SMA HussiSGH- DultsGUe Oorlog. F" Komt te verschijnen van JEF CRICK, ServiSGHe-Qosigiirijksclie oorlog. Op den Balkan Een en ander DE COL Dl LANA, zijnde een lyrisch fragment uit een nieuwen dichtbundel in bewerking, in prachtdruk uitgegeven door, en te bekomen op het bureel van het blad aan 0,20 fr. Uit Duitsche bron. Legergroep van Generaal- Veldmaar schalk von Hindenburg Ten zuid westen van Riga vielen bij een vooruitrukken op Bersemuude, welke de russen terloops uil. de stad verdreef, 6 officieren, 700 gevangenen in onze handen, twee machinegeweren werden buit gemaakt. Een vooruitgeschoven post iu Janopol (ten noorde van Illuxl) moest zich voor een russische aanval terugtrekken, door een tegenaanval werd de hoeve terugge nomen. Legerafdeeling van Generaal Veld maarschalk Prins Leopold v. B. Toestand onveranderd. Legergroep van Generaal-Veldmaar schalk von Linsingen. Voorstooten van russische afdeelingen ten noorden van Czartorysk en bij Üubis- zeze (noordwaarts den ijzeren weg Kowel- Rowno) werden afgeslagen 50 gevan genen en 3 machinegeweren werden ingebracht. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 24 November 1915 Geen bijzondere voorvallen. Uit Russische bron St. PETERSBURG, 23 November. (W. T. B.j Ambtelijk boricht van 22 Novum. Bij de dorpen westelijk van Riga wierpen wij den vijand wat terug en vernielden deelen zijner aanlagen en gra ven. Op het overige front van de Golf van Riga tot aan de Pripet geen veran dering. In den sector Rafalowka-Gzartorysk, voor de overgangsplaatsen op den linker Styr-oever, ontwikkelden zich gevech ten, die echter voor den gazameuüjken toestand zonder invloed zyn. In Galicië, op deu Oostel ijken Stry pa-oever, hadden ook gevechten plaats met vijandelijke voorhoeden, die den stroom overschreden. Deelen dos vijands, die Bieniava aan de zuidpunt van hot Iszerkow-meer (40 kilometer Strypa opwaarts Buczacz) aan vielen, werden op krachtig vuur ont vangen en afgeslagen. Westelijk van het dorp Ghmielowka (aan den straatweg Buczacz-Strusow, 20 kilometer Noordwestelijk Buczacz) gevecht om Potlikowze, 12 kilometer noordelijk Buczacz. Verder zuidelijk be zette de vijand Janowka, 10 kilometer noordoostelijk Buczacz. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 24 Nov. 1915.— Aan het Irak-front niets gewichtigs, uitgenomen beduidenslooze schermutse lingen tusschen onze voorposten en vijandelijke troepen in de streek ten noorde van Korna en aan den Tuger- slroom. Aan het Kaukasusfront patrouillenge- vechten. Aan het Dardaneileulront bij Anaforta en bij Ari Burnu artillerievuur van hei- derzijden van tijd lot tijd onderbroken en hommengevcchten. Bij Seddil-Bahr poog de liet Centrum van don vyand onze vooruitgeschoven graven te bereiken en er zich in te vorsterken. Wij gingen tot den aanval over, verdreven den vijand uit deze graven en sloegen een tegenaan val, welke zij verzochten door te voeren volledig af. Den 22 November lievig artilleriegevecht op den rechter vleugel. Onze artillerie vernietigde een deel der vijandelijke loopgraven. In 't centrum heftig hommen gevecht. Eene mijn, die de vijand op den linker vleugel liet ont ploffen beschadigde niets. Oostenrijksch-Hongaarsch- Italiaansehe Oorlog. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 23 November 1915 De groote gevechten voor het Görzer brug- hoofd en aan do hoogvlakten van Do- berdo duren voort. Verscheidene aan vallen van sterke vijandelijke krachten op Dodgora worden bloedig afgeslagen. Ook bij Peoma en Osavija hielden onze troepen zich door alle stormaanvallen. Meermaals was het gevecht 's nachls nog niet geëindigd. De beschieting der stad Görz van 18 tot 21 November heeft weer al groote verliezen aan menschenlevens en beduidende schade veroorzaakt. 20 civiel personen werden gedood, 30 ge wond, 46 gebouwen werden totaal ver nietigd, 250 erg eu 600 licht beschadigd. Gisteren wierpen de Italianen wederom eenige honderden zware bommen op de stad. Op de hoogvlakten van Doberdo geluk te bet den vijand, ons front ten Zuidweste van het Monte San Michelo terloops tot aan den westrand van San Martino terug te dringen. Een nachtaanval van Hon- gaarsche en Karhantiërtroepen brachte de oorspronkelijke stellingen terug in ons bezit. Verscheidene bestormingen der Italianen ten ooste van Selz stieten opliet styrische infanterie-regimont graaf Bex n° 47, dat zijne stelling tweemaal onder vuur, en een derde maal onder handge- meengevecht behielden Ten noorden van den Görschen bruggenkop horhaal den zich de gewone voorstooten des vijands en mislukten zooals immer. Twee onzer vliegers wierpen bommen op Arsiero. WEENEN, 24 November.De Görzer bruggenkop stond gisteren ook nog onder levendig geschut en mijnenwer- persvuur,in de infanteriegerechten kwam een stilstand daar de italiaanen niet meer aanvielen. Van bijderzijds werd verbit. terd om het bezit van het Monte san Michole geworsteld. Ten noorde van den berg drongen sterke italiaansehe krachten in onze stel lingen. Styrische infanterie en Honveds rukten tot tegenaanval uit en wierpen den vijand na wisselvallende en woedende nagevechten volkomen terug. Verschei dene aanvallen op het Monte san Michole zelf en in het ruim van San Martino werden ondeijgïware verliezen voor de italiaanen afgeslagen. Aanvalspogingeu tegen onze stellingen op den Monte dei Sei Busi word aanstonds door ons vuur verstikt. Tegen de straat versperringen bij Zagora wierp den tegen sta ander mijnen werpersbommen die giftige gassen ontwikkelden. Aan het Tiroier zuid front werd het station en de oude stad van Riva terug beschoten. Een onzer vliegers belegde barakken en magazijnen van Ala met bommen.- Uit Italiaansehe bron ROME, 24 November 1915. Latere berichten over dc gevechten van 20 en 21 November om de verovering der hoogten noord-oostelijk vanOslavia laten hunne beduiding en hunne schrikkelijke verbittering vooruittreden. Met de troepen der 4* divisie Garregio wedijverde do grenadiersbrigade vanSar- dinje mot strijdlust en dapperheid bij 't bestormen, aan taaiheid in weerstands kracht bij het legenhouden der hevige onophoudelijk wederkeerende tegenaan vallen des vijands. Gisteren vonden op dit frontdeel goen voelbare vijandelijke tegenaanvallen meer plaats. De dag ver ging in verhouding der andere dagen rustig.Onze troepen konden de veroverde stellingen verstorken. Op den Kalvarien- berg ten weste van Görz werd onze aan val voortgezet, de hoogte bereikt en dan onder de verwoedheid van het vijande lijk gekoncentreerd vuur behouden. Op den Karst.na 's nachts zwakke aanvallen des tegenstaauders teruggeworpen te hebben, werd van beider zijden de bedrij vigheid 's morgends teruggenomen en eene sterke verschansing in de nabijheid der kerk van. San Martino del Carso veroverd. Uit Duitsche bron. Mitrovica is van de Oostenryk-Hon- gaarsche, Pristina van Duitsche troepen genomen. De serviers zyn ten westen van Pristina over de Sitnicastroom ge worpen. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 23 November 1915. De aan de opper-Drina vechtende K. en K. troepen omsingelen de moutenegrijnsche- stelling op den Kozora-Sattel en noord waarts die stelling. Eene Oostenrijk-Hon- gaarsche kolonne is Prisepolje binnenge rukt. De gevechten in Amselveld gaan gunstig vooruit. Onze in Iberdal voor dringende strijdkrachten staan slechts 6 kilometer ten noorde van Mitrovica en de Deutsche troepen slechts een halve dagmarsch van Pristina in gevecht. De Bulgaren rukken over de Zegova-Planina vooruit. WEENEN, 24 November, 1915. Aan do opper-Drina verliep den dag rustig. Bij Prisboje hebben onze troepen don overgang des zuidelijken oever van den Liin veroverd. Ten zuide van Novi Bazar dringen de K. en K strijdkrachten tegen de montenegrjjnsche grenzen voorwaarts. De door het Iberdal vooruitrukkende Oostenrijk-Hongaarsche troepen wierpen door hevige gevechten den vijand uit zijne stellingen ten noord oosten van Mitrowitza en rukten die stad binnen. Zij namen 700 man onderwelke vier officieren gevangen. Ook Pristina is aan de Serviers ontnomen, Eene Duitsche kolonne drong langs het noorden binnen en eene Bulgaarsche volgde langs bet oosten. Uit Fransche bron PARIJS, 24 Novembor 1915. Na de gevochten van 19 en 20 November op den linker Czerna oever verging don 21 November zonder strijd in does streek evenals iu de streek der Strumitza. Montenegrijnsche bron. PARIJS, 22 November. Ons Sand- jak-leger werd op 20 November op het gansehe front krachtig aangegrepen aan de Drina en aan de Lim Het sloeg den vijand overal terug en bevestigde zijne nieuwe stellingen. Lachkrufd Ook een ongeluk. Toon, vraagt aan een zijner vrienden. Fred, waai- zijt gij aan uw vrouw geraakt In den velodroom Toon. Zoo antwoord Fred, daar gebeurden al veel ongelukken Belangrijk Bericht, Binnen kort komt van de pers onze Jaarklapper Almanak voor den Vlaamschen Haard voor het schrikkeljaar O. H. Jesus Christus 1916, op schoon kloek papier gedrukt, ruim 100 blz. inhoudende en die verkocht wordt aan 25 centiemen. Hij is bijzonder puik opgesteld en houdt eene menigte van ernstige en luimige verhalen in, die de lange win teravonden aangenaam en kort zullen maken. Een weerkundige die iaren lang, de zon en. de maan en de sterren heeft bestudeerd, heeft zich dit jaar gelast met de weer-voorspellingen in den JAARKLAPPER die door iedereen graag zal worden gelezen. Bericht aan de liefhebbers Er is ook gezorgd voor keurige gedichten en de raadsel-vrienden zullen insge lijks hunne gading vinden in den GROOTEN RAAD SELPRITS- KA M P J Men zal er ook eene pracht-verza meling van allerlei schocme en wijze spreuken in aantreffen, welke ont leend zijn aan de beroemdste geleer den, schrijvers en wijsgeeren van oude en latere tijden. Een echte goudmijn van levenswijsheid Kortom, al wie onzen almanak koopt, zal daarmee eenige prettige en gezellige uurtjes weten door te brengen Men vraagt verkoopers in alle gemeenten. Engeland en de Grieksche scheepvaart. De Times meldt, dut do Grieksche ree- dei-s hunne schepen voorloopig ophouden in de havens waar zij liggen. Men weet, dat verscheidene Grieksche stoomsche pen in Noord- en Zuid-Amerikaansche havens zijri, waar zij in gewone omstan digheden partij zouden trekken van de gelegenheid, om tegen de thans geldende hooge vrachten charters aan te nemen. De renders willen echter eerst de lastge vingen van hunne regeering afwachten of vermijden, dat hunne schepen in zee zijn, als zich ongunstige verwikkelingen voordoen. Deze houding word nog bevorderd door niet bevestigde geruchten, dat vijf Grieksche schepen te Gilbraltar worden opgehoupen en vier andere, door Engel - sche oorlogschepen naar Malta waren opgeleid. De blokkade der Grieksche kust. Reuter meldt dat de Engclscho gezant te Athene de Grieksche regeering mede gedeeld heeft dat de Entente b sloten heeft orn de ekonomische en handels- blokkade der Grieksche kust door te voeren. De Bondgenooten te Salonikl. Alles laat veronderstellen dat de En tente do bezetting van Saloniki zal be houden Een aantal ijzerenwegbedienden uit Engeland en Frankrijk zijn te Salo niki gekomen. Hel viervnrbond zal bezit nemeu der ijzerenweghjn, uitgebaat tot I heden door de Grieken,van Saloniki naar j Doiran en van Saloniki naar Gewgeli, alsmede v n den verbindingsspoorweg Gewgeli-Doiran. Do dagbladen van Milanen zeggen dat drie Engelsche oorlogsschepen versche nen zijn voor de Grieksche haven van Patras Drie Fransche kanonneerboolen zijn to Hermupolis, ten Oosten der baai van Athene binnengeloopen. Negen oorlogsschepen der Bondgenoo ten kruisen voor Saloniki. De Reis van Lord Kitchener. Londen23 November. De Tele- graphen Union meldde. Volgens eene amblelijke mededeeling, kan er van eeno zending van lord Kit chener naar Imlië geen sprake zjjn, ver mits daar voor hem niets te doen is In Londen wordt verzekerd, dat Kitchener welhaast de militaire verrichtingen zal leiden, welke den Duitschors den weg naar Konstantiuopel en Egypte moeten beletten, en verder de verdediging van de streek zelve, indien de Duitschors tot daar moesten voortdringen. Lichtbesparing. Er gaan in Engeland telkens stemmen op, om den kantoortijd vroeger te doen aanvangen en ophouden. De voorstaan ders van dien maatregel wijzen op de be sparing aan licht,die hierdoor zal bereikt worden, terwijl het bovendien gemak kelijker zal vallen om de bepalingen op het duister maken der stad na te komen. Sommige handelshuizen zijn reeds tot dien maatregel overgegaan en sluiten hunne zaken om 5 in plaats van om 6 of 7 uur. Dertig millioen sous in Madrid besteld. Ten einde in de schaarschheid van de pasmunt in Frankrijk te voorzien, heeft deParijsche Munt hij die van Madrid eeno bestelling gedaan van 30 millioen koperen schijfjes, welke in Frankrijk zullen ge munt worden er zijn 10 millioen 10 centiem-stukken en 20 millioen 5 cen tiem-stukken. Dit karweitje zal deze week begonnen worden, wanneer dc be zwaren met betrekking toL den uitvoer van koper, dat oorlogstrabando is, uil den weg zullen geruimd zijn. De Staat van Beleg in Nederland. Volgens een telegram uit den Haag werd de staat van beleg uitgeroepen voor het grootste gedeelte der Friesche eilan den en voor de Noordkust van Nederland. In de Vos sis c he Zeitung schrijft een goede kenner van de Dolomieten De Col di Lana is een ongeveer 2500 meter hooge berg, van kegelvorm en met zeer steile, gladde hellingen. Velen hou den hem voor een uilgebluschlen vol kaan en inderdaad vertoont de top eene kratorvormige inzinking De Col di Lana beheerscht het geheele Cordovole-dal, van den Porpoi-pas tot aan den Falzare- go-pas on het Alleghn-meer. Langs zijne steile wanden kronkelt de beroemde Do- lomielenweg, die langs de plaatsen Buelienstein (Livina Longo), Salsesei en Andratseh loopt. Door de in groote massa's optredende donkerkleurige lava en lufstoenaehlige mengsels, is het landschap hier ernstiger en somberden dan in andere dalen van do Dolomieten. Zwaarmoedig zijn ook de sagen, die met den Col di Lana en zijn omtrek vorbondon zijn. Daarboven, zoo vertelt men, trokken zich de Salwaries, do wilden uit den voortijd, terug tot zij langzamerhand door de inenschen uitge roeid werden. Er bestond ook eene oor-oude Ladi- nische profetie, dat in hot gebied van Buelienstein, dat wil zeggen aan don voet van don Col di Lana eens een groolo slag geleverd zou worden. Deze thans in ver vulling gegano voorspelling spreekt ook van de Arona, een legendarisch goud land dal, onder den Col di Lana, en onder het Pardon-gebergte verzonken moet liggen. Want het dal van Buchenstein was eens een der rijkste dalen. Daarop werd het een der armste. Na den grooleu slag, zoo heet hot, zal het weer rijk wor den, Het is blijkbaar liet plan van de Italia nen, do hoogvlakten te bereiken en daarover heen in het bekken van Corvora te komen, waar de toegangen tot het Pusterdal en tot het Eisachdal zich openen. In het Oosten schaart zich naast den Col di Lana het ontzaglijke massas van de Fanistofana-groep met toppen, die bijna de 3300 meter bereiken en met uitgestrekte rotsplatcau's en met sleenen bezaaide hellingen. Hier steken de tan den van Lagazuoi omhoog, hier verrijst de dubbele top van do Conturines, hier is hot juk Tra-i Sassi.Hier steekt do Heilige Kruis-Kofel naast de Weunerhorn om hoog. Hier liggen in de eenzame woestijn bergmeren verstrooid, hier is hel tooneel van do oudste on merkwaardigste slagen der Ladiner En overal op deze hoogten wordt ge vochten. Het kanongedonder dreunt om de rotsen van deze met mythen hekleede bergen. E11 rondom het anders zoo stille plechtige Travenantses-dal knetteren de maohiengeweren. Hel oorlogsgeraas golft ook oin het oude, oogligige kasteel Bu chenstein, aan don voet van den Col di Lana. Deze sombere berg, waarop thans zoo veel bloed vloeit, is innig met de geschie denis van Tirol verbonden. Het. wordt ook reeds in eene oorkonde uit de elfde eeuw genoemd Sneeuwslortingen zijn aan den Col di Lana talrijk en vreeselijk. De oor log zal hier dan ook na de eerste groote sneeuwjacht wel tot staan komen Nieuwstijdingen Uit Ninove. Slechte kerel. Wij hebben or destijds van gesproken van dien kerol van Smetledo-bij-Aalst zekere Mussche, welke te Aalst zooveel bedriegerijen uitrichtte in het omliggende eu welke dank aan de tegenwoordige omstandigheden door do policie van Ninove, niet kon aangehouden worden. Hy is voortvluchtig. Vrijdag werd zijne zaak te Audenaarde voor de korreklionneele rochlbank op geroepen. Hij is pas 32 jaar oud, bf-hoort tot eene zeer achtbare famillie, gaf zich te Ninove uil als kommandant van hot Duitsche gendarrnerieleger en deed veel misbruikeu. Hij heeft zich ook plichtig gemaakt aan grove feiten togen de eur- baarhoid en is ten slotte veroordoeld geweest bij verstek lot 7 maanden ge vangenis met on middel ij ke aanhouding. Zijn signalement is in alle richtingen rondgezonden. Uit Audenaarde. Overvloed van wild. Hier in de streek is er zooveel wild, dat een haas zaterdag laatst good gevonden had eeue wandeling iu de stad te komen doen. 'I Was rond den middag dat hel haas- ken op de Markt verscheen en zijnen inl rek nam in 't Hotel delaPommed'or. O: golukkiglijk zat het. daar in d<* klem.' Uit Brussel. - Belangrijk e aan- houding. De policie vanSt. Gillis (hij Brussel) zocht sinds eenigen lijd vruchteloos do dieven die de bijzonder heid hadden de huizen Iu plunderen die door hunne bewoners verlaten zijn ge worden. Bij M. Gérard, Neufchatolstraat 12, was eene diefte gepleegd. Bij eene huiszoeking vond m n eene hoeveelheid voorwerpen van waarde gereed om weg gedragen Ie worden, en volgens zekere aanduidingen kreeg de policie de overtui ging dat de dieven zouden torugkeeren. aakdienst werd ingericht on twee nachtwakers verborgen zich in hel. huis. Zaterdag, rond 11 ure 's avonds, hoorden de nachtwakers twee kerels die voor het huis steeds voorbijgingen. Zij slaken zich achter de dour eu wachtten hel oogen- blik af. Rond 1 uur 's morgens naderden de slappen hel huis en een sleutel werd in het slot gestoken. Op het oogonhlik dat de dieven binnentraden wierpen .le agenten zich op hen Een geweldig gevecht had plaats 011 een der bandioten kon vluchten. De andere, sterk gebonden, werd naar het policipkommissariaat gebracht, waar hij herkend w- rd voor een zeker V... Antoni, geboren Ie lijjsscl en wonende in dé Engelandstraal. Op hem vond men cone groote som gold en eene reeks portretten hem voorstellende als heerschap in ver scheidene kostumen. Zijn medeplichtige, een zekere G die bij V.. inwoont, werd 's anderen daags's morgeus op zijn bed aangehou den. Beiden zijn opgesloten. Uit Brussel. Prijzen der waren. Verleden week werden te Brussel de volgende gemiddelde prijzen der waren vastgesteld Koffie, 3 fr. de kilo; bit tor peeën, 0.70; witte suiker, 0.95; cassonade, 1 fr.: zout, 0.08; peper, 5 fr.: rijst, 1,50, gepletlerde erwten, 1.50 heele erwten, 1 45 boo- iioi), 1. sO, vermicellö, 2.20 soda, 0.15 zeep 1 70; brood, 0.40 olijfolie, 3 75 de Vieesch, per beest os, 1.45 de kilo; stier, 1.30: koe, 1.20; kalf, 1 55; schaap. 1.65 varken, 2.50 gezouten, 4.00 ge rookt, 4 50 fr. spek 3 80 fr. Stokvisch, 0.95 fr. de kilo; kabeljauw, 1.80 fr. Aardappelen. 10 fr. do 100 kgr.; wor telen. 0.20 de kilo ajuin, 0.35 boter, 6.30 eieren, 0.28 het stuk. Dat zal welkom zijn Te Laeken werd in de kantion der Tollenaerestraat aan ieder behoeftige 100 gr. spek, 100 gr. koffie, 100 gr. bitterpeeën, en 100 gr. perensiroop uitgedeeld zulks zal voor taan iedere week gebeuren, tot groote voldoening der arme lieden die reeds zooveel van die dingen moesten missen Uit Poperinghe. Alle twee tot drie dagen werpen de kanonnen hier hun ijzerschroot boven de eens zoo kalme kleine stad gelegen op enkele kilometers van de Fransche grens. Denkt daarom niet dat alle leven daarom hier weg is. Neen, zulks was waar tijdens de eerste weken van den grooten oorlog, wanneer de bommen op do slad regenden, doch nu is men eraan gewend geraakt. Dage-

De Denderbode | 1915 | | pagina 2