Groot Parlement A Wie is de moordenaar KHTH0LIEK NIEUWS* EN MNKONDIGINGSBLftD KHTH0LIEK NIEUWS* EN MNK0ND IGINGSSLftO OORLOGS-GEDICRTEN, Kronyke Gedenkt onze Krijgsgevangenen. Zondag 5 December 1915 5 centiemen hel nummer 70"e Jaar IV0 4-682 DE DENDERBODE Abonnementsprijs: 3 frank 's jaars. -DRUKKERUITGEVER Klein* één Men schrijft in te Aalst Gewone annoncen 0.15 fr. de regel. WAM Pk IT Dl ITTr.^nnCCFNQ Yenissen, sterfgevallen, enz. <>,50 tr. ;.e re,:!. Abonnementsprijs 3 frank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 -DRUKKERUITGEVER VAN DE PUTTE-GOOSSENS AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 fr.twee maal 1,25 tr. (ïewone annoncen 0,15 fr. de regel. Wnnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 fr. de re ,e!. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Aalst, den 5 December 1915. I Veldslag. Uit beider kimme rol een heir, ontelbaar oorlogstij. Elk legerhoofd rolt in den kop eene reuzige schaakpartij. Eens morgens vangt hel spel aan, bij het schettren der klaroenen en, is het schaakbord uren wijd, daar staan millioen pioenen. Dan dondert elke verte. Een wolk spreidt stikkend over 'l veld, en duikt hetgene een ijselijk gerucht der wereld meldt. Soms scheurt de wolk. Een bende tiegt. I-Ict hagelt uit de verten. De bende sluit, verdund, en stormt vooruit al lijken terlen. Ofwel, nog schrikkelijker 't is een bots van schaar op schaar die blinde worsteling samenwriugl en smeiert op elkaar. Soms jaagt in wilde vlucht voorbij een aanval van schadronnen, of rolt al over 't daverend veld een droeve vracht kanonnen. 't Gerucht versterft. De wind verdrijft J de kruilwolk, en daar strekt een uronwijde vlakte, met verwoesting overdekt. Tot gruwclik doof rumoer versmelt de klacht van duizend smerten. Uit 't oosten rolt de kille nacht en laait in allo verten. Albrecht Rodenbacii. 1) al terten al vertredend 2) Smeiertplettert Over den aftocht van Mos- jJH/ cou, in 1812. - jMja? (8* Vervolg-) BBBag De strijd voor het bezit w van Smolensk. Nieuwe Jp slachtingen. Het sneeuwt Het blijft sneeuwen Vreeselijk lij den van het Groote Leger. Het franscli leger in aftocht, richtte zich dus naar Smolensk. InUisschontijd, onder veel andere droeve dingen, ge beurt nog deze spijtige zaak voor Napo leon: spijts de stipsle bevelen is zijn generaal Schwartzemberg voor den ad miraal Tchitcliagofl' achleruitgeweken, en beeft zich laten afsnijden van Minsk, van Bérésina en van het groot franscli leger. Nu, het was vooral in de stad Minsk, dat de keizer met liet oog op den terugtocht zijner soldaten, reusachtige winterkwartieren en eetwaren-magazij nen had doen oprichten. Ten alle p rij ze moeten die nog gered worden, en indien Prins Schwartzemberg, geholpen door de legerdivisie van generaal Durutte die aanstonds uit Varsovia oprukt, dapper doorwerkt, kan hij misschien de slad Minsk nog veroveren... Maar Napoleon loopt toch erg bekommerd en mistevre den om al die tegenslagen. Hij had er ook wel reden toe, Bode Onderwijlen heeft de russische opperbevelhebber, Kulusoff,eindelijk lont geroken. Hij begrijpt waar do franschen heen willen, en wil vóór hen, met al zijne krachten te Smolensk aankomen. Op 2 November is het fransch leger nog slechts één dag-marsch van Wiasrna ver- wijderd de voorhoede ten minste, en de andere afdeelingen volgen kort op elkaar. In Wiasma moet de hertog van Elchingen blijven om den prins van Eckmühl in den dienst der achter-hoede af te lossen, want Napoleon oordeelt dat do marsch van dezen laatsten generaal te traag is voor oen zoo dringend oogen blik als dit. Hier gaat er dan weer, voor het bezit van Smolensk, een verschrik kelijk gevecht geleverd worden. Ncy. de vermaarde kapilein. bezette eene gunslige stelling nabij Wiasma. Eens klaps wordt hij aangevallen door de troepen van den rus Miloradowitch die dank aan een spoedige en behendige marsch er in gelukt was hem voor te zijn, en er stellig op rekende hem te verrassen. Doch Ney was geen kat om zonder handschoenen aan te pakken. Van zoohaast hij zicli aangevallen zag, was zijn plan gemaakthij deed zijne solda len halt houden, maakte zich meester van de hoogten van waar men den vijand in den rug kon aanvallen cn ging hem te gemoet langs den grooien weg die naar Smolensk voerde. Terzelvertijd snelt de divisie van generaal Compans vooruit om den doortocht voor Nuy's troepen vrij te banen. Die eerste schok werpt de russen achteruit, en zij trekken zich terug achter liet bosch waarop hun linker-vleugel was gesteund. Thans kunnen de franschen hun strijdmacht gansch ontplooien, en 'l begint er warm le worden De cavallerie van den rus Miloradowitch doet outstuimige ehargon, en bijgestaan door een ander generaal, wil hij Ney met volle geweld op Wiasma terugduwen. Ncy blijft pal gelijk een rots te midden dor schuimende golven, en niettegenstaande zijne veel kleinere gelal-slerkte kan hij nog een regiment uitzenden dal in wilden galop Wiasma doorvliegt, en de russen in hunnen ach terflank komt aanranden. Na vijl uren van een verbitterd en helsch gevecht, moest de rus zijn matten rollen en laat hij de franschen meester van liet slag- veld. Eens te meer, hadden de soldaten van Napoleon, door een klaar wonder van moed en dapperheid, een veel ster keren tegenstander overwonnen Thans kon het fransch leger zijnen aftocht naar Smolensk weer voortzetten. De Kozakken kwamen dicht als hagel wol ken, de achterhoede onverpoosd overval len, rnaar Kapitein Ney die daar kom- mandee.rde, wist hen steeds a' le weren. Rode die franschen waren toch flinke en laaie jongens. Och ja mensehen, daar zijn houder den heldendaden geschied, maar wat kon dat almaa) baten Het leger van Napoleon ging naar zijn ondergang. Nog drie dag-marschen was het nu van Smo lensk verwijderd, en miserieën van allen aard teisterden en gecselden het. De sneeuwDc verraderlijke, koppige, onoverwinbare sneeuw Hij viel met heele stortvloeden. Daarbij blies een ge weldige, ijzige wind voortdurend over die vlakke, doodsche streken, en de gezichteinder lag verdronken 111 een dik ken, donkeren mist... En 't sneeuwde altijd... Een voor een bezwijken al (ie paaiden. De ruiterij moei te voet gaan. De kanonnen kunnen niet meer gei rok ken worden. Daar ging dan dit arm leger van helden, weerloos tegen de ont ketende natuurelementen.. De eenen, gansch verkleumd en bevrozen, geven toe aan moeite en slaap', en sterven onder den sneeuw. Anderen die nog willen vechten on voortgaan, voelen al hun krachten rooven door den honger, en bijtenden koude die hun handen zoo hard on stijf maken als blauwe steenon... En de/.en die nog een geweer kunnen vasthouden en dooo fsohiéten. moeten "gedurig, dag en iiacht gereed staan om de Kozakken te verdrijven... E11 't sneeuw de maar altijd voort Moest de kloek- sto soldaat daaronder niet bezwijken, en inoest de strengste tucht hiermede niet verloren gaan t Is zoo Bode Dal moet mij daar een kalvarie-weg geweest zijn. Zoo kwam er dan ook een groote wanorde in dit leger dat eens zoo schit terend en zoo krijgshaftig, onder 't kom- mando van den Grooten Man de russische pleinen was binnengerukt. Overal zag men uitgehongerde en uitge mergelde mannen loopen, zonder wapen, zonder verweer, gelijk een kudde die naai de slachting trekt Die ongelukkigen doolden langs alle kanten op zoek nam een dak en een korst brood. En dan wer den zij door de Kozakken verrasl, en met lanssteken of bijl-kappen afgemaakt. Ofwel laten zij hen gansch naakt in den sneeuw liggen, totdat de dood gelijk een wroede roofvogel over hen zal neerko men - Bode houd er mee op 'lis al te wreed om hooren En dit alles is toch nog maar een vlugge schets menschen lief Ja, de oor log is een geesel, en al het lage. al liet dierlijke, al liet bloeddorstige doet hij in den mensch zegevieren. Is 't zoo niet Tot toekomende week dus. ft Vervolgt.) >ft''SIP*- Belangrijk Bericht. Binnen kort komt van de pers onze Jaarklapper Almanak voor den Vlaamschen Haard voor het schrikkeljaar O. H. Jesus Christus 1916, op schoon kloek papier gedrukt, ruim 100 blz.. inhoudende en die verkocht wordt aan 2.5 centiemen. Hij is bijzonder puik opgesteld en houdt eene menigte van ernstige en luimige verhalen in, die de lange win teravonden aangenaam en kort zullen maken. Een weerkundige die jaren lang, de zon en de maan en de sterren heeft bestudeerd, heeft zich dit jaar gelast met de weer-voorspellingen in den «JAARKLAPPER - die door iedereen graag zal worden gelezen. Bericht aan de liefhebbers Er is ook gezorgd voor keurige gedichten en de raadsel-vrienden zullen insge lijks hunne gading vinden in den GROOTEN R A A D S E L P R IJ S- KAMP Men zal er ook eene prachtverza meling van allerlei schoone en wijze spreuken in aantreffen, welke ont leend zijn aan de beroemdste geleer den, schrijvers en wijsgeeren van oude en latere tijden. Een echte goad mrjn-vnrrlevcns w ij siietd Kortom, al wie onzen almanak koopt, zal daarmee eenige prettige en gezellige uurtjes weten door te brengen Men vraagt verkoopers in alle gemeenten. ofte Merckweerdige geschiedenissen 't sedert het jaar 1780 inhoudende het bezenderste voorgevallen ten tijde der Brabantsche en Fransche Revolutiën, etc. (9- Vervolg.) List van Keizer Jozef II en zijn generaal Muray Valsche belof ten aan de Staeten Generaal. - Onlusten door de Kyzerlyke Solda ten teweeg gebracht. Burgers die de brabantsche kokarde dra gen worden aangerand. De dry orders van don Slael hegao- ven zich by den luitenant, gouverneur er. eapileyn generael ad interim, om hem do opgevatte vrees des volcks kenbaer te maoken, maer desen versekerde hun dat de troupen die verplaets zouden worden, in geenen deele zouden gebruykt worden, om iemand wie 't zyn mogt, eenige moeyto. of nadeel toe te brengen, en dat or oock geen hoegenaemd ontwerp voor handen was, het geene in eeniger wyse des land-grond wet zou kennen kwetsen. De Majesleyt zelf versekerde, dat zoo men hem voldoening gaf in deze nood- zaekelyke verplaetsing der troupen, deze in de Nederlanden niet zouden inkomen dat aen de burgerwagten de waek der politie toevertrouwd zou blyven op den selvon voet. En den luitenant, gouver neur generaal par interim bekragligdo dit alles met syn woord van oer. De dry orders van de Staeten raed- plegende de gevoelens van opregtigheyd die de natie aangeboren is, aennemeude met eerbied de beloften van den Kyser en betrouwende op het woord van eer van synen luitenant, gouverneur gene rael, stemde toe in de versaemeling dertroupen. Eylaas uyt de gevolgen bleek wo- derora dat zy liet slagtoffer hunner goede trouw, en op een lage wyse bedrogen waeren. Desedan zoo afgesprokono ver saemeling was nog niet uytgevoerd, de troupeu waeren nog op hunnen aontocht, wanneer do fytelykhodën en de gewelde- naryen tegen de burgers reeds begonnen, want eenige derselve wierden door de soldaeten mishandeld. Den 20e September (1787) vergae- derde wederom de Staeten, alle do vry- willigers waeren van wege Muray ver- sogt van tecoinpareeren op hetstadhuys, maer souder waepens of stokken dan, gmr.k ile. spraek onder hul, VOlC.k,dak zo heri allen souden gevangen genomen hebben maer in plaets van sonder waepens ofte stokken, verschenen sy met hunne gewoonelyke waepens. Nae den middag begonnen de kyseilycke (soldaten) opnieuw de burgers aen te randen langst alle canton sag men de piketten der dragonders ryden, en de burgers die sy kwacmcn le ontmoeten met de brabantsche cocarde, die sloten sy in hun midden en dwongen deselve met den sabel over liet hoofd, de voors. cocarde onder hun voeten te stampen. t Vervolgt.) Met eene kleinigheid kunt gij ze helpen. En hoe dat Spaar al de postzegels van Belgie en andere landen, bestel ze franco ten Bureele van De Denderbode. Wij gelasten ons met ze ten gelde te maken. (7C Vervolg.) Als men deze indrukwekkende ver schijning, dit verstandig gezicht be schouwde, dan verwonderde men zich ongetwijfeld hoe een man, die er zoo zeer toegeroepen scheen eene uitnemende plaats in do hedendaagsche samenleving te bekleeden, er toe gekomen was, zich in dit afgelegen oord te begraven wat hem bewogen had, om de wereld den rug toe te keeren en het leven van eenen kluizenaar te leiden. De schaduwen van den avond werden dieper. Dc witte schemering van hot water verdween, de oranjebosclijes werden donkerder cn lieten in de verte slechts eene zwarte massa zien de schijf van de maan verhief zich stralend boven de boomen en overgooi liet landschap met een tooverachtig licht. 't Is wonderlijk, dat zij niet terug komt, mompelde de vreemdeling. Ik heb verkeerd gedaan haar zooveel vrijheid te laten; 't was nauwelijks middag toen zij uitging. Als haar iets ware overkomen! Ik ga de dienstboden last geven haar op te sporen. Hij meende hieraan gevolg te geven, toen hij eensklaps een meisje te paard in galop zag aankomen Het was het moedige cn bekoorlijke kind, dal Alfred Beaucourt en zijne ge zellen bevrijd bad. Een oogenblik later wipte zg vlug de trappen der woning op, en wierp zich om den hals van haren vader, terwijl de poney naar zijnen stal liep. Hier ben ik terug, vader, zegde zij in T Fransch en op vroolijken toon ik ben zoo hongerig alsof ik eene jachtpartij had medegemaakt. Kom ik te laat voor het avondmaal 'l Een geheel uur le laat, Sofle riep mijnheer Lepage. Ik begon ernstig onge rust worden. Gij moet niet meer alleen gaan wandelen, mijn kind; bedenk toch, als gij eens eenige dier roovers ontmoet- tet, van wier laatstgcpleegde euveldaden wij gehoord hebben Zij zouden u gevangen nemen, gelijk die ongelukkige reizigers, waarvan het dagblad ons gis teren alles verhaalt. Dus, kind lief, niet meer zoo ver van huis, niet waar - Neen, vader, ik zal uwe waarschu wing onthouden. Ga u nu herkleeden, Sofic; ik ga mij bereiden voor het avondmaal. Mijnheer Lepage volgde zijne dochter met de oogen, zoolang totdat de slanke en lichte gestalte van Sofle in een zijka mer verdween. Het was gemakkelijk te zien dat al de toederheid zijner groote en edele natuur vereenigd was in eene diepe vereering van zijn kind, want zij was het eenig wezen, dat hij in de wereld te beminnen had. Ook had hij, sedert hunne komst in Griekenland, nu vijftien jaren geleden, zich ten taak gesteld haar gelukkig te maken, te onderrichten, en over haar te waken, gelijk het eene moeder zou ge daan hebben Hij had haar onderwezen in de verschillende talon welke hij ken de, in het leekenen en de muziek Toen zij veertien jaar oud was gewor den, had hij haar eene Fransche goever- nante gegeven. Gedurende de vijl' jaren, welke deze in de eenzame woning van mijnheer Lepage verkeerde, had zij een wezenlijke genegenheid voor hare kwec- kelinge opgevat. Bij haar vertrek was Sofle door haren vader aan het hoofd dei- huishouding gesteld, waarin zij als vrouw- des huizes regeerde, op dusdanige wijze, dat de minste barer verlangens als eene wet was voor allen die haar omringden. Mijnheer Gerard Lepage had pas aan tafel plaats genomen, toen zijne dochter binnen kwam. Zij zette zich recht voor hem en onderwijl zij smakelijk at, voerde zij een levendig gesprek, dat haren vader herhaaldelijk deed lachen. Zoodra hot. maal was afgeloopen, be gaven zij zich naar den salon juffrouw Lcpage zette zich aan de piano en speel de met veel talent eene heerlijke opera en zong met hare schoone altostem ver scheidene liederen. Kom bij mij zitten, Sofle, zegde haar vader, toen zij ophield met zingen. Gij hebt mij uwe avonturen van dezen dag nog niet verteld, gelijk gij gewoon zijt eiken avond te doen, en toch zijl gij lang uit geweest. Hel is niet mogelijk dat u niet iets is wedervaren, dat stof levert voor een verhaal voor dezen avond. Solie aarzelde een oogenblik maar daar zij gewoon was niets voor haren vader te ontveinzen, besloot zij haar be zoek aan liet hol der bandieten te ver tellen. Inderdaad, vader, ik heb een avon tuur gehad, maar ik moet bekennen, dat ik liet gezocht iieh en zelfs, dat ik zeer vermetel ben geweest. Gij herinnert u Lcondari, dien gewonden zieke, welke wij verleden jaar hadden opgenomen. Zeker, en 'L hoofd mij altijd be rouwd, le hebben toegestaan dat men dien schurk 111 ons huis bracht maar ik wist toen niel, met wion ik te doen had. Welnu, nadat ik gisteren avond in het dagblad van Athene liet bericht had gelezen betreffende dc arme Franschen welke in hunne iiandeii waren gevallen, is het mij den gebeden nacht onmogelijk geweest een oogenblik de oogen tc slui ten en den geheelen voormiddag dacht ik1 aan hen. Dezen middag bon ik naar de bergen gegaan om daar Leondari te ont moeten, ten einde hem ten gunste van die ongelukkigen over te halen. Sophie wat zegt gij daar l Maar vader, gij weet immers zeer goed, dat Leondari mij nooit kwaad zal doen. Voor hij van ons weg ging, heeft hij do plechtige belofte gedaan mij zijne schuld met woeker le zullen betalen dat waren zijne woorden als de gele genheid zich ooit voordeed ons ten dienst te zijn. Ik wist dat hij eene schuilplaats j inde bergen had. maar... j —Nooit in mijn leven hoorde ik zulk een waanzinnig denkbeeld riep haar vader uil. Sofle, had gij dan uw verstand verloren t Gij zocht den hoofdman der bandieten op! Gij wildet eene voorspraak zijn voor de gevangene Franschen. En waarom niet vader i Met zijne belofte voor oogen, kon Leondari mij mijn verzoek bijna niet weigeren. Ik wist dat- men hen ging verminken, de wijl de losprijs niet toegekomen was. Zij zijn Franschen, die gevangenen, het zijn onze landgenooten, en ofschoon ik Frankrijk nooit gezien heb komt het mij voor dal ik ten minste hen moest trach ten te redden. Mijnheer Lepage verbleekte en zijne stem beefde, toen iiij mot eenige bitter heid de volgende woorden sprak - Ja, Solie, ik ben Fransclunan, maar ik haat zelfs den naam van 't. land, waar ik geboren ben. Ik kan dus iiiet liet minste medegevoel hebben met lien, die gij onze landgenoten noemt. Welaan, kind vervolg uwe geschiedenis. Na mijnen poney op een afgelegen plekje te hebben vastgebonden, had ik meer clan een uur rondgeloopen, en was onder de schaduw van een boom gaan zitten, toen ik op eonigen afslad den broeder van Leondari zag voorbij gaan, denzelfden die bier den hoofdman van de bandieten was komen bezoeken. Hij scheen zeer gejaagd en had mij niet be merkt. Ik zag hem weldra achter een dicht slruikboschjc verdwijnen; ik volg de hem, zonder de onvoorzichtigheid mij ner daad te overwegen, (W. voortgezet).

De Denderbode | 1915 | | pagina 1