Groot Parlement Wie is de moordenaar Zondag 17 October 1915 5 centiemen het nummer 70"e Jaar IV0 4675 KATHOLIEK NIEUWS* EN AANKONDIGINGSBLAD DE DENDERBODE Abonnementsprijs 3 frank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DRUKKERUITGEVER VAN DE PUTTE-GOOSSENS AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 fr.twee maal 1,25 fr. Gewone annoncen 0,15 fr. de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 fr. de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Aalst, den 9 October 1915. Goenavond. Geen' haardstêe nu. Geen' kave in 't dorp Of rook 'n laat ze puilen Ten avonde in Die nederdaalt. De vogels zijn gaan schuilen. Gaan schuilen nu Ook, meer als moe, Gaan stillekens, beneden Hun eigen dak, De menschen, met Hun afgewrochte leden. Geen' heerdstêe, en Geen' kave, of elk 'n Heeft er ééne iu de ooge De vrouwo steekt Het houtvier aan, De rook gaat recht otnhooge.» Heel 't schamel dorp Is moe- en mat- Gekruid gekreund,gekropen, 't Allaam gewend In 't akkerland Eu stakestijf gestopen (s). Hun' ruggen gaan Ze rechten en, Te langen lijd Zal iedereen Nu, zorgeloos, Zyn pijpke rooken mogen. Te berde staat En roept alreê. De zoppekom (B)al keuken, Al eetzale is Het leemen huis, Al kittelende reuken. Goenavond, Jan, Goenavond, Joos Goenavond al te zamen Tot morgen 1 Smake Uw eten, en... Zoo moge 't wezen I Amen. - 22/10/96. Guido Gezelle. (1) K*re schouwe, vierstede, schoorsteen. (2) Gekruid Kruiden,hetgeen beteeken! Wie den, 't onkruid weren, uittrekken. (3) Qestopen Stuipen, hetgeen beteekent Voorover nijgen, buigen. (4) Te berde Op tafel. (5) Zoppekom Paplcom, papketel. over Napoleon's Winter- ^1 eldtocht in Rusland in 1812 (5* Vervolg.) De Russen ontruimen Moscou. Brand der Heilige Stad. Vreese- lijke tafereelen. Eu nu, vrienden, zou ik u vragen van met dubbele aandacht te luisteren want wij gaan aan de somberste blad zijden van ons verhaal komen. Alvorens voort te gaan zullen wij in eenige regelen onze vorige parlementen samenvatten dat brengt klaarte in de zaken. Napoleon verliet dus Parijs den 9 Mei 1812 om zijn leger te gaan vervoegen dat bestond uit 400,000 Franschen en bondgenooten. Den 17e komt hij aan in Dresden, de hoofdstad van Saksen. Hij verlaat die stad den 29* en des ander daags doel hij zijne intrede in Polen. Van daar begeeft hij zich naar Thorn waar hij de eerste bewegingen van zijn leger bestuurt. Den 7* Juni is hij te Dantzig, en vervolgens trekt hij op naar Koenigsberg op de grenzen van Duitschland. Den 18* ziet men hem te Insterburg, den 19e slaat hij zyne tenten op te Gumbinen, en daar na te Wilkowiski, ten volle op Russisch grondgebied. Het is van hier dat hij den 22* eene vurige proclamatie richt tot zyn leger. Eindelijk den 24* trekt hij met den helft van zijn strijdmacht (200 000 man) over de groote rivier de Niémen of Njemen. Napoleon ging er rap van door, gelijk ge ziet. Inderdaad - Bode Hij maakt zich gereed om Wilna, de hoofdstad van Russisch Polen te be stormen, doch de vijanden leveren de stad over, na de magazijnen verbrand en de brug der Willia (eene andere rivier) opgeblazen te hebben. Napoleon verblijft i 17 dagen te Wilna. Dan rukt h'y op naar het legerkamp der Drissa waarin Gzaar Alexander zich verschanst heeft de Rus sen ontruimen het kamp bij de aankomst van Napoleon. Vervolgens ontruimen zij ook de stad Witepsk welke omtrent den 29® Juli in de handen van den keizer valt: de stad staat in brand en de bevolking is weggevlucht. In 48 uren tijds snelt Na poleon met 120 duizend man over den Dniéper (een belangrijke stroom) om de groote vesting van Smolensk te gaan verrassen. Den 17® Oogst, om 2 uren van den namiddag begint er een hevige strijd om het bezit dier vesting; zy bezwijkt in den avond. De Franschen gaan maar altyd verder. Den 29* Oogst is Napoleon te Viasma, en de eerste dagen van September brengt hij over in het stadje Ghjath, dat op kleinen afstand is gelegen van Borodino, 't Is daar dat KutusofF, de opperbevelhebber der Russische legers, zijne troepen iu slagorde heeft opgesteld nabij de boorden der groote rivier de Moskowa, en Napo leon afwacht. En den 7 Oogst heeft dan de schrikke- lijkeS/a^ der Moskowa plaats waar wij, over 8 dagen, breedvoerig van verteld hebben. Heeft nu iedereen een klaren en algemeenen kijk op de gebeurtenissen welke zich tot nu toe voordeden Ja, Bode Zoo gaan we voort. Na dat ontzet tend gevecht aan de Moskowa, scheen Kutusoff van plan om een nieuwen en hevigen tegenstand te bieden bij Mo- Leondari, de Hoofdman der Grieksche Bandieten. Griekenland, met zijn natuurschoo- ne en talrijke gedenkteekenen van eerie eertijds hoogere beschaving, is dikwijls het hoofddoel van toeristen. De gevaren, waaraan het rooversbe- drijf dat in Griekenland, evenals in Italië en Spanje nog in vollen bloei is, den reiziger blootstelt, schijnen de reislustige toeristen, sterk op avon turen, niet af te schrikken maar zelfs aan te lokken. Op een heerlijken morgen van de maand April des jaars 1882, deden een drietal jeugdige Fransche jonkers eenen wandelrit langs den grooten weg, die van Athene naar Korinthe leidt. Zij waren vergezeld van bedien den en gidsen. Daags te voren waren zij te Megare aangekomen, waar zij de bouwvallen van Pelasgia bezocht en den nacht doorgebracht hadden. Graaf Alfred Beauconrt was het aanzienlijkst personage van 't reisge zelschap. Hij scheen nauwelijks vijf- en-twintig jaar oud, en paarde aan een deftig voorkomen, edele gelaat strekken en hoffelijke manieren. Sedert weinige jaren had hij zijne ouders ver loren, en was diensvolgens heer en meester van zijn doen en laten en be schikte over de aanzienlijke fortuin, welke zij hem hadden nagelaten. Alfred was eerzuchtig en hield zich veel op met politieke en sociale kwes- tiën welke, naar hij meende, zijnen naam nieuwen luister moesten bijzet ten. Hij was in de groote wereld ook zeer gezocht en werd vooral in 't oog ehouden door de moeders van huw- jare juffrouwen, die veel prijs aan fortuin hechtten. Zijne reisgenooten waren Charles Bertin, jongste zoon van eenen mar kies van dien naam, en de kapitein, Lotillieux geheeten beiden waren eveneens volmaakte edellieden in alle opzichten. Wij hebben een buitengewoon geluk gehad, zegde Charles Bertin, met tot hiertoe aan de opmerkzaam heid der struikroovers ontsnapt te zijn ik ben een oogenblik beducht geweest, dat ons hetzelfde lot wachtfe als die twee Franschen. die verleden jaar op dezen weg werden overvallen en gedurende zes maanden in een afgrijselijk hol opgesloten zijn gehou den, maar. het voorgevoel van het gevaar heeft aan onze reis iets roman tisch gegeven, Ik bedank voor zulke romantiek, en er is ook geen gevaar, viel Alfred jaïsk, eene halve mijl van Moscou. Maar den 14 September verlaten de I roepen van don Russischen veldmaarschalk hun ne stellingen zonder slag of stoot te leve ren. Zij ontruimen ook Moscou. en gelijk overwonnenen gaan zij door de straten dier oude engrootsche hoofdstad die toen de bakermat en het glanspunt was van aide macht en de pracht van Rusland.De geschiedschrijvers zeggen dat er officieren en soldaten waren die weenden tranen van razernij en wanhoop. Het verlies der vesting van Smolensk had reeds rouw en verontwaardiging in het leger van den Czaar verwekt doch de droefheid en de verstomming stegen ten top, toen Kutu soff, de grijze oppergeneraal dien de sol daten eenige dagen te voren als de ver losser van hun vaderland hadden begroet, het bevel gaf om ook Moscou, die heilige stad, te verlaten... Maar Kutusoff zag zich door den nood genepen Napoleon, de overwinnaar, zat hein op de hielen en dreigde hem de baan naar Moscou af te snijden, indien hij langer toefde. In den nacht die volgde op hunne nederlaag, begonnen de Russen dus hunnen droeven aftocht. Op zeker oogenblik geraakte hunne achterhoede in do klem, en liep gevaar door de Franschen gevangenen genomen of in de stralen van Moscou neergesabeld te worden. Alsdan stelde een hunner generalen, Miloradowich, eenen stilstand voor aan prins Eugeen die op het punt was hem den weg te dwarsboomen, en de Rus voegde er bij dat hij do hoofdstad zou doen in brand steken, indien zij verder op hunnen af tocht bestookt werden... De wapenstil stand werd aanvaard. Intusschen zet het leger met Napoleon aan 't hoofd, zijnen opmarsch voort, en wie zal de vreugde van die dapperen beschrijven, als zij plots, van op den Heilsberg die den om trek beheerscht, de reuzenstad van Mos cou in de verte zien opdagen die stad, half Oostersch en half Europeaansch van bouwtrant, die met haar acht honderd kerken, haar duizend torens, haar ontel bare gouden koepels in het zonlicht ligt te flikkeren en te flonkeren gelijk een kolossaal juweel Vol verbazing en ver rukking, heffen de soldaten hun hand in de hoogte, zwaaien met hunne schako's, en duizendvoudig weerklinkt de vreugde roep over de vlakten Moscou Mos cou I Al hun leed en hun miserie, al hun doorstane angsten en ontberingen zijn zij vergeten, en een heldere lach glanst op hun bestoven aangezichten ter wijl hun oogen die zooveel verschrik king en bloed hebben gezien, stralen schieten van geluk. Zij wijzen aan elk ander het tooverland dat ginds, in het verschiet, oprijst met koninklijken luis- sleren majesteit, en onophoudend weer galmt als een kreet van zege en verlos sing Moscou Moscou Napoleon zelf wordt in het eerste oogenblik door den algemeenen geestdrift meegesleept, en hij ook groet Moscou met een blijden in wiji hebben trouwe gidsen, de konsul van Athene heeft het ons ver zekerd. Bah hernam Charles, gidsen en roovers trekken dikwerf eene lijn. Daar wij de onze ruim betaald heb ben, mogen wij evenwel verwachten dat zij ons niet in ongelegenheid zul len brengen en wij in goede haven zullen landen.Zoo voortpratende daal den de reizigers in eene smalle en diepe vallei af, tusschen twee bergen, welker hellingen met dicht struikge was bezet waren. Aan het einde van den weg was eene breede vliet, welke zij meende te doorwaden, toen een scherp gefluit, uit een naburig kreupelbosch voort komende, door de lucht siste, en in hetzelfde oogenblik schoten een dozijn mannen uit het bosch Deze. van top tot teen gewapend en vreemdsoortig gekleed, kwamen op de vreemdelin gen af. Staat schreeuwde het hoofd der bende in het Fransch, staat en doet geen tegenstand. Wij staan u niet naar het leven. Gij zijt veilig zoolang gij u rustig houdt, maar... Alfred, stoutmoedig tot in het ver metele, sloeg de hand aan zijnen re volver en wierp eenen beduidenden blik op zijne vrienden. Deze volgden zijn voorbeeld, maar toen zij de gid sen naar den vijand zagen overloopen uitroep. O Bode dat moet iets grootsch en aandoenlijks geweest zijn, aldus die duizenden soldaten, zoo ver van hun land en hun haarsleden, in begeestering te zien opmarcheeren naar de stad der czaren 1 Tracht het u maar voor te stellen. Om twee uren van den namiddag komt Napoleon aan de eerste huizen Oer voor stad aan, en houdt er halt. Des ander daags doet hij zijne intrede in het Krem lin Hoe flor moet zijn hart geklopt hebben toon hij hier als heer en meester, in de oude hoofdstad van Rusland kwam tronen... Mocht hij niet zeggen de hoog sle toppen der fortuin en der glorie be reikt te hebben Een deel der bevol king was gebleven. De Franschen vonden eene menigte van paleizen open, en aan de deuren stonden de dienstboden gereed om hen te ontvangen en te dienen. De rijkste eigenaars hadden hunnen spoe- digen terugkeer aangekondigd en schrif telijk hunne huizen aanbevolen aan de officieren welke er hunnen intrek zouden nemen. Het arsenaal van het Kremlin hield zestig duizend Engelsche, Oosten- rijksche en Russische geweren in, alsook een honderdtal stuks geschut. Buiten de stad lag in uitgestrekte gebouwen eene massa buskruit gestapeld. Kortom, Mos cou gelijk het daar nog gaaf en onge schonden stond, bood aan de Fransche legers eenen onuitpultelijken voorraad en prachtige winterkwartieren aan. Na poleon heeft reeds in zijn gedacht alles geschikt om dien overvloedigen buit ten nutte te maken. Hier hoopt hij met de zijnen rotsvast te liggen, en alle gevaren welke hom van builen nog kunnen komen bedreigen, gemakkelijk af te weren. Van hunnen kant zijn de soldaten in den der den homol Moscou beschouwen" zij als het einde van hun lijden, en vol betrou wen en bewondering in den grooten kapi tein die hen hierheen zegepralend door alle moeilijkheden heeft gevoerd, terwijl hun oogen nimmer verzadigd zijn aan al de heerlijke dingen die hen omringen, rusten zij uit met wellust en fierheid in het hart. Aldus ademde alles rondom hen hoop, kalmte en veiligheid. Maar die kalmte was niets anders dan de vervaar lijke stilte welke soms in den zomer het uitbreken van een helsch orkaan vooraf gaat... Bode ge zegt liet wel die kalmte vóórhel 011 weder is vervaarlijk... Zoo was het ook in Moscou Op datzelfde oogenblik dat Napoldon dacht don voet zoo vast op zijn prooi te heb ben, ging alles hem ontsnappen. De gouverneur van Moscou, Rostop- chin, een man die in .zijn haat en fanatis me voor niets achteruitdeinsde, had vuurpijlen doen maken, en katoen-prop pen vervaardigen bestreken met teer, (1) Alzoo heette het keizerlijk slot van Moscou, dat reusachtig was gebouwd en met hooge gewel dige maren omzet. en hunne bedienden, van angst bib berden, de bandieten te voet vielen en genade afsmeekten zegde Alfred 't Is nutteloos weerstand te bie den, de ellendelingen hebden de over hand en hij liet ae opgeheven hand neervallen. De hoofdman keerde zich tot den graaf Beaucourt en zegde glim lachend Gij doet verstandig, mijnheer beter is 't uw geld, dan uw leven te verliezen. Alfred wierp eenen verachtenden blik op den hoofdgids, Paulos gehee ten. Wij hebben dien trouwelooze rijkelijk betaald, zegde hij, en hij heelt ons beloofd, dat de roover Leondari ons ongestoord zou laten doorreizen. Ik ben Leondari, hernam de hoofdman, met eene bevallige buiging, en aan dergelijke beloften houdt men zich in Griekenland niet beter dan in Frankrijk. Zijne beleefdheid, zijn fijn lachje en voorname manieren waren zeer in regenspraak met zijne vijandelijke houding, en het doodende wapen dat nog altijd op den graaf gericht was. Als men u ae verzekering niet had gegeven, vervolgde hij, dat gij hier gerustelijk kondet doortrekken, dan hadt gij eenen anderen weg geno men. Zou ik mij zulk eenen uitmun- pek, solfer, petrolie enz. Op een gegeven sein worden al de bandieten uit hun ge- vangeniskoten losgelaten, en gelijk wil demannen, dronken door den wijn die zij kregen, en voorzien van allerhande brandmateriaal, verspreiden zij zich langs alle kanten en steken het vuur aan van huis tot huis, van paleis tot paleis. Den 16® September 1812, scheen gansch die prachtvolle stad van Moscou in een hel herschapen het was afsof er boven de hoofstad van Rusland een zee van vuur rolde welke, even als een valkaan die uitbarst, groote draaikolken van wolken en millioonen vonken en gensters naar den hemel slingerde en spuwde, met een akelig, ijzingwekkend geknetter Het was als een tempeest van vlammen die uiteenliepen, ineenkronkelden, geza- mentlijk opflakkerden en schrikwekkend loeiden en bruischten, aangehitst door de winden Wolk e<m pen zal ooit dien brand van Moscou kunnen afschilderen Neen - Bode dat is niet mogelijk, maar wij kunnen ons toch er een denk beeld van vormen. Dat moet in naarheid en sombere wreedheid alle schriklaferee- len overtroffen hebben I Wat deed nu het leger van Napo leon Als zij van hunne eerste ontzetting bekomen zijn, snellen allen vooruit om dit vernielend element der vlammen te bestrijden, maar door een bevel van Rostopchin, zijn al de bluschpompen verdwenen. Die man aarzelde niet in zijnen haat te zeggen Lie vei Moscou in assche dan haar te zien in h:.nden van Napoleon !- Wat kunnen de so daten dan verrichten tegen die onraete'jjken vuur oven die zich nog elk oogei.olik uitbreidt en gevoed wordt door nieuwe brandstof fen Met de grootste moeite ter wereld slaagt de Keizerlijke Garde er in een kwartier te reddou waar het hospitaal der vondelingon zich bevindt. De brand stichters, op hoeter daad betrapt, worm 1 in groot getal aangehouden. De Keizer ondervraagt hen zelf, en die ellendelin gen bekennen luidop hun schelmstuk, en zijn fie.r omdat zij de bevelen van den gouverneur uitgevoerd hebben I Zij wor den op staanden voet veroordeeld en doodgeschoten. Onderwylen woedt de vuur-hel maar altijd voort, en het leger dat nutteloos de schoonste daden van heldenmoed pleegde, moet met gekruiste armen en wanhoop in de ziel, den hui lenden al-vernielenden zege-tocht der vlammen aanschouwen... Doch wie zal ons zeggen wat een lijdens-drama er toen is afgespeeld in de ziel van den ver overaar, van Napoleon, die zich met al zijne wilskracht, met al zijne genie en met al de dapporheid van zijn heldenle- ger tot machteloosheid zag gedoemd tegenover die onafzienbare ramp welke in eenige uren zooveel schatten en rijk dommen reddeloos verslond Bode - dit lyien moet boven- menschelijk zijn geweest, maar hebt gij zelf niet gezegd dat hy te hoog wilde tenden buit. als gij zijt, laten ontsnap pen, daar ik weet, dat gij mij eenen vorstelijken losprijs kunt verschaffen? Kent gij mij dan vroeg de graaf. Leondari haalde een papier uit den zak Ziehier wat mij gister avond door eenen expresse gebracht is. Luistert Drie Fransche reizigers zullen op dat uur op de aangeduide plaats doorkomen. Een hunner, rijzig van gestalte en met zwart haar, is de rijkste hij berijdt een grauw paard. De anderen zijn eveneens rijk, maar niet met den graaf te vergelijken. Ziet, mijnheeren, sinds twee uren wacht ik u, zegde hij met eene bui- En wat eischt gij van ons vroeg de graaf. Ik kan niet veronderstellen dat gij uw woord zult breken. Eerstens dat gij mij uwetasschen en kleinooden afgeeft. De jonkers, overtuigd dat zij slechts hadden te gehoorzamen, legden hunne horloges, hunne beurs en andere klei nooden in den hoed van eenen der roover. Leondari, den buit naziende, gal zijne ontevredenheid te kennen. Wij zullen dat later vereffenen, zegde de hoofdman nadenkend. De reizigers hadden zich slechts van, het noodige geld voor hunne vertee ringen voorzien en deze som was be trekkelijk gering. (Wordt voortg.)

De Denderbode | 1915 | | pagina 1