Groot Parlement Wie is de moordenaar OORLOGSBERICHTEN. Zondag 28 November 1915 5 centiemen hel nummer 70"e Jaar N° 4681 KATHOLIEK NIEUWS- EN AHNK0NOIGINGS8LAO KLACHT.... Kronyke Gedenkt onze Krijgsgevangenen. In-Beigië en Frankrijk DE DENDERBODE Abonnementsprijs 3 frank 's jaars Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DRUKKERUITGEVER VAN DE PUTTE-GOOSSENS AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 fr.twee maal 1,25 fr. Gewone annoncen o, 15 fr. de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 fr. de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Aalst, den 27 November 1915. Gij woet niet wat het is De schrijning van mijn heet verlangen, Als boven 't avondland De gouden zomerluchten hangen Als alle dag-rumoer Wegslinken gaat tot vaag gefluister, Eu héél de onmeetbaarheid Der heemlen baadt in starren-luister Als op de wegen blauwt Windstille loover-schaüw van boomen Die, nevelig van maan. In wazen sluimer staan te droomen. Gij kent mijn wonne niet Als 'l Licht ter open ooster-poorten Rood waaierend, zoo blij Wordt ingeluid door klok-akkoorden Als de einder opendiept, Als al de verten tintel gloeien, En in één bloesem-val Do tuinen blank en geurig bloeien. Gij hoort niet wat de wind Komt neuren in 't gekreukte koreD, Noch dat op stralen drijft Een stroom van leeuwerikken koren. Gy weel niet wat er lL.t Van opgezweepte drift te smachten Diep in mijn hunkrond hart, Bij 'l rijzon van de moie-nachlon, Als over 't huivrend land De dronken nachtegaal-refreinen, Met koortsig klank-gedrop Wijd openspatten als fonteinon Jef Crick. A Over den aftocht van Mos- cou, in 1812. (7° Vervolg.) Aftocht der beide legers. Fout van Napoleon. Alzoo stonden dus de zaken de stad Malo-Jaroslavetz was in de handen der franschen gevallen, na een verschrik kelijk gevecht, en de russische opperbe velhebber Kutusoff was met zijne troe pen in den nacht achteruitgeweken, doch hij hield de baan van Kalouga in zijn bezit. Wat gaat deze nu doen Op nieuw het lot der wapens wagen Of zijnen aftocht aanvangen In de omge ving van Napoleon is iedereen de 11101:- ning toegedaan dat do russen opnieuw aanvallend zullen optreden, en dat men er belang bij heeft iedere verdere alge- meene worsteling met hen zorgvuldig te ontwijken. De keizer zelf denkt er heelo- raaal anders over met zijnen vluggen en scherpen blik heeft hij seffens de ware toedracht der zaken gemeten, en hij is er vast van overtuigd dat de vijand zal in aftocht gaan. Zijne bijzonderste generalen willen het niet gelooven. E11 zie in den morgen van don 26® October verneemt men liet vorlrek der russen. De keizer was dus een goede profeet ge weest. En thans, volgens het later oor deel van zijne tijdgenooten en geschied schrijvers, gaat Napoloon eoue zwakheid plegen die den ondergang van het Groote Leger zal voor gevolg hebben. Bode - wat go zegt Hoe heeft de - groote man dat kunnen doen Menschen liof, hot is de eerste maal niet dat groote mannen zijn ten ondergegaan, met in eon oogenblik van zwakheid, te luisteren naar de flauwhar- -. lige raadgevingen van hun midden. En Napoleon heeft ook zoo een oogenblik i gekend toen al zijno luitenanten, na j den aftocht der russen, er op aandrongen opdat de Franschen zouden terugmar- cheeren op Mojaïsk en Wiasma. om daarmee torug den weg naar Smolensk te veroveren, gaf den keizer toe aan den algemeenen drang, en hij offerde er zijn eigen strijdplan voor op. Bode waarin bestond dit plan Indien do keizer zijn eigen plan uitgewerkt had, dan zou h j, ofwel den vijand verrast en vernietigd hebben ofwel, indien Kutusoff aan zijnen aanval wist te ontkomen, zou deze zich lerugge- lrokken hebben achter den stroom der Olka (zooals het bevel van hoogerhand was gegeven) en daarmede varen de franschen in het bezit gekomen van eeue vruchtbare slreek en een veiligen weg om in Polen te dringen. De russische kopslukken hebben dit nadien zelf be kend: de aftocht van Kutusoff was een groole fout geweest die hem kon leu verderve voeren -zija- -redding had h» dan te danken aan liet feit dat Napoleon, in plaats van zijn eigen gedacht L volgen en zijn zwaard in de balans te werpen, gelijk hij vroeger altijd deed, zich dit maal liet geleiden door den invloed van zijn midden. En dan gebeurde deze won dere manier van strijden: de beide logers- ieder in aftocht gaande, keerden elkan der den rug toe en lieten tusscbén hen de vlakten eenzaam liggen, waarop zij zoo verbitterd kwamen te kampen Napoleon, hij alleen, begreep en peilde de gevaren van dit aardig inancenver. maar toch volgde hij den raad zijner officieren. Wat ging er toen in zijn brein oin Was zijnen ijzeren wil ver- zwakt Of deinsde zijn genie zelf achteruit voor de ontzaglijke verant woordelijkheid van dit half miljoen man nen dat hij achter zich naar het uiteinde van Europa had gesleurd Bode - 't blijft een raadsel 't Is zoo, doch laat ons voortgaan. Terwijl Kutusoff, niettegenstaande do veertig duizend Kozakken die zijnen marsch en dien van Napoleon volgden, op een dwaalspoor was gebracht, en (6e Vervolg.) Gij weet dat ik ten volste aan eenen God gelooi, die over ons waakt, die straft en beloont zegde het meisje, met hare schoone oogen eerbiedig naar boven starende. Wel nu. in den naam van dien God, zweer ik u, nooit het geheim uwer schuil plaats aan iemand zelfs niet aan mij nen vader te zullen zeggen. Daarom moet gij niet meer vreezen mij van hier te laten vertrekken. Zij heeft gelijk, zegde de luite nant, wij kunnen 'haar niet bij ons houden. Maar daar het niet aangaat op haren eed te vertrouwen, komt het mij voor, dat wij goed zouden doen, haar tot een eeuwig zwijgen te veroordeelen, Leondari schrikte op. Haar doodenhaar dooden mompelde hij, terwijl zijne mannen begonnen te morren. Neen zij zal niet sterven, zegde hij, eenen woesten blik op den troep werpende. Zij zal den eed niet durven schenden, dien ik haar ga voorzeggen. Op de knieën, meisje De vreemdelinge gehoorzaamde en de bandiet was geheel gerustgesteld door de eerlijkheid en de oprechtheid die op haar gelaat was te lezen, ter wijl zij, met vaste stem, woord voor dacht dat de Franschen op Mojaïsk af trokken, zakten dezen af in de richting van Smolensk. De keizer houdt halt aan het groot hospitaal van kolotskoï daar ziet hij met smart dat de bevelen welke hij uit Moskou hierhoenjhad doen over brieven, niet stipt nagevolgd werden, vooi' wat aangaat den oppas en het ver voer der gewonden. Hij doel een voor een, do rijtuigen voor] hem defileeren waarin de gekwetsten "worden overge bracht die hij toevertrouwt aan de zorgen der gezpndheidsofficierea van zijn huis. Do gewonden die niet kunnen vervoerd worden, doet hij vervolgens aanbevolen aan de dankbaarheid der russische offi cieren die nog verbleven'in het hospitaal, waar de fransche chirurgyus hen na 'L gevecht verpleegd haddon. Den 31® October is hij te Wiasma hij wacliL er zijne troepen af, om dringt op do snelheid van hunnen opmarch aan. Intusschen doen de Kozakken van zich hooren. Op verschillende plaatsen willen zij het fransch leger onverhoeds in de flanken aanranden, doch overal worden zij met de meeste kracht'teruggestoolen. Wal er verder gebeurde zullen wij do toekomende week zien. ('t Vervolgt.) LANDBOUW. Winterbemesting der weiden. De weide is den graanzolder van don landbouwer, immers de uitgestrektheid bouwland wordt, er door verminderd, en de voorlbrengst stalmest vermeerderd. Ondor g zQndhoidskiy 1 dig oogpunt biedt de weide ook menigvuldige voOrdeelen ann zij 1nol sanamniunon/er huis dieren. H'd belang der weiden is algemeen gekend en in acht genomen alle land bouwers zorgen er op de eerste plaats voor, over uitgestrekte hooi- en weilan den te beschikken, zoo dicht mo-'dyk bij de hoeve gelegen. Gezien do zaak veel belang aanbiedt, achIen wij bet niet ongeschikt eenige woorden te zoggen over de bemesting, des te meer daa- do vruchtbaarmaking der weiden dool treffendst gedurende den winter gebeurt. In den winter dus, begint men met eene overvloedige fosfooszuur potasch- kalkbemesiing toe te passen. Voor de potasch, geven wij de voorkeur aan de kaïniel. in de verhouding van 80) tot 1000 kgr. per hectare. Deze verschaft de noodige en onmisbare potasch, en werkt mede tol de vernieling der mossen en onkruidsplauten, welke nog te dikwijls in onze wijden woekeren. De potasch. verbonden met fosfoorzuur en kalk, be gunstigt nog het outstaan 011 den groei der k la verge wassen, die de hoedanigheid van het hooi of het gras geven. Het. fosfoorzuur wordt aangewend onder vorm van fosfaat Bernard. Dit fos faat mest verschaft ons het fosfoorzuur aan den laagsten prijs, en werkt mede, door de kalk en de koolzure kalk dat het bevat, tot hot verontzijdigen van de zuur heid des gronds. Men gebruikt evenals voor de kaïniet, van 80" tot 1000 kgr. per hectare. Vergeten wij ook de stikstof niet, die eveneens noodzakelijk is. Zij geeft vooral de hoeveelheid, begunstigt.de grasvoort- brengst, en belet de te sterke vermenig vuldiging der klavergewassen. Als de grond bovrozen ligt, en de beerputten vol staan, worden de weiden met voor deel eens duchtig gebeerd. Vroeg in do lente, kan er ook, bij nakenden regen, een greepje zwavelzuren ammoniak uit gestrooid worden, 't zij 50 tot 75 kgr. per hectare. Praktijker. ofte Merck weerdige geschiedenissen 't sedert het jaar 1780 inhoudende het bezonderste voorgevallen ten tijde der Brabautsche en Fransche Revolution, etc. (8® Vervolg.) De keizer ontbiedt zijnen minister en de gouverneurs naar Weenen. Generaal Muray wordt in België benoemd.-Troepenverzamelingen Den 3 July (1787) wod.erriep de Kysor synep minister en gebood do gou verneurs generaal hun bij synen persoon lo vervoegen, onder voorwendsel dat zij ilaer raiddelaeron konden zijn tussche» Zijn.' Majeslayl '-aio hrt -j dv.UÜÏ ante -• <ok dat allo de orders van do.Staelen lor Nederlandsche provinciën eenige uyt hun midden zouden vorkiesen, en sonder- ng (vooral) van den derden Slaet, om lie naer Weenen te senden, gelast om onder d'oogen van Zijne Majesleyt te betoonen hunne eerbieding© en te bren gen de klaglen en beswaerenissen van vergaederingen. Wederom al ...ide veinzende) dat hij bereyd was met hun daor over in onderhandeling te rodeo, alles te .(oen tot het wolsijn, olgens de wetten van het land. - Korten tijd daor nae sijn de gouver neurs alsoock de gedeputeerde der Starten naer Weenen vertrokken den generaol Muray wirt benoemd generael ad inte--im. Dan versaetnulde do Staelen wederom alle dangen. Soo wird hel af- senden van gedeputeerden naer Weenen, wanneer daarin maer nauwelijks toege- stemi was, wel' aenstonds opgevolgt loor eene nieuwe list, te weten de •saemulinge van troepen, om daer door gemakkelijeker te gelukken in 't voorgenomen ontwerp de outwonteling Ier groud-wetten, niettegenstaande de woord herhaalde, watderooverhoofd- man haar voorzegde. En nu riep hij uit toen het meis je opstond, ik stel vertrouwen in u dat de hemel u vernietige zoo gij uwen eed niet houdt. Nu kunt gij heengaan. Het meisje wilde echter niet gaan vóór de gevangenen uit het hol wa ren. - Zij volgde hen van nabij. Op kleinen afstand van den ingang van den schuilhoek hield men een oogenblik stand en Alfred Beaucourt. nog altijd geblinddoekt, strekte zijne hand uit naar heldhaftig meisje, dat hier afscheid van hen nam om naar haren vader terug te keeren Mag ik uwen naam ook weten roeg hij schroomvallig. Misschien zullen wij elkander later ontmoeten. Voor zij één woord had kunnen antwoorden, dreven de bandieten de gevangenen voorwaarts, hun met vreesel'ike bedreigingen het zwijgen opleggend. Zij volgde de vreemdelingen met de oogen, en wierp eenen laatsten blik op het edele gelaat van den graaf daarop bemerkende dat de avond in viel, haastte zij zich haren poney op te zoeken. Ik moest reeds te huis zijn, dacht zij. Mijn goede vader zal in angst verkeeren Zij zuchtte diep en snelde weg, van rots tot rots, met de vlugheid van een opgejaagd ree. Eenige oogenblikken later, trad ook Leondari uit zijne schuilplaats, met de hoop het meisje nog te kun nen inhalen. Verdwenen morde hij. Ik moet haar evenwel terugzien. Ik wantrouw haar niet. maar mijne mannen zijn niet van dezelfde meening. Zij heb ben gelijk 't is noodig dat zij er zelfs nooit kan aan denken ons te verraden. Onze belangen moeten de hare wor den. Wat is zij schoon, moedig en vlug! Is er wel eene vrouw ter wereld, wat zeg ik, zelfs een man, die zou dur ven ondernemen, wat zij v.rndaag ge daan heeft Zij heeft den moed eener leeuwin en de bevalligheid van eenen engel. Bij alle werelddeelen, zij zou een pronkjuweel van eene bruid zijn voor eenen rooverhóofdman. Ik heb haar bemind van 't eerste oogenblik dat ik haar zag, maar zij scheen mij toen zoo hoog boven mij verheven, als de sterren van het firmament Nu heb ik besloten dat zij mijne vrouw- zal worden. Binnen twee dagen zal zij haar lot kennen Als zij weigert zal ik haar wel weten te dwingen. III Een nieuw gevaar. Op den zuidelijken oever van de golf van Lcpanto, vele mijlen vas Korinthe, staat een eenzaam landhuis, van Grieksche bouworde. Het is zeer ruim, omringd door waranden en aan drie kanten beschut door groene ber- plègligc beloften van <ie Kyser soo dik- maels gedaan, baerde deselve versaeme- linge niet weinig agterdagt in 't vol' k. En wat wonder Door d'ondervinding geleert, hoe weynii» stael op kysers woord te maeken is, begreep het volk heel wel het gevaer waerin het lag. ('t Vervolgt.) Met eene kleinigheid' kunt gij ze helpen. En hoe dat Spaar al de postzegels van Belgie en andere lanclen, bestel ze franco ten Bureele van De Denderbode. Wij gelasten ons met ze ten gelde te maken. De opbrengst van den verkoop wordt gestort in de handen van het Aalstersch Komiteit voor Krijgsge vangenen in Duitschland. Zorg er voor dat de postzegels proper en niet gescheurd worden, doet ze van de envelop met een stuk er aan Wij zullen cr het overvloedige papier verwijderen. Breng zooveel zegels mogelijk. Al de postzegels zijn goed Ook de Deut sche met opdruk Belgie Uit Duitsche bron. BERLIJN, 24 November 1915. Geene meldenswaardige gebeurtenissen Uit Fransche bron PARIJS, '24 November 1915. Amb telijk a vond bericht: Rust op gansch het front, daar de mist de werkzaamheid onzer artillerie belemmerde. Onze batte rijen brachten de vijandelijke artillerie snel tot zwijgen als deze, onze schuls- graven in do streek van Borlincourl en onze stellingen tusscheu de Ai sue en de Argonnen, evenals in het Priesterwoud poogde te vernietigen. In de Argonnen ten noo «ie van Houyette en in hel woud van Malancourt sprongen eenige mijnen zonder infanterie werkzaamheid. Uit Belgische bron. Zwakke bedrijvigheid der vijandelijke artillerie, die eenige schoten op onze voorgeschoven stellingen en eenige pun ten van ons front slingerde. Onze artil lerie verstrooide talrijke vijandelijke arbeidersgroepen en beschoot de vijande lijke stellingen. gen, terwijl de vierde uitziet op den spiegelenden golfstroom Deze bezit ting is rijk aan bosschagiën van olij ven en oranjeboomen, frambozen- struiken en vijgenboomen; zij is ook beplant met wijnstokken, welke den bezitter ruime inkomsten opleveren. Ongeveer eene halve mijl verder, lage de kleine nette huisjes der arbei ders, die achter een bosch van vrueht- booinen verborgen, een klein dorp vormden en aan den eigenaar van dit landgoed toebehoorden.* De bezitter van dit verborgen para dijs was een vreemdeling; niemand echter wist of hij een Amerikaan, een Engelschman, Schot of Ier was. Vijftien jaar geleden, te rekenen van het begin onzer vertelling, kwam hij naar Griekenland, een meisje van vijf jaren met zich medebrengende. Hij had den grond van eenen Griekschen boer gekocht, nieuwe beplantingen aangelegd en het woonhuis naar zijnen smaak nieuw laten bouwen en inrich ten. wat hem veel geld kostte. Hij hield zich echter ver van de wereld en leidde het leven van eenen kluize naar. Slechts bij uitzondering ging hij naar Athene of Korinthe en nooit verliet hij Griekenland Daar hij be halve met zijne arbeiders en eenige koopl eden, met geenen mensch om gang hield, bracht men hem ook geene bezoeken hij ontving nooit brieven las geene buitenlandsche dagbladen en van het eene jaar tot het andere verbrak niet de minste gebeurtenis de eenvormigheid van zijn leven. Hij had den grond gekocht onder den naam van Gerard Lepage, maar zijne arbeiders en bedienden veran derden dien hun ongewonen naam, in Stagso. Hij prak gebroken Grieksch maar legde er zich op toe, het ont brekende aan te leeren, en weldra drukte hij zich in die taal even zuiver uit als de landbouwers zeiven. Zijne arbeiders, zijne bedienden waren Grieken. Hij, zoowel als zijne doch ter, droegen de nationale kleeder dracht; maar het inwendige van het huis had menige Fransche bijzonder heid en zijne dochter was geheel naar Fiansche wijze opgevoed. Het was tegen het vallen van den avond, op den dag, waarop graaf Al fred Beaucourt en zijne begeleiders zoo wonderlijk uit het gewelf der n overs bevrijd werden, dat Gerard Lepage,in de verhanda op- en atging, terwijl hij van tijd tot tijd staan bleef, en bezorgd naar de zee of naar de omringende beplantingen zag. Hij was eene groote, sterke man, ongeveer vijf-en-veertig jaar oud, een indrukwekkende figuur waardig en ernstig. Zijn schoon gevormd hoold was met dicht, kort afgesneden haar bedekt; hij had donkerblauwe, zwaar moedige oogen; zijn gezicht was edel, bleek en een zware baard omringde zijnen vriendelijken ernstigen mond. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1915 | | pagina 1