Oorlog In Moge Wie is de moordenaar OORLOGSBERICHTEN. Oorlog in den Balkan OP ZEE. Op den Balkan Raadselvrienden. LANDBOUW In België en Frankrijk Italiaansche Oorlog. Eerste Communie dat bet alras beet heeft dat moeder zoo gemakkelijk tot hem kao afdalen, zich zoo gemakkelijk weet in te denken, in te ▼oelen binnen het begrensd wereldje zijner eerste lerens-visie, en een steeds waakzamen blik gericht houdt op de vele behoeften van zijn jong en wankelig organisme. En dat kan bij eene verstan dige moeder een machtig middel worden om later ook het vertrouwen van haar kind te behouden, en kalmte te doen luwen over de stormen van zyn ziel, wan neer het staan zal aan den ingang der jongelingsjaren en een moeilik en lastig tydperk te doorworstelen heeft. Doch daar komen we op terug. Tegenover dien invloed der vrouw, dient dan de man te staan met zijn kracht en zijn levensernst om de opvoeding op vaste gronden te bouwen, om te kastij den waar het nood doet, voor te lichten, en de moederliefde die vaak blind is en buiten schreef wil loopen, te houden in het goede spoor van plicht en wijsheid. Ziedaar hoe man en vrouw, hoe vader en moeder zouden moeten samenwerken aan het opvoeden der kinderen. Zoo zou het moeten geschieden Maar zoo geschiedt het maar al te dikwerf niet In volgende artikelen zullen wij daar verder op ingaan en de werkelijkheid eens toetsen aan de mooie theoretische uiteenzettingen die wij hier komen te doen. ('t Vervolgt.) Vergeet niet dat de GROOTE RAADSELPRIJSKAMP uitge schreven door onze Almanak en Dagklapper voor lglöop 31 MAART eerstkomende gesloten wordt. Diegene er begeeren aan deel te nemen stellen dus niet meer uit hunne oplossingen met 0,15 c ten bureele van De Denderbode te bestellen. De potasch van den grond. Zelden worden gronden aangetroffen in België geene die zoo arm zijn aan po tasch, zoo als zij dit aan stikstof en fosfoor- zuur wezen kunnen, dat zij tot elke teelt ongeschikt blijken. De potasch is over het algemeen overvloedig in de natuur verspreid, voor een klein gedeelte onder oplosbaren, voor een ander gedeelte onder bewerktuig- den, doch voor het grootste deel onder onop- iosbaren vorm. De oplosbare potasch van den grond wordt rechtstreeks door de planten aangeëigend de potasch onder bewerktuigden vorm er in aanwezig wordt oplosbaar tengevolge van de ontbinding der bewerktuigde stoffen. De ont binding wordt bespoedigd door de grondbe werkingen, door kalking, enz. De onoplosbare potasch van den grond is van geen onmiddellijk nut voor de planten. Toch wordt zij langzamer oplosbaar, en be zitten de planten in vollen groei in meerdere of mindere maat, het vermogen zich er een klein gedeelte van aan te eigenen, zoo als wij reeds vroeger zagen en nog verder zullen zien. In de hedendaagsche teeltvoorwaarden is eene milde toepassing van rechtstreeks op losbare potaschzouten volstrekt noodzakelijk; de teruggaaf bij middel van natuurlijke mest stoffen, hoevemesten en allerlei planten en dierenafval is volkomen ontoereikend. Daarbij bezitten de handelspotaschzouten eene veel grootere waarde dan de potasch van den grond en deze der natuurlijke mest stoffen, aangezien zij zoo niet rechtstreeks dan toch spoedig oplosbaar worden. Eene milde teruggaaf is des te noodzake- (20* Vervolg.) Droevige, vreeselijke weken volgden nu voor den ongelukkigen gevangene. Zijne vrouw kreeg van haren vader geene toestemming om hem te bezoeken, maar dat zy hem beminde nietegenstaan- de zijne veroordeeling, dat wist hij. Zij gaf hem nog een laatste bewys van hare toewijding, maar tevens van haren trots. De dag bestemd voor de uitvoering van het vonnis kwem naderbij. De jonge vrouw, ondersteund door haren trot- schen vader, vond een agent die haren wil uitvoerde. Zy kocht den gevangen- bestuurder om, ten einde den gevangene te laten ontvluchten. De zaak was moei- lyk, maar geld vermag alles. Alexe Mix tome ontsnapte uit den kerker. Buiten werd hij door den agent van zijne echt- genoote ontvangen, die hem kleederen en alles gaf, wat noodig was om hem onkenbaar te maken, alsmede geld en eenen brief. Daarin raadde men hem aan, zoo spoedig mogelijk het land te verlaten met een schip, dat op eene bepaalde plaats voor hem gereed lag en geene poging te wagen om nog eens zijne vrouw weder te zien. De liefde tot het leven is bij ons allen groot, vooral wanneer men zoo nabij de poorten van het graf heeft gestaan. Alexe Mixtome herademde weder, toen lijker, aangezien de Belgische grond jaarlijks met verschiliige millioenen kilogrammen aan potasch verarmt, ten gevolge der nijverheids teelten en andere die de voedstoffen uit den grond putten om ze er voor immer uit weg te voeren Volgens officiëele berekeningen voor het jaar 1903 verbruikte de Belgische landbouw 19 kgr. stikstof, 20 kgr fosfoorzuur, en slechts 4 kgr. potasch per beteelde hectare, niettegenstaande de meeste kuituurgewassen eene veel grootere hoeveelheid potasch uit den grond putten dan stikstof en fosfoorzuur. Wil men dus onze gronden niet te zeer aan potasch uitputten, en aldus de opbreng sten niet bedreigen, het is volstrekt noodza kelijk eene milde toepassing van handels- potaschmesten te doen. Praktijker. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 15 Maart 1916. Groot hoofdkwartier 's voormiddags. Bij Neuve Chapelle lieten wij een voorgeschoven engelsche verdedigings werk met zijne bezetting in den lucht vliegen. De engelsche artillerie richtte een hevig vuur op Lens. De fransche artillerie was zeer bedrij vig tegen onze nieuwe stelling bij Ville- aux-Bois en tegen verscheidene sektors in de Champage. Links der Maas schoven schlesische troepen met eenen krachtigen stoot hunne lijnen ten weste van het Ravenwoud op de hoogte - Dooden Man» 25 officieren en meer als 1000 man van den vyand werden ongewond gevangen genomen.Tot viermaal hernieuwde tegen aanvallen brachten de franschen geen voordeel doch echter zware verliezen. Op den rechten Maasoever en op de oostelijke hellingen der Cótes strijden van beider zijden de artilleriën verbitterd voort. In de Vogezen enten zuidoosten onder namen de franschen verschillende ver kenningstochten, die afgewezen wierden. Luitenant Leffers schoot ten noorde van Bapaume zijn vierde vyandelijk vlieg tuig, een engelsche dubbeldekker, af. Bij Viny te noord-ooste Arras en bij Sivry (aan de Maas te noord-ooste Verdun) werd een fransch vliegtuig door onze afweergeschut nedergehaald.Bij Kaumont ten noordo Verdun stortte een groot fransch vliegtuig na een luchtgevecht beneden. De inzittende dezes werden ge vangen genomen, die der andere zijn dood. Uit Fransche bron W. T. B. PARIJS. 15 Maart 1916. (Draadbericht)Ambtelijke Melding van Dijnsdag namiddag. Ten weste der Maas was het artillerie vuur 's nachts tamelijk hevig Op den rechten oever werd eene sterke vijan delijke verkenningsafdeeling in het woud van Haudremont door spervuur opge houden. In de streek van Vaux en Dam- loup voortdurende hevige beschieting. In Woëvre levendige bedrijvigheid van beide artilleriën, bijzonderlijk in den sektor van Eix. In de overigen geen bijzondere voorvallen. In het Priester woud werd eene duitsche afdeeling, die eene verras sing tegen onze graven bij Croix des Garmes verzocht, op geweervuur ontvan gen. Zij lieten eeiiige dooden op 't slag veld. Op 't overige front verliep den nacht rustig. Ambtelijk bericht van Dijnsdag avond. Ten noorde der Aisne beproefden de duit- schers drijmaal in onze graven op den Rand ten noord-weste van het Bulles- hij zich in vrijheid bevond. Hij vloog naar de kust, waar hem een schip op nam en naar Portugal bracht. Vervolgens ging hij naar Brazilië, waar hij twee ja ren verbleef en zaken deed om zich be zig te houden. Daar verwierf hij zich een vermogen. Eindelyk, door het verlangen ver teerd, om zijne geliefden nog eenmaal weer te zien, keerde hij naar Europa terug. Hij begaf zich naar Parijs en kocht daar twee jaargangen van een Fransch dagblad. Hij las de geschiedenis van den moord en zijne gevangenneming, het gerechtelijk onderzoek, zijne veroor deeling en zijne vlucht. Hij las ook, dat een proces tot echtscheiding, zijne jonge vrouw, van hem, den moordenaar, had bevrijd. Deze slag, voor hem de ver schrikkelijkste van alle, werd de oorzaak van eene zware ziekte. De vluchteling reisde naar Marseille. Het was gemakkelijk voor hem, de villa van den hertog van Montfacon te ont dekken. De kwellingen der laatste jaren hadden den jongen levenslustigen en krachtigen man vreeselijk veranderd door de zon verbrand, was hij onherken baar voor allen, die hem vroeger gekend hadden. Hij bezocht de villa en reikhals de naar eenen blik van zijne lievelingen. Hij stond voor het ijzeren hek der villa, toen het gespan van den hertog voor kwam. Deze zat daarin trotsch en koel als marmer. Tegenover hem was me- woud binnen te dringen, doch zonder gevolg. In do Argonnen gelukte onze artillerie in den sektor vanFour-de-Paris. Een munitiedepot werd in den lucht ge sprongen, evenzoo werd den ijzerenweg en de verbindingslijn in de streek Mont- faucon en Avocourl beschoten.Ten weste der Maas verdubbelde zich de hevige be schieting onzer stellingen bij Béthincourt en Gumières met granaten van groot kaliber. In den namiddag ontwikkelden de duitschers een zeer sterken aanval in dezen sektor. Ten ooste van Mosel en in Woëvre was de artilleriebedrijvigheid het overige van den dag zeer levendig. Geen infan terie ondernemingen. Ten noorde van St Mihiel hebben onze batterijen ge wichtige magazijnen des vijands bescho ten. Een groote vuurgloed werd in de spoorwegstatie en in de herplaatsen van Larnarche in Woevre verwekt. In Lotharingen werd eene vijandelijke afdeeling ten noorde Delme beschoten. In de Vogezen heerschte op beider zijden levendige artilleriebedrijvigheid in den sektor Ghapollotte en in liet Thundal. Door een verrassing der vijandelijke graven bij Stozswerher en Garspach ge lukte het ons. ongeveer 60 gevangenen en een tamelijk gewichtig materiaal, zon der verliezen onzerzijds, buit te nemen. Vliegtuigen met dubbel motoren wierpen bommen op Brieulles. In de streek van Verdun werden heden zeer talrijke lucht gevechten geleverd. Een onzerviiegluigen werd ten ooste Luedoor vier vijandelijke vliegers aangevallen. Het nam het ge vecht aan en het gelukte hem een zijner tegenstanders te storten, welke in de streek Cernay neerviel. Ons vliegtuig keerde onbeschadigd in onze linien terug. Tamelijk levendige artillerie onder, nemingen op verscheidene plaatsen van het front, bijzonderlijk bij Dixmuide en Steenstrate. Uit Engelsche bron LONDEN, 14 Maart 1916. Draad- krijgsbericht. Generaal Haig ineldt De vijand bracht ten zuido van het kanaal van La Bassée en bij Neuve-Cha- palle eene mijn tot springen. Een mijn veroorzaakte eenige schade aan een deel der kleine Bastionspits. Wij beschoten met goed gevolg de vijandelijke schuts- graven ten noorde van Yper. Onze hand- granatenwerpers en machinegeweren- manschappen verdreven gisteren nacht vijandelijke arbiederstroepen Ten weste Lens hevige bedrijvigheid der vijandelijke artillerie. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 15 Maart 1916. Toestand onverhanderd. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 15 Maart 1916. De be zetting der brughoofden ten noordweste van Uszieczko weerde hevige aanvallen af. Anders niets nieuws. Uit Russische bron PETROGRAD, 14 Maart 1616.Amb telijk bericht van 13 Maart. In de streek van Riga gewoon geweervuur en bedrijvigheid onzer verkenners Een Duitsch pantserautomobiel dat met een machinegeweer onze graven poogde te beschieten, werd door onze artillerie ver jaagd. Gedurende een artilleriegevecht tegen Uexkull bemerkten wij ontploffen de treffers onzer kanons in de vijandelij ke batterijen en duitsche groepen welke poogden het dorp Borkowitz te naderen. I11 den sektor Jakobstadt beschoten de duitsche de spoorwegstatie Neuselburg In de omgeving van Tarmenfeld en het fort Dunaburg levendig artillerie en ge- vrouw Mixtome gezeten, in diepen rouw gekleed. Zij zag er lijdend uit, maar koel en trotsch als altijd. En bij haar bevond zich hare dochter, een klein allerliefst kind, met lang, lokkig, goudblond haar en wondervolle blauwe oogen. dat den toeschouwer, in zijne kinderlijke vroo- lijkheid eene bloem toewierp. Het meis je was toen vier jaren oud. De vluchte ling zag het rijtuig na, totdat het ver dwenen was, toen wierp hij zich op het gras en weende, zooals slechts eene sterke man in zijne vertwijfeling wecnen kan. Van dien oogenblik af trok de villa van den hertog hem mot onwederstaan- baar geweld aan. Hij zag gasten komen en vertrekken velen van hen dongen naar de hand van mevrouw Mixtome, ofschoon deze voor de kerk niet kon trouwen. Hij vernam ook, dat er een prijs op zijn hoofd gezet, en de policie in alle landen verzocht was en oog op hem te houden en bij ontdekking aan Frankrijk uit te leveren. Hij durfde derhalve niet lang te Mar seille blijven en besloot eindelijk heen te gaan, nadat hij voor de laatste maal de villa zou bezocht hebben. Het toeval bracht hem in eene buitengewone ver leiding. Het ijzeren hek stond open. In het park was het kindermeisje met den tuinman in een druk gesprek, en de kleine markiezin had zich ongemerkt op straat begeven. De vader, gedreven door weervuur en boraben werpen. In de streek ton zuidoost-! Kolki en in Galiciën aan de midden Slrypa hadden verschil lende gelukkige botsingen met vijande lijke patrouillen plaats een vijandelijke post van 30 mau werd gansch gevangen. PETROGRAD, 15 Maart 1916. Aan het front van Riga levendig vuur ten zuide der Babit meeren. In eenen onder- sektor van dit front vernietigden een lettischer troependeel de kunst hinder nissen des vijands en drong in do graven. In Galiciën, ten zuid ooste van het dorp Podkamien, 11 kilometers ten noord weste Novo-Aleksiniec, en aan de midden Strypa opereerden onze patrouljen ver der met goed gevolg tegen de vijandelij ke posten en mieken weerom gevange nen. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 15 Maart 1616. Niets nieuws. Oostenrijksch-Hongaarsch- Uit Oostenrijksche bron. De aanvallen der Italianen op het Izon- zo front duren voort. Gisteren namiddag werd op de Podgorahoogte verbitterd ge vochten. Onze troepen wierpen hier de steilingwijze ingedrongenen vijand in handgemeenegevechten terug. Even ge volgloos bleef een vijandelijke nachtaan- val, die na verscheidene uren artillerie voorbereiding tegen de plaats van San Martina aangezet wierd. Voor deze plaats liggen van verloopene gevechtsdagen nog meer dan 1000 vijanden lijken. Op meer andere plaatsen van hot kusten- landsch front kwam het tot levendige artillerie en mijnwerpen gevechten. In het Kartnergebied, stond onze Fellasek- tor en in Tirool, het ruim van den Col di La- na, onder levendig vijandelijk vuur. Itali aansche vliegers wierpen', zonder schade aan te richten bommen op Triest. Uit Italiaansche bron ROME, 15 Maart 1916. Ambtelijk krijgsbericht. In Lagarinadal was de vijandelijke artillerie inden sektor van Roveroto aan 't werk. Onze artillerie verstrooide vijandelijke arbeidersgroepen tusschen Selva en Levico. In het Sugana- dal, vernietigde onze artillerie vijandelij ke verschansingen in het Opper Corde- voledal en Popenadal, trof vijandelijke troepentreins bij Landro .Rienz) en be schoot de spoorwegstatie van Toblach. Op het gansche Izonzofront verhinder de ook gisteren schrikkelijke stortregens en nevel de artilleriebedrijvigheid en maakte den grond oubetreedbaar. Onze infanterie vernieuwde immer met koenen aanvalsgeest zijn gevolgrijke vooruitruk ken tegen de vijandelijke stellingen, bij zonderlijk aan den voet van het Monte Sabotino. Tusschen het Monte San Michile en San Martino del Corsa en ten ooste van Monfalcone werden buidende uitslagen bereikt in den sektor van San Martino, waar dappere infanterie en de koningin brigade na heftige en snelle artillerie voorbereiding in een bajonet ten gevecht een versterkt schanswerk innam en zijne bezittingen tot gevange nen miek. Links daarvan braken andere afdeelingen in de vijandelijke linien nabij de kerk van San Martino en vernietigden deze. Ten zuid weste San Martino veroverde wij een gewichtig vijandelijk verdedi gingspunt, dat de Grovigliospitsgenaamd wordt. Boeken om fransch te leeren zonder meester zijn verkrijgbaar ten bureele van De Denderbode 31, Korte Zoutstraat, en bij onze verkoopers. eene overweldigende aandrift, die hij niet kon weerstaan, vatte het kind op, drukte het aan zijn hart en snelde de straat uit. Zonderling genoeg, de kleine Con stance slaakte niet éénen kreet. Zij was zonder vrees en hield van iedereen. Zij had hem in de laatste dagen dikwijls ge zien en hem bloemen toegeworpen. Zij scheen de daad van den man voor eene grap te houden. Hij ontvlood vooraleer de kleine vermist was en gerucht kon worden gemaakt. Sofie zuchtte stil, hoewel haar vader het niet hoorde. Hij sprak verder Eene maand later las hij in de Atheen- sche dagbladen, dat de kleine Constance verdronken was. Men dacht, dat zij naar de zee gegaan, in het water gevallen en door de golven was medegevoerd Nie mand vermoedde dat zij gestolen was geworden. Het instinkt, deed het meisje haren vader liefhebben van den oogenblik af, dat hij het ontvoerde, en maakte het tot zijn afgod. Misschien deed hij niet wel met haar van hare moeder te scheiden en deze in het denkbeeld te laten dat zij dood was. Denk echter eens na, Sofie, onschuldig was hij veroordeeld, van zijne gade gescheiden, veracht, vervloekt. Hij stond alleen en eenzaam op deze wereld. Het kind behoorde hem evenzeer toe als haar. Had hij het recht verloren, op hare liefde en hare onschuldige liefko- Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 15 Maart 1916. Bericht van het hoofdkwartier. Op lle en 12e Maart vuurden twee kruissers op verschillende tijdstippen eenige granaten af in de omgeving van Teke-Burun en trokken zich dan terug. Drie vliegtuigen, die het schiereiland van Gallipoli overvlogen, werden door het vuur van ons geschut verjaagd Van de andere fronten is niets van beteekenis te melden Volgens - Petit Journal - heeft de Fransche raailsteamer Due d'Aumale die dienst doet tusschen Tunis en Mar seille, den kommandant, zes officieren eu zes-en-twintig man der bemanning van het Engelsch stoomschip - Gelbridge (9,000 ton) aan land gezet dit laatste schip, dat op reis was naar de Levant, werd op 2 Maart door een Duitsche duik boot aangevallen en tot zinken gebracht. DEN HAAG, 14 Maart. Daily News meldt dat het visschersvaartuig Iris in de Noordzee op een mijn ge- loopen en gezonken is. DE EERSTE COMMÜNIEKERK- BOEKEN zijn aangekomen. Schoone en rijke keus in alle prijzen. Spoedt u, want de voor raad zal seffens uitgeput zijn. Van de Putte-Goossens, Bureel van De Denderbode, Korte Zout straat 31. Italië en Griekenland. ATHENE, 14 Maart. Nea Imera meldt uit Kanea Uit mededeelingen van het Italiaansch konsulaat verneemt de bevolking van Kreta, dat eerlang, buiten de Engelsche bezetting, ook Italiaansche bezettingstroepen zullen worden uitge- scheept. De bevolking, welke de landing der Engelschen rustig opnam, is thans besloten, het ontschepen der Italianen om eiken prijs te beletten. LONDEN. 14 Maart. De Morning Post meldt uit Athene, dat de Entente- mogendhoden aan Griekenland verbieden, de Twaalf-Eilanden met levensmiddelon te voorzien; ze verklaarden dat zulks voortaan door tusschenkomst van Italië zou geschieden. Antwoord op de jongste eischen der Entente Men meldt uit Athene, dat minister president Skoeloedis aan de vertegen woordigers der Entente het volgend ant woord overhandigde op de jongste eischen aan Griekenland gesteld Het Grieksch oorlogsbestuur kan vol strekt geen gevolg geven aan don eisch dat de Macedonische spoorlijnen uitslui tend in het gebruik van het legerbestuur der Entente-mogendheden zouden over gaan. Het Grieksche oorlogsbestuur be schouwt als ondoelmatig de vervanging der Grieksche troepen die te Kawalla en Fiorina ondergebracht zijn door andere troepen afdeelingen. Eventueelo pogingen tot het bezetten der twee uitgangen van het Korintisch kanaal door Entente-troepen zouden de Grieksche regeering nopen maatregelen te nemen die de verhouding tot de Enten te gevoelig zouden beïnvloeden; de Grieksche regeering zou eveneens tot het nemen van dergelijke maatregelen over- zingen Waarlijk nietHij overwoog niet, en zijne stem beefde, dat zij eens dc waarhijd vernemen, hem haten en ver wijtingen zou doen, omdat hij haar had losgescheurd van rijkdom en glans... Neen nooit, viel het meisje hem in de reden, met heldere, lieve stem. Zij zal hem liefhebben, zooals zij hem thans lief heeft. Hare moeder had haar niet noodig. Haar vader had in zijnen toestand eene hoogere aanspraak op haar. Hij handel de goed Lepage's gelaat helderde op. Hij zag zijne dochter met schitterende oogen aan; toen bedwong hij zich en ging voort. Hij voerde haar weg als een plotselin ge ingeving. Hij zou liever gestorven zijn dan haar onrecht te hebben aange daan. Maar zonder haar, ware hij krank zinnig geworden. Hij wist dat hij overal gezocht werd, dat zijn portret zich in de handen van alle politiebeambten bevond, dat de Fransche regeering alle pogingen in het werk stelde om zich van hem meester te maken, ten einde aan de we reld te bewijzen, dat rang, rijkdom en invloed, iemand die schuldig was bevon den aan moord, niet van de rechtvaar dige straf kon ontheffen. Hij wist dat wanneer hij gevangen werd genomen, de schande vernietigend op zijn kind zou vallen. Ter wille van haar, meer dan ter wille van zich zeiven, trok hij zich in de eenzaamheid terug. (Wordt voortgezet)

De Denderbode | 1916 | | pagina 2