SussisGti- DuitSGtie Oorlog. Oorlog In Meye Wie is de moordenaar Oorlog in den Balkan De Luchtoorlog. Op den Balkan Een en ander Italiaansche Oorlog. straat Rijssel ton zuide Thélus en veroor zaakte eenen brand welke door ontplof fingen werd gevolgd. Tusschen Avre en Oise richten onze batterijen hun vuur op de duitsche schutsengraven bij Beuvraig- nes en Fresnières en beschoten transpor ten in de streek Lassigny. Verder aan houdend geschulsvuur op de vijandelijke werken bij Beoulwe en Cholerafarm noorderlyk de Aisne alsook ten ooste St Dié in de streek van la Fave. Artillerie gevechten onmiddelijk ten zuide van Dixmuide. Op al de andere punten van het Bel gisch front heerscht rust. Uit Engelsche bron LONDEN, 1 Februari 1916. Eene afdeeling drong des nachts in de duitsche schutsgraven aan den weg van Kcmmel naar Wijlschaete. Deze schutsgraven waren vol menschen. 30 vijanden werden gedood, 2 gevangen genomen en twee machinegeweeren vernietigd.De artillerie toonde den ganschen dag hij Fricourt, ten noorde Loos en ten noorde Wulver- ghein levendige bedrijvigheid. Londen, 2 Februari 1916. Generaal Haig bericht Onze artillerie beschoot verschillende stellingen der duitschen linien tusschen Inère en de Somme. Bijderzijdige artillerie bedrijvigheid in de streek Wulverghem en aan den weg naar Meenen. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 2 Februari, 1916. - Eene sterke russischo afdeeling werd van duit sche grenskommandos aan de Wiezielu- cha ten zuide Kucheka Wola, tusschen Stochod en Styr, aangevallen en in de pan pehakt. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 2 Februari 1916. Voor de brugschanzen ten noordweste van Usciesko werd de vijand gedwongen door eenon mijnen aanval de voorste loopgra ven te verlaten. Op liet overige noord-oost front pa- trouillen gevechten. Uit Russische bron St. PETERSBURG, 2 Februari 1916. Het artillerie gevecht in de streek van Riga duurde gisteren nog den ganschen dag levendig voort. Bij Oger beschoot de vijand heftig onze stellingen met infan terie en machinegeweren. Ten zuid-ooste van het slot Kokkenhusen stroomop waarts Friederichstad poogde eene duit sche afdeeling in sneeuwkleedij bij Glauenhof, 6, 5, kilometer zuid-oostelijk Kokkenhusen, het ijs der Duna open te rijgen. Zij werden door ons vuur verwij derd. In de streek van Goduzischky, 26 kilometer ton ooste van Swenzjany, be legden onze vliegeniers leger-treins en eenen ij zere weg trein des vijands met bommen. Aan hot Narocz-moer gebruik ten de duitschers schooten van groot kaliber die eigenaardige gasson inhiel den. In de séktor van generaal Ivanoff kan gevolgrijko bedrijvigheid onzer artil lerie aan de Strypa en in Galicien gemeld worden evenals het afslagen van eenen aanval gemaakt door eenige vijandelijke groepen bij een woud je ten noorde Buc- zacz. Oostenrijksch - Hongaarsch- Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 2 Februari 1916. In het Suganadal werden ten westen van Ron- oegno verscheidene aanvalllen van een italiaansch bataillon afgewezen op de helling van het Col-di-Lana werd eene vijandelijke sappenslelling in handgemeen genoraeen, men deed ze springen. Aan het Izonzo front artilleriege vechten. (i5* Vervolg.) Ziet mijnheer, de schuilplaats der roo- vers in deze streek is eene natuurlijke vesting. Leondari houdt zich ieder jaar gedurende verscheidene maanden hier op en trekt weer af, zoodra er gevaar dreigt of de zaken slecht worden. Giste ren avond ontmoette ik een van zijne manschappen, die hij als spion had uitge zonden, om te zien of de streek veilig is. Hij is de zoon van eenen mijner oude vrienden en de« lde mij mede, dat de roovers gedurende den geheelen zomer ontevreden en bezorgd waren geweest, omdat het meisje hunne schuilplaats kent. Zij weigeren naar deze streek terug te keeren tot dat Leondari hun beloofd had, maatregelen te nemen, dat het meisje niet meer in staat zou zijn hun schade te berokkenen. De geheele bende is niet ver meer af; zij zal van dezen nacht in haar hol aankomen. De graaf verschrikte. De overtuiging dat Sotie groot gevaar liep, bracht hem in de verzoeking om terug te keeren. Na een rijp overleg besloot hij echter zijne reis te vervolgen en eenige oogen- blikken later was de kleine troep op weg en kwam zonder verhindering tegen den avond te Athene aan. Alfred bracht een bezoek bij den Fran- schen konsul, die hem geluk wenschte Uit Italiaansche bron ROME. 2 Februari 1916. Op den Opper Cordevole levendig artillerieduel in de streek van Livinalongo. In het Flilscher bekken wierpen wij vijandelijke afdoolingen welke onze stellingen ten zuide des bergs Rombon trachten te naderen, terug. Aan het Izonzo front wierp de vijandelijke artillerie eenige granaten op de spoorwegstatie van Cor- mons en in de streek van Moraro. die eenige slachtoffers onder de bevolking vorderden. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 2 Februari 1916. Onze vliegers bemerkten in de haven- aanlagen van Saloniki ^roole branden, die blijkbaar door onze luchtschepenaan- val veroorzaakt werden. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 2 Februari 1916. In Albanian wonnen onze voorposten zon der gevecht den zuid oever der Mati rivier. In Montenegro volkomen rustig geene bezondere gebeurtenissen. Uit Turksche bron Aan het Kaukasus front werd een vijandelijk batallon, dat een onzer voor posten van het centrum aanviel, met een verlies aan dooden en gewonden terug geslagen. Aan de overige fronten geen verandering. Luchtaanvallen op Parijs. Havas-agentschap meldt over eenen aanval van luchtschepen op Parijs, Za terdag avond Rond 9 ure 's avonds werd bericht dat een Zeppelin naar Parijs in aantocht was. Oogenblikkelijk werd hot alarm gegeven en spoedig waren alle voorzorgsmaatre gelen genomen. Weinige minuten nadien was de stad volkomen in liet duister. Met zoeklichten werd gansch het uitspansel onderzocht in alle richtingen. De onder-staatssekretaris, die de lucht vaart in zijne bevoegdheid heeft, begaf zich met zijnen kabinets-overste onver wijld naar Le Bourget. De pompiers re den door de voornaamste straten en maakten bij middel van hoornsignalen de bewoners opmerkzaam op het naken de gevaar. Men bemerkte weldra boven de stad de bewegingen der vliegtuigen van 't eskader, dat voor opdracht heeft, de stad Parijs te beschermen. De projektors zochten nog immer het hemelruim af, en de talrijke wandelaars op de boulevards volgden met nieuws gierige blikken dc lichtstralen. De be weging in de straten werd zeer druk, bijzonder wanneer om 11 uur de schouw- burgvertooningen ten einde liepen, die trots de alarmseinen niet werden onder broken. Omstreeks 1 i ure hoorde men vcrschei- deno ontploffingen als donderslagen. Bommen waren afgeworpen, en hadden talrijke slachtoffers gemaakt. Op een zeker punt dor stad vielen 15 slachtoffers. Op eene andere plaats wer den een man, drie vrouwen en twee kin deren gedood, Elders word een huis getroffen en hier ook waren verscheidene slachtoffers te betreuren. Hier en daar in de stad werd min of meer stoffelijke schade aan- goricht. De dichte mist die tot eene hoog te van 700 lot 800 meters boven de stad hing, verhinderde zeer de werking der zoeklichten en der afweerkanonncn. met zijne ontsnapping uit de handen der bandieten en hem uitnoodigde om eenige dagen in Athene te blijven, hem vertel lende dat hij de held van den dag was geworden. Maar dewijl de graaf, die verlangde zoo spoedig mogelijk naar zijn land terug te keeren, vernomen had, dat eene Oostenrijksche boot stoom maakte naar Triest, nam hij daarop plaats en verliet den volgenden morgen de hoofd stad van Griekenland na vooraf Sofie's vader gemeld te hebben in welk gevaar zij verkeerden. Den avond van den dag waarop Alfred Beaucourt zich van haar scheide, wan delde Sofie Lepage treurend in haren tuin, zich te vergeefs afvragend, wat toch dat noodlottig geheim mocht zijn, dat haar tot eene eeuwige echteloosheid doemde en om zoo te zeggen haar leven afsneed van de samenleving met baars gelijken Geheel en al in die smartelijke gedach ten verzonken, was zij op eene bank ge zeten en beschouwde droefgeestig de liefelijke maan, welke met hare bleeke stralen, de omringende bergen bespie gelde Plotseling werd de stilte verbro ken door het ruischen van een wijngaard die den muur bedekte. Sofie zag ver schrikt op. Op hetzelfdeoogenblik sprong een man over den muur en stond na weinige snelle schreden, voor haar. Die man was.... Leondari Op 't gezicht van den rooverhoofdinan, Hot luchtschip vloog zeer hoog en werd door een aantal Fransche vliegtui gen achtervolgd. Om 1 ure 10 minuten 's morgends werd de stad weer verlicht, en hoornsignalen kondigden aan dat het gevaar was geweken. PARIJS. 31 Januari. De agencie Havas meldt Zondag avond werd Ie Parijs ander maal het alarmsein tegen luchtschepen, gegeven. Alle voorzorgmaatregelen werden genomen. De policie-prefektuur deelde om 9 ure 50 min. 's avonds mede, dat een lucht schip uit het Noorden komende, aange kondigd was men wist niet juist in welke richting het vloog. Uit voorzichtigheid werden de lichten in de stad uitgedoofd. Om 10 ure luidden in gansch Parijs opnieuw de klokken en schetterden trompetten. Alle maatregelen voorzien voor een luchtschepengevaar werden aanstonds uitgevoerd. PARIJS, 31 Januari. Havas meldt Als gister avond het vijandelijke lucht schip naderde en het eerste noodsein weerklonk, werden als den vorigon avond alle voorzorgmaatregelen geno men. Wakers doofden met lange poi-rsen de gas uit en burgers klommen, - leerke staande op de gasbekken om ze uit te draaien. Ieder huis waar licht door de venster scheen, werd op het gevaar aandachtig gemaakt. Wandelaars in de straten belden aan de huizen om de inwonors le verwittigen het licht, uit te dooven. Het sein werd gister avond vroeger gegeven als daags te voren. De talrijke Zondagwandelaars stelden zich in de straten en op de open bare plaatsen om den hemel te doorzoe ken. De nacht was eerder nog rustiger dan de vorige. De menschen die zich in de huizen be vonden kwamen talrijk buiten als het hoornloeten der pompiers weerklonk en bespraken op don dorpel de groole ge- beu rtenis zonder de minste vrees te be- toonen. PARIJS, 31 Januari. -- De Municipale Raad heeft besloten een krediet to ver- leenen van 20,000 franken, voor do fa- tniliën der slachtoffers van den Zeppelin- aanval. Eene bijzondere plaats zal beschikt worden op het kerkhof van Père Lachaise voor do begraving der slachtoffers. De pOlicieprefekt liet in een huis door eene bom vernield opruimingswei-kon uitvoe ren; daarbij werden niet ontplofte bom men gevonden van 63 kilogrammen. Nog de eerste lucht-aanval. Hot stadskwartier van Parijs dat door den aanval van Zaterdag avond werd be schadigd, heeft een zeer dichte werkers bevolking, zulks verklaart het getal doo den en gekwetsten. Alle bladen vragen nadrukkelijk be schermingsmaatregelen. en wel in dien zin dat het aan eenen Zeppelin onmoge lijk gemaakt worde, de hoofstad op eenen afstand van min dan 4000 meters te naderen. Wanneer men aanziot dat een huis met vijf verdiepingen volledig vernield werd, dan schijnt het wonder dat niet meer dan 13 personen worden gedood en 26 ge wond. Latere berichten luiden evenwel dat 26 personen zijn omgekomen terwijl er 34 werden gekwetst; daaronder telt men 9 vrouwen gedood en 14'gekwetst. PARIJS, 31 Januari. Havas meldt Voorzitter Poincaré en de minister van binnenlaöd'sche zaken Malvy hebben gis ter morgend in het hospitaal ongeveer 10 slachtoffers van den Zeppelin-aanval bezocht. sidderde het meisje over al hare leden. Niettemin haren schrik willende verher- gen, groette zij hem en sprak hem be leefdelijk evenwel eenigszins terughou dend toe. Welaan, mijne jonge juffer, zegde hij vroolijk, de policie is 't moede gewor den zich met ons bezig te houden en sedert van avond hebben wij onze win terkwartieren weder rustig betrokken Gij ziet, dat ik niet gewacht heb u mijne hulde te komen aanbieden. Verlangt gij mijnen vader te spre ken vroeg zij, opnieuw eenen stap achteruitgaande, ik zal u bij hem bren gen. Neen, neen ik heb mij uwe ge woonte herinnerd, 's avonds in uwen tuin te wandelen en 't is al ruim een uur dat ik u verspied; ik wenschte u afzon derlijk te spreken. -• Wat kunt gij mij te zeggen hebben vroeg het meisje verwonderd. O, verschillende dingen.... Maar voor alles begeer ik u te onderhouden over dien Fransehen graaf, die den ge heelen zomer onder uw dak is gebleven. Ik kom te vernemen, dat hij eerst heden vertrokken is Is dat waar Zeker, zegde zij nadrukkelijk, dat is juist: het komt mij voor dat Wij vrij zijn gastvrijheid te geven aan wie wij willen en zoolang wij willen. Hebt gij zelf niet gedurende twee maanden bij ons verbleven?.... Zij bezichtigden daarna het nieuw too- neol der werking van den bestuurbaren luchtbal waar eene talrijke menigte stond en de gebeurtenissen rustig besprak. Het aantal gedoode personen beloopt tot 24; daaronder zijn er verscheidene die niet konden herkond worden. Er zijn negen gedoode en veertien ge kwetste vrouwen, acht gedood en twaalf gekwetsts mannen; en twee gekwetste kinderen. Als bijzonderheden worden nog mede gedeeld Eene hom maakte eenen trechter van een meter diep met eene opening van vijf tot zes meters wijd. Eene tweede bom vernielde volkomen een huis van drie verdiepen. Een derde vernielde half een huis van drie verdiepen en eene vierde half een huis van vijf verdiepen. Eene vijfde richtte dergelijke schade aan in een gebouw; eene zesde veroor zaakte beduidende schade aan een huis van zes verdiepen; eene zevende verniel de een huis met een verdiep; eene achste viel op de straat eu rukte deuren en ra men van een naburig huis af; eene negen de vernielde den muur en den hof van een huis van vijf verdiepen. Een tiende sloeg in eene werkplaats, oen elfde op eenen steenhoop; een twaalf de vernielde een tuinhuis van oen ver diep. Een bom ontplofte niet. PARIJS, 3i Januari. Het blad Le Temps geeft volgens mededeeling uit vertrouwbare bron de redenen op waar om de afweerkanonne den Zeppelin niet konden treffen. Een mist omhulde 's avonds Parijs ge heel en al en maakte eenen dichten sluier uit van 700 tot 800 meters dik, door wel ken de zoeklichten niet kouden dringen. Luchtaanval op Engelsche Nij verheid-steden. BERLIJN, 1 Februari. Eene onzer marineluchtschepen-eskaders heeft in den nacht van 31 Januari op 1 Februari de dokken, haven en fabriekplaatson in en bij Liverpool en Birkenhead, ijzer-werk plaatsen en hoogovens van Manchester, fabrieken en hoogovens van Nottingham en Sheffield evenals groote nijverheids inrichtingen aan den Humber en bij Great Yarmouth, overvloedig met ont plof- en brandbommen belegd. Overal werd sterke werking door machtige ont ploffingen en hevige branden waargeno men. Bij den Plumber werd bovendien eene batterij tot zwijgen gebracht. De lucht schepen werden van alle plaatsen sterk beschoten, doch niet getroffen. Al de luchtschepen zijn, niettegenstaande de hevige bokainping, weibehouden terug gekeerd. Hot Londensche persbureel deelt mede dat tusschen Maandag en Dinsdagnacht zes of zeven Zeppelins een aanval onder namen op de Oostelijke en Noordooste lijke graafschappen van het Middenlaud. Een aantal bommen weiden geworpen. Tol hiertoe wordt geene byzoudereschade gemeld. Het vernielingswork der Zeppelins begon bij Birkenhead,de groote voorstad van Liverpool, dan wendden de lucht schepen zich naar het Oosten, naar Man chester, maakten dan eene buiging Zuid waarts naar Sheffield en Nottingham en breidden hunne werkingen eindelijk uit aan den Oostkust en aan den Humber en Zuidelijk daarvan naar do laatste plaats, do groote visschorstad Yarmouth. De luchtschepen hebben dus dwars over Engeland gevlogen van Wesler- naar Oosterrichting. De grootste der plaatsen die met bommen be worpen werd, is Liverpool. En die vervloekte Franschman heeft er 4 maanden verbleven onderbrak de bandiet levendig: 't is zeer gelukkig voor hem, dat hij vertrokken is, want ik zweer u, dat, hadde ik hem. hier gevon den. onze spelonk opnieuw zijn verblijf zoude zijn geworden. Is dat alles wat gij mij te zeggen hebt vroeg Sofie bedaard. Wacht even, verzoek ik u. Mijne mannen zijn ontevreden, omdat.gij het geheim onzer schuilplaats kent; ik heb vertrouwen in u, maar mijne mannen hebben <Jat niet, en ik ben hier gekomen om u te zeggen dat zij niet afhankelijk willen blijven van een meisje, dat hen te eeniger lijd kan verraden, hetzij met of zonder opzet. -T Ik heb gezworen te zwijgen en zal mijn woord houden. Ik ben daarvan overtuigd, maar dit is niet genoeg om mijne gezellen gerust te stellen, en om dat geheel en al te doen, heb ik een plan gevormd, dat ik u ga doen kennen. Gij zijt schoon als eene ster, vervolgde Leondari, haar met harts tochtelijke bewondering beschouwende, vlug als eene hinde, slank als eenen palmboom, moedig als eene leeuwin al die gaven bewijzen, dat de natuur u voor eene groote bestemming geschapen heeft. Alzoo sprekende, was hij naast Sofie gekomen en had haar de hand op den schouder gelegd. Blijf staan, zegde hij, ik heb niet Italiaansche troepen naar Salonika De Temps van Parijs den militairen toestand besprekende, neemt de gelegen heid te baat der bezetting der kleine ves ting Kum Kaleh. aan den haven-ingang van Salonika, om te doen opmerken dat ook Italiaansche troepen daaraan deelne men. Wij hopen zegt het blad verder dat onze bondgenooten het daarbij niet zul len laten. Als strategische redenen voert de Temps aan, dat in gansch hel land ten noorden van Valona zoo weinig goede wegen zijn dat een Oostenrijksche op- marsch naar de Italiaansche bezitting weinig te vreezen is Diensvolgens zijn er aldaar ter verdediging geene groote troe- penmassas noodig.Een offensief uit Salo nika zou ook spoedig een einde stollen aan de bedreiging legen Valona. Het blad zegt verder nog, dat Frank rijk moeilijk nog troepen naar den Bal kan zenden kan, daar men van de Duit- schors verwachten moet dat zij hun offensief in Artesie ten Zuiden der Somme zullen vernieuwen zulks zou beduiden dat zij hunne hoofdpogingen tegen het Fransche Weslfront willen aanwenden. Italiaansche versterkingen naar Valona. Volgens borichten uit Valona, zou al daar eene nieuwe Italiaansche infanterie- afdeeling mot zware batterijen aangeko men zijn. De Italianen zouden ook hunne voor- mar-sch naar Midden-Albanie voortzet ten. Koning Nikita van Montenegro is, volgens berichten der Zuricher Zeitung van zijne ongesteld heid genezen, en ontving Zondag gene raal d'Amade, met wie hij eene bespre king had. Men denkt dat de vorst slechts korten tijd te Lyon verblijven zal, en dat hij vooraleer zich bepaald te Parijs te vestigen eene gezondheidskuur zal vol gen in liet zuiden van Frankrijk. Herstelling der Strumabrug bij Demir Hissar De Corriere della Sera meldt uit Athene, dal een Grieksch genie-regiment het bevel gekregen heeft de Strumabrug bij Demir Hissar te herstellen. Montenegrijnsche generaal gedood. De Idea Nazzionale verneemt uit Durnzzo dat generaal Becir die het Oos tenrijksch Montenegrijnsch verdrag on- derteckende, door muiters gedood werd. Lord Kitchener over den toestand. In eene aanspraak aan officieren op het punt naar het front te vertrekken, verklaarde lord Kitchener, dat de oorlog zich thans in zijn laatste stadium bevindt. De centraal-mogendheden zijn uitgeput. Engeland daarentegen spant al zijne krachten in om tot eenen zegerijken uit slag le komen. De zege der bondgenooten zou het gevolg zijn van het feit dat Enge land juist aan boord hoeft gelegd om het aantal krijgstooneeleri zoodanig te ver menigvuldigen dat de legermacht der centraal-mogendheden volledig moeten gesplitst en verdeeld worden. Italië en de oorlog De Gorrière della Sera bespreekt in eenen langen artikel, de rol van Italië in den oorlog. Het blad besluit dat Italië de Entente in den loop van den krijg twee maal bijzondere diensten heeft bewezen, namelijk in Augustus 1914, wanneer Frankrijk dooi' de verplaatsing van troe pen van het Zuid-Oostelijk front, den uitgesproken. Ja, hernam hij, met klim mende geestdrift, een wezen met zoo'n wonderbare hoedanigheden begaafd, is niet voor een gewoon leven geboren, maar wel om mannen te bestieren, wier aanvoerder alom schrik verspreidt om de gezellin te worden van Leondari, hunnen geduchten hoofdman. Haast u niet te antwoorden, zegde hij, ziende dat het meisje wilde spreken. Ik heb mij het gevreesde hoofd genoemd, maar voor u zal ik mij meester maken van de cache- miren der Indien, de kostbaarste van Frankrijk. Gij zult vertrekken hebben als eene koningin. Welnu, mijne jonge juffer, die rijkdommen, dat gezag, welke ik u aanbied, trekken u die niet aan Neenantwoordde Sofie kalm, maar met vaste stem. Ik verkies daaren boven mijn tehuis en de zekerheid waarin ik leef. Ik heb mij nog niet tot uw hart gewend. Ik ben niet gewoon op dezelfde wijze de hand van eene vrouw te wer ven, als andere mannen het plegen te doen, antwoordde Leondari. Ik smeek u mijne vroouw te worden en ik wil eene geestelijken'opzoeken, die ons trouwt. Als gij het verkiest kunt gij in het huis van uwen vader verblijven, tot gij ge woon zijt geworden aan de eervolle plaats, welke gij onder ons inneemt. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1916 | | pagina 2