Büssiscii- DuitsGBe Oorlog. Oorlog Ui mmege Oorlog in den Balkan Wie is de moordenaar OP ZEE. z.fl.öB Paos als vredesliemiildelaar Op den Balkan Een en ander Italiaansche Oorlog. Amerika en Duitschland Uit Engelsche bron LONDEN, 16 Februari 1916. Het britisch hoofdkwartier meldtNa hevi ge beschieting van het gansche front en den voorsprong ten zuide van Hooge deed de vijand verscheidene aanvallen. Tusschen het kanaal van Yper, in de nabijheid van Commines en den ijzeren- weg brak de vijand in onze voorste gra ven op eene frontlengte van ongeveer 600 yards. Alle andere aanvallen misluk ten Het hevig bombardement duurt voort. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 16 Februari 1916. Door den sneeuwstorm op het gansche front gebeurde er niets van beteekenis. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 16 Februari 1916. Toe stand onveranderd. Uit Russische bron St-PETERSBURG, 14 Februari 1916. (W. T. B.) Bericht van 13 Februari In den sector van Riga, in do streek van Olai en Bersemunde levendige artil- leriestrijd. Onze artillerie verwekte bij den vijand eene ontploffing in de nabij heid van Eser, 4 kilometer Zuidwestelijk van Uxkull. In de nabijheid van Jacobstadt tracht ten Duitsche afdeelingen onze graven Westelyk Liwenhof te naderen onze af deelingen wierpen hen echter door tegen aanval terug. In den sektor van Duna- burg was het geweervuur ten levendigste bij Illuxt, waar de Duitschers handgra- naton met giftige gassen wierpen. De pogingen der Duitschers om het dorp öarbunowka te omvatten, dat wij zoooven genomen hadden, werden door ons kruisvuur afgewezen. Oostenrijksch-Hongaarsch- Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 16 Februari 1916. De artilleriegevechten aan het kustenlands en het aansluitenddeel van het Karnt- front duren voort. In den sektor van Doberdo kwam het ook tot mynen en handgranaten strijd. Aan den Javorcek werd eene italiaansche veldwacht tot achtmaal toe vernietigd. De voorgrond onzer stellingen in het Rombongebied is met vijandelijke lijken bedekt. Uit Italiaansche bron ROME, 16 Februari 1916. Ambtelijk legerbericht- Aan den opper Izonzo duurde gisteren het artilleriegevecht zeer hevig voort. In den sektor Mrzli, Odil en Krn werden vijandelijke verschansingen en loodsen vernietigd Op Podgorahoog- tep drongen koene patrouiljen tegen de vijandelijke verschansingen vooruit en Vfierpen er talrijke bommen in. Op den Karst vernietigde onze artillerie nog eenige vijandelijke schutsgraven en dreef hare verdedigers op den vlucht, die ge deeltelijk nog door ons geweervuur be reikt werden. Men meldt vijandelijk vlie gers aanvallen op Brentonica in het Lagarinadal, op Schio in het Leogradal en op Latisana in de Tagliamento vlakte. De schade is onbeduidend de weinige slachtoffers zijn al, zonder uitzondering, burgers. De luchtaanval op Schio werd door het ingrijpen van een onzer lucht- smaldeelen tegengehouden. Bij Görz viel een onzer vliegeniers een vijandelijk vliegtuig aan en sloeg het op de vlucht. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 16 Februari 1916. Niets nieuws. (17* Vervolg.) Dit gedwongen vertrek, mompelde hy, zal zijne goede zijde hebben: als de graaf Beaucourt in Griekenland terug komt, zal hij er ons niet meer vinden en ons spoor verloren hebben. Mijnheer Lepage waakte gedurende den geheelen nacht en bracht den tijd met het studccrcn der landkaarten door. Leondari liet echter niets van zich hoo- ren; evenmin vond mijnheer Lepage eene plaats, welke hem dezelfde zekerheid scheen aan te bieden als zijn tegenwoor dig tehuis, waarin hy zooveel jaren in rust en tevredenheid had gewoond. Dik wijls vermoeide hem de eentoonigheid der oranjeboschjen en wijngaarden van de donkere bergen, die hem als de muren van eene gevangenis insloten, maar hier was hij veilig en soms tevreden geweest Hier had hij zijn kind tot eene liefelijke jonkvrouw zien ontluiken en gehoopt eenmaal zijne laatste rustplaats te vin den. Daarom viel 't hem moeilijk deze plaats te verlaten; maar het was meer dan noodzakelijk en daarom ook had hij daartoe besloten. Dikwijls verschrikte hem het minste gedruisch, denkende dat hij voetstappen hoorde en eenige malen sloop hij naar de kamer van zijne dochter, om zich te Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 16 Februari T916. Toe stand overanderd. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL. 16 Febr. 1916 Aan het Irak-front overvloog een onzer vliegtuigen de vijandelijke artille rie stellin. en bij Kut-el Amara en wierp met gevolg twaalf bommen af, die eene zeer groote uitwerking hadden. Na zijne neerlaag bij Bathia liet de vijand een groot getal dooden op het slagveld. De verliezen van den vijand belopen, voor zooveel men tot nu toe heeft kunnen na gaan, tot 2000 man en 300 dieren. Aan het Kaukasusfront verloor de vijand bij de hevige stellingsgevech ten, die niet tegenstaande het koude we der en den sneeuw in de drie laatste da gen plaats hadden, 5000 man aan dooden en 60 aan gevangenen. Aan het Dardanellenfront vuurde een vijandelijke kruiser, een monitor, en torpedoboot zonder gevolg 20 granaten af tegen Tekke-Burun. Door het vuur onzer kusten batterijen wierden zij ge dwongen zich to verwijderen. Bij Aden, in de bosschen tusschen Scheick Osman en Elu-Aile werd eene verkenningsafdee- ling des vyands in hinderlaag gelokt en totaal vernield. De overblijvénden vlucht ten in de richting van Scheick Osman en lieten hunne bagagie in brand, MALTA, 13 Februari. Reuter meldt De Engelsche stoomer Springwell (5593 registerton), is op zyne reis naar Indië getorpiljeerd geworden. De beman ning kwam op Malta aan land. Het zeegevecht aan de Doggerbank De Berlijner bladen zeggen dat bij het zeegevecht aan de Doggerbank gansch nieuwe Engelsche vaartuigen betrokken waren, speciaal gebouwd voor den mij nen- en luchtafweerdienst. Het zijn vaartuigen van de type der kleine kruisers, met eene snelheid van 16 mijlen en eene bemanning van 78 koppen. Zij werden slechts in Januari in dienst gesteld. Op zoek naar de Möwe Noorweegsche vaartuigen ontmoetten tusschen de Doggerbank en de Noor weegsche kust, alsook in den Atlanti- scgen Oceaan verscheidene Engelsche vlootafdeelingen en kruisers vermoedelijk op jacht achter de Duitsche Möwe Het gezonken Fransch vaartuig. PARIJS, 13 Februari. Havas meldt officieelBij het marine-departement is men ongerust over het lot van den pantserkruiser Admiraal Gharner die kruist aan de Syrische kusten en sinds 8 Februari geen nieuws meer gaf, datum waarop volgens een duitsch telegram een Fransch krijgsschip werd in den grond geboord Voor wat de Suffren betreft die door eene duitsche duikboot den 8 Fe bruari zou tot zinken gebracht zijn, dat schip ligt thans volgens een bericht van Le Temps in de haven van Toulon. Het scheepsverkeer V lissingen-Londen. De dagelijksche scheepvaartdienst der maatschappij Zeeland tusschen Vlis- singen en Londen, zal van af 17 Februari beperkt worden. De schepen zullen den Maandag, den Woensdag, den Vrijdag en den Zaterdag, uit Vlissingen afvaren en den Dinsdag, den Donderdagen den Zaterdag uit Lon den vertrekken. liet is opmerkenswaardig dat er zich thans ook in Italië eene stem verheft, die openlijk Z. H. den Paus aanduidt als den besten vredesberniddelaar. Het is namelijk het socialistische blad «Avanti», dat den Paus aanwijst als zijnde tot die rol beroepen, en hulde brengende aan Zijne Heiligheid, verklaart dat wellicht Benediktus XV, de eenige persoon zal zijn, die bij het einde van den oorlog over het noodige aanzien zal beschikksn, om voor zijn overtuigend ernstig woord gehoor te vinden. Zooals men ziet booordeelen do Itali aansche socialisten den Heiligen Vader eenigzins anders,als hunne partijgenooten van Vooruit en G°. De Kölnische Zeitung schrijft WASHINGTON, 13 Februari. Het aftroden van den sekretaris van oorlog, Garrison, washier als een bliksemschicht uit een helderen hemel. Reeds geruimen tijd liepen geruchten nopens ernstige meeningsverschillen, sinds het ontslag van Rryan. Garrison verlangde een leger op den voet van een kontinentaal leger ingericht. Wilson liet de voorstellen van Garrison ter zijde, daar hij toegaf aan den wensch van het kongres, naar eene staatsmilicie. De besprekingen van Amerikaansche dagbladschrijvers met den onderstaats secretaris Zimmerman en den rijkskan selier von Bethmann-Hollweg, hebben in Amerika buitengewoon opzien 'gebaard, daar zij het land de oogen openden. Al de offlcieele kringen verhaasten zich hun spijt uit te drukken, dat eene valsche meening zou kunnen heerschen. Niemand heeft er ooit aan gedacht Duitschland te vernederen, en geene Amerikaansche regeering zou daar ooit pogingen kunnen toe aanwenden. Voorzegde besprekingen bereiken openlijk bet goede doel het pu bliek de oogen te openen nopens het gevaar dat lag in de handol wijze der re geering tegenover Duitschland. Hetzelfde blad zegt nopens de Lusi- tania --kwestie Talrijke en altijd meer bepaalde be richten uit de Amerikaansche;'bladen laten blijken dat de hoop, die destijds werd uitgesproken, nopens eenen gunsti- gen uitslag der nieuwe onderhandelingen in de Lusitania "-kwestie, gerechtvaar digd wordt. Men kan thans met fzeker- heid bevestigen dat eene feitelijkej over eenstemming immer veld wint, on dat de welgegronde-opvatting der zaak van Duitsche zijde, te Washinton werd begre pen en tegemoetkoming heeft gevonden.- Het ontslag van Garrison. De afgetreden Amerikaansche oorlogs minister Garrison, zond aan president Wilson eenen brief, waarin hij verklaart. «Het is duidelijk dat er nopens prjnci- pieele kwesties oneeniggeid tusschen ons bestaat. Onze overtuigingen loopen niet alleen uit elkaar, maar er is tusschen hen zelf geene verzoening mogelijk. De Amerikaansche bladen zegg.m dat Garri son de houding van Wilson als zwak aanziet, en de verwaarloozing der ver dediging van de Philippynsche eilanden, als eene fout beschouwt. DeLusitania Naar de Berliner Lokal Anzeiger verneemt, zou men te Berlijn van wege graaf Bernstorff een bericht hebben ont vangen nopens de onderhandelingen die hij te Washington leidde, betrekkelijk het Lusitania-voorval. De Duitsche gezant stelde de gelukte toenadering vast tus schen de opvattingen der Duitsche en der Amerikaansche regeering. De Amerika nen lieten eenige punten terzyde, die voor Duitschland onaanneembaar waren, en vergemakkelijkten daardoor de overeen komst. De uitslag der onderhandplingen behoeft thans nog enkel in eene offlcieele nota vervat te worden en daarmede kan gansch de aangelegenheid als geregeld beschouwd worden. Bulgaarsche aankoopen in Rumenië. Uit Sofia wordt gemeld dat Bulgarië in Rumenië 3,000 ton tarwe heeft aange kocht. Verdere aankoopen worden voor zien. Venizelos. Uit Athene wordt aan de Temps bevestigd dat Venizelos zijnen terugkeer in het parlementaire leven voorbereidt, en dat hij binnen kort bij eene gedeelte lijke verkiezing in Mityléne zijne kandi datuur zal stellen. Het bericht uit het vermoeden, dat de herintrede van Veni zelos, in het parlement eene nieuwe wending zou kunnen geven aan de bin- nenlandsche politiek van Griekenland. Griekeland en het Vierverbond. Havas meldt uit Athene De bladen berichton dat de Grieksche regeering den overste der Fransche zending voor open bare werken, Renard, die zich op Kreta bevindt heeft medegedeeld, dat zij zich, aangezien zijn kontrakt den 14 Februari ten einde loopt, genoodzaakt ziet, zijne opdracht als geëindigd te beschouwen, ingezien de financieele moeilijkheden van het land. De Bulgaren te El-Bassan en Fieri. Uit Sofia wordt gemeld De Bulgaar sche troepen hebben El-Bassan, alsook Fieri (65 kilometers ten Zuiden van Durazzo en 30 kilometers ten Noorden van Valona), in Albanië, bezet. De be volking heeft hen geestdriftig ontvangen. De steden waren bevlagd. Ontruiming van Durazzo. Het Bulgaarsche blad - Kambana be richt dat het Italiaansche legerbestuur besloten heeft tot de ontruiming van Durazzo. De troepen van Durazzo worden naar Valona overgebracht. Turksche prokureur aangehouden Een telegram uit Kanea (Kreta) meldt dat een Fransch krijgsvaartuig bij Hora Petra eene troepenafdeeling aan land zette dieeenen Mahommedaanschen pro kureur aanhield en vervolgens weder vertrok Een onderzoek ten laste van den Rumeenschen militair-attaché te Parijs. BUDAPEST, 14 Februari- De Pesti Hirlap verneemt uit Parijs De agencie Fournier bericht dat uit een onderzoek geopend door het Rumeensch krijgs- gerecht ten laste van generaal Jonescu, militair attaché te Parijs bleek dat de generaal aan eenen Balkangebuur van Rumenië, gewichtige dokumenten mede deelde. De heropening van het Engelsch Parlement. Dinsdag had de heropening plaats van het Engelsch parlement. Voor de eerste maal sinds het einde der regeering van koningin Victoria, werd de zitting niet door den vorst geopend, zoodat ook de gewone luisterrijke plechtigheid onder bleef. De lord-kanselier las de troonrede voor. Er zijn geene bijzondere wetgevende maatregelen in 't zicht, en het Lagerhuis zal zich eerst en vooral bezig houden met kwestiën van flinancieelen aard, daar het flinancieel jaar den 1 Maart ten eindo loopt. Men verwacht eene nieuwe krediet aanvraag. Later, waarschijnlijk na Paschen, zal Mac Kenna zijn staathuishoudkundig plan in zijn geheel voorbrengen. De Times verwacht eene nieuwe beperking van den invoer. De duur van den zittijd van het huidige parlement werd door het kort geleden gestemde wetsvoorstel, verlengd tot den 30 Septomber. De aardappelen in Duitschland. Het centrum heeft in de Duitsche afge vaardigden-Kamer een wetsontwerp voor gelegd, voor doel hebbende de hoogste prijzen voor aardappelen van 25 Oktober 1915 tot de lente niet te verhoogen. Eene nieuwe socialistische konferencie. In de eerste dagen van de maand April zal eene tweede internationale socialisti sche konferencie in Holland bijeenkomen om te onderzoeken welke houding het proletariaat moet aannemen tegenover de kwestie van den vrede en de kwestie der bijeenroeping van een internationaal socialistisch bureel in den Haag. Duitsche Zeppelin in Denemarken. De Duitsche regeering heeft aan de Deensche regeering haar spijt uitgedrukt, wegens het feit dat den 31 Januari een Duitsch luchtschip, ter oorzake van het nevelachtig weder een klein gedeelte van het Deensche grondgebied overvloog. Brusselsche koopman veroordeeld. Uit Aken wordt berichtDe strafka mer veroordeelde den koopman Hermann Wolff van Brussel tot 90 mark boete of 900 dagen gevang wegens levering van vervalschte kakao aan de lazaretten. Inbraak in de spaarkas te Hanover Zondag nacht werd inbraak gepleegd in de spaarkas te Hanover; 27,000 mark werden gestolen. Aardbevingen in Zuid Duitschland Uit Stuttgart wordt gemeld, dat na eene lange poos, Zondag andermaal in Zwaben verscheidene aardschokken wer den waargenomen. De legerdienstplicht in Engeland. Eene koninklijke verordening roept alle ongehuwde mannen onder de wa pens. Daily Chronicle meldt dat de am- munitie-minister voornemens is alle groote whisky-stokerijen te benuttigen voor de fabrikatie van ammunitie. De eigenaars zullen vermoedelijk eene scha deloosstelling ontvangen Aan de Italiaansch-Zwitsersche Grens De Italinansche regeering heeft de pas poort-reglementen aan de Zwitsersche grens veel verscherpt. Zulks brengt voor de Zwitsers, bijzonderlijk van het kanton Tessin, die met Milaan een druk verkeer hebben, een groot verlies bij aan tijd en geld. De inwoneus hebben dan ook tegen de genomen maatregelen geprotesteerd. De Italiaansche maatregelen werden genomen daar vele Duitschers en Oosten rijkers van de Zwitsersche paspoorten misbruik maakten. Lord Kitchener aan het Westelijk front. Reuter meldt Lord Kitchener, die een bezoek bracht aan het Westelyk oor logsterrein, is te Londen teruggekeerd. Tegen den oorlog. De Action Franyaise de propagan da besprekende tegen den oorlog zegt, dat het eenige middel om den krijg te doen ophouden ware, het niet bewerken van het land. Volgens het blad, zouden soldaten aan het front, in brieven aan hunne vrouwen aanbevelen den landarbeid te staken. overtuigen dat zij nog veilig was en sliep. Hij onderwierp de kaarten van Grie kenland, Turkije en Rusland aan een nauwkeurig onderzoek, maar kon tot geen besluit komen. Zuchtend stond hij op en ging lang zaam de kamer op en neer. Ik moet mij verder naar het Oosten begeven, zegde hij. Iloe verder van Frankrijk verwijderd, des te beter. Het liefste zocht ik eene oase in de woestijn van Sahara op, eene oasa zoo klein, dat zij zelfs niet door de Arabieren bezocht wordt. Daar zouden Sofie en ik, met eenige negers als bedienden, rustig kun nen leven en... sterven. Graaf Beaucourt vroeg, wat er van Sofie zou worden, als ik dood ben. Deze vraag houdt mij ook bezig. Kon zij maar ergens in een ge sticht gaan, opdat ik ook van deze zwa re zorgen ontheven worde. Zonderling, dat ik er niet vroeger aan gedacht heb wat er van mijne dochter zal worden, wanneer ik niet meer zal zijn Den volgenden morgen verscheen mijnheer Lepage aan het ontbijt, uitge put van vermoeienis. Toen 't ontbijt was afgeloopen, liet hij al zijne bedienden bij zich komen en deelde hun mede, dat hij zich met zyne dochter voor eenigen tijd ging verwijde ren. Ik zal met mijne yacht reizen, ver volgde hij, breng er onmiddelijk mond behoeften heen, alsook de koffers, welke ik zelf zal inpakken. Ga zoo geheim mo gelijk te werk, want Leondari kan ons bespieden. De bedienden gingen heen, om de bevelen van hunnen heer ten uit voer te brengen. Daarop ging mijnheer Lepage naar zijne dochter. Mijn kind, zegde hij treurig, wij zullen dezen avond onze woning verla ten. Begin dus zoo spoedig mogelijk uwe toebereidselen te maken. Waar gaan wij heen, mijn vader, en wat zullen wij met onzen huisraad doen Onmogelijk het mede te nemen. Gij kunt het de oude Sara aanbieden, die altijd eene trouwe dienstbode geweest is. Wij zullen "koers zetten naar den Piraeus vervolgens zullen wij per spoor naar Athene reizen. Daar zal ik mijnen zaakwaarnemer last geven, mijn land goed te verkoopen, alsook mijne yacht, en zal dan besluiten waarheen wij gaan zullen Zoodra de nacht was ingevallen, en zij afscheid hadden genomen van hunne trouwe dienaars, verlieten de banneling en zijne dochter het verblijf. De lucht was somber, en het kwam den vluchte ling voor alsof een rouwfloers over de golf en over de bergen lag uitgespreid. Uit is de tijd, welke Leondari zou uitkiezen om eenen aanval op ons te ondernemen, mompelde Lepage, 't is noodig. dat wij verre van hier zijn, voor de maan doorkomt.maar wat hoor ik?. Dat is de wind, welke door de cypressen suist, mijn vader, zegde het meisje, zich dichter bij hem aansluitende. Stilzwijgend gingen beiden voort in de richting van den stroom. Sofie dacht aan hem, die beloofd had terug te zullen komen. Hij zou het huis verlaten en deszelfs bewoners verdwe nen vinden. Nooit meer, zuchtte zij jammerlijk, zal ik zijn edel gelaat weerzien, nooit meer zal de klank zijner stem mijn hart doen opspringen. Zij kwamen in een boschje olijfboo- men, toen Lepage fluks zijne dochter achter eenen boomstam duwde en er zelf nederhurkte. Een gedruis van voetstappen liet zich hooren. Het was Leondari met zijne mannen, die zich naar de woonstede richtten, met de meeste voorzichtigheid voortstap pende. De voetstappen kwamen steeds nader en weldra zag men een aantal mannen die voortgingen. Zij waren de vluchte lingen reeds voorbij, toen plotseling de stem van Leondari weerklonk. Wij zullen ze geheel en al verras sen, zegde hij, De wolken aan den hemel zijn onze bondgenooten en begunstigen onze onderneming. Aleer de maan zicht baar is, zijn wij met het meisje op weg naar onze bergvesting. De geestelijke zit gevangen en ik zal hem dwingen. Voor dat het meisje de oogen sluit tot den slaap, zal zij mijne vrouw zijn. Zoo viert Leondari zijn triomf. Die woorden hoorende, drukte mijn heer Lepage met krachtigen arm zijne dochter aan zijn hart, tot de groep een eindwegs voorbij was. Zonder een woord te spreken trok hij haar toen ge zwind voort tot aan den oever. Eene sloep, met twee roeiers bemand, wachtte hen. Zij stapten er dadelijk in en werden naar den Elyse gebracht. (Elyse was den naam van de kleine yacht, die op eenigen afstand van den oever voor anker lag.) Toen vader en dochter in de sloep ge zeten waren, wierpen zij nog eenen laatsten blik naar de woonstede, welke zij hadden verlaten. Eensklaps slaakte Sofie eenen kreet van ontzetting. Ziet, riep zij uit, onze dierbare oude woning staat in brand Inderdaad, schitterende vlammen ste gen dwarrelend in den donkeren nacht omhoog, van tijd tot tijd verschillende figuren vormende, welke zich als duive len bewogen, om het helsch werk te volvoeren. Mijnheer Lepage onttrok zijne dochter aan dit droevig schouwspel en bracht haar in de boot, waar zij zich op eene Sofa neerlegde. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1916 | | pagina 2