Jef Crick. DE PAUS EN DE OORLOG SemscliB-OosteqrijRsGfie oorlog. ltaliaansche Oorlog. OP ZEE. Goede Gazelverkoopers Op den Balkan Een en ander eeken aan, de eene tot het cel ebree- ren, de andere tot het bijwonen der drie missen Zoo worden door vereenigd gebed de lijdende zielen getroost en gaan ze telken jare in groot getal over naar de zegepralende Kerk. ALLERZIELEN Wat staan de boomen naakt, zoo bibber-naakt. De bezemende wind kwam heele vlagen Van welkend loof,in beek en velden vagen. Geen sprankske goud in 't ijle bosch nog blaakt, 't Is vreemd hoe 't bosch een somber huilen slaakt Wijl buien plots, met wilde gulpen jagen De donlcre kruinen door,die gierend klagen Als was in hen een woeste smart ontwaakt. Verlepte zon zonk als een ziel in nood Diep in de grijze wolken-zee. Haar dood Schijnt over al wat ademt, rouw te spreiden, 't Is de uur dat door de neevlen een getij Van klokken tampt, een tranen-melodij, Een zang van reuzig, onbegrepen lijden. door machinegeweervuur beschadigd was I genoodzaakt in het Marnedal te landen- De Acta Apostolical Sedis bevatten een brief van den Paus aan kardinaal Ferrari bij gelegenheid van de jaarlijk- sche bijeenkomst van de bisschoppen der Milaansche kerkprovincie, in wolken de Paus onder meer schrijft Gij herin nert in uwen brief aan wel treurige din gen maar Wij begrijpen volkomen, «lat in zulk een wapenrumoer en te midden van zoovele en langdurige zorgen, er nauwelijks iemand gevonden wordt, die niet bij voortduring denkt, niet dagelijks spreekt over de dingen, waardoor ons het leven reeds lang in eene voortduren de bezorgdheid gebracht wordt. Wat Wij deden tot herstel van den vrede en tot verzachting van de nadoelen des oor- logs, hebben Wij gedaan onder aandrang van de liefde tot Christus en Wij zijn voornemens, onder de leiding daarvan, het begonnen werk voort te zetten,opdat de meeste volkeren, na de moederlijke voorzienigheid der Kerk overvloedig ondervonden te hebben. Hare bescher ming en leiding opnieuw mogen waar deer en In een brief aan kardinaal Csornoch verklaart do Paus, dat Hij gepoogd heeft nog zeer onlangs bij koningen zoowel als bij de volkeren don vrede aan te bevelen en er toe aan te sporen als justilia opus, als een werk van rechtvaardig heid. (i Gij voegt er bij zoo gaat de Paus voort, dat deze werken Onzer vaderlijke liefde bij u en de uwen hot verlangen naar vrede zoozeer hebben toegespitst, dal gij in blijvende verwach ting heenziet naar dezen Apostolischen Stoel, als naar hot Oosten, waaruit het eerste licht van den langverwachten vrede eindelijk voor de volkeren moge aanlichten. O, mocht dit zoo spoedig mo gelijk gebeuren. Intusschen omdat al Onze hoop op God gevestigd is, hebben Wij, gelijk gij weet, de geloovigen ver maand tot vertrouwvolle en ootmoedige gebeden tot Hem, en vooral hen er aan herinnerd,, dat de deugden en voorheel den, welke aan do Christelijke belijdenis beantwoorden, de boste aanbevelingen zijn voor hen die bidden. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 27 October 1915. In de streek Rijssel-Arras ontwikkelde zich gisteren avond na eene fransche storm aanval een onbeduidend gevecht dat voor ons gunstig afliep. Noord-oostelijk Massiges drongen de franschen in een handgranaten gevecht op eene smalle stelling in onze voorste loopgraven, zij werden er 's nachts uitge dreven. In een luchtgevecht schoot luitenant Immelman zijn vijfde vliegtuig af, een fransche tweedekker met engelsche offi cieren, welke gevangen genomen werden. Twee andere vliegtuigen achter de vijan delijke linies werden neergestort, het eene is door onze artillerie gansch ont redderd geworden, het tweede licht ten noorde van Souchez. Uit Fransche bron PARIJS, 26 October 1915. De strijd voor iederen voet gronds om het schans werk van La Courline werd met zwen kingen van geringe uitbreiding voorge zet. Do verbitterde weerstand onzer troe pen en hunne spoedig aanvallende terug- stooten deden de vijandelijke tegenaan vallen mislukken. Door een driftige aanval noordwaarts Massiges maakten wij ons meester van een vijandelijken schutsgraaf, in de nabijheid der stelling welke wij korts daarvoor veroverden. PARIJS, 27 October 1915. Sedert voorgaande bericht is niets bijzonders te melden. Een onzer vliegers maakte noordwaarts van Dormons jacht op een vijandelijk vliegtuig, 't welke hij op zeer korten afstand aanviel, na het ingehaald te hebben. Het vijandelijk vliegtuig, wiens motor op verscheidene plaatsen Uit Duitsche bron. Legergroep van Generaal Veldmaar schalk von Hindenburg. Zuidwaarts den ijzerenweg Abeli-Duna- burg drongen onze troepen in destreek van Tyraschany op ongeveer twee kilometer breedte in de russischo stellingen. De ge wonnen stelling word niettegenstaande verschillende russische aanvallen behou den, alleen het kerkhof van Scascali (een kilometer noordwaarts Carbunowka) werd 's nachts terug geruimd. Legerafdeeling des Generaals Veld maarschalken Prins Leopold v. B Niets nieuws. Legergroep van Generaal- Veldmaar schalk von Linsingen. Westwaarts Czartorysk is onzen aan val tot aan de lijn Komarow-Kamienucha zuid-westelijk Miedmieze voorgedrongen. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 26 October 1915. De zuidwaarts van Czartorysk vechtende keizerlijke en koninklijke troepen sloe gen verscheidene aanvallen van Russische beschermdiviesies af, waarbij zij 2 offi cieren en 500 man gevangen namen en één machinegeweer buit namen. Duitsche regimenten versloegen den vijanden van beiderzijden aan de straat gaando van het zuidwesten naar Czarto rysk. In 't geheel lieten do russen gis teren in deze ruimte vier officieren, 1450 man en 10 machinengeweren in de han den der verbondene. Anders in 't noord oosten is de toe stand onveranderd. WEENEN, 27 October 1915. Het verdrijven der Russen westelijk van Chartorysk gaat trots hevige» weerstand van den vijand goed vooruit. Anders niets nieuws. Uit Russische bron ST-PETERSBURG, 26 October. -- Ambtelijk Russisch bericht van 25 Octob. Vóór Riga duren de gevechten voort. Zuidelijk het Batitmeer namen de duit sellers zonder gevolg het offensief. Bij Olai artilleriestrijd. Op den linker Duna- oóver deden de Duilschers opnieuw ver scheidene hevige aanvallen Zuidelijk de spoorbaan hij Illuxt. Er werd verbitterd gestreden. Vijf hevige Duitsche aanvallen werden afgewezen tijdens den zesden aanval drongen Duitsche deelen in onze be vestingen. Onze troepen vochten moe dig en koelbloedig. Ook deze zesde Duit sche aanval werd door sterk gelijktijdig ingrijpen van artillerie en infanterie afgewezen In de streek van Friedrichstadt bobben kleine gevechten aan de Duna plaats. Op den linker Duna-oever, Noordwestelijk en Westelijk Jacobstadt en in het woud gebied Westelijk Liwenkof, eveneens slechts botsingen van kleine afdeelingen. Bij Dunaburg, in de streek van Illuxt, vei bitterde gevechten met de Duitschors, welke onophoudelijk aanrukten. Na de bezetting van Illuxt poogden do Duil schers hun offensief voort te zettenmaar ze werden aan den woudrand Oostelijk Illuxt opgehouden. De pogingen des vij- ands, om oostelijk het dorp Paschilina in de streek Zuidelijk van Illuxt vooruit te stoote», werden door ons vuur terug gewezen. Aan den straatweg Nowo Alexan- drowsk-Dunaburg, artilleriestrijd Zuide lijk hot Meddum-meer. Hevige artillerie- gevechten hebben eveneens plaats op het front Demmenmeer-Dryswjatymcer. Op hel front der meren Dryswjaly-Bogins- koje-Miadziol-Narocz en Wisznieuw, op vele plaatsen botsingen .zonder uitslag voor weerskanten. Bijzonder aan te mer ken is slechts de inname der dorpen Sodegile Westelijk liet Böginskoje-meer en Pattnschki westelijk Kasjanuy door onze troepen. Bij hetdurpSmorgon werd eenozwakke vijandelijke afdeeling gemakkelijk ver wezen. In de woudstreek Zuidelijk Krewo en op het front in de streek van Ljubt- scha, aan de boven-Njemen, tot Kraschin 13 kilometer Noordoostelijk Baranowit- schi, heerscht rust. Onze artillerie be schoot met gevolg eene vijandelijke ko- lonne, die door het dorp Russiny trok. De strijd duurt voort aan het Oginski- kanaal in do nabijheid van Wulka, Zui delijk het Wyganowskoje-meer.De vijand deed verscheidene gevolglooze tegenaan vallen om de verloren stellingen weder te nemen. Op den linker Styr-oover, Zuidelijk het Nobe-meer, verscheidene kleine ge vechten. In den strijd bij het moeras Bogno-Koza, in de nabijheid van het Biale-meer, drong de vijand onze stillin gen wat terug. 'Noordelijk Rafalowka trachtte de vijand op den linker Styr- oever over te gaan, maar hij werd terug geworpen. De vijand deed verscheidene hevige aanvallen bij de dorpen Kukle en Koma- row Westelijk Czartorysk.Op eeneplaats gelukte het hem, ons terug te dringen, maar door de aanstonds bijgehaalde re serve werd de toestand weder hersteld. Verder Zuidelijk, aan de Ikwa en bij Nowo-Alexinice geen gevecht. Op den linker oever van de Dnjestr.bij de samen vloeiing met de Srypa, artilleriestrijd. Oostelijk Tschornowitz heerscht rust. Uit Duitsche bron. Oostelijk Bisegrad werd Dobrun geno men. Do legers van generaal von'Kövesz en Gallewitz hebben den tegenstrever overal waar hij het gevecht aanvaarde geslagen. Met de hoofdkrachten werd de alge- meene lijn Baljewo-Morawci (aan Ljig)- Tapolo bereikt, en oostwaarts daarvan de stroomen Jasienika, Raka, en de bei- derzydsSvilajnacen Resava overschreden. In Peklale is de Neresnica genomen De zuidelijk van Orsowa vooruitrukkende krachten namen in Kladowo i2 stukken zwaar geschut buit. In Ljubicevac (aan den Donau oostwaarts Brza-Palanka) werd het leger van generaal Bojadjeff door offleieren-patroeijen rechtstreeks verbonden. De rechter vleugel van dit leger ver volgt den tegenstrever van Negotin in noordwestelijke en zuidwestelijke rich ting. Om het bezit van Knjacevac werd nog gestreden. Uit Oostenrijksche bron. Oostwaarts Visegrad ontrukten onze troepen den vijand beiderzijds de hoogten van het grensdorp Dobrnj. Het leger van den infanterie generaal von Kövesz drong den tegenstaander in'het'?gebergte noordelijk Grn-Milanovac terug Ooston- rijks-Hongaarsche krachten wierpen hem melde bajonet uit zijne hoogte stellingen bij Topola. De op beider zijden van de Morawa opereerende Duitsche troepen wonnen de zuidelijk hoogten en drong opwaarts den Mlawastroom vooruit. De Orsowagtroepen rukten Brza Palanka binnen.In Kladovo werden twaalf zware Servische stukken geschut, groole voor raad aan munitie, verpleging- en klee ding buit genomen. Afdeelingon westelijk Negotin'vechtende'Bulgaarsche krachten verbonden zich met Oostenrijk-Hongaar- scheen duitsche troepen.De tegen Knaja- zevac uitgezonden Bulgaarsche troepen vochten gisteren oostelijk.dezer stad. Bulgaarsche bron. SOFIA, 27 October 1915. Do offen sief duurt voort op het ganscho front. In Negotin vonden wij grooten voorraad aan meel en haver. In den Donauschen Kusriak, westwaarts Prahovo, werden 4000 wintervesten, 8000 kapoten, 8000 miliciemulsen en 30 kisten met munitie gevonden. Bij Knajazevac namen wij als buil vier stukken veldgeschut en zes kisten vol munitie en een kapitein met 30 man als gevangenen. In het distrikt Kossowo begint de Albaneesche bevol king gewapenderhand tegen de Ser viërs te strijden. Noordwaarls'Uskub op don weg naar Kastchanik ontdekte men de lijken van 28 Bulgaren welke door de Serviërs uiL het gevang vrij gelaten werden en nadien gedood. Ook -werden nog 300 andere Bulgareu uit verscheidene Macedonische sleden naar Kalschanik gevoerd De Ser viërs hebben een groot ge!al Bulgaren welke aan hunne tros- en begagewagens gebruikt werden, gedood. Verscheidene Servische familiën en talrijke Servische officieren zijn inJJskub gebleven. Uit Servische bron. NISCH, 26 October. Op bet Noord westerfront;'trokken de Servische troe pen zich na verbitterde gevechten terug op de lijn links Mlawa-oever, Belika, Oraschie, rechts: Jasenica-oevor. Andere troepen")!trokken zich op den" rechter Kubrsclimika en op den Turia-oever te- .nig, Het gelukte den vijand in de nabijheid van Vicegrad, op Herzogewinas grond- gebied, de Drina, met drie bataljons te overschrijden In de nabijheid dezer lijn werden sterke vijandelijke troepen vast gesteld. Onder den sterken vijandelijken druk in de richting Knajazevac trokken de Servische troepen zich terug op do verdedigingsstelling der stad. Het geluk te den vijand hij zijn vooruitrukken tegen Maljevo Selo den linker Timokoever, in de nabijheid van} het dorp Drenovac, over te steken. In de omgeving van Pirot, geene verandering. Aan Zuidelijk Mora- va wierpen wij allej vijandelijke aanval len terug. Oostenrijksch-Hongaarsch- Uit Oostenrijksche bron. De ltaliaansche aanval op ons Kusten- landsch front werd gisteren niet meer met zooveel verkwisting aan munitie en raenschen als bij de andere gevechten door gevoerd. De vijand talmt met don inzet zijner teruggehouden krachten. Verscheidene aan vals pogingen tegen de Krn stellingen kwamen niet wijd. Her haalde aanvallen op de Tolmeiner brug- hoofden werden zooals immer afgeslagen. De streek van Plava ligt van tijd tot tijd onder ringvuur. Een aanval op Globa werd teruggeslagen bij Plava kon de ltaliaansche infanterie niet meer voor waarts. In het zuidelijk deel van het nog altijd onder vuur gehouden brughoofd van Görz drong 's namiddags de hier aanvallende vijand ineen klein deel onzer schutsgraven, dat hij echier 's nachts verloor.Het artillerievuur tegen de hoog vlakten van Doberdo heeft zoo goed als opgehouden. De aanvallen der Italiaanen aan het Dolomieten front houdt aan. Het vooruitdringen van sterke vijandelijke krachten misluk te.Ons hospitaal in Rove- reto werd met brisantbommen beschoten. Uit ltaliaansche bron ROME. 27 October 1915. - In 't Led- radal volledigden wij de verovering des linken oevers van den Ponalestroom, waar wij den 25 October in den loop van den dag de dorpen Mezzoloago, Molina en Biccesa bezetten. Tegen Dössa Casina en Dossa Remit zuidelijk de op 24 October veroverde laagte van Loppio richte de vijand gisteren aanhoudend artillerie vuur van uit den Monte Creino en de werken van Riva, zonder den weder stand der onze eenigzins te schokken. In OpperCordovole enOppcr-Rienz zetten wij onze drukking tegen de vijandelijke linicri voort. Onze inval in het Pontebba- na-dale stelde ons in de mogelijkheid den Rosskoselkam te bereiken, waar wij de vijandelijke verdedigingswerken bescha digden. Langs het Izonzo front duurt de bedrijvigheid onzer artillerie aanhoudend voort, terwijl onze infanterie zich nieuw veroverde stellingen versterkte. Gisteren sloegen wij kleine tegenaanvallen in de ruimte van Plava en op den Karst terug. Den 24 October bombardeerden onze vliegtuigen met goed gevolg het vijande lijke kamp op do hoogvlakten van Bain- zizza en op den Karst. Een vijandelijk vliegtuig werd door oen onzer vliegers door machinengeweer aanval op den vlucht gedreven. Al onze vliegtuigen keerden wel behouden in onze linien terug. De groote duitsche kruiser Prins Adalbert in den grond. BERLIJN, 25 October. Op 23 Oc tober werd de groote kruiser Prinz Adalbert door twee schoten van een vijandelijke onderzeeboot, hij Libau tot zinken gebracht. Jammerlijk kon enkel een klein deel der bemanning van liet schip gered worden. De pantserkruiser Prinz Adalbert was gebouwd in 1901 en had eene water verplaatsing van 9000 ton en eene snel heid van 21 zeemijlen. Hij was bewapend met vier 21 em-kanonnen, tien 15 en een twaalftal 8-8 cm-kanonnen. De beman ning telde 591 man Hot is het eerste groot schip dal der vijandelijke onderzeebooten ton offer valt. Waarschijnlijk is het schip getrof fen geworden aan de machienkamer, daar het zoo spoedig zonk en bijgevolg zooveel levens vergde. (Libau is de hoofdstad van Koerland, aan de Baltische zee of Oostzee.) •Ij.; voor de Stad en omliggen de gemeenten worden vraagd ten bureele van DE DENDERBODE De troepentransporten naar Saloniki. Volgens berichten uit Napels ingeko men bij de Hongaarsche bladen, heeft de Entente 80 groote stoomschepen van Oallipoli naar Saloniki gezonden deze schepen hebben voor het meerendeel Australische en Kaïiadeosche troepen overgebracht. Wat de Entente van Griekenland verlangt. Men meldt uit Athene dat de gezanten der Enten to mogendheden reeds Maan dag op de Grieksche nota geantwoord hebben en dat zij nieuwe voorstellen ge daan hebben aan de regeering van den heer Zaïmis. De Engelsche gezant, den heer Elliot heeft verklaard dat de Entente geenszins eene onmiddellijke deelneming van Griekenland aan den oorlog tegen Bulgarië of de midden-Europeesche mo gendheden verlangt. Zij zou genoegen nemen met eene verklaring van Griek sche zijde, waarbij Griekenland zich principieel togen deze mogendheden ge kant toont en wanneer zij de Bulgaarsche en Oostenrijksche protests lie tegen de ontscheping te Saloniki terugwees. De Entente begrijpt volkomen de vrees van de Grieksche regeering van nutteloos Grieksch bloed te doen vloeien ging de heer Elliot in naam der Geallieerden voort. - Zij biedt den waarborg der vier mogendheden daarvoor aan, dat geen enkele Grieksche soldaat aan het vuur van den vijand zal blootgesteld worden, indien Griekenland slechts toelaat voort te gaan mét de ontscheping te Saloniki. In Griekenland. Da Daily Telegraph meldt uit Athene dat do koning Konstantin vasl besloten is oen aangrijpen van Griekenland in den oorlog te verhinderen. I)e bevolking neemt geene besliste houding en laat zich door den Koning geleiden. Oorlogstoestand in Griekenland. Uit Boekarest wordt, naar aanleiding van een telegram uit Athene, gemeld dat Koning Konstantijn een dekreet on derteekend heeft waarbij de oorlogstoe stand voor geheel Griekenland afgekon digd wordt. Griekeland's antwoord. ATHENE, 26 October. (T.U.) Staats- sekretaris Caratma overhandigde den Engelsehen gezant Elliot de antwoord nota der Grieksche regeering, welke vast stel t dat het Vicrverbond de Grieksche politiek misverstaat. Griekenland heeft onder de laatste Balkanoorlogen veel geleden en betracht in alle omstandigheden den landsvrede te verzekeren De Bulgaarsche regeering heeft op nieuw protest geboden wegens de wille keurige troeponlandingen van hel Vier- verbond en hare nota betoont dat, in zoo verre de tegen Bulgarië gerichte krijgs verrichtingen van Grieksch gebied uit gaan, Bulgarië bij het terugdringen der vijandelijke Vierverbondslroepen tegen hunne landingsplaats, de vervolging on voorwaardelijk tot het einde zal door zetten, ongeacht of de Bulgaarsche troe pen Grieksch gebied betreden en daar de beslissing geven moeten. Uit dien hoofde ziet Griekenland zich verplicht tegen de troopenlandingen der Entente-mogendheden opuieuw protest te bieden. De houding van Rusland tegen over Bulgarië Men bevestigt te Sofia, dat liet bericht volgens hetwelk Rusland aan Bulgarië den oorlog zou verklaard hebben, niet juist zou zijn. De vertegenwoordiger dor Viervoudige Entente te Sofia, de Neder- landsche Consul-Generaal, zou nog niet met het afleggen eoner fonneelo verkla ring op dit punt zijn belast geworden. Deze afwachtende houding van Rusland laat zich misschien uitleggen door een telegram uil Parijs aan do Doonsche bla den gericht, waarin gezegd wordt dat het plan eener Russische ontscheping op de Bulgaarsche kust aan de Zwarte Zee, ter zijde gezet wordt. Van den anderen kant zou Rusland opnieuw bij de Roe- meensche regeering aangedrongen heb ben om de toelating te hekomen om de Russische troepen door Roemeenseh grondgebied te laten trekken. De beschieting van Dedeagatch. SOFIA, 25 October. Do beschieting van Dedeagatch, door Engelsche en Fran sche schepen wordt voortgezet. Een groot deel der stad is vernield alle ge bouwen op den zeeoever zijn nog enkel puinlioopen. Door de beschieting zijn bovendien nog verscheidene branden veroorzaakt. Het Huwelijk van President Wilson. Volgens de Nieuw-Yorksche bladen zal het huwelijk van president Wilson met M's Norman-Qolt, weduwe van een juwelier, den 20 December voltrokken worden. De president is van plan om op zijn huwelijksreis naar Panama to gaan en in zijn yacht Mayflower de kusten, van den Stillen Oceaan te bezoeken. Het eiland Cyprus Het eiland Cyprus dat Engeland aan Griekenland in ruil voor zijne militaire medewerking aanbood, en dat dit land geweigerd heeft, is toch geen te versmaa- den geschenk 1 Het eiland Cyprus ligt tegenover de kust van Cilicië waarvan het dooreen zeearm van 75 k.m. ge scheiden is Zijn oostelijk punt is 93 k.m. van Syrië verweiderd. Zijne grootste lengte, van kaap Epiphanios tot kaap Saint-André, bedraagt 220 k.m. zijne breedte in het middel gedeelte 10 tot 80 k.m. en zijne oppervlakte 9.537 k m. Cyprus is rijk aan metalen, vooral aan koper (kupros), waaraan het zijn naam ontleent. De mijnen worden niet meer zooals weleer uitgebaat. Het klimaat leent zich uitstekend tot den wijnbouw de Cyprus wijn is vanouds beroemd. Vroeger waren er vele kudden schapen en het eiland leverde veel wol op. Op Cyprus is veel landbouw men verbouwt er vooral haver, tarwe en gerst. De druif groeit er welig en om die nog overvloe diger te maken, liet de Engelsche Regee ring nog een 60,000 wijnstokken uit Kreta overbrengenDe olijven, het katoen, het lijnzaad, de zijde, de kaas, (lo wol en de huiden maken een doel uit van zijne voortbrengselen. De laatste volkstelling van 1913 geeft eene bevolking aan van 286,922 zielen,

De Denderbode | 1915 | | pagina 2