BusslsGh- Duitscne Oorlog. Oorlog la Moge OORLOGSBERICHTEN. Pet HmeriKaansGhB antwoord Wie is de moordenaar Oorlog in den Balkan OP ZEE. GRAÜWVUURONPLOFFING. Ilaliaansche Oorlog. talmest, ongeveer 20,000 kgr. per hec tare, geeft goede uitslagen. Men ploegt dit zoo vroeg mogelijk, niet te diep onder. Minstens een achttal dagen vóór de zaaiïng, werkt men nog 800 kgr. kaïniet en 600 kgr. thomasslak onder. Deze kun nen evenwel door 200 kgr. chloorpotascli en 500 kgr. superfosfaat vervangen wor den. Kort vóór de zaaiïng, of onmiddellijk daarna, wordt ook eens matig gebeerd. Eene zekere hoeveelheid stikstof op paar- denboonen verzekert bij den aanvang van den groei de goede ontwikkeling der jonge planten. Hoe kloekor deze door schieten, hoe meer vrije stikstof zij ves tigen, dus lioo meer zij den grond aan stikstof zullen verrijken. De kaïniet en de staalslakken worden gemengd en goed onder gewerkt de chloorpotascli en het superfosfaat wor den ook gemongd, en minstens duchtig iugeëgd. Praktijker. aan Duitschland. HAMBURG, 9 Mei. Uit Kopenhagen wordt gemeld aan het «Hamburger Frem- denblatt gemeld Het Amerikaausch antwoord op de Duitsche nota werd Maandag verzonden. Het bevat ongeveer twee honderd woorden. Het antwoord zooals Reuter het meldt. LONDEN, 9 Mei. Reuter meldt uit Washington De Amcrikaansche nota aan Duitschland luidt als volgt De nota der Keizerlijke Regeering van 4 Mei is door de Regeering der Veree- nigde Staten zorgvuldig overwogen ge worden. Er werd namelijk kennis van genomen, als de uiting van het inzicht der Keizerlijke Regeering, om het uiterste te doen, ten einde de krijgsverrichtingen voor den duur van den oorlog tot het bevechten van de strijdkrachten der oor logvoerende te beperken en dat zij be sloten heeft, hare zeekommandanten de beperkingen op te leggen welke de re- geliDg van het volkenrecht erkent en waarop de Regeering der Vereenigde Staten in al de maanden aangedrongen heeft, sedert de Keizerlijke Regeering op 4 Februari 1915 dien duikbootoorlog aankondigde, die nu gelukkig opgehe ven is. De Regeering der Vereenigde Staten heeft zich in hare geduldige bemoeiingen, de kritische kwesties, die uit die politiek ontstaan zijn en welke de goede betrek kingen van beide landen zoo ernstig bedreigden, tot een vriendschappelijk vergelijken te brengen, steeds door de gevoelens der vriendschap laten leiden en weerhouden. De Regeering der Ver eenigde Staten verlaat er zich op, dat die verklaring voortaan nauwgezet uitge voerd zal worden.De huidige verandering in de politiek der Keizerlijke Regeering is geschikt, het hoofdzakolijkste gevaar voor het afbreken der goede betrekkin gen tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland af te wenden. De Regeering der Vereenigde Staten houdt het voor noodwendig te verklaren, dat zij het als uitgemaakt beschouwt, dat Duitschland niet behoogt, te laten aan nemen, dat het in stand houden der nieuw aangekondigde politiek op eenige wijze afhangt van het verloop of den uit slag van de diplomatische onderhande lingen tusschen de Vereenigde Staten en een andere oorlogvoerende Regeering hoewel eenige deelen in die nota van de keizerlijke Regeering van 4 Mei aldus zouden kunnen uitgelegd worden. Om even wol een mogelijk misverstand te vermijden, laat do Regeering der Ver eenigde Staten aan de Keizerlijke Regee ring weten, dat zij in geenen deele zich met het denkbeeld verzoenen kan, laat (29* Vervolg.) Het dorp is zeer lief en in den zomer zijn er veel badgasten. Daar wij nu nog in Oktober zijn, zal de lucht er voor u goed wezen, maar in den winter is zij te scherp, vrees ik, want gij ziet er teer uit. Als gij mij daareen wilt brengen, zult gij mij zeer verplichten, juffrouw Stabet, zegde Sofle, op hare gewone aangename manier, waardoor zij dadelijk iedereen voor zich innam. Ik moet daar zijn, maar zou er niet gaarne aankomen zonder gezelschap. Zoodra ik daar ben, kan ik gemakkelijk een kamenier ne men. Ik ga met u, zegde juffrouw Stabet op vasten toon. Wij zullen van den eersten trein gebruik maken, dan kunnen wij misschien van avond te Charlemont zijn. Een uur later bevond zich Sofie weer in een rijtuig van eerste klas en stoomde naar hare voorloopige bestemmings plaats de plaats barer geboorte, de ge boortegrond barer voorvaderen, het slot waar haar vader zoo gelukkig geweest was en zooveel geleden had cd waar haar oom op zulk eene raadselachtige wijze was vermoord geworden. Zou het haar gelukken dit raadsel op te lossen Zij had eenè taak op het oog, waarvoor een man staan hot bespreken kan, dat het ontzag voor de rechten van de Amerikaansche burgers in volle zee door de Duitsche ma rineoverheden op een of andere of in de geringste mate afhankelijk zou gemaakt worden van de houding van een andere Regeering, want de verantwoording met betrekking tot de rechten der onzijdigcn en niet-strijdenden is iets individueels en niet iets gemeenschappelijks, iets abso luuts en niet iets betrekkelijks. NOTA VAN HET W.T.B. Wij heb ben vastgesteld, dat de Duitsche regee ring nog niet in het bezit is van deze nota. Vrijdag tegen 11 uur 30 in den morgen, deed een treurig gerucht in de gemeente Gilly en in don omtrek daarvan de ronde: een ontploffing had in de schacht nummer 2 van Vivier, behoorende tot de kolen maatschappij van Triels-Kaisin, plaats gegrepen. Ziehier wat er voorgevallen was Een opzichter die zich op de verdieping van 275 meter bevond, had om 11 uur 20 een knal gehoord komende uit de verdieping van 335 meter. Hij gaf terstond het alarmsein en men richtte onmiddellijk .'e reddingsmiddelen in. In de steenkolen - ader Quatre Paumes had een grauw vuurontploffing plaatsgevonden, waar van men de oorzaak nog niet kentzij veroorzaakte den dood van twee mannon en bracht aan zes andere mijnwerke 's ernstige brandwonden toe. De redders- ploeg ging onmiddelijk naar boven om de gekwetsten naar het Sint Jozefs gasthuis te vervoeren. Het mijnenkorps, vertegenwoordigd door de hceren Pépin, ingenieur-bestuur der, Bertiaux, ingenieur, en Plaquer, toezichter, heeft een onderzoek ingesteld om de oorzaak van deze verschrikkelijke ramp op te sporen, welke reeds drie ge zinnen in rouw gedompeld heeft en die der gewonden in wreede spanning houdt. Voegen wij nog hierbij, dat de heeren Bailleux, bestuurder-gerant, Faly, be stuurder der werken, Rousseau, hoofd ingenieur, en Dupont, kondukteur der werken van de ontplofte schacht, de redders moedig bestuurd hebben, die in den mijnput afdaalden om huDnc onge lukkige makkers ter hulp te snellen. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 10 Mei 1916. In de Ar- gonnen poogde de vijand, na eene ont ploffing, onze graven binnen te dringen hij werd teruggeslagen.. Ten zuid-weste der hoogte 304 werden vijandelijke voorhoeden verder terugge drongen, en eene veld wacht vernietigd. Onze nieuwe stellingen op die hoogte werden verder volbouwd. Duitsche vliegers belegden de fabriek- aanlagen van Dorabasle en Raon l'Etape met bommen. Uit Fransche bron PARIJS, 10 Mei 1916. Tusschen Oise en Aisno wezen wijeenen handstrijk op een onzer werken ten zuid ooste van Autrèches terug. In de Argonnen namen wij,in de streek van Eolante, twee kleine posten in waar van de verdedigers gedood waren en be zetten den trechter en voor. Op den linken Maasoever beschoot do vijand gedurende den ganschen nacht onze graven op de hoogte 304. Een tegen 3 uur 's morgens aangezetten Duitschen aanval werd afgewezen. zou terugdeinzen, vertrouwd met het onthullen van geheimen - en zij was slechts een zwak onervaren meisje Stel de zij te veel vertrouwen in zich zelve, of zou haar de liefde de noodige voorzichtig heid verleenen, om alle hinderpalen te overwinnen en haar tot de zegen te voeren De beantwoording van al deze vragen lag diep in den schoot der toe komst verborgen en slechts de tijd kon den sluier opheffen, die Sofie thans reeds te vergeefs trachtte te doorboren. X Op de plaats der misdaad. Charlemont, het stamslot van den markies van Charlemont, lag op eene steile rots aan de kust der zee. De muren van het slot uit harden steen gebouwd en grauw als de rotsen zelve, waarop zij stonden, schenen slechts een deel daar van uitte maken. De golven van de zee sloegen brui- schend en schuimend tegen den uitge- holden voet der rotsen en des winters guurde de wind wild om de tinnen van het slot. De natuur scheen deze plaats tot het meest onherbergzame oord in Fran krijk bestemd te hebben maar het plan der natuur was door de kust verijdeld geworden. Bij het hoofdgebouw waarin de woningen waren, waren oranjeriën en een palmhuis gehecht. Aan den anderen kant, naar de zijde van het land, ging de berg van het bovenste terras af Op den rechten Maasoever verdreef een nachtelijken tegenaanval de vijand uit eenige deelen der eerste linie ten noord weste der hoeve Thiaumont,welke hij nog bezet hield. Hevige beschieting onzer linien tusschen Douaumont en Vaux, in de sektors van Eix, Chatilloufors en Les Cótes. In de Woévrevlakten handgranaten- gevechten in het woud van Aprémont, alsook in Fechtdal. Op het overige deel des fronts was do nacht in verhouding rustig. Ambtelijk bericht van dijnsdag avond. In Champagne beschoot onze artillerie duitsche graven en battorijen ten noorde van Ville-sur-Tourbe en vijandelijke ver keerswegen in de streek van Somm-Py. i Op don linken Maasoever was hel bom bardement minder hevig. In den loop van den dag beproefde do vijand eenen aan val op onze graven ten weste der hoogte 304, welke echter door ons spervuur glad tegengehouden werd en zich dusvolgeus niet ontwikkelen kon. Op den rechten Maasoover en in Woëvre van tijd tot tijd wisselvallige ge- vechten. Uit de laatste berichten blijkt dat de Duitschers in den nacht van 8 tot 9 Mei in de streek der hoogte 304 drij zeer hevige aanvallen met sterke effectieven uitvoerden. Eene daarvan was tegen onze stelling nabij de hoogto 287, eene andere tegen onze graven ten noord-ooste der hoogte 304 en de laatste eindelijk tegen het houtgewas ten weste dezer hoogte gericht. Deze aanvallen versmoorden in ons vuur. Onze batterijen namen proviant- en andere afdeelingen des vijands onder vuur nabij de straat van Essey naar Baxonville, ten noord-weste van Pont-a- Mousson. Uit Eng-elsche bron LONDEN, 9 Mei 1916 Generaal Haig bericht Gisteren nacht was er op verscheidene frontpunten eenige bedrij vigheid. De vijand drong na eene hevige beschieting in de pachthoeve Thiepval en bracht ons eenige verliezen toe, alvoor hij kon verdreven worden. De vijand liet eenige dooden en eenige gevangenen in onze loopgraven. Wij verrassen met goed gevolg de vijandelijke loopgraven ten noorde het pachthof Thiepval, ver dreven de bezetting naar hunne schuil plaatsen en bewierpen ze met bommen. Wij leverden ook een gevecht bij Fro- melles en drongen in de vijandelijke loopgraven. Bij Yper was gisteren nacht en heden de artillerie aan 't werk. LONDEN, 10 Mei 1916. In den afge- loopen nacht raijnengevechl tusschen Neuville-St Vaast en Souchez, alsook ten noorde van Armentièros en ten ooste Yper zonder verandering aan te brengen. De werkzaamheid der artillerie was zeer gering en zonder beteekenis. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 10 Mei 1916. Ten zuide van Carbunowka en ten weste van Duna- burg werd een russisehe voorstoot op eene smalle frontbreedte met zware ver liezen voor den vijand afgewezen. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 10 Mei 1916. In Oost- Galicien en Wolhynien vermeerde de be drijvigheid bij de beschuttingstroepen. Geen bijzondere voorvallen. Uit Russische bron. ST PETERSBURG, 10 Mei 1916. De Duitschers beschoten het bruggen hoofd van Uexkull op de Duna, stroom opwaarts Jakobstadt verstrooiden wij eenige Duitsche arbeiders. in eene steile helling over en hier voerde een breede straatweg door bloemen- en groentuinen naar het dorp, dat een half uur verwijderd lag. Oorspronkelijk een gering visschers- dorp, was het, en hoewel klein, toch zeer geliefd badplaatsje het had eene kerk, twee hotels, een aantal villa's, die ge durende den badtijd, aan vreemdelingen werden verhuurd verscheidene bad huizen en een liefelijk plantsoen. De omgeving van een kleine have en eene zandbank, wanneer het eb was, waren de lievelingsplaatsen van de hier vertoevende vreemdelingen. Het dorp behoorde aan het slot, 'en de hotels, villa's en woonhuizen, brachten den tegenwoordigen eigenaar eene aan zienlijke som aan huur op. In het begin van den dag na hare afreis uit Lyon, stapte Sofie Lepage met hare reisgenote aan een hotel af. Hier nam juffrouw Stabet van haar afscheid. Ongaarne laat ik u hier onder vreemden achter, zegde de goede gezel lin. Ik wenschte, dat ik bij u kon blijven, tot gij eene goede kamer hebt gevonden, maar ik word thuis verwacht. Zie vooral goed toe bij uwe keuze. En nu vaarwel I Ik hoop dat de rozen spoedig op uwe wangen zullen terugkeeren. Sofie zag het rijtuig na, tot dat het achter boomen en huizen verdwenen was: nu wendde zij haren blik naar de zee, die als een groote spiegel voor haar lag uit- Uit Duitsche bron. BERLIJN, 10 Mei 1916 - Geen bij zondere gebeurtenissen. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 10 Mei 1916. Onveran derd rustig. Oostenrijksch-Hongaarsch- Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 10 Mei 1916. Nadat de vijand reeds al gisteren eenige deelen van den Görzer bruggenkop en hoogvlakten van Doberdo levendig beschoten had, zette hij heden vroeg verscheidene aan vallen tegen San Martino in, die alle afgewezen wierden. Ook opliet Karinthiër on oost-Tiroler front kwam liet hier en daar tot heviger artillerie-bedrijvigheid. Uit Italiaansche bron ROME, 10 Mei 1916. De artillerie bedrijvigheid aan het front houdt aan alhoewel zij door hec slecht weder ver hinderd wordt. In het Tofana-gebied be zette een onzer afdoelingen ten noord oosten van den derden spits eene gewich tige stelling op eene hoogte van 2835 meters. Op den Krn gleden onze troepen de helling des Lepenje-Gieszbaches der Yrata af en wierpen bommen naar do vijandelijke stelling. Nabij de kerk van San Martino del Ca-so liet de vijand in den nacht tot 8 Mei mijnen springen, die aan 't hoofdeinde van een onzer graven schade veroorzaakten en een deel der vijandelijke verschansingen deedeu instor ten. Ten zuid weste van San Martino lieten wij opnieuw onze mijnen springen, waar door de vijandelijke linien beschadigd werden. De beschadiging werd door hot juiste vuur onzer artillerie voltrokken. Uit Turksche bron CONSTANTINOPEL, 10 Mei 1916. Aan het Irakfront geen veranderingen. Aan het Kaukasus-front maakten wij in plaatselijke gevechten, die zich op den rechten vleugel in het centrum afspeel den, een aantal gevangenen en buit. In het centrum werd de aanval eener vijan delijke kompagnie met groote verliezen teruggeslagen. In den sektor Bitlis geen veranderingen. Ten gevolge van eenen verrassenden aanval, welken wij in den sektor van Kirvaz, ongeveer 40 kilome ters ten noordweste van Gouche tegen eene vijandelijke afdeeling ondernamen, werd de vijand in de richting van Kirvaz teruggeworpen. Hij verloor daarbij 50 man en liet ook wat buit in onze handen. In het centrum moest eene strijdmacht 2 koropagnien sterk, die op de hellingen van den berg Bathli, vijf kilometers ten noordooste van den berg Kope bemerkt was, den terugtocht aanvaarden, nadat zij zware verliezen geleden had. Wij mieken een aantal gevangenen. Op den linkcnvleugel houdt den vijand in het Kustengebied en in afzonderkelijke sek tors zich met bevestigingswerken bezig Als vergelding tegenover de russisehe vloot, die opene steden en dorpen op de Anatolische kust beschiet en weerlooze zeilers en visschersbooten beschadigt en vernietigt, vernietigde de kruiser Milli tusschen Sebastopol en Eupatoria een schip van 4000 ton, alsook een aantal zeilschepen. Op 25 April begon een vijandelijke monitor, ondersteund door de aanduidin gen van 2 vliegers, onmiddelijk ten ooste' van het eiland Imbros de omgeving van Seddil-Bahr te beschieten, maar een onzer kampvliegtuigen dwong hem, nadat het de vijandelijke vliegtuigen op de vlucht gedreven had, het vuur te staken, gebreid. Zij trad aan het hoekvenster van haar logement, dat een heerlijk uitzicht aanbood over de zee, over den rotsach- tigen oever beneden het dorp en het statige slot, dat zich vol majesteit op de hooge rotsen verhief, die scherp tegen den hemel af teekenden; van den vierkan ten toren waaide de vlag met het ge slachtwapen. Zij behoefde geene opheldering om zich te overtuigen, dat zij Charlemont, het slot harer voorvaderen, de plaats harer geboorte en van hare eerste kindsheid, voor zich had Haai' hart sloeg sneller en hare oogen schitterden. Daar licht het rechtmatige eigendom van mijn vader dacht zij. Mijn vader is de werkelijke markies van Charlemont, hoewel hij onder den ban van een on rechtvaardig doodvonnis staat en als een veroordeelde vluchteling leeft. Verbergen gindsche oude, grijze muren daar het geheim van 't raadsel, dat ik gekomen ben om op te lossen? O, Vader daarboven, help mij den naam van mijnen vader in eere herstellen en hem zijne plaats in de samenleving teruggeven Nu moge de strijd beginnen, ik heb besloten, eerder te sterven dan zonder redding te brengen, tot mijnen ongelukkigen vader terug te keeren Er werd aan de deur geklopt en op Sofia's binnen verscheen de hotelhouder met het vreemdelingenboek, benevens hij had slecht? tien schoten zonder gevolg afgevuurd. Een vijandelijk wachtschip, dat westelijk van Kouclie Ada in de wa- teren van Smyrna verscheen, werd door j y onze artillerie onder vuur genomen. Een schot trof, zooals wij waarnamen, het ontplofte aan boord en vernietigde de brug van den kapitein het trok zich k dan in de richting van Samos terug. Op n 25 April wierpen 2 onzer vliegtuigen j bommen op een legerplaats, de herstel- lingsdokken en een vijandelijk petroleum depot van Port Saïd en keerde onbescha- digd terug. Uit Russische bron ST PETERSBURG, 10 Mei 1916. In de richting Erzinyjan ontwikkelden de Turken, zonder gevolg, in den loop van den dag hardnekkige aanvallen tegen onze stellingen. De vijand leed verliezen en staakte tegen den avor.d zijn voor waarts rukken. In de richting Diabekr J verdreven wij de Turken uit de gebergs- ketting ten zuide van Musch. De Cymric getorpedeerd AMSTERDAM, 9 Mei. (Reuter). Naar verluidt zou het stoomschip Cym ric ii (13,096 ton), van de White Star Line, door een Duitsche duikbuit in den 1 Atlantischon Oceaan zijn getorpedeerd. Verschoven tot toekomende week het vervolg onzer artikelen over OPVOED KUNDE EN ONDERWIJS. Korte telegrammen Het journalisme heeft ook zijuo hel- den De Morning Post bericht dat Pre vost Battersbyl, haar bijzondere ver- slaggever bij het Algemeen Britsch Hoofdkwartier in Frankrijk, aan den buik gewond werd door een granaat, toen hij met een Engelsch generaal een sektor van het front bezichtigde. BERLIJN, 9 Mei. Gistermiddag ontving de rijkskanselier von Bethmann- Holweg de afgevaardigden der Bulgaar- sche Sob ran je. Ter eere der gasten had 's morgens een ontbijt plaats bij den staatssekretaris van koloniën. WEENEN, 9 Mei. Aan het Neue Wiener Journal meldt men uit Athene: De voormalige opperbevelhebber van het Servisch leger, generaal Putnik, is voor goed afgetreden. In zijn plaats neemt de overste luitenant Pasjitsh het ltommando over dejServische strijdkrachten over. ROTTERDAM, 8 Mei. In een brief aan de Daily Mail die door een reeks bekende Engelsche persoonlijkheden on derteekend is, zooals H. D. Wells en P. A. Speneer, wordt de invoering van een vleeschlooze dag geëischt. Met een ver wijzing op de vrachtruimtenood wordt daarin gezegd,, dat de beperking der Engelsche vleeschvoorraden noodzake lijk is. In samenhang daarmede zijn de onderteekenaars voorstanders van de beperking van den alkoholverkoop. Naar het Boekarester blad «Dimineale» mededeelt, zijn talrijke Grieksche onder danen, die in Roemenië gevestigd zijn, en zich naar Rusland wilden begeven voor hunne zaken, aan de grens door Russische politie daarin verhinderd ge worden. Daar de russisehe regeering den toegang op Russisch grondgebied aan de Grieken verboden heeft, moesten de reizigers onverrichterzake terugkeeren. pen en inkt. Wilt gij zoo goed zijn, juffrouw, uwen naam hier in te schrijven zegde hijEn als gij iets begeert, ben ik tot uwen dienst. Sofie schreef haren naam in. Ik denk eenige weken hier te blij ven, zegde zij, misschien ook langer, als het mij bevalt daarom wilde ik eene kamenier huren, eene oude, goed beken de vrouw. Wilt gij zoo vriendelijk zijn, mij zulk eene persoon aan te wijzen Ik zal het aan mijne vrouw vragen, antwoordde de hotelhouder. Deze weet van zulke zaken meer dan ik. Ik zal haar dadelijk naar u toe zenden. Hij verwijderde zich, en weinige mi nuten later verscheen zijne vrouw. Deze had een gunstig uiterlijk. Sofie begroette haar beleefd en droeg haar verzoek voor. Wat is dat voor een slot daar in de verte vroeg zij, nadat de oude dame haar beloofd had haar eene goede kamenier te bezorgen en wel in den persoon van eene zekere juffrouw Robinex, die zooals zij zij vertelde, vroeger op het slot Charle mont in dienst geweest en als getuige voor het gerecht was verschenen Dat is Charlemont, het verblijf van den markies van dien naam, antwoordde de dame. De eerste vraag die alle vreem delingen gewoonlijk doen, betreft het slot. (wordt voortgezet).

De Denderbode | 1916 | | pagina 2