Russisch- Dsllsche Oorlog. "kaatsspel. OORLOGSBERICHTEN. Vraagt aan onze Verkoopers Wie is de moordenaar Oorlog iii don Balkan OP ZEE Op den Balkan DIRKA I Een en ander Kerk der EE.PP. Gapucienen, st. Joh. Italiaanschc Oorlog. IWKIN VAN AALST van B' isidoor Bauwens IS DE CLOWN, DE GASTHUIS- NON en HET ZUSTERKEN S DER ARME, van Dr August Snieders Prijs 12 centiemen. Ook verkrijgbaar ten bureele van DE DENDERBODE. LANDBOUW Twee aardappeloogsten in één jaar. In de nieuwsbladen lezen wij dat twee landbouwers in Duitschland er verleden jaar in gelukt waren tweemaal op het zelfde land aardappelen te oogsten. Zulks is geene nieuwigheid meer. Se dert enkele jaren reeds, werd het stelsel van twee aardappeloogsten in hetzelfde jaar, op hetzelfde land, door enkelen in het land van Aalst toegepast: volgens de eenen met goeden, volgens de anderen met slechten uitslag. Zij planten na de vroege aardappelen, einde Juni, Indus trie's. Alleen ernstige proefnemingen kunnen ons daarover bepaaldelijk fixee- ren. Wat er ook van zij, wij zijn in de huidige omstandigheden geen partijgan ger nieuwigheden te beproeven, inzon- der op groote schaal, ten einde geene gebeurlijke mislukking te gemoet tegaan, dio thans dubbel spijtig zoude zijn. Na vroege aardappelen kan men nog boonen, beeten, steekrapen enz. kwee ken, zonder voor mislukking te moeten vreezon. A. S. Teelt der aardappelen. De aardappel vormt meer dan ooit met het brood de grondslag der voeding niet alleen van de landelijke bevolking, maar nog die der steden. Ongelukkiglijk is er heel den winter groot gebrek aan aardap pelen geweest, gebrek dat grooter en grootor dreigt te worden en tot aan de inoogsting der aardappelen van de groote kuituur zal duren. Men moet er bijgevolg naar streven eene vroege opbrengst te bekomen, die onmiddellijk door eene middenseizoen opbrengst opgevolgd wordt. Als vroegste verscheidenheid be velen wij ten zeerste do Eersteling aan, als middenseizoen-aardappelen geven wij de voorkeur aan de Eigenheimer, ge meenlijk Krüger genaamd, en als late verscheidenheden radon wij aan de Roode Star voor de hoedanigheid en de Industrie voor de opbrengst. Men plante niet te veel verscheidenheden, en vooral in de huidige omstandigheden beproeve men er geene nieuwe, ongekende. Mon neme middelmatige, gezonde knollen, eerder groot dan klein, met kloeke spruiten, en inen snijde volstrekt geene door. Den aardappel komt best in eenen teermestrijken grond, zonder rechtstreek- sche stalmestbemestiDg. Word er vóór den winter geene stalmestbemesting toe gepast, men geve thans eene goede mid- delmatigo bemesting kort geteerd stal mest. Versch stalmest past minder. I11 elk geval verwaarlooze men niet eene goede hulpbemesting scheikundige mest stoffen toe te passen, 't zij 300 kgr. zwavelzure potasch en <300 kgr. super fosfaat por hectare. Beschikt men over zwavolzuren ammoniak, men geve daar ook eon goed handvol van, tot 300 kgr. per hectare. Wat. er ook van zij, men passé eene goede potaschbemesting toe, doch men vergete niet dat de chloor eenen nadeeligen invloed heeft op de hoedanigheid, zoodat alleen zwavelzure potasch in deze teelt zal gebruikt worden. Beer mag men in algemeenen regel niet toedienen deze kan alleenlijk op Industrie's geduld worden. Praktijker. (26* Vervolg.) De ongelukkige viel tegen een bron zen standbeeld in de kleedkamer, waar van hij het lidteeken wel altijd zal be houden hebben. Philip had dus ook reden zijnen meester te dooden. Waarom werden deze mannen niet in de zaak betrokken 'i Waarom werden zij niet verdacht en hunne schreden nagegaan Dewijl alles samenliep om mij als den moordenaar aan te wijzen. Ik heb u reeds gezegd, dat ik eene poging deed, om den werkelijken schuldige te ontdek ken maar niemand hielp mij daarin. Ik zat in de gevangenis, zonder hulp, door iedereen verlaten. Ik gaf al mijn geld uit voor dat onderzoek, maar het had geenen uitslag. De bewijzen tegen mij waren te verpletterend. Zou het niet mogelijk kunnen zijn. dal de misdaad toch geschied is 0111 roof te plegen Onmogelijk is dit niet, maar nie mand geloofde er aan. Mijn broeder had eene groote voorliefde voor losse edelge steenten, waarvan hij eene verzameling van groote waarde bezat. Na den moord werden deze steenen vermist. Hoor verder, zegde mijnheer Lepa ge. Ik wil u het schandelijk weefsel, waarmede een onbekende vijand mij In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN. 19 April 1916. Ten ooste der Maas namen onze troepen, tot het voltrekken onzer voordeelen van gisteren, heden nacht de steengroef ten zuiden van het pachthof Haudromont.Een groot deel der bezetting viel in een verbitterd bajo netten gevecht. Over de 100 man werden gevangen en verscheidene machinenge- weeren buitgenomen. Een fransche tegen aanval tegen de nieuwe duitsche liufen ten noordweste van het pachthof Thiau- mont mislukte. Kleinere vijandelijke infanterie afdeelingen, die op verschei dene plaatsen van hot front onze graven poogden te naderen, werden door infan terie- en handgranatenvuur afgeslagen. Duitsche patrouillen drongen op de Com- bres hoogten in de vijandelijke stelling en brachten een officier en 76 man aan gevangenen binnen. Uit Fransche bron PARIJS, 19 April 1916. Artillerie- bedrijvigheid in de streek Four-de-Paris en op de straten en verbindingswegen van den vijand. In de streek van Verdun verhinderde het slecht weder alle verdere operaties. In den loop van den dag van tijd tot tijd uitbreiding van het bombar dement ten weste der Maas in den sektor der hoogte 304, ten ooste der Maas in de streek ten zuide van I-Iaudromont en op onze stellingen tusschen Douaumont en Vaux. Geene infanterie bedrijvigheid. Ten ooste Sc Mi hiel beschoten onze bat terijen vijandelijke verzamelingen in de streek van Woenville. Uit Engelsche bron LONDEN, 18 April 1916. Gedurende de laatste dertig uren drongen wij op ver schillende plaatsen tot twee maal in duitsche schutsgraven, eenmaal gisteren binst den dag, het anderemaal 's nachts, beide ondernemingen waren gevolgrijk. Eene machinengeweerstelling werd ver nietigd en in verschillende schuilplaatsen bommen geworpen. Twee kleine duitsche pogingen tegen onze stollingen bij Sl Elooi werden 's nachts afgeslagen. Heden af zonderlijke artillerie en mijnen-gevech- ten ten oosten van Vermeilles. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 19 April 1916. Op het noordelijk lrontdoel levendige artillerie en patrouillen bedrijvigheid. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 19 April 1916. Ten zuid- weste Tarnapol lieten wij met gevolg eene mijn springen en bezetten den wes telijken trechterrand. Anders niets nieuws. Uit Russische bron ST.fPETERSBURG, 19 April 1916. Bij de Bixten-meeren vier kilometers ten weste van Uoxkull en in den ondersoktor onzer stellingen bij Jacobstadt artillerie gevechten. Eene vijandelijke aanvslspo- ging in den sektor nabij hol hof Nieuwe- rischki, zuidwaarts Kuwo, worden van onze voorposten afgewezen. GALICIEN. Op 16 April drong de vijand, met sterke krachten, hevige aan vallen tegen Bossof-Graf eenmari in eene breedte van meer als twee verst. Alle aanvallen werden afgeslagen. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 19 April 1916. Niets omwikkelde, geheel onthullen. Arm kind, ge zult moeien inzien, dat het bijna onmogelijk zal zijn den schuldige te ontmaskeren. Het ontbreken der diamanten werd op verschillende wijze verklaard. Barti- neux getuigde, dat de markies hem ge zegd had, dat de diamanten door hem verkocht waren. De kamerdienaar ver klaarde hetzelfde. De juweelen werden nergens gevonden; ook geene groote som gelds was voorhanden, waaruit de ver koop kon worden opgemaakt. Eenigen geloofden dat hij ze aan zijne bruid ge schonken had deze echter verzekerde hel tegendeel Anderen meenden, dat ik ze ergens had verborgen, om aan mijne daad het aanzien van eenen dief stal met moord te geven; en weer ande ren spraken van inbrekers, totdat de be wijzen tegen mij grooter werden en hen tot zwijgen brachten. Wat van de juwee len geworden is, die minstens eene waarde van honderd duizend frank's vertegenwoordigden, is een geheim ge bleven tot op den huidigen dag. En vertel mij nu iets van de bewij zen tegen u vader, vroeg Sofie. Ten eerste was het uitgemaakt, dat ik tot 's morgens twee uren niet in mijne kamer was geweestten tweede, dat ik op dat uur door den bottelier, voor de deur van de kamer mijns broeders was gezien ten derde, de wonde aan mijne hand en het bloed aan mijne kleederen Uit Oostenrijksche bron WEENEN, 19 April 1916. Geene verandering. Oostenrijksch - Hongaarsch- Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 19 April 1916 Afgezien van de nog altijd voortdurende gevechten op den Col di Lana, kwamen geene nieuwe noemenswaardige gevechten tot stand. Uit Italiaansche bron ROME, 19 April 1916. Op de steile hellingen van het Monte Sper one (Lcdro- dal) duurde ons methodisch vooruitdrin gen voort. Op 16 April werden nieuwe verschanssingen veroverd en onmiddelijk tegen den vijand versterkt. Op den zelf den dag viel de vijand, na kwistig artil lerievuur, in het Suganadal onze voorge- schoven stellingen aan den opperloop der Maggiobeek en op het Monte Cello aan hij werd teruggeslagen. In denzelfden namiddag vereenigden talrijke vijandelijke batterijen van allen kaliher een hevig vuur op de stellingen van S' Oswald. Om nuttelooze verliezen te vermijden, trokken onze troepen op dit punt ongeveer 500 meters terug, tot in de nabijheid der plaats Volto. Op 17 April vernieuwde de vijand drie maal zijne aanvallen in den sektor van het front bij Volto tot op den grond van het Brentadal, hij werd echter telkens teruggeslagen. Langs den Izonzo en op den Karst bleef den toestand overanderd. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 19 April 1916. Aan het Irakfront kleine opmerkens waardige veranderingen. Enne afdeeling onzer vrijwilligers deeden in de twee laatste nachten gelukkige verrassende aanvallen op de vijandelijke stellingen in de omgeving van Scheik Said. Op het Kaukasus front hebben de ge vechten in Tschouk-sektor en op den linken vleugel dezes op de kust van Lasistan sedert gisteren een offeDsief- karakter genomen. Op de Syrische kusten werd een water vliegtuig, dat een schip op de hoogte van Guga liet opstijgen, door machiuenge- woervuuren twee vliegtuigen vervolgd deze wierpen bommen op hel schip. Op 18 April vuurde een vijandelijke monitor schoten af op de spits van Karatasch en op het eiland Keusten in de waters van Smyrna, doch zonder uit working. De scheepvaart tusschen Zweden en Finland. Uil Stockholm wordt gemeld dat de scheepvaart tusschen Zweden en Finland werd hrrnomen. Zes stoomers pogen het ijs te bi >ken. In de haven van Stockholm wachten een ^aantal geladen stoomers de mogelijkheid af om naar Finland af te varen. Mijnontploffing aan boord van een Hollandsch vaartuig. Aan boord van den mijnenzoeker Triton had bij het aan boord hijschen eener mijn eene ontploffing plaats. Een sergeant werd gedood en een koporaal gekwetst. Verlaten Noorweegsch schip. AMSTERDAM, 18 AprilDo kapitein van den stoomer «Prins der Nederlanden- bericht dat zijn. vaartuig in de golf van Biscaya de verlatene Noorweegsche bark Banadis ontmoette. Gelegenheidskoop PRIJS 1,50 tr. Ten bureele De Denderbode ten vierde, de bedreigingen van wraak tegenover mijn broeder ten vijfde, de redenen welke ik had om eenen moord te begaan; mijns broeders huwelijk dreef mij uit zijne woning, verstoorde mijne ghoopjgop de erfenis, {vernietigde mijne toekomst en stelde paal en perk aan mijnejeerzucht. Hij had mij en mijne echtgenoote be- leedigd, hare bloedverwanten zouden ontevreden zijn over mijne vernedering. Het lot van mijn kind werd geheel anders. Dit alles vereenigd, gaf datgene, wat. de menschen verpletterende be wijzen noemen. Bezwarend werkte voor al de verklaring van eenen man, den eerwaarden heer Duchampet, die, door mijnen broeder uitgenoodigd om het huwelijk bij te wonen, eerst laat in den avond te Gharlemont was aengekomen} Hij zou den volgenden morgen met mij nen broeder naar de kerk rijden, die twee mijlen ver en het meest nabij dé woning van de bruid stond. Hij sliep in eene kamer, tegenover die van mijnen broeder. Gedurende den nacht van den moord ontwaakte hij. richtte zich op en zag op zijne horlogie. Het was tien minuten voor tweeën. Hij luisterde hij begreep dat er eene woor denwisseling in de kamer van mijnen broeder plaats had, er werd luid en hef tig gesproken, vooral door den markies hij hoorde eene slem antwoorden, die hij vermeende de mijne te zijn. Toen werd Naar Saloniki. Uit Saloniki wordt gemeld dat een deel der Servische troepen reeds den zeeweg naar Saloniki genomen heeft. Van een anderen kant wordt gemeld dat de Grieksche troepen het bevel ont vangen hebben Oost-Macedonie te ont ruimen en dat eene afdeeling Serviërs kort daarna in Saloniki zou komen. Een twintigtal .zeestatiën tusschen Korfoe en Patras verzekeren den dienst van de waakzaamheid tegen de vijandelijke on derzeebooten. In Roemenië. Men meldt uit Stockholm dat de Rus sische pers zich met veel zorg bezig houdt met. de houding van Roemenië. De Russ- koje Slovo, die te Moskou verschijnt en het orgaan is van het ministerie van buitenlandsche zaken, heeft een artikel laten verschijnen dat veel opschudding heeft verwekt en dat een geheelen samen hang bevat der maatregelen door de Roemeonsche regeering genomen voor geval van oorlog. Volgens dit artikel doen deze maatregelen voorzien dat de oorlog binnen zeer korten tijd met Roe menië zou uitbreken. Onder deze maatregelen worden ge noemd het oprichten van 40 nieuwe infanterie-regimonten van 3.800 man elk dit getal brengt het Roemeensche leger op 120 infanterioregimenten. In 't opper bevelhebberschap zijn belangrijke wijzi gingen aanstaande. In gansch het land is het koper en het tin opgeëischt hel legerbestuur heeft de autos, schepen, paarden, enz. opgeëischt. Gedurende den ganschen winter heeft Roemenië stilaan gewerkt aan de oor logsvoorbereiding. Al deze voorbereidin gen zijn voltooid en nu kan alle uren het oogenblik slaan dat ook Roemenië in den dans zal gaan. door PETRUS VAN NUFFEL I prijs 0,75 in plaats van 2,50 Ten bureele dezes. f In het Nederlandsch leger. DEN HAAG. Daar tengevolge van de beperking der militaire verlooven ontevredenheid lieerscht, heeft de opper bevelhebber van hot Nederlandsch leger eene dagorde uitgevaardigd, waarin hij verklaart dat zoolang de regeering het toestaan van verloven in het belang van den Staat onmogelijk acht, alle bijzondere belangen op den achtergrond moeten treden. Men moost vertrouwen hebben in de regeering en in den opperbevel hebber. De maatregelen zouden niet langer duren dan dringend noodzakelijk is. De nieuwe nota van Wilson. Uit Washington wordt gemeld dat- voorzitter Wilson zondag bijna gansch den dag gewerkt heeft aan de nieuwe nota voor Duitschland. Men gelooft dat de nota nog niet gezonden is. De inhoud wordt streng geheim gehouden. het stil. Hij geloofde dat ik op dit onge woon uur naar mijnen broeder was ge gaan, om tot eene betere verstandhou ding te komen en dat alles in orde was. Hij legde zich neder en sliep weder in. Neemt nu deze omstandigheden te zameiï: De bepaalde verklaring van den eerwaar den heer Duchampet, dat hij mijne stem tien minuten voor tweeën in de woorden wisseling met mijnen broeder herkend had; de onder eed afgelegde verklaring- van den bottelier, dat hij mij ten twee ure voor de deur van mijnen broeder zag, dau het oordeel der geneesheerén, dat mijn broeder dien nacht om twee ure vermoord werd de toestand van het lijk gaf hiertoe aanleiding. Maar dat was nog niet alles, wat te gen mij getuigde. In de hand van den vermoorde bevond zich een stukje lijn waad de uitgerukte hoek van eenen zakdoek dat hij in den doodstrijd waarschijnlijk gegrepen en afgescheurd had. Dit droeg mijn naamcijfer. Het andere gedeelte van den zakdoek, werd later door eenen policiebeambte in de kachel van mijne kamer gevonden, goed verborgen en half verbrand; het gedeelte 1 et den afgescheurden hoek was onge schonden gebleven. De zakdoek behoorde mij, Sofie. maar hoe hij op deze plaats of het stuk in de hand van mijnen broe der kwam, is mij een raadsel. Nog meer. De moord was met een dolk uitgevoerd. Iemand herinnerde zich, dat ik zulk een De papierkrisis De nieuwsbladen deelen mede dat aam- de normaal-papier-konventio, voor del normaal-papiersoorten van mindere waarde, te rekenen van 3 a, eene bijzon-j dere prijsvermeerdering voor houtvrijm papier werd toegevoegd. De prijzen voor die papieren thans vastgesteld, zijn 30 tot 35 frank op dd honderd kilogrammen gestegen. In del laatste twee maanden zijn die papiersoor-! ten bovendien nog 35 tot 40 frank perj 100 kilogr. in prijs verhoogd. De toe stand is dezelfde bij de perkament-kon-i ventie die hare prijzen van 30 tot 50 fr.l verhoogde. In April werd een nieuwe verhooging toegepast en zoo staat het gazettenpapier nu 250 duurder dan vóór den oorlog. Men schrijft dat men de papierkrisis degelijk zou kunnen tegenwerken, door de regelmatige terugzending van het dagbladpapier dat aan het front kan ge mist worden. De hoeveelheid papier die derwijze zou kunnen in aanmerking komen, is inderdaad aanzienlijk. Bij de dagbladen die soldaten uit hunne streek ontvangen of koopen ter plaats waar zij zich bevinden, komen nog de militaire bladen, uitgegeven door offi- cieele en bijzoudere instellingen, en bij gelegenheid ook nog andere papierver zendingen. Zoo wordt op verscheidene manieren een papiervoorraad opgehoopt,! die de noodwendigheden wellicht ver overtreft. En het gebrek aan gebruiksaanwijzing leid tot verkwisting. Er wordt immer min papier gebezigd voor verwarmings doeleinden, en daarvoor kan ook andere papier-afvd gebruikt worden. Amerika en Mexiko- Wilson en Garranza. Uit Washington word gemeld Eenj officieus bericht'luidt, dat president Wil-: son bereid is, het verzoek van Garranza, betrekkelijk het terugtrekken der Ameri-j kaansehe troepen, voor zoover in to willigen, dat het strijdgebied vergroot worde, en te beloven dat zij binnen eenen in verhouding korten termijn, volledig zullen uit Mexiko verwijderd worden. Indien generaal Perssing geen bijzon der geluk heeft dan zal hij er moeilijk toekomen Villa te vatten. Men kan niet vooruitzien of het voornemen van presi dent Wilson, Garranza te bevredigen zal kunnen doorgevoord worden. Zoolang de troepen in Mexiko blijven, iser immer gevaar voor eone botsing, die eenen oorlog met erge gevolgen zou na zich slepen. Carranza wordt thans bedreigd niet eene mieuwe revolutie, aan welker hoofd zich Felix Diaz bevindt, die zich thans ergens aan de Oostkust ophoudt. Hoogdag van Paschen. Onder het plechtig lof groot Sermoen door Pater Honorius, en uitvoering der volgende koren door de zangkapel der Minderbroeders: Benedicamus, vier-stemmig. Kothe. Regina Cceli, drie-stemmig. Witt. Tantum Ergodrie-stemmig. Jacquemin. ALLELUIA, (Paaschlied) LOD. DE VOCHT, j Aalst Houtmarkt. Maatschappij van het balspel, lokaal Felix De Groot. De volgende lutten en prijskamp zullen dees jaar, met toelating van den heer Burgemeester en der Duit sche Overheid plaats hebben, telkens om 3 uren Maandag 24 April (2e Paaschdag) Aalst De Groot, Hofstade Van Cakenberghe, 1 Aalst. De Moor. soort van wapen bezeten en als kuriosi- teit bewaard had. Er werd naar gezocht en een policiebeambte vond den dolk in de holte van eenen grooten eik, die nabij het venster van mijnen broeder stond. .De kling paste.in de wond. De moorde naar had mijn wapen tót zijnen dood ge bruikt en toen uit het open venster in den boom geworpen. Gij ziet het Sofie, de keten der bewijsstukken werd vol maakt. Doch tot overmaat van alles, zei nog een arbeider, dat hij des nachts een meisje uit het dorp naar het slot had gebracht en de klok juist twee ure sloeg, toen hij afscheid van haar nam. Hij snel de naar zijn huis terug maar bleef aan den hoek van hét park staan, om nog eens eenen blik naar het slot te werpen. Daar zag hij, hij het zwakke schijnsel van een nachtlicht in de slaapkamer van den markies eenen man aan het venster treden, die echter op hetzelfde oogenblik weer verdween. l)e arbeider bevond zich op eenen ta- melijken afstand en had den man slechts vluchtig opgemerkt, maar hij beweerde toch, dat zijne gestalte op de mijne ge leek. Deze schijnbare bewijzen hoewel deels uit niet bestaanden geput, overtuig den allen die het hoorden van mijne schuld. Mijne gade kwam niet tot mij, zij schreef mij niet eens; mijn kind werd op mijn verlangen niet tot mij gebracht mijn verdediger ried mij aan, mijne schuld te bekennen, (wordt voortgezet)

De Denderbode | 1916 | | pagina 2