BussIsgd- Diiitscne Oorlog. OORLOGSBERICHTEN. Napoleons Winterveld- tochtin Rusland, in 1812. Wie is de moordenaar Servlscüe-Oosteqrl]ksc&e oorlog. De snijd om de Dardanelles. Algemeen Neileriaqdscli Mond Een en ander SMlSIÏliWS» in België en Frankrijk Ilaliaansche Oorlog. Belangrijk Bericht. Geestelijk nieuws. Kerkelijk nieuws- Zondagrust. Fotografie I B. WILLEMSEN waardoor het in opbrengst zoowel als in hoedanigheid zoude te wenschen la ten. Wij nemen aan dat de fruitboomen, om eenen goeden jaarli.ikschen fruitoogst op te leveren, per oppervlakte door het wortelnet doorloopen, minstens eeue ge lijke bemesting behoeven als de eigen lijke landbouwgewassen der groote kui tuur, doch, aangezien van de boom gaardweiden eveneens eene weelderige grasvoortbrengt gevergd wordt, zal daarvan natuurlijk rekening dienen ge houden te worden voor de hoeveelheid toe te dienen meststoffen vast te stellen. Wij raden bijgevolg aan gedurende den winter 1000 kgr. kaïniet en evenwel fosfaat Bernard per hectare uit te strooi en. Wordt eenige dagen vóór of na dezer uitstrooiïng eens duchtig gebeerd, dan zullen de fruitboomen alles hebben wat zij behoeven, en de grond zal be dekt worden door eene dichte geslotene graszode, die gedurig ouder de tanden der dieren zal voortgroeien. Men vergete niet zoo vroeg mogelijk na den winter de zode met eene ijzeren eg goed open te scheuren de uitge strooide meststoffen worden er door in gedekt, lucht en warmte kunnen indrin gen, de mossen worden vernietigd, enz. Praktijker. ©❖©❖©❖©♦♦♦©❖©❖©❖O Te lezen in dit nummer ons nieuw mengelwerk Historisch Verhaal Uit Duitsche bron. BERLIJN, 5 Januari 1916.Artillerie en mijnengevechten op verschillende plaatsen van 't front. Uit Fransche bron PARIJS, 6 Januari 1916. Ambtelijk bericht van 4 Januari 1916. Geene voorvallen van beteekenis in den afge- loopen nacht. Gisteren avond vernietigde onze artillerie aan de grenzen van Andéchy in de streek Roye een huis, waarin machinegeweeren waren onder gebracht. Avondbericht. In Artesië veroor zaakte onze artillerie vijandelijke arbei ders in den sektor van Thélus ver liezen. Ten noordo van Arras richte onze batterijen een hevig vuur op duit sche troepen welke men in de voorsteden van Roye bemerkte.In de Vogezen werk zaam vuur op de vijandelijke werken in de streek Valschweilor, ten noord-weste Altkirch. Uit Belgische bron Na een rustige nacht werd het artil lerievuur in de streek Dixmuide en Prat- sc.her terug hevig begonnen. In den loop van den morgend bommeugevecht. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 5 Januari 1916. Onze troepen in Oost-Galicien vochten aan de grenzen der Buckovina ook gisteren zegepralend. Aan het Bessarabische front zette de vijand, in de eerste namiddag stonden opnieuw met sterk geschutvuur het gevecht aan. Zgn infanterie aanval (II® Vervolg.) Den volgenden morgen, bij het aan breken van den dag, terwijl zijn vriend nog in diepen slaap lag, ver trok Bertin met den geneesheer we der naar Athene, na zich in het huis van den wijngaardenier bij de sol daten te hebben gevoegd, onder wier hoede zij de reis maakten. Den volgenden dag bevond Bertin zich aan boord van ae stoomboot op weg naar Engeland, Arme Beaucourtzegde hij tot zich zelve, toen hij tegen de ver schansing ieunde, en de kusten van Griekenland uit het oog verloor. Het avontuur is nog niet ten einde het schijnt mij toe, dat hem nog meer te wachten staat. Niets zou mij hebben bewogen, hem te verlaten, ware het niet dat mijne moeder zoo dringend naar mij verlangde. Maar hij heeft zijnen be diende bij zich. Die Lepage is een edel mensch, wie hij ook zijn moge en toch kan ik eenen zekeren angst niet van mij zetten. Ik zou wel eens willen weten, hoe dit avontuur voor Beaucourt zal afloopen. De ziekte van Alfred Beaucourt duurde weken voort, en meer dan eens was de oude Sara beducht, dat zij noodlottig zou afloopen. werd wederom gericht tegen onze stel- liugen bij Toborontz en der rijksgrens ten ooste van Rarancze. De aanvaller trok stellingswijze, in acht gelederen, tegen onze linien vooruit. Zijne kolom men braken voor onze hindernissen, de meest echter vroeger, met groote ver liezen te samen. Ook de aanvallen der Russen op de brugschans van Uscyczko en in de streek Jazlowyce onderging het zelfde lot. Verder ten noorde geen mel denswaardige gebeurtenissen. Uit Russische bron St. PETERSBURG, 5 Januari 1916.— Ambtelijk bericht van Dijnsdag avond. De duitschers poogden in de streek Elisenhof (vijf kilometer ten weste Len- newaden) de Duna over te trekken. Uit Duitsche bron. Toestand onveranderd. Uit Oostenrijksche bron. Geene verandering; Uit Fransche bron Bulgaarsche afdeelingen plunderden eenige dorpen aan de Grieksche grens. Van het overige front is niets te melden. Oostenrijksch-Hongaarsch- Uit Oostenrijksche bron. Ingevolge beter vergezicht was de artillerie bedrijvigheid op geheel het Kustenlandsch front levendiger. In het Krn-gebied, naraentlijk bij Oslavijakwam het tot de grootste hevigheid.Een nieuwe aanval op de door onze troepen genomen graven ten noorde Colje en een hand granaten aanval op onze stellingen ten noorde van den Monte san Michele wer den afgewezen. Uit Italiaansche bron ROME 4 Januari 1916. In het ge bied van Riva bezetteden onze troepen na zorgvuldige artillerie voorbereiding nieuwe, hooger gelegen stellingen op de steile hellingen van Blacesa aan de Rochetta. Na eene korte maar hevigen kamp bezetten wij twee schutsgraveu op de hellingen van hel Monte Sperone. In het Karstgebied drong in den sektor van Monfalcone eene onzer afdeelingen uit hare schutsgraven vooruit, maakte plots een sprong naar voor en bezette een nieuwe vooruitgeschoven stelling waar zij zich verschanste. Uit Turksche bron CONSTANTINOPEL, 4 Januari 1916. Het hoofdkwartier meldt Aan het Irak-front werden alle poo gingen door de bij Ali Garby zich bevin dende vijandelijke afdeelingen, aan de troepen te Kut-el-Amara te hulp te komen afgewezen. Aan het Kaukasus front, op den linken vleugel ontzettend infanterie en artillerievuur. Anders niets. Aan het Dardanellenfront, slingerde een torpedoboot in den nacht van 2 tot 3 Januari eenige schoten in de richting van Ari-Burnu en trok zich dan terug. Bij Seddil-Bahr beschoot onze artillerie tot 's morgens de stellingen des vijands en zijn kamp tusschen Seddill-Bahr en Teke-Burun. Dezen nacht beschoot een kruisser en den 2 Januari twee kruissers te vergeefs een tijdlang onze stellingen, 's Namiddags heropende de vijandelijke artillerie plotselings het vuur tegen ons centrum en linken vleugel. Onze artil lerie antwoordden krachtig, 's Voormid dags beschoten onze kustenbatterijen met tusschenpoozen de landingsplaatsen van Seddill-Bahr en Tek-eBurnu. Het lijden van den ongelukkigen jonkman was verschrikkelijk en op zekeren dag dat de huishoudster en Phillippe zich zeer bedroefden hem geene hulp te kunnen bieden, begaf Softe, na haren vader vertol gevraagd te hebben, zich naar het ziekbed van den jongen vreemdeling om hem hare zorgen toe te wijden. Zij las hem wat voor of zong de eene of andere ballade om hem te verstrooien. Mijnheer Lepage zag met leedwe zen Softe hare zorgen wijden aan hunnen noodlottigen gast. Na hiero ver eens goed te hebben nagedacht, vroeg hij zich toch af, welk kwaad er in gelegen was. -- De vrouwen zijn geboren liefde zusters, dacht hij, en dan, zij heeft Leondari wel opgepast. Wij hebben dien jongen Fransehman onder ons dak opgenomen, wij zullen onzen plicht doe* en het overige aan den wil van God overlaten. Waren Sara en Philippe niet altijd bij hem,het zou niet gebeuren. Het was in den loop van Juni, dat Alfred Beaucourt in vrijheid was ge steld geworden en 't was eerst in September, dat hij het gebruik zijner beenen terugkreeg. .Zijne jeugd en sterk gestel hadden eindelijk de ziekte overwonnen, De dag waarop hij, leunende op Philippe, zijne kamer kon verlaten, De Jaarklapper en Almanak van den Vlaamschen Haard voor het schrikkeljaar O. H. Jesus Christus 1916, op schoon kloek papier ge drukt, is verschenen en is ver krijgbaar ten onze bureele en bij onze verkoopers aan den prijs van 0.25 centiemen. Hij is bijzonder puik opgesteld en houdt eene menigte van ernstige en luimige verhalen in, die de lange win teravonden aangenaam en kort zullen maken. Een weerkundige die jaren lang, de zon en de maan en de sterren heeft bestudeerd, heeft zich dit jaar gelast met de weer-voorspellingen in den "JAARKLAPPER - die door iedereen graag zal worden gelezen. Bericht aan de liefhebbers Er is ook gezorgd voor keurige gedichten en de raadsel-vrienden zullen insge lijks hunne gading vinden in den GROOTEN RAADSEL PRIJS KAMP Men zal er ook eene pracht-verza meling van allerlei schoone en wijze spreuken in aantreffen, welke ont leend zijn aan de beroemdste geleer den, schrijvers en wijsgeeren van oude en latere tijden. Een echte goudmijn van levenswijsheid Kortom, al wie onzen almanak koopt, zal daarmee eenige prettige en gezellige uurtjes weten door te brengen Men vraagt verkoopers in alle gemeenten. lo der zuivere winst is ten profijte der Krijgsgevangenen in Duitschland Tak Aalst. Prachtig Kunstfeest Op Zondag 9 Januari, om half vijf uren (torenklok) van den jjvond, geeft deze vereeniging ter Stedolijke Schouw burg, een Prachtig Kunstfeestten voordeele onzer Aalstersche krijgsgevan genen in Duitschland. Prijzen der plaatsen Voorbehouden2 frank. Eerste rang 1 frank. Tioeede rang 50 centiemen. Het programma bestaande uit klavier- spel, snarenmuziek, zang en declamatie, is aldus samengesteld dat het een waar kunst-festijn voor al de liefhebbers zal zijn. Ook zullen dezen er aanhouden in groot getal op te komen, aldus het edel en menschlievend werk van Tak Aalst, ten voordeele onzer jongens, steunend en vruchtbaar makend. De H. Stoel en de oorlog. De Osservatore Romano »- het offi cieel orgaan van het Valikaan schrijft Eenige hladen hebben bijzonderheden vermeld, nopens de pogingen die de Paus zoogezegd zou aanwenden ten gunste van de vrede, evenals over zekere woor den die de Heilige Vader zou gesproken hebben onder andere Indien de Entent mogendheden ertoe geneigd waren, dan konden de vredesonderhandeling van morgen af beginnen Wij kunnen ver zekeren dat deze berichten evenals de melding, als zou kardinaal Hartmann aan den Paus het voorgesteld hebben het toekomstig vredeskongres voor te zitten, van allen grond ontbloot zgn. om zich naar de eetzaal te begeven, was een ware feestdag. De zaal was met bloemen getooid en Sara had, in hare blijdschap, hare beste gerechten voor het noenmaal gereed gemaakt. Sofie's gelaat straalde van vreugd en zelfs haar vader deelde in de alge- meene opgeruimdheid. De krachten van Alfred kwamen met den dag bij, en zijn herstel vor derde met snelle schreden. Hij bracht twee geheele uren in den tuin door, en des avonds zongen de jonge lieden samen, of lazen eenig belangwekkend werk. Zij ontwaarden, dat hun smaak en hunne gedachten wonderlijk over eenstemden. De graaf, die al dadelijk een wezen lijke bewondering voor het meisje had opgevat, was haar met de leven digste genegenheid toegedaan. Hij had slechts eene vurige begeerte meer, namelijk den gelukkigen echt genoot van de lieftallige Softe te wor den. Op zekeren avond, dat zij te zamen op het terras wandelden, sprak hij ook tot haar Softe, ik ben nu geheel hersteld en mijne gezondheid laat niet meer te wenschen over. Het is nu reeds vier maanden, dat ik onder uw dak ben gehuisvestwaarlijk het is meer dan tijd, dat ik een einde maak aan eene gastvrijheid, waarvan ik misbruik heb gemaakt, wel is waar zonder opzet, Een oproep van generaal Moschopulos. Generaal Moschopulos, de bevelhebber van hot derde Grieksche legerkorps te Salonika, heeft eene proklamatie gericht aan de troepen, waarin wordt gezegd dat Griekenland zijne zonen te wapen heeft geroepen, daar het door eeuwenoude vijanden omgeven is Niet een enkele zal aarzelen wanneer de koning zich wede rom aan de spits van het leger plaatst, de aanspraken van het vaderland te steunen. Griekenland en het Vierverbond. De onderhandelingen tusschen Grie kenland en het Vierverbond wegens eene leening van 40 miljoen frank werden hernomen. Serviërs aan het Suez-kanaal. Havas-agentscbap bericht, dat de over blijvende Servische legermacht door de Engelschen wordt uitgerust en naar Egypte zal gezonden worden voor de verdedigheid van het kanaal van Seuz. Is zooeven verschenen Klein Litur gisch kalender,ten dienste der geloovigen van het bisdom Gent. Prijs 25 centiemen. Warm aanbevolen. Verkrijgbaar ten bureele dezes, 31, Korte Zoutstraat. De nieuwe bisschop van Door- nijk. Maandag 27 December had te Doornijk de plechtige wijding plaats van Mgr Crooy, de nieuwe bisschop van Doornijk. De plechtigheid had plaats in de hoofd kerk, om 10 ure 's morgends, en was voorgezeten door Zijne Emminentie kar dinaal Mercier, aartsbisschop van Mec.he- lcn. De bisschoppen van Luik en Namen woonden insgelijks de plechtigheid bij. Aan onze geachte Medeburgers. In den schoot van het Hulp- en Voe- dingscomiteit onzer stad, dat samenge steld is uit de volgende Heeren Baron Lodewijk de Bethune, Voorzit ter Karei De Wolf, Bestuurder-Schat bewaarder Petrus Van Schuylenberg, verslaggever Joseph Courleaux, schrij ver Leden MM. Jaak Van den Bergh, dd. Burgemeester, Moyersoon, De Wolf, De Hert, I)i' Bauwens, schepenen,De Windt, Van der Veurst, Vincent, Kelders, Eemans, De Stobbeleir, Van Landuyt, Van Caelenbergh, Limbourg, Eeman advokaat, Hanssens, De Backer, Wailly, Nichels, Bocqué, Flips, De Pelsmaeker, Miserez en de Heeren Onderpastoors De Mets, Demeester en Van Gromphaut is er een nieuw werk gesticht, dat voor doel heeft de inwoners der stad die niet in toepassing vallen van het Nationaal Werkloozenfonds, dus voor den oogen- blik moeten leven met den Stedelijken onderstand, 't zij 2 kilos brood, 3 kilos aardappels, 112 liter soep, per week en per hoofd, ons doel is zeggen we, die personen eene geldelijke ondersteuning per week te laten genieten. We moeten er niet op aandringen, dat dit nieuw werk geroepen is om eene edele taak te vervullen en hierom hopen we, dat onze milddadige bevolking, ons haren steun zal willen verleenen. Ten einde den gang van ons onder- steuningswerk aan liet publiek te laten kennen, zal maandelijks de bilan open baar en de inschrijvingen van minstens twee franken per maand bekend gemaakt worden. Bij de niet inschrijvers zal er weke lijks eene geslotene bus aangeboden worden. voegde hij er met eenen droefgeesti- gen glimlach bij. Ik ga dus naar mijn land terugkeeren, maar voor mijn vertrek, moet ik eene openbaring doen, welke mij nacht en dag bezig houdt. Softe, ik bemin u.., Sta mij toe dat ik u een leven toewijde, dat gij tweemaal gered hebt... Softe be loof mij mijne vrouw te worden. Softe zag droomend naar den grond. Eene wonderlijk stormachtige muziek ruischte en bruischte in hare ooren, die langzamer zwakker werd en overging in de lieflijkste melodiën, om eindelijk slechts zachte, hemel- sche akkoorden te doen naklinken, als omzweefde haar een koor van engelen met betooverend gezang. Zijne ernstige woorden drongen diep in hare ziel en deden iedere snaar van haar hart van weelde trillen. Zij was geheel gelukkig in zaligheid en ver gat alles om zich heen. Blozend keerde zij haar gelaat naar hem, maar hare blikken bleven ter neergeslagen. Alfred zag die verlegenheid, en begreep haar stilzwijgen en voorbe houd Op hetzelfde oogenblik hoorde men voetstappen binnen het huis Ach dat is mijn vader riep mejufter Lepage, ik had vergeten Vergeten, wat Softe? Komaan, laat ons binnengaan om hem te zeg gen... Wij verhopen dus een goed onthaal en verwittigen van nu af onze achtbare in schrijvers en inschrgfsters, dat ze eene kaart als inschrijver zullen ontvangen, waarvan ze gebruik naar beliefte kun nen maken. Het Bestuur van hel nieuw werk L'CEUVRE DU SOU M. Octaaf Limbourg, schatbewaarder. Ledeu MM. Eeman Frans, Van Cae lenbergh Robert, Van der Veurst Gustaaf Hanssens Jozef, Nichels Alfred. Zondag namiddag zijn, in den win kel vanM. Louis Boone, Leopoldstraat, vier paren schoenen gestolen. Do dief of diefegge liet niet het minste spoor achter Verleden maandag bevond zich de voddenkoopsier Melanie V. H., wonende Ajuinveld, volgens loffelijke gewoonte, in smoordronken toestand. Na tegen baren echtgenoot een hevig krakeel uit gelokt te hebben,ging zij tot daden over. Zij greep een houwmes en bracht er haar man een geweldigen slag mede toe op het hoofd. Deze zakte badend in zijn bloed neer. De politie werd ontboden. De wonden van den gekwetste werden op het policiebureel toegenaaid. 's Avonds ronds 8 ure werd de voddenkoopster aan gehouden en opgesloten. Het houwmes is aangeslagen ter beschikking van het gerecht - Twee jonge kereltjes van 16 a 17 jaren, hebben van den wagen van Alf. Coppens, Koolstraat, 5 pakken gestolen. Wij verstaan niet, hoe de voerraans niet meer oplettend worden, na al die ont vreemdingen ten hunnen nadeelo ge pleegd Ter gelegenheid van Nieuwjaar hadden de echtgenooten R. V. de B., wonende alhier Moorselbaan, zich een ferm stuk in de kraag gedronken. In dezen toestand gingen zij een ouden wrok koelen bij hunnen gebuur, die rechtover hunne woning huisi.De zatte echtelingen verbrijzelden bij De Witte al de venster ramen en een dertiental ruilen. De hulp eens dokters moest worden ingeroepen, die vrouw R. verzorgde, wier polsen, door het breken der ruiten, erg gekwetst waren. Proces-verbaal is opgesteld. Burgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten Mannelijk geslacht 4).9 Vrouwelijk 8 Huwelijken. F. Klinkenborg, bediende met V. Van den Steen, modemaakster. F. Corbe- sier, werkman met E. Van dor Moirsch, twijnster. Overlijdens. B. Van der Haegen, verwer, 18 jaar St Jobstraat. - T. Do Brucker, vrouw De Meersman, zonder beroep 75 jaar Koolstraat. P. Rennoboog, man Mal- lefroy, grondwerker 47 jaar Gasthuis straat. M. I)e Neef, zonder beroep 26 jaar Gasthuisstraat. M. Geeraert, vrouw Van Acker zonder beroep 41 jaar Duivekeetstraat. 1 kind onder de 7 jaren. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende apotheek, Zondag 9 Januari M Van Caelenbergh, Leopoldstraat. BOTERMARKT. •Kunst Portretten en andere. Matige prijzen Neen, neen ik kan helaas hem niet verlaten, hij heeft niemand dan mij op de wereld. Ik wilde u niet van hem schei den, mijne vriendin, riep Alfred ik acht hem, ik bewonder hem, ik bemin hem ook Hij zal mijnen vader zijn, hij zal ons naar Frankrijk vergezel len. Hij haat dat land, en hij zou liever sterven dan het land te gaan bewonen. Ik geloof toch, dat hij geboren Fransehman is, hij kan het land niet haten, dat hem heeft zien geboren worden. Softe, gij bedriegt u dus. Uw vader is nog jong, hij is een man van groot verstand, die zich niet al- zoo in de afzondering moet begraven Kom, wij gaan naar hem toe. Hij nam Sofie's arm onder den zijne en zij gingen samen naar de zaal. Mijnheer Lepage zat aan zijne lees tafel met een opengeslagen boek voor zich. Hij hief het hoofd op en den graaf met zijne dochter ziende bin nentreden, las hij in hunne blikken het gelukkige geheim, dat zij hem kwa men toevertrouwen. Deze ontdek king scheen hem te doen verstommen. Een doodsbleek overtoog zijn gelaat en met eene diepe ontzetting staarde hij het jonge paar aan. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1916 | | pagina 2