Ssssa- Doils* Oorlog. m en OORLOGSBERICHTE]). EEN BEETJE WETENSCHAP VOOR IEDEREEN, ooooooooooooooo Servlsciig-OosieiirijRsGlie oorlog. De str.jü m as earflanellert. Op den Balkan Een en ander. grond in dergelijke gevallen tamelijk vruchtbaai' is. Doch men vergeet da', klaverstoppel, en gronden die enkel de beerkuip zagen, of zelfs stalmest ontvin gen, gewoonlijk alleen tamelijk rijk zijn aan stikstof, doch arm aan fosfoorzuur en potasch, twee beslanddeelen die. de planten oven noodig als de stikstof zijn. Wat aangaat de beetenkoppen, dit is een dierenvoedsel, en zal bijgevolg niet ter bemesting gebezigd worden. Zeker, kan men in de lente nog fosfoorzuur en potasch toedienen, doch in de meeste gevallen mag men alsdan van de onopge loste of ruwe minerale meststoffen enkel op eenen gedeeltelijken en betrekkelijker) uitslag rekenen. Bijgevolg worden de fosfoorzuur- kalk- moslstoffen en de potaschvetten in ruime maat bij de winterbeploegingen toege past. 't is nu vooral dat men er rekening dient van te houden, niet in de lento, als wan neer de minerale bemesting moei lijker wordt en minder oordeelkundig kan geschieden. Men strooit ze opper vlakkig uit, vóór de beploeging, waar door zij ingedekt worden, en men ge bruikt van 600 tot 1000 kgr. fosfaat Bernard en evenveel kaïniet per heclare. Praktijker. De grillen van den Bliksem. (8e Vervolg.) Wij bobben nog niet alles gezegd over de wondere goochel-toeren van den blik sem. Weet men dat hij soms ook den rol speelt van lichl-teekenaar en schilder, en allerlei beelden en voorwerpen evengoed als de beste photograaf kan weergeven Ziehier eonige staaltjes van zijn kunst. (Deze feiten, evenals al de vorige, wor den aangehaald door don geleerden Abbé Moreux.) De bliksem valt op een altaar hij werpt er het karton omver waarop eenigo gebeden staan gedrukt, welke de priester gedurende de mis leest, en men bestatigt daarna, dat de tekst van die gebeden trouw stond overgedrukt op het linnen altaardoek, waarop het karton was ge vallen. Bij vorder onderzoek kwam men tot de overtuiging dat al de letters niet over- gepront waren alleen diegene, welke worden geschreven met een inkt in wier samenstelling metallieke stoffen aanwe zig waren, stonden op het linnen over gezet. Dil feit vind eene natuurlijke uitlog- ging, vermits or reeds door eene proef van den beroemden natuurkundige Franklin, was uitgemaakt geweest dat de elektrische vonk, door een hevige slrooming van electriciteit verwekt, kleine metaal-gedeelijos losrukte en deze', volgens een evenwijdige baan (trajec- toire parallèle) op andere nabij-staande voorwerpen had overgebracht. Zoo kunnen ook nog de volgende feiten verklaard worden. Twee matrozen werden doodgeblik- semd. Op het lichaam van een der slacht offers vind men een klaren overdruk van verscheidene geldstukken welke in zijn gordel staken. Eenige jaren geleden, tijdens de ver kiezingen in de Vereenigde Staten, had een vurige republikein den voorgevel zijner schuur versierd met kolossale steen-gedrukte platen, de portretten van Hobbart en Mac Kinley voorstellende. Gedurende een onweder valt de bliksem meermaals op het gebouw, dat gansch van vlammen schijnt omgeven. De eige naar komt toegeloopen en ziet mol genoe gen dat do schuur onbeschadigd bleef, maar de groote aanplakaffidien zijn ver dwenen Hij kijkt nader toe, en met verstomming stelt hij vast dat de por tretten van zijne geliefkoosde kandidaten in den muur staan gedreven en schoon overgeprent Deze feiten, zooals wij het hooger zeg den. kunnen nog uitgelegd worden maar het wordt moeilijker om verklaren wanneer de bliksem een teekening weer- geefl op grooten afsland. Alzoo bostatigde men dat een dier twee gedoode matrozen op den rug de twee cijfors 4 droeg gc brand door den bliksem dit maakte bet getal 44 uit dat op don scheepswand van bet vaartuig was gemerkt. Een andere maal gebeurt het dat eene dame op haar lichaam een roode bloem geschildert draagt deze bloem komt voor in do teekening onder aan haar jupoi:. Zoo gebeurt bet nog dat liet beeld van een wagon op een telegraaf-paal staat weergegeven ofwel is het een heel landschap dat met fijne boom-vormen op eene ruit werd nageteekend door de werking van den bliksem. (Vervolgt.) ©Qö©G©©G©©©@©0© Vraagt aan onze Verkoopers o,i5 per nummer In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 10 November. Geen bij zondere gebeurtenissen. Uit Fransche bron PARIJS, 10 November. Ambtelijk namiddag bericht. Het geweervuur in hot gebied Loos duurt van beide zijden voort. Verder ten zuiden hadden pa- trouillen-gevcchton plaats in dewelke wij de bovenhand behielden. Hevig vijan delijk bombardement had plaats in de streek van Beauvraignes en in Cham pagne in de streek Trapézes. Onze artil lerie antwoordde overal zeer hevig. Op 't overige front is alles in den verloopen nacht rustig. Ambtelijk avondbéricht. Artillerie- gevechten op een groot deel van 't front, voornamelijk op de hoogvlakte van Nou- vron, waar wij een zeer lievig gekoncon- troerd vuur tegen do vijandelijke stellin gen uitvoerden. In Champagne was de kanonade in het gebied Tahure en des heuvels van Le Menils van beide zijden nog allijd zeer levendig. In de Vogezen, ten Zuiden Busse, vernietigde onze loop- gravenarlillerie vijandelijke blokhuizen en onderkomenssteilingen. Uit Belgische bron. De nacht van 8 tot 9 November was rustig. Heden bombardeert men Vcurne, Ramskapelle, Pervyse, Rousdamme en Caeskerke. Eenige schoten vielen op onze vooruitgeschovene posten en op verschillende plaatsen onzer linien. Uit Duitsche bron. Legergroep van Generaal- Veldmaar schalk von Hindenburg. Westelijk Riga werd een russische voorstoot tegen Kommeren tot staan ge bracht. Ten westo Jakobstad werden sterke, tot den aanval vooruitrukkende vijandelijke krachten terug geslagen een officier, 117 man zijn in onze handen gebleven. Voor Dunaburg bepaalde zich de bedrijvigheid der russen gisteren bij levendig artillerievuur. Legerafdeeling van Generaal Veld maarschalk Prins Leopold v. B. Niets nieuws. Legergroep van Generaal- Veldmaar schalk von Linsingen. Een russische poging tut doorbreken bij en ten noorden van Budka (westwaarts Czartorysk) kwam voor oost pruissische, koer-essische en oostenrijksche rogimen- ten tot staan. Een tegen stooten wierp den vijand in zijne stellingen terug. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 10 November 1915. In Oost-Galicion heerscht sedert het misluk ken der laatste russische aanvallen tegen ons Strypafront wederom rust. Eene rus sische poging om westelijk Czartorysk door te breken werd na.hevige gevechten door duitsche en oostenrijk-hongaarsche troepen verijdeld. Uit Duitsche bron. Het vervolgen dos vijands gaat overal flink vooruit. De buit van Krusevac be draagt na meervoudige vaststellingen 103 stukken meestal modern geschut, groole hoeveelheden munitie en krijgs- materiaal. Het leger van generaal Bodad- jeff meldt 3660 Servische gevangenen als buit bij Nisch 100 van Leskovac 12 stuk ken geschut. Uit Oostenrijksche bron. Oostenrijk-Hongaaische troepen dos legers van generaal Koevess namen zuid west Ivanjica de sterk bezette hoogte Okolisla en hebben op Eldovisto eenen naar het zuiden uitlooper der Jelika- Planina, eene uit meer achtereen liggende schutsgraven bestaande stelling gestormd Ten zuide van Kraljevo dringen de duilsche strijdkrachten beiderzijds den Ibar vooruit ton zuidweste Krusevac wonnen zij grond van Alexandrovac. De Bulgaren werpen bij Nisch en Alcksinac den vijand op den linken oever van den zuidelijken Morava terug. Bulgaarsche bron. Onze troepen, welke voortgaan met het verslagene Servisch leger te vervol gen, zijn den 7 November op geheel het front tot aan de Morava vooruitgeko men en bereiden zich om op den linker oever dier rivier to landen. De steden Aleksinac, Vlasotince, Iltowacen in Ma cedonië Tetowo werden bezet. Op de andere fronten geene verandering. Montenegrijnsche bron. PARIJS, 10 November. Bericht van 7 Nov. Beduidend artillerievuur op gansch het front. Vruchtelooze vijande lijke aanvallen op verschillende stollin gen. Uit Fransche bron LONDEN, 9 November 1915Reuter meldt uit Saloniki Dc fransche generaal- staf deelde op 7 November het volgende over de krygsverrichtingen mede, verrich* tingen welke zich over de linie Gradsko- Doiranmeer, waar de engelschen voor uitrukken, verstrekken. De gevechten worden noordoostelijk der Strumitza voortgezet. De dorpen Kajoli, Moraisti en Dorolubo zijn in d'handon der Fran- schon. Dezo zetten hunne werking in noordelijke richting voort en werden daarbij door engelschen op den rechter vleugel ondersteud, welke hunne bewe gingen met do ondernemingen der fran- schen in overeenstemming brachten. De franschen sloegen een heftigen aan val der Bulgaren nabij het dorp Pèplits op den linker Wardaroevoer in de omge ving van Kriowolae af. Hunne linie ver strekt zich nu langs den Wardar tot Gradsko. In westelijke richting wonnen zij terrein tot bij den Crnaja eene op de rechte zijde stroomende novourivier van den Wardar De Crnaja stelt eene hechte hinderpaal daar. De fransche trokken deze ïivierinde nabijheid van het dorp Ka- mondol over. Ka mend ol en Debrilze wer den bezet. Oostenrijksch-Hongaarsch- Italiaansche Oorlog. Uit Oostenrijksche bron. pe bedrijvigheid der italiaansche artil lerie was gisteren in 't algemeen we derom levendiger. Vijandelijke aanvallen op hel zuiddeel der Podgoro-stollingen, legen Zagora, bij Plava op het Col di Lana werden afgewezen.De opNabresina afgeworpen vliegersbommen doodden ver- scliillendeburgers, waaronder eene vrouw en drie kinders. Uit Italiaansche bron ROME, 10 November. Oorlogsbe richt van den 9e. Langs do grenzen van den Trentino allijd van beiderzijden hevige bedrijvigheid der artillerie en vliegtuigen. In Caranthië oveneens hevige bedrij vigheid der vijandelijke artillerie. Onze artillerie verstrooide vijandelijko afdee- lingon in Koederdal (Gail) alsook op de helling des Lodinbergs. Zij bombardeerde de spoorwegstatie van Saisnitz aan de spits van het Folladal. Gedurende den nacht van 6 op 7 November violen op de hoogten ten westen van Gors sterke kolonnen infanterie na zeer bedrijvige artillerie voorberijding on na het werpen van talrijke liandbomben, vastbesloten onze stellingen aan. De vijand werd teruggeslagen. Op den Karst waren gisloron geene bijzondere gebeurtenissen. Een onzere luchtschopen vloog in den nacht van 7 tot 8 November boven eene dikken mist- laag weg, over de> streek van den Izonzo en Vippacco,schoot zij zich dan onder die mistlaag en bombardeerde de vijandelijke batterijen en schutsgraven in de omge ving van Cavogna. Door het zoeklicht des vijands ontdekt ontkwam het lucht schip aan het vuur der afweerkanons en keerde behouden torug. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL. 9 Novem. 1915. Het hoofdkwartior deelt mede: Aan het Dardanellenfront duurden de gewoon gevechten voort. Bij Anaforta vernietig de onze artillerie een zwaar stuk geschut van den vijand aan de monding van de Azmakdere en eene mijnen stelling ten noorde van Meslantepe. Bij Ari-Bnrnu en Sunghubair hevige infanteriegevech- ten met handgranaten. Onze artillerie beschoot daar zeer hevig de vijandelijke schutsgraven. Bij Seddil-Bahr veroor zaakte het vijandelijke artillerievuur in onze schutsgraven op den linken vleugel geringe schade. Onze artillerie horopendo een krachtig vuur op vijandelijke arbei dende soldaten.Aan dit front van beider zijden licht infanterie en levendig artil lerievuur en gevecht met bommen. Twee vijandelijke monitoren en een lorpedo- boot namen aan dit vuur deel, zonder uitslag te bekomen. Anders niets te melden. 't Grieksch Ministerie, LONDEN, 8 November. (Reuter.) Volgons de bladen is het Grieksch kabi net als volgt samengesteld Skoeloedis minister-president en bui- tenlandsche zaken. Micliailidakis opvoeding. Rhallis justicio en verkeer. Goenaris binnenlandsche zaken. Theotokis welvaart. Janakilsa oorlog. Koendoeriotis marine. Dragoemis financiën. het jaar 1897 werd hij minister van Buitenlandsche Zaken. In 1913 was hij eerste Grieksche afgevaardigde op het Vredeskongres te Londen. Hij streeft geene politieke gezindheid na. De houding van het Nieuww Ministerie. Ministervoorzitter Skuludis heeft met don Athener briefwisselaar van deTimes een onderhoud gehad, waarin hij ver klaarde dat hy zinnens is tegenover de machten van het Vierverbond eene zeer welwillende onzijdigheid aan te nomen. Wat men over Griekenland denkt De briefwisselaar \ande Petit Journal te Athenen, meldt dat de KoniDg, behalve al de leden van het ontslagnemend kabinet ook nog den overste van den algemeenen staf, Dusmaiiis, raadpleegde en niet Wenizelos. Zijne meening over den too- sland vat de briefwisselaar aldus te zamen Wat ook de uitslag der krisis zijn moge, de houding van Griekenland in den Europeeschen strijd zal niet ge wijzigd worden, daar alle de politieke faktoren dos lands, behalve de partij Wenizelos. er tegen zijn dat Griekenland zijne onzijdigheid opgeeft. De partij Wenizelos. Uit Athenen meldt men dat de Kamer leden van de groep Wenizelos Zondag eene bespreking hielden. Het gerucht loopt dat Wenizelos tengevolge van ver moeienis en den vruchteloozen strijd tegen den aanval op de grondwettelijke grondzaak, zich zou terugtrekken en zijne vrienden zou verzoeken zich bij de naasto kiezingen te onthouden. Sluiting van Scholen in Bulgarije. Volgens eene mededeeling van het Bul gaarsch telegrafisch agentschap heeft de regeering te Sofia besloten lot de sluiting van al de Fransche en Ilaliaansclie scho len. Italië zou aan de Adriatische zee ook meedoen. PARIJS, 9 November 1915. Naar Le Petit Journal uit Rome meldt, zegt eene halfambtelijke nota, datde Bulgaren daar zij Albanië bedreigen om de Adria tische zee te bereiken, de italiaansche belangefi in gevaar brongen, daarom zou Italië de veroischte maatregelen aanwen den, om dit gevaar ten snelste te voor komen. Koning Konstantijn en Venezilos. Het nieuw Grieksch Ministerie Het was Skuludis die de samenstelling van het nieuw ministerie op zich nam en er het voorziterschap wilde van aanvaar den. De overige medeleden \an het oud kabinet werden behouden. Skuludis is omtrent 80 jaar oud. Dertig jaren geleden was hij een werkzaam man in de Griek sche diplomatie en gezant te Madrid. In KOPENHAGE, 9 November 1915. Uit Athene wordt gemeld De koning verklaarde, dat indien Venezilos en zijne aanhangers voortgaan de neutraliteits politiek der Regeering weerstand te bie den, hij de diktatuur zal uitgeroepen. Eene kamer-ontbinding zal nu geen plaats hebben daar het oogenblik nu niet gunstig is voor nieuwe verkie zingen. Griekenlands houding. ATHENE, 9 November 1915. Zoo als de Agence d'Athènes meedeelt,zal het nieuwe kabinet de politiek van het voor gaande voortzetten Griekenland en 't Vierverbond. PARIJS, 10 November 1915. De Agence Havas meldt De Grieksche ge zant te Parijs overreikte heden voormid dag aan de Quai d'Orsay oen telegram van den Griekschen minister president, welke verzekert, dat Griekenland vast besloten is, zijne neutraliteit met het ka rakter van oprechte welwillendheid tegenover de Ententemachten voor le zetten. Het nieuwe Grieksche Kabinet eigent zich do verklaring van Zaimis aangaando de vriendelijke houding der Grieksche regeering tegenover de Verbondenen in Saloniki toe. De Grieksche regeering hoopt dat kwaadwillige lijdingen de goede verstandhouding tusschen de En- iente en Griekenland niet zullen verbre ken. PARIJS, 10 November. Do verkla ring van den griekschen gezant aan de Vierverbondsmachten, dat het nieuwe kabinet voornemens is, absolute onzijdig heid te behouden, werd allerdings tame lijk koe! aanvaard. Tusschen Parijs en Londen zijn besprekingen aan gang, be trekkelijk het overhandigen eenor'kol- leetive nota der Entente aan de grieksche regeering'. Boekennieuws. Een nieuw kleinood flonkert thans in de kunstkroon der Denderstad. Ik be doel het laatst verschenen Historiek der oude straten van Aalst, door Petrus Van Nuffel. Geleerden van gansch het land spraken reeds met lof over het onvermoeibaar werken van den auteur over zijne klare methode in het voor stellen en ontwikkelen zijner dorre stoffe, of drukten hunne bewondering uit voor zijnen moed en taai geduld in het doorzoeken van een quasi-ongerangschikl archief. Wy, op onze beurt, mengen eenige frissche myrtebladeren in den lau werkrans, den nooit rustenden navor- scher aangeboden. Hetnieuw werk dat de heer Van Nuffel, ons aanbiedt is verre van volmaakt dé aangevatte taak was boven zijn macht, en vandaar die onmiddellijk in het oog springende onvolledigheid. Het boek vol doet ons nog minder onder toponymisch en etymologisch oogpunt de beschou wingen van dien aard zijn immers vaak al te oppervlakkig, meestal a priori vast gesteld, en getuigen meer van overhaas ting dan van onbevoegdheid. Ook veel bijzonderheden ontbreken, die nochtans onafscheibaar zijn van de te verwerken stoffe, voornamelijk waar het geldt de plaatselijke historische gebeurtenissen. De Antwerpenaars Sleeckx, Torfs en Thys leverden, in dien zien, veel beters. En waarom geon enkele bladzijden gewijd aan de praterijeu van Schaarbeek en Mijlbeek Het uitpluizen van honder den en nog honderden registers bracht immers den schrijver in het bezit van talrijke nota's die wijken aanbolangend Het banaal rijmolaarsgeknoei vanLuyckx ware best in de prondelkamor gebleven en dient slechts om alle ernstige verhan deling te ontsieren, (Les Archives Bei ges, van 25 November 1905, hl. 249, art. 268). Het slot is voorbarig en getuigt van vennoeinis de laatste bladzijden vooral zijn zwak, uiterst zwak. Eenige oude plans on kaarten hadden voordeeliger de huidige illustratie vervangen Van alle deze aanmerkingen zal men bij eene latei- te herziene uitgaaf dienen rekening te houden. Alsdan ook zullen verscheidene gebrekkige deelen in de oude stralen krachtig moeten onderschoord wordonen andere stevig heropgebouwd. Wij betreuren hel, zoo streng te moe ten zijn. Edoch, we verhaasten ons erbij te voe gen Wat overvloed van bouwmaterieel, wal een schat van documentatie voor de toekomstHoe ruimschoots worden de gebreken vergoed door de klaarheid van voorstelling en beschouwing door de rijke gezonde kleur, waarmee Van Nuffel de steegjes en achterbuurten in licht en gloed zet en zoo aantrekkelyk-diorbaar maakt, zooals het niemand vóór hem deed we brengen graag hulde aan den vloeienden stijl, aan den gemoedelij- ken vertellingstrant die zijne talrijke» werken kenmerken, en vooral aan die hartstochtelijke heilige liefde die hij zijne stad en zijne voorouders, als een braaf kind, ten offer brengt, en daarvoor blijft Aalst hem eeuwig dank verschul dig, S., pr. Nieuwe Kardinalen. ROME, 5 November Het Vatikaan heeft bepaald besloten een geheim con- sistorium bijeen te roepen den 6 Decem ber en een openbaar consislorium den 9 December. De volgende prelaten zullen tolden kai'dinaalsrangverheven worden: Mgr Gapinelli. mmcius te Weonen; Mgr Fruhwirt, nuncius le Munchen; Mgr Ton- li, nuncius in Portugal; Mgr Gaglerio, nuncius in Midden -Amerika. De aartsbisschop van Florentië en de aartsbisschop van Bologna zullen insge lijks den kardinaalshoed bekomen. Do uuncius van Weenen en die van Munchen zullen op hun post blijven. Buiten de nuncius van Munchen, die Duitscher is, zijn de andere kardinaals Italianen. De Monarchie in China Het antwoord van China aan Japan, aan Rusland en Engeland met betrek king tot de vermoedelijke regeerings- --randering, is verzonden g-'worden. De Chineesche regoering doet uitkomen dat, ofschoon het eene kwestie van bin nenlandsche politiek geldt, zij toch, gezien het vriendschappelijk karakter dor raadgevingen der drie regeoringen, de volgende uitleggingen wil verschaffen: De beweging ten gunste van het herstel der monarchie wint steeds moer veld onder de bevolking. De regeering, schoon tegenstandster dezer beweging) acht het niet raadzaam om gewelddadige middelen te gebruiken, welke wanorde- 'kheden zouden kunnen veroorzaken. Dit antwoord legt het verlangen naar eene verandering aldus uit De herhaalde verandering van staats hoofden brengt de levens en de eigen domuien in gevaar en strijdt met do be langen der vreemdelingen in China. De oprichting van de republiek heeft de onzekerheid nog grooter gemaakt. Vijf provinciën hebben zich ten gunste eener constitutiöneele monarchie uitge sproken. De Chineesche regeering acht zich voor de handhaving der orde tegen over de Mogendheden verantwoordelijk en vertrouwt erop dat de overgang zonder wanorde zal geschieden. Russisch-Japansch Handelsverdrag. In hot Japansch ministerie wordt ijve rig gewerkt aan een ontwerp van nieuw handelsverdrag met Rusland, dat mati ging aan de toltarieven zou brengen. Bij de grondige nieuwregeling der Ja- pansche handelsverdragen in het jaar 1911 had Rusland niet ingegaan op ta riefsmatigingen. Integendeel had het kort te voren de stelling van vrijhaven voor Wladiwostok afgewezen en de haven onder het stelsel van hooge tariefbescher ming gesteld. Slechts aldus meende het

De Denderbode | 1915 | | pagina 2