Bekendmakingen. OORLOGSBERICHTEN. Zondag' 21 November 1915 5 centiemen bet nummer 70!,e Jaar N° 4680 KATH0LIBK NIEUWS- EN RftNK©NDI6ïNGSBLAD E. P. LEO, O. Cap. in memoriam. Kronyke EEN BEETJE WETENSCHAP VOOR IEDEREEN, ServisctiE-DosienrijKsDtie oorlog. DE DENDERBODE Abonnementsprijs 3 frank 's jaars Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DRUKKERUITGEVER VAN DE PUTTE-GOOSSENS AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0.75 fr.twee maal 1,25 fr. Gewone annoncen 0.15 fr. de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0.50 fr. de re ;el. Di\ ijls te herhalen volgens akkoord. Gelijk een bliksem (de beeldspraak is oud maar blijft toch altijd raak teekenen1 trof ons de mare Pater Leo is dood Hoe?... Wat Pater Leo dood. dien wij een paar dagen te voren nog zoo kranig en vlug over de baan zagen stappen En die ons dan, opgeruimd en vroolijk als altijd, zoo'n blij schallenden morgengroet door den forsch-ge vleugel- den herfstwind had toegeroepen Hij dood En de Dood met haar stomme sfinxlippen, met haar hart van steen, loech met een helsche grijns om al den rouw dien zij weerom in tallooze zielen kwam te zaaien door dien éénen slag, terwijl zij hare zeis te scher pen stond en uitkeek naar nieuwe slachtoffers Ja, Pater Leo had opgehouden te leven Die oogen vol goed heid die warm-zingende basstem, vol gulheid en guitigheid dat brein vol klare, breed-vademende gedachten en dat hart vooral, dat groot hart, dat tot zijnen laatsten klop zich héél en gansch wegschonk aan anderen, totdat de Dood, verraderlijk, er haar ijzige greep op legde het was almaal uitgedoofd, verstomd, gestolen, te niet gedaan. Dood, uw buit was rijk, uw zeisen maaide eenen prachtigen oogst, uw meesterschap heeft zich een duren tol doen betalen. En toch jubelt ge niet En toch Dood, gij, zóó groot, zóó dreigend, zóó angstwekkend in al uw mysterie hoe klein hebt ge niet gestaan tegenover uw slachtoffer Want hij wist van uw komst. Zijn hart dat zich grenzenloos wist te verruimen en uit te zetten in zijn lielde tot den evenmensch, had gedurende die 25 jaren van zijn missionnaris-leven, eenen waren kamp moeten aanbinden tegen het moor dend klimaat van vreemde streken en zijn maatloos-uitspattende bedrij vigheid, tot ten slotte al zijne krachten waren gesloopt. En dan keerde hij terug naar zijn Vaderland, die man van 54 jaren, met zijn witten baard, zijn nog immer flinken tred en lachende tronie, maar die een verwoest en uitgeput gestel medebracht van zijn heldhaftig apostelschap onder den brandenden hemel van Indië En hij wist. Dood, dat gij zijn minsten stap stond te bespieden. Hij zag uw akelige schaduw over al zijn wegen donkeren Hij zag het altijd-hongerend staal uwer zeis in het duister blikkeren... En heelt daarom de vreugde-glans van zijn oogen ooit één oogenblik getaand Klonk zijn woord er droever om Was zijn mond er lach-loos om geplooid Verslapte één stond de immer schrap-staande veer van zijn ruste- loozen ijver Neen, Dood Altijd vierde zijn liefde tot de daad den vollen teugel en tot het laatste toe moest zijn krank hart, willens nillens, voortdraven op het lus- tig-klinkend kommando zijner taaie werkzaamheid. Alzoo blijft een generaal, al draagt hij in zijn lijf ettelijke wonden, pal en onwrikbaar staan in de worsteling. Alzoo sneuvelt een held, met het zwaard hoog op in de kloeke vuist, en een lied op de lippen... En 't was met het zwaard in de vuist, Dood, dat hij is bezweken onder uw schielijken doch niet verrassenden aanval. Want toen gij dien namiddag, zijn stille cel dievelings kwaamt inge treden, en met een tik van uw ijs-kille knoken den klop van zijn hart deed stilstaan, was hij. als altijd, aan 't werk voor anderen. En boven al de droefheid en het medelijden dat onze oogen deed vochtig worden, bij de tijding van zijn plots heengaan uit ons midden, steeg in ons een groot ontzag en bewonderen toen wij hem dan voor 't laatste alzoo mochten terugzien roerloos en sneeuwwit uitgestrekt in zijn bruine pij, in die strakke, niet te peilen stilte, waarin alleen de vlammekens van twee waskaarsen opknetterden. Daar lag hij, met die arme naakt-koude voeten, die op zijn verre zen- delingstocnten zooveel vermoeienissen hadden getrotseerd met die vastgesteven lippen, die zooveel woorden van goedheid en liefde hadden gesproken met die zwaar-geloken en gebroken oogen die zoo vol mildte en deernis over al de menschel ij ke ellenden en krankheden hadden ge licht. En daar Dood, nevens dat arm, nietig lijk, stond gij verpletterd en zonder macht-vertoon; want was hij niet zegepralend uit den strijd getreden Pater Leo, dit zijn geen ijdele lofwoorden die wij ter uwer nage dachtenis komen neer te schrijven. Gij, die al het geschitter van wereldsche oreolen als dor hooi en kaf aanzaagt, en dagelijks aan onze oogen voorbijgingt met uw grove pij en uw schamel-geschoeide voeten, als een beeld van versterving en hooger strevend zielaleven gij wilt niet getooid worden met aardsche lauweren die zoo spoedig verwelken gelijk de rozen in onze tuinen. Maar, vermits het zieleleven in U zulk een vaart had genomen, dat gij, tot uw laatsten adem, al toewijding en opoffering waart voor het heil van uwen evenmensch vermits gij zoo dapper als een soldaat wist tc sterven, nadat gij dag aan dag, met een kalmen, open vrede-blik de Dood vlak in 't grijnzend gelaat durfdet kijken en vermits uw verdwijnen in zooveel vriendenharten een wonde heeft geslagen moest ik, om mijn en hun aller gevoel een weinig te luchten, deze enkele regelen als een rui kertje liefdebloemen op uw graf komen neerleggen. En daar wij, na innig gebed, steeds weer naar omhooge blikken in de blijde hoop dat gij daar reeds aan het eeuwig festijn ten disch aanzit, moet ons nog dit van de lippen Goede Pater Leo, die geleefd hebt en gestorven zijt als een heilige, vergeet niet dezen welke in de barning en de miserieën van dit eindig leven, zijn achtergebleven Aalst, den 20 November 1915. R. 1. p. Jef Crick. Verordening betreffende het verbod van postzegels van het vijandelijke buitenland in te voeren. Het invoeren vari gébruikte en onge bruikte postzegeld en weldadigheidsze- gels, welke sedert hél. begin van den oorlog door de landen,'aii9 met Duitseh- land en zijne verbondenen oorlog voeren, nieuw uitgegeven zijn en nog uitgegeven worden, alsook de handel met zulke postzegels en weldadigheidszegels is verboden. Inzonderheid wordt liet aan prijzen of het uitstallen van zulke post zegels verboden. Overtredingen worden gestraft met ten hoogste 10.000 Mark geldboete en ten hoogste één jaar gevangenis of met één van deze straffen Ook kunnen de genoemde zegels in beslag genomen worden Geut, den 5 November 1915. Dd Eta ppeninspekteur, von UNGER. Generaileutnant. ofte Merckweerdige geschiedenissen 't sedert het jaar 1780 inhoudende het bezonderste voorgevallen ten tijde der Brabantscne en Fransche Revolutiën. etc. (7e Vervolg.) De feestelijkheden worden voort gezet. - De broederschappen wor den in hun vorigen staat hersteld. Men doet verslag over den toe stand aan den keizer. - (1787) Dan sag men de vrijwilligers met ile kyserlyke te saemen de wagt optrekken, het welck nog al eenigen tijd heeft goduurl. Den eersten sondag daornae wird in de kerken nae liet lof den Te Deum Laudamus gesougen eenige daegen daornae wird de voors. cocarde van alle de burgers gedraegeu. Korten tyd ilaernae gaoven do Hee- ren Staeten permissie aan alle de broe derschappen van hunne effecten te mogen van het stadhuys haeleu, als syude in hunnen vorigen staet. Dan sag men mot de vreugd op het form van processie, verseld van muziek, alle de effectou dooi de broederschappen van het stadhuys haelen, en als zij omtrent de kerck kwa men begonst de klok teluyden, en in de kerck komende wiord don Te Deum Laudamus gesongen. - Den 8 Juny (1787) lieten de gouver nours acn de Staeten door eenen dépêche of staatsbrief weten dat Zy Zyne Majos- le.yl hadden «toen toekomen door eenen besonderen courier afgevaardigde, den vyfdo van dieselve maend, een oprecht en nauw'keurig verslag van den daede- lycken stand van saecken en van de beweegredenen, in gevolge» van hunne vorige verklaering van 30 Mey gegeven was dat zij daor bij gevoegd hadden de verloogen tien door de Staeten laestelijk gedaon, zynde de voorigo vertoogon aglervolgenslyk opgesonden. Zy ver- klaerden bovendien dat zy dit allen door de dringenslo redenen ondersteund had den, om Zyne Majesteyt te bewegen tot de volkomen bekrachlinge van hetgene vervat in hunne voorgemolde verklae ring, en dat zy gegronde hoop haddon dat Zyne Majesteyt die bpkrachting heel en tin volle zou toegestaan hebben. ('t Vervolgt.) LANDBOUW. De bemesting der Fruitboomen. De bemesting der fruitboomen dient op de eerste plaats bij de planting, tijdens hot aanleggen van eenen nieuwen boom gaard toegepast worden, omdat alsdan de meststoffen goed door gansch de bouwlaag kunnen verspreid, en innig met den grond vermengd worden. Later, eens de booinen in groei, kunnen de meststoffen niet zoo goed meer door de bouwlaag verspreid worden, doordien de wortelen deze gansch doorlopen en de grond zelfs niet meer oppervlakkig doel matig kan omgespit worden. 't Is dus bij de planting dat de grond rijkelijk zal voorzien wordeu aan mine rale sloffen: 10.000 kgr. kalk, 5000 kgr: kaïniet per hectare schijnt ons niet over dreven, doch daarmede kunnen de hoo rnen, op hun eigen beschouwd, voor oen tiental jaren voort, 't t. z. tot op het oogenblik dat zij voor goed z-illen begin nen dragen. Versch aangelegde boom gaarden is het geraadzaam de eerste jaren der planting met hak-vruchten, graan-of klavergewasson enz te betelen; het spreekt van zelfs dat deze laatsto in dit geval, voor elke vrucht, eene bijge voegde bemesting zullen ontvangen, en niet levei; ten koste van de reserve die voor (ie nieuwe beplanting daargesteld werd. Eens de boomon in volle dracht, op 10-12 m. afstand van elkander geplant ontvangen zij jaarlijks in den winter 8 tot 10 kgr. fosfaat Bernard, en 8 lol. 10 kgr. kainiet. over gansch het wortel net des booms uit te strooien. Om de 4-5 jaren wordt eene duchtige kalkbemesting toegepast Gedurende den winter ook, wordt er eens duchtig gebeerd, of eene goede greep zwavelzureu ammoniak j toegepast. Voor afzonderlijke beplantingen op j den boomgaard, boomon die weggestor ven zijn of anders ingevuld worden diene men de hoeveelheid meststoffen toe hiervoor aangegeven, lot zelfs het dub- hel, en men spitte den grond goed om het is zelfs geraadzaam de graszode rond den plant pub om le steken ten einde de meststoffen te kunnen indekken. Voor beplantingen in den moestuin of fruit- tiun, voor pyraraiden of struikvormen, geve men half zooveel, of slechts een vierde, al naarvolgens den aard van den boom. de ontwikkeling die hij bezit of nemen moet, en de vruchtbaarheid des grouts. Praktijker. Over den Bliksem. De rol en het nut der donderroede. (9® Vervolg.) Wij hebben tot hiertoe een ruimen kijk gehad op al de grillen van den bliksem, en kunnen nagaan hoe hij mensehen en voorwerpen op duizend verschillende wijzen treft. Beslaat er dan geen middel om eenigs- zins de uitwerkselen van dit gevaarlijk natuurelement te keer lo gaan of te be letten Reeds van af men het eens was gewor den over de natuur van den bliksem, had Franklin er zich op toegelegd eene donderroede uit te vindon weJke op eene punt uitliep, ten einde langs daar de electricitoit te laten smelten. Een huis welke van eoue donderroede is voorzien heelt minder kans getroffen te worden door den bliksem ;doch indien de roede slecht is gemaakt, bestaat er integendeel voor die woning een grooter gevaar van getroffen te worden. Eene goede donderroede met vergulde of wilgouden punt moet steeds met de uiterste zorg verbonden zijn met de metallieke gedeelten van bethuis: ijzeren timmerwerk, leidingsbuizen. 011 vooral met do staaf die haar in aanraking brengt met den grond. Van af het begin der lente, moet men bij middel van eene elektrische pil en bel, zich overtuigen dal de strooming in volkomen ongehinderden staat door gansch bet toestel loopt, ('t Vervolgt.) VERSCHOVEN tol toekoraeude week, het vervolg van ons Parlement over den Aftocht van Moscou in 1812. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIN, 17 November 1915. Uit genomen eenige artillerie- en raijnenge- vecliten op enkele stollingen van het front is niets van boteekenis le molden. Uit Fransche bron PARIJS, 16 November, (Reuter). Ambtelijk bericht van Maandagachter noen I11 Artois aan het Labyrinth, duurden liet geweervuur en do gevochten met handgranaten zonder onderbreking gansch den nacht voort. I11 Champagne vielen de Duitschers met handgranaten de versperringen aan voor onze luisterposten aan den heuvel van Tahure zij werden teruggeworpen. I11 Woevre, Noordelijk Flirey, ver nielde de ontploffing van een onzer mij nen, vergezeld van zeer sterk vuur onzer schulsgraafsstrjjdtuigen, de vijandelijke aanslagen en sappenwerken. Ambtelijk bericht van Maandag avond In Artois duurde de artilleriestrijd zonder een nieuw infanteriogevecht voort. Wij beschoten de treins te Rye. In het gebied van Soissons en in de omgeving van Berry-au-Bac, alsook in do Argoiuieii, namen de artilleriegevech- ten lieden een heviger karakter aan. Onze ba-terijen richtten een werkzaam concentratie vuur tusschen de Argonnen en de Maas tegen do Duitsche werken Noordoostelijk Béthincourt en in het Wcevregebied tegen eene vijandelijke mijnengroep Noordelijk van Béthincourt en Regniervilie. Uit Belgische bron. Tijdelijk artilleriegevecht op gahsch het front, bijzonder voor de Union-hoevo, bij Roedorkerke, Scherbeke, Sluyve- kenskerke, Letten burg, Caeskerke, Noordschoolo en Merchen. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 17 November 1915. Rus sische torpedojagers beschoten cisleren de noordspits van Kurland Pelragge en haren zuidelijke omgeving. Anders is de toestand onveranderd. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN',17 November 1914.— Niets nieuws. Uit Russische bron PETROGRAD, 16 November 1915. In de streek van het eiland Dalen 1 de Du 11a. bover. Riga (acht kilo meter ten zuide), voorposten gevechten. In de omgeving van Friederichstad en Jacobstad op de Duna lieerscht rust. Bij Iliuxt gelukte het onze troepen op ver scheidene plaatsen over de draadhinder nissen te komen en van een deel dos kerkhofs bezit te nemen. Het dorp Driswiat.v word door zwaar duitsche artillerie beschoten. Op het overige front tot aan den Pripet is het rustig. Ten noorde en ten weste Czarlorysk beschoot zwaar duitsche artillerie op 13 Novem ber eenige deelen onzer stellingen. Avonds van denzelfden dag kwam den vijand ten oosle van het dorp Pod- gacie vooruit. Het gevecht bij den Styr overgang duurt voort. Op hel overige zuidlijk front in Galicien is rust. PETROGRAD, 17 November 1915. Op geheel het front van Riga tot Pripet geen belangrijke gebeurtenissen. I11 de streek der dorpen Gminy en Schrack, zeven kilometer ten noorde van Czar- torysk, duren de gevechten om den Styr overgangen voort. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 17 November 1915. De vervolging in de bergen ging verder met goed gevolg vooruit, het gelukte de Serviers niet hun ergens een noemens waardige legerplaats te bereiden. Over de 2090 gevangenen, een machinegeweer en twee stukken geschut bleven in ouze handen. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 17 November 1915. De aan den Sandjak vechtende K.en Iv. troe pen wierpen de leste Montenegrijnsche achterhoeden over den Lira terug. De vervolging der Serviers werden overal voortgezet. Eene tegen Sjcnica voor waarts dringende Oostenrijk-Hongaar- sclie kolonne wierp den vijand uit taai verdedigde gebergslellingen ten noorde van .Tavor. De Duitsche troepen van ge neraal von Kocvess waren gisteren nog eene dagmarscli van Raska verwijderd.

De Denderbode | 1915 | | pagina 1