Oorlog in Meye OP ZEE. ffotariëele Annoncen. BehoisdeHOFSTEDE Italiaansche Oorlog. Op den Balkan Gedenkt onze Krijgsgevangenen. HOLLANDSCHE KAAS- Een en ander Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 15 Dec. 1915. Geene bij zondere voorvallen. Uit Russische bron PETROGRAD, 15 Dec. 1915. Op het westfront, alsook op het Kaukasus front goene veranderingen. Oostenrijksch-Hongaarsch- Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 15 Dec. 1915. Toestand onveranderd. Uit Italiaansche bron ROME, 14 December 1915. Aan het Izonzo-front en op den Karst ontwik kelde de vijand gisteren levendige artille riegevechten. Tegen den avond bereidde zijne infanterie eenen aanval in de rich ting van Oslavija en Selz. Aan de zuide lijke hellingen van den Kalvarienberg-, ten weste van Görz veroverden onze afdeelingen. beschut door den mist, een vijandelijke loopgraaf. In den loop van den dag ging do vijand voort met onze stellingen aan het Izon- zofront met. zijne artillerie standvastig te beschieten. Wij beantwoorden werk zaam. Geene andere bijzondere voorval len zijn te meidon. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 15 Dec. 1915. Ten zuid westen van Plevlje is de vijand over de Tara en vorder ten oosten over de lijn Grab Brodarevo geworpen. Verscheidene honderden manschappen werden gevan gen genomen. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 15 Dec. 1915. De uit Plevlje voorwaarts rukkende Oosten- rijk-Hongaarsche troepen van generaal Koevess hebben gisteren ook de Montc- negrijnsche stellingen ten zuiden der Brana-Gorainganzer breedte genomen. Eene kolonne drong in de vervolging tot aan de Tara-kloof vooruit en bestormde bij Glibaci een vijandelijk bataljon. An dere troepen kwamen tot bij Grab. Op de hoogten onmiddellijk ten oosten van Berane staan nevens onze afdeelen ook Moslims en Albaneezen tegen de Monte- negrijnen in 't gevecht. Uit Fransche bron PARIJS, 15 Dec. 1915. De terug tocht onzer troepen werd in de volko- menste orde voortgezet. Geheel ons leger is nu dezeszijds van de grieksche grens samengetrokken, die do Bulgaren nog niet overschreden. KONSTANTINOPEL, 14 Dec.. 1915. Aan het Irak-front geen nieuws. Aan het Dardanellen-front Bij Anaforta beschoten vijandelijke pantser- schepen, die door waarnemingsballons ondersteund waren, een oogenblik onze stellingen. Onze artillerie beantwoordde het vuur met goed gevolg en beschoot werkzaam de schutsengraveu en de bat terijen des vijands. Bij Ari-Burnu bij tus- schenpoozen tamelijk hevig bommen- werpen en artilleriegevechten. Bij Sed-il-Bahr slingerde de vijand in den nacht van 11 tot 12 December tegen onzen linken vleugel een zeer groot getal bommen. Op 12 December poogde de vij and nadat hy uren lang bommen en lucht- torpedos aller aard tegen dezen vleugel geslingerd en een zeer hevig geweer en geschutvuur tegen denzelfden gericht had, een aanval, welke echter door het krachtig antwoord onzer artillerie werd gestuit en den vijand dwong naar zijne stellingen terug te keeren. KONSTANTINOPEL, 14 December 1915. Avondbericht. Aan het Irak-front neemt de werk- dadigheid der vijandelijke artillerie bij Kul-El-Amara van dag tot dag af, tenge volge van ons heftig tegenvuur. Onze troepen naderden door gelukte aanvallen de hoofdstellingen des vijands. Aan het Kaukasus-front. Uit genomen eenige voorposten-schermutse lingen niets te melden. Aan de Dardanellen beschoot onze artillerie met goed gevolg de vijandelijke stellingen bij Anaforta en vijandelijke schepen bij Kemikli-Liman en dwong ze, zich te verwijderen. De vijandelijke ar tillerie antwoordde niet Bij Ari-Burnu mijnenwerpen en een tamelijk hevig, maar wisselvallig artilleriegevecht. Bij Sed-il-Bahr werd iq den nacht van 12 tot 13 December een bommen- en luchttor- pedo gevecht geleverd. Onze batterijen beschoot eene vyandelyke houwitserbat terij. Op 13 December had een hevig bommengevecht tegen het centrum on zer loopgraven plaats. Onze artillerie nam eene artillerie-stelling des vijands onder vuur, vernietigde een blokhuis en twee bruggen over de Kerevizrivier. ATHENE, 14 Decern. Uil Mitylene wordt gemeld Eenige zee-mijlen van het eiland liepen twee Engelsche hulpkruisers die patroelje-dienst deden, op mijnen en zonken met hunne bemanningen. Belangrijk Bericht. Binnen kort komt van de pers onze Jaarklapper Almanak voor den Vlaamschen Haard voor het schrikkeljaar O. H. Jesus Christus 1916, op schoon kloek papier gedrukt, ruim 100 blz.. inhoudende en die verkocht wordt aan 25 centiemen. Hij is bijzonder puik opgesteld en houdt eene menigte van ernstige en luimige verhalen in, die de lange win teravonden aangenaam en kort zullen maken. Een weerkundige die jaren lang, de zon en de maan en de sterren heeft bestudeerd, heeft zich dit jaar gelast met de weer-voorspellingen in den "JAARKLAPPER - die door iedereen graag zal worden gelezen. Bericht aan de liefhebbers Er is ook gezorgd voor keurige gedichten en de raadsel-vrienden zullen insge lijks hunne gading vinden in den GROOTEN RAADSEL PRIJS KAMP! Men zal er ook eene pracht-verza meling van allerlei schoone en wijze spreuken in aantreffen, welke ont leend zijn aan de beroemdste geleer den, schrijvers en wijsgeeren van oude en latere tijden. Een echte goudmijn van levenswijsheid Kortom, al wie onzen almanak koopt, zal daarmee eenige prettige en gezellige uurtjes weten door te brengen Men vraagt verkoopers in alle gemeenten. De houding van Griekenland. Griekenland en het Vierverbond. Aan den Times wordt uit Parijs ge meld Het goed gevolg van den eersten gewichtige» krijgsraad der verbondenen is een gunstig voorteeken voor de toe komst. De bekomene overeenstemming heeft haar eerste en treffende voordeel daarin gevonden, dat gelijkluidende voorschrif ten van wege Briand en Sir Edward Grey aan de Fransche en Engelsche gezanten te Athene werden overgemaakt, terwijl aan de Fransche en Engelsche generaals in den Balkan bevelen werden gegeven, onderteekend door lord Kitchener en Joffre. De onderlinge verstandhouding had een onverwijld uitwerksel te Athene. Koning Konstantijn en do Grieksche regeering deden hun inzicht kennen, hunne welwillende neutraliteit door daden te laten blijken. Er werd bevolen al de Grieksche troepen behalve eeneafdeeling uit de streek van Salonika terug te trek ken. Het leger zal ondertusschen gemobi liseerd blijven. Reuters bureel deelt mede dat Koning Konstantijn, Zaterdag in een gehoor aan het diplomatieke korps persoonlijk ver zekering gaf die als bevredigend moeten aanzien worden. Griekenland en Bulgarië. Uit Weenen wordt gemeld Men ver neemt hier uit Athene De bladen hech ten groot gewicht aan de besprekingen die de Bulgaarsche gezant te Athene Zon dag had met den minister-voorzitter Skuludis en den stafoverste Dusmanis. Dikwijls waren ook de ministers van oorlog en de minister van buitenlandsche zaken hij de onderhandelingen aanwezig. Bij eene vroegere gelegenheid zocht de Grieksche algemeene stafoverste, den Bulgaarschen gezant op, wat zooveel te meer opzien baarde, daar hot zich nog nimmer had voorgedaan, dat een Griek sche opperbevelhebber in zulke buiten gewone omstandigheden met den gezant eener vreemde mogendheid beraadslagin gen hield. In de diplomatieke kringen hecht men ook groot gewicht aan de omstandigheid dat vóór de overreiking der Grieksche antwoord-nota, Koning Konstantijn twee besprekingen had met den Bulgaarschen gezant, telkens gedurende twee uren. Aan de Grieksche grens. Een Reulcr-bericht uit Salonika luidt Gróote vijandelijke troepenmassas wer den samengetrokken tusschen Monastir en Bienala. Men schat hun getal op 80,000 man. Daaronder zouden zich be langrijke rui In rij korpsen bevinden. De Engelsch-Fransche strijdkrachten zetten hunnen terugtocht met kleine ver liezen voort. De toevoer van Engelsche versterkingen duurt aan. Het spoorweg verkeer op de verbindingslijn der Ooster- baan met Salonika is geschorst. Gewgeli staat in vlammen. Te Salonika. Uit Salonika wordt gemeld in datum 13 December Generaal Mahon beraad slaagde gister met generaal Bailloud. Er heerschl volledige overeenstemming on der de generaals der Entente nopens de te nemen maatregelen betrekkelijk den terugtocht. Maandag had andermaal eene bespreking plaals tusschen vertegenwoor digers van den Griokschen algemeenen staf en generaal Sarrail De uitslag wordt geheim gehouden. Servische vluchtelingen. De Sei'vische vluchtelingen stroomen massa te Salonika toe. Voor zoover zij uit Macedonië kwamen verhaalden zij dat het ovorseliot van het Servische leger zich onder de moeilijkste omstandigheden terugtrekt. De banen zijn volkomen onbegangbaar. De bevoorradingsdienst is ten uiterste lastig. Een ultimatum aan Griekenland. Volgens den Borl. Lok. Anz. ver neemt nft Weenen. meldt de Secoio - dat de gezanten van Engeland en Frank rijk opdracht ontvingen aan Griekenland een ultimatum te overreiken. De Bulgaarsche Sobranje. SOFIA, 14 December, De Bulgaar sche ministerraad heeft besloten do Sobranje of wetgevende Kamer tegen 28 December samen te roepen. Er wordt daarbij vastgesteld dat de toestand van j Bulgarië gunstig is. j De veldtocht tegen Servië werd geluk- kig doorgevoerd. Bulgarië heeft zijn 1 grondgebied met 50.000 vierkante kilo meters vergroot zijne krachten werden zoo bespaard dat het aan de zijde zijner bondgenooten gerust alle gebeurtenissen tegemoet ziet. Do Sobranje zal zich eerst e:i vooral bezig gouden met flnancieele wetsontwer pen, namelijk betrekkelijk een oorlogs krediet van 150 millioen. De zitting zal den 4 Januari gesloten worden. De regeering weet dat zij mag rekenen op den steun van alle partijen uitgezon derd de sociaal-demokraten. In de eerste zitting zal de minister- voorzitter Radoslawow eene redevoering houden over de binnen- en buitenland sche politiek, In Roemanië De papierfabrieken in Rumenië moeten volgens berichten uit Bucharest, volledig of gedeeltelijk stil liggen bij gebrek aan grondstoffen. Met eene kleinigheid kunt gij ze helpen. En hoe dat Spaar al de postzegels van Belgie en andere landen, bestel ze franco ten Bureele van De Denderbode. Wij gelasten ons met ze ten gelde te maken. De opbrengst van den verkoop welke zal bekend gemaakt worden, I wordt gestort in de handen van het Aalstersch Komiteit voor Krijgsge- i vangenen in Duitschland. i Zorg er voor dat de postzegels 1 proper en niet gescheurd worden, I doet ze van de envelop met een stuk er aan. Wij zullen er het overvloedige papier verwijderen. Breng zooveel zegels mogelijk. Al de postzegels zijn goed Ook de Deuü- j sche met opdruk Belgie Ziehier eenige inlichtingen van een gansoh bevoegd en vertrouwbaar per soon Ik las in de dagbladen een artikeltje Hollandsche kaas Mag ik er eene kleine inlichting aan toevoegen De kaas mag uit Nederland, ja, doch op voorwaarde, dat de groote Nederland- sche kaashandelaars 40 (misschien wel 50) ter beschikking houden der Neder!andscho regeering, en eene zeker som storten als waarborg dat ze dien voorraad wel zullen bewaren. Maar.... die 40 a 50 moeten aan die regeering geleverd worden aan 42 gulden de 50 kilo en de handelaars moeten de kaas aan 73 en 74 gulden inkoopen. Het verlies dat zij aldus doen, moeten zij maar inwinnen op den uitvoer. Door het uitvoerverbod op te heffen is er natuurlijk vraag gekomen ;op hoogere gevovens steunend, vrees ik echter dat de kaas nog zoo gauw niet zal afslaan, integendeel. De Vredesexpeditie. In Noorwegen wordt algemeen ge dacht dat de steamer Oscar II die de expeditie Ford vervoert, door de Engelschen zal weerhouden worden, daar verscheidene deelnemers een duilschen •naam dragen. Door dit feit voorziet men de aankomst van den Oscar II niet voor Kerstdag. M. Ford stelt zich voor twee dagen te Christiania te verblijven en daarna naar Den Haag te vertrekken, langs Stock holm en Copenhagen. Generaal Castelnau, generaal- stafoverste. Generaal Joffre benoemde voor het ambt van Overste van den generalen staf, generaal Castelnau, die den rang blijft behouden van bevelhebber eener legergroep. Een der broeders van generaal de Castelnau is Jezuiet. De familie de Castelnau is een der oudste van Tourraine. Oostenrijksche ministerraad. Uit Weenen wordt in datum 13 Decem ber gemeld Zondag had onder voorzit terschap van den minister van buiten landsche zaken een gemeenzame minis terraad plaats, waaraan de beide minis ters-voorzitters, do wederzijdsche minis ters eu de Oostenrijksche en Hongaarsche ministers der ekonomische aangelegen heden deelnamen. In de vergadering werden vraagstukken besproken betrek kelijk den oorlog en zekere ekonomische kwestien. De Engelsche arbeiderspartij en de oorlog. Het Engelsche lid van het Lagerhuis Hodge, een der lijders der arbeiderspartij verklaarde in een openbare vergadering te Bermingham, dat een voorbarige en onvoldoende vrede, bijna een even zoo groot ongeluk zou zijn als de oorlog zelf Het ware beter tot den algemeenen diens plicht zijnen toevlucht te neinen, dan do vrijheid van Engeland in gevaar te bren gen President en Keizer samen. NEW-YORK, 12 December. (W.T.B.) Een telegram Reuter uit Peking meldt, dat de Chineesche Staatsraad, na uitge brachte stemming over verandering van regeeringsvorm, aan Yoau-Shi-Kaï de vraag deed den troon te bestijgen. Yoan-Shi-Kaï weigerde vooreerst; wan neer hem echler het verzoek ten tweeden male gedaan werd, nam hij het voorstel aan, onder voorbehoud dat hij president blyve tot wanneer een gunstiger tijdstip voor de kroning gekomen zij. Wij hebben het genoegen het beknopt verslag van het Comiteit voor Onder stand aan de Aalstersche Krijgsgevange nen in Duitschland, over de werkzaam heden dor maand October, aan onze lezers mee te deelen,wij zetten hen tevens aan dit edelmoedig werk in mate der mogelijkheid te ondersteunen Het in kas bedraagt fr. 747.67. Aan 200 Krijgsgevangenen is op 29 October 11. een pak levensmiddelen van 5 franken opgezonden, bevattende 500 gr gestoofd rundvleesch, 500 gr. Konfijt 500 gr. Soldat. brood, 500 gr. Biscuit petit heurre 500 gr. geroosterd brood, 250 gr. Vijgen 350 gr. geconden seerde soep, 90 gr. Suiker, naai- en stop- gerief. Aan 200 Krijgsgevangenen is op einde October 11. een pak Kleedingstukken opgezonden, bevattende Een hemd, eene onderbroek, een slaap- lijf, een sjarp, een paar wollen kousen, een paar wollen handschoenen, en zak doek, en handdoek, een slaapmuts, een paav espadrillen, 250 gr. tabak, 2 pijpen, ècigaren en een spel kaarten. Al deze voorwerpen werden in de Stad gekocht. De kaartspelen werden geschonken dooi de HH. Danckaert-De Boeck, Stokerij St-Jozef, te Aalst. Het Comiteit bedankt de Damen Van den Bosch Loop en Van Neste Jules, en de Juffrouwen Callebaut Fernande, De Grève Marthe, De Grève Renilde, De Meyer Marie, GhysselinckxEmma, Moens de Hase Marguerite en Thumas Leonie en Maria, die, dank zij hunnen onvermoei bare!) iever en hunne standvastigheid in het omhalen van geld, het comiteit in staat heeft gesteld een pak goede wintor- lileoren aan onze Krijgsgevangenen te zenden. Insgelijks stuurt het comiteit zijnen warmen dank aan de heeren inrichters van de Kaalsbalprijskampeu op de Hout markt, Varkensmarkt, Blok Huizen Bor- reman en andere die zich geene moeite hebben gespaard, hunne prijskampen zoo luisterrijk mogelijk te maken en zoo doende menige honderden franken in onze kas hebben gestort, tot het bewerk stelligen van ons dool. Rekening over de maand October 1915. Ontvangsten 1° Overschot der maand September Fr. 1209,56 2U Bijdrage der maand October 742,25 115 -h 70 82 13 9 1031,25 3° Teruggave van het bedrag van 2 pakken die de bestemmelingen niet heb ben geraakt 10,00 4° Omhaling en bijzondere giften 2701,20 Totaal Fr. 4952,01 1° Verzending van 200 pakken aan 5 franken Fr. 1000,0 2° Iukasseering der bijdragen en kosten van briefwisseling 22,61 3° Kost van herinneringsmedaliën aan geboden aan de Kaatsbalspelers a) Huizen blok Borreman op 10 Octo ber 29,25 n) Varkensmarkt op 17 October 29,25 C) id. op 24 October 21,00 4° Aankoop van Kleedingstukken voor 200 krijgsgevangenet) en vervoerkosten 3102.23 Dit laatste cijfer is voorloopig, ver- schillige facturen niet volledig zijnde. In de volgende rekening zal dezen post be paald vastgesteld zijn. Al de facturen betreffende de kleeding liggen ter inzage bij den Heer Schatbe waarder van het Komiteit. Totaal Fr. 4204,34 Balans Ontvangsten Fr. 4952,01 Uitgaven Fr. 4204,34 Batig slot Fr. 747,67 Oudheidskundige ontdekking. In don loop der herstellingswerken aan de gebouwen van het oud hospitaal is op de houten binnenkas der kelderdeur, thans afgesloten, ontdekt het volgende ingebeiteld opschrift Hel water heeft gestaan Hier onder aan deez' linde den 21 Januari 1820. De aangeduide linde (ofte lijn) is ge trokken 35 centimeter boven den marme ren vloer van den kloostergang. De bui tengewone gebeurtenis daar vermeld moest zich wellicht toch zoo zelden niet voordoen, in de vorige tijden, daar vóór het kanaliseeren van den Dendei- deze rivier jaarlijks hare oevers overvloeide om de aanpalende landen en zelfs de ste delijke eigendommen onder water te brengen. Wat er ook van zij, zien we met vol doening dat de aloude gebouwen van ons voormalig gasthuis, door de beschioting zoo erg beproefd, met behoorlijkeu eer bied voor kunst en bouwtrant, thans hersteld en verfraaid worden. Het gotisch kapelleken en de koer daarvoren zijn tot een waar kunstjuweel herschapen. Burgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten Mannelijk geslacht 5 Vrouwelijk 6 Huwelijken. A. Temmeruiau, mandenmaker, mot I. Delens, twijnster. J. Meert, voer man, met E. De Buck, twijnster. L. De Backer, mijnwerker, met M. Van den Bossche, twijnster. Overlydens. V. Sterck, man Segers, vlceschhouwer 52 jaar Schoolstraat. G. Van de Velde, vrouw Podevyn, zonder beroep 78 jaren Brusselsteonweg. J. Hendrickx vrouw Verstraeten, zonder beroep 10 jaar Bin nenstraat Juff. Fany Van der Noot, bezondere 73 jaar. Vaartstraat. P. De Wolf, mulder, 88 jaar Oudendender- mondschen-steenweg. - H. Van Wese- mael. vrouw Branckaort, zonder beroep 27jaar Groenstraat. G. Veldeman, weduwe Geeroms zonder beroep 81 jaar Geeraerdsbergsche-steenweg. M. Til- ley weduwe De Backer, zonder beroep 70 jaar Groenstraat. 1 kind onder de 7 jaren. Zondagrust. Van 's middags tol middernacht, eenige dienstdoende apotheek, Zondag 19 De cember, M. Meganck, Leopoldslraat. OPENBARE VERKOOPING van eene Hu j te AALST - SCHAAR REKE. De Notaris Paul Eeman te Moorsel, 1 daartoe benoemd bij vonnis verleend door de rechtbank van eersten aanleg te Dender- monde, zetelend te Sint Nikolaas. zal met de pleegvormen der wet van 12 Juni 1816, en namens wien het behoort, openbaarlijk ver- koopen Stad AALST (Schaarbeke). Eerste koop. Eeii behuisd Hofstedeken met aanhoorigheden en hof, gestaan en ge legen in de Lindestraat, gekadastreerd sektie C, nummers 161, 162a en 163b, groot vol gens meting 35 aren 82 centiaren, palende aan de Lindestraat, de erven Haleydt en het Bureel van Weldadigheid van Aalst. Gebruikt door Mijnheer Remi Scholtaert, mits 11,00 fr. per maand. Op te leggen boomprijs 50,00 fr. Tweede koop. Een perceel Land, op het Dooreken, gekadastreerd sectie C, num mer 1251, groot volgens meting 41 aren 20 centiaren, palende aan de heeren Joseph Leclercq, Pet. Van Nuffel, Paul Mergan, Alexander De Ridder, G. Van Londerzele, Dame Weduwe De Saedeleer, Juffers Jeanne en Henriette Van Nuffel eu Rosalie Boender. In gebruik bij Dame Weduwe Van Nuffel, te Aalst. Verdeeld in noord- en zuiddeel volgens grondplan. Derde koop. Een perceel Land, ge naamd Den Bek gekadastreerd sektie C, nummer 175, groot volgens meting 68 aren 35 centiaren, palende aan de Veldbaan, de erven Haleydt, het Bureel van Weldadigheid

De Denderbode | 1915 | | pagina 2