Russiscii- DuMe Oorlog. Oorlog Io TorOego Een en ander. OORLOGSBERICHTEN. Wie is de moordenaar Oorlog in den Balkan De Luchtoorlog. H0SPICIEGOEDEREW OP ZEE. Ilaliaanschc Oorlog. Holland en de W ereldoorlog Kerkelijk nieuws. heeft er met open galerijen kunnen wer ken. Het blad zogt voorts dat de bedrijvig heid in deze kolenstreek weldra zal her vat worden en dat de produkten naar de naburige statie Dabono, per tandrad- spoor zullen vervoerd worden. De Vereenigde Staten en de duikbootenoorlog. De voorzitter der Amerikaansche Se naatskommissie voor buitenlandsche aan gelegenheden senator Stone en de voor zitter der kommissie voor buitenlandsche aangelegenheden in de afgevaardigden- kamer Flood, hielden met staatssekre- taris Lansing eene bespreking over de duikbootenkwestie. Van officieele zijde wordt de toestand niet als dreigend aanzien. De regeering verwacht berich ten van den Amerikaanschen gezant te Berlijn, vooraleer nieuwe voetstappen te ondernomen. Men neemt aan dat er niets gebeuren "zal, ten ware er ontwijfelbaar werd bewezen dat eene Duitsche duik boot eenen aanval deed in strijd met het volkenrecht. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 5 April 1916. De artille riegevechten in de Argonnen en in het Maasgebied duren met onverminderde hevigheid voort. De toestand blijft onver anderd. Links der Maas verhinderden wij de franschen den molen ten noord oosten van Hacourt terug in hun bezit te nemen. In de streek der vesting van Douau- mont zijn ook gisteren voor onze liniën ten zuid-weste der vesting en voor onze stellingen in bet noorder deel van het Cailleltewoud '^herhaalde tegenaanvallen des vyands bloedig samengobroken. Op het Lolharinger en Elsasser front voerden onze troepen verscheidene wel gelukte patrouillen ondernemingen door. Uitslag der luchtgevechten aan het west front gedurende de maand Maart. Duitsche verliezen. In luchtgevecht 7 Afgeschoten 3 Vermist 4 te samen -;',14 vliegtuigen. Fransche verliezen. In luchtgevecht 38 Afgeschoten 4 Door onvrijwillige landing achter onze liniën 2 in 't geheel 44 vliegtuigen. 25.dezer vijandelijke;} vliegtuigen zijn in onze handen gevallen, het nederstor- ten der 19 andere zijn duidelijk bemerkt. Uit Fransche bron PARIJS, 5 Aprilf-1916. Ambtelijk bericht van Dijnsdag namiddag. In de Argonnen beschoten'wy de duitsche stel lingen, bijzonderlijk in de omgoving van Montfaucon en? Malancourt.1 Ten ooste der Maas was de nacht in verhouding kalm. Onze batterijen!'waren, voorna melijk in deze streek, tegenover de vijandelijke stellingen werkzaam. De vijand antwoordde zwak. Ten ooste van het priester-woud werd eene sterke vijandelijke verkenningsafdeeling door geweervuur verstrooid. In Elzas*namen onze batterijenjop'den straatweg Thann- Mulhausen, proviantkolommen fonder vuur. (24* Vervolg.) Een zwakke leiddraad,feen aanvangs punt, dat bij het vroegere onderzoek over het hoofd^was gezien, kon nog voorhan den wezen en tot onthulling 'van het ge heim, tot ontdekking van den waren moordenaar aanleiding geven. Wie kon beter de taak op zich nemenjdezen draad op te zoeken, dan zijne dochter, die de ee.nigc hoop, de eenige troost in zijn ballingschap was. De liefde zou haar wijsheid verleenen. Hare liefde voor haren vader zou haar waakzaam en voor zichtig doen zijn. Hij wilde zijne zaak in hare handen leggen, vertrouwen stel len in de Voorzienigheid, die over haar waken en haar op den rechten weg en tot de zege zou voeren. Hij was zoo opgewonden, dat hij den geheelen nacht niet kon slapen. Naden kend ging hij de kamer op en neer, bleef voor het venster staan en zag in den nacht naar buiten. Nu en dan wierp hij zich op het bed, maar ook daar had hij geene rusthet stormachtig kloppende hart, het snel door zijne aderen vlietende bloed deden hem weder opstaan. Hij ver langde zijne dochter naar Frankrijk Jte begeleiden en zelf deel te nemen aan den arbeid tot het herstel van zijnen goeden naam maar hij was tot werkeloosheid gedoemd, hij durfde niet uit zijnen schuilhoek te voorschijn komen, indien Ambtelijk bericht, van Dijnsdag avondj Ten noorde der Aisne en in de Argon nen voerden onze batterijen een werk zaam vuur tegen de vijandelijke aanlagen. Ten ooste der Maas werd de beschie ting in den loop van den dag met groote heftigheid wederom opgenomen. In Woëvre in de sektors aan den voet der Maashoogten artilleriege vechten. In den Vogezen poogden de duitschers na levendige beschieting onze stellingen ten zuid-ooste onze schutsgra- ven te naderen, zij werden door ons spervuur in hunne liniën teruggeworpen. In den nacht van 4 April wierp een onzer luchtschepen granaten op Adun- le-Roman. Uit Engelsche bron LONDEN, 5 April 1916. Gisteren schoot een onzer vliegtuigen een duitsch toestel af in de nabijheid van Lens. Heden morgend vroeg vielen wij in de nabijheid van St. Elooy een mijnen- trechter aan, wolken de duitschers sedert 30 Maart bezet hielden. Wij bezetten hem en schoven onze linie voorbij dezen vooruit. De artillerie was van beider zijden werkzaam. LONDEN, 6 April 1916. Gisteren schoot een onzer vliegtuigen een duitsch vliegtuig achter onze linie ten zuiden van Souchoz af. De stuurman en de waar nemer zijn dood. Heden was de artillerie van beider zijden in de nabijheid van Souchez werkzaam, alsook bij Angres, St. Elooy en Yper. Eenige werkzaam heden bij Neuville, St. Vaast, Hulluch en Hohenzollernschans Uit Duitsche bron. BERLIJN, 5 April 1916. Geen bij- zondere^gebeurtenissen. Op den front- sektor lussclien het Narocz- en Wisz- niew-meer versterkte de russische artil lerie' haardvuur. Oostenrijksch-Hongaarsch- Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 5 April 1916. Toestand overal onveranderd. Uit Italiaansche bron ROME, 5 April 1916. Ambtelijk be- richt'van 4 April. Langs goheel het front heerscht de artillerie bedrijvigheid van beider zijden het levendigs! tusschen het Lagarinadal, het Suganadal en op de hoogten ten noordwestc van Görz. In den nacht tot 3 April werden kleine aan vallen tegen onze stellingen op den Kris- taalberg en op den Zwarteberg, afgewe zen. Vijandelijke vliegtuigen poogden hardnekkige inbreuken op ons gebied, zij werden echter door het vuur onzer batterijen en een tegenaanval onzer vliegtuigen verdreven. Het gelukte een vliegtuig, bommen op Bassano te werpen. Een onzer Caproni-vliegtuigen wierp eene zware bom op den Gravenberg (Görz) en veroorzaakte brand. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 5 April 1916. Niets nieuws. Uit Turksche bron KONSTANT1NOPEL, 4 April 1916. Het hoofdkwartier deelt mede dat van de verschillige^fronten niets gewichtigs te melden is. hij niet van den beginne af het welslagen onmogelijk wilde maken. Toen de morgen aanbrak, waren de sporen van den doorwaakten nacht dui delijk op zijn gelaat te lezen maar toch bezielde nieuwe hoop zijne afgematte trekken en zijn voorkomen verkondigde eene buitengewone krachtdadigheid. Zoodra mogelijk liet hij zich een dag blad brengen, om de scheepstijdingen door te zien. Hij besloot dat Sofie den Zaterdag avond met den stoomboot, die van den Pirarns naar Triest afvoer, zou vertrekken. Er bleven dus nog eenige dagen over, om de noodige inkoopen te doen voor den uitzet van het meisje en de geschiedenis in alle bijzonderheden na te gaan, opdat Sofie nauwkeurig inge licht, een voorloopig operatieplan kon opmaken Hij ontbeet met zijne dochter en ging toen alleen uit, om het bureel van den stoomboot op te zoeken en eene plaats te bestellen. Nadat dit geschied was koerde hij naar zijne dochter terug. De eerste schrede is gedaan, Sofie, zeide hij ernstig. Ik heb u eene goede hut in de kajuit gehuurd van het Zater dag-avond vertrekkende stoomschip. Sofie betuigde hem haren dank. Wankelt gij niet in uw besluit, mijn kind vroeg mijnheer Lepage, O neen, vader. neen. Het nadenken heeft mijn besluit nog meer bevestigd. Alleen mijn afscheid van u valt zwaar, doch ik moet gaan. Do hemel zal de po- Nederlandsch schip getorpedeerd. DEN HAAG, 4 April. Volgens eene melding bij het marinewezen binnenge komen, werd de Nederlandsche schooner Elzina Helena gisternamiddag om 3 ure in de Noordzee getorpedeerd. De beman ning werd in eene boot naar het licht schip den Noordhinder gebracht en gisteravond door het reddingschip Atlas opgenomen. Bij hunne aankomst zal een verder onderzoek gedaan worden. Het onderzoek der - Tubantia - Het onderzoek over het torpedeeren van de Tubanlia is van regeeringswege begonnen. Maandag gelukte men er in de juiste plaats vast te stellen waar het wrak van het schip ligt. Duikers zijn thans bezig met het verder onderzoek. Een vierde luchtaanval op Engeland. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 4 April 1916. (Wolff.) In den nacht van 3 op 4 April werden bij eenen luchtaanval op de Engelsche Zuid oostelijke versterkingsinrichtingen, bij Great Yarmuth, springbommen gewor pen. De luchtschepen zijn niettegenstaan de vijandelijke beschieting ongedeerd teruggekeerd. De overste van den Admiraalstaf der Marine. Uit Engelsche bron LONDEN, 3 April. Aan dan aanval van den verleden nacht (derden aanval) namen zes Zeppelins deel. Drie vlogen over de Zuid-oostelijke graafschappen van Engeland. I)e luchtschepen, die naar Schotland vaarden, kruisten tusschen 9 en 10 1/2 ure 's avonds aan de kusten en bleven er tot 1 ure 's nachts. Zij wierpen 36 spring- en 17 brandbommen op ver schillende plaatsen. Wat de bemanning van den L 15 zegt. De berichtgever van een Amsterdamsch blad meldt uit Londen het volgende over een onderhoud dat hij had met de geredde bemanning van den L 15 Met eenige collegas uit andere neutrale landen bekwam ik toelating de beman ning van den L 15 te bezoeken. Wij gingen naar Chatham, waar wij de twee officieren en 15 man, in een gebouw van het hoofdkwartier ontmoetten. Zij wer den hier voorloopig gevangen gezet, om dan naar een interneeringskamp gezon den te worden. De bemanning van den Zeppelin bestond uit 18 man. Een der in zittenden verdronk wanneer de Zeppelin in zee viel. Twee der geredden waren licht gewond, de kommandant heeft lichte hoofdwonden bekomen. Hij verhaalde ons dat hij, vóór den oorlog, het bevel had gevoerd over een Duitschen torpedo jager en dat hij, tijdens den oorlog, kom mandant van een Zeppelin geworden is. De Engelsche officieren in het hoofd kwartier lieten ons met alle rust om met de Duitschers te spreken. De meesten waren nog tamelijk jong, tusschen de 25 en 30 jaar. De kommandant zelf is 33 jaar. Allen zagen er gezond en krachtig uit en behooren bijna tot de marine. De onderneming was zeer gevaarlijk ge weest. Zij verhaalden ons dat zij, van zoohaast zij de Engelsche kusten hadden gezien, reeds beschoten en driemaal ge troffen werden. Het luchtschip brak midden door en viel van eene aanzienlijke hoogte in het water. Allen gingen onder. Een uur later waren allen door Engelsche patroeljevaartuigen opgevischt. De offi- gingen van uwe dochter begunstigen, om de onschuld van haren vader te be wijzen. Ik kan mijn plan niet opgeven. Wij zullen uitgaan en het noodige voor u aanschaffen. Gij moet geheel andere kleeren hebben want in uw Grieksch kostuum kunt gij niet in Frank rijk komen. Al het overige, wat gij nog noodig hebt, kunt gij in Parijs koopen, zegde Lepage, toen zij weer in hun hotel wa ren teruggekeerd. In Frankrijk zooals in alle beschaafde landen, zult gij naar uwe kleoderen worden beoordeeld Het is mijn bijzondere wensch u gekleed te zien als eene dame, wat gij dan ook in waarheid zijt. Gij moet ook als eene dame leven, vrouwelijke bedienden hou den, waar gij die noodig hebt en u op geenerlei wijze bekrimpen. Ik zal u rij kelijk van geld voorzien en als gij meer noodig hebt, behoeft gij niet te aarzelen en kunt gij mij schrijven. Lk heb genoeg, zooals gij weet. Geld is in den oorlog dringend noodig. Zonder geld zouden al uwe pogingen te vergeefs zijn. Heb maar geene zorg, vader, ik zal uwe hulp inroepen als ik er behoefte aan heb. Op ééne zaak moet ik u vooraf op merkzaam maken, Sofie roep nooit de hulp in van eenen policicbeambte. Deze sporen gaarne geheimen 11a, en als gij aan een hunner opdraagt onze zaak te onderzoeken, dan zal hij zich over uwe afkomst inlichten en daardoor mij mis- cieren waren nog in hunne lederen uni formen en droegen marinemutsen. Ook eenige der manschappen droegen lederen uniformen. De naam van den tweeden officier is Kuhne. Hij zegde dat hij voor den oorlog lang in Engeland had ver bleven Artikel 19 der Londensche ver klaring. DEN HAAG, 4 April. Omtrent de ekonomische eischen van Engeland, zijn er, naar verzekerd wordt, onderhande lingen tusschen de Engelsche en Holland- sche regeeringen hangend, Holland heeft namelijk in de eerste plaats een tegemoet koming betreffend artikel 19 der Lon densche Verklaring verlangd het En- gelsch antwoord wordt op elk oogen- blik verwacht en is aan de huidige ge heime zitting der Karcfèr voorgelegd. De beteekenis van die nieuwe order Artikel 19 der Londensche zeerecht verklaring, waardoor de Britsche regee ring zich door een Order in Council niet langer meer gebonden verklaart, luidt De verbreking van de blokkade wordt, ter rechtvaardiging van het in beslag nemen van het schip, onvol doende aangegeven, indien het schip inderdaad op weg is naar een niet-ge- blokkeerde haven, wat ook de latere bestemming van schip of lading moge zijn. De kommissie van redaktie lichtte dit artikel aldus toe Waar er sprake is van verbreking van de blokkade, is het op de werke lijke bestemming van het schip, waar op gelet moet worden, niet op de latere bestemming ran de lading. Het bewijs of het vermoeden van deze be stemming is dus niet voldoende om de inbeslagneming van een schip, dat inderdaad naar een ongeblokkeerde haven op weg is, wegens verbreking van blokkade te rechtvaardigen. Wel zou de kruiser altijd kunnen aantoo- nen, dat die on geblokkeerde haven slechts in schijn de bestemming is, en dat inderdaad de geblokkeerde haven de onmiddellijke bestemming van het schip is. Een Nederlansch oordeel. De - Nieuwe Rotterdamsche Courant schrijft in een hoofdartikel Men is geneigd zich te vragen, welk praktisch nut, tegenover ons land al thans, hèt kan hebben, artikel 19 te schrappen. Immers, krachtens de agree ments, die de Britsche regeering getrof fen heeft, 0. a. met de Nederlansche Overzee Trust, en waardoor het voor onzijdige landen mogelijk is geworden het handelsverkeer voor hun eigen be hoeften over zee te blijven onderhouden, niettegenstaande de Order in Council van 11 Maart 1915, bezit de Britsche regee ring de zekerheid reeds, dat over ons land hare vijanden niet kunnen worden geapproviandeerd. Waartoe dan nog een nieuwe maatre gel Misschien wenschte de Engelsche re geering, nu de zog. blokkade van Duitsch- land, die in Maart 1915 nog niet blokkade werd genoemd, tegenwoordig wel als technische blokkade erkend schijnt te worden, en zelfs door een blokkademi nister wordt beheerd, haar blokkavoor- schriften in overeenstemming te brengen- met hare geheele zeopolitiek. In dat ge val zoude deze formeele maatregel te genover ons geene praktische gevolgen hebben. schien ontdekken en doen gevangen ne men. Gij moet uwe eigene geheime poli- eie zijn. Het zal dikwijls noodig wezen, dat gij u openbaar maakt. Daarin laat ik u ge heel vrij. Ik weet dat gij verstandig genoeg zijt, om u niet in noodeloos ge vaar te begeven. Ik schenk u het volste vertrouwen En ik zal er naar streven mij dit vertrouwen waardig te maken. Ik sidder nog altijd bij de gedachte, u ter wille van deze gevaarlijke onder neming te laten gaan, een onervaren meisje, dat ik steeds als mijn oogappel heb behoed Wanneer het niet uw eigen geluk, uwe eigene bevrijding van smaad, eenzaamheid en ellende betrof, ik zou u niet laten vertrekken. Vergeet niet, dat gij mij de belofte gegeven hebt, u aan niemand te verraden, zelfs niet aan uwe moeder, als gij haar toevallig ontmoet, totdat mijn naam rein, of ik dood zal wezen. Sofie herhaalde hare belofte. En nu, lieve vader, zegde zij, laat mij u nog eenige vragen doen, die mij dezen nacht invielen gij spraakt van toehoorders, die uw broeder geroepen had, om uwe verdedering bij te wonen. Traden deze als getuigen tegen u op voor het gerecht Ja, zij waren daartoe gedwongen. (Wordt voortgezet). Misschien, echter, is een andere ver klaring mogelijk. Het heeft onze aandacht toch zeer getrokken, dat in den laatsten tijd steeds meer aan de Nederlandsche Overzee Trust gekonsigneerde, dus vrije goederen to<jh hun weg naar den Brit- schen prijsrechter vonden. Neemt men aan, dat bij dien rechter weinig geneigd- heid bestaat, om deze goederen als kon- trabanda verbeurd te verklaren op grond hiervan, dat zij krachtens het agreement met de Nederlandsche Overzee Trust, geen vijandelijke bestemming hebben, dan zoude wellicht in de schrapping van artikel 19 der Londensche verklaring j een poging kunnen gezien worden, om zoodanige aan de Nederlandsche Overzee Trust gekonsigneerde goederen nu we- gens blokkadebreuk verbeurd to doen verklaren door den prijsrechter. Intusschen, dit is slechts eene gissing, die wij zonder meer liever niet als juist beschouwen. BERN, 4 April. Naar een bericht der Secoio heeft de tijding van de l Hollandsche mobilisatie te Rome in po litieke en diplomatische kringen eenige bezorgdheid verwekt. In de Gonsulta heerscht. groote beweging. De Fransche en de Russische gezant, alsook de Hol- lansche en de Grieksche brachten bezoe ken. De Secoio meent dat het stelling kiezen van Holland tegen de Entente niet beslissend maar gevaarlijk is Giornale d'Italia zegt, dat de Hollandsche mobi lisatie slechts een gevolg is van de nieu we Engelsche blokkade-politiek. Korte telegrammen Het Atheensche blad Chronos ver neemt uit Santi-Quaranta dat de Bul- gaarsche en Oostenrijksch-Hongaarsche troepen steeds dichter bij Valona opruk ken. Geleidelijk wordt aldus de insluiting en het beleg der stad voorbereid. De Italianen verwachten zich aarf de beschie ting van Valona. De Italiaanscho troepen hebben de oorspronkelijk door hen inge nomen vooruitgeschoven stellingen ont ruimd en zich op hun tweede verdedi gingslinie teruggetrokken. ATHENE, 4 April. (Havas) Een afvaardiging van Macedonische Kamer leden heeft aan Skoeloedis gevraagd hoe het stond met het vraagstuk der schade vergoeding voor de eerste beschieting van Saloniki. Skoeloedis zou, volgens de Parijsche - Matin geantwoord hebben, dat hij de toestemming van Briand voor de benoeming van een Griekschen officier als lid der onderzoekskommissie ver wachtte. Priesterlijke Benoemingen. BISDOM GENT Zijne Hoogwaardigheid de Bisschop heeft benoemd Pastoor te Belcele-Waes, den E. H. Van Haelst, pastoor te Maarcke. Wij vernemen dat Mgr Van Reckhem het H, Vormsel zal toe dienen te Aalst, op Woensdag 12 April, in plaats van op Dinsdag/11 April. Burgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten Mannelijk geslacht 2 7 Vrouwelijk 5) Huwelijken. M. De Rop, werkm. met B. Van den Bossche z. b. E. Van den Bossche, espadrillemn. met M. Van der Eecken stikster. D. Tombeur, gasw. met M. Pappaert twijnster Overlijdens. M. Possemiers, w8 Lammerschop, bez. 64 j. Keiz. pl. - J. Wauters, m. Spaens, steenk. 47 j. Vrijheidstr. M. De Rybel we De Bruyn, 70 j. Ouden Denderm. stw. K. Golpaert, in. Huysman, 62 j. zege- praalstr. J. Thienpont, twijnster, 20 j. spinnerstr. J. DeZaar, z. b. 76 j. St. Gamielstr. Ch. Van Mol, we Moyer- soon, z. b. 63 j. Breedestr. R. Blom- maert, wr De Weze, schoenm. 80 j. Vrij heidstr. M. Van Vossole, Kloosterlin ge, 65 j. Leopoldstr. M. Neefs, we 'T Jonclte, z. b. 81 j. Kluiskenstr. G. Brys, m. Peynsaert, vleeschh. 55 j. Gontschestw. J. Dierick, we Van Aer- schot, z. b. 81 j. Markt. G. Martens, we Pauwels, z. b. 75 j. Veldstraat. 2 kinderen onder de 7 jaren. Zondagrust. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende apotheek, Zondag 9 April, M. Meganck Leopoldstraat. Openbare Verpachting der VAN AALST. De Besturende Commissie der Burgerlijke Godshuizen van Aalst, laat weten dat er op Maandag 10, Dijnsdag 11, Woensdag 12, Maandag 17, Dijnsdag 18 en Woensdag 19 April 1916,

De Denderbode | 1916 | | pagina 2