lussisGh- hltuh Oorlog. Oorlog in Moge OORLOGSBERICHTEN. Wie is de moordenaar? Oorlog in den Balkan Op den Balkan Een en ander. In België en Frankrijk Oostenrijksch-Hongaarsch- Italiaansche Oorlog. Raadselvrienden Hlmanak eo Dagklapper voor lei) ïlaamscip Kaard. Goede Gazetverkoopers Uit Duitsche bron. BERLIJN, 9 Februari 1916. Ten weste van Vimy bestormden onze troe pen de eerste fransche linie op 800 me ters uitgestrektheid, mieken meer als 100 gevangenen en vijf machine geweren buit. Ten zuide van Somme zijn de fransche terug in een klein duitsch gravenstuk gedrongen. In het Priesterwoud werd door onze infanterie een vijandelijk vliegtuig afge schoten. Uit Fransche bron PARIJS, 9 Februari 1916. Ambte- ijk namiddag bericht van Dinsdag Ten zuide der Somme beschoot onze artillerie een trein tusschen Royes en Chaulnes. In de Argonnen deeden wij bij St Hubert eene pietmijn en bij Vauquois drie mij nen springen. Op het overige front was den nacht rustig. Ambtelijk bericht van Dijnsdag avond: In Artesie tamelijk heftig artilleriege vechten, noord-oostelijk en ten zuiden van Neuville-St-Vaast. Ten zuide Avre verstrooiden wij eene infanterie afdee- ling. In de nabijheid van Lassigny, ten noorde van de Aisne veroorzaakte onze artillerie merkelijke schade aan de vijan delijke werken. In de omstreken ton noorde Troyon en op de hoogvlakten van Bauclerc, ten noorde Berry au Bac, namen wij eene vijandelijke troepen be weging onder vuur. In de Argonnen werd den mijnen oorlog tot ons voordeel voortgezet. Bij Courtes Ghaussées deden wij door het springen van drie pletmijnen vijandelijke werken instorten. Bij Fille Morte deeden wij eene mijn springen. In de Vogezen bombardeorde onze artil lerie een vijandelijk kamp ten zuid-ooste van Munster, llirbach en ten zuide van Altkirch. In den namiddag wierp een verdragend duitsch geschut drij granaten op Belforten omgeving. Wij schoten op militaire inrichtingen in Dorna bij Mul- hausen. Opnieuw artilleriebedrij vigheid, bijzon derlijk in de streek tusschen Pervyse en Dixmuide. Uit Engelsche bron AMSTERDAM, 9 Februari 1916, Generaal Haig meldt den 8 Februari Beider zijdige arlilleriegevechten tusschen Ancre en Sommo en ten noorde van liet kanaal van La Bassée. Beduidende ge vechten in de omstreken van Hooge. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 9 Februari 1916. Kleine russische aanvallen in de streek van Illuxt, ton noordweste Dunaburg, even als tegen die van ons op 61 Februari geno men Veldwachtstellingen aan de baan Baronou ittschy-Ljacliowitschi, werden afgeslagen. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 9 Februari. Geene bij zondere gebeurtenissen. Uit Italiaansche bron ROME, 9 Februari 1916. Gewoone artillerie bedrijvigheid op beide zijden. Onze batterijen voerden werkzaam de beschieting der groote verbindingsstraat in het Draudal in de omgeving vanSillian door en stoorde du beweging der treinen in de ijzerenwegstaties van Caldonezzo in (i6s Vervolg.) Ik bemin u, schoone Sofle. Ik heb u lief gehad van het eerste oogenblik af dat ik u zag maar ik zou het nooit ge waagd hebben u, mijne liefde te verkla ren, haddet gij den moed niet gehad, mij in mijn hol te komen zoeken. Gij scheent mij zoo ongenaakbaar, als daarboven de maan, en de dankbaarheid welke ik u verschuldigd was, dwong mij tot terug houding Uw moed is beproefd, en mijne lieden verlangen er naar, u als koningin te begroeten. Het staat thans aan u, daarin te bewilligen. Nooit Ik gevoel niet de minste begeerte den schitterenden stand in te nemen, welke gij mij toekent, en ik dank u voor uw aanbod. Ha gij weigert, riep de bandiet, met vlammende oogen. Gij weet er te veel van om uwe vrijheid te behouden, en bij de Maagd, zweer ik, dat gij mijne vrouw zult worden, of gij toestemt of niet. Gij kent mijn antwoord, zegde mejuffer Lepage, met waardigheid, ik heb er niets bij te voegen. En zij zette het ijlings op een loopen, naar de woning, maar Leondari vloog haar na, en greep haar woest met beide handen. Zoo speelt men niet met mij, zegde het Sigunadal en van St Peter zuid-oos telijk van Görz. Vijandelijke vliegers wierpen bommen op Borgo en het slot Tolwaria in het Suganadal. De aange richte schade is gering. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 9 Februari 1916. Toe stand onveranderd. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 9 Februari 1916 De voorwachten der in Albanië opereerende K. en K. strijdkrachten trokken over den Ismi stroom en bezetten de plaats Preza alsook de hoogten ten noord wes ten daarvan. De vijand bestaauden uit het overblijvende Servische benden als ook uit Italiaansche aldeelingen en solde niers van Essad Pacha, vermeden den strijd en weken af langs het zuiden en het zuid-oosten. Alleen bij het bezetten der plaats Baljaz, acht kilometers ten noorde van Tirana, kwam het tot een kort gevecht, in hetwelk den tegenstre ver verslagen werd. Onze vliegers be legden in den laatsten tijd herhaaldelijk de legerplaats bij Durazzo en do in de haven liggende italiaansche schepen met bommen. In Montenegro blijft alles onverander lijk rustig. Do ontwapening is geëindigd. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 8 Februari 1916. Aan het Irak front is niets bezonders te melden. Aan het Kaukasus front ver nieuwde do vijand op 6 Februari zijne aanvallen in verscheidene sektors onzer stellingenen voorgeschovene posten. Hij kwam tot geen gevolg. In het centrum ondernamen onze voorgeschovene afdee- lingen eenen tegenaanval, doodden meer dan 300 russen en or ongeveer veertig, waaronder 2 officieren gevangen. Aan het Dardanellen front beshoot, den 7 Februari een vijandelijke torpedo boot Teke-Burun. Hij wierd door het tegenvuur onzer batterijen verjaagd. Aangenaam en nuttig kunt gij uwen tijd verdrijven, met de raad sels op te lossen in den Onder de goede oplossers wor den ao buitengewone prachtige prijzen verlot. Deze Almanak kost slechts 0.35 en is bij de verkoopers en ten bureele van De Denderbode ver krijgbaar. f|gK- Haast u, slechts nog en- kele exemplaren zijn voor handen. Italiaansche troepen naar Valona en Salonika. Uit Engelsche bron wordt gemeldt dat de Italiaansche ministerraad, vergaderd onder voorzitterschap van Koning Vic tor-Emmanuel besloten heeft, trots de oppositie van Cadorna. 100,000 mannen naar Valona en 50,000 mannen naar Salonika te zenden. Gevechten in Macedonië. De Times verneemt uit Saloniki dat Zondag, voor de eerste maal. sinds de troepen der ententemachten, de Griek- sche grenzen hadden overschreden, een Leondari met eene fluitende stem, men moet mij gehoorzamen. Lafaard I schreeuwde Sofle, eene vrouw aanvallen, die zich niet kan ver dedigen, ik zal hulp roepen en u door de knechten van mijnen vader laten weg jagen. Maar gij zult niet roepen, antwoord de Leondari dreigend. Ik kwam heden hier om te zegepralen. Zachte woorden hielpen niet, er blijft dus niets over, dan geweld uit te oefenen. Geweld heeft reeds menige trotsche vrouw deemoedig en tam gemaakt. Gij zult geenen tijd hebben uwen vader te aanschouwen. Gij zijt de mijne voor altijd en eeuwig I Hij bracht een klein fluitje aan zijnen mond waaraan hij eenen toon ontlokte als van een vogel, en bijna op hetzelfde oogenblik sprongen twee gestalten over den muur en snelden naar Leondari. Grijpt haar beval hij, brengt haar weg naar het hol Daarop nam hij zijnen mantel van de schouders en wilde dien over liet hoofd van het meisje werpen. Sofle echter, uit hare oogenblikkelijke verdooving ont wakende, ontsnapte door eene snelle beweging en liep, eenen luiden kreet om hulp uitstootende, op het huis toe. De bandieten snelden haar Da. Sofle had eenigszins op hen gewonnen, maar zij struikelde over eenen op den weg hangende tak van eenen rozenstruik en stortte neder. Vooraleer zij kon op- gevecht plaats had tusschen de Fransche voorposten en deze des vijands. Dit ge vecht had plaats zuidelijk de lijn van het Doiranmeer. Woensdag der verleden week zijn twee zeppelins over de Grieksche-Bulgaarsche grens gezien. Zi.i naderden niet tot bij Saloniki. De 17 Fransche vliegtuigen, die een aanval op Petritsch en het Strumitzadal ondernamen, zweefden gedurende 20 mi nuten over de Bulgaarsche stad en wier pen 200 bommen. Saloniki bestendige basis der Engelschen. De Grieksche generaal Moschopolus bezichtigde de versterkingen door de En gelschen en Franschen opgericht. De Engelsche generaal, die hem vergezelde, verklaarde hem dat zij Saloniki als be stendige basis zullen blijven bezetten om den duitschen opmarsch naar Konstan- tinopel te verhinderen. Wij kunnen, zegde hij, Saloniki niet opgeven, zoolang ons doel niet bereikt is. Generaal von Mackensen te Nisch. De Times meldt uit Boekarest dat generaal von Mackensen te Nisch blijft om den aanval op Saloniki te besturen. In Monastir is een Duitsch depot inge richt, vanwaar vele duitsche en oosten rijksche kanonnen naar Nisch gebracht worden. In Albanië. Uit Rome wordt gemeld dat in Noord- Albanië schermutselingen plaats hadden tusschen de Oostenrijkers en de Serven, bij Ismi .De Oostenrijksche vliegers deden verkenningstochten over Durazzo. Vol gens schattingen bevinden zich twee Oos tenrijksche legerafdeelingen in Aibani;. Huwelijk van Verminkten. Woensdag werd te Brussel het huwelijk ingezegend van twee verminkten. Eene groote menigte verdrong zich in de Hei lige Kruiskerk. In het koor hadden plaats genomen de baron de Rotschild, graaf Cornet, bur gemeester van Ways, geboorteplaats van een der huwenden Mad. du Roy de Blicquy en voel andere gekende personen. Een der huwelijken is het gevolg van verbintenissen aangegaan vóór den oorlog tusschen Paul Hiernaux, soldaat van het 13° linie en Mej. Suznnna Verduidt. Die juffer heeft, niet tegenstaande het groot ongeluk, aau haren verloofde voorge vallen, hem niet willen verlaten. Een komiteit van liefdadige personen heeft zich gevormd en zal in het vervolg voor de toekomst van het joug huwelijk zorgen. Het ander koppel is Julien Motmans, van het 12' linie, afgrijselijk gekwetst aan armen en beenen, die in het konink lijk paleis verzorgd werd door Mej. Ne- lissen Jeanne en.... zijne voornoemde verzorgster. Na eerst de goede zorgen aan hem besteed te hebben, ontving hij daarna haren vriendelijken omgang en.... eindelijk de eene tot de andere getrokken, besloten zij te huwen... Roemenie's Houding. De Kolnische Zeitung n° 137 ver neemt uit Konstantinopelsche bron, hoe een ambtenaar van het Roemeensch mi nisterie, partijgenoot van Marghiloman en niet onvriendelijk voor Duitschland gezind, verklaarde dat Roemenie tsn slotte den huidigen kostelijken toestand van gewapende neutraliteit niet zal kun nen blijven uithouden en langs den een of den anderen kant partij in den oorlog zal moeten kiezen. staan hadden de roovers haar ingehaald en gegrepen. Leondari wierp haar zijnen mantel over het hoofd, maar door eene wanhopige inspanning gelukte het haar zich gedeeltelijk uit het omhulsel te be vrijden, en zij stiet eenen tweeden kreet om hulp uit, schriller en luider dan de eerste. Op eens vliegt eene deur op de warande open en schiet mijnheer Lepage naar buiten, met een revolver in de hand en gevolgd door al zijne bedienden. De bandieten die hunne prooi weer hadden gegrepen, trokken zich terug, maar voor zij aan den muur waren ge komen, welken zij wilden overklimmen, gaf M. Lepage vuur en Leondari liet zijne gevangene ontsnappen. Het schot had zijnen linkerarm verbrijzeld. Met de andere hand greep hij zijnen revolver, keerde zich naar zijne vijanden, terwijl zijne gezellen op de vlucht gin gen. Sofle bevond zich reeds aan de zijde van haren vader en buiten het bereik der bandieten. Een zestal gewapende man nen waren bereid haar op leven of dood te verdedigen en maar al te begeerig om Leondari te dooden. Weerstand was nutteloos, hem bleef niets over dan eene snelle aftocht Hij stak den revolver weer in zijnen breeden gordel. Gij durft toch niet op eenen onge- wapenden en gewonden man schieten, zegde hij ruw. De stemming van het Roemeensche volk is deze, dat het zijn Koning zal vol gen, die gansch zeker het leger in handen heeft. Gezegde ambtenaar oordeelt dat, wat de drukpers betreft, Frankrijk en Rusland in Roemenie beter bediend zijn dan de Centraalmogendheden. Konden deze echter de Transylvanisch kwestie (afstand van het doorRoemeniebewoonde gebied van Oostenrijk-IIongarije aan Roemenie) in Roeineensehen zin oplos sen, die zoo voor het overhellen der Roe meensche beslissing van groot gewicht zijn. Doch zooals de zaken op heden staan, kan nog niemand zeggen wat deze be slissing wezen zal. De Prins Oskar van Pruisen gewond. BERLIJN, 7 Februari. (Wolff.) De prins Oscar van Pruisen is aan het Oos terfront door granaatsplinters aan het hoofd en bil, licht gekwetst geworden. De Japansche Oorlogsvloot. Volgens berichten uit Japan is de Japaansche marine-minister er in gelukt een krediet van 254 millioen yèn te be komen, dat hem zal toelaten in den tijd van 1917 tot 1922 het ontworpen vloot- programma door te voeren. Japansche onderzeebooten in het Kanaal van Suez. Volgens de Nouvelles de Lyon zijn in het kanaal van Suez elf Japaansche onder zeebooten aangetroffen, onder de leiding van den Japaanschen admiraal. De Opstand in China. Men verneemt uit Peking dat de regee- ringstroepen zich meester gemaakt heb ben van gewichtige stellingen ten noord oosten van Suifu, door de opstandelingen daar te verslaan. Bij deze gevechten wer den 300 opstandelingen gedood of gevan gen genomen, twee bergkanoDnen en oene groote massa munitie buit gemaakt. De regeeringstroepen zetten hunne marsch voort legen Suifu, waar de opstandelin gen op alle omliggende hoogten artillerie opeesteld hebben. De regeeringstroepen beheerschen alle straten die naar Suifu, voeren. De koningin van Holland hersteld. Uit den Haag word gemeld Gisteren heeft koningin Wilheimina per automo biel haren eersten wandelrit gedaan sedert zij door eene erge verkoudheid gedwongen werd te bed te blijven. voor de Stad en omliggen de gemeenten worden ge vraagd ten bureele van DE DENDERBODE Maar wij kunnen hem gevangen nemen en aan de overheid uitleveren riep mijn heer Lepage uit, terwijl h(j op hem toetrad. Leondari legde de rechterhand op den tuinmuur, sprong er op en gleed er aan de andere zijde af. Een spottend gelach van zijne vijanden klonk hem in de ooren en men zag hem naar het nabijzijnde boschje snellen, waarheen ook zijne makkers waren gevlucht. Verscheidene kogels werden hem nagezonden, maar hij werd niet getroffen. Toen hij in het boschje ver dwenen was, gingen de bedienden en de arbeiders in de keuken, terwijl Lepage en zijne dochter zich naar de woonkamer begaven Hier bracht de vader zijne dochter naar een sofa en ging naast haar zitten, haar hoofd op zijne borst drukkende, terwijl Sofle met beide armen zijnen hals omklemde. Mijn lief kind, zegde mijnheer Le page, verklaar mij toch wat dat alles beteekent en hoe Leondari bij u kwam. Ik geloof dat hij u met geweld wilde wegvoeren, is het niet zoo Ja, vader, antwoordde het meisje, over al hare leden bevende, en het zou hem gelukt zijn, zoo gij niet waart ter hulp gekomen. Hij heeft mij durven voorslaan zijne vrouw te worden, die ellendeling, en toen ik dat ontzettend en verfoeilijk aanbod met verachting afwees, In den Eizas. Wij lezen in de Frankfurter Zeitung» De door dringende militaire noodwen digheden genoodzaakte ontruiming eener reeks plaatselijkheden in den Opper-Elzas stelde het staatsbeheer voor eene zoo nieuwe als ingewikkelde opdrachtna melijk de zorg voor een onderkomen voor de dakloos geworden inwoners van het operatiegebied, kortweg vluchtelingen genoemd. Vooreerst kwam het bevel tot ontrui ming der streek rond Sennheim, het ge west rond den zooveel betwisten Hart- mansweilerkopf, vervolgens van Senn heim zelf. Die ontruiming moest binnen den korst mogelijken tijd geschieden. Duizenden vluchtelingen moesten eene wijkplaats vinden. Die was niet te zoeken in den Opper-Elzas zij werden naar Baden en den Beneden-Elzas overgebracht. De transporten evenwel groeiden langs om meer aan, zoodat men in het vrije gedeelte van den Elzas, in Lotharingen, in den Pfalz, verder in Baden en ten slotte in Trier en Wurtemburg aankloppen moest. Die groote vluchteüngenmassa, verblijft thans verstrooid in Zuid Duitsch land van de Vogozen tot onderaan de Zwabisehe'Alpen. De Derde Engelsche oorlogsleening zal 400 miljoen pond sterling bedragen aan 5 intrest, en 99 koers van uit gifte, die in Maart eerstkomende zal worden uitgegeven op een termijn van tien jaren. De opbrengst der graangewassen in 1915. Niettegenstaande de moeilijkheden, voortspruitend uit den oorlog, komen de bureelen van statistieken, betreffende de voortbrengst, den in- en uitvoer van graan in de verschillende landen, hunne jaarlijksche tabellen openbaar te maken. Gezien de beroerde tijden welke de wereld op dit oogenblik doorworstelt, bieden die tabellen of statistiek-lijsten een gansch bijzonder belang aan. Wij herinneren aan onze lezers dat een kwart (maat) 2.9078 hectaren (daar of omtrent 3 hectaren) vertegenwoordigt en de bussel 36,35 liters. De statistiek welke volgt bewijst dat in de landen van overzee de voortbrengst grooter is geweest dan in voorgaande jaren. Dat is waar onder andere voor de Ver- eenigde Staten van Amerika, die voorna melijk voor wat tarwe betréft, eenen hij zonder vruchtbaren oogst hebben gehad. De volgende statistiek bewijst zulks Opbrengst (per 100 busselsI Tarwe Haver Maïs 1915 1.011 1.540 3.054 1914 .890 1.141 2.672 1913 762 1.121 2446 Oqpervlakte van landbouwgrond per ÏOOO akres Tabwe'Haver Maïs 191 559.8 (40,7 108,3 191 453,7 38,4 103,4 191450,5 38,3 105,8 In Australië en in Kanada is de oogst van 1915 ook zeer goed gelukt, maar men heeft, tot nog toe, het juiste belang ervan niet kunnen vastellen. In tegenstelling met de landen van overzee, graangewassen voortbrengend, hebben de Europeesche landen verleden jaar geenen buitengewonen oogst gehad, zoomin in Opzicht van hoedanigheid als van hoeveelheid, ter uitzondering even wel van Roemenië, waar de oogst rijk en bijzonder goed is geweest. verklaarde hij, mij met geweld te zullen ontvoeren. Ik ken Leondari, zegde mijnheer Lepage, hij zal zijnen aanslag hernieuwen want hij heeft nooit een plan op, dat hij heeft vastgesteld. Hij zal ons met zijne gcheele bende komen aanvallen en wij zijn niet sterk genoeg om hem weerstand te bieden. Ach onze vrede is voor altijd gestoord 't Is nu zestien jaren dat wij hier onbekend leven, maar voortaan is er voor ons geene veiligheid meer in dit land. Wij moeten een nieuw toevlucht soord zoeken. Waar zullen wij dan kunnen heen gaan vroeg Sofle zuchtend. 't Komt er niet op aan waarheen naar Azië, de Indien, Afrika, als ik maar onbekend blijf voor geheel de wereld, antwoordde de kluizenaar. Gelukkig dat de opbrengst mijner wijnstokken en van mijnen oogst, mij jaarlijks eene groote som geld verschaft heeft en wij de midde len hebben om eene lange reis te onder nemen. Maar gij zijt bleek en gij beeft, mijne dochter ga slapen mijn kind en vrees niets, ik zal over u waken. Sofle ging, na haren vader teeder omhelsd te hebben, naar hare kamer. Mijnheer Lepage nam verscheidene aard rijkskundige kaarten, spreidde deze op de tafel uit, en doorliep dezelve met be- geerige blikken. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1916 | | pagina 2