Busslsch- Duilscle Oorlog. OORLOGSBERICHTEN. Wie is de moordenaar Oorlog in den Ralkan De Luchtoorlog. OP ZEE. Op den Balkan Een en ander llaliaansche Oorlog. AMERIKA EN DUITSCHLAND. Beloken Paschen (Muziek van F.od, De Vocht), ALLELUIA Als de kleine kindren laat ons vroolijk zijn Vreudig als de bloemen die er staan in den lente-zonneschijn ALLELUIA Zijn we niet vernieuwd,verrezen in den Heer? Weg dan, winterdood, nu is 't gedaan 't Zondig leven van weleer ALLELUIA Kom I voor Christus nu geleefd in hooge [vreugd 't Blijve Paschen in ons hert voortaan I 't Blijve Paschen, eeuw'ge jeugd A. Cuppens. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 26 April 1916. Ten zuide het Kanaal van La Bassóe werd een aanval van engelsche afdeelingen tegen door ons bezette springt rechters, in leven dige nagovechten afgeslagen. De mijnen- oorlog werd van beiderzijden met leven digheid voortgezet. Ten weste Givenchy- eu- Gohelie bezeilen wij den trechter van twee gelijktijdig in de luchtgevlogen duitsche en engelsche mijnengangen, maakten eenige gevangenen en een ma- chinengeweer buit. Gevolgrijke patrouillen ondernemingen van onze zijde hadden plaats tusschen Vailly en Craonne. Een verwachte ge deeltelijke franschen aanval tegen het woud ten zuid-woste van Ville-aux-Bois werd afgeslagen. Er zijn 60 franschen gevangen en 1 machinengeweer buitge nomen. Op de hoogten van Vauquois, ten noordooste van Avocourt en ten ooste van Dooden-Man waren handgranaten gevechten"aan den'"gang, Voorbedachte aanvalspogingen des vijands tegen?onze graven tusschen Doo- den-man en het Caurette Woudje wer den onderschept en door vuur op de bereidstaande troepen verijdeld. Ten ooste der Maas ontwikkelde de artillerie van beiderzijde levendige be drijvigheid. Noord-oostelyk Celles (Vogezen) bracht een zorgvuldige voorbereidde aanval ons het bezit der eerste en tweede fransche linie op en voor de hoogte 542. De tot in denderde linie voorgedrongen kleine af deelingen lieten daar talrijke schuil plaatsen in den lucht vliegen. Als onge- wonde gevangenen werdon 84 man en als buit 2 machinengeweron en een mij nen werper binnengebracht Afgezien van andere vliegersonderne mingen belegde een onzer vliegtuigen- smaldeelen ten ooste Clermont de fran sche vliegtuighaven en het sterk belegd dorp Jubécourt met een groot getal bom men. Twee.vijandelijke vliegtuigen zijn over Fleury, ten zuide Douaumont, én ten weste daarvan in luchtgevecht afge schoten. Duitsche legerluchtschepen hebben 's nachts de engelsche vostingen en havens van Londen. Colchesler (Blackwater) en Ramsgate, alsook de fransche havens en de groote ongelscho opleidingskampen van Etapples aangevallen. Uit Fransche bron PARIJS, 26 April 1916. Ambtelijk bericht van Dijnsdag avond. Ten noor- den'der Aisne namen onze troepen, na artilleriejvoorbereiding, heden morgend een klein woud ten zuidweste het bosch- (27* Vervolg.) Niemand geloofde aan mijne heilige verzekering van mijne onschuld. Mijn verzoek tot opsporing van den werkelij- ken moordenaar werd in den wind ge slagen. De gebeurtenis verwekte een ongehoord opzien. Bij de behandeling was de gerechtszaal vol toehoorders. De jury bleef slechts een half uur afwezig en verklaarde my schuldig. Ten gevolge van deze uitspraak werd ik tot de dood straf veroordeeld, uit te voeren door het strop. Eene vreeselijke keten van bewij zen, zegde Sotie, vol gedachten; haar ge zicht was doodsbleek, toen zij de moei lijkheid van de taak inzag, die zij op zich genomen had. Ja. sedert myne vrouw en haar vader mijne vlucht wisten te bewerken, heb ik tot nu toe niet de geringste hoop gehad, dat het onrechtvaardig vonnis opgeheven en mijn naam weer in eer hersteld zou worden. Ik vluchtte om aan mijne gade en kind de schande van eenen smaadvollen dood te hesparen. De be stuurder ontsnapte naar Amerika en w erd niet vervolgd. Hij heeft voor zijne hulp eene aanzienlijke som gelds ontvan gen en is, zooals ik hoop welvarend en gelukkig. Mijne vrouw bewerkte eene scheiding en heeft alle betrekking met land van Butte in de streek Ville-aux- Bois. In de Argonnen vernietigden scho ten onzer zware artillerie eenon duit- schen post alsook eenige meters vijande lijke graven in den sektor Four de Paris. Op de hoogte 285 lieten de duilschers mijnen springen. Ons spervuur verhinder de de vijand een der trechters te bezetten, wij hebben ons op den zuidrand er van ingericht. Ten weste der .Maas hevige beschieting der hoogte 304 en in de streken van Esnes en Cumiéres. Ten ooste der Maas verliep den dag in evenredigheid rustig af. In het Woëvre- gebied zeer hevige beschieting in den sektor van Moulainville. Geene infanterie bedrijvigheid in den loop van den dag. Een onzer wyddragende kanonnen be schoot Henricourt met goed gevolg. In Lotharingen, ten zuidooste van Baden- weiler, ondernamen de duitschers na hevige beschieting, tegen den middag eenen sterken aanval op den voorsprong welke onze linie bij Chapelolle uitmaakt, de aanval werd totaal afgeslagen. Eene vijandelijke afdeeling, welke in een dedl ten noordooste van den voorsprong voet vatte, werd er 's namiddags uitgeworpen. Wy mieken 50 gevangenen waaronder een officier. Uit Engelsche bron LONDEN, 26 April 1916. De vijand liet bij Vricourt en Souciiez mijnen sprin gen. Wij beschoten de vijandelijke stel lingen ten noorde der somme. Artillerie bedrijvigheid tusschen Souchez en het Kanaal van La Bassée, alsook in den sektor van Armentières waar de staties Komen en Waasten met granaten be schoten wierden. Gewichte vliegersbedrijvigheid werd gisteren vastgesteld. Er hadden 29 ge vechten plaats. Een onzer waarnemer vliegers werd hardnekkig aangevallen. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 26 April 1916. Aan het front deed zich niets meldenswaardig voor. Een duitsch vliegtuig wierp kwis tig bommen op de vliegplaats van Duna- burg. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 26 April 1916. Geen bij zondere voorvallen. Uit Russische bron PETROGRAD, 26 April 1916. Amb telijk bericht van 25 April. De vijandelijke artillerie beschoot don brugkop Yan Ueskiill. In de streek Jakobstadt, ten zuide der spoorwegslalie Neu Selburg brachten de duitschers eene floddermijn tot ontlading. Onze vliegers wierpen bommen achter het vijandelijk front. Vijandolijke vliegers bewierpen de streek Molodetschno met bommen. Oostenrijksch-Hongaarsch- Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 26 April 1916. Op den zuid westrand der hoogvlakten van Do- berdo kwam het wederom tot hevige gevechten. Ten ooste van Selz was het den vijand gelukt op eene groote front breedte in onze stellingen te dringen. Als hy den aanval voortzetten wilde, rukten onze troepen in tegenaanval vooruit, en jaagden hem tot in zijne oude graven terug, doch verdreven hem ook ui' deze in een verbitterd gevecht man tegen man. Het artillerievuur was op veel punten van het Kustenlandsch front zeer leven dig. Op het Karinthiërfront was do mfan- terie bedrijvigheid gering. Op het Ooi di Lana vuurden onze zware moi ieren voort. De bedrijvigheid der vijandelijke artillerie nam af. mij afgebroken. Het geheim ontdekken staat niet in mijne macht. Wie heeft mijnen broeder gedood 1 Was het een inbreker, die de juweelen stool, of een van de genoemde vijf mannen Was het iemand op wie geene verdenking kon vallen i Een ding is zeker; op het oogen- blik, dat ik voor de deur der kamer van mijnen broeder stond, lag deze reeds vermoord in zijn bed, of blies hij zijnen laatslcn adem uit, Terwijl ik voor de deur stond, luisterde de moordenaar in zijne kamer, den bloedigen dolk in de hand. Ga eens na slechts een dunne muur scheidde hem van mij Hadt gij eenen vijand vader Voor zoover ik weet niet. De be wuste zakdoek was mij ontstolen gewor den, evenzeer als de dolk, om de verden king op mij te halen. Het schijnt mij toe alsof alles het weloverlegde werk is van eenen vijand, maar tegen niemand kan ik verdenking koesteren. Soms heb ik gedacht, dat Piron het gedaan heeft, want ik kon dien man niet uitstaan en hy mij evenmin. Ik moet dit alles in mijn geheugen prenten, zegde Sofie, want aan het pa pier durf ik het niet toevertrouwen. De schijn was zeker tegen u en het verwon dert mij ook niet. dat vreemden u voor plichtig hielden. Maar dat ook de vrouw, die u lief had, aan uwe schuld gelooven kon, dat is voor mij het grootste raadsel. Zij kende u te goed. zij moest weten dat In den Sugana sektor ruimden de Ita lianen alle hunne stellingen tusschen Votto en Roncegno, in de dezewerd veel krygsmaterieel gevonden. De Italianen trokken zich op Roncegno terug. Uit Italiaansche bron ROME, 25 April 1916. Van tijd tot tijd levendige artilleriebedrijvigheid in Opper Cordovole on in den soktor van St. Michael (Karsti. Anders niets van beteekenis. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 26 April 1916. Niets nieuws. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 26 April 1916. Geen bij zondere voorvallen. LONDEN, 23 April. Lloyds meldt dat do Fransche bark - Chanaral (2423 registerton) Zaterdag morgend werd ge- torpiljeerd. De bemanning werd gered. De kapitein en 16 leden der bemanning van den sloomer Feliciana (4277 re gisterton) werd door eenen stoomer op genomen. Men zoekt de rest der beman ning. De Feliciana is volkomen ver loren. Reuter meldt De Chineesche kruiser Hei-Jung is Zaterdag avond, terwijl hij troepentransporten naar de Zuidelijke eilanden van don Tschusan.archipel be geleidde, op den stoomer Hsinyu ge hotst en heeft hem tot zinken gebracht. Van de 1000 aan boord zijnde soldaten en van de bezetting zijn er 30 gered. AMSTERDAM, 25 April. - Daily Chronicle meldt d.d. 24 April Het Hollandseh stoomschip Berkelstroom werd hedenmorgen door twee Duitsche duikbooten door geschutvuur tot zinken gebracht. De kommandant deed het schip om zes uur 's morgens stilstaan, verlang de de scheepspapieren en gaf aan de be manning vijftien minuten tijd om het schip te verlaten. De bemanning liet twee kleine booten in de zee gaan en verliet er mede het schip, waarop de duikbootka nonnen vervolgens het vuur openden. De bemanning van het Hollandseh schip werd later door een Engelsch schip opgepikt on aan land gebracht Zeppelins boven Engeland. AMSTERDAM, 26 April. Reuter meldt uit Londen Het ministerie van oorlog meldt amb telijk Volgens toegekomen berichten kwamen drie Zeppelins in den avond van 24 April boven de oostelijke graafschap pen. Een Zeppelin verscheer, rond half elf uur uit de richting van Norfolk, een andere verscheen rond elf uur. Een Taube boven Dover. LONDEN, 24 April. Dezen morgen, om 11 uur 45, verscheen een vijandelijk vliegt lig boven Dover en kruiste op 6,000 voet hoogte boven do stad. De afweorkanonnen openden het vuur en drever. het toestel op de vlucht. De houding van Griekenland. Het blad Hestia over 't algemeen goed ingericht, schrijft De bepaalde stellingneming van Griekenland tegen over den oorlog, is binnen kort te ver wachten. De beslissing nadert met rasse schreden. gij niet in staat waart tot eenen moord Ik zou dat nooit hebben kunnen doen, vader. Hoe is het mogelijk, dat haar ver trouwen en liefde in dien tijd aan het wankelen zijn gebracht Ik weet het niet. Zij was zeer trotsch en had veel ontzag voor haren vader Ik denk, dat hij haar van mijne schuld heeft overtuigd, Ik zal haar nooit weerzien, Softe maar wensch toch om harent wil, van deze verschrikkelijke verdenking ontheven te zijn, want ik kan het niet verdragen, dat zij mij tot aan hare dood schuldig gelooft. Zij zal het weten Uwe vrouw zal u recht laten wedervaren. Gij noemt haar geen moeder, Sofie Ik kan het niet. Zij heeft opgehou den uwe vrouw tuzijn. Zij wendde zich van u af in uwen nood, hoe kan ik haar dan moeder noemen Niettegenstaande haar gebrek aan vertrouwen was zij rein, edel en bemin nenswaardig, maai- ook trotsch in den hoogsten graad. Zij is uwe liefde waard. Ik vereer haar hoewel zij aan mij twij felde en zich van mij afwendde. Als gij haar ontmoet, Sofie, meld mij dan hoe zij er uitziet. Beschrijf haar zoo uitvoe rig mogelijk. Deel mij ook mede of zij genegenheid schijnt te hebben voor den tegenwoordigen markies van Charle- mont. En waar zult gij blijven terwijl ik afwezig ben Na den terugkeer van den Duitschen rijkskanselier uit het Groote HooMk war- tier, hadden te Berlijn besprekingen plaats tusschen .le ambtenaars der rijks- regeering, die mode over het bepaalde antwoord aan de Amerikaansche nota te beslissen hebben. Nopens hunne bepaalde uitspraak is nog niets bekend. Het is waarschijnlijk dat de Rijkskanselier zich nogmaals, bij den Keizer hegeven zal. om vervolgens zijne bepaalde voorstellen te overreiken De Amerikaansche gezant M. Gerard besprak Maandag met den rijkskanselier den toestand van het oogenblik. De heer Gerard heeft nog geen beslis send antwoord op de Amerikaansche nota betrekkelijk den duikbooten-oorlog, ont vangen. De gewichtigste punten en uitslagen der bespreking werden door den Ameri- kaanschon gezant onverwijld naar Was- hinton overgeseind en het is te verwachten dat die gewichtige berichten daar zullen aangekomen zijn, nog voor de opening van het kongres. Russische troepen in Frankrijk. De Havas-Agencie meldt uit Marseille: Een stoomer van de Zuid-Atlantische Kompanie is heden voormiddag, met een nieuwen Russischen troepen-transport hier aangekomen. De troepen werden met begeestering ontvangen. Generaal Menissier begaf zich met zijnen staf aan boord van het schip en nam de troepen in oogenschouw. Dan begon de landing. Verliezen der Deensche handelsscheepvaart Het blad Politieken yan Kopen hagen, stelt vast dat in den oor log 45 Deensche vaartuigen met eene gezamenlijke tonmaat van 35.903 nolto- ton en ter waarde van ongeveer 11,5 millioen kronen zijn verloren gegaan. Nieuwe reidsgids. Te rekenen van 1 Mei zal door het Duitsche beheer in het bezette gebied van België eene nieuwe reisgids worden uit gegeven. De zomertijd zal ook ingevoerd worden. De Tsaar en koning Joris van England. De Tsaar en koning Joris van Engeland wisseldon de volgende telegrammen Koning Joris telegrafeerde Paschen 1916. Ik kom mij, daar onze beide landen door een gelukkig samen treffen op heden Paschen vieren, en wij den Sint-Jorisdag gedenken, niet weerhouden aan Uwe Majesteit mijne gelukwenschen te sturen, en opnieuw mijn vertrouwen in de zegepraal der verbonden legers^uit te drukken. Ik heb de jongstgeleden zegerijke daden van uw dapper leger met genoegen gevolgd. De Tsaar antwoordde Warmste dank voor den Paaschgroet en de goede wenschen. Ik deel volkomen uw vertrouwen in de eindzegepraal onzer gemeenzame pogingen. Korte telegrammen PARIJS, 25 April. Volgens eon be kendmaking va den Franschen minister van binnenlandscho zaken hebben de onderhandelingen tot het houden van een regelmatige briefwisseling met de inwo- Ik zal mij oen nieuwe schuilplaats in de bergen opzoeken, en mij streng af- gezondern houden Stuur uwe brieven aan mijnen agent te Athene en schrijf mij iedere week. Maar nu wil ik uw reis plan ontwerpen. Hij had eenen reisgids gekocht en be gon den weg aan te wijzen, dien Sofie volgen, alsmede de hotels waar zij lo- geeren moest. En als gij in Frankrijk zijt aange komen, dan zullen de gevaren en moei lijkheden eerst beginnen. Sofie, Ik kan het voorgevoel niet ter zijde zetten, dat u daar rampen wachten Het is nog niet te laat uw vermetel besluit op te geven. Lief kind, blijf bij mij en wij zullen ons in de eenzaamheid verbergen. IX De reis van Sofie naar Frankrijk Het is niet noodig mede te doelen, dat Sofie haar plan geenszins opgaf en even min bereid was, zich met haren vader in de eenzaamheid te begraven. Nu zij het treurige geheim van haren vader kende, scheen haar geen plekje op aarde afgelegen genoeg voor een zeker verblijf. Zij wist dat zij bij iedere schrede schrik ken en beven moest, zoodra een vreemd gezicht zich vertoonde. Liever wilde zij het gevaar moedig onder de oogen zien, dit overwinnen en haars vaders naam in eere herstellen. ners van het bezette gebied er toe geleid, dat door bemiddeling van den minister van buitcnlandsche zaken alle twee maan.! den aan nauwe verwanten zuivere parti- kuliere en zeer samengevatte meldingen; op gedrukte kaarten mogen gestuunji worden. De Londensche Daily Mail trekt di aandacht op het steeds duurder worden van levertraan, het geneesmiddel dat bij de behandeling der borstkwalen steeds aangewend wordt. De levertraan, zeg het blad, welke vóór den oorlog van 6( tot 70 shilling per vat van 36 gallons koste, wordt thans voor 750 en 80(j shilling verkocht De apothekers vorkoopen er bijna geen! meer tegen een dergelijken prijs in de sanatoria voor teringlijders zien dagelijks hunne uitgaven vermeerderen. Uit Sint-Petersburg wordt gemeld, dal! alle molens te Kischinew hun bedrijn hebben moeten stilleggen ten gevolge! van gebrek aan koren. De geestelijke scholen te Samara wer den gesloten daar er te kort heerscht aan) levensmiddelen. Te Odessa zyn de meeste tramrijtuigen uit den dienst genomen moeten worden daar er niet genoeg monteurs beschik) baar zijn om ze te horstellen. Het tram- verkeer is dan ook aanzielijk moeten beperkt worden. Reuter verneemt uit Peking dat Tuan- Schi-Jui het ministerpresidentschap en dtj portefeuille van oorlog, evenals de vor ming van het nieuwe ministerie op zich heeft genomen. Joean-Shi-Kai heeft erin toegestemd, de burgerlijke macht over te dragen aan het ministerie. Men hoopt dat hel feit dat Tuan-Schi-Jui, die een overtuigd republikein is, het minister presidentschap op zich heeft genomen, het zuiden van China met het noordenl zal verzoenen. Morning Post verneemt uit Was hington, dat do Japansche gezant bij hel; Staalsdepartement protest aangeteekend heeft tegen de immigratiewet, die de in-: wijking /an Aziaten verbiedt. Deze wet werd reeds door de Kamer gestemd en is thans op het bureel van den Senaat neer gelegd. De Japansche regeering protes teert tegen de strekking dezer wet, daar zij tegen de waardigheid van het Japan sche volk indruischt en de goede trouw der Japansche rogeering in twijfel schijnt le trekken Het Japansch protest heeft inde regee- ringskringen een zekere onrust teweeg gebracht. De Weensche bladen vernemen uil Bukarest dat tusschen de Bulgaarsche on de Roemeensche regeering onderbande lingen gaande zijn met het doel de ekono- mische betrekkingen tusschen beide Sta ten van regeeringswege te regelen, zooals geschied is tusschen Roemenië en Duitschland. De Bulgaarsche gezant Radew, die eenige dagen te Sofia had doorgebracht, is op 23 April zijne stand plaats te Bukarest gaan vervoegen. Keizer Frans-Jozef heeft ook ditmaal weer 10 millioen op de oorlogsleening geteekend. Tijdens het te Tokio gehouden kongres der plaatselijke Kamer van Koophandel, heeft de minister-president bekendge maakt dat het Japansche volksvermogen gedurende den oorlog mot 2 milliard is aangegroeid. De buitenlandsche handel van het afgeloopen jaar heeft een uit- voeroverschot van 250 millioen aange toond. De uitvoer had in het geheel 1 milliard bereikt. Zij ging naast haren vader zitten en| schonk hem eene tas koffie in. In de dagbladen staat gewichtig! nieuws, Sofie, zegde mijnheer Lepage, nieuws dat voor mijne toekomst nog al van belang is. Leondari is gevangen ge-: nomen. Hij stak ons huis in brand, maar had den tijd niet, ook de wijngaarden en andere aanplantingen te verwoesten, dat hij zeker voornemens was te doen. Graaf Alfred Beaucourt schijnt, nadat j hij ons gewaarschuwd had, den direk- i teur van policie en den Franschen kon sul te hebben medegedeeld, dat Leondari teruggekeerd was, want eene groote afdeeling soldaten werd dadelijk afge zonden, ten einde de roovers te vervol-1 gen. De soldaten kwamen juist bij tijds in ons dal aan, om ons huis in vlammen te zien. De- roovers werden geheel verrast en omsingeld en beproefden te vluchten. Sommigen werden neergeschoten, een of twee ontkwamen, de overigen echter, i onder welke Leondari, werden gevangen genomen en gisteren geboeid naar Athene gebracht. Dat verheugt mij, riep Sofie uit. Mij ook. Mijn naam staat in de dag- bladen als Stasso, geene nationalitet j wordt opgegeven, zoodat men mij voor een Griek houdt. Het heet slechts dat de ontmoeting met de roovers op de hoeve van eenen zekeren Stasso heeft plaats ge- had. (wordt voortgezet).

De Denderbode | 1916 | | pagina 2