BussIsgd- Duilsono Oorlog. Oorlog Io Moge "'"opTee.""" Opstand in Ierland Op den Balkan STADSNIEUWS. OORLOGSBERICHTEN. Wie is de moordenaar Oorlog in den Balkan Vraagt aan op VerKoopers f IWEIN VAN AALST van Dr islüoor Banwens i De Denderbode VOETBAL. 41 Ilaliaansche Oorlog. 1 op 9, Frankrijk 2 van de 2i (10 en 11 ten honderd), Duitschland 1 op do 35. Oostenrijk-Hongarie en Rusland hadden geen verliezen op dit punt. LONDEN, 2 Mei. Ambtelijk bericht: Het bewapend jacht Aegusa en de mijnlegger Hasturtium zijn in dé Middellandsche Zee op mijnen geloopen en gezonken. Do officieren van beide schepen zijn gered Van de bemanning worden zes man van de - Augusa en zeven man van de Hasturtium s ver mist. AMSTERDAM, 2 Moi. Lloyds meldt het in den grond boren van het Engelsch stoomschip Lendenhall Het schip heet, zooals ondertusschen werd uitge maakt. Hendonhall t en mat 3,994 ton. ROTTERDAM. 3 Mei. De beman ning van de gezonken stoomboot Ber- kelstroora kwam heden in een Holland- sche haven aan. Zij vertelt, dat zij in de haven van Harwich den Engelschen kruiser Penelope die even uit den slag bij Lowestoft was teruggekeerd, in volkomen vernielden toestand gezien heeft. De Penelopein 1914 van stapel geloopen, is een gepantserde kruiser van 3,560 ton. met eon bemanning van 400 man. AMSTERDAM, 3 Mei. Uit Goten- burg wordt gemeld, dat de Zweedsche motorboot Sven Hedin in de Noord zee met eene voor Rotterdam bestemde lading karbied door Engelsche oorlogs booten is opgebracht en in een Engelsche haven is gevoerd geworden. KOPENHAGEN, 3 Moi. Voor drie weken heeft men in het Engelsch Ka naal een reddingsboot gevonden, welke aan liet Deensch stoomschip «Asgor Ryg» toebehoorde, dat met kolen van Enge land op weg was. In den tusschentijd heeft men niets van het schip gehoord, ondanks ijverige opzoekingen. De scheepsmaatschappij heeft diens volgens tegenwoordig alle -hoop opgegeven dat het schip nog zou drijven. X Gelegenheidskoop Lijvig boekdeel van omtrent 450 blz. PRIJS 1,50 tr. Ten bureele De Denderbode AMSTERDAM, 3 Mei. Naar een plaatselijk blad meldt heeft de - Times een lange beschrijving medegedeeld van de gebeurtenissen in het centrum van Dublijn. Volgens die beschrijving verlie ten Zondag vroeg, rond 9 uur, 500 Sinn- Feiner's als gevangenen de hoofdpost. I)ie lieden zien er heel ontmoedigd uit. Slechts eenigen dragen uniformen, de anderen verkeerden in een ellendigen toestand. Zaterdag 's avonds ging dan de leider der opstandelingen Pearce naar bet hoofdkwartier van het leger en gaf zich onvoorwaardelijk over. Alsdan kwa men de rebellen uil het puin te voor schijn. Op de post werd Zondag morgend de witte vlag geheschen. In het raedikaal Kollegegebouw vond men, nadat hot veroverd was, 200 gewonden. Tijdens de laatste drie dagen ging de voorziening in levensmiddelen zeer moeilijk. De winkels waren ofwel ledig, ofwel gebarrikadeerd. Op Vrijdag kon men geen versch vleesch meer verkrijgen. De rebellen werden oogenschijnlijk ondersteund door do Iersche bevolking. De houding der nationalisten wasvoor de rebellen een bittere ontgoocheling. Naar de Times deden zich verscheidene gevallen van ongehoorde woestheid voor. Onschuldige burgers werden koudbloedig afgemaakt, ongewapende politiebediemlen neerge schoten. De rebellenleider Connelly is niet dood, maar wel gevangen. Naar het bericht van een anderen kor- respondent van de Times zou de Sackville-straat een treurig schouwspel opleveren. Ieder gebouw in de straat, die vroeger een der schoonste dor stad was, is verwoest. Men ziet slechts rookende steenlioopen Van bet postbureel staan nog slechts de muren recht. Ook banken en groote hotels liggen in puin. Een verrassende aanval Een koenen aanval voerden de Iersche oproerlingen uit in de buurten van Bel fast. Zij béineesterden een bewapend zeil schip, ondernamen een tocht van ver scheidene uren langs de kust en vuurdon op alle bekende wachtmanschappen Verscheidene patroelje-schepen maak ten er jacht op. Tóen de opstandelingen zich verloren zagen, vernielden zij het schip en vluchtten het land in. Roger Casement. Van vele zijden in Engeland gaan stem men op om Sir Roger Casement niet als leider der Sinn Feiner's te beschouwen en niet als landverrader en hem dus niet te fusiljeeren, want men zou derwijze en! el een martelaar voor de Sinn-Fein- beweging scheppen.Men moet hem ochlor als zwakzinnig behandelen. Sedert de gruwelen van Putamayo zouden zijn ze nuwen niot meer normaal zijn. Sinn-Fein. In verband met de troebelen in Dublin worden telkens de woorden Sinn Foin» gebezigd. Men schijnt die woorden te moeten uitspreken als «sjinfijn». De beteekenis is - wij zei ven De Iersche bisschoppen als bemiddelaars. De - Basler Nachrichlon - melden Een kollektieve herderlijke brief der Iersche bisschoppen is verschenen zij vorklaren daarin borg te staan, dat Ier land van de regeering al de vrijheden langs wettigen weg zal verkrijgon, zoo bet zich beperkt bij het nationale recht. Leest en verspreidt Roemeensche toebereidsels. SOFIA, 2 Mei. Volgens eene hier aangekomen private melding laat het Roemeensch krijgsbestuur alle nog be schikbare verplegingsiniddelen voor het leger opeischen. I)e Bulgaarsche regee- ringskringen hebben wel is waar van deze melding nog geen bevestiging be- komeD, maar geloven, dat zij, zelfs indien ze juist ware, niets verontrustends bevat, te meer daar de jongsto uitlatingen van Roemeensche staatslieden over de hou ding van de Roemeensche regeoring niet hoofdzakelijk van aard waren eenige onrust op te wekken. Integendeel kondon er enkel gunstige gevolgtrekkingen uit Opgemaakt worden. Griekenland en Bulgarië SOFIA, 3 Mei. Naar een bericht uit betrouwbare bron drukte de Grieksche gezant Naum den minister-president het leedwezen der Grieksche regeering uit, over den aanslag tegen het Bulgaarseh gezantschap te Athene. De ministerpresi dent antwoordde dat de Bulgaarsche regeering nooit aan de rechtzinnigheid i van de Grieksche regeering heeft ge- twijfeld. Het is verbazend dat de Entente door zulke middelen tot een uitslag wil komen. De Bulgaarsche regeering hoopt dat men de daders zal kunnen vatten. De Duitsche Nota aan Amerika. Uit Berlijn wordt gemeld dat men in het Duitsch hoofdkwartier eens geworden is over de grondzaak van hot antwoord I dat op do Ainerikaansche nota moet ge geven worden. De beslissing over het al of niet overeenkomen met Amerika zal afhangen van 't geval of Wilson de nieu- I we Duitsche voorstellen als voldoende I zal aannemen of niet. Het Duitsch antwoord zal na in ge reedheid te zijn gebracht, te Berlijn, aan den Amerikaanschen gezant overhandigd I worden. Zondag 11. verdrong zich een talrijk publiek op het voetbalplein. Op dit zoo schilderachtig gelegen terrein gingen zich de Eendracht van Aalst en de I Sporting van Ninove in eenen match meten. Het spel werd zeer vast ingezet en vervolgde zich dan ook met taaie hardnekkigheid. De aanval der Aalster- sche matchers leverde aan de Ninovieters I in hunne verdediging veel werk. Te vergeefs poogde de Eendracht te doelpunten. Daarop hadden we een oni- j vluchting van Ninove. De Eendracht doet een hoekschup en daarna een tweede I zonder uitslag Het is nu aan Ninove I hetzelfde te doen, waarop een hand volgt. Aalst mag een fout schuppen, doch zoekt j niet te dooien en geeft den bal in handen. Daarop eindigt het eerste deel. In het begin van het tweede valt de I Aalstersche linkervleugel weer heftig aaD en op een overgaaf van Van Langen- hoven zendt een binnenspeler eindelijk een bal in het doel van den Sporting. Daarop volgt eéivhoekschop aan Ninove toegekend. Het spel verplaatst zich noch tans weer naar Ninove's goal, doch voor I niet lang, want den bal wordt door don center van den Sporting voor het Aal stersche doel gebracht, waar de recht- binnen hem flink in 't net zendt. 11. j Kort voor het einde nog een strafschop voor Aalst, die hem opnieuw in handen j laat van den Sporting, onder handgeklap van het publiek. Daarna gelukt Ninove er nog in, op eene schoone ontsnapping van zijnen center het doel van Aalst te vinden 21. Ondanks de prachtige aan- i val van den linkervleugel der Eendracht zag men de uitslag niet meer veranderen. I De strijd was overprachtig en onze Aalstersche matchers verdienden zeker op zijn minst Match Nul Zondag, om 4 1/4 uur, Eendracht A. tegen Wetteren I. Onze Jeugd, Verleden zondag was hot de beurt aan onze jeugd eene match te betwisten, na- melijk tusscuen de Leeuwenclub en de Damkaaiclub beiden gevormd uit jonge lingen van 15 tot 16 jaar. De match had plaats op het terrein dezer laatste Berge- meersche8traat. De strijd eindigde met de overwinning van den Leeuwenclub j 21. Moed en vlugheid was or te be merken bij onze jonge spelers. In 't kort hopen wij hen te zien op liet terrein, van j ons park. Een ooggetuige. Aalst. Houdt de kleine bengels die aan do deuren gaan bedelen in 't oog. j Zondag morgend werd in de Pieter j Coeckestraat eon jonge kwast bij de j ooreu gevat, op het oogenblik dat hij in een kruidenierswinkel de tooglade ledig- de. Hij werd het geld ontnomen en aan de politie overgeleverd. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 3 Mei 1916. Ten noorde van Dixmuide drongen duitsche afdeelin- gen in aansluiting met een vuuroverval in de belgische liniën en namen eenige dozgnen manschappen gevangen. In de streek van Four de Paris, Argon- 11 en, treden onze troepen tot over de 2* fransche graven vooruit. Ze brachten eenige gevangenen mee. Op de beide Maasoevers is de toestand onveranderd. Opperleutenant Vrijheer van Althans schoot boven het Caillettewoud zijn zesde vliegtuig af. Buitendien is een franseh vliegtuig in een luchtgevecht ten zuide der werken van Thiaumont beneden ge stort, twee andere zijn door ons afweer geschut ten zuide der helling Talon en nabij de pachthoven Thiaumont, een vijfde door machineDgeweervuur bij Har- daumont beneden gehaald. De stuurman van dit laatste is dood en do waarnemer zwaar gewond. Uit Fransche bron PARIJS, 3 Moi 1916. Ambtelijk be richt van gisteren avond. In Champagne veroorzaakte het vuur onzer artillerie op de duitsche batterijen in de streek van Maronvilliers, ten noorde van Prosnes, verschillende ontploffingen en eenen brand, eene andere door ons bekampte batterijen ten noorde Massiges leed schade. In de Argonnen duurt den ingnenkamp in den sektor der hoogte 285 (Haute Chevauchée) voort. Ten weste der Maas nam het vuur eene gewisse hevigheid tusschen de pacht hoven Thiaumont en Damloup. Onze bat terijen verstrooiden vgandelijken afdee- lingon ten noorde van het Chaffour-woud evenals verzamelingen op de dijken van Vaux. Op het overige front verliep den dag in verhouding rustig. In den loop van den dag werd gisteren een duitsch vliegtuig door een onzer vlie gers beneden gestort. Het viel in de vijandelijke liniën ten noorde van Douau- mont. Na eene hevige beschieting, die bij de morgend schemering op de belgische stel lingen onmiddelgk ten noorde van Dix muide geopend werd, poogde de vijand een aanslag op onze posten ten ooste van don Yzer. Hij werd verdroven. Het artillerie gevecht duurdo in de streek van Dixmui de den ganschen dag met hevigheid voort. Bericht van Dijnsdag namiddag. Ten zuide der Somrae werd een handslag tegen een onzer kleine posten in de streek van Dampierre door geweervuur afge slagen. In Champagne beschoten wij proviandtreinen van de vijand ten noorde van Navarin. In de Argonnen word ten noorde van La Harazée eene duitsche verkenningsafdeeling in de lucht gejaagd. Ten weste der Maas hield de artillerie- bedrgvigheid 's nachts in de streek van Avocourt tot Mort-Homme,aan.Ten ooste der Maas ondernamen wg gisteren avond eenen levendigen aanval op de vijande lijke stellingen ten zuid-ooste van het fort Douaumont. In Woëvre eenige malen geschutsliagol. Uit Oostenrijksche bron. Ten ooste van Parancze schoot oen üostenrijk-Hongaarsch kampvlieger een vijandelijk vliegtuig af. Anders niets van beteekenis. (28* Vervolg.) Er wordt zelfs niet eens vermeld dat ik eene dochter heb. Leondari is onscha delijk gemaakt en de bende ontbonden. Ik acht het dus het beste, naar de plaats terug te gaan, het huis op te bouwen en daar te blijven, totdat gij bereid zijt naar mij weer te keeren. Of totdat gij zegepralend naar Frankrijk komt, antwoordde Sofie. Ik zal heden in eene kleine zeilboot naar mijn landgoed varen. Ik wil geene poging doen om mijn schip terug te koopen of een nieuw aan te schaffen. Het wordt nu tijd dat wij ons naar de statie begeven. Sofle zette haren hoed op, nam hare reistasch en sjhal en ging met haren vader naar de naastbijzijnde statie. De korte afstand van daar tot aan de haven was spoedig afgelegd, en er aangekomen, geleidde Lepage zijne dochter naar de kade. Zgne statige houding en zijn man nelijk schoon gelaat wekten bijna even zeer de aandacht als de schoonheid van het meisje dat aan zijne zijde ging. Sofle beefde bij iederen blik die op hen gericht werd. Verlaat mij hier, fluisterde zij. Ik kan u niet mede aan boord laten gaan. Lepage vond het ook goed haren raad te volgen. Uit Russische bron ST. PETERSBURG, 3 Mei 1916. Op den rechten vleugel van den sektor Riga werden duitsche aanvalspogingen bg Raggasem (ten noorde van bet Kager meer) afgeslagen. Vijandelijke artillerie beschoot zeer heftig het bruggenhoofd van Uexkyll, eenige ondersektors der stellingen van Dunaburg 011 de stellingen tusschen het Narocz- en Wiszniew meer. Oostenrijksch-HoRgaarsch- Uit Oostenrijksche bron. WEEN ÉN, 3 Mei 1916. De gevech ten in het Adaraello gebied duren voort. Bij Riva en in het Ruim van den Col di Lana kwam het tol hevige artillerie ge vechten. Een italiaansche aanval op de Roodwandspits werd afgewezen. Uit Italiaansche bron ROME, 3 Mei 1916. Op 29 April gingen onze hergafdeelingen in het Ada- mellogebied de voorposten voorbij, over schreden Lobbia. den Fumo en de sterk afhellende bergklof van het opper Chiese- dal, en stormdon den hoogen rotsachtige kam van den Erozzon di Fargorida van uit de zijde van den Col Cavento. Gedurende den dag van gisteren op het geheele front artilleriebedrijvigheid van verschillenden aard, tamelijk levendig in den Opper Cordovolo en op het hoogste punt van het Coccolana dal. Kleine vijan delijke aanvallen op het Mazmolata in liet Flitscherbekken op de Podgorahoogte en ten ooste van Selz werden afgewezen. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 3 Mei 1916. Er heerscht rust. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 8 Mei 191,6. Uit het groote hoofdkwartier wordt ge meld Eenige vijandelijke schepen ver schenen in de waters van Smyrna en Meksi en beschoten eenige punten der kust, doch zonder gevolg. Van de andere fronten kwam geene berichten, van be lang. DE CLOWN, DE GASTHUIS- 3 3 NON en HET ZUSTERKEN 3 3 DER ARME, van Dr August 3 Snieders. Prijs 12 centiemen. 3 Ook verkrijgbaar ten bureele 3 van DE DENDERBODE. 3 Het verlies van de - Russell De marinemedewerker van de -Times» bespreekt het verlies van de - Russell Elk type van onze schepen vóór de dreadnoughts, zegt hij, heeft nu oen verlies door de aktie van den vijand te betreuren, waardoor de homogeniteit van do klasse min of meer gebroken is. Engeland is den oorlog begonnen met een aantal surplusschepcn, zooals Chur chill het hééft uitgedrukt, De verliezen hebben zich tot dat soort schepen be paald. Het percentsgewijze verlies van de Engelsche vloot aan linieschepen is aan den anderen kant grooter dan van eenige andere oorlogvoerende mogendheid, na- melgk 17 (10 van de 58), Italië verloor De hemel zegene eri behoede u, mijne lieve Sofie. God geleide u op uwe wegen Deze woorden sprak de bekom merde vader bijna niet hoorbaar uit liet was hem zoo wee aan het hart, dut zijne stem schier verstikte. Uw leven is mij meer waard dan het mijne. Leef wei Moge de Voorzienigheid ons wel en zeker weer te zamen brengen - En in vrede, geluk en vreugde, met dankbaarheid jegens den hemel voegde Sofie er bij, den blik ten hemel gericht. Vaarwel, lieve, lieve vader. Zij vond eene zitplaats en leunde tegen de ver schansing, terwijl zij haren vader bli ;- ken wierp, waaruit geheel haar zi-;I sprak. Matrozen liepen af en aan, koni- mando's weerklonken, passagiers ston den met groepen bijeen, luid sprekende en lachende Sofle hoorde van dat alles bijna niets. Hare gedachten verbleven bij haren vader en het ware bange gedach ten, vol treurigheid en vrees. Lepage ging uit het gedrang, naar eene plaats van waar hij zijne dochter tot aan het vertrek des boots nog langer kon zien. Hij kwam in verzoeking haar op dit laatste oogenblik nog weer te roepen. Hij moest krankzinnig zijn, zoo dacht Hij, om zijne toestemming tot de reis te geven. Hij maakte eene snelle beweging voorwaarts, als wilde hij haar op de kade terugroepen.... maar te laat Toen hij zich omwendde stonde twee Fransche toeristen tegenover hem, die ngj hem met niet te miskennen nieuwsgie righeid bedden aaugezien. Hunne natio naliteit bleek uit geheel hun voorkomen, dat bij hem niet het geval was. Hij wilde hen voorbijgaan, toen een der Franschen hem aansprak. Vergeef mij, mijnheer, maar daar ik een leidsman in uheb ontdekt, zou ik gaarne iets over Athene willen vragen. Lepage antwoordde in hetGrieksch, zich houdende als had hij liet niet verstaan. Verschooning, mijnheer, daarmee komt ge niet van mij af zegde de Franschman. Ik hoorde u een oogenblik geleden met eene schoone dame Franseh spreken, gij behoeft u land niet te ver loochenen. Ik ben geen Franschman, maar een Griek, en woon hier sinds lange jaren, antwoordde Lepage in het Grieksch, Wat wilt gij van mij De mannen beschouwden hem vol argwaan. Lepage wachtte niet, totdat zij zich van hunne verwondering hersteld hadden, maar ging verder en vond eene boot, die hem beviel. Hij kocht deze, nam ze dadelijk in bezit en zeilde naar huis. Toen hij naar den oever terug zag, gespeurde hij nog de beide Franschen, die hem wantrouwend nasiaarden. Zelfs een onbeteekend geval als dit, kan voor mij noodlottig worden, dacht hij. Mijn portret bevindt zich ongetwij feld in het bezit van den direkteur van policie te Athene. De verloopen achttien jaren hebben den slanken jongeling in eenen man van middelbaron leeftijd ver anderd, mijn baard en mijne bruine ge laatskleur behoeden mij voor herkenning maar mijne zekerheid ligt alleen in de afzondering. Hij staarde de stoomboot na, die reeds verre verwijderd was. Daar snelt zij voorwaats, mompelde hij, en met haar, mijne kleine duif, die ik sidderend en bevend uitzend naar eenen olijftak. Zij zal in den wilden storm ten gronde gaan O, mijn God welk lot gaat zij te gemoel Sofle Lepage kwj m te Triest aan en ging, met den spoorweg, langs den kort- sten weg die haar vader bad opgegeven, verder naar Parijs, dat zij op eenen schoonen Septemberavond bereikte, zon der dat, haar onderweg iets was overko men. Hoewel zij in het geheel niet ver trouwd was met reizen en niet geoefend in den omgang met menschen, zoo biel pen toch de nauwkeurige inlichtingen aan haren vader, dermate, dat zij overal zonder veel moeilijkheden zich koa red den Zij nam een rijtuig en reed naar de straat Saint Ilonoré, waar hare vroegere gouvernante, met wie zij nog altijd brief wisseling bad gehouden, onderwijzeres was in een Engelsch pensionaat. Zij weid daar hartelijk ontvangen. Juffrouw Gauthier bezorgde Solie eene reisgenoote. Nog dezelfden avond ver trokken Sofle en juffrouw Stabet, zoo I heette de dame, naar Lyon. De reis ging voorspoedigSofie en bare j reisgenoote kwamen den anderen dag des avonds te Lyon aan, waar zij in een hotel haren intrek namen. Den volgen den morgen werd Sofie volgens baren I wensch, hel ontbijt op de kamer gebracht en zij stond er op dat juffrouw Stabet, daaraan deel nam. Zijt gij voornemens een paar dagen in Lyon te vertoeven, vroeg juffrouw j Stabet, om de voornaamste merkwaar- j wigheden te bezichten Daar gij nog j nooit in deze stad geweest zijt, zou het zeker belangwekkend Voor u zijn. eenen I rijtoer door de stad te maken. Ik dank u antwoordde Sofie. Ik 1 moet zoo snel mogelijk verder reizen. Ik wordt van avond thuis verwacht; 1 maai' het doet <?r niets toe, of ik een of twee dagen langer blijf. Ik kan u beg'e- j leiden waarheen gij wilt gaan, zegde j juffrouw Stabet. Ik begeef mij naar het dorp Char- lemont, zegde Sofle. ïk heb er van gehoord, antwoordde de vrouw. Jaren geleden, toen bet groote drama van die plaats in geheel Frankrijk bekend werd, sprak er iedereen over. Het komt echter niet te pas zulke zaken aan te roeren, in de tegenwoordigheid van eene jonge dame als gij. (wordt voortgezet).

De Denderbode | 1916 | | pagina 2