Oorlog io Moge OORLOGSBERICHTEN. Wie is de moordenaar Oorlog in den Ralkan HOSPIGïEGOEDEREN Een en ander Italiannsche Oorlog. De granaat als diagnollciis. POTATIE-RAT. "voetbal VERSCHOVEN tot toekomende week het vervolg onzer artikelen over OPYOEDKOHDE EH OPEBWUS, en eene kleine LETTEtKDPICE KROHIJl. ©©©©00©Ö0©00©©0 In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 12 April 1916. Bij La Boisselle, ten noord-oost* van Albert, bracht eene kleine duitsche afdeeling in eene nachtelijke onderneming tegen de engelsche stellingen, zonder eigene ver liezen. 29 gevangenen en 1 machinege weer binnen. Westelijk de Maas vielen de Franschen tevergeefs onze liniën ten noord-oosten van Avocourt aan, en bepaalden zich ten overige bij 't levendig vuur hunner artil lerie. Op den oostoever brachten drij, door hevig vuur voorbereide tegenaan vallen op den Peperrug, den vyand al leenlijk groote verliezen, doch niet het minste voordeel. Tweemaal gelukte het de stormtroepen, het bereik van ons spervuur te overwinnen, de derde storm loop mislukte voor onze hindernissen door ons machinengeweervuur. In het Caillettewoud wonnen wij, niettegen staande taaie verdediging, voet voor voet wat grond. In luchtgevecht werd een fransch jachtvliegtuig bij Ornes in Woevre afge schoten. De stuurman is dood. Uit Engelsche bron LONDEN, 12 April 1916. De hand- granatengevechten in de trechters ten ooste van St Eloöi duurden gisteren avond met afwisselend goed gevolg voort. Wij hadden drij trechters bezet, maar de andere twee voorloopig niet. De vijand liet gisteren ten; noord-ooste Vermelles mijnen springen, beschadigde do stelling aan een ouden trechter zonder echter den toestand te veranderen. Tamelijke artilleriebedrijvigheid bij Wytschaete, onbeduidend in de nabijheid van Souchez en ten ooste van Yperen. Gedurende acht luchtgevechten doden onze vliegers voor gisteren een vijandelijk vliegtuig beue den storten, in den loop van den dag werd echter een onzer vliegtuigen door ge- schutsvuur afgeschoten. Uit Fransch e bron PARIJS, 12 April 1916. Ambtelijk bericht van Dinsdag avond. Aan het noordfront nam onze artillerie eene ster ke duitsche kolonue, die zich op den weg Chemin des-Dames bewoog, onder vuur. In de Argonnen levendige bedrij vigheid onzer artillerie op geheel het vijandelijk front. Westelijk de Maas ta melijk heftige beschieting in den loop van den dag. Aan ons front geen infan- teriebedrijvigheid. Ten ooste der Maas wierpen de duitschers na krachtige artillerie voorbereiding, welke door rijk gebruik van gas en tranenverwekkende bommen ondersteund wierd, een ster ken aanval tegon 'onze schutsgraven tusschen Douaumont en Vaux. Het gelukte den vijand in eenige voorgescho- vene doelen van ons front voet te vatten, doch door een tegenaanval ouzer troepen werd hij er onmiddelijk uitgedreven. In Woëvre artilleriegevecht in de sektors Moulinville, Ron vaux en Chatilton. Ten noordoosle Sl Mihiel beschoten onze ver dragende kanonnen eenen trein. Van 't overige front niets te melden. In den nacht van 10 op 11 April wierp een onzer kampsmaldeelen bommen op Nantillois en Brieulles. (25* Vervolg.) Hunne mededeelingen bevatten, dat spreekt van zelfs, zware punten tot ver denking, zij hadden betrekking op mijne woede, mijn vloek, dreigen met wraak. Zij bewezen, dat het voorgenomen hu welijk van mijnen broeder mijne ver wachtingen verstoord, mij uit mijne posi tie als erfgenaam in het treurig lot van den jongsten zoon had gestooten. Zij ver klaarden dat ik gronden had om mijnen broeder te vermoorden, en dat ik in ver twijfelende stemming verkeerde toen ik van hem wegging. Wie waren die getuigen vroeg So- fle, een sierlijk zakboekje te voorschijn halende, om daarin aanteekening te hou den. De eerste was August Bartineux, mijn neef, die nu, omdat men denkt dat gij dood zijt, markies van Gharlemont en bezitter van de goederen is. Sofie schreef den naam op. De tweede was Dulcx, de bottelier, die reeds 26 jaren bij de familie gediend bad, een trouw rechtschapen man. Sofie teekc-nde ook dezen naam aan. De derde was Charles Blanchite, de byzondere secretaris van mijnen broe der de vierde Jozef Bute, de rentmees ter, eene trouwe dienaar van de familie, vele jaren lang, die door allen, welke Uit Duitsche bron. BERLIN, 12 April 1916. By Gar- bunowka ten noordweste Dunaburg, werden russische mach taan vallen met verscheidene kompagniën afgeslagen. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 12 April 1916. Niets van beteeken is. Uit Russische bron SINT PETERSBURG, 11 April 1916.— Ambtelijk bericht van 10 April Langs de Duna artillerie en geweervuur. In vele ondersektors poogden de duitschers hunne stellingen te verbeteren en 't water er uit te leiden. Onder ons vuur moesten zij hun werk staken. Duitsche vliegtui gen wierpen bommen bij Römershof en Dunaburg. Ten noordweste der Wiesnieuwmeeren ontwikkelde de vijandelijke artillerie levendige bedrijvigheid. Aan het Oginski- kanaal wierpen vijandelijke vliegers bommen in onze liniën. Bij het dorp Ko- nora, 25 kilometers ten zuidweste Pinsk, kwamen duitsche afdeelingen in booten aan onzo stellingen. Aan de neder Strypa namen wij vijandelijke schutsgraven en maakten eenige gevangenen. Oostenrijksch-Hongaarsch- Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 12 April 1916. De leven dige artilleriegevechten op enkele front- deelen duren voort. Bij Riva werd de vijand, die zich in eenige voorgescho- vene graven en achter een verdedigings muur ten zuide Sperona vastgenesteld hadden, uit deze stellingen verdreven. De Italiaansche aanval is dus volledig afge- In de Medizinische Klinik vertelt Dr [Iosemann over een eigenaardig geval uit zijn oorlogspraktijk, dat waarschijnlijk wel een zal zijn in de oorlogsverwondin gen. Door een granaatsplinter, die een soldaat in borsten buik trof, werd name lijk een ziclï in den lever bevindend cystisch gezwel geraakt. Dit gezwel, veroorzaakt door blaas wurm, had daar reeds jaren gezeten, zonder dat do patient er den minsten hinder van had onder vonden. Men merkte het pas, toen uit de borstwond een waterige vloeistof kwam. Bij vergrooting van de opeuing kwamen nu drie blazen te voorschijn, zoo groot als kersenpitten. Door eene operatie slaagde men er in, het gezwel, benevens den 4 c. m. langen granaatsplinter, te verwijderen. De patient bevindt zich sinds dien in den besten welstand. Uit Italiaansche bron ROME, 12 April 1916. Op het front- deel tusschen Etsch en het Suganadal eropende de vijand een vuur met nieuwe batterijen van groote draagwijdte die door de onze werkzaam bestreden werd. Het juiste vuur onzer artillerie verwekte groote branden in de omgeving van Calceranica (Caldonazzo-meeren) en be schadigde sterk het fort Luserna in Hochastico. Op den Isonzo waren de artillerien van beiderzijden gisteren nog op het gansche front zeer werkzaam, bijzonderlijk op de hoogten ten noordweste van Görz. Op den Karst werden vijandelijke kolonncn, welke op Oppachiassella en Rudilog marcheerden, werkzaam beschoten. In den nacht van 10 April wierpen vijande lijke watervliegtuigen bommen op Grado. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 12 April 1916. Niets nieuws. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 12 April 1916. Niets van beteekenis. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 10 April 1916. (W. T. B.) Het hoofdkwartier deelt mede: Geen gewichtige gebeurtenissen aan de verschillende fronten. In de loopgraven is de rat voor den soldaat een vijand waartegen hij zich dag en nacht te verdedigen heeft. Ziehier een verdedigingssysteem, dat verdient bekend gemaakt te worden, al was het maar wegens zijne zonderlingheid Een voddenraper uit Parijs had aan de miltaire zone eene hut uit planken ver vaardigd, welke hem tegelijkertijd als werkplaats en depot diende voor de op brengsten zijner nachtelijke opsporingen. Hij werd weldra door ratten overrompeld in zulk een menigte, dat hij geen rust meer vond en al zijne goederen als bij tooverslag zag verdwijnen. Onze brave voddenraper kreeg een invalhij had in een val een levendige rat gevangen met een nijptang trok hij voorzichtig hare gevaarlijke snijtanden uit. Toen dit ge daan was. bond hij met geel koperdraad een licht koperen schelletje stevig aan den hals van den knager vast welken hij toen vrij in de werkplaats liet rondloop- en. Ziehier wat er gebeurde de rat vau hare tanden beroofd, bleef doorgaan zich te voeden mei broodkorsten en afval door de vochtigheid geweekt. Dag en nacht liep zij in de omheining en speelde, zonder het te weten, den policieagent, daar het zwakke getingel van baar belletje voldoende was, om haars gelijken te verschrikkenen op de vlucht te drijven. De voddenraper verklaart dat hij op deze wijze geheel van de ratten verlost werd, zijn slaap teruggevonden en zijne nering gered had. hem kenden, werd hooggeacht; de vijfde was Filip Piron, de kamerdienaar van mijnen broeder, een Engelsche met een donker gelaat en onaangenaam uiterlijk Sofie teekende de namen op. En nu, vader, vroeg zij ernstig in welke betrekking stonden deze' vijf per sonen tot den markies Lepage verschrikte en zag het meisje verwonderd aan. Goede hemel, Sofie riep hij uit. Gij denkt toch niet, dat een van deze vijf mannen, die met weerzin tegen mij ge tuigden, den moord heeft kunnen begaan'? Ik verdenk niemand, vader maar als ik de zaak onderzoeken wil, moet ik ook het karakler van elk lid der huis houding van Charlemont leeren kennen, den naam weten van ieder, die met de zaak in verbinding zou kunnen staan. Het zou kaankzinnig zijn, die man nen te verdenken. Ik vroeg mijnen ver dediger, eenen geheimen policieagent last te geven om de waarheid te onder zoeken, en zoowel de advokaat als de policieagent kwamen daarin overeen, dat ik en ik alleen den moord heb kunnen plegen. Niet de geringste schaduw van verdenking viel op die vijf mannen, So fie. Ik heb u nog niet al de bewijzen opgenoemd, die tegen mij werden aange voerd, maar ge moet ze kennen, aleer gij de zaak aanvat. Vertel mij eerst nog iets van de mannen vader. Had niet één van hen Rusland verbiedt den uitvoer naar Roemenië. Volgens een jbericht uit Boekarest heeft de Russische regeering de Roemeensche grens gesloten en den uitvoer aller koop waren naar dit land verboden. Alle uitvoerverloveh voor op weg naar Roe menië zijnde goederen waren reeds door het Russische departement van oorlog toegostaan, toen de tusschen Roemenië en de Centrale mogendheden gesloten overeonkomst aangaande den graanuit- voer bekend werd, waarop onmiddellijk bovenstaand uitvoerverbod uitgevaardigd werd. De Roemeensche remontecommis sie die zich in Rusland bevond wegens den aankoop van paarden, is reeds van daar teruggekeerd. Het Russische uit voerverbod breidt zich ook uit op de koopwaren die afkomstig zijn uit de landender Entente en uit de neutrale staten en die over Rusland naar Roemenië verzonden worden. Tegelijkertijd heeft ook Engeland het goederentransport over Rusland naar Roemenië evenals de be vordering der sedert het begin van den oorlog te Saloniki liggende koopwaren eenige aaleiding om den markies te ver moorden Aanleiding dat kan ik niet zeggen, hoewel onder medewerking van het een of ander ongunstig toeval, ieder hunner van de misdaad verdacht kon worden, bijaldien de bewijzen tegen mij niet zoo verpletterend waren geweest ieder hunner, behalve natuurlijk August Bar tineux. En toch won hij door den dood van den markies. Niet rechtstreeks. Indien ik niet wegens mooi d veroordeeld ware gewor den, zou ik 1. in in den weg gestaan heb ben; en terwi 1 ik verwijderd was, waart gij een hinde paal voor hem, die niet ter zijde kon worden gezet. August Barti neux kon bovendien geene misdaad ple gen, en al mocht dit het geval geweest zijn, de aanleiding zou ontbroken heb ben. De markies, noodigde hem uit we ken en maanden op Gharlemont door te brengen, gaf hem aanzienlijke geschen ken, dikwijls groote sommen gelds. Was August arm Hij bevond zich dikwijls ie verle genheid. Hij had een niet onaardig ver mogen geërfd, maar leefde te verkwis tend. Gij ziet. dat hij reden had dank baar te zijn jegens mijnen broeder Hij mocht hem dan ook gaarne lijden O, in mijne dwaaste veronderstellingen viel de verdenking bij mij nooit op Bartineux. Kon Dulex, de bottelier-, geene re- met bestemming naar Roemenië stop gezet. Fransche generaals in rouw. Uit eene pas geplubmeerde statistiek blijkt dat de generaals Roch, Bailloud, d'Amade, Bonnal, Maud'huy en Montdésir een of twee zonen op 1 et slagveld ver loren hebben. Generaal do Castelnau heeft drie zonen in den oorlog verloren. De kiesstrijd in Amerika. Uit Washington wordt gemeld dat be neven* de kandidatuur van Roosevelt voor het voorzitterschap, ook deze van Roat wordt genoemd. Deze verklaart fat hij de man is die de politiek der Vereen g- de Staten, in deze moeilyke tijden, het beste kan dienen. Toch denkt men niet dat Roat kans heeft gekozen te worden. Duitsche onderzeebooten zonder zichtpunt. Volgens den Temps loopen geruchten volgens hetwelk het den Duitscher gelukt is, onderzeebooten te bouwen zonder periscoop (het zichtpunt dat boven water blijft). De Temps merkt daarbij op dat tijdens de laatste torpedeeringen men wel de scliuimstrepen van een torpedo, doch geen periscoop van duikbooten bemerk te. Dat deze geruchten wel eenigen grond van waarheid kunnen behelzen bewijst het schrijven van een marinetechnitieker in het Nederlandsche tijdschrift Land storm, waarin van zulke booten gespro ken wordt. Vlaamsch. Ter goeder trouw, volgens een bericht in de Nederlandsche bladen verschenen, werd gemeld dat het Vlaamsch blad Vrij Belgie niet op het Belgisch front mocht verkocht worden. De Maasbode geeft thans eene nota ter verbetering uit welke haar door de redactie van genoemd blad gestuurd werd. Men verklaart daar in dat de Belgische Regeering den ver koop, in het Belgisch leger, noch van het blad Vrij Belgie, noch van eenig ander Vlaamsch blad, in het buitenland uitge geven, verboden heeft. Onlusten te Batavia. Een Amslerdamsche blad meldt uit Weltevreden dat bij Batavia (Neder- landsch Indië) onlusten uitgebroken zijn, wegens het invoeren van lasten. De moeilijkheden zijn door depolicie en de militaire macht onderdrukt geworden. De Hollandsche scheepvaart. Uit Amsterdam wordt gemeld dat de Nederlandsche zeevaartmaatschappij Dinsdag de scheepvaart naar Oost-Indië heeft hernomen. De stoomers nemen den koers langs het Noorden van Schotland. Een merkwaardig middel tegen tandpijn. In het Deutsche Medizinische Wo- chenschrifl geeft een Duitsch officier van gezondheid een zeer eenvoedig mid del aan om onmiddelijk de hevigste tandpijn te stillen. Hij vond het middel bij toeval toen hij lijdende was aan vreeselijke tandpijn die niet eens ver dween nadat de zieke tand verwijderd was geworden. Ten einde raad bracht hij een fleschje Eau de Cologne onder den neus en snoof met geweld een reuk op waarbij eenige druppeltjes in aanra king kwamen met het neusslijmvlies. Als bij tooverslag hield de pijn op. Later heeft de arts menigmaal het opsnuiven van zwavelether voorgeschreven en is daarmede telkens geslaagd om.de hevig ste tandpijn op staanden voet te stillen. Ten einde de eiher in aanraking te bren gen met liet neusslijmvlies, duwt men in" de neusholte langs de zijde waar de pij nen zich doen gevoelen, een propje wat, dat men eerst met ether gedrenkt heeft. De lijder buigt zich dan zoover mogelijk achterover en duwt zachtjes op den neus, den gehad hebben, om zijnen meester te dooden. Dulex toch had u 's morgens om twee ure voor de deur van uwen broe der gezien Hij was een eerlijk man en men had hem op den morgen van denzelfden dag aangezegd, dat hij eene nieuwe meesteres zou krijgen. Hij had het ge waagd daartegen iets in te brengen, ik denk, met het plan mij te helpen, en in zijne woede dreigde de markies hem den volgenden dag uit het huis te jagen. Dus had Dulex redenen 'l Mijn kind, iedereen die met mijnen broeder in aanraking kwam, had be paald geene genegenheid voor hem. Ge durende de laatste maanden van zijn leven was hij slechts wantrouwend, twistziek, en morrende, en in de laatste dagen beleedigde hij iedereen, die hem in den weg kwam. Sofie zag op de lijst. Beleenigde hij ook Charles Blan chite, zijnen sekretaris Ja en hij mishandelde hem smade lijk. Blanchite had de xuimen van zijnen meester gedurende langen tijd verdra gen, maar op dien dag overschreed de markies alle maat. Hij raasde en belee digde zijnen sekretaris zoo grof mogelijk; hij liet hem eenen brief wel een dozijn malen overschrijven en noemde hem een ellendeling. Eindelijk verloor Blanchite het geduld en betaalde de markies met zijne eigene munt terug. Het einde van waardoor eenige druppeltjes uit het propje wat gedreven worden. Bovenstaande middeltje heeft de beste j uitslagen gegeven in gevallen van ge wone tandpijn, tandvleeschontsteking en van rheuraatismale tandpijn. Een incident te Salonika. De parijzer bladen zeggen dat de Griek-, sche pers hoog oploopt met de aanhou ding van eenen Griekschen officier dooi-; de Fransche krijgsoverheden. Het feitj heeft zich als volgt voorgedaan De Grieksche luitenant Afdis, had bij een! automobielrit eenen draad aangebonden aan de telefonische lijn die hel Fransche! hoofdkwartier met de vooraangelegen i lijnen in gemeenschap stelt. Zulks was voldoende om hem door den kop te doen schieten. Generaal Sarrail echter, ten aanzion der Grieksche regee ring vergenoegde er zich bij den plichtige te doen verwijderen. De Suffragetten. Uit Londen wordt gemeld dat er Zondag op de Trafalgar-square, onder leiding van miss Sylvia Pankhurst, eene vergadering plaats had van het Verbond voor het Vrouwenstemrecht. De suffragetten protesteerden tegen den rijksverdedigingsakt, de ammunitie-' wet en de wet op den legerdienstplicht. De vergadering werd door de volksme nigte uiteengedreven. Priesterlijke Benoemingen. BISDOM GENT Zijne Hoogwaardigheid do Bisschop heeft pastoor benoemd te Maarcke, den eerw heer De Clercq, onderpastoor te Hamme-Ste-Anna. tusschen de football-clubs Oultra I van Oultre en Pollemos I van Wieze voor de schaal geschonken door de Eendracht deze match wordt gespeeld op het terrein van de Eendracht benevens het park. Toegangsrechten van 15, 25 en 50 centie men. De opbrengst is bestemd deels voor de verminkten en deels voor de krijgsge vangenen. Burgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten Mannelijk geslacht 3 Q Vrouwelijk 6) Overlijdens. J. De Rue, m. Veillefon, schrijnw., 30 j., Kalfstr. A. De Backer, wed.: Ringoir, zb., 71 j., Oud.d.m.stw. D. De Greif, vr. Van Nuffel, zl)., 67 j., Sint- Job. H. Van Driessche, wr Verleysen, zb., 70 j., wonende te Erembodegem. P. Collin, wr Spaens, zb., 77 j., Sint- Vincentiusstr. J. Jacob, scholierster, 10 j., Scherreveldstr. J. Bombeeck, wr De Backer, zb., 79 j. Gasthuisstraat. S Fotografie I B. WILLEMSEN BOTERMARKT. •Kunst Portrettenen andere. Matige prijzen.» Openbare Verpachting der VAN AALST. De Besturende Commissie der Burgerlijke Godshuizen van Aalst, laat weten dat er op Maandag 10, Dijnsdag 11, Woensdag 12, Maandag 17, Dijnsdag 18 en Woensdag 19 April 1916, den twist was, dat Blanchite den volgen- den morgend liet huis zou verlaten. Dan had hij ook redenen om den markies te vermoorden hoe stond het met Jozef Bute, den rentmeester De markies bescheidde hem in de^ bibliotheek tot een onderhoud, dat juist geëindigd was toen ik geroepen werd; Hij verlangde afrekening van Bute. We-1 gens eene vermeende tegenspraak ge raakte de markies in hevige woede, be schuldigde Bute dat hij hem bestolen had, bedreigde hem met de gevangenis. Hij kon zulke beschuldigingen niet rus- tig aanhooren en uitte bedreigingen. Dus bestond er voor Bute reden om j zich te wreken. En nu die Engelschman, Pilip Piron, de kamerdienaar. De arme kerel had meer dan iemand, van de hevigheid van den markies te lijden. Hij was zoo ongelukkig des mor gens vroeg reeds den toorn van zijnen meester op te wekken en deze kwelde hem den heelen dag. Na het tooneel in. de bibliotheek, waarin ik ook eene groo- te rol speelde, ergerde de markies zich opnieuw over hem en joeg hem oogen- blikkelijk weg. Een paar uren later vond de markies zijnen ontslagen kamerdie naar bezig in zijne kamer; dit maakte hem zoo woedend, dat hij Filip eenen hevigen slag op den rug gaf, hem bij den kraag greep, de deur uitstoof en den trap afwierp. (wordt voortgezet).

De Denderbode | 1916 | | pagina 2