Russisch- Daltscne Oorlog. Oorlog In Moge OORLOGSBERICHTEN. Wie is de moordenaar Oorlog in den Balkan De Luchtoorlog. SdtlkKlDsen voor den Vasten- Op den Balkan ltaliaarische Oorlog. EEN PAUSELIJK SCHRIJVEN. STERFGEVALLEN, Amerika en Duitschland In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 8 Maart 191(5.Tegen de door ons terug heroverde stelling ten ooste van het pachthof Maisons de Cham pagne begonnen de Franschen in den laten avond eenen tegenaanval. Op den westelijken vleugel werd nog met handgranaten gevochten, anders is den aanval glad afgeslagen. Op den linken Maasoever, om de aan sluiting met onzen rechtenoever des vloeds op de zuidelijke hellinge der Cöte Talon, van den Peperrug en met op Douaumont de nieuwe voorgeschoven liniën te verbeteren, werden de stellingen des vijands op beide zijden van de Forges- beek halfweg Bethincourt op oen breedte van 6 en oene diepte van meer als 3 kilo meters gestormd.De dorpen Forges en Re- gnéville, de hoogten van het Raven en kl. Cumièrewoud zijn in onze handen.Tegen aan vallen der Franschen tegen den Zuid rand dezer wouden zijn bloedig afgewe zen. Een groot deel der bezetting van de genomen stellingen kwamen om. Een niet gewond overschot van 58 officie ren, 3277 man werden gevangen. Buiten dien zijn 10 kanonnen en veel ander krijgsmateriaal buit genomen. In Woevre werd de vijand uit de laatste huizen van Fresnes geworpen. Het getal der daar genomen gevangenen is tot 11 officieren en over de 700 man geklom men. Eenige machinegeweren werden buitgenomen. Ons vliegtuigensmaldeel belegde de door vijandelijke troepen bezette dorpen, met bommen. Uit Fransche bron PARIJS, 8 Maart 1916. - Ambtelijk bericht van Dijnsdag namiddag. In de Argonnen sloegen wij eenige pogingen des vijands, om eenen mijnentrec.hter bij Haute Chevauchée te bezetten af. Onze artillerie zet de beschieting der vijande lijke verbindingslijn voort. Ten weste van de Maas konden de duitschers geholpen door eeue heftige beschieting in de om geving van Regniéville voordringen en langs den ijzeren weg voorwaarts komen. Een op hetzelfde oogcnblik door hen zeer hevige ingezette aanval op de hoogte 265 bracht hen in bezet dezer laatste. Wij behouden het dorp Bethin court, het boschjc ten westen het Raven- woud, Cumières on het opperste deel der Cöte de POie.Het artilleriegevecht duurde met groote hevigheid ten ooste der Maas gansch den nacht door, in de streek van Bras en Hardaumont, alsook in Woevre. In den sektor van Fresnes trokken wij ons tot aan den voet der Cötes Lorraines terug. Ambtelijk bericht van dinsdag avond In de Argonnen schooten onze afweer- kanonnen in de streek van Avocourt een duitsch vliegtuig af dat in onze lynen viel. De beide vliegers werden gewond en gevangen genomen. Ten weste der Maas duurde de beschieting met granaten van zwaar kaliber met hevigheid voort. In den loop van den dag vermeerde de vijand zijn infanterie ondernemingen tusschen Bethincourt en de Maas. Zijne aanvallen werden teruggeslagen uitgenomen in den sektor van het Ravenwoud, waar de vyand kon voet vatten. Ten ooste der Maas duurde het hevig artilleriegevecht in boschstreek van Hardaumont voort. De duitschers drongen in eene verschan sing waaruit onze tegenaanval ze onmid- delijk terugwierp. In Woevre bezette de vijand, het dorp Fresnes, na een kort ge vecht. In de Vogezen beschoten wij (20* Vervolg.) Op eenen avond het was nu acht tien jaren geleden riep de markies zijnen broeder en diens gade in de biblio theek, tot het aanhooren van eene mede- deeling. Er waren nog andere personen tegenwoordig, uitgenoodigd om getuige te zijn van de vernedering van het jonge paar. Voor deze vergadering verklaarde de markies, dat het hem niet beviel, dat eene nakomelinge van den hertog van Montfaoon zijne opvolgster zou worden, en dat hij daarom besloten had te trou wen. Hij verklaarde verder, dat het kontrakt reeds gesloten en de bruid ge reed was. Zij was de jongste dochter van eenen verarmden edelman en de invloed van haar vader had bewerkt, dat met ter zijdestelling van het gemis van liefde, den ouderdom en de gebreken van den bruidegom, slechts gelet werd op de hooge en aangename maatschappe lijke positie en den ongehoorden rijkdom van den markies. De markies deelde mede, dat het huwe lijk den volgenden morgend zou plaats hebben. Gij kent het Fransche leven niet, Sofie, uit hetgeen gij in de boeken gele zen hebt, maar kunt u toch de ontzet ting voorstellen, die deze mededeeling op hen maakte. Zij hadden tot nu toe in een kamp bij Diffenbach ten ooste Mul- bach en de graven des vijands in de streek van Wattweiler. Op het Belgisch front was het gansch den dag rustig. Uit Engelsche bron LONDEN, 7 Maart 1916. Vandaag was het rustig. Alleen in de nabijheid Jer Hohenzollernschans viel de vijand 's nachts te vergeefs met bommen aan. Heden morgend vroeg liet de vijand op de zelfde plaats eene mijn springen. Wij houden den trechter.Tusschen de Hohen zollernschans en Loos levendige gevech ten met schutsengravenmortieren, grana ten en Artillerie. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 8 Maart 1916. Op ver scheidene plaatsen van het front werden gedeeltelijke russische aanvallen afge wezen. De ijzerenweg Ljachowitschi-Luniniel ten zuidooste Baranowitschi, op den welke druk verkeer werd opgemerkt is met goed gevolg door onze vliegers aan gevallen. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 8 Maart 1916. Aan het front van het leger des generaaloversten Aartshertog Jozef-Ferdinand waren ook gisteren de gevechten van tijd tot tijd levendiger. Anders niets bijzonders. Uit Russische bron SINT-PETERSBURG. 5 Maart. In de buurt van Uloeksthebben wij gisteren veertien mijnen doen springen. Er had een hardnekkige worstelling plaats om hel bezit van den trechter. Wij hebben er 6 van bezet.Van nacht, tegen3u.hebben de Duitschers, na eene voorbereiding mot geschut, die anderhalf uur duurde, het dorp Alsewilsj aangevallen, dat ten zui den van Krosjin ligt. Krosjin ligt tien werst ten oosten van het station Bara nowitschi. Deze aanval hebben wij door ons vuur afgeslagen. Op het front van generaal Iwanof heb ben onze verkenners eenige vijandelijke veldposten vernietigd. Ook hebben onze verkenners in de nabijheid van het brug genhoofd van Michalsce een vooruitge schoven loopgraaf des vyands bezet. Drie tegenaanvallen, door hem onderno men om deze loopgraaf terug te herne men, zijn mislukt. In de nabijheid van Zamuschin aan den Dniester, hebhen wij een mijn doen ontploffen, waardoor de verdedigingswerken van den vijand wer den vernield. Wij hebben den trechter en de voorste loopgraven van den vijand in de nabijheid bezet. Oostenrijksch-Hongaarsch- Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 8 Maart 1916. Alles rustig. Uit Italiaansche bron ROME, 7 Maart 1916. Op het gan- sche front enkelijk levendige artillerie bedrijvigheid en sainenstooten van kleine afdeelingen. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 7 Maart 1916. Aan het Irakfront verijdelden wy allen pogingen des vyands om onze stellingen in den sektor van Felahie, te naderen. Bij Kut-el Amara geene veranderingen. het vaste geloof verkeerd, dat zij de op volgers zouden wezen in het bezit van titels en goederen en nu zoo plotseling onterfd te worden, aangewezen te zijn voor het geringe deel van een jongeren zoon, en bepaald zonder eenige oorzaak slechts uit kinderachtige boosheid en wraakzucht, dat was niet te verdragen. Had de markies uit liefde getrouwd, daargelaten zijne bepaalde verklaring, ongetrouwd te blijven, dan zou het jonge paar deze ontgoocheling kalm gedragen hebben, nu echter verzette zich daarte gen hun rechts- en eergevoel. Er ontstond een stormachtig tooneel, en dat in het bijzijn van zooveel getuigen. Alexe Mixtome drong bij zijnen broe der aan, zijn besluit terug te nemen deze echter hoonde hem. De markies bleef er bij dat het huwelijk reeds den volgenden morgend om elf ure zou plaats hebben. De markies hoonde ook mevrouw Mixtome en beval haar naar haren vader te gaan. Hij zegde dat hij den volgenden morgend hare kamer noodig had voor zijne bruid, die hij in zijn huis zou bren gen en het ware toch beter, dat zij ver trok, vooraleer de bruid haren intocht hield. Deze ongehoorde beleediging maakt haren jongen echtgenoot woedend. In zijne verbittering wierp hij zijnen broe der menig onbedacht woord toe toen legde hij den arm van zijne gade in den Op het Raukasusfront verloren de ge vechten daar in de laatste dagen in hevig heid. Op beide zijden heerscht klaarblij kelijk rust Het antwoord onzer artillerie had voor uitwerksel dat het demonslra- tievuur der vijandelijke schepen, onder steund door vliegtuig-waarnemers, ge richt tegen de kusten der Dardanellen- engte zonder gevolg bleef. Twee vijan delijke kruisers werden getroffen. De bedrijvigheid onzer vliegers verhinderde de verkenningstochten welke de vijan delijke vliegtuigen van tijd tot lijd onder namen. De vijandelijke vliegtuigen ont vluchten, zonder in gevecht te komen, zoodra zij eenen onzer kampvliegers bemerken. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 8 Maart 1916. Niets nieuws. De Luchtaanval op Huil. Uit Londen wordt gemeld dat aan den aanval op Huil drie Zeppelins hebben deelgenomen. Nadat zij over de kusten waren gevlogen, sloegen zij verschillen de richtingen in. en men had den indruk dat zij niet juist wisten waar zij waren. Het bezochte gebied is Yorkshire, Lin colnshire, Rutland, Hutington, Cambrid geshire, Norfolk, Essex en Kent. Omtrent 40 bommen werden afgeworpen. Ingevolge de buitengewone machten welk* Wij van den H Stoel ontvangen hebben, verleenen Wij, voor den Vasten van dit jaar, de volgende dispensatiën of toelatingen I. De wet van het vasten is opgeschorst in Ons bisdom gedurende geheel den tijd van de aanstaande Vasten. II. De wet der onthouding is insgelijks opgeschorst gedurende de Vasten. Nóch tans blijft het gebruik van vleesch op Goeden Vrijdag verboden. III Het blijft niettemin verboden bij één en denzelfden maaltijd vleesch en visch te eten. niet alle dagen van de veertigdaagsche Vasten, de Zondagen inbegrepen, maar ook alle andere vasten dagen in het jaar. IV. Men is verplicht drijmaal te lezen het Vaderons en het Wees-gegroet en eens de akten van Geloof. Hoop, Liefde en Berouw lederen dag dat men van de toelating van vleesch te eten zal gebruik maken. Men zal zich nochtans van die verplichting kunnen ontslaan met eene aalmoes, ieder volgens zijne middelen en godvruchtigheid, in den offerblok van de Vasten te storten. V. De wetten van het vasten en der onthouding zullen na de veertigdaagsche Vasten opgeschorst blijven tot later be schikking van Onzentwege, Deze Herderlijke Brief en Schikkingen voor de Vasten zullen van op den predik stoel afgelezen worden in de kerken, openbare kapellen, geestelijke gemeenten en colleges van Ons bisdom, op den zondag van Quinquagesima. Zij zullen gedurende geheel de Vasten, volgens ge woonte, te lezen hangen. Gegeven te Gent, onder Onze hand- teekening, Onzen zegel en de tegenteeke- ning van Onzen Secretaris, den 19 Februari 1916. ANTONIUS, Bisschop van Gent. Op bevel van Zyue Hoogweerdigheid den Bisschop. A. De Meester, Kan. Secr. zijne en wilde de kamer verlaten. Bij de deur keerde hij zich nog eenmaal om en riep op hevigen, dreigenden toon uit Gij denkt morgen eene bruid in dit huis te voeren, met het plan mij van de erfe nis te berooven, die gij mij beloofd hebt. De hemel zal zulk eene onrechtvaardig heid niet dulden En ik zweer u, dat ik mij voor dit opzettelijk onrecht, dat nooit tot uitvoering zal komen, wreken zal! Neemu in acht, markies Charle- mont. Dat waren zeker onverstandige woor den, in zijne woede met vreeselijke hartstochtelijkheid uitgesproken, maar zonder booze voornemens. Ik zweer het u, Sofie Het waren wilde, krankzin nige uitdrukkingen, maar zij beoogden geene vooraf beraamde misdaad. Allen die ze hoorden, bewaarden ze in hun geheugen, om ze naderhand te herhalen, op eenen tijd toen ieder woord een nagel was voor de doodkist van hem, die ze gesproken had. In denzelfden nacht werd de markies van Charlemont vermoord In den vroegen morgen vond zijn be diende hem zwemmende in zijn bloed. Alexe Mixtome had het grootste gedeel te van den nacht buiten huis doorge bracht, beproevende zijn verhit bloed in de frissche lucht van het park te ver koelen. Hij kwam door eene zijdeur in het huis, omstreeks twee ure des mor gens en sloop naar zijne kamer. Hy Observulore Romano publiceert een Pauselijk schrijven aan den Kardinaal- Vicaris Pompili.De Brief herinnert in de eerste plaats aan de raadgevingen én vermaningen van den Heiligen Vader gedaan aan de oorlogvoerenden, dat zij de wapens zouden neerleggen en hunne geschillen door eene vriendschappelijke overeenkomst te slechten. Ongelukkigerwijze wilde men onze stem niet hooren, en de oorlog, met al zijne verschrikkingen, duurt voort, maar wij kunnen noch mogen zwijgen. Wij kunnen niet nalaten onze slem opnieuw te verheffen tegen dezen oorlog, die ons voorkomt als de zelfmoord van Europa. Wij mogen het ons niet laten ontnomen, zoohaast de omstandigheden het veroor loven, de middelen aan te wijzen of herinnering te brengen, waardoor het zoo vurig gewenschte doel bereikt kan worden. De Paus beurt daarop het door eenige dames verkondigde voornemen goed, zich in den komenden vastentijd te ver eenigen in geestelijke verstervingen om de goddelijke barmhartigheid te smeeken den vreeselijken geesel af te weren, en drukt den wensch uit, dat alle geloovigen zich hierbij zullen aansluiten. Hij spreekt het vertrouwen uit dat de katholieke huisgezinnen in alle oorlogvoerende lan den zich in den vastentijd in het gebed en in kristelijke verzaking vereenigen. Hij richt zijne vermaningen in het bijzonder tot de moeders, eclitgenooten en zusters der strijdenden, opdat zij al de leden hunnerfamilies zouden aanzetten God onophoudelijk en vurig te bidden en Hem de verdiensten harer goede werken te offeren. De Paus wenscht dat deze werken der codsvrucht bijzonder menigvuldig zullen zijn op den dag waarop het offer van den Godmensch herinnerd wordt. De Paus beveelt verder aan, de armen en ongeluk- kigen te helpen, en wel in het bijzonder de kinderen dergenen, die in dezen vreeselijken oorlog omgekomen zijn. De zeer eerw. heer kannunik Coore- man, geboren te Wieze, den 16 Februari 1827, is aldaar godvruchtig overleden, De Z E. Heer Gooreman was een zeer begaafd toondichter die eenen schoenen naam en faam verwierf door zijne talrijke muzikale kompositiën (kantaten, orato rios, liederen en kerkelijke gezangen). Zijne muzikale gewrochten zijn als pa rels van toondichtskunde. In een artikel in de Kolnische Zei- tung, wordt er de zaak aldus voorge steld Uit de Engelsche bladen van vrijdag en zaterdag, en uit den ondertusschen in Duitschland toegekomen Amerikaanschen post, midden Februari verzonden, blijkt een duidelijker beeld van den kritischen toestand, die door de aankondiging van den nieuwen Duitschen onderzeebootoor log werd ingezet. Daarbij hebben do be sprekingen in Senaat en kamer de span ning tot haar hoogste punt gedreven. Toen iedereen meende dat het Lusitania- geval was bijgelegd, kwam terzelfdertijd het Duitsche Denkschrift over den duik- boolenoorlog tegen bewapende handels schepen ter sprake. Doch de Amerikaan- sche diplomaat, die te Berlijn verblijft, heeft eene onbegrijpelijke verzuimenis begaan, door naar zijne regeering wel hot Denkschrift te telegrafeeren, zonder de bijgaande bewijzen over te seinen, be wijzen waardoor het wordt aangetoond moest het slaapvertrek van zijnen broe der voorbij. Hij bleef eene minuut staan met het voornemen zijnen broeder te wekken, om nogmaals met hem te spre ken. Maar hij bedacht zich en ging ver der. Toen hij zacht en langzaam zich ver wijderde, werd hij opgemerkt door den bottelier, die op weg was naar eene be nedenkamer en droppels zocht voor de tandpijn. Alexe Mixtome zag niemand. Hij trad in zijne kamer en vond zijne jonge echtgenoote nog wakker. Eerst laat sliep hij in en toen hij den volgen den morgen ontwaakte en naar de ont bijtkamer ging. werd hij door eenen policiebeambte gevangen genomen en beschuldigd zijnen broeder vermoord te hebben. Ik zal niet beproeven u den schrik van dien dag te beschrijven, Sofie Eene lijk schouwing had plaats en een onderzoek van de omstandigheden. De meest over tuigende bewijzen werden tegen Alexe Mixtome aangevoerd en hij werd voor een gerechtshof gedaagd, om zich tegen de aanklacht van moord te verdedigen Borgstelling werd afgewezen en vervol gens werd hij in de gevangenis van de nabijzijnde stad gebracht. De hertog van Montfacon haaste zich zijne dochter te troosten en te steunen. Binnen weinige weken kwam de aanklacht tegen Alexe Mixtome in behandeling. De bewijzen tegen hem waren verplet dat Engelsche handelsschepen marine- kommando's aan boord hadden, en strikt bevolen waren de duikbooteu aan te ral len. Deze bewijzen zijn verleden maandag met den stoomer Rotterdam en New- York aangekomen. Tot nu toe was de stelling van Ameri ka dat bewapende handelschepen als hulpkruisers moesten aanzien worden, en dat in 't belang der menschelijkheid het noodig was de handelsschepen te ontwapenen, zooveel te meer daar er he den ten dage voor vrijbuiters en zeeroo- vers geen vrees meer moet bestaan. Het artikel van de Kolnische Zeitung herhaalt verder. Het optreden van presi dent Wilson, de verschilsmeening in Senaat en Kamer, de bedreiging van Wilson geen kandidaat meer te zullen zijn in de aanstaande presidentsverkie zingen, het zoeken van Senaatsleden naar een middenweg en eindelijk de beslissing de geheele kwestie tot verder afwachten nog een beetje te laten slapen. Op dit oogenblik moet ook de Kamer met de kwestie bezig zijn. Zal zij denzelfden weg volgen als den Senaat? Wij moeten het afwachten. In alle geval schijnt het standpunt van president Wilson vastgesteld de Ameri- kaners moeten, 't is gelijk op welke boo ten, vrij" vaart hebhen op al de zeeën van de gansche wereld, dus ook op de zeeën die als oorlogsgebied zijn aange duid. Later. L'IIollando-Beige schrijft: De kwestie der bewapende handels schepen In het Amerikaansehe huis van Vertegenwoordiging (Kamer) viel do republikeinsche afgevaardigde Mondell de buitenlandsche politiek der regeering aan, en eischte bij hoogdringendheid het aannemen van het voorstel, waarbij de Amerikanen zouden gewaarschuwd wor den tegen het reizen aan boord van be wapende koopvaardijschepen. Onder datum 6 Maart, een uit New- York en een uit Londen, krijgen wij nog twee telegrammen in ons bereik. Het eerste werd geseind door het Wolffbu- reel, het tweede door een briefwisselaar van de Times Alles samengevat is er nog geene eindbeslissing. Vertegenwoor digers der Kamer hadden een onderhoud met president Wilson, die hem zegden dat de Kamer van meening is dat het best ware de Amerikaansehe burgers tegen 't gebruik van bewapende handels- schepen te waarschuwen, iets waarvan de voorzitter niet weten wil. Verder wordt verzekerd dat president Wilson veel telegrammen ontvangt om hein in zijn standpunt te sterken, terwijl ook brieven van protest bij hem binnen ko men. De verwerping van het voorstel Gore wordt door de Engelsche bladen als een zegepraal der zienswijze van den Voorzitter uitgelegd. Bij Koning Konstantijn. De Times verneemt uit Athene dat Venizelos eene lange, geheim gehoudene bespreking heeft gehad met koning Kon stantijn. Koning Nikita. Koning Nikita en de koningin van Montenegro zijn woensdag morgend om 11 ure te Bordeaux aangekomen. De Begraving van Koningin Elisabeth. Het stoffelijk overschot van koningin- weduwe Elisabeth is in het klooster van Gustea di Argesch, aan de zijde van haren terend. Hem werd medegedeeld, dat zijne gade hem voor schuldig hield. De hoofd getuigen hadden hem woorden van wraak hooren uiten de bottelier had hem 's nachts, om 2 ure, voor de kamer deur van zijnen vermoorden broeder ge zien; daarentegen was hij door niemand in het park opgemerkt. Er was bloed aan zijne kleederen en zijne verklaring hoe dit kwam, vond geen geloof. Hij had zich des nachts toevallig in de hand ge sneden en de kleine, onbeduidende wond laten bloeien. Er waren nog meer ver denkingen om hem heen gespannen, en wel zoo sterk, dat hij er zich niet uit kon redden en niemand van zijne bekenden het waagde aan zijne onschuld te geloo- Ik behoef u wel niet te zeggen hoe wanhopig hij voor zijne eer en leven streed. Hij ontbood de bekwaamste rechtsgeleerden uit Frankrijk, doch deze lieten zijne zaak vallen, nadat zij de be wijzen tegen hem gehoord hadden. Hij riep anderen tot zich, maar zij hadden geen vertrouwen in hem. Men raadde hem zelfs aan zijne schuld te bekennen omdat hij eene zachtere straf zou ont vangen. Het rechtsgeding eindigde, zooals verwacht werd. Alexe Mixtome, nu markies van Charlemont, werd door de jury schuldig verklaard aan den moord zijns broeders en terdood veroordeeld. (Wordt voortgezet)

De Denderbode | 1916 | | pagina 2