l a m d m m lISAftf OORLOGSBERICHTE!!. Hotariëele Annoncen. Servisclie-OosleiirijksGliB oorlog. Bessarabië. S9T Komt te verschijnen van JEF CRICK, TE '~STiÜÏÏi R K E De opbrengst van den verkoop wordt gestort in de handen van het Aalstersch Komiteit voor Krijgsge vangenen in Duitschland. Zorg er voor dat de postzegels proper en niet gescheurd worden, doet ze van de envelop met een stuk er aan. Wij zullen er het overvloedige papier verwijderen. Breng zooveel zegels mogelijk. Al de postzegels zijn goed. Ook de Deut sche met opdruk Belgie In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 30 November. (Wolff.) Uit het groote hoofdkwartier De gevechtswerking bleef beperkt bij artillerie-, werpmijnen- en mijnenstrijd op verschillende plaatsen van het front. Uit Fransche bron .- PARIJS, 30 November. (Reuter.) De nacht verliep gansch rustig. Eenige granaat gevechten in Artois en aan de toegangen van den straatweg naar Rijsel en in Lotharingen in de omgeving van Reillon. Nieuwe bijzonderheden over den vorig gemelden aanslag tegen een onzer wer ken westelijk Berry-au-Bac, bostatigon de zwakte des vijauds. Eene vijandelijke afdeeling werd met de bajonnet verdre ven. Gister vlogen veertien Duitsche vliegers over Verdun en wierpen bommen af. Ter vergelding wierpen vijf van onze vliegers granaten op Brielies, Zuidelijk Sténay. Ambtelijk bericht van Maandag avond Noordelijk het Labyrinth verdreven wij door oenen levendigen aanval den vijand uit den trechter, dien hij sinds eergisteren in bezit had. Van de overige deolen van 't front is niets te melden. Gister moest een onzer vliegtuigen bij Dompcevrin op den linker Maasoever voor de vijandelijke stellingen landen. Ondanks het hevig artillerievuur der Duitschers werd het vliegtuig slechts weinig beschadigd. I)« vlieger bleef onge deerd. Uit Belgische bron. Beschieting onzer stellingen noordelijk Dixmui ie. Onze batterijen beantwoord den het vuur der vijandelijke artillerie. Ter vergelding werden op de Duitsche schutsgraven schoten afgegeven er arbei ders in do richting naar grenspaal 12, aan den User en op Poosele beschoten. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 30 November. (Wolff.) Uit het groote hoofdkwartier De toestand is onverhanderd. Een Duitsch vliegtuigeskador viel de spooraaulagen van Ljachowitschie aan, zuidoostelijk van Baranowitschi. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 30 November. (Wolff.) Ambtelijke mededeeling. Niets nieuws. Uit Russische bron St. PETERSBURG, 30 November. (W. T. B Ambtelijk bericht van 29 Novom. In de streek van Riga nam het artille rievuur hier en daar toe. Aan het front Riga-Dunaburg geen verandering. Noordwestelijk van Dunaburg bij Illuxt en het dorp Kasimirschki, 5 kilometer noordelijk Illuxt, openden de Duitschers in den nacht vóór 28 November een hevig artillerievuur tegen onze schutsgraven en vielen aan. Onder ons vereenigd artil lerie- en geweervuur gingen de Duil- scher in hunne schutsgravon terug. Dezen toestand benuttigend, deden onze troepen eenen tegenaanval, waardoor de vijand uit de hofstede Kasimirschki en het boschje Westelijk daarvan geworpen werd. Deelen onzer troepen drongen ter zelfderlijd in Uluxte n bezetten de Zuide lijke voorstad. Uit dezen uitslag nut trekkend, bezetten wij de beide kerkho ven van het dorp en een deel der Duitsche schutsgraven en zuidelijk daarvan. De strijd duurt voo 'l onder ontwikkeling van wederzijdsche hevig artillerievuur. Nopens het overige bont van Duna burg tot in de strook der Pripet is niels te melden. Zuidwestelijk van Pinsk deden onze jagerkorpsen eene glansrijke in breuk in de duitsche linies. In den nacht voor 28 November bereikten zij ongo- merkt het stafkwartier der 82" reserve- divisie en vielen liet aan. Op den Styroever werd de vijand bij Kozince on Czartorysk god wongen zich naar het westen terug te trekken. Op het Kaukasusfront geen verande ring. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 30 November. (Wolff) Bij Rudnik (Zuidwestelijk Mitnovica) werden vijandelijke krachten door legerdeelen van generaal vonKeovessteruggeworpen. Hier en westelijk de Silnica werden door de troepen van het leger van generaal von Gallwilz te zamen rond de 1000 ge vangenen gemaakt. Bulgaarsche krachten hebben op 28* November Prizren genomen zij brach ten hier 3000 gevangenen en 8 kanonnen i binnen. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 30 November. (Wolff.) j Zuidwestelijk van Priboj wierpen wij de I Montenegrijnen tegen Plevlje terug. Aan de Monlenegrijnsche grens, zuidwestelijk van Milrovica overvielen Oosten rij ksch- Hongaarsche troepon eene Servische ach terhoede en namen 210 gevangenen. De Bulgaren naderen liet bekken van Prizren. Bulgaarsche bron. SOFIA, 30 November. (Bericht van don generalen staf van 27 November.) - Aan hot Servisch front vervolgen wij krachtdadig den tegenstander niettegen staande de slechte weergesteldheid. Bij de oprukking tegen Prizren maak ten wij van de overblijfsels dor Donau- Crina- en Sumadijafdeelingen 3000 ge vangenen en maakten 8 kanonnen buit. Bij hunnen terugtocht naar Montene gro vernielen de Serviers alle veld- en zware kanonnen die zij nog bezitten. Het overschot van het Servisch leger behoudt slechts de bergkanonnen. Onze optocht naar Prizren wordt voortgezet. Aan het Macedonisch front bezetten onze troepen den 26 November de laatste Servische stelling, den Crna Rjoka, aan den straat weg van Prilep naar Monaslir. Bij Alinco (11 kilometer ten zuidwes ten van Priiep), trokken de Serviers in de richting van Monastic terug. Door de snelle achtervolging van onze troepen konden de Serviers de brug over den Crna Rjeka niet vernielen. Aan den ver melden straatweg hebben de Franschen bij hunnen terugtocht op den rechter Wardaoover de spoorwegbrug bij War- dar, de brug bij Vozerei (9 kilometer ten Oosten van Ravardari, en de bruggen bij den bergpas over de Palastica ver brand en vernield. Oosten rij ksch - H o ngaarsch- Ualiaansche Oorlog. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 30 November. (Wolff.) Meer en meer is het duidelijk dal de Italianen, in deze dagon, het kostte wat het wil, aan den Isonzo, of mogelijk bij Görz een uitslag willen afdwingen. Gister waren hunne aanvallen tegen het gansche front tusschen Tolmoin en de zee, met bijzondere hevigheid, tegen de beide bruggehoofden en bet noordelijk deel der hoogvlakte van Doberdo gericht. Opruk ken tegen onze borgstellingen, ten noor den van Tolmein braken te zamen. Het bruggehoofd van Tolmein stond 's namid dags onder geschutvuur. Hierop volgden drie sterkere aanvallen, op den noorde lijken, verschilligo zwakkoro op don zui delijken sector allen werden onder groote verliezen des vijands afgeslagen. Ook verscliillige aanvalspogingm op den Plava bleven zonder gevolg. Bij liet brug gehoofd van Görz zijn zeer sterke Itali aansche krachten van alle fronten samen getrokken. Gister ging de vijand enkel tot den aanval over bij Oslavya Hij werd terug geslagen. Enkel een smal froutstuk werd genomen. Görz ontving 's nachts opnieuw een 100tal zware bommen op 't stadsinwen- dige. In den sector der hoogvlakte van Doberdo werden aanvallen van bijzon dere woede en werkdadiglieid, legen den Monte San Michele en de ruimte van San Martino gevoerd. Op den Monte San Michele sloeg de Budapester Howedinfan- terie n° i acht massa aanvallen bloe dig af. In Martino werd driemaal in dichte massa aangevallen hier behield het Bagavarader infanterio-rogiment llowod n° 4 in verbitterde handgevechten zijne stellingen.Ook zuidwestelijk dezer plaats werd een vijandelijke aanval afgewezen. Uit Italiaansche bron ROME. 30November. Inliet Pope- madal (Rienz) viel een onzer afdeelingen een klein vijandelijk verdedigingswerk, westelijk van de Marognabrug (Zuidwes telijk van Schluderbach) aan en ver- nieldo ze. In de omgeving van Karn hernieuwden onze troepen gister hunne aanvallen op de sterke hellingen van den Mrzli en den Bodil. Na verbitterde gevechten met af wisselenden uitslag, hieven sterke vijan delijke verschansingen in ons bezit. Een welgemikt vuur onzer artillerio vernielde drie vijandelijke macliienge- weren. Op de hoogten noordwestelijk van Görz heeft de vijand beduidende verster kingen ontvangen. Hij ondernam den gansclien dag hevige tegenaanvallen, kon aan eenige punten in onze loopgraven dringen, doch werd er na een hevig ge vecht uitgeworpen. Op den Karst ontwikkelden onze troe pen eene krachtige aanvalswerking, langs de Noorderhelling van den Monte San Michele en tegen San Martino. Wij maakte gevangenen, machiengeweren en reel ander oorlogsmateriaal buit. j Men mag niet denken dat dezen naam afgeleid is van Arabië, land dat in het Zuid-Oosten ligt, tusschen de Roode Zee en de golf van Perzië. Bessarabië komt voort van Bessaraba, naam der familie, die van 1241 tot 1714 over de streek heerschte tusschen den Prnlh, den Dniester en de Zwarte Zee en aan welke zij haren, naam gegeven heeft. Bessarabië stond van 1484 onder de overheersching der Turken, tot in 1812, toen het door het vrede-verdrag van Bucharest aan Rusland toegekend werd. Bessarabië is gelegen ten Oosten van Rumenië, tusschen de stroomen Pruthen Dniester die in de Zwarte Zee uitloopen. Hij heeft eene oppervlakte van 45,630 vierkante kilometers, en is dus oen en half maal zoo groot als België, dat onge veer 30,000 vierkantokilometers beslaat. Bessarabië telt ongeveer 1,500,000 in woners. Het is gelegen tusschen 45,13 en 48,41 graden Noorderbreedte, hetzij ruim 300 km. dichter de evonaarslijn of Ekwator dan België. Het klimaat is dan ook betrekkelijk zacbt, hoewel Bessara bië tot het koude Rusland behoort. De bevolking bestaat uit Russen, Roe menen, Grieken, Armenianon en Joden. I-Iet noordelijk deel van Bessarabië is nogal hoog gelegen en is tamelijk gol vend, van daar.dat 't er redelijk koud is op de bergbruggen. Het middendeel bestaat uit eene hoog vlakte doorsneden van talrijke rivieren die in den Pruth of in den Dniester uit loopen, en die zeer vruchtbaar is. Het zuiderdeel is plat en laag het is grootendeels gevormd door aanspoolings- gronden. Bij do mondingen van Pruth, Donauw en Dniester zijn talrijke inham men, die nu eens droog liggen en dan weer overstroomen. Tengevolge der uitwassemingen is het daar zeer ongezond. Kon men daar die aangespoelde gron den indijken, men zou zeer vrucht bare velden tot stand brengen en don ge zondheidstoestand veel verbeteren. Buiten tarwe, gerst en perelgerst telen do landbouwers ook maïs en vlas. In bet bergachtig doel houdt men zich bezig met den veekweek. In de laatste jaren zijn verscheidene spoorwegen aangelegd, welke toelaten gemakkelijk en goedkoop de landbouw- voortbrengsolon to vervoeren naar do nabijgelegen havens van Odessa, naar Roemenie en Hongarië. De voornaamste steden zijn Kichinow de hoofdstad Akkermanhaven bij de monding van den Dniester Ordjew op do Rentyrivier Bonderi en Tiraspol op den spoorweg van Kichinew naar Odessa. Wolotschisk, Deraschnia en Scbmerins- ka, in het noorderdeel, op den spoorweg van Odessa naar Lcmberg Moliilew on Ataki, in liet middendeel, op den Dnies ter en op den spoorweg van Smerinska naar Czernowitz. Bessarabië is in zeven distrikten ver deeld. Die streek is tot groote ontwikkeling geroepen dank haren vruchtbaron grond. Meer en gemakkelijker verkoerwegen en landbouw- en beroepsonderwijs zou den die ontwikkeling groolcliiks ver haasten. Geheimzinnige zaak te St-Gilles-bij-Brussel Volgens een Brusselscb blad, zou het parket van Brussel, te St-Gilles afgestapt zijn om een onderzoek te doen over eene geheimzinnige zaak, dat niet van belang ontbloot is. Ziehier do foif.cn Einde 1914 verhuurde eene eigenaar, wonende Kpnstantinopelstraat, lo Brus sel, een deel van haar huis aan eene vrouw, wier man bij het leger is. De nieuwe huurster richtlo in een doel van liet buis een cinema in, die veel bij val had. Nochtans weigerde zij de huishuur te betalen, niettegenstaande zij goede zaken deed. Daardoor hadden dikwijls tusschen de eigenaarster en de huurster hevige too- neelen plaats. Zekeren dag had de eigenaarster be sloten haar eigen te rechlen; achter de ingangpoort van de cinema had zij al de meubelen opgesteld, 0111 alzoo den toe gang van het publiek te verhinderen. Een gevecht ontstond tusschen de twee vrouwen on de eigenaarster van het huis word goed tocgotakkeld. In den laatsten tijd werd het erger iederon avond moeston agenten de cinema bewaken. Nu onlangs ontwaakte de huurster op liet geschreeuw harer kat; het dier en ook de vrouw waren bijna verstikt, want or was iemand op de slaapkamer geslo pen en had de gaskranen heimelijk open- draaid om alzoo den dood der huurster le verwekken. Laatst werd aan do poli- cie een pakje met 150 gram zuringzout afgegeven door de ouders van een loop jongen in dienst van de cinemaboudslor. De jongon beweert dat hij het pakje van de eigenares had ontvangen met de op- m zijnde een lyrisch fragment uit een nieuwen dichtbundel in bewerking, in prachtdruk uitgegeven door, en te bekomen op het bureel van het blad aan 0,20 fr. dracht het in de koffie te mengen van den kassier. Deze poging tot vergiftiging, waarvoor de jongen 25 frank zou beko men, kon echter niet voltrokken werden; zij beweerde dan dat het zout slechts een slaapmiddel was. Zij beloofde dan 50 fr. aan den knaap indien hij er in gelukte de motor van het cinematoestel to bescha digen Het gevaarlijk giftpoeder zou ech ter in de zakken van den loopjongen door zijne ouders zijn ontdekt, die het op het policie-buroel hebben gebracht. Een onderzoek is nu ingesteld met liet doel den apotheker te ontdekken die het zuringzout hoeft verkocht. De loopjongen alsook do eigenaarster zijn voorloopig aangehouden om onder vraagd en gekonfronteord te worden. Nadere bijzonderheden. De beschuldigingen van den loop jongen zijn uitvindsels. De loopjongen met de eigenaarstor in het kabinet van den lieer onderzoeks rechter gekonfronteerd, heeft verklaard dat hij de vrouw valsclielijk beschuldigd had het vergif hem gegeven te hebben. Het vergif was niet bestemd om de kassier van den cinerna te vergiftigen maar wel om mijnen vader, moeder en zustor te dooden, zegde hij. De eigenaarster van liethuis uit de Kon- stantinopelstraat, werd dadelijk in vrij- hoid gesteld. De loopjongen, die slechts 15 ja oud is en reeds voor diefstallen werd verwezen, is voorloopig in het gevang van St-Gilles opgesloten en zal aan een geneeskundig onderzoek onderworpen worden. De geburen van Mevrouw Florentine V.., woonachtig te Steonkerko-hij Edin- gen, langs den steenweg van Zennik, bomerkten dat de vensters van het huis waarin die vrouw alleen verbleef en her berg hield, gesloten bleven. Zij openden de deur, die niet op slot was, en zagon het lijk van Mev. V.., voor zich op den grond liggen. Al het geld, het zilverwerk en de kunstvoorwerpen die zich in het huis bevondon waren verdwenen. Men vermoedt dat drie kerels, die 's avonds rond de woning hadden gezwerfd en bekend is, zich aan de misdaad schuldig maakten. De schurken, die nu eens Waalsch dan eens Vlaamsch spraken, schijnen tot het Vlaamsch sprekend ge- doelte der previncie. Henegouw te be- hooren. Nadere bijzonderheden. Aanhouding van de vermoedelijke moordenaars. Do moord, gepleegd op de echtgenoote Florentine Variet, werd ontdekt door de boterkooplieden die zich naar de markt van Edingen begaven. De moordenaars moeten de vrouw aan gevallen hebben loon zij in de gelagkamer kwam. Daar hebben de bandieten haar met een kneuzend werktuig eenen schrik.- kelyken slag op bet hoofd toegebracht., waardoor zij bewusteloos ten eronde zeeg. De ellendelingen hebben alsdan hun slachtoffer de keel doorgesneden. Vervol gens hebben zij het lijk op de trappen van den kelder geworpen en de bloedplassen mei asscho overdekt. Alsdan werd geheel het huis doorzocht, de kassen openge broken en alles ondereen geworpen, de matrassen werden opengesneden. Eene belangrijke som geld, alsook juweelen werden gestolen. De gelniron die drie verdachte personen in de afspanning van Variet gezien had den. gaven aan liet parket van Bergen de persoonsbeschrijving, waardoor men er in gelukte in korten lijd, de drie ellen delingen aan te lioudon. De hersamenstelling van de vreeseljjke misdaad heeft in tegenwoordigheid der ellendelingen plaats gehad. Vervolgens werden de drie bandieten in hol gevang opgesloten. Kerkelijk Nieuws Priesterlijke Benoemingen. BISDOM GENT Zijne Hoogweerdigheid de Bisschop heeft benoemd De eerw. heer Joos, onderpastoor te Berchcm, in dezeldo hoedanigheid te Waarschoot, in vervanging van den eerw heer Praet, onderpastoor benoemd te Kruishoutem. Vollen aftaal in de kerk der Arme 'laren Coletienen. Woensdag 8 December, feestdag der Onbevlekte Ontvangenis van de Aller heiligste Maagd Maria. Om 6 ure de II. Mis. met Uitstelling van het Allerheiligste Sacrament tot na het Lof, welke zal geschieden om 3 ure namiddag. Burgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten Mannelijk geslacht 7 ).9 Vrouwelijk 5 Huwelijken. A. Peirlinck, lustreerder, met M. Schollaert, naaister. L. Nerinckx, werkm. mol R. De Neef, tw. R. Slag- meulen, wever, met D. Hendrickx, kl.m. Overlijdens. P. Maes, wr. De Smet, landb. 82 j., Binnenstr. V. Van der Veurst, m. Michiels, gepens. 86 j Groenstr. M. Van Vaerenbergh, twijnster, 20j.. Ajuin- straat. E. Do Zutter, schoenm., 69 j., Pieter Coeckeslr. M. Vercruysse, zb., 81 j., Kloosterstraat. 1 kind onder de 7 jaar. Zortdagrust. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende apotheek, Zondag 5 De cember, M Ghysselinckx, Molenstraat. Marktprijzen. Aalst, Zaterdag 20 Nov. 1915. Aardappelen de 100 kilo 00,00 èt 00,00 Boter per 3 kilo 00,00 00,00 Roomboter per kilo 0,00 èi 4,90 Eiers de 25 4,00 0,00 Ajuin de 100 kilo 00,00 i 00,00 Viggenen het koppel 00,00 00,00 BOTERMARKT. 0 klont bbter wer den ter markt gebracht, wegende te zamen 00 kilos. Prijs 0 fr. HOP. 2 balen primé prijs 36 42 1/2 7 balen gewone pluk prijs 32,50 40 Veemarkt van Gent, van 24 November 1915. Prijs per kilo Ossen Vaarzen Koeien Stieren Kalveren Schapen Zwijnen le k. 1,70 1,70 1,65 1,65 1,90 1,50 2,70 3e k. 1,40 1,40 1,35 1,35 1,25 1,30 2,50 varkens, 6 raa- 2ek. 1,60 1,60 1,55 1,55 1,50 1,40 2,60 Viggens, 214 jonge gere runderen, 50 melkkoeien, 3 geiten, 4 lammeren OPENBARE V ERKOOP1N G van en een perceel MEERSCH te Erpe, Hofstade, Lede, Meire, Haeltert, Heldergem&Aalst De Notaris Oscar TIBBAUT te Aalst, zal ter tusschenkomst van zijnen Ambtgenoot Meegtor VERHELST, Notaris te Antwerpen, met ge win van palmslagen en gelagen, in het openbaar verkoopen Gemeente Erpe. Eerste koop. Een perceel Land, gelegen in den Sohoonegem, gekadastreerd wijk C, nummer 802, met eene grootte van 19 aren 30 centiaren, palende ten ooste aan juffrouw Anna Van der Eist, ten znide aan de familie Eoman-De Meyer, den heer Einiel Wyoant en de ICorkfabriek van Meire, ton weste aan de familie de Geyter-Lieveus en ten noorde aan juffrouw Agnes Beman. Gebruiker de heer Fi-ansois Do Coninck. Gemeente Hofstade. Tweede koop.Een percoel Land, gelegen op de Voorste Baardebrug, gekadastreerd wijk C, nummer 585b, met eene grootte van 35 aren, palen de ten ooste aan de Godshuizen van Aalst, ten zuide aan den Eerwaarde Heer Pannekoock, ten weste aan den heer Joseph De Vos-Roggeman on noorde aan juffrouw Maria-Antonia Daelman en de Kerkfabriek van Hofstade. Gebruiker de heer Do- natus Cannoot Everaert. Gemeente Lede. Derde koop. Ecu perceel Land, gelegen op den Royen, gekadastreerd wijk C, nummer 971, met eene grootte van 1 hectaar 6 aren 20 centiaren en volgens titel 1 hectaar 4 aren 25 centiaren, palen de ten ooste aan den heor Emiel Triest-Van Boven, ten zuide aan den heer Frans De Smet-Peerlinck, ten weste aan de familie De Prez-Van Hauwermei- ren en ten noorde aan de heeren Emiel De Gussemé Werner Van den Sleon en Jean Moens. Gebruikers de heeren Jean De Gussemé, Prosper De Gussome en Gustaaf Smekens. Verdeeld in 3 deelen, als volgt Eerste lot35 aren 75 centiaren, ten oosten. Tweede lot33 aren 75 centiaren, te raidden. Derde Lot36 aren 75 centiaren, ten westen. Gemeente Meire. Vierde koop. Een perceel Land, gelogen op het Geetegemveld, doorsneden met den weg, geka dastreerd wijk C, nummers 139 en 801, mot eone grootte van Ï5 aren 10 centiaren, palende ten ooste aan de familie Mouleman-Do Groot, ten zuide aan den volgenden koop, ten westo aan de heeren Alois De Ryck-Maesschalck en Emiel De Loof-Van Impo en ton noorde aan dame Frans Van der Haeghon-De Smedt en kinderen. Gebruiker de heer Frans De Brouwer.

De Denderbode | 1915 | | pagina 2