OORLOGSEERICHTEM Serviscke-OosiGiirijksGfie oorlog. De Zaak wilman in Beroep. ALMACH PITTORESQUE Een en ander fUgemeen NeileriaiiW Mond waar hem al de tormenten van oenen Promotheus wachten vooral, zonder in het park van Schönbrunn, op een mistigen herfstdag, dien bleeken en droe ven jongeling te erkennen, die een oos- tenrijksche ridderorde op zijne witte uniform draagt, die hoest, en over de dorre bladeren wandelt En terwijl Napoleon zyne kolossale plannen endroomen voortzet, terwijl hij zich inbeeldt dat zijn zoon en zijne op volgers een gansche wereld zullen be- heersclien, rinkelen en tinkelen de klok ken zoo feestelijk ter eere van het Kind van Bethleëm, dat wezenlijk de wereld over negentien honderd jaren heeft ver wonnen, niet met het bloed, niet met hel, geweld, maar met het woord van Vrede en Liefde dat over de zielen regeeren zal in alle eeuwen der eeuwen Notas der Red. (xj Napoleon had met zijne zee-vloot geene kans. Na eene reeks van tegen slagen en onheilen, kreeg zij den genadeslag te Trafalgar, (i8o5) waar de beroemde Engelsche admiraal Nelson die haar overwonnen had, zelf doodelijk werd gekwetst. -- (a) Bij zijnen won derbaren veldtocht in Egypten, telde Napoleon nog geen dertig jaren. De jonge generaal was toen een magere, bleeke kereldoch later werd hij den zwaarlijvigen kloekgebouwden keizer, zooals honderden schilders en beeldhouwers hem ons voorstellen, 'tls daarop dat de schrijver zinspeelt. (3) De Ganges is een geweldige stroom in Hindostan. (4) Er is hier spraak van zijnen winlerveldtocht in Rusland, waarover er in het Groot Parlement van ons blad wordt gehandeld. (51 Promotheus is een held uit de verhalen der oudheid hij hadt het hemelvuur geroofd en werd aan eene rots genageld. Even zoo werd Napoleon, na met de wapens een hal ve wereld geroofd te hebben, verbannen naar de rots van het eiland St. Helena waar hij zoo treurig stierf. (6) Men weet dat de zoon van den keizer, Napoleon II (1811-1832) die voor eene zoo groote toekomst geschapen scheen, als een oostenrijksche gevangene en een arme teringlijder stierf, nauwelijks ai jaren oud. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 21 December 1915. Ten westen van Hulluch nam eene duitsche afdeeling eene engelsche sappe en weerde eeneu nachtelijken tegenaanval af. Op vele andere deelen des fronts levendige artillerie gevechten. Geene voorvallen van beteekenis zijn te melden. Uit Fransche bron PARIJS, 21 December 1915. Ambte lijk bericht van Maandag namiddag. In Artesië bommengevechten in het Bois- Hache. Tusschen Summe en Oise artil lerie gevecht in de streek Fay. Wij brachten eene vijandelijke batterij tot zwijgen. Op den rechter oever der Aisne ruimden wij gisteren in den avond eenen kleinen post welken wij op 15 December in eenen handstrijd in de streek ten zuid oosten Vailly verrassend genomen had den. Eene halve sektie, die dezen bezet hield keerde in onze lieniën terug. In Woevre in het bosch van Mortmare en in het Priesterwoud voerden onze bat terijen wederom verscheidene werkzame beschietingen uit der vijandelijke verbin- dingsgraven en verkeer wegen. In de omgeving Romouy en Bioncourt wissel vallige kononade. Ambtelijk avondbericht. - In Artesië tamelijk heftig artilleriebedrijvigheid in de streek Looz, minder sterk bij Bully en het schanswerk Givenchy aan de straat Rijssel.Bij Bailly word ons artillerievuur en onze schutsgraven kanoneu tegen de duitsche versterkingen bij Ville aux Bois gericht. recht en luisterde naar het helle klokkeklinken dat beierde met zilveren klank uit een afge legen toren 1... Eem vreemd schoon geluid O Dat was het I... het heilige, het blijde van dien wonderen witten nacht!. Kerst mis I... Kerstmis I... En daar stapte hij opeens naar den heuveltop, hield in de eene hand zijn geweer, nam met de andere zijne soldatenmuts af, en door den nacht klonk boven het knallen der geweerschoten, zijn luide heldere stem Minuit chrétien I C'est l'heure solennelle Oü l'Homme-Dieu descendit jusqu'a nous.. De kogels floten hem.razend om het hoofd, maar geen raakte hem, en hij zong voort, zong dat het verre galmde over het stille sneeuwveld, zong de komst van het goddelijk koningskind, den God van vrede en liefde. Peuples genoux En die daar achter hem lagen tegen de helling van den heuvel, lieten de eene na den andere hun wapen rusten, en luister den, verwonderd, zwijgend, en ze voelden iets in zich komen van ongekende vrede en diepen eerbied, eene warmte in hart en ziel.. En op den anderen oever zweeg opeens het geweervuur Ze hoorden daar ginds dat lied in de onbekende taal, maar ze voelden toch dat het de groet was aan den heiligen Kerstnacht, en ze vergaten een oogenblik dat ze tegenover den vijand lagen... En als het lied ten einde was, klonk er uit hunne rangen eene stem Stille Nacht 1 Heilige Nacht 1... Alles schiaft, einsam wacht Nur das traute, hoch heilige Paar... In Champagne beschoten wij vijandelijke troepen, diezich ten noorde van Aubérive bewogen. Ten noordo van Gratouil be schadigde onze artillerie den ijzerenweg, waar levendig verkeer vastgesteld wierd. In de Argonnon werkzame beschieting der duitsche loopgraven bij la Fille- Morle. 's Morgens wierpen onze beschie- tings vliegtuigen, begeleid van vliegtui gen met machinengeweren op Mullhouse bommen Uit Belgische bron. De laatste nacht en dezen dag werden door zeer hevige artillerie gevechten ge kenmerkt. Onze batteryen beschoten werkzaam de posten van Dentern. De vyand antwoordde. Uit Duitsche bron. In den nacht van 19 tot 20 December had een russische voorgeschovene afdee ling het dicht bij ons front liggende hof stedeken Dekschi (ten zuidooste dicht bij Widsy) bezet zij werden verdroven. Ton zuide der Wygonowkskoje-meeren on bij Kocinchnowka (ten noordwesten van Chartoryks) werden vijandelijke ver- kenningsafdeelingen afgewezen. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 21 December 1915. Tegenover Ravalonka aan deu Styr werd eene russische verkennings-afdeeling uit een gesprongen. Anders van punt tot punt artillerie gevechten. Uit Russische bron PETROGRAD, 21 December 1915. Westfront. Bij de stad Widsy hadden ge- vochteu van weinig beteekenis met kleine vijandelijke afdeelingen plaats. Bij Dobro- nowce (17 kilometer) ten zuidoosten Za- leszcziky deed de vijand voor onze schuts graven twee mijnen in de lucht vliegen. De pogingen om den springtrechter te bezetten mislukte. Oostenrijksch-Hongaarsch- Italiaansche Oorlog. Uit Oostenrijksche bron. I)e artillerie gevechten aan het Tyroler zuid front duren voort. Twee Italiaan- sche kompagniën, die 's nachts tegen hel Monte San Michele poogden vooruit te komen, werden vernield. Uit Italiaansche bron ROME, 20 December 1915. In het Ledro-dal vielen in den namiddag van den 18 December de vijandelijke hoofd troepen ondersteund door een heftig artil lerievuur, onze stellingen op Monte Cocca ton noorde het Ledro-meer aan. Deze kwamen onder het vuur onzer troepen niet vooruit. Een aanval in de streek Milegrobe kwam niet verder. Op het overige front artillerie gevecht. Het vuur der vijandelijke artillerie trof enkel eenige woonhuizen. Uit Duitsche bron. In 't algemeen is de toestand onver anderd. Uit Oostenrijksche bron. Do vervolgingsgevechten tegen de Montenegrijnen, bracht gisteren eene nieuwe bestorming der vijandelijke stel lingen ten noorde van Berane. AGENDAS- ZAK-AGENDAS SCHEURKALENDERS VOOR 1916 te verkrijgen ten bureele van De Denderbode. Aalst. Haast U, de voorraad geraakt uitgeput. En de zonen van Frankrijk stoorden ook niet dat hoogheilige gebed tot hun beider Vader daarboven, ze luisterden eerbiedig naar dit lied van vroom geloof aan 't Kindje van Bethleheëm. En het begon opnieuw te sneeuwen... Heel zacht daalden de witte vlokken op de aarde, als weefden de witte nachtgeesten het nieuwe blanke tapijt waarop de Koning der Eeuwen zou komen over de wereld. Stil lag de aarde Een kanonschot daverde plots in de verte fluitend joegen de kogels door de lucht. En de kunstenaar - soldaat daalde af van den heuvel en legde zich terug in de holte.-. En hij zag naast hem den Parijsschen volks jongen, dood, de hand op het hart waar de kogel hem trof, en op zijn bleek gelaat een laatsten glimlach van zalige vrede... Ern. Claes. Dit verhaal is geen verdichtsel Die kun stenaar - soldaat hiet Henri Regnault, een der schoonste figuren, een der grootste kun stenaars die Frankrijk in de laatste helft der ige eeuw heeft opgeleverd.De meest gekende schilderijen van Henri Regnault zijn Le général Prim Judith et Holoferne maar vooral Salomé Dit laatste had aan den schilder 8000 fr. opgebracht, en werd onlangs dooreen Amerikaan aangekocht voor 480,000 fr. Hij verbleef in Span je toen de Fransch- Duitsche oorlog uitbrak. Onmiddellijk trok hij op ter verdediging van 't bedreigde vader land. Op Kerstnacht 1870 zong hij voor de brug van Suresnes, midden den kogelregen van den vijand, het kerstlied zooals hierboven verteld wordt. Den igcn Januari daaropvol gende trofhem de dood bij de verdediging van Buzenval. Hij was slechts zeven en twintig jaar oud!. Belangrijk Bericht. Binnen kort komt van de pers onze Jaarklapper Almanak van den Vlaamschen Haard voor het schrikkeljaar O. H. Jesus Christus 1916, op schoon kloek papier gedrukt, ruim 100 blz., inhoudende en die verkocht wordt aan 25 centiemen. Hij is bijzonder puik opgesteld en houdt eene menigte van ernstige en luimige verhalen in, die de lange win teravonden aangenaam en kort zullen maken. Een weerkundige die jaren lang, de zon en de maan en de sterren heeft bestudeerd, heeft zich dit jaar gelast met de weer-voorspellingen in den JAARKLAPPER die door iedereen graag zal worden gelezen. Bericht aan de liefhebbers Er is ook gezorgd voor keurige gedichten en de raadsel-vrienden zullen insge lijks hunne gading vinden in den GROOTEN RAAD SELPRITS- KAMP! Men zal er ook eene prachtverza meling van allerlei schoone en wijze spreuken in aantreffen, welke ont leend zijn aan de beroemdste geleer den, schrijvers en wijsgeeren van oude en latere tijden. Een echte goudmijn van levenswijsheid Kortom, al wie onzen almanak koopt, zal daarmee eenige prettige en gezellige uurtjes weten door te brengen Men vraagt verkoopers in alle gemeenten. Maandag, 20 December, kwam de zaak Nestor Wilraart en gezellen voor 't Be roepshof van Brussel. Als inleiding tot dit vernieuwd geding zullen wij onze le zers een kort verhaal geven van die zaak die in 1912 zooveel opspraak in ons land verwekte. In September 1912 verdween te Brussel een zekere heer L die een aantal titels, toebehoorende aan een ban kier der hoofdstad, had meegedaan. On der die titels waren ook 50 obligatiën van den ijzerenweg Gent-Terneuzen. Een aanhoudingsmandaat tegen L... uitge vaardigd mocht wederom ingetrokken worden, eenvoudig hierdoor dat de ban kier zijne klacht terugnam daar hij door L... voor 't geleden verlies vergoed was geworden. Na eenige dagen echter was L. gewaar geworden dat de titels van Gent-Terneuzen waardeloos waren en hij zond ze naar Brussel terug. De policie begon or in te snuffelen en stelde vast dat er op de 50 titels acht dezelfde nummers droegou als deze welke reeds uitgekeerd waren Het parket werd met de zaak bemoeid en een geheim onderzoek werd ingesteld. En 't voortgezet onderzoek; begon be langrijke uitslagen aan Jt daglicht te brengen. De valsehe titels waren zoojuist aangeslagen, toen het parket rond 20 Oc tober 1912 door een advokaat van Nes tor Wilmart verzocht werd dezen lieer wel te willen aanhooren. Nestor Wilmart was van het begonnen onderzoek op de hoogte gesteld en in zijne hoedanigheid van bestuurder-be heerder en voornaamste actionnair der maatschappij Ijzerenweg Gent-Terneu zen, meende hij het zynen plicht aan den heer onderzoeksrechter De Vos alle mo gelijke inlichtingen te verschaffen. Dit voorstel beviel het parket ten zeerste, want wie zou er ooit aan gaan denkeu den rijken seigneur van Morialmé ook maar een oogonblikje te verdenken, 's Anderdaags werd Nestor Wilmart door den heer onderzoeksrechter De Vos ontvangen. Deze steldohem van de reeds gedane vaststellingen op d'hoogte. De bestuurder-beheerder van Gent-Terneu zen betoonde echter geen de minste ver wondering. Dat is een misslag der bureelen, sprak hij bezadigd. Oh, die bedionden Men zou wel alles zelf moeten doen. Er moet noodzakelijk misslag in de nummering begaan zijn. De bureelen der maatschap pij staan wagenwijd open en ze zal de titels bij de aanbieding terug betalen. Nog altijd vol vertrouwen gaf de lieer De Vos zijne meening te kennen. Er zui len zeker nog meer misslagen begaan zijn. In 't belang der maatschappij en dei- geldschieters zal het 't best wezen die titels op te zoeken, raadde de lieer De Vos aan. En zoo ge wilt zullen w'ons te zamen naar de bureelen begeven. Daar er echter twee bureelen waren, een te Brussel Zeunelaan 111 en een to Gent, Frère Orbanlaan, 21, werd over eengekomen 's namiddags naar Gent te vertrekken. Toen de heer De Vos vertrekkensge- reed stond, kwam een jong advokaat Wilmart verontschuldigen. Hij was haas tig elders moeten gaan en zou 's ander daags terug zijn. De heer De Vos was een beetjo in zijne verwachtingen teleurgesteld. Ondertus- schen werd het onderzoek door de policie ijverig voortgezet. Te 5 uur 's namiddags i kende men reeds zes Brusselsche druk- i kers die titels voor Geut-Terneuzen had- j deu gedrukt, 's Anderdaags was er van Wilmart geen spoor te bemerken. In den avond was hij in auto naar eene onbe kende bestemming vertrokken. Dat gaf zware vermoedens, zooveel te meer daar intusschen reeds veel valsehe titels ont dekt waren. Een aanhoudingsmandaat werd uitge vaardigd, doch Wilmart kon zich gedu rende een merkelijken tijd in eene stad van Frankrijk verborgen houden. Einde lijk word hij gevat, uitgeleverd en dooi de korrectionneelo rechtbank van Brus sel veroordeeld. 't Is tegen dat vonnis dat er beroep in geslagen is. De kolossale aftroggelarij be droeg niet minder dan 40 millioen frank in valsehe obligatiën. •k Men weet dat in de zaak Wilmart oen oud medewerker der Chronique was be trokken, namelijk M. De Waechtor, Deze is echter sindsdien overleden. De zaak Wilmart werd uitgesteld tot 27 December. Een der advokaten, Mr Morichar, is weerhouden door de zittingen van het Assisenhof, die maandag begonnen en waar zaak van valschmunterij te behan delen is. De zaak der Valsehe Bankbriefjes. Maandag werd do zaak opgeroepen ten laste van Mathieu, van Elsone; Straessler Arnold, van Laeken; Coulonval Alfons, van Elsene; Jan Liess, van Brussel; Vic tor Regnier, genaamd baron Roesch do St. Sauveur, van Brussel; Marie-Jozef dc Chauveheid en Jozef Thomas, van Brus sel. Allen worden beticht van briefjes van 1 en 2 frank van de Nationale Bank te hebben nagemaakt en uitgegeven. Cha- bot Straessler en Coulonval maakten voor 8000 frank biljetten van 1 frank. Liess verkocht briefjes van 1 fr. aan Regnier voor 50 een timen en ook Chau veheid behoorde al spoedig tot de uitge versbende. De zitting van maandag was weinig belangrijk- ©©©©©©0©©©©©©©© Verkrijgbaar ten bureele van de DENDERBODE, 3i, Korte Zout- straat, Aalst voor 1916. Prijs o,5o. Wie eenige genoeglijke uren, zoowel in ernst als in luim wil doorbrengen, koopt dien almanak. Slechts nog eenige exemplaren zijn verkrijgbaar. ©©©©©©©Ö©Q©©GG© Op den Balkan De kiezingen in Griekeland. De bijzondere briefwisselaar der Cor- riere della Sera meldt uit Athene Do Grieksche kiezingen zijn Zondag kalm en zonder strijd begonnen. Men voorziet dat er min kiezers dan laastst aan de stem ming zullen deelnemen.De Venizolistische pers verlangt van hare partijgangers de onthouding, en beweert dat de Turken en de Bulgaren de Grieksche grenzen zullen oversell rijden, iets wat door de tegen overgestelde pers bestreden wordt. In datum 20 December wordt uit Athene gemeld, dat de partijgangers van Gunaris oogenschijulijk oene sterke meerderheid bekomen. Te Athene en in den Pireus wonnen zij 15 zetels. Te Athene en in eenige andere centers werd de oproep der pers van Venizelos tot de onthouding, gevolgd. Op het land was de stemmenofithouding niet bijzonder groot. Te Salonika. Uit Londen wordt gemeld dat, trots het Grieksche protest, de verbondenen verder Salonika verstolken. Onder be schutting van den dikken mist en der oorlogsvaartuigen, wordt aldaar een sterk leger der Entente samengetrokken. In de Japaansche Kamer. Reuter meldt uit Tokio De oppositie bracht in de Kamer een voorstel voor, strekkende tot in beschuldigingstelling der regeering. Terwijl de eerste-minister eene redevoering uitsprak, gaf een oppo sitielid, hem eenen slag op den arm. Do policie kwam tusschen. De minister sloot zijne rede onder den uitbundigen bijval der Kamer, en het voorstel van inbeschuldigingstelling der regeering werd met groote meerderheid verworpen. Dejapansche minister van oorlog afgetreden Aan de Baseier Nachrichten wordt uit Tokio bericht dat de Japansche minister van Oorlog generaal Oka is afgetreden, om reden der vermindering van de oorlogsbegrooling. Generaal Osima zou tot opvolger van generaal Oka zijn j benoemd. De Engelsche adelstand in den oorlsg. Volgens het Engelsche adeldomregister zijn tot thans toe 800 Engelsche pairs op het slagveld gevallen. In meer dan 200 gevallen werd daardoor de erfelijke opvolging veranderd. In sommige geval len veranderde hot opvolgingsrecht voor denzelfden titel tot tweemaal toe. Ver scheidene titels zijn gansch vervallen. 10 0/0 der gesneuvelden waren officieren in den adelstand. De Amerikaansche vredes-omreis. Uit Christiana wordt gemeld dat d« stoomer Oscar II - hebbende aan boord de deelnemers van de vredes-omreis op touw gezet door den Amerikaanschen miljonair Honry Ford, Zaterdag namid dag te Christiansand-liaven is aangeko men. Zondag morgend kwam de vredes expeditie te Christianin aan. De deelne mers blijven daar tot heden morgend en reizen dan in twee groepen verder naar Stockholm en Kopenhagen en ten slotte naar don Haag. Italiaansche generaal gevallen. De - Corrière dolle Sera bericht dat generaal Berardi aan den Karst den 15 December door granaatsplinters erg werd gekwetst en kort nadien aan zijne won den bezweek. Handelsbriefwisseling met Holland (Handelskamer van Gent). Bericht (ter verwittiging). De afzenders van brieven voor Holland worden nogmaals aanzocht zich te ge dragen naar de volgende voorschriften 1° Niet de minste perooonl/jhe brief wisseling aan hunne handelsbrieven te voegen, zooals inlichtingen over de ge- zondhoid,overbodige beleefdheidsvormen, enz., enz. Enkel de gewoonlijke einds- vorm wordt toegelaten. 2° Op de keerzijde des omslags do naam en het adres van den afzender aan to duiden. De brieven welke aan de voor schriften niet voldoen zullen niet aan vaard worden. De kortste Dag. De sterrokundige winter begint bij ons den 22 December, om 22 ure 17 m. Do langste dag is 18 uren 6 ra. en de kortste 9 uren 19 m. dat maakt dus een verschil van 8 uren 47 minuten.Tusschen den morgen en den avond, indien wij ons bepalen bij de uren der zon. zien wij dat de duur van den dag den 22 December slechts 7 uren 56 ra. is. Tusschen dezen dag en het Nieuwjaar lengen de dagen slechts vier minuten, maar in Januari stijgt zulks reeds tot een uur. Begraving der slachtoffers van de ontploffing te Gravelle. De begraving der slachtoffers van de Belgische buskruitfabriek heeft met de grootste plechtigheid te Le Havre plaats gehad. Eeue rei vau honderd en een kisten toog naar het kerkhof. In de kerk sprak Mgr Delestré eene zielroerende lijkrede. De tweede nota aan Oostenrijk- Hongarië. De tweede nota aan Oostenrijk-Honga- rië over het Anconageval is maandag waarschijnlijk afgezonden geworden. De nota trekt niets in van de vorde ringen in de eerste nota vermeld en geeft meer bijzonderheden over het Ancona- geschil Men weot nog niet of Oostenrijk aan de eischen der Vereenigdo Staten zal toegeven, doch te Washington wordt oene afbreuk met de Centrale mogendhe den verwacht. Tak Aalst. Prachtig Kunstfeest Op Zondag 9 Januari, om half acht uren (torenklok) van den avond, geeft deze yereeniging ter Stedelijke Schouw burg, een Prachtig Kunstfeest, ten voordeele onzer Aalstersche krijgsgevan genen in Duitsckland. Prijzen der plaatsen Voorbehouden2 frank. Eerste rang 1 frank. Tweede rang 50 centiemen. Hel programma bestaande uit klavier- spel, snarenmuziek, zang en declamatie, is aldus samengesteld dat het een waar kunst festijn voor al de liefhebbers zal zijn. Ook zullen dezen er aanhouden in groot getal op te komen, aldus het edel en monschlievend werk van Tak Aalst, ten voordeele onzer jongens, steunend en vruchtbaar makend. Burgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten Mannelijk geslacht 8 ),fi Vrouwelijk 8 Huwelijken. A. Schollaort, twijndor met V. Van den Brerapt, twijnder. Ovorlydens. L. Vermeir, man Getteman. vleesch- houwer 41 jaar Roozem a rijnstraat. M. Van Lier-de, weduwe Van Mol, zon der beroep 09 jaar Groenst raatM. De Landsheere, vrouw Cornand zonder be roep 45 jaar Burchtstraat. B. De Neef,

De Denderbode | 1915 | | pagina 2