Qorioo ie Mep OORLOGSBERICHTEN. 1 -innh mm Pnrinn VLflHIHSCH LEVEN Een en ander BehuisdelÖFSTEDE psö8 Zaaiisndso so Itascioii In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 8 December 1915. hogin gen des vijands,om onzeybrdernigeii ten oosten van Aubi'ivë te: bel wisten, mis luk ten Boven dèr gevangenen vielen nog 3 machinegeweren in onzébanderi. Ten Noord-Oosten van Souaiii .werd de Pransche stelling op de hoogte 193 op eene lengte van 500 meiers genomen, Vier tegenaanvallen werden afgeslagen Een officier en 120 man zijngu vangen e'ii twee machinengeweren-buttgeiiomen. Uit Fransche bron PARIJS, 8 December 1915. In den loop van den nacht enkel tamelijk leven dige kanonade in Champagne en plaatse lijke gevechten om oen onze .vooruitge schoven posten ten zuiden van Saint: Soupiet. In België beschoot onze artillerie met debelgisc.be samenwerkende een vijan delijk work in de omgeving van het Sas, dat werk werd volkomen vernietigd, twee munitiemagazijnen vlogen in de lucht In Artois artijleriggeveclit. In den loop van den dag zeer levendig artillerie vuur van heide zijden in do omgeving van Givenchy en ten nooi do van Bois-en- Hache, waar ook met zware bommen gó-; kampt werd'. In de streek, der straat naar Rijsel beschoot ónze. artillerie met ge volg vijandelijke verbindiijgsgraven. Uit do streek van Craónne worden 'patrouil- jedgevechten gemeld, waarbij wij voor deel hadden In Champagne' duurde het' gevecht om het bezit eens vooruilgescho ven schutsgraaf voort. Ten Zuide Saint-' Soupiet voerden onze tegenaanvallen bereids tot do torugname van een doel van ons verloren gra venstuk. Een ander plaatselijk gevecht van geringe béteekenis had ten oosto des heuvels van Souain plaats: Uit Belgischs bron. Uitgenomen het werkzaam vuur ge richt op vijandelijke groepen ten noorde en ten zuide van Dixmuide, beschieten onze batterijen. Duitsche schutsgraven rond Woumen tot vergelding, daar zij tranenverwekkende granaten gebruikten. In het deel Sleeuslraete werkt onze artil lerie met de fransche batterijen .tot het vernietigen van belangrijke vijandelijke aardwerken te samen. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 8 December 1915. Aan het front van 't leger van veld maarschalk von Hindenburg werdén eéfirge voorstöoten vanzwakke Russi sche afdeelingen leruggeslagen. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN. 8 Dec 1915. Ten.Noord oosten Gzartorysk verdreef de Oosten rijksche Landweer stérkere Tussische verkeuningspatrouiljon. Anders niets niouws. Uit Russische bron PETROGRAD, 8 Dec. 1915. In de streek dér vlakten van Kwewo ten zuide van Wi.ia scholen wij oen vijandelijk vliegtuig af en namen do inzittende i ge vangen. In de omstreken van het dorp Janow- ka, 9 kilometers ten noordoosten van Buczacz in Galicien, poogde, de vijand, onder beschutting van hevig artillerie vuur naar het; oosten vooruit te rukken, doch werd op Pielawo teruggeworpen j evenzoo waren de'vijandelijke pogingen, om onze troepen in de>tfeek der dorpen' Jazlowie en Pauseuwka, 15 kilometer ten zuid oosté van Biiezacz, aan to val len, zonder gevolg. Ten Oosten van het Zwenlenmoer, ten zuide Wilia, in de streek van het dorp Cebrow, 22 kilome ter ten noord-westen van Tai'hapól, ge volgrijke werkzaamheid onzer ve'rkeh- ners. Van de andere deel en des fronls niets te melden. Uit Engelsche bron LONDEN 7 Decern, Veldmaarschalk French.meldt gevolgrijke luchtaanvallen en beschietingen. Onze artillerie schoot dp 4 en 5 December wederom bressen in de borstweringen, des vijands en vernie tigde de draadversperringen op verschil lende plaatsen. De arbeid met .mijnen werd van bejde zijden voortgezet' Bij Frelinghion deden wij eene mijn sprin gen, waardoor' eenen ondoraardschen gang des vijand vernietigd werd. I)e vijand liet daarop eeneandere myu sprin gen, waardoor 25 yards van een onzer loopgraven vernietigd wérden. verschillende punten de vijandelijke linies; Ypek werd van vijanden gezui verd. Onze troepen maakten 80 stukken geschut,, 160 munitiewagens, 40 automo biels, 12 rijdende vèldbakovens, eenige duizenden geweren en veel krijgsvoor- 1 raad buit. Het getal gevangenen gisteren door 't leger van Generaal von Koevess i binnengebracht, vermeerderd nogmaals met 2000, onder deze bevinden zich 300 Monteiiegrynen. Dé Arnauten nemen overal aan dó gevechten tegen de over blijfsels van 't servische leger deel. Bulgaarsche bron. SOFIA, 8 December 1915. De ver volging der Franschen op de beide War- daroevers werd onophoudelijk door onze troepen voortgezet. Do van Kitschewo tegeii Ocliida vooruitrukkende kolonne heeft de lijn Cernavoda-Besovan-Velmei, 15 kilometers ten noorde het Ochida- meer,. bereikt. In Monastir weiden onze (roepen feestelijk en inel pronk ontvan gen. De gahsche bevolking is opgekomen om onze zegenrijke troepen met begees tering te begroeten. De buit van Mona stir bedroeg 2 depots met geweren, 'oorlogsmateriaal, handbommen. een de pot met uniformen en dekens, automo bielen, benzine en veel ander materiaal. In Dibra werden 1000 geweren, 120 kis ten met patronen en 22 kisten met rook- loos pulver buit genomen. 750 man wer- jdon gevangen. In Dibra werd ook een kamp met Oostenr.-Hongaarsche krijgs gevangenen aangetroffen, die sedert tien hagen geen brood meer bekomen had den 80 ervan wanen halfdood Er werd oogcnblikkelijk gezorgd, dat zij genees kundigehulp en voedsel bekwamen. Montenegrijnsche bron. GETINJE, 8 December. Den 5 De cember viel de vijand onze voorposten aan bij Tscherreusd en in de richting van Pleolje. Door eenen hardnekkigen weer stand behielden onze zwakke afdeelingen den gansehen dag om zich daarna in hunne hoofd verdedigingstelling terug te trekken. De algemeene toestand in acht nemende moesten wij Djajesuwa ruimen. Aan de andere fronten geen verando- ring. Den morgend van Decembar over vlogen 'twee Oostenrijk-Hongaarsche vliegtuigen de stad en wierpen bommen. Uit Fransche bron ATHENE, 7 December. (Agence Havas).: De onderneming der Bulgaren, namelijk oui eene brug over de Cerna te slagen mislukte. De koude on slechten toestand der wegen verhinderen den Servischen terugtocht in Albanië, waar 100.000 serviërs en 20-000 vluchlelingen geconcentreerd zijn; Oorlog. Uit Duitsche bron. BERLIJN, S December 1915. Bij Ipek werden 80 stukken geschut en veel oorlQgsvoórraad buitgenomen. Gisteren werden meer dan 2000 gevan genen gemaakt. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 8 December 1915. Onze aanvallen legen de Montonegrijnsche stellingen ten noorden Berahc hebben goed gevolg gehad. Wij bestormden op Oostenrijksch- Hongaarsch- italiaansche Uit Oostenrijksche bron. WEENEN. 8 December 1915. De artilleriegevechten aan het Isonzofront waren gisteren heviger dan in do laatste dagen, 's Namiddags ging de vijand lot den aanval van het Noorddeei der hoog vlakte van Doberdo over. Tegen de Monte San Michile bracht de Ilaliaan sche infanterie dichte raassas voor. Op de Noordelijke helling van den berg ge lukte het hun een déél van ons front biniien te dringen. Onze troepen wonnen door tegenaanvallen en' door handge- meëngevechten volledig hunne schuts graven terug. Voor t overige werd de vijandelijke aanval door ons vuur met groole verliezen voor de Italianen terug geslagen. Ook in de streek van San Ma la tino mislukten verscheidene voorwaar ts- stooten dos vijands. 's Avonds werd Sistiana door verscheidene italiaansche lorpedoboolen beschoten. Uit Italiaansche bron ROME, 7 December 1915. De werk- dadigheid der vijandelijke artillerie was bijzonder levendig in Judicarien, in Con- cedal en in Karnicn De bedrijvigheid onzer artillerie bracht ons op den Karst krijgsmateriaal aan. De strijd in Mesopotamie. KONSTANTINOPEL, 8 December. Aan het Irakfront verhinderen onze troepen den vijand door krachtige, aan vallen zich in zijne versterkte stellingen bij Kul el-Aniana volledig in te richten. Op 0 December naderden onze troepen, bij middel van een zes uren lange hevigen aanval, met gevolg de hoofdstellingen des vijandsin dat gevecht namen wij een -machinegeweer en schoten met onze artillerie een vijandelijk transportschip iri brand. Wij stelden vast/dat de vijand ingevolge zijne nederlaag hij Selman Pak eene menigte krijgsvoorraad begroef, en stukken geschut, geweren en munitie in den Tiger wierp. Aan het Dardanellenfront be schoot de vijand ons bij Anaforla met de medewerking zijner vioot en met onder breking uit verscheidene richtingen. Onze artillerie antwoordde en nam het kamp, i de schulsgravëii en de transporten met I bediening des vijands onder werkzaam vuur. Bij Ari-Burnu tamelyk hevig ge- vecht met bombenwerpen en geschut Onze artillerie beantwoorde krachtig en bracht een deel der vijandelijke batterijen tot zwijgen, verjoeg een vijandelijke kruiser, welke Ari Burnu zocht te nade ren, en vernietigde vijandelijke schutsi n graven alsook een deel der bomraenwrr perstellingen. Bij Seddil Bahr tamelijk hevig vijandelijk vuur met geschut, bom menwerpers en luchttorpedos. Van de andere plaatsen is niets te melden. Aan het Kaukasusfront sloegen wij in den nacht van 4 tot 5 December eenen vijandélyken aanval tegen onze voorposten af in de streek Kale-Bogaz ondernomen en maakten eenige gevan genen. In de andere deelen uitgenomen eenige palrouiljen schermutselingen, niets nieuws. ©©©©©QöÖO©©©©©© Vraagt aan onze Verkoopers o,i5 per nummer Het Consistorie te Rome. Het geheim Consistorie heeft maandag morgen te Rome plaats gehad. Dertig kardinalen namen er deel aan. Na zijnn aanspraak heeft Paus Benediktus de benoeming aangekondigd der nieuwe kardinalen en het teekenen der open staande bisschoppelijke zotels. De nieuwe waardigheidsbekleders der Kerk hebben daarna den eed afgelegd, en de Paus be kleedde hen vervolgens in de troonzaal, met hunne eoreteekens. De benoeming van Generaal Joftre De Agencie Havas kondigt oene nota af over do benoeming van generaal Joffre, zeggend dat de expeditie van Sa- loniki de noodzakelijkheid heeft doen ontstaan van eene volledige samenwer king der verbondon krachten, evenals eene engere aaneenschakeling tusschen al dc militaire feiten op het Fransch-Bel- gisch front en den strijd tegen den vijand in 't Oosten. De kwestie der kracht van de verschil- lige legers en deze van het materiaal zul len dus van een enkel algemeen hoofd afhangen. Daardoor zal de Balkanoorlog een laktiekpartij worden, daar de on dernemingen op' Salouiki on de Darda- nellen geen afzonderlijke oorlog zijn. Zij moeten dus geene afzonderlijke oorlogs- kundige beleekenis hebben. De benoe ming van generaal Joffre zal samenwer king verzekeren van al do krachten, op al de fronton. Koning Peter van Servie. Men verzekert dat koning Peter van Servië zich voorstelt binnen kort naar Parijs to vertrekken, waar hy in het vervolg zou blijven. De koning, die zeer ziek is, lijdt aan zedelijke kwalen. Geen karnaval in Holland. De gemeenteraden der voornaamste steden van Holland hebben heslist dat de Karnaval in 1916 zal verboden zijn. Winter in de Oostzee. Een telegram uit Kopenhagen aan de - Daily News» meldt dat alle voorteekens laten blijken dat de werkingen der Brit- sche onderzeeërs in de Balfischo Zee en in de golf van Bothinie weldra door het ijs zullen verhinderd worden. Reeds zijn de Noordelijke havens der golf van Bothinie door drijfjjs versperd. Naar een wetenschappelijk onderzoek hebben Kanadeesche geleerden verklaard dat de winter waarschijnlijk vroeger zal intreden en strenger zijn dan gewoonlijk. Het jaar 1916. is een schrikkeljaar. De maand Febr uari (kort maand.dten genaamd) telt 29 dagen. Het is den 23 April Paschen in 1915 was het Paschen op 4 April, dus 19 dagen later. De 11 Juni is het Sinksen Kerstdag- dat does jaar op eenen zaterdag valt, komt toekomende jaar op eenen Maan- dag. Voor den Vrede. De Times meldt uit Washington dat Bryan een manifest heeft openbaar ge maakt, waarin hij president Wilson aan zoekt onverwijld aan le dringen bij de oorlog voerende landen in 't belang van den vrede. Niets is nieuw onder de zon. De lieer Robert Schoorman, hoofdbe waarder der Archieven van den Staat zendt ons het volgend stukje dat bewijst dat reeds in 1785 met een schip in de lucht gevlogen werd. Het is gelrokken uil de archieven of handvesten der Abdij van St-Pieters, (Bijvoegsel N° 532) en luidt als volgt Den lijdt scherpt het verstand, wie [hadde oyt gedocht dat iemand met een schip sou.i' varen L'loor dc locht, nochtans den Heer Blai.chanl hoeft ie [Gent dit bestaen den negenthienden dagh van de Novem- i [her maond. 1785. i Oorlogsschatting aan België opgelegd. Wij lezen 111 de Kö'nisclie Volkszeitung: Nadat de provinciën Henegonw, Lim burg. Luik, Luxemburg, Namen, Oost-en West-Vlaanderen, reeds in zitting der provincieraden \an 30 November over de opgelegde oorlogsschatting een besluit genomen hadden, kwamen nu ook de provincieraden van Antwerpen en Bra- band tot een eindbesluit. Zij traden de beslissing der zeven andere provinciera den bij. Hierdoor is de oorlogsschatting in den zin der verordening van de Goeverneur- Goneraaï verzekerd. Het Engelsch leger In het Engelsch ministerie heeft men beginnen onderzoeken welke do sterkte zou zijn van bet Engelsch leger in den oorlog. Thans mag men aannemen dat drie miljoen mannen ouder du wapens zijn. Het aantal manschappen die in de nij verheid nog kunnen gemist worden en in het leger kunnon dienst nemen, inag ge schat worden op 1,200,000 man. Huldebetoog. Dr Em. Rubbens. Zondag 11. bij het sluiten .van do 1® reeks der Roodo-Kruislessen, heeft in het lo kaal der Landbouwvereoniging ter Kei zerlijke Plaats, een zoo hartelijk als roerend huldebetoog ter eero van Dr. Em. Rubbens, de onvermoeibare werker, plaats gehad. Hot puik onzer bevolking van Aalst en omliggende, die wekelijks deze wetenschappelijke voordrachten bijwoonde, hoeft best kunnen oordeelen welk een talent en wolk een rustoloozen ijver de zoo sympathieke heer dokter aan den dag legde, om de eerste en nood zakelijke begrippen van physiologie en verplegingsleer aan zijne talrijke toehoor ders 011 toehoordsters raeo to deelen. Het was dan ook niet te verwonderen dat allen, in een zelfde opwelling van dank baarheid eu genegenheid er aan gehou den hadden bij liet eindigen dier lussen, eene grootsche hulde te brengen aan den voordrachtgever. Onder dc afgevaardig den die aan dit huldebetoog wildon deel nemen, bemerkten wij dc hoeren Baron Lod. de Bélhuno, Notaris De Windt, M. Singelyn, Dr. Hoorens en anderen. Aan het slot der les staat de Heer de Bétliune recht, en dankt in vurige taal den ge- vierden geleerde. Hij schetst ons al de diensten af welke hij reeds gedurende deze tijden van hang oorlogswee, aan lijdenden' en bohoefligen heeft bewezen, en verleent dan het woord aan den Heer A- Van Nuffel, die op zijne beurt, op krachtige en treffende wijze, eene dank betuiging stuurt tol den Heer Rubbens. I11 tusschen is het doek gevallen van een prachtige schilderij die hem, als blijvende tolk der algemeene dankbaarheid wordt aangeboden, 't Is het levensgroot portret van zijnen heldhaftig en zoo vroeg ge sneuvelden zoon JOZEF, in rijke kleuren gemaald door het kunstig en bedreven penseel van onzen stadsgenoot, kunst schilder Jan Van Malderen, die ook in de zaal tegenwoordig is... Algemeene ontroering... De Heer Rubbens die op dit zicht de wonde van zijn vaderhart, weer voelt openscheuren, harst in snik ken los, hetgeen de aandoening in de zaal tot haar toppunt doet stijgen. Mid den snikken en tranen bedankt bij dan van zijn kant voor de hem geboden hulde, en hij schenk! als herinnering aan de aanwezigen, zijn photo met, liand- teeken. Al dezen die dit zoo roerend huldebe toog mochten bijwonen, zullen er voor zeker diepgegrifte indrukken van bewa ren, en de DENDERBODE voegt zijn stem bij de hunne, om den Heer Rubbens een zoo welgemeend als krachtig dank woord te zeggen'voor al hot goede dat bij zonder maat rond zich plengt, met al de schatten van zijn medelijdend en menschlievend hart OPENBARE VERKOOPINQ van eene te AALST-SCHAARBEKE. De Notaris Paul Eeman te Moorsel, daartoe benoemd bij vonnis verleend door de rechtbank van eersten aanleg te Dender- monde, zetelend te SintNikolaas, zal met de pleegvormen der wet van 12 Juni 1816, en namens wien het behoort, openbaarlijk ver- koopen Stad AALST (Schaarbeke). Eerste koop. Een behuisd Hofstedeken met aanhoorigheden en hof, gestaan en ge legen in de Lindestraat, gekadastreerd sektie C, nummers 161, 162a en 163b, groot vol gens meting 35 aren 82 centiaren, palende aan de Lindestraat, de erven Haleydt en het Bureel van Weldadigheid van Aalst. Gebruikt door Mijnheer Remi Schollaert, mits 11,00 fr. per maand. Op te leggen boomprijs 50,00 fr. Tweede koop. Een perceel Land, op het Dooreken, gekadastreerd sectie C, num mer 1251, groot volgens meting 41 aren 20 centiaren, palende aan de heeren Joseph Leclercq, Pet. Van Nuffel. Paul Mergan, Alexander De Ridder, G. Van Londerzele, Dame Weduwe De Saedeleer, Juffers Jeanne en Henriette Van Nuffel en Rosalie Boender. I11 gebruik bij Dame Weduwe Van Nuffel, te Aalst. Verdeeld in noord- en zuiddeel volgens grondplan. Derde koop. Een perceel Land, ge naamd Den Bek gekadastreerd sektie C, nummer (75, groot volgens meting 68 aren 35 centiaren, palende aan de Veldbaan, de erven Haleydt, het Bureel van Weldadigheid, de heeren Pieter De Brucker, Judocus Schoc- kaert en Jan-Baptist Beygaert. Gebruikt door Mijnheeren Petrus Iioffe- linck en Jaak Schockaert. Verdeeld in noord en zuiddeel volgens grondplan. Boomprijs 60,00 fr. Vierde koop. Een perceel Land, ter plaats genaamd het Pompierskot of Korte Voor gekadastreerd sektie C, nummer 156, groot volgens meting 30 aren 8 centiaren, palende aan de Lindestraat en de heeren J. Van Hauwerineiren, Pet. De Boeck en K. Van Hauwermeiren. Gebruikt door Mijnheeren Jaak en Qustaaf Schockaert te Aalst. Verdeeld !in noord- en zuiddeel, volgens grondplan.. Vijfde koop. Een perceel Land, ter plaats genaamd Roethuis gekadastreerd sektie C, deel van nummers 704 en 705, groot volgens meting 19 aren 66 centiaren, palende aan den IJzerenweg Aalst-Sottegem en de heeren J. Beeckman, August Herssens en Van Wezemael. Gebruikt door de heeren Donatus Troch en Gustaaf Schockaert te Aalst. Zesde koop. Een perceel Land, ter plaats genaamd Schoubroeck gekadas treerd sectie C. nummer 669, groot volgens meting 60 aren 48 centiaren, palende aan de heeren Delimon-De Loose, Pet. Troch, Louis Vereecken en Dame Wed. Van Overstraeten. Gebruikt door Mijnheeren Camiel De Boeck en Gustaaf Van den Berghe, te Aalst. Verdeeld in oost- en westdeel volgens grondplan. Boomprijs 65 fr. Zevende koop. Een perceel Land en deel Meersch.ter plaats genaamd DeMotte gekadastreerd sektie C, nummer 1 14e, groot volgens meting 60 aren 34 centiaren, pa lende aan de Ledebaan, de heeren Leo Van den Hende en De Windt en de erven De Craecker. Gerbruikt door den heer August Herssens, te Aalst. Verdeeld in noord- en zuiddeel volgens groddplan. Achtste koop. Een perceel Land, ter plaats genaamd Binneveld gekadastreerd sektie C, nummer 805c, groot volgens me ting 77 aren 50 centiaren, palende aan den IJzerenweg Aalsi-Gent, de Burgerlijke Gods huizen van Aalst, de heeren Leo De Meeter, Fr. Claus te Aalst, de erven Van der Haegen te Hofstade en andere. Gebruikt door Mijnheer Frans Claus, te Aalst. Verdeeld in zuid- en noorddeei, volgens grondplan. Negende koop. Een perceel Meersch.op Vettenbochtgekadastreerd sektie C, num mer 91 A, groot volgens meting 32 aren 10 centiaren, palende aan den IJzerenweg Aalst- Gent, de kinderen Van Gyseghem den heer Fr. De Boeck en de Kerkfabriek Sint Jozef te Aalst. Gebruikt door Mijnheer Alfons Van Nieu- wenborgh, te Aalst. Tiende koop. Een perceel Meersch, in de - Dijkmeerschen gekadastreerd sektie C, nummer 138, groot volgens meting 25 aren 70 centiaren, palende aan de Beek en de heeren J. Boelaert en J. Meert. Boomprijs 25 'fr. Gebruikt door Mijnheer Gustaaf Van den Bergh, te Aalst. Elfde koop. Een perceel Meersch, in de - Dijkmeerschen gekadastreerd sektie C, nummer 126, groot volgens meting 30 aren, palende aan de heeren Fr. De Prez, Th. Cobbaut, J, Wellekens, L. De Boeck en P. De Vlieger. Boomprijs j 60 fr. Gebruikt door Mijnheer Jaak Schockaert, te Aalst. Twaalfden koop. Een perceel Land en deel Meersch ter paaats genaamd Vetten bocht gekadastreerd sektie C, nummers 92/a bis en 92b, groot volgens meting 30 aren 76 centiaren, palende aan den IJzeren- weg Aalst-Gent, den heer Domieu De Bus- sclier en de Beek. Boomprijs 40fr. Gebruikt door Mijnheer Alfons Van Nieu- wenborgh, te Aalst. Dertiende koop. Een perceel Land, ge naamd Het Willemstuk gekadastreerd sectie C, nummer 690, groot volgens meting 32 aren 90 centiaren, palende aan de heeren Delimon Dc Loose, Fr. Van den Bossche, J. Van Neck en P. De Vlieger Gebruikt door de heeren P. Hoffelinck, G. Schockaert en G. Van den Berghe, te Aalst. Veertiende koop Een perceel Land, ter plaats -Sinte Apolonia», gekadastreerd sektie C, nummer 249B, groot volgens meting 23 aren 10 centiaren, palende aan de heeren

De Denderbode | 1915 | | pagina 2