Groot Parlement Wie is de moordenaar KHTH0LIEK NIEUWS= EN HANK0NDIGINGSBLAD EEN BEETJE WETENSCHAP VOOR IEDEREEN, Kronyke Zondag 7 November 19IS S centiemen hel nummer 70"e Jaar N0 4678 DE DENDERBODE Abonnementsprijs 3 frank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DRUKKER UITGEVER VAN DE PUTTE-GOOSSENS AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0.75 fr.twee maal 1,25 fr. Gewone annoncen 0,15 fr. de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 fr. de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Aalst, den 6 November 1915. over Napoleon's Winter- veldtocht in Rusland in 1812. (6® Vervolg.) We gaan dus voort met ons parlement over den grooten man. Wij hebben laatst gezien hoe hij, tegen wil cn dank, en met een bloedend hart uit het Kremlin van het brandende Moscou moest vluchten. Den 18 September, keert Napoleon naar het Kremlin terug. Moscou was wel afgebrand, doch men was er in gelukt verschillende eet waren-magazijnen te redden, en de kel ders waren voor het meerendoel onbe schadigd gebleven. Het leger had dus nog geen gebrek aan levensmiddelen, en de keizer gebruikt al zijn vernuft om orde en tucht te brengen in het beheer van dien voorraad die het leven zijner soldaten moet onderhouden. Hij had ge hoopt dat er in Moscou zou vrede gesloten worden, doch czaar Alexander hoorde niet aan dien kant: hij die niet geaarzeld had. de prachtstad van Moscou aan de vlammen over te leveren om ze te out- 1 rukken aan de handen van den verove raar, zoü de wapens niet neerleggen alvorens' de laatste franschman uit zijn ontzaglijk land was verjaagd. Met de wapens kon hij Napoleon niet overwin nen hij ging het nu doeu met listen, met het leggen van hinderlagen,en voor al, mei behulp van den buitcngewoon- harden winter die dit jaar - 1812 - over Rusland losbrak. De russen zetten dus hunnen aftocht voort langs de wegen van Bronnitzy en Kolomna doch deze beweging diende alleen om hunnen wer- kolijken marsch te maskeren. Eensklaps, begunstigd door den nacht, draaien zij naar het Zuiden af, en door Padol, ruk ken zij op tusschen Kalouga en Moscou. Om dit manoeuver uit te voeren moesten zij rond de brandende hoofdstad zwen ken, wier vlammen het fransche leger verlichtten, en de russische officiers lie ten de gelegenheid niet voorbijgaan om hunne soldalen wijs te maken - Ziedaar hoe de franschen in ons land te werk gaan I Niet tevreden met Smolensk in brand gestoken te hebben, deden Zy üu ook do vlammen over onze heilige stad woeden. Gij ziet het zij willen gahseh ons land verwoesten, en onzen gods dienstuitroeien 1 En zulke taal, aange vuurd door het schouwspel hunner hoofd stad, die als een reusachtige fakkel in den nacht flakkerde, deed natuurlijk de verontwaardiging en de razernij van het russische leger ten zijnen hoogste stijgen. Bode die mannen waren dus van geene kleine leugen vervaard Zooals gejziotMaar hoeveel leu gens,groot als kemels en hoog als torens, worden er niot,in iederen oorlog gefabri- keerd Napoleoy zag weldra klaar in het manoeuver der russen, en schreef inge volge zijne onderrichtingen voor aan de generalen den koning van Napels, den hertog van Istria en "Poniatowski. Zijne aandacht wordt gansch in beslag geno men door de stoutmoedige pogingen van den vijand die met eene bende van drij duizend man den weg tusschen Mojaïsk en Moskou heeft bezet. I)e keizer doet hen duchtig op de hielen zitten en over de Olka terugwerpen. Intusschen verneemt hij slecht nieuws van zijnon generaal Schwartzemborg die niet rap genoeg is, en vóór het leger van den russisschen admiraal Tchitchagoff zijne matten heeft gerold.Hij moet van den keizer aanstonds terug en tot den aanval overgaan. Reeds van af den 5® October was Napo leon voornemens Moskou te verlaten, want dio afgebrande stad kon niet langer tot militaire positie nuttig zijn. Met het oog op dien aftocht, schrijft hij eene me nigte van brieven aan den hertog van Betlune die te Smolensk is achter ge bleven om van daar Minsk en Wilna te bewaken, en aan zijne andere generalen: den koning van Napels en den hertog van Abrantès. Hij logt hun haar-fijn uit al wat zij te doen hebben om hem op zijnen terugtocht., in alle oogenblikken te kunnen hulp verleonen.als het nood doet. Want het mooi bestudeerd plan van den keizer was als volgt hij ging zich met zijne legers terugtrekken in het vierkant tusschen Smolensk, Mohilow. Minsk en Witepsk. Daar,omringd van zijne belang rijke reserven en-gesteund op zijne beidü' legervleugels, op een vriendschappelijk land (Polen), opeen zestal lijnen van dépots 011 allerlei eetwaren-magazijnon welke iiij met zulk eene groote zorg heeft ver zameld. wil hij den terugkeer der lente afwachten om dan op te rukken naar St Petersburg en ook die stad te gaan bedreigen. k Bode dat was alles wel fijn be rekend 1 Ja, men moet het bekennen, 't Was eene geniale berekening, maar niettemin ging zij in duigen storten omdat al de elementen hier togen haren goeden uit val samenspanden. Den 13e October ver bleef Napoleon nog altijd in Moscou, weerhouden door al die toebcroidsels. En er was reeds sneeuw gevallen... Eindelijk maakt hij zich vaardig tot het vertrek. Hoe gaat hij het nu aan boord leggen om met honderden twintigduizend man,wier minste beweging van overal wordt be spied, ongehinderd door eone streek te trekken waar de minste boei' een razeude vijand en een gevaarlijke spioen is Dat zullen wc toekomende week zien. (Vervolgt). LANDBOUW. DE HOP. De hop is eene veeljarige plant, en vergt als dusdanig hare minerale bemesting met den winter. Deze wordt vóór het opzetten der kuilen toegepast. Het stalmest, waarover men beschikken mocht, wordt ook op dit tijdstip toegediend, zelfs mag de helft schei kundig stikstofmest, zwavelzuren ammo niak, en beer toegepast worden, aangezien hier van geen verlies door uitlooging kan spraak zijn, immers de hop heeft een sterk ontwikkeld wortelgestel, dat tamelijk diep in de bouwlaag dringt. Door al deze stoffen vóór den winter aan te wenden, begunstigt men er de ontbinding van en hunne onderlinge verbinding tot rechtstreeks opneembare zouten, die den weligen en sterken wasdom zullen verze keren bij het hernemen van den groei. Gezien de schaarschte en de duurte der stikstofzouten, beperken wij ons met eenige woorden te zeggen over de fosfoszuur-pot- aschbéfpesting. Het fosfoorzuur bevordert den bloei, doet ten gepnsten tijde rijpen, en werkt krachtig mede tot de fijne hoedanigheid der bellen. De invloed der potasch is doorslaande zij werkt gelijktijdig op den groei en de hoeda nigheid zij geeft de vastheid der weefsels, vooral in vereeniging met kalk; zij bevordert de rijpwording, en draagt bij tot het beko men van eenen fijneren geur.De kalk vormt, evenals potasch, inzonder in verbinding met deze laatste, vaste en taaie houtvezels, en maakt de planten aldus b«ter voorbeschikt tot het geven van eenen ouervloedigen oogst van eerste hoedanigheid. Gezien de huidige omstandigheden, en zelfs in gewone tijden, geven wij bij voor keur, op dit tijdstip van hetljaar, de potasch onder vorm van fosfaat-Berpard wij weten dat deze laatste meststof benevens aan fos foorzuur, rijk is in kalk in verhouding van 6oo-8oo"kaïniei en eve ly&gl fosfaat-Ber- nard per hectare, öf'aftgeVSerfsyj grammen van elke dezer vruchtbaarmukende stoffen per kuil. Praktijker. Bemesting der Fruitboomen in het algemeen. De fruitboom, zoowel als de eigenlijke landbouwgewassen, vergt eene jaarlijksche, overvloedige, oordeelkundige bemesting. Zeker, ten gevolge van zijn sterk ontwikkeld wortelgestel, de verrotting der bladeren,eene belangrijke hoeveelheid nnimoniakale stik stof, die hem jaarlijks met den regen, dauw, hagel en de sneeuw ten goede komt, enz. lijdt de fruitboom misschien betrekkelijk minder spoedig aan uitputting, doch dit sluit niet uit dat eene opzettelijke bemesting hem volstrekt noodzakelijk zij. En deze be mesting passe men alle jaren toe, niet om de drie-vier jaren, zoo men eenen jaarlijk- schen fruitoogst van allereerste hoedanig heid bejaagt. De stikstof verzekert eenen weelderigen waschdom en het stuk, het fosfoorzuur den bloei en de bevruchting, de kalk de stevig heid van het hout, en in vereeniging met fosfoorzuur het suikergehalte en de kleur, terwijl de potasch tevens op den groei, het stuk en de hoedanigheid werkt. De bemesting geschiedt in twee, en zelfs in drie malen van 15 Juli tot 15 Augustus, met denWinter,en desgevallend in de Lente, (3e Vervolg.) Geve God, dat Lotilleux op dit oogenblik te Athene is met dit geld, want de agent van Leondari is gister morgen vertrokken om hem op te zoeken zoo hij met den losprijs terugkomt, zal men ons nog dezen nacht in vrijheid stellen. 't Is nu al eene maand, dat wij geen frissche lucht geademd hebben, noch het daglicht hebben aanschouwt, zegde de graaf wij zijn beiden zwak en ziek ik geloof dat ik weer eenen nieuwen aanval van rhumathisme krijg. Mijn vriend, onderbrak Charles, ik begin erg ongerust te worden de bode van Leondari moest reeds terug zijn Als hij eens met ledige handen kwam Als Lotilleux niet ware aan gekomen Dat is onmogelijk, ik ben ver zekerd dat hij sedert verscheidene dagen te Athene is, in afwachting van eene kennisgeving van den ellende ling, die ons hier opgesloten houdt. Maar als hij eenige verhindering gehad hadde, als hij ziek ware O ik heb een vreeselijk voorgevoel En dit afschuwelijk roovershoofd is in staat de verminking op ons toe te passen, waarmede hij gedreigd heeft! Op dit oogenblik trad Leondari zelf binnen en vroeg aan Argos of de bode al terug was. Het antwoord luidde ontkennend. Hij had reeds hier moeten zijn, zegde "de roover, de wenkbrauwen fronsende. Ik begrijp dat vertoef niet, tenzij hij dom genoeg geweest ware zich door de pohcie te laten knippen Ha, daar is hij Inderdaad, men hoorde voetstap pen in de eerste spelonk en de luite nant van den troep trad binnen. Dit was de broeder en vertrouweling van Leondari. Wel vroeg deze. De kapitein is niet te Athene teruggekomen, was het antwoord. Hoe niet teruggekomen riep de hoofdman met de grootste verwon dering. Deze heeren hechten er dan wel weinig prijs aan, het sieraad te behouden, waarmede de natuur hen heeft begunstigd Kom, kom, dat is niet te gelooven. Gij zult u in hotel vergist hebben Ik ben in alle logementen en hotels der stad geweest zelfs ben ik aan 't konsulaat geweest, wel te ver staan, na mij vermomd te hebben, en ik ben overtuigd dat de kapitein geenen voet in Athene gezet heeft. Komaan dan, bij Venus als ik den losprijs niet heb, zal ik ten minste de wraak hebben Maar zeg mij eerst, hoe is 't in Athene gesteld - Men laat zich veel gelegen lig gen aan onze gevangenen men weet dat de maand, zonder uitstel, van daag afloopt, en dat geen hunner vrienden hen is ter hulp gekomen. De grootste ontsteltenis heerseht in de hoofdstaden de troepen houden niet op het land te doorkruisen. Zet u. luitenant, en schrijf de twee brieven welke de zending der twee ooren moeten vergezellen dat is te zeggen drie brieven, want mij mogen den trouwen dienaar van deze heeren niet vergeten. Bied mijne plichtple gingen aan de bloedverwanten en vrienden der gevangenen, gij zult de adressen in hunne portefeuilles vin den en verwittig hen, dat ik den los prijs van ieder verdubbel. De luitenant zette de pen op het papier en schreef wat Leondari hem voorzegde. 't Is klaar... hebt gij nog meer te zeggen vroeg de broeder van den hoofdman. Neen, geel mij den briei, ik zal hem teekenen. En maak er dan e-ne kopie van. Alessandro. de doosjes Men bracht drie houten doorjes, van binnen met watte gevoerd, en toen de tweede brief klaar was. schreel Leondari er zijn handteeken onder, doch deze laatste is niet volstrekt noodza kelijk, wanneer de winterbemesting vol doende was. Voor het gemak van den landbouwer raden wij aan de meststoffen op den boom gaard zoo vroegtijdig insgelijk uitte strooien, en desgevallend in de Lente de graszode met eene ijzeren eg goed open te scheuren in fruit- en moestuinen kan men lichtelijk onderwerken. Gezien de scheikundige stikstofmesten te duur zijn of ontbreken, raden wij aan zoo mogelijk duchtig te beren 't schijnt dat een deel zwavelzuren ammoniak ter beschikking van den landbouw gaat gesteld worden in dit geval raden wij ook deze meststof aan, geheel of gedeeltelijk in vervanging van beer. Als fosfoorzuur-kalkmest raden wij het fosfaat-Bernard aan, en als potaschmest de kaïniet. In eenige opvolgende artikelen hopen wij breedvoeriger het zóó belangrijk vraagstuk der fruitboomenbemesting te bespreken. Praktijker. De grillen van den Bliksem. (7® Vervolg.) Wij zagen laatst hoe de bliksem zijne slachtoffers meer dan eens van hunne kleederen herooft. Ziehier nog eenige staaltjes van zijne goochelkunst. Don 5 Juni 1.911 valt hij op drie maaiers hij laat hen ongedeerd, doch hij berooft een hunner van zijne broek en slingert het kleedingstuk op eenigen afstand weg. In 1902, nabij Ajaccio, valt hij op een huis waar een genaamde Pautaloni met zijjie vrouw en zeven kinderen verbleef. Do vader werd gansch verkoold, twee zonen 011 eene dochter zagen al hunne kleederen van hun lijf rukken en in vlam schieten, de anderon kwamen er met eenige braudwonden vau af. Morand (een bekende natuurkundige) haalt een ander eigenaandig feit aan. Eene vrouw welke tnanskleederen aan had wordt door den bliksem getroffen. Niet alleen ontdoet hij haar van gansch hare ontleende kleedij, doch hij scheurt daarbij de kleederen en de schoeisels aan honderd stukken, en strooit de overblijf sels rondom haar. De vrouw ontkomt het heelhuids, doch men is genoodzaakt haar een laken oin te hangen 0111 haar huiswaarts te voeren. Hetzelfde geval deed zich voor in 1868. Zeven personen waren gaan schuilen on der eenen beuk tijdens een onweder. De bliksem valt op een hunner, doodt hem, en verscheurt zijne afgerukte kleederen welke hij in de takken van den boom slingert. In vele gevallen zijn het slechts de melaal-gedeellen der kleedmg die ver dwijnen de donder treft eenen persoon, doet zijn regenscherm, zijn uurwerk en waarop hij zich tot de gevangenen wendde Het oor van eenen Franschen graaf heeit dus niet veel waarde, merkte hij spottend aan Hebt gij eenen vriend, dien ge bijzonder gene gen zijt en aan wie gij verlangt, dat het gezonde worde, mijnheer Beau- court G:j zult toch zeker zulk een gru welstuk met plegen schreeuwde Alired. Ik heb tweemaal aan mijnen vriend geschreven, niet te verzuimen op den gestelden datum te komen, en ik ben verzekerd dat hij eenig opont houd heeft gehad buiten zijn toedoen. Wacht nog een weinig... Geen dag, geen uur... Wij zullen u betalen al wat gij zult vragen riep Charles Bertin om 's hemels wil, verleen ons ten minste een of twee dagen. Ik heb met hen niets uit te staan, zegde de schurk spottende, en ik ver haal u, dat ik geen uur, geene minuut zal wachten. Vooruit kameraden Bindt de gevangenen De bandieten wierpen zich als weerwolven op hunne prooi. - Mijnen degen bulderde de hoofdman. Men bracht hem dien. Nu zult gij zien of ik een man van mijn woord ben, riep hij uit zijne oogen vonkelden en zijne anders zijno ketting smelten, en ontneemt hem ai de knoppen van zijn plunje alsook, al de nagelen van zijn schoenen. Te Manloue doet de bliksem zijne in trede in oen theater tijdens een vertoo- niug. Hij doodt twee toeschouwers en kwetst er tien do anderen blijven onge deerd, maar weldra bestatigt iedereen dat de bliksem, gelijk een wondere gauw dief, al de juweelen, kettingen, uurwer ken, oorringen heeft doen smelten de diamanten zelf ontkwamen niet aan de werking der electriciteit en werden on der een nieuwen vorm geslepen. Voor de heiligste zaken heeft de blik sem ook gemi greintje eerbied. Hij valt op de kerken, steekt hen in brand, ont hoofdt de heiligenbeelden,, doet de ge wijde kelken smolten, enz. (Vervolgt). ofte Merckweerdige geschiedenissen 't sedert het jaar 1780 inhoudende het bezonderste voorgevallen ten tijde der 8rabautsche en Fransche Revolutiën, etc (6® Vervolg.) De edikten van Jozef II worden ingetrokken. Alles komt weer op den ouden voet. Algemeene vreugde. Den 30 Mey (1787) verclaerden do gouverneurs aen de Staeten door eenen stadsbrief of dépêche dat zij alle de schikkingen, rechtstreeks of onrecht streeks strijdig tegeu de blijde incoinste ofte andere hunner regten, vrijheden, privilegieen, chartren, cosluraen en alle andere voorregten welclulacnig die mo gen zijn, in volkomen, volmaockte en onbepaelde opsehorsing behielden, zon der de minste uylneming. Te meer, dat alle do verbrekingen daortegens gedaen. ook zonder bepaeling ofte eenige de minste uytnoming, ten eersten zouden hersteld worden, en.gebragt tot den sel- ven stael waerin zij waeren over twee hondert jaeren dat sij vastelijk betrouw den dat Sijne Majesteit de vcrklaering, die sij dienswegens deden, teenemaei en ten volle zou bekrachtigen. - Waerover dat er wederom eene groote vreugd wierd betoond dan ging er eene calvacadc de burgers haelden Albertus en MariaMJhristina uyt het hof sij waeren beyden geseten in ecue bor ium, zij wierden door het volk getrok ken, in plaets van peerden, alle met' linten a la Brabangonne aen hun lijf. - Dese calvacado was vergezeld van de Heeren Staeten van Brabant alle de wijken en gilden, alsoock al de vrijwil ligers te voet en te poord, alle met do vier couleurige cocarde op hunnen hoed. Welcke couleuren waeren zwart, geel, rood en blauw maer het blauw is er weldra uylgelaeten. Daer waeren verscheydene dragon zoo weeke stem klonk hard en ruw. Houdt het hoofd van den graaf vast, beval hij aan eenen zijner lieden. Zoo Het hoofd van 't eerst aangewezen slachtoffer werd als in eene schroef geklemd. De ongelukkige jongeling was ten top van wanhoop en schrik, vreezende van op zulk eene gruwelijke wijze ver minkt te moeten worden Het kwam hen voor, dat hij liever den dood verkoos. Daar hij geene de minste beweging kon doen om zich te verdedigen, kneep hij zijne oogen dicht, toen hij Leondari schuimbekkende van woe de met opheheven sabel, op hem zag toespringen. Op dezen oogenblik kwam, door het buitenste hol, een meisje, schoon en liefelijk als een engel haar schit terende oog doorvloog de groote ruimte onmiddelijk den toestand be grijpende, spoedde zij zich voor waarts en hare stem klonk helder en zuiver door het hol, toen zij snel uit riep Leondari, houd op De aankomst van het jonge meisje in het roovershol werkte op de ban dieten en op de gevangenen als de verschijning van eenen engel. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1915 | | pagina 1