OORLOGSBERICHTE^ EEN BEETJE WETENSCHAP VOOR IEDEREEN. Een YertreR nil 'I Belegerde Parijs Kronyke ServisGHe-OoeiBiirljscae oorlog. Een en ander stijgen, (Mi was de vinger Gods hier niet in 't spél; 'toén Napóieon van op de' hoogste toppen der glorie aldus in den afgrond van 't-ongeluk tuimelde Vrienden dat zijn wijze woorden die ge komt te spreken. De groot-te for tuin grenst dikwijls aan de grootste ramp, want een niemendal kan soms de grootste macht doen verbrokkelen en in eenstorten... Laat ons voortgaan.Terwijl héél Moscouin vuur on vlam stond, bleef het Kremlin ongedeerd. Do liooge muren schenen het le beschermen. Doch tijdens een bezoek van den keizer in liet arse naal, vlogen er daar roods van overal vonken en vlammende brokken, door den wind voortgejaagd, en zij dreigen de poederwagens der garde le doen ont ploffen. Intusschen valt do nacht... Het gevaar vermeerdert van minuut tol. mi nuut De wind noemt toe in hevigheid, en reeds twepinaal, begonde fort ores vlam te vatten. Het Kremlin gaat ook 'de prooi van het vuur worden... En toch wil of kan Napoleon van daar niet weg, spijts al de smeek in gen van zijne officie ren. Hoe meer de elementen tegen-hem samenspannen, en hoe hooger hol gevaar stijgt, ees te koppigerïjblijlt hij bij ziju besluit... Eindelijk geeft hij toch toe aan den drang van zijne omgeving, als reeds de vlammen in zijne nabijheid aan 't kra ken en 't knetteren gaan, en langs eenon brandenden weg verlaat hij het Kremlin, 't, Is nacht, maar de hemel ziot rood van den gloed van het verslindend vuur, en mot de dood in de ziel vertrekt de keizer naar het kasteel van Petrowskóïo, dat te midden der kantonnementcn van prins Eugeen is gelegen. Ziedaar dus hoe zijne verovering hem ontsnapte door hel element van het vuur waartegen geen menschelijke macht was bestand. In de volgende parlementen zul len wij het ongelukkige Fransche leger dan verder volgen (op zijnen kruisweg die nu aanvangt, en tijdons denwelko Napoleon toch steeds eene kracht van wil en ziel aan den dag legde die zoowel door vriend als vijand erkend en'bewon- derd wordt. Tot toekomende week dus, en aan allen een vriendolijke salu- wade Over Bliksem en Donder. (4° Vervolg.) Voorzorgen te nemen tijdens een onweer. - Welke voorwerpen treft de bliksem het meest Andere wetenswaardigheden. Niet tegenstaande alle verwittigingen verongelukken er jaarlijks nog oen aan tal personen omdat zij, tijdens een on we der, onder de hoornen gingen schuilen. Liever dan zich te laten nat worden stellen zij ziclraan doodsgovaarjbloot. Zal het volk dan nooit óp dat punt geleerd worden Wanneer het dondert en bliksemt moe ten alle verstandige menschen als volgt te werk gaan niet gaan schuilen onder boomen of mijten, maar zich plat ter aarde leggen, zelfs in vlakke veld, en alle ijzeren|of stalen voorwerpen die don weerlicht aantrekken, van zich verwij deren, zooals zeisens, ploegen, rieken, enz Het is ook 'altijd.:gevaarlijk onder een kudde vee (koeien, schapen, e. a.) te blijven, omdat die beesten goede geleiders zijn van den donder, en reeds veel her ders, vee-drijvers en voermannen hebben hun onvoorzichtigheid "met; den dood moeten boeten. Men zal ook best niet gaan schuilen in oen kerk, en het luiden der klókken ver mijden tijdens het orkaan. Daar zijn lieden die beweren 'dathetklokken-luiden den donder afweert, terwijl sommige geleerden bevestigen dat het den donder aantrekt. Wat er ook van zij, men ziet in 1871 (Uit 't dagboek van Sarah Bernhardt) (6e Vervolg) Wij bevonden ons eenige meters van een heel smerig huis af Ik klopte aan. Een oude, kolossaal dikke vrouw deed open. Wat mot je hebben Een uurtje rust en een onderkomen voor ons paard. Zij keek eens even den weg op en kreeg ons gespan in het oog. Zeg vader kom ereis kijken riep zij met rochelende stem. En een dikke man, even dik, maar ouder dan zij, kwam zwaar mank loopend aan; Zij wees hem met haar vinger het zoo zonderling aangespannen wagentje aan. Hij lachte zich haast een ongeluk en zei op onbeschaamden toon tegen mij Wat mot je hebben Ik zei het nog eèns Een uurtje rusten, enz- Nou dat zoo misschien nog wel gaan maar niet voor niks. Ik liet hem twintig franken zien. De oude vrouw gaf hem een stoot tegen zijn elleboog. Nou sjonjes, zöo als 't gesteld is tegen woordig, mag het wel veertig franken zijn. Goed zei ik, afgesproken, veertig franken. Hij liet mij binnfengaan met Soubise, en stuurde zijn jongen ons koetsiertje tegemoet, die al aankwam het veulen bij de manen vasthoudend. Hij had hem met teedere zorg altijd dat do luider getroffen wordt als hot hemelvuur op dé kerk neerkomt. Men heeft ook getracht, een lijst op le maken van de boomen welke het meest den donder aantrekken, en velen zetten den eik 'en den populier vooraan. Maai bij het opmaken dier statistiek, vergeet men rekening Le houden van het feit of de boom hoog is, en of hij eenzaam slaat. Hel blijkt op heden ten stelligste be wezen dat, als de bliksem eenen boom treft, de uitwerkselen hiervan in verhou ding zijn met den aard van de schors van den gotroffenen boom. Is die schors glad en effen, dan vormt do regen een aaneen gesloten weefsel van nat rond den stam, on speelt don rol van geleider der elec- triciteit. Doch, is de schors ruig en rim pelig, dan dringt de regen lusschon haar en den stam door, en veroorzaakt scheu ren en harsten In het eerste eval, zal de bebliksernde boom soms geen letsel hebben maar in '1 tweede geval wordt hij in tweën gespleten, opengescheurd en bijwijlen aan splinters geslagen Uit al do voorbeelden door den pries ter Th. Moreux, bestuurder van het Observatorium van Bourges, wetenschap pelijk nagegaan, blijkLdat., zonder onder scheid van aard of natuur, die boomen steeds liet meest worden getroffen welke het hoogst zijn, en hel eenzaamst staan. (Vervolgt.) LANDBOUW. De Tarwe. De teelt der tarwe is zeer winst gevend, op voorwaarde dat men over eene goede verscheidenheid met straf stroo beschikke, eene overvloedige, oordeelkundige bemesting toepasse, en het graangewas in goeden grond verbouwd zij. De tarwe komt meest na klaver, doch ook na aardappelen en beeten. Versch stalmest past haar niet, doch men vergete niet vóór de zaaiïng eens duchtig te beren, gezien het gebrek of gemis aan zwavelzuren ammoniak, want men vergete het niet. de stikstof blijft thans even noodzakelijk als voor heen om den goeden groei en de hoo- ge opbrengst te verzekeren zoowel in deze teelt als bij de reeds behandelde gewassen en deze die in de volgende artikelen zullen besproken worden. Het weze eens vooral gezegd, ten einde alle misverstaan te voorkomen, men neemt thans meer dan ooit zijnen toevlucht tat den beer, omdat er ge brek is aan zwavelzuren ammoniak. Desnoods mag men met goed ge teerd stalmest matig beren. Het is zeer geraadzaam het fosfoor- zuur en de potasch bij de beploeging toe te passen, ten einde deze bestand deel-n zoo innig mogelijk met de aarde te vermengen en ze door gansch de bouwlaag te verspreiden, waar door de volkomene aaneigenbaarheid en de oplosbaarheid verzekerd wordt. Men geeft als bij rogge en garst van 6oo tot 8oo kgr. kaïniet en evenveel fosfaat Bernard. In een vroeger artikel hebben wij ge zegd, waarom wij in de huidige be- mestingsvoorwaarden de voorkeur geven aan het fosfaat Bernard op het superfosfaat en de staalslakken, en aan de kaïniet op de chloorpotasch en de zwavelzure potasch. Ter wille der onpartijdigheid evenwel voegen wij hierbij dat de landbouwers die wenschen tot de andere fosfaat- en potaschmesten hunnen toevlucht te nemen, voor al de besprokene teelten evenveel slak of ioo kgr, minder su perfosfaat als fosfaat Bernard, en slechts één vierde chloorpotasch of zwavelzure potasch in vervanging van de kaïniet dienen te gebruiken. De aanwending der kaïniet en van het fosfaat Bernard op tarwe ge schiedt als voor de vroeger bespro kene teelten. Pratijker. den halster afgenomen en mijn reisdeken over zijn dampenden rug gelegd. Toen hij vóór het huis gekomen was, werd het arme dier gauw van het tuig ont daan en naar een klein erfje gebracht aan het einde waarvan eenige slecht gevoegde plan ken tot stal dienden aan een ouden muilezel die wakker geschopt werd door de dikke vrouw en het erf opgejaagd. Het veulen nam zijn plaats in, en toen ik om wat haver vroeg, zei zij die zal misschien ook wel te krijgen zijn, maar die is niet begrepen in de veertig franken. Goed En ik gaf aan ons kereltje een frank om haver te gaan koopen, maar de feeks nam hem het geld af gaf het aan haar jongen en zei Ga gij d'r maar om, gij weet waar 't is. En kom gauw terug. Ons koetsiertje bleef bij het veulen dat hij wreef en afpoetste zoogoed hij maar kon. Ik ging het huis weer in en vond Soubise bezig twee glazen en twee borden voor ons af te wasschen. Ik vroeg of wij eieren konden krijgen. Ja maar....» Ik snapte mijn monsterlijke gast vrouw het woord af. ^Maak het je, alsjeblief, niet moeilijk, 't Is een uitgemaakte zaak dat die veertig franken je fooi zuilen zijn en ik al het overige zal betalen. Zij was een oogenblik uit het veld geslagen, haar hoofd schuddend en naar woorden zoekend, maar ik verzochthaar mij eieren te geven. Zij bracht mij vijf eieren en ik bakte een omelette. Het water was ondrinkbaar wij dronken cider. Ik had ons kereltje binnen laten komen en liet hem ia mijn bijzijn eten, barig dat die ofte Merckweerdige geschiedenissen 't sedert het jaar 1780 inhoudende het bezonderste voorgevallen ten tijde der Brabantsche en Fransche Revolutiën. etc (5e Vervolg.) Nieuwe edikten van Keizer Jozef II. Het oproer barst los. Van der Noot staat aan 't hoofd. Een akt wordt opgemaakt en aan den: Keizer gezonden. Den 3 April (1787) gaf den se 1 ven Kyzer een edict uyt voor de hervorming. \an de Justitie binnen, de Nederlanden. Den 20 dito, hetgene 1 betrek bad) tot qprigliog van de gerechten van .Tus- litie. Civiele ende Crimineële, in eerste instantie binnen de provinliën van Bra bant en MeCholen. Soodat de voorschre- ve tribunaelen, als oock den ;nieuss®p raed moeste in voegen zyn tegen den' 1 Mei daernae. Als oock ginek dé spracck onder het volck alsdat op dien dag atle de korekon moesten gesloten worden, maer de kans die keerde. Het was op den voors.T M'oy dal de verontweer.iiginge dés voleks, opgehitst door vryheydsliéfde, algemeen wierd. Alle de orders van den Slael sloegen de handen ineen, om gezame.ntiyk het dwang gedragt (-bestuur) te bereglen, en recht en wet. te verdedigen; waeröndèr hem meest onderscheidde eenen advokaet mot naem ïlenricus Van der Noot. (1) De burgers genaernd vrywilligers, ver- saemeliien sich en stelden sich in de wa pens. Alle de voorgaend» maetregels wierdon'om verre geworpen, de hoeren Staolen hernamen hunne sit,Lingo den causeliér, benevens de rao.dshecron' die toegestemd hadden in de vooi-s. verande- ringe, wierden uit don raed gesteld en in hunne; plaets wierden deugdzaeme man nen benoemd. Tot wclcken eyride alle de klokken van Brussel bogonsten le luyden, en 's avonls wierd gevierd de heele stad dooi-. Van dien dag af was hel alle dagen Slaoten hoven (2); lol wekken eynde aen de trappen van het Stadhuys eene wagt stond van vrywilligers. Som mige «langen bleven sy boven tot. hel snachls. Alle daegen hóórde men de natie-klok luyden, somtyds driemaol per dag, welcke klok was op den toren van Sinte Gaugeric-us Soo als die klok luyde dan moesten alle do dekens der negen natiën byeenversamóleu op het stadhuys, uylgenomen het sraorgens als sy luyde voor de brouwers; het saglernoens voor het werckvolck en het suvonls voor hot sluyten der stadspoorten. Dan hadden sy besloten als dat de Constitutie in haar geheel moeste onder houden wo! den, gelyk sy onderhouden geweest was ton tyde van Maria Tlierc- siaweicken akt sy op het eynde van Moy son.den naer het hof, opdat de gou verneur hetselve soude teekenen, seg- gonde dat dit de laelste voorstellen wa.e-' ren die sy deden. (Vervolgt.) (1) Du bekende Baron Henri Van der Hoot, de groote leider der Brabantsche Omwenteling werd geboren te Brussol.iu 1731, stierf in 1827, en had zijn kasteel te Moorse). (2) 't Is to zeggen dat de vergaderingen plaats grepen boven, inde zaal van 't Stadhuis.' vW* In 't vervolg zal de KRO. NYRE regelmatig alle veertien dagen voortgezet worden. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. Westelijk Krijgstooneei BERLIJN, 13 October 1915, Engel- sche voorstooien noordelijk Vermélles werden licht afgewezen. Oostelijk Sou- leelijke afzetster hem een te karig maal zou voorzetten. Toen ik de fabelachtige rekening van vijf en zeventig franken betaalde met inbegrip van de veertig franken natuurlijk zette de bazinne haar bril op, en een goudstuk opne mend, bekeek zij het van boven, van onder en, iiet het vaiien op een bord,op den grond, om den klank te hooren, en deed zoo met alle drie de goudstukken. Ik kon niet nalaten te lachen. Daar hoef je niet om te lachen, bromde zij, de laatste zes maanden komen hier niks dan dieven voorbij. En je bent goed op de hoogte van wat stelen is zei ik. Zij keek mij eens onderzoekend aan. Maar mijn oogen-lach ontnam haar alle verdenking. En dat was heel gelukkig, want het waren menschen die tot alles in staat schenen. Ik had de voorzorg genomen mijn revolver vlak bij mij te leggen, toen wij aan tafel gingen zitten. Kan je daarmee schieten had de manke gevraagd. Ja wel, en ik schiet heel goed gaf ik ten antwoord maar dat was niet waar. Ons gespan was heel gauw gereed en Wij togen verder. Het veulen leek heel in zijn schik. Het sloeg en steigerde een beetje en begon toen in vrij geregeiden draf te loopen. Het griezelige echtpaar wees ons den wég aan die naar St. Quentin voerde, en wij ver trokken na vele pogingen van .ons arme veulen om te blijven stilstaan. Dood-op van vermoeidheid was ik in slaap gevallen. Maar na een uur lang gereden te hebben, bleef het chez verloren do Franschen eenige sluk- kérr solnitsgrSvën in -ctsWÖtttf^z'ij ztfchden 11 October nog hielden. In 'Champagne mislukte gisteren avond een Franschen aan val zuidelijk van Ta- hui'e. Heden morgond ging een op ver scheidene plaatsen; dikwijls herhaalden aanval/lp niet. In dë Vogé'zien verloren de Franschen aan de westelijke helling des Schratz- mannle-heiivel een deel hunner stellingen. Uit Fransche bron PARELS, 13 October. Ambtelijke -bericht.van.-I)jjnsdag namjddag. Aan 'de (lopi^ons-gisterfen.. rioord-ooslo-'- lijk Sbuchez op de hoogten van a Folie, genomen schutsgraven duui.-dom do ge- vechlen's nachts voort. Op 'i. andere deel. van 't front is alleenlijk van beide zi'idc» hevig kanonnenvuur te melden, bij-zon-; dgrlylUy -Li#A;4lggn^^yQp.r^neljj|^;: iii de streek van Relloii en Anibervillor." (W. T. B.) PARIJS. '13 October, \- Ambtelijk avoridbcrïchl; v;'tn 11 October. De vijand'beschoól zeer lievig in den loop des namiddags de schutsgraven, welke wij 'hem -gisteren door oiizo- bedrij vigheid noord-oostelijk Soucliëz afgono- men hadden. Zuidelijk de SOmme, in hét Filloloy en Fienner gebied; aki he.t'AisneiVotil alsook op het Platc-au de Nóuvron stork vijandelijk geschutvuur. Dpar de vijand een tamelijk groot getal', granaten op Soisson wierp, voerden wij dén zeer bed rij vig vergeld mgs v u u r u 11. legëri zij ne schutsgraven en batterijen'.In Champagne blijven wij vooruitrukken tegen be berg kloof van- La Goutie, welke wij in 't westen op een taïne 1 ijk breed front brheerschen. De vijand antwoordde, daar hij onze stollingen bij'Maisons do Cham pagne Noordelijk Mnssiges beschoot. Een aanval verzoek bij de brug van Manhoüe mislukte volkomen onder ons vuur en spervuur. In de' Vogezen', gelukte eén hevige infanterie aanval, na één -sterk bombardement mot graten van allé kali ber onze stellingen bij Linge ëiï Schratz- •mannje te bereiken. Uit Duitsche brón. Legergroep van. Generaal - Veldmaar schalk von Hindenburg. Westelijk Duïiaburg ging eene rus sisclie aanval onder ons kanonnenvuyir té niet. Pogingen' des vijands, om do door ons bezette eilanden van..dó Diadzipl-meren te bemachtigen, mislukte. Een.r.ussische aanval noordelijk Smdr- gon, welke onze hindernissen bereik té, werd afgeslagen. Een onzer luchtschepen bewierp verleden nacht-de versterkte en met troe pen opgevulde stad Dunaburg, in ruime mate mol bomben. T-egemftleeling - des\Generaals Veld maarschalken Prins Leopold v. B Niets, nieuws. Legergroep van Genei dal-Veldmaar schalk ron Linsingen. Dé vijand werd uit zijne stellingen bei Rucka-Bielsko-Wofskaja yerdf'oven als ook over linie Alexandrajioog en noorde lijk daarvan teruggeworpen. De Deutsche troepen van 'I. leger des generaals graaf Bolhmnr wierp, de vijand noordwestelijk Hajworonka 'uidwcslo- lijk Burkanow) uitverscheidene siellin gen. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN .13 October 1915; Bij Burkanow aarrde Strypa werd oók den vierdenTussischen aanval door Oosleh- rjj k-Hojng$a.v&chó r lr.gep.emeimDeutsche*, bataljons afgeslagen. Anders in''t noord oosten goene bijzondere gebeurtenissen, rijtuig plotseling staan en het ongelukkige dier begon te snuiven zich schrap zettend op alle vier zijn gestrekte trillende beenen. De dag was donker geweest. Een laag hangende lucht, vol tranen, scheen langzaam op de aarde neer te zijgen. Wij stonden stil midden in een veld dat in alle richtingen door de zware wielen der kanonnen doorploegd was. Het overige van den grond was plat getrapt door paarden hoeven. De vorst had de opgewerkte aarde met een harde korst bedekt, waardoor hier en daar plasjes ijs lagen, die droevig opglansdèn in de omsluierde atmosfeer. Wij stapten uit om te zien wat ons arm diertje zoo deed trillen. Ik uitte een kreet van afschuw. Vijf meter van ons af warén honden bezig verwoed te trekken aan een lijk, waarvan de helft nog onder de aarde lajj. Het was een soldaat van den vijand. ;ik nam de zweep uit de hand van onzen jeug digen voerman, en ik Tanselde zoo goed .ik kon de akelrgé beesten weg, die even een eindje weg gingen en ons hun tanden lieten zien, maar weer terug kwamen om hun vér- slindend en afgrijselijk werk voort te zetteïi, met een gebrom tegen ons. De jongen \vas uitgestapt en-leidde liet snuivende veulen aan den teugel. Wij kwa men maar moeilijk vooruit,- onzen weg zoe kend in deze woeste vlakten. De nacht viel ijzig. koud. De maan scheen bleek door de wolken heen en verlichtte het landschap meteen vaal, treurig schijnsel. (Slot volgt.) Oostenrijkse h.-Ho ngaarsch- iialiaiuisëiie'"Oorlog. Uit Oostennjkóehe bron 'Gisteren'namiddag begonnen de Ilalia- nep een IVeiidig gósc 11111svuur met zware on middelbare kalibers togen ïle hoogvlak ten van Laf ra u li..('Qok legen; eenige dee- len van het Kusten land isch' front legde dp vijandelijke artillerie -eene levendige béd lijvigheid aan den dag. Pogingen van Haliaansche. infanterie afdeeiingeii om Brsiö en bet-Dplmeiner brugliopfd te na- I ërên'werd(!é"a fgewezenNoord west el ij k de hoogvlakten van Doberdo werd de v.ij-'ind gedwongen vluchtende zijne eerste 'dekking le verlaten. Uit Duitsche bron. Dë'wederstand der Serviërs kan onze •vöorwaartsb»weg:ing-sl«ehls weinig- te genhouden. Zuidelijk van Belgrado werd hel dóTp Zeenick en. de hoogten Oostelijk en beiderzijds der Topudeiska bestormt. De aanval "óp PozareVac' gaat gunstig vooruit. De straat Pozarevac is in zuide lijke richting overtreden. Uit Oostenrijksche bron. Onze aanvallen gaan, trots lievige te genstand des vijands, overal vooruit. Aan dë neder Dnna wierpen onze troepen de Serviërs uit verscheidene schutsgra ven. Zuidelijk Belgrad werden den vijand eenige taaie verdedigde steunpunten ont nomen. Servische tegenaanvallen misluk ten steeds met groole verliezen voor den vijand. Uit Servische bron NISCH, 13, October. (Agenco Havas) De Bulgaren bobben ons op het front Knazcwac aangevallen. LONDEN, 13 October. De Times meldt uit Athenea, Bulgario heeft eergis teren namiddag de aanval tegen Sorvio bij Kadi Bogas in de richting Ivnazewac begonnen. Reuter meldt dat den aanval met 2 Bulgaarsche divisies ondernomen is. Leest en verspreidt De Denderbotie De Nieuwe Sisschop van Doornik Z. H. den Paus. Benediktus heeft als opvolger van den overleden Bisschop Mgr Wal ravens benoemd lVIgr AmedÉe Gr-yv, Bestuurder van hot Groot Semi narie te Mechelen. Mgr Croy is 46 jaar oud en geboortig van St-jans-Molenbeok. Hij is.de 98® Bisschop "van Dóornik. Argentinië en België. Het. Argentijnsche Hulpkomit»it zet, ten behoeve der burgerlijke bevolking van België, onder voorzitterschap van den lieer Benito Villanueva, president van den Argentijnse!)en Senaat, zijn liefdadig werk niet goed gevolg voort.' I)it komiieil heeft een groolen voor raad van goederen, eetwaren, tarwemeel, koren, maïs, enz. enz vergaard welke binnenkort door twee stoombooten .«.Glenalinond keu - Herousfool welke vau Londen moeten komen,, zullen ver zonden worden. Deze twee booten,welke onder het paviljoen, van het interna- -lióaaal Ondei-steqnjngskamiteit en wel- licht ook oikler de Argnnt'ijnscho vin •zullen varen, zullen van Buenos-Ayres uitAkoers zetten naar eon Holland- schebaven vanwaar de lading onmiddel lijk naar België zal gestuurd' worden. Het Argentijnscbè;Komiteit heeft even eens door verscheid ene intei keningen eene som van 250,000 piasiers verza meld. Dit geld zal besteed wordtin om voedingsmiddelen en goederen aan te koopen overeenkomstig het program van het Internationaal Korniteit.. De. Argen.tijnschc ,iï)teckoningen ten glïhstè der Belgische bevolking' zijii niet geëindigd, ook heeft het koniitoit de som van 100,000 fr. nog niet ontvangen, welke door het Nationaal Congres toege kend. weid. Een merkwaardig visioen van de toekomst. Onder den indruk der gevechten wel ke de Fransche en Duitsche vliegtuigen elkaar 'onder de oogen der Zwitsersche bevolking leveren, heeft het Niéuw Züri- cher Dagblad bij het: doorsnuffelen eenor boekerij een boek gevonden, genaamd dé geschiedenis der Zwarte Broeders waarin eene zonderlinge plaats voor komt; de schrijver Zschokke geeft, name lijk eene omtrent nauwkeurige beschrij ving van den' luchtoorlog, zooals dio thans gevoerd wordt. De held van dezen roman, waarvan'de intrige zich in liet jaar 2222 afspoett; is van boi'oep bichtgoiïdelier. Ik verdien- dq gémakkellijk mijn onderhoud zegt bij, tot. op den dag dat de ongelukkige oorlog uitbrak. Zoet' tegen mijn zin werd ik in oon iuchlkorps van gondeliers inge diend. - Zooals te verwachten is, is-de rol dezer militaire gondeliers orn verken ningen boven do linies van den vijanff to doen. Op een goeden morgen, wordt mijn gondel aangewezen om het vijandelijk kamp te vérkennenIk had de generaal en eenige andere officieren in mijn toe stel. Twee andore gondels moesten ouzo operaties dekken. Het weer was ons gunstig on wij konden dan ook gemak-

De Denderbode | 1915 | | pagina 2