Wie is de moordenaar i Groot Parlement. KATH©LÏEK NIEUWS- EN MNKONOIGINGSBLflO Zondag 14 November 1915 5 cenlieme:> hel nummer 70'» Jaar 1V° 4679 DE DENDERBODE Abonnementsprijs 3 frank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DRUKKERUITGEVER VAN DE PUTTE-GOOSSENS AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 fr.twee maal 1,25 Ir. Gewone annoncen 0,15 fr. de regel. VoiiüU;en,.sterfgevallen, enz. 0.50 fr. de regel. Dürwijlr, te herhalen volgens a amord. Aalst, den 13 November 1915. linde moeten zij ziel wmmaadaotöttr wenden. Het tu4lalingsbew:: - wegvallen. Er KERBEETEN bedoeld. Gent, den 20 Oktober 1915. Der Etappeninspektenr, von UNGER Generalleutnant. VERORDENING hetreffende het fotografeeren door bijzonderen 1 leder fotografische opname evenals het dra gen van fotogratietoeatellen is voor burgers verbo- Aan inheenische fotografen van beroep, die een vaste verblijfplaats hehbjjfr kan eene schriftelijke toelating tot het oeftne^» van hun beroep, onder zekere beperHir-gen, nlgelev'érd worden. Te dien einde moetcn^jj zich aan de bevoegde Etappen- iis^moetèn zij altijd bij zich hebben. §2 Alle inwoners, welke in hot bezit zijn van fotografietoestellen alsook .van nieuwe en ongebe- zigde platen en filmen moeten de bevoogde Etap- penkommandantuur hiervan inlichten. Deze kan de fotografietocstellen, platen en filmen in het bezit van de eigenaar» laten of voor verze kerde bewaring beklag hierop leggen legert ont- vagstbewijs. Hot bezit van fotografietoestellen, alsook van nieuwe ongobczigde platen en lijmen zonder uit drukkelijke schriftelijke toelating der Etappenk'om» mandanturen, is verboden. Deze laat&ten moeten J seffens ingelicht worden omtrent .elke verandering in den hoeveelheidsstand. §3. Verboden zijn bovendien alfö fotografische opnamen, waarmede de vijand kan gediend zijn. 4. Indien men van plan is fotografische opna men uit te geven of te verspreiden, moet hiertoe, de toelating bij de Etappeninapoktie aangevraagd vertredingj_uit opzet, nl nalatigheid, de. voorschriften dezer verordening lals de m ze te overtreden, wor sens de bestaande wetten geen 5. Elk aansporing of ophitsing zwaarder straffen voorzien zijn met ten hoogste 2000 Mark boete of ten hoogste 3 maand gevange nis gestraft. Beide straffen knnr.cn tegelijk toege- past worden. Bovendien worden de platen afdruk ken en toestellen aangeslagen. Gent, den 25 Oktober 1915. Der Etappeninspekteur, von UNGER Generalleutnant. VERORDENING betreffende het verbod van landkaarten te vervaardigen van België enz. 1. Het vervaardigen van allerhande landkaar ten, die België, Duitschland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk-Hongarië, Rusland, Servië, Bulgarië, Turkije of gedeelten dezer laDden, naar den maat staf van 1 100,000 of minder weergeven en het vervaardigen van verheven kaarten, naar welken maatstaf'ook, dezer landen worden verboden. 2. Alle groot- en kleinhandel, evenals het tegen vergoeding of kostoloos van de hand doen van zulke kaarten en de voor de vervaardiging henoo- digde platen enz. aan derde personen is verboden. Dit verbod slaat met alleen op kaarten en platen enz. in boekwinkels, drukkerijen en dergelijke wiu- kels, maar ook op kaarten en platen euz die in het bezit zyn van bijzondere personen. §3. Alle in boekwinkels, drukkerijen en derge lijke winkels voorbanden kaarten ap platen enz. der onder par. 1 vermelde soort worden bierbij aangeslagen. 3. Allen, die aan 't hoofd staan van boekwin kels, drukkerijen en dergelijke winkels, die zich met het vervaardigen of verkoopen van kaarten bezighouden, moeten die voor 10 November 1915 bij de plaatselijke bevoegde Etappenkommandantur onder aanduiding van aard en aantal aangeven, welke de onder de beslaglegging vallende -kaarten en platen enz enz. zij in hun .bezit hebben. Deze zullen door do Krijgsoverheid onder zegel gelegd en bewaard worden. 5. Wie het verbod onder par. I en 2 overtreedt of wie de onder par. 1 opgelegde aangifte met opzet of nitnalatigheid niet tijdig of nauwkeurig doet, wordt met ten hoogste 10.000 Mark of met eene week tot één jaar gevangenis gestraft, bijaldien niet volgens andere wetten'eene hoogere straf bo-: paald wordt. Beide straffen kunnen tegelijk uitge sproken worden. Naast do geld- en lijfstraffen kan ook tot het aanslaan van kaarten en platen enz, enz. overgegaan worden 6. Bevoegd zijn do krijgsreclitbanken en krijgs- overheden. Gent, den 26 Oktober 1915, Der Etappeninspekteur, von UNGER. Generalleutnant BIJVOEGSEL tot de VERORDENINGEN betreffende bepalingen der Hoogste Prijzen De overtredingen van de HOOGSTE, PRIJZEN welke voor het etappengehied bepaald zijn, .Demon meer en meer de overhand. Om deze roden llevoid ik, dat de straffen bepaald in liet -slot der verorde ning n. 31 van 8 Augustus 1915 (afgedrukt in n '2 van het Verordeningsblad voor bet Et.ippengebied van bet l*-lgger, uitgegeven den 14 Augustus 1915) vervangen worden door het volgende Wie levensmiddelen, vopdermi'idelon of andore waren, voor welke een hoogslprijs bepaald is, KOOPT of VERKOOPT tegeneen boogeren' prijs dan den bepaalden prijs, of degene die voor zulke goedereneen hongeren prijs AANBIEDT of VERGT dan den bepaalden lioojrslen prijs, wordt met ten hoogste ccD jaar hechtenis "of gevaugenis ol inet ten hoogste 10.000 Mark geldboete gestraft. Er kan bovendien geldboete, buiten gevangenis toegepast worden. Insgelijks kunnen'de verhandelde goederen aangeslagen worden. Gent, den 20 October 1915 Der Etappeninspekteur, von UNGER Generalleutnant. BEKENDMAKING betreffende de verplichting tot aangifte der besmettelijke ziekten Volgens bevel uitgevaardigd door de Etappen- inspectie van 8 December 1915 zijn de BELGI SCHE BURGERLIJKE GENRESHEEREN van bet Etappengehied verplicht alle besmettelijke ziekten, die zij bestatigen, aan te melden. Er beslaap redenen voor in 't bijzonder de ge- neesheeren van Gent en omliggende voorgebergten nogeensorop te wijzen, dat de volgende besmette lijke ziekten, onmiddellijk aan bet gezondheidsLu- reol der stad moeten vermeld worden Cholera, post, typhus, vlekkoorts, pokken, diph- teritis, Idoedloop, roodo koortsen, mazelen, her senvlies ruggcm ergon tslcking Wanneer verdenking bestaat nopens de typhus- koorts, epidemische hersenvliesrnggemorgontstc- king, bloedloop, cholera, moeien seffens de ver dachte stoffen gezonden worden aan 't Gezond heidsgesticht der Hoogeschool (Heer professor van Ermengen) ton einde do kenteokeus der ziekte vast te stellen Het niet in aanmerking nemen van dit voorschrift zal in de toekomst geslralt worden met ten hoogste 10.000 Mark geldboete. Gent, don 28 October 1915. Der Etappeninspekteur, von UNGER Generalleutnant. Leest en verspreidt De Denderbode (4e Vervolg.) Bij de klank van de lieve, heldere stem, wendde Leondari verschrikt het hoofd naar den ingang zijne oogen verrieden verbazing, bewondering en verwarring. Zij trad vooruit tot in 't midden van 't verwelfde hol, waar zij stand hield. Bij 't licht der vlammen van de vuurstede kon men zien dat zij ruim twintig jaren telde. De gestalte van de onbekende was slank en bevallig uit hare fijne, reine gelaatstrekken straal den geestkracht, zachtheid, goedheid en alle hoedanigheden eener groot moedige natuur. Zij had zich van de Grieksche taal bediend, toen zij tot denroover sprak, en droeg de kleeding van het land. Op het zien der trekken van die be koorlijke verschijning, geloofden de twee jonkers evenwel niet, dat zij Grieksche van geboorte was het kwam hun integendeel voor. dat zij eene dochter was van het land. Gij mijne jonge juffer, riep Leondari, die eindelijk de spraak had teruggekregen. Ja, zegde zij verbleekende gij ziet mij hier, en ik zie dat ik op tijd ben gekomen om deze ongelukkige reizigers te redden. Hoe zijt gij tot ons doorgedron gen vroeg de bandiet hoe hebt gij den geheimen ingang tot ons hol kun nen ontdekken Dat is niet zeer moeilijk geweest, hernam het meisje Even spoedig als iedereen, had ik gehoord, dat twee arme Franschen door u gevangen werden gehouden. Gister, een dagblad van Athene doorloopendc, las ik, dat vandaag de noodlottige termijn afliep, welken gij gesteld had en dat, als men u niet de bepaalde som bracht, gij besloten waart uwe gevangenen te verminken, gelijk gij reeds aan andere ongelukkige gedaan hebt. Na die regels gelezen te hebben, kon ik ze niet uit mijnen geest verdrijven en geheel den nacht heb ik aan die vreemdelingen gedacht Dezen mor gen heb ik tusschen de bergen ge zworven, hopende u te ontmoeten,ton einde ten hunnen gunste tusschen beiden te komen. En verder vroeg Leondari, ziende dat het meisje zich inhield Zeer misnoegd keerde ik naar mijne woning terug, hervatte zij, toen ik uwen broeder zag aankomen. Hij zag onrustig uit en keek wantrouwend rondom zich. Daaruit maakte ik op, dat hij zich naar uwe schuilplaats richtte.Na mijnen poney in een bosch- je te hebben vastgebonden; volgde ik nem zonder dat hij mij bemerkte, mij Avond-Kapel... En wijl ik door het duister trad, Aan rukje' en zwarten einder-zoom Trilde als een neevle zonne-doom, De bleeke gloed van verre stad Daar zag ik schielijk óp mijn baan, Gelijk een lamp-groet onverwacht Door open deuren rilt bi nacht Een gouden klaarte in Soog-val staan, Van grauw te omhuiverde kapel, Waar door een vrome ontstoken stond Een eenzaam lichtje, dat mij zond Zijn beef-schijn tegen geltiw-hel. Wijl op de landen barheid lag Van sombren avond, windenklacht Stroomde diep-droef door boom-wacht Loech daar, zoo mild, een vrede-lach. O schamel lichtje, dat zoo trouw In waaksche liefde beidt, en ziet Of ergèen nadert die verdriet Met zich draagt, angst of spa berouw Ik hoor, ik hoor uw zoete stem Tot avonddolers die zoo laat Onder starloozen hemel gaat. Hoe pramend noodt ep roept gij hem Genade-straal waarmqs de Heer Mijn droevig pad opeens verlicht. En wanklc zwerverssqireden richt GegroetIk ducht -geen donker meer 1 Jef CRICK. Over den aftocht van Mos cou, in i8i2. ((je vervolg. Napoleon verlaat Moscou. Bloedig gevecht Rond den 13 October (zooals wij fii ons ïïia'l.sTe pant'"m:hI hebben gezien) was er dus reeds sneeuw gevallen, en Napoleon geeft hevel aan zijne verschil lende legerkorpsen zicli in beweging te zetten. Hij schrijft aan iederan generaal goed voor wat. hij te doen heeft. De jonge garde en de hertog van Trévise zullen slechts Moscou en lie! Kremlin op het laatste oogenbük verlaten. Den 18 October verbleef Napoleon ook nog in de afgebrande hoofdstad. Hij was bezig eene schouwing te doen van de troepen van maarschalk Ney die gingen vertrekken, als er hem wordt bericht dat de russen opeensnit hunne kanlonnemonten zijn voor de pinne gekomen, en post hebben gevat op de rivier der Nara. Hij ver neemt verder dat zij te middernacht dien stroom waren overgestoken, en eene fransche divisie, op inarsch onder 't be leid van Sebasliaui, hadden verrast en omsingeld. De russische opperbevelheb ber, Kutusoff, was ook met zijne mannen bijgesprongen en de linkervleugel van dit verrast fransch legerkorps werd ernstig bedreigd, maar dank aan liet lor hulp snellen van den koning van Napels en do dapperheid der franschen die in groote minderheid waren moest eiken oogenbük achter de struiken verbergende, en toen ik hem in eene soort van trechter, half tusschen strui ken ver'borgen, zag verdwijnen,wacht te ik een oogenblik om weder moed te icheppen Daarop volgde ik hem op den voet. Onderwijl hij u zijn verslag deed, bevond ik mij in de buitenspe lonk, en zou gij uwe gevangenen ge spaard had, zou ik mij even stil ver wijderd hebben als ik gekomen was, maar toen ik zag, dat gij hen gingt verminken, ben ik hier toegeschoten om u te beletten de snoode daad te volvoeren. En het moedige meisje staarde den roover aan, zonder de minste vrees te doen blijken. -- Gij zijt stoutmoedig, mijne jonge juffer, zegde hij, den leeuw in zijn hol te durven aanvallen. Leondari, den rooverhoofdman in zijnen schuil hoek Op die woorden lieten de roovers een dof gemor hooren, terwijl hunne handen naar de wapenen gre- pen. Gij hebt ons geheim bespied, vervolgde de hoofdman, gij kent den weg naar onze holen Wee u zoo gij een man waart, zou ik u op dezen oogenblik zelve dooden Het meisje zag hem aan en zegdi glimlachend Ik vreesde niet, dat gij mij ecuig leed zoudet doen, Leondari. Gij weet Kutusoff mot zijrie strijdkracht tie pijp aan Marten géven: de russen werden ver slagen. Naar het schijnt was Napoleon over dien overval van den vijand zeer verbitterd, omdat de onoplettendheid van zijnen generaal Murat er aanleiding toe gegeven had. Deze generaal had namelijk orde gekregen zoo lang mogelijk te Win- kowo stand le houden, en hij had zich daar laten verschalken. Had Napoleon er bij geweest, dan zou djt zeker wel niet gebeurd zijn, zog Bode - Dat spreekt van zelf. De keizer liet zicli doorniemand in den val lokken, maar hij zelf lokte er gedurig de anderen in doch wanneer zijne genera Ion alleen stonden, bleek bet maar al le klaar dat zij niet de voorzichtigheid en hot genie van hun meester hadden, enalzoo moes ten vele schoor» strijdplannen die Napo leon had gemaakt, door hen schipbreuk lijden, en op een misbaksel uilloopen. Wij zullen het straks nogmaals zien. Eindelijk, don, 23 October, verlaat Na poleon op zijne beurt Moscou. met de oude garde, en hot eerste en het tweede legerkorps dit maakte een getal uit van 120,000 soldalen dio bij onder zijn kom- mando ging voeren door de Russische pleinen. Hij richt zijne mannen op Ka louga, doch om dit manoeuver voor hot oog van don vijand lo vermommen, doet hij de legerdivisie van Delzous eene gansch tegenovergestelde baan volgen. Do keizer volgde dus eerst don ouden weg welke naar Kalouga leidde maar op een gegeven oogenblik draait hij rechts af, «n rukt. up langs den nieuwen weg. De vijand merkt niets van die be weging en wacht gerust, in zijn kamp van Taroulino, den doortocht der Fran schen af. Dóch deWzijn intusschen rond üt kamp gezwenkt op denzelfden dag nog 23 October bereikten zij Bo- rowsk, daarna Malo-Jaroslavelz, en van daar was er nog slechts een marscb noo- lig om Kalouga le bereiken, waar zij aldus vóór de Russen zouden aankomen. Hel was te Borowsk dat «Ie Franschen ïaraen'dat de hertog van- Trévise Moscou beeft verlaten om 2 u. van den morgen bij had eerst bet Kremlin in de lucht doon vliegen. Maarschalck Ney is dan ook vertrokken, aan het hoofd der jonge garde... De zaken slaan goed. Het behendig manoeuver "van Napoleon viel tol nu too naar wensch uil... Zijn plan staat op hel punt van volledig te geluk ken, indien de generaal Delzons zijn stipt bevel hoeft gevolgd, namelijk eene gansche divisie ter versterking op te stellen te Malo Jaroslavetz, waar een vijandelijk korps (do keizer was er-van verwittigd geworden) op aftrok. En dit juist had Delzons niet gedaan Zoo kwam het dat de twee fransche bataljons welke slechts deze stad bezetten,moesten wijken voor ceii overmachtige!» vijand die hen kwam aanvallen. Delzons herstelde dan zijne fout, on nam de stad terug in do dat ik u nooit zal verraden. Verder zult gij u den dag herinneren, waarop ik u op den na" urigen berg vond lig gen, en niet in staat u te verroeren. Gij hebt mij eenen naam opgegeven, die niet de uwe was. en ik heb u door onze bedienden onder hel dak van mijnen vader laten brengen, waar ik u gedurende eene lange en vreeselijke ziekte, die dreigde u ten grave te slepen, verzorgde. In het ijlen der koorts, hebt gij mij onwillekeurig doen weten, wie gij waartUw hoofd was op dien opgenblik op prijs gesteld, vervolgde het jonge meisje, met meer en meer stoutmoedigheid eene aanzienlijke belooning werd hem aangeboden die u dood of levend overleverde Gij waart een gevaarlijke booswicht, gij hadt de goddelijke en menschelijke wetten overtreden, gij hadt ongelukkigen en schuldeloozen vennoord maar gij waart ziek en zonder hulp. gij waart onzen gast en wij hebben u niet willen uitleveren Toen gij hersteld waart, hebt gij ons verlaten, maar vóór uw vertrek, heb ik u gezegd dat wij alles wisten, en in uwe erkentelijkheid over ons edel moedig gedrag, hebt gij gezworen ons te zullen beschermen onder alle om standigheden, mijnen vader en mij, en gij hebt er bijgevoegd, dat zoo ik ooit eenige gunst had te vragen, gij mij die zoudt toestaan, zelfs ten koste strijd was er nog aan don gang met af wisselende kansen, toen Kutusoff die eindelijk het doel van Napoleon had ge raden, en zijn kamp van Taroulino. in den nacht van den 23 on den 24 verliet, ook kwaift opdagen en zijne strijdmacht voor de franschen ontplooide. Van zoo haast de keizer het kanon in de verle hoort bulderen, doet hij zijn paard-voor uit galoppeeren. Een renbode vari prins Eugeen, die met do russen aan "t wor stelen is, komt hem tegen. Hij stuurt hem terug tot deu prins mei het order van ten allen prijze stand te houden, on kondigt hem meteen- hulp aan In den middag komt Napoleon rnet zijne troe pen op het terrein der worsteling aan. Een verschrikkelijk gevecht is er ont brand Do franschen gaan over tot het offensief. Tijdens één van hun razende slormloopen sneuvelt.de generaal Delzons als ecu held. Er wordt helsch gestreden voor het-bezit van Malo-Jaroslavetz de stadboelemaal verwoest door do obussen en bommen der russen, gaat zevenmaal beurtelings over in de handen van don aanvaller en deu verdediger, tot zij einde lijk aan de franschen blijft. Met een legertje van zesiien duizend man komen deze zeventig duizend russen te over winnen. Wat al bloed is er weeral go- stort Kutusoff trekt af in den avond en verschuift zijne strijdlijn, doch hij blijft de baan naar Kalouga bezetten. Tot daar ons parlement voor dees week. Aan alleman de hartelijkste groeten. Komt te verschijnen Smartlied van Jef CRICft, zijnde een lyrisch 'frag ment uit een nieuwen dichtbundel in be werking, in prachldruk uitgegeven, en te bekomen op het bureel van liet blad aan 0,20 fr. LANDBOUW. De Winterbemesting. De wintel-bemestingen mogen bepaald als do bijzonderste en belangrijkste van gansch het jaar gesteld worden, immers, op geen ander tijdstip als thans kunnen de. meststoffen zoo innig melde bouwlaag vereemgd worden daarbij, doordien zij tol als wanneer de groei in de lente her neemt of ontstaat gedurig natuurkundig, en zelfs scheikundig en physiologisch be werkt worden, zijn zij tegen de lento vollediger tot eigenlijk pïantenvóedsel omgezet, zoodat zij onder deze voorwaar den boter tot bun volle uitwersel komen. Ongelukkiglijk is er bij sommige land bouwers nog altijd te weinig sp aak van scheikundige meststoffen bij de winter- hemestingen nog te vele bezaaiingen worden soms nuchter gedaan, vooral in klaversloppel of op omlergoploegde beo tonkoppen, onder voorwendsel dat de van uw eigen leven. Is dat waar Welaan het uur is daar uwe belofte na te komen ;ik kom u de vrijheid van deze mannen vragen Ik redde uw leven, geef mij daarvoor het leven van deze menschen. De uitdrukking van Leondari's ge laat werd zachter. Hij was de man niet, die ooit eene beleediging vergat, maar even weinig vergat hij eene hem bewezen weldaad. Terwijl men vree selijke geschiedenissen van zijne wreedheid jegens de gevangenen ver haalde, was. hij mijlen ver in ieder hut te huis, en de landlieden zouden hun leven voor hem hebben geofferd. Er moest toch iets goeds in hem zijn, dat h m zooveel trouw en gehechtheid be zorgde. Deze goedheid verkreeg ook thans in hem de overheid. Gij hebt gelijk, jonge juffer, zegde hij na een oogenblik stilzwijgen. Ik dank u mijn leven, en beloofde u ver gelding, als de gelegenheid daar zou zijn. Ik dacht niet dat deze zich op zulk eene wijze zou aanbieden. Ik heb het nooit kunnen droomen, dat een man, veel minder eene vrouw het zou durven wagen Leondari in zijn hol op te zoeken. Gij hebt uwen wensch uit gesproken ik zal beproeven dien te vervullen gij zult den bediende heb ben, en hij wees op Philippe. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1915 | | pagina 1