Wie is de moordenaar OORLOGSBERICHTEN. KATHOLIEK NIEUWS- EN AANK0NOIGINGSBLHO FIAT Lil EEN BEETJE WETENSCHAP VOOR IEDEREEN, Zondag 24 October 19IS S centiemen het nummer 70"" Jaar N° 4676 DEDENDERBODE Abonnementsprijs 3 frank 's jaars Men schrijft in te Aalst 31. KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DRUKKERUITGEVER VAN DE PUTTE-GOOSSENS AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 fr.twee maal 1,25 Ir. Gewone annoncen 0.15 fr. de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 fr. de regel. Dikwijls te herhalen volgens- akkoord. Aalst, den 23 October 1915 't Smoort, het smuikt het smokkelwedert allentheen Waar zijn ze thans, waar de boomen, waar de huizen, waar de wereld heel en gansch Van den hoogen torre (s) en blijft er speur Wat uur, hoe late is 't wel, aan den tijd De zonne en zie 'k niet slaapt of waakt het wekkerspel Hier en daar een plekke boenend zit de zon in 't duister veld rood, gelijk een oud versleten stuk ongangbaar kopergeld. Wind, waar zijt gij heengeloopen Ligt ge, of ievers doodgekeid neêrgevallen, plat ter aarde? Wind, waar is uw roerbaarheid Op Hervat uw vluggen bezem, vaagt des wereldswegen vrij van die vale en vuile dompen dat het dage en daglicht zij Zonne, krachtig krauwt (3) vaneen die hoopen ruimt uw ridderspeur slaat er dwers en nogmaals dwers uw' scherpe, sterke hoeven deur i*) Werpt uiteen de onvaste vlagen vluchten doet ze, en verre voort zij de smoor van hier gedreven nevel, 's Heeren stemme aanhoort Flat Lux I (T) De Zonne ontembaar, zegepraalt de nevel zwicht onverwinlijk-is de Waarheid, onverheerbaar is het Licht 22/l0/'93 Guido Gezelle. (1) Smuikt smuiken. misten, nevolon. (21 alloutheen aan allo kanten, allerwegen, allerzijds, overal. (3)lorre toren. (41 lioenend lmeuen, verwen, lievlekken (5)krauwt krauwen klauwen. (Gi dwers deur dwars door. (7) Fiat I.ux - Dat het üulil worde (8) onverheerbaar door geene heer- of leger macht te bedwingen, te overwinnen. De grillen van den Bliksem (5° Vervolg.) Het is gebeurd, dat rotsblokken, stee- nen en marmeren standbeelden door den weerlicht zijn gesprongen, De bliksem heeft soms ook eigenaar dige uitwerksels op metalen voorwerpen. Als hij op een schip valt vernielt hij een massa ijzerwerk, ontreddert de tijd meiers aan boord en verandert de naal den van het kompas. (ie Vervolg.) Naar ik zie, mijnheeren, zegde hij, zal ik genoodzaakt zijn twee man nen als gevangenen hier te houden, en dat zullen de heeren Alfred Beau- court en Charles Bertin zijn wat den kapitein Lotilleux betreft, hem laat ik vrij, om naar, Frankrijk de tijding over te brengen, dat zijne twee vrien den in de macht zijn van den ver- schrikkelijken Leondari, dieeenesom van tweemaal honderdduizend fran ken eischt, als losprijs van den graaf Beaucourt en zes duizend voor dien van den baron Bertin. Ge kunt er bijvoegen, dat, zoo de gevorderde losgelden ééne maand na heden mij niet ter hand zijn gesteld, ik aan het Fransch gouvernement een der ooren van lederen gevangene zal zenden. Misschien zal de graat u eene aanwijzing op de Fransche bank medegeven, opdat het geld onmidde- lijk worde afgezonden. Verder is het voor 't oogenblik nutteloos dit kapit tel nader te behandelen. Lotilleux zal niets van dit alles doen, riep graaf Beaucourt opgewon den uit. Door eene overeenkomst met u zou ik dit rooverwezen versterken en het lot der volgende reizigers, die Die uitwerksels gaan in geweld dik werf alle gedacht te boven: den 15 April 1718 deed een donderslag hel dak en de muren eener kerk van Bretagnc springen- Een andermaal slingerde hij op grooten afstand brokken van muren die 30 a 40 ton wogen. En wat gezegd van dit feit dat een bliksem op zekeren dag in den grond sloeg, en tot op vier centimeters van het uiteinde eener donderroede door drong terwijl bij het dak in brand stak dat door die roede moest beschermd wor den Voor dergelijke feiten blijven de ge leerden stom staan. Als hij menschen en dieren treft, dan gaat de weerlicht ook altijd heel grillig te werk. N11 eens wordt het slachtoffer gansch verkoold of tol pulver verbrand, en een andere keer laat hij de kleeren ongedeerd. Het gebeurt ook wel meer dan eens dat een persoon die neergedon- derd werd langen tijd daarna tot het bewustzijn terugkeert. Het is dooi- proeven bewezen dat in vele gevallen de dood geschiedt door ver stikking. Een slachtoffer van den bliksem dat op den slag niet gedood werd, kan terug tot hel leven geroepen worden bij middel van rythmische trekkingen der tong en door toepassing der kunstmatige ademhaling. Het is dan 't zelfde geval als voorde drenkelingen. Meest van al, als er geen onmiddelijke brandwonde of verkoling plaats grijpt, gaat de weerlicht als volgt te werk hij geeft een geweldigen schok aan het ze nuwgestel en legt de groote gnvoelszenuw slil die met de bewegingen en de adem haling van het hart in verband slaat. Het kan ook zijn dat slechts een deel van het lichaam geslagen wordt, en dat er dan eene verlamming uit volgt. Nochtans hier ook is de weerlicht een groote grilligaard en heeft hij de vreemdste uitwerkselen. Soms speelt hij den rol van geneesheer. Alzoo vernemen wij van den geleerden Abbé Moreux dat een herder die door een beroerte overvallen werd en sedert een jaar gansch lam was, op zekeren dag den bliksem /.iet binnen vallen in zijn kamer en neergeworpen wordt hij krijgt een lievigeu schok en staat op, totaal gene zen. Een andere leed sinds jaren aan rhumalisme in den linkerarm, de donder treft hem, slaat hein ten gronde en zijne kwaal is voor goed verdwenen. Ziehier nog een feit dat slechts enkele jaren is geleden. Een dame, genaamd Dupotit, oud 48 jaren en wonende te Amiens was sinds 1905 volslagen slom geworden Men had alles aangewend om haar te genezen en zelfs de electriciteil toegepast, doch alles te vergeefs. En zie, don 12 Mei 1911, nadat verscheidene ouweders over de streek gewoed hadden, heeft zij plotselings de spraak terugge vonden in uwe handen vallen, slechts verer geren. De hoofdman der bandieten dwong nochtans den kapitein de bevelen, die hij hem gegeven had, in zijn zak boekje op te schrijven, en zette hem aan onmiddelijk naar Athene te ver trekken, er bijvoegende, dat hij hem later zou doen weten op welke wijze hij met hem zou kunnen onderhande len. De kapitein trad op zijne vrienden toe, drukte hen moedeloos de hand en fluisterde hun toe -- Zoodra ik te Athene aangekomen ben, zal ik verslag doen aan het Grieksch gouvernement, vervolgens aan dat van ons land. Laat u niet ontmoedigen en vertrouwt op mij. In elk geval breng den losprijs vóór den bepaalden termijn, zegde Charles Bertin want als mijne ooren naar Frankrijk moeten terugkeeren, zou ik er gaarne bij zijn. Verlaat u op mij, herhaalde de officier, ik zal zorgen dat u geen leed geschiede maar houdt u onderwor pen en zorgt vooral u den toorn van dat volk met op den hals te halen... Tot wederziens, mijne vrienden, dat God met u zij Wacht kapitein, mijn bediende zal u vergezellen. O i neen, mijnheer de graaf, ik ver laat u niet, smeekte de brave Philippe. Men ziet hetde bliksem is een myste rie. ToekomeDile week zullen wij nog een aantal andere belangwekkende en ongelooflijke feiten mèdedeelon die allen, door den Abbé Moreux, iu zijne, vermaar de wetenschappelijke werken aangehaald worden. ('t Vervolgt.) ÖOOQOOQÖÖOöe©©© S*ü6*~ Belangrijk Bericht. Binnen kort komt van de pers onze Jaarklapper Almanak voor den Vlaamschen Haard voor het schrikkeljaar O H Jesus-Christus 1916, op schoon kloek papier gedrukt, ruim 100 blz., inhoudende en die verkocht wordt aan 20 centiemen. Hij is bijzonder puik opgesteld en houdt eene menigte van ernstige en luimige verhalen in, die de lange win teravonden aangenaam en kort zullen maken. Een weerkundige die jaren lang, de zon en de maan en de sterren heeft bestudeerd, heeft zich dit jaar gelast met de weer-voorspellingen in den "JAARKLAPPER - die door iedereen graag zal worden gelezen. Bericht aan de liefhebbers Er is ook gezorgd voor keurige gedichten en de raadsel-vrienden zullen insge lijks hunne gading vinden in den GROOTEN RAADSEL-PRIJS KAMP Men zal er ook eene prachtverza meling van allerlei schoone en wijzè spreuken in aantreffen, welke ont leend zijn aan de beroemdste geleer den, schrijvers en vvijsgec'rén van oude en latere tijden. Een echte goudmijn van levenswijsheid Kortom, al wie onzen almanak koopt, zal daarmee eenige prettige en gezellige uurtjes weten door te brengen ÖOOOQQÖOOQQOOSÖ Orgel-auditie. Op Donderdag 14 October II. had dus hot orgel-concert plaats ten bate van het Comiteit voor Onderstand aan onze krijgsgevangenen in Duitschland. Een talrijk en uitgelezen publiek was opgekomen. Deze orgel-auditie is eens te meer een triomf geweest voor onzen befaamden kapelmeester Alf. Volckaert, wiens schitterende hoedanigheden alsorge list onze hoofdkerk en onze stadoerdoen. Wat een programma! En I109 meesterlijk werd het uitgevoerd En hoe jammer dal het ons gansch aan do vereischte muzikale kennissen mangelt 0111 zulk een concert naar waarde te beuordeelen Ten andere, wij hebben mei genoegen bestatigd dat reeds daarover een kruimig verslag werd geleverd aan een plaatse- laat mij uw lot cleelen, ik bid het u. Trouwe dienaar, zegde Leondari, gij zult bij uwen heer blijven Het is de plicht van een goeden knecht, het lot zijns meesters te deelen. en zoo ik later genoodtzaakt ben de ooren van den graaf naar zijn land te zen den, houd u verzekerd, dat de uwe de uitstekende eer zullen hebben, ze te begeleiden. En nu, mijnheer de graaf, zegde hij, zich tot Alfred wen dende, wees zoo goed mij in mijne nederige schuilplaats te volgen Ik bezit noch paleis, noch kasteel, maar ik ben omringd van trouwe makkers, waar hart en hand mij toebehooren, en ik zou mijn vrij en woest leven niet willen verruilen tegen al de rijkdom men die gij bezit.Vooruit kameraden! Hij zond den guls, welke de reizi gers vergezeld had. weg, nam den toom van het paard dat den graaf bereed, terwijl een der luitenants van den bandiet zich naast Charles Bertin plaatste. De rest van den troep schaarde zich rondom hen en.. voorwaarts, marsch Zij daalden eenen diepen bergpas af en hielden stand aan de bedding eener kleine rivier. Nu mijne heeren, zegde Leon dari, ben ik verplicht u te blinddoe ken, want als gij eens de vrijheid mocht terug krijgen, zoudt ge van lijk blad door den heer Edm. Sch., oen zoo fijn als knap muziekcriticus. W;il kunuen wij daarna nog zeggen Wij kunnen enkel herhalen hoe het bedreven orgelspel van den Heer Volc kaert ces gedurende een ruime uur intens kunstgenot heeft geschonken. DitAve Maria van Arcadelt too- verde voor onze verbeelding een avond- kapol met verlicble goud-ramen, waar binnen zuivere kinderstemmen den lof der Moedermaagd aanhieven. Zilverig rein klonken de stemmekens op, zacht gesteund door het fluweelig geluid der bassen Zij zwollen aan tot een breed koor dat plechtig over de stille avond landen ruisehte, om dan weer weg te sterven als in eindelooze verte Bach met zijn koninklijk choraal Uit de diepten roepe ik dat uit de diepste gronden der ziel scheen te wellen, stortte over ons uit smachlenden Godsnood en brandend Godsverlangen. 0, dal weemoedig - Abendlied van Schumann Een herfstavond, waarin het licht teer en wazig is gelijk de voch tige glans van een droomend vrouwen oog een avond vol mysterieus gefluister van boomen die mol hun voeten reeds staan in T donker, terwijl op hun toppen nog veeg zonnerood verwuift, en die vertelleu van wondere dingen... dingen uit 't vérleden... herinneringen waar lach en traan op ligt. En dan die Geestelijke Marsch van den reus Wagner Met dal verwonder lijk crescendo op het einde waarin beurt om beurt al de registers van 'torgel aan den zang kwamen en hun klank-kleuren bijzetten, tot het een verblindend getintel werd, een laaiend visioen, dat dan lang zaam weer vo: bloeken ging, maar in do lucht een na-beving liet van zijn glorie... En die heerlijke Bruiloftsmarsch -! (f leiding van den 3 akt uit Lohen grin Hier deed de Heer Volckaert wonderen op het reuzig instrument dat wilde stroomen van harmonie liet uit spatten, en als een zee van muziek door de zon-doortrilde beuken deed bulderen. En dan Maar wij moeten er een speld aan steken. Wij denken hier nog op die woorden van Mgr. Turiuaz Het orgel vertolkt prachtig al het wel en wee van den mensch: het zingt, het weent, het zucht, het bezit zijne menschelijke stemmen. Het bootst op ideale wijze al de stemmen der natuur na het kan k woelen als een vogel in 't loof, het kan lispelen als een avondwind, het dreunt gelijk een orkaan, het barst los gelijk de donder. Ja 't orgel is een wonder instrument E11 groot heet hij die dat reusachtig speel tuig weet le bezielen al naar zijn wil en kunslenaarsbchagen, en er al de melo die-schatten doet uitstroomen die er in verborgen iigg'-n, en die daar wachten tol een geoefend hand ze vrij kan laten uitslaan in juichenden vlucht. deze weldaad ten mijnen nadeele mis bruik kunnen maken Zich tot twee zijner mannen wendende, voegde hij erbij Allessandro, Lasos, doet uwen plicht. De aangewezen bandieten traden op de gevangenen toe en volvoerden met behendige vlugheid, de bevelen van hunnen hoofdman De roevers zwegen; slechts de kor te kommando's van den hoofdman verbraken tusschenbeide de stilte, Gedurende drie onafgebroken uren doorkruisten zij valleien en dalen, klauterden bergen op, liepen over rotsen en langs voetpaden zoo hache lijk, dat iedere tred hunner paarden een groot gevaar opleverde. Eindelijk kommandeerde de aan voerder halt; bandieten en gevange nen stegen van hunne paarden en de tocht werd te voet voortgezet. Na een half uur gaans kwam men aan eenen nauwen doorgang, die het voorkomen had van eenen tunnel. Dit was de ingang van een hol. zoodanig voor aller oogen verborgen, dat de sluwste speurhond er nooit zou in geslaagd zijn het te ontdekken Alfred Beaucourt en Charles Bertin werden door hunne geleiders in dat hol gesleept en van hunne blinddoe ken ontdaan. De jongelingen schouwden onmid delijk rondom zich en zagen met vol- En zulk een man is onze kapelmeester. Wij danken hem nog eens om 't genot dat hij ons heeft gegeven, en sluiten dit haastig, al te haastig neergepend verslag met den vurigen wensch wanneer een nieuwe auditie NASCHRIFTJE Ware 't niet moge lijk een volgende maal-het concert op een Zondag namiddag te geven, en van de uitgevoerde stukken nernge woor den uitleg te laten drukken, ten ge- bruike der liefhebbers Men zou zulk een verklarend programma dan aan een kleinen prijs kunnen verkoopen, dit alles ten profyle van het edel werk van den Onderstand. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 20 October 1915. Bij eene verkenning noord oostelijk Prunay in Champagne maakten wij 4 officieren en 364 man tot gevangenen en namen drie machienengeweren, drie mijnen wer pers en veel oorlogstuig buit. Bij Middelkerke werd eeu engelsch vliegtuig afgeschoten, de inzitteude zyn gevangen genomen. Uit Fransche bron PARIJS, 20 Oktober. Ambtelijk namiddag bericht. De Duitschers vie len in den loop \an den nacht noord-oos telijk Souchez drie maal zeer hevig Bois- en-Hache aan. Onze infanterie, welke zich in de laalst veroverde stellingen goed had ingericht, wierp deu aan valler met behulp onzer batterijen ieder- rnaal volledL achteruit. Zuidelijk de Somrae in de streek van Lihon van beide zijden geweldig geweervuur. In Champagne, oostwaarts de Hoeve Navarin, eenige gevechten met bommen en springbussen. Het welgericht vuur onzer artillerie op de vijandelijke batte rijen, bracht de hevige beschieting wel ke de vijand op ons richtte tot stilstand. Van 't overige front is niets meldens waardig. Een vliegtuigengroep wierp in den nacht van 18 October bommen op Burlioncourt noord-oostelijk Chateau- Salins. Ambtelijk avondbericht. Oostelijk van Reims beproefde de vijand, heden morgend.op een front van 10 kilometers tusschen Rompelle en Prosnes, eenen aanval in dichte gelederen, welke totaal mislukte Deze aanval was door langdu rig artillerievuur onder 't gebruik van stikgranaten en chloorgaswolken zorg vuldig voorbereid. De vijandelijke infan terie kon in den aanvang eenige stuk ken onzer loopgraven van de eerste lijn binnendringen doch onmiddelijke tegen- doening den trouwen Philippe die dicht naast hen stond, met nog ge- blindoekte oogen en gebonden handen. De doek werd hem op hetzelfde oogenblik afgenomen en toen hij zij nen meester zag, trad hij met eenen uitroep van vreugde een paar schre den naderbij Men moet erkennen, mompelde Charles, dat de natuur dit hol opzet telijk ten gebruike der heeren bandie ten aangelegd heeft. Inderdaad- dit onderaardsch ge welf was ruim en hoog, de vloer en de muren waren van steen, Aan eene zijde der spelonk was eene bron van zuiver ijskoud water, dat uit den grond opborrelde en door rotskloven verdween, In eenen hoek vlamde een goed vuur, waarboven ketels hingen van verschillenden vorm, welke dienden om het eten der bende te koken. Aan het gewelf hingen verscheidene lan taarns, die het rooversnest zeer goed verlichtten. Langs den muur stonden banken, tafels en eer.ige stoelen en de vloer was met harige dierenhuiden bedekt. Leondari, die voor een oogenblik was verdwenen, kwam bij zijne ge vangenen terug. ('t Vervolgt.)

De Denderbode | 1915 | | pagina 1