BisslsGli- DultSGtie doring. VLAAMSCH LEVEN OORLOGSBERICHTEN. SBrvisGfie-OostgiirijKsGlie oorlog. is strip om de Dartellen. Op den Balksn Een en ander ders van de Kyserlijke, rondom de ber- lien daer de gouverneurs in zaten. Zij gingen soo langs de straeten onder hel geluyd van alle de klokken van Brussel, ende menige vreugdegeroepen van Viva de Slaeten Viva de dekens. Viva ons gouvernement Viva de constitutions Dien sol ven avond wierd er gevierd do heele stad door onder het geluyd van allo de klokken men sag de burgers en de kijserlijke armaan arm langs de straeten gaen onder de menig- mael boven gemelde vreugdegeroepen. ('t Vervolgt Wij zijn gelukkig onzen lezers het aanstaande verschijnen aan t.e kondigen van een nieuw lees- en leerblad voor het Vlaamsche Huisgezin, onder titel Vlaamsch Leven zelfstandig geï- lustreerd weekblad. De uitgevers stellen ziclt voor dool wekelijks in een 12-tal blz. hot Vlaamschlezend publiek te on derhouden, niet alleen over al wat zijn huiselijk en cultureel leven aangaat, zooals de levensschots van beroemde Vlaamsche vrouwen en mannen, beschrij ving van onze oude steden en schilde rachtige oorden, maar ook over de hui dige groote gebeurtenissen die thans ons land en gansch Europa beroeren. Zoo zal men wekelijks een artikel vinden over den stand van den oorlog, boeiende beschrijvingen van het oorlogstooneel, naast een volledig politiek overzicht van wat binst de afgeloopen week in Europa voorviel en met de laatste nieuwstijdin gen uit de vier hoeken der wereld. Dit alles op de prachtigste wijze geillustreerd met kaarten, zichten en portretten, door een aangenamen verteltrant voor den simpelsten man verstaan- en genietbaar gemaakt. Voorts, novellen en gedichten van onze hedendaagsche beste proza schrijvers en dichters, muziekstukken van onze beroemdste componisten, af beeldingen der meesterlijke gowrochten onzer schilders en beeldhouwers, enz. Aan dit alles wordt ook een praktisch en nuttig deel gevoegd, nl. allerlei raad gevingen voor de huismoedors, voor de landbouwers en wie zich met bloemen teelt beijvert, voor de liefhebbers van jacht en vischvangst, enz., naast tal van wetenswaardigheden, karikaturen en luimige anekdoten. Uitgegeven door een der grootste druk kerijen der hoofdstad,zal aan het nieuwe blad de meeste zorg worden besteed, zoo dat het uiterlijke met hot inwendige hand aan hand zal gaan. Overigens, wio reeds den ontworpen omslag zag, den Zwarten Vlaamschen Leeuw en het effen-wit pa pier, omgeven van de klaterende wapen schilden onzer voornaamste steden, kon zich reeds oen gedacht geven van wat VLAAMSCH LEVEN onder typogra fisch oogpunt wezen zal. Kortom, hier is het wel de plaats om te zeggen dat dit weekblad eene ware leemte komt invul len, en hot voor ons land eene echte ver openbaring is van wat zij die, alleenlijk handelend uit genegenheid voor het Vlaamsche Volk, belangloos een kapi taal voor de nieuwe uitgave samen brachten,willen en zullen tot stand bren gen. Vooral wanneer wij er bijvoegen dat dit juweel onder do Vlaamsche perio dieken, met zijn degelijke en leerrijke lezing, in het hereik aller beurzon zal slaan aan den volksprys van 15 een tie men 1 Men doet goed van heden af de 5 eerste nummers, welke reeds hot licht hebben gezien, aan onze dagblad verkoo- pers te bestollen Alleen verkrijgbaar ten Bureele van De Denderbode. ■!ÊSÊf~ Belangrijk Bericht. Binnen kort komt van de pers onze Jaarklapper Almanak voor den Vlaamschen Haard voor het schrikkeljaar O. H. Jesus Christus 1916, op schoon kloek papier gedrukt, ruim ioo blz.. inhoudende en die verkocht wordt aan 25 centiemen. Hij is bijzonder puik opgesteld en houdt eene menigte van ernstige en luimige verhalen in, die de lange win teravonden aangenaam en kort zullen maken. Een weerkundige die jaren lang, de zon en de maan en de sterren heeft bestudeerd, heeft zich dit jaar gelast met de weer-voorspellingen in den «JAARKLAPPER - die door iedereen graag zal worden gelezen. Bericht aan de liefhebbers Er is ook gezorgd voor keurige gedichten en de raadsel-vrienden zullen insge lijks hunne gading vinden in den GROOTEN RAAD SELPRITS KAMP! Men zal er ook eene pracht-verza meling van allerlei schoone en wijze spreuken in aantreffen, welke ont leend zijn aan de beroemdste geleer den, schrijvers en wijsgeeren van oude en latere tijden. Een echte goudmijn van levenswijsheid Kortom, al wie onzen almanak koopt, zal daarmee eenige prettige en gezellige uurtjes weten door te brengen In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 3 November 1915. Geene wezenlijke gebeurtenissen. To Souchez-Bach (noordoostelijk het dorp van denzelfden naam) een vooruit geschoven schutsgra venstuk van 100 meter breedte in orderlijkewijzegeruirad. Ooswaarts Péronnes moest een Engelsch vliegtuig onder het vuur onzer infanterie landen, do loods werd gevangen geno men. Uit Fransche bron PARIJS, 2 November. In Cham pagne duurden de gevechten gister avond voort in het gebied van Tahure, zonder verandering in de wederzijdsche stellin gen. Wij namen eenige gevangenen. Men meldde geen beduidende verrich tingen gedurende den nacht. Ambtelijk namiddag bericht. In België in don sector van Lombaertzijde, zeer hevig vijandelijk geschutvuur met oogenscliijnlijkeaanvalsvoorbereidingen, wier uitvoering door het dadelijk ingrij pen onzer artillerie verhinderd werd. In Champagne beschoten de Duilschers eveneens onze stellingen op gansch het front tusschen de hoogte 193, Tahure en Zuidelijk van dit dorp. Zij dempten hun ne schutsgraven en stelden stormladders op. Vuur uit de sohulsgraven on gordijn- vuur onzer batterijen en machiengewe- ren weerhielden dezen aanval of schijn- aanval. Uit Engelsche bron Van de Nederlandsche grens, 2 Nov. Den 29 October had in de streek van Ieporen oen hevige beschieting plaats. Voor 't overige was de werkdadigheid der artillerie, door het nat en mistig weder der laatste dagen niet zeer krach tig. Van weerskanten wordt met mijnen gewerkt. Uit Duitsche bron. Legergroep van Generaal Veldmaar schalk von Hindenburg. Voor Dunaburg zetten de russen hunne aanvallen voort. Bij Illuxt en Garbunow- ka werden zij afgewezen, viermaal be stormden zij onze stellingen bij üatini en leden overgroote verliezen. Tusschen het Swenten-en Ilsen-meer moest onze linie teruggetrokken worden, de russen gelukten er in daar,het dorp Mikulischki te bezetten. Legerafdeeling van Generaal Veld maarschalk Prins Leopold v. B. Toestand onveranderd. Legergroep van Gen er aal-Veldmaar schalk von Linsingen. Aan het Oginisky-kariaal werd een vijandelijk vooruitrukken togen do slui zen van Osaritschi afgeslagen. Beiderzijds do straat van Lisowo-Czar- toriks werden de russen tot den aftocht godwongen, 5 officieren, 660 man zijn gevangen en 3 inaehinegeweoren buit genomen. Bij do troepen van generaal Graaf v. Bothmeer werd nog in het. noordd ol van Siomkowce gevochten. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN 3 November 1915. De gevechten aan de Stypa duuren voort. De russen brengen versterking bij. Ten noorde Buzzaczaz mislukte oen russischo aanval onder ons vuur. Ten noorde Bieniavva werd den ganschen dag om het bezit van Siemikowce verbiterd gevochten. Een tegenaanval van Oosten- rijk-Hongaarsche troepen verdreef in don namiddag na een wisselvallig gevecht, do russen uit het dorp en het Mayerhof. In den nacht brachten de russen verster king, zoodat eenige groepen huizen ver loren werden. Heden werd verder gestre den. Ook aan den dijk noordwaarts Siemikowce zijn gevechten in gang. De onder bevel van generaal von Lis- singen staande Ooslenrijk-Hongaarsche- Duitsche strijdkrachten braken bij Bie- loow ten weste Czatorisk in de russische hoofdstelling. Uit Russische bron PETROGRAD, 3 November 1915. Het op 31 October begonnen gevecht bij het dorg Kemmeron (17 kilometer west waarts Schlock) duurt voort zonder noe- meus waardig gevolg, Een gelijktijdig met deii onze uitgevoerden vijandelijken aanval ten westo der Babit meeren had goed gevolg door een tegenaanval her stelden wij do voorgaande stellingen. Ten ooste van Frederikstad beproefde de vijijnd op eenige plaatsen met booten den rechten Dunaoever te bereiken, doch zon der gevolg, Ten weste van Dwinsk en in gevechten tnn zuide van het Swentemeer drongen onze troepen vooruit. In den nacht van 1 Novomber gelukte pet onze achterhoede ten ooste Huta- Lisowska, ten noordwesten Czartoriks met een handslag een vijandelijk schuts- graaf te bezetten. Het hevig gevecht bij Budka ten weste Czartorisk duurt aan. Tegen den avond van den 31 October 's nachts viel de vijand opnieuw bij Ko- marow aan h(j werd teruggeslagen, in de moerassen gedreven en vernietigd Bij een nieuwen aanval leed den vijand verliezen en werd in zijne schutsgraven teruggeworpen. Ten zuid-weste van Tarnapol (21 kilometer) gelukte het onze troepen het Iszozkow-meer over te trekken, 's Nachts landden zij op den anderen oever, kwamen door verschei dene draadhindernissen wolko gedeelte lijk in 't water opgesteld waren, violen den vijand aan. Bij Siemikowce aan de Strypa, ten zuidé het Izokkow- meer duurt het gevecht voort. Den 1 No vomber namen onze troepen het dorp Rakowirakowico 4 kilometer ten zuido Siemikowce en het woud van Kakawice in storm. Uit Duitsche bron. Usice is bezet. De straat Cacak-Kragn jevac is overschreden. Beiderzijds de Morava biedt de vijand nog hevigen we derstand. In Kragnjevac werden 6 ka nonnen, 20 kanonenloopen, 12 mijnwer- pers, verscheiden duizenden geweren, veel munitie en materiaal veroverd. Het duitsche leger van generaal von Kovesz nam in de drie laatste dagen 1100 serviers gevangen. Helleger van gene raal Bojadjeff heeft westelijk van Plariica beiderzijds de straat Zajecar-Paracin de vijand teruggeworpen, 230 gevangenen gemaakt en 4 stukken geschut buit ge nomen. Zuidwestelijk van Knjazevac ver volgen de Bulgaarsche troepen, zij heb ben het brughoofd van Sorlig genomen, den Svrjiski Tiraok overschreden en dringen over den Plesborg (136 meters) het Misava-dal binnen. 300 gevangenen en twee machinengoweren vielen in hunne handen. De in het Nisava-dal voor gedrongen troepen weken achteruit voor een sterkeren tegenaanval'.DeBogowberg (1154 meters) westwaarts Bela-Palanka is behouden. Uit Oostenrijksche bron. De tegen Montenegro vochtende Oos- tenrijksciie-Hongaarschetroepen bestorm den ten zuide van Avtovac de op vijan delijk gebied liggende hoogten Bobija en drie andere, door montenogrijnen taai vordedigde bergtoppen.Bij een bestormen der Bobija stelling werd een 12 centime ter gesehut van Italiaansche erkomst ge nomen. Van de in Servie opereerende verbon dene strijdkrachten rukte een Oosten - rijk-Hongaarsche kolom Uzieo binnen, andere koizorlijke;on koninklijke troe pen staan ten zuide en ten zuidoosto van Gacak in 't gevecht. Zuidwaarts de straat van Gacak naar Kragnjevac op de hoogten ten zuidooste Kragnjovac en ten noor te en noordooste van Jagodina winnen de aanvallen der Oostenrijk - Hongaarsche en Duitsche strijdkrachten niet tegenstaande den taaien weerstand dos vijands overal ruim. Bulgaarsche bron. SOFIA, 2 November 1915. Op 31 October werd de bedrijvigheid op het Servisch front met aanhoudend voordeel voortgezet. In-het Moravadal verover den wij vier stukken snelMiurgeschut en in 't vervolgen van den vijand van Kna- jazevac in de richting Sokobania nog een berggescbut. Op het Macedonische oorlogstooneel toestand onveranderd. Uit Servische bron. PARIJS, 2 November. Ambtelijk Servisch bericht. De vijand welke de rechte Lepenica-oover en de Morava- oever aanviel, werd teruggeslagen. Op het overige front voortdurend levendige gevechten. Ambtelijk Montenegrijnscli bericht. Wij ondernamen tegen den aanval lenden vijand zuidwaarts Visegrad een gelukkigen tegenaanval. Bij Zagara namen wij gevangenen en materiaal. Oostenrijksch-Hongaarsch- Italiaansche Oorlog. Uit Italiaansche bron ROME, 3j November 1915. In het Ledrodal opende de vijand met het doel ons uit het Bezecca bekken te verjagen, een hevig en (aanhoudend artillerievuur op de dorpen Bezecca en Locca werden beschadigd, Lemzumo in brand gescho ten. Onze troepen behielden vast, de ver overde stellingen. In het Soxten hoogdal (I)rava) waren vijandelijke troepen, wel- ke'op de Innichriegelknoten bemerkt werden, het {doel van hot juiste vuur onzer artillerie, In Felladal, bij Lusroa zuidwaarts Lusznitz, werd eene vijande lijke afdeeling door de onze aangevallen en uiteengeslagen. Zij liet geweeren en munitie in't brand. Op de hoogten van Podgara braken wij door een viermaal versterkte vijandelijke linie en maakten gevangenen.<Een vijandelijken tegenaan val op onze flanken met van de Görzer- Brughoofden weggehaalde troepen werd afgeslngon. Op den Karst was het onze soldalen toegelaten, nadat zij gedurende den nacht hevige tegenaanvallen hadden afgeslagen binst den dag de noor delijke helling van don Monte San Miehele en tegen San Martino en Delcarso vooruit te rukken. Overal heb ben onze tioepen bewonderenswaardige bewijzengegegven van weerstandskracht, dapperheid en zelfopoffering. Uit Oostenrijksche bron. De Italiaanen zetten hunne krachtin spanningen tegen Görz aan het front van Plava in begrepen het. deel ten noorde der hoogvlakten van Doberdo onafgebro ken voort. Gisteren vielen terug zeer sterke krachten aan; zij werden terug geslagen. Heden na middornacht wierp een luchtschip talrijke bommen op de stad GÖrz. Aan de andore deelen van het zuidwestelijk front niets meldenswaar dig. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 2 Novemb.1915. Aan het Dardanellenfront hield gis teren het plaatselijk gevecht aan. Een linieschip nam, in de omgeving van Kamikliwan en een torpedoboot hij Ari- Burnu aan het vijandelijk vuur op het vasteland zouder gevolg deel. Onze artil lerie beschadigde ton weste Ari Burnu een sleeper van vijandelijke sloepen die voor den storm afvaarden. Wij maakten eene mijn onbruikbaar welke de vijand ten zuide van Sedill Bahr op den linken vleugel legde. Op het Kaukasusfront sloegen wij in den nacht van 31 October tot 1 Novem ber door den vijand hopenlooze beproef de aanvallen op verschillende plaatsen af. Anders niets nieuws. In de Zwarte Zee. PEST, 1 November. (T. U.) Zaterdag vroeg, om 3.20 uur, verscheen een Rus sische dreadnought voor Constantza(Roe- meensche havenstad), vergezeld van drie kruisors en eenige torpedobooten. Na eenigen tijd verdween de vloot weder zonder ergens iets ondernomen te heb- bon. Grieksche troepen vaardig. LONDEN, 1 November. (T. U.) Reuter meldt: Volgens de Weekly Despeatch uit Sa- loniki verneemt, schouwde de Grieksche kroonprins elf Grieksche legerdivisies, welke volkomen marschvaardig zijn. Engelschen in Servie SALONIKI, 31 October. (W, T. B.) Havas meldt Op bevel uit Londen zijn de Engelsche troepen naai'het front, in Servië opge gaan en hebben zich met de Servische troepen vereenigd. De Geallieerden zullen te Santi Quaranta ontschepen. MeD meldt uit Konstantinopel dat de haven van Santi-Quaranta, gelegen in liet grondgebied dat Griekenland, in Al banië, toegewezen werd, uitgekozen werd als operatiebasis voor de Geallieer den. Honderd troincn vol soldaten zijn uit Marseille naar Bari (Italië) vertrok ken. Men heeft do voorkeur oraan gege ven de I roepen t,e lan/1 te vervoeren mot het oog op de gevaren welke de duik- booten voor de scheepvaart opleveren. Het grootste gedeelte dezer) troepen zal over Goritza naar Monastir doorgezon den worden. De ministercrisis in Roemenië. Volgens de berichten uit Boekarest, ontvangt de Koning alle dagen de leiders der gemachtigde partijen ten einde met hen de gedragslijn van liet nieuwe minis terie, aan wiens hoofd de heer Majoresco zou komen te staan, te overleggen. Minister overleden. M. Patsjoo, de Servische minister van geldwezen, is overleden. Roumenië en de Entente. Volgens een telegram uit den Haag zal het antwoord van Rumenië op de voorstellen -van hot Vierverbond, die eoneii afstand van Bessarabie behelzen, heden verwacht worden. De houding van Griekenland volgens den heer Asquith. In het overzicht van den toestand dat hij in het Lagerhuis heeft blootgelegd, sprak do heer Asquith;over de houding van Griekenland De regeering weigert haar onzijdig standpunt te verlaten, niot zonder even wel den wensch] uitgedrukt j.te hebben do vriendschappelijke betrekkingen met de Entente leibandhaven. Nuttig voor eikendeen Verkrijgbaar ten'Bureele van'De Dender bode Bureel en School behoeften Boeken om fransch te leeren zonder meester Paternosters, Kerkboeken, grooten en kleinen druk, in 't fransch en in 't vlaamsch, zeer rijken keus en gematige prijzen. Stempels in koper en caoutchouc worden in zeer korten tijd geleverd. Landkaarten van de verschillende oorlogs- tooneelen op aanvraag aan zeer voordeelige condities. Aanzichtkaarten van Dixmuiden, Yper, Lombardzijde, Yzervallei, enz. aan 0,50 de 12 kaarten in boekje. Leest en verspreidt De Denderbode ©©©©©©©©©OGÖ©©© Chineezen in Nederland. Vrijdag morgend zijn te Oldenzaal, uit Duitschland, 47 Chineezen aange komen, die, toen het Engelsche stoom schip Indriana van de Liverpoollijn. door eene Duitsche duikboot werd getor- pedoerd, gered en naar Hamburg overge bracht zijn. Zij zijn van 14 September tol nu te Hamburg vastgehouden. Ze hadden elk vijf Nederlandsche bankbiljetten van 10 gulden bij zicb. Zaterdagavond half zes zijn deze Chi neezen van Oldenzaal naar Rotterdam vertrokken. In Mexiko. Het Telegrafen-gezelschap te St-Anto- nio, Vereenigde Staten, heeft bericht ge kregen, dat generaal Carranza, door de Amerikaansch'! republiek als president van Mexiko erkend, zou vermoord ge worden zyn. Japan en China. De Japansche regoering heeft aan de Ghineesche den vriendschappelijken raad gegeven om de maatregelen tot instelling van een keizerrijk uit te stellen, naardien zulk een stap zoo goed als zeker tot troe belen zou leiden, die don vrede in het Oosten en de belangen der in den oorlog betrokken Europeesciie mogendheden in gevaar zouden brengen. Verschrikkelijke Brand. Volgens nieuwstijdingen in Holland toegekomen zou teParamaribo(Suriname) een verschrikkelijke brand uitgebroken zijn. Eene bakkerij, toebehoorende aan den heer Abraham, nam eensklaps vuur en de vlammen deelden zich met eene ongelooflijke snelheid mede aan de ver scheidene wijken der stad, die gedeelte lijk vernield werden. Het getal slachtof fers dat schijnt zeer belangrijk te zijn is nog niet gekend. Hel garnizoen houdt zich bezig mot den brand te omsclirij ven, doch schijnt niet te zullen gelukken. Nederland zou demobiliseeren. II et officieus Correspondentieburean te Amsterdam deelt mede dat een minister raad heeft plaats gehad welken generaal Snydors, bevelhebber der land- en zee macht heeft bijgewoond. Het Correspon dentiebureau trekt hieruit liet gevolg dat de verschillende voorstellen strek kende Lot. demobiliseoring van het Ne derlandsche leger, in aanmerking zou den genomen zijn. Het Moratorium. Voor de streek behoorend tot het al gemeen gouvernement en het Etappen- gebied uitgezonderd is eene verordening verschenen die zegt dat het Moratorium verlengd is tot. 31 December. De volgende belangrijke wijziging komt voor in die verordening. De houder van eenen voor deu 31 De cember 1915 vervallenden wisselbrief, op welken de voorschriften van artikel 1 van toepassing zijn, is verplicht den betrokkene voor den 31 December 1915 bericht te geven dat hij den wisselbrief in handen heeft. Indien de wisselbrief getrokken is om in eene andere aange wezen woonplaats, of door een anderen aangewezen persoon te worden betaald, hoeft de houder ter aangewezene woon plaats den aangewezenen persoon te ver wittigen. Het bewijs van de verwittiging kan spruiten ofwel uit een zichtmerk dat de verwittigde persoon op den wisselbrief plaatst, met aaugift des dags en de be ginletters van zijnen naam, ofwel uit het ontvangstboricht der verzending van eenen aangeteekenden brief of van eene aangeteekendo postkaart. Wordt de verwittiging verzuimd, zoo kunnen van af 1 Januari 1916 intresten niet geëischt worden. Deze voorschriften zijn ook op order briefjes van toepassing en slechts geldig voor 't gouvernementsgebied. Roerend tot weerziens In de Figaro verscheen een brief van een soldaat geworden onderwijzer, die onder meer het volgende tot weer ziens behelst Ik sterf als goed Franschman en als goed Christen. Ik was te trotsch om ge- loovig te zijn, maar het lijden van den oorlog en het zien van den dood hebben mij tot c.ene meer gepaste nederigheid gebracht. Ik ben geen pratiquant (iemand die zijne godsdienstplichten waarneemt), maar ik denk, dat God mij in zijne barmhartigheid om mijn goeden wil zal aannemen en dat wij elkaar zul len wederzien.

De Denderbode | 1915 | | pagina 2