (10 kilometers noordelijk Birsgallen). De gevechten aan de moeren Metlun-Dryswajaty- Miatzol - Wieznieuw duren voort. Na een hevig bajonnelten- gevecht bezeltoden wij het dorp Wassi- lina zuidoostelijk Kosjany (6 kiloin.) cn het dorp Russaki aan de .Mjadsjolka noorderlijk Postawy (8 kilom.) Een ander bajonnettengeveeht bij het dorp Rybtclia- ny in de streek van Russaki liep in ons voordeel af. Wij bczetien het dorp. Bij Smorgon en zuidoostelijk alsook aan Opper Niemen in de streek van het dorp Djeljatitischi voortdurende schermutse lingen met den vijand, welke zonder ge volg naar 't oosten overgingen. Zuidelijk van Pripet bezetteden onze troepen in de streek des ijzerenwegs Kovvel-Saniy over den Midden Slyr de dorpen Wolka en Houlzia (19 kilom. noordwestelijk den ijzeren weg) en de dorpen Oplowa, teruit en begon te draven. O, 'twas niet meer dan een sukkeldrafje; toen hield een jongen hem tegen; hij kreeg worteltjes, hij werd gestreeld, en de halster werd hem weer aangedaan. Onmiddelijk bleef hij weer staan. De jongen was in het rijtuig gesprongen, en de teugels heel losjes vasthoudend moe digde hij hem aan met zijn stem, om hem weer aan het loopen te brengen. Het veulen deed een aarzelende poging, en geen weerstand voelende, begon hij een kwartiertje lang zachtjes te draven en kwam ons toen aan de deur van het hotel afhalen. Ik moest vierhonderd franken bij den no taris van het plaatsje deponeeren voor het geval dat het veulen bezwijken zou. Och 1 wat een tocht De jongen, Soubise en ik zaten op elkaar gepakt in dat kleine wagentje, waarvan de wielen kraakten en. piepten bij iederen stoot. Het arme veulen dampte als een te vuur staande ijzeren pot waarvan het deksel wordt opgelicht. Wij waren 's morgens om elf uur vertrok ken en toen wij moesten stilhouden om het arme dier dat niet verder kon, was het vijf uur in den namiddag, en wij hadden nog geen twee uur afstands afgelegd. Dat arme veulen 't was deerniswaardig. Wij wogen met ons drieën niet zoo heel zwaar, maar voor hem was het toch nog te veel. ('t Vervolgt)

De Denderbode | 1915 | | pagina 2