Russisch- Duiische Oorlog. Godsdienstige Kronijk Wie is de moordenaar OORLOGSBERICHTEN. Oorlog in den Ralkan Een en ander. Italiaansche Oorlog. de tabak. Wat de stikstof betreft, «leze werkt byzonder op de hoeveelheid, doch wanneer er te veel nitrischo stikstof voorhanden is,verslecht de hoedanigheid. Thans, zal daar evenwel zeker geen ge vaar voor beslaan. Het is volstrekt noodzakelijk de pot- asch onder vorm van potasch-sulfaat te gebruiken chloorpotasch en kaïniet mogen niet aangewend worden, daar zij chloor bevatten. Een veertiental dagen voor de planting werkt men oppervlakkig 2-3 kgr. zwa velzuren ammoniak, 3-4 kgr. superfos faat en 3-4 kgr. zwavelzure polascli per are onder. Tien kilogrammen kalk in den herfst gegeven is ook zeer nuttig. Praktijker. Herderlijke Brief van wijlen Kardinaal Dechamps, Aartsbisschop van Mechelen, over den Oorlog van 1870. Zeer Beminde Broeders, Een jaar geleden, bij het aanbreken van den heiligen vastentijd, stuurden wij u het woord toe uit den schoot der alge- meene kerkvergadering, en wij spraken u over de grootschheid en de beteekonis dier weergalooze vergadering, waar de ministers van eenen God van vrede uit alle natieën saamgestroomd waren om zich om heen den Stadhouder van Jesus- Chrislus te vereenigen. Thans, Z. B. B., komen wij niet meer over de werken van den vrede handelen, maar over de verwoestingen van den oorlog, over dozen rampzaligen oorlog die mot een even kwistige hand de dood heeft gezaaid bij overwinnaars en over wonnenen, en met een zelfde rouwfloers de vaandels der nederlaag en der zege praal bedekt. Wij van onzen kant, Z. B. B., beschut tegen de teisterende slagen van dien schrikkelijk en geesel, geleken op men- schen die aan het strand ooggetuigenen zijn van de woede der stormig opge zweepte zee, van het machteloos verweer der schepen tegen de beukende baren, en die dan al hun krachten inspannen om de drenkelingen te redden welke do gol ven nog niet verzwolgen hebben. Men had ons nochtans gezegd, en gij hebt het evenals wij duizenden koeren gehoord, dat de geesel van den oorlog tot het ver leden behoorde en niet meer te duchten trcrbötïre,""snelférè en meer" algemèene middelen van verkeer en verwantschap, thans eene groote familie van broeders gingen worden dat de wisseling der ge dachten, de solidariteit der belangen, het vredig kampon def wetenschap, de zacht heid der zeden, voortaan alle menschen- slachtingen en vooral alle oorlogen van langen duur onmogelyk mieken dat die kwaal der barbaarsche tijden eindelyk van ons afgekeerd was door de vooruit gang van den menschelijken geest. En nochtans, do geesel van God is vóór ons opgerezen Virgam vigilantem ego video (1). In zijnen hoogmoed dacht de wereld dat hij aan zich zelf genoeg had hy be weerde over God heen te stappen. Om Getrokken uit CEuvres Oratoires et Pas- toralesIe Deel, blz. 191 en v. De eigenlijke titel luidt Herderlijke Brief over den Oorlog en de oorzaken der k/culcn van onzen tijd. Thans dat er over hetzelfde onderwerp zooveel gevaar lijken onzin door sommige censbladjes wordt uitgekraamd, hebben wij gedacht dat het de gepaste uur was, om de bijzonderste gedeelten uit deze prachtbrok van den grooten en beroem den kerkgeleerde, Kardinaal Dechamps, onder de oogen onzer lezers te brengen. (li Jerem. 1,11. (3o* Vervolg.) Ik vertrouw dat gij ei- van weet mogelijk echter is dit niet het geval, wiji gij mij zoo jong schijnt te wezen. Daar viel het drama van Charlemont voor. Hebt gij er niets van gehoord Ja, ik heb er zoo iets van vernomen, antwoordde Sofie, maar ik zou er wel meer willen van hooren. Ik zal het u bij gelegenheid gaarne vertellen, juffrouw. Ik heb het reeds honderd malen aan mijne gasten medege deeld, maar ben nooit moede het te herhalen. Wat beteekent die vlag op den toren vroeg Sofle. Zij beteekent dat de markies op het slot is. Hij was anders altijd op reis maar in de laatste jaren bleef hij thuis. Is hij zeer bemind t De markies, Ja, hij is algemeen be mind en hij heeft veel vrienden. Hiermede was het gesprek ten einde en spoedig nam de oude dame afscheid van Sofle. Na verloop van een uur, kwam zij reeds met mejuffrouw Robinex terug. Deze won dadelijk de gunst van Sofie. Zij was eene bejaarde, kalme persoon, een voudig gekleed, en had een eerlijk, goed en aangenaam gelaat. Zij maakte eene diepe buiging voor Sofle, die haar met dien verwaanden hoogmoed te straf fen, heeft de Heer niets anders ge daan dan het menschdom den vollen teugel te laten vieren aan zijne dom heid (2). ('t Vervolgt). (2) Ziedaar in twee woorden heel de vr lag opgelost die aan sommige gazet-profeten van den nieuwen deeg zooveel drieste dingen heeft doen orakelen De oorlog is de vrucht van den waanzin en de blindheid van het menschdom. en God heeft dien waanzin en die blindheid totge- laten om het zondige menschdom te kastijden aldus schrijft Kard. Dechamps, en wij zuden verder zien dat hij dit gedacht nog scherper en klaarder toelicht. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 17 Mei 1916. Ten zuid- westo van Lens hadden in verband met mijnontplofllngen levendige handgrana ten gevechten plaats. Op beider Maas oevers kwam het artillerievuur van wederzijds dan en dan tot groote heftig heid. Een aanval der franschen tegen de zuidelijke helling der hoogte 304 brak in ons spervuur t6 samen. De vliegors werkzaamheid was van beider zijden levendig. Opporluitenant Immelman schoot ten weste van Douai zijn 15de vijandelijk vliegtuig af. Een engelsch vliegtuig moest het onderspit delven in een luchtgevecht bij Fournes beide ingezetenen zijn ongewond gevan gen genomen. Uit Fransche bron PARIJS, 17 Mei 1916. Op den lin ken Maasoever tamelijk levendig artille rievuur tegen onze stellingen in het houtgewas van Avocourt en op de hoogto 304. Op don rechten oever mislukte een kleinen duitschen handgranaten aanval ten noord-weste de pachthoeve Thiau- court, volledig. In de Woëvre-vlakten arlilleriegevechten in de sektors Eix 011 Moulinville. Op het overige front was de nacht in evenredigheid rustig. Op den linken Maasoever tamelijk le vendige beschieting in do streek van het woud bij Avocourt, de hoogte 304 en Mort Hoinme. Een aanvalsverzoek tegen onze stollingen ten weste der hoogte 304 werd door ons spervuur tegengehouden. Ten ooste der Maas en in Woëvre van lijd tot tyd zeer heftig artillerievuur. Op liet overige front met poozen artillerie vuur. Bericht, „van,, „Dins-d In^ de afdeeling, die eenen onzer kleine posten in de streek der hoogte Le Mesnil poogde te verrassen, met handgranaten terugge slagen. I11 de Argonnen tamelijk levendig artilleriegevecht in de sektors Four.de- Paris, Courto Ckaussée en Vauquois. Het artilleriegevecht was beden op het belgisch front bezonder levendig, waar een geconcentreerd vuur door onze zware batterijen tegen de duitsche ver- dedigingsaanlagen gericht werd. De oostoever der Yzerstreek en ten ooste Dixmuide en in den sektor ten zuide St Joris werden van beiderzijden hevig beschoten. Uit Engelsche bron LONDEN, 17 Mei 1916. Van weers kanten hadden gisteren enkelyk kleine ondernemingen plaats. Drio vijandelijke afdeelingen poogden gisteren in onze graven ten zuide Hebulerne te dringen. Twee werden teruggewezen, liet derde gelukte het voor korton tyd in onze graven to dringen. Lancashire-Fusiliers bezetten na eene ontploffing van eeuige mijnen op de hoogteurug by Vimy de eerste linie des vyands op eene front breedte van 250 yards en bracht de vijand nauwkeurig oog opnam. Op de vraag van het meisje verklaarde zij zich be kwaam voor alle zaken van kamenier. Zij werd aangenomen en trad dadelijk in dienst. En nu, zegde Sofie tot de hotelhoud ster, zult gij mij wel wat eten willen bezorgen daarna ga ik eene wandeling doen op den havendam en juffrouw Robinex zal mij vergezellen. Sofle trad weder aan het venster en zag op naar het oude slot met de fier van den toren waaiende vlag. Zij brandde van verlangen om uit den mond van hare kamenier de geschiedenis van den moord te hooren, maar beheerschte haar ongeduld. Ik zal tot dezen avond wachten, sprak zij tot zich zelve. Het is reeds eene kleine schrede voorwaarts, dat ik -ene kamenier in dienst heb, die ten tijde van den moord op liet slot getuige voor het gerecht was. In den loop van den tijd kan er iets gebeurd zijn, dat eene licht straal in t donker werpt. Ik wil geuuld hebben tot den avond, en dan zal deze vrouw mij liet drama van Charlemont vertellen. XI Eene wandeling. In den namiddag verliet Sofle, begeleid door hare nieuwe kamenier, het hot' l en ging langzaam naar den dam. Zij droeg een zwart kleed en had eenen kleinen verliezen too. Eene patroeilje viel recht over Auchy de vijandelijke scliulsgraven aan. Eene vijandelijke patroeilje Iraehle, iu de nabyht id van Wieltje onze liniën te naderen locli werd door ons vuur afge wezen Heden artilleriebedrijvigheid van beiderzyden. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 17 Mei 1916. Niels nieuws. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 17 Mei 1916. Toestand onveranderd. Uit Russische bron. SINT PETERSBURG, 17 Mei 1916. Aan liet Dolscha-meer, negen kilome ters ten noorde het Miadzol-meer, vielen de duitsehers met sterkere krachten rond 8 uur 's avonds onze graven aan. Het gelukte hen, gedeeltelijk in onze vooruit geschoven graven te dringen, zy wierden echter in eenon tegenaanval in de uit- gangsgraven teruggeworpen. Tea noorde het Miadzol-meer beschoot de vijand in den nacht van 15 Mei zeer lievig onze stellingen. Vijandelijke vliegtuigen wier pen op verschillende plaatsen van ods front bommen af. GalicienTen noorde der straat Brzozany, 50 kilomoters ten weste Tar- napol, en aan de neder Slrypa poogde de vijand onze stellingen le naderen hij werd door ons vuur tcruggejaagt. Oostenrijksch-Hongaarsch- Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 17 Mei 1916. In zuid Tirol breidden onze troepen zich op den Armen terra-rug uit, en namen op de hoogvlakte van Vielgereuth de vijande lijke stolling Soglio-d'Aspio-Coston-Gosta d'Agra-Maronia, drongen in den Terna- gnola-Sektor in Piazzo en Walduga, ver dreven de Italianen uit Moscheri on stormden 's nachts de Zugna Forla ten zuide van Rovereto. In deze gevechten beloopt het getal vijandelijke gevangenen tot 141 officieren en 6200 man, den buit tot 17 machinegen weeren en 13 stukken geschut. De arlilleriegevechten houden op ge heel het front aan. Op de hoogvlakten van Doberdo werden onze nieuwe stel lingen van San Martino door mijnen ont ploffingen uitgezet. Hierop volgde van a a n v a f (la t "o n sm fanïen er egi 1i1 en t'"k r°43 in een handgranatengeveclit afsloog. By het Görzer bruggenhoofd, in liet Krngebied, hij Flitscli en in verscheidene sektors van hot Karanthier front was het geschutsvuur van tijd tot tijd uiterst levendig. In de Dolmiten werden vijandelijke nachtaanvallen tegen den Heksenketel (Casso di Stria) en den Zadel ten noorde van den Siefberg afgewezen. In den sektor dor Loppio-meeren on derhield de vijand lieden nacht een krachtig vuur tegen zijne eigeno liniën. Sterke smaldeelen onzer Land en Zee- vliegtuigen belegden eergisteren nacht en gisteren iu de vroegte de spoorweg- staties en andere aanlagen van Veneliën, Mestre, Cormona, Cividala, Udine, Per- la-Carnia en Treviso overvloedig met hommen. Alom, en in 't bijzonder in Udine, waar ongeveer 30 vijandelijke stukken afweergeschut het vuur onder hielden, werd groote uilwerking be merkt. Uit Italiaansche bron ROME, 16 Mei 1916. Na hevig artil lerievuur op 14 Mei dreef de vijand den sluier over haar gezicht. Juffrouw Robi nex ging op eenigen afstand achter haar. Haar gelaat straalde van vreugde over hare sclioone en bevallige meesteres, die, dit slODd bij haar vast, tot eene edele familie behoorde. Zij wandelden door de straat. In het voorbijgaan bezag Sofie de weinige win keltjes, de kleine aardige kerk, de be koorlijke villa's die in groene tuinen lagen, tot dat zij eindelijk den havendam bereikte waar de bewoners van de villa's en de hotels verzameld waren en een orkest speelde. Het geheele tooneel trof Sofle des le meer omdat het voor haar het bekoor lijke der nieuwigheid had. Zij ging op eene bank zitten, niet lettende op de blikken, die van alle kan ten op haar geworpen werden en wenkte de kamenier naast haar plaats te nemen. De bank bevond zich in de nabijheid van den breeden schoonen rijweg, die aan den eenen kant naar het slot liep en aan de andere zijde langs het strand zich zoovei- fitst rekte als het oog droeg. Dat is de strandweg, zegde juffrouw Robinex, toen zij bemerkte dat liet jonge meisje daaraan hare bijzondere aandacht schonk. Hij begint boven bij het slot Charlemont en loopt langs den rotsach- tigen oever, acht mijlen ver, tot dat hij aan de andere zijde te Montiayon, het verblijf van den hertog, eindigt. Sofle had gaarne omtrent de familie 15 aan de Trentinogrens infanleriemas- sas legen den sektor van ons front, tus- schen het Elschdal en het opper Acistodal. N? den aan van kei ij ken weerstand gedu rende de welken de vijand verliezen toegebracht wierden, trokken onze troe pen zich uit de verst vooruitgeschoven stellingen naar hunne hoofd verdedigings lijn terug. Langs geheel hel overige front tot aan de zee teekende zich de bedrijvigheid des vijands in lievig artillerievuur en door infanterieaanvallen af, welke het karak ter van divisies hadden. Zoodanig waren de gevechteshandeangen in het Suganadal tusschen het Monle Coplo, Santa Anna, in het opper Seebachdal, op de hoogten ten noord weste Görz en op de noordelijke hellingen van het Monte San Michele. Overal werd den vijand afgeslagen. De gevechten waren verbitterd in de streek van Monfalcone waar de vijand met afwisselend gevolg aangevallen wiord en diensgevolge gevangenen en machi- nengoweren in onze handen liet. Mon meldt vyandelijke vliegers aan vallen op de Locapita in de vlakten van den neder Izonzo in den nacht tot 15 Mei, op Venetië en Mestre, den 15 's avonds op Udine en op Treviso ook de 16° Mei in de vroegte. Als uitslag weinig ongelukken alleenlijk stoffelijke schade. Een smaldeel bestaande uit Caproni-yliegluigen bewierp lieden bij het aanbreken van den dag Ovcia Draga, Kostaniovca, Lovis en Segeti op den Karst. Uit Duitsche bron. In het Wardargebied werd eene zwakke legen oi.ze stellingen vooruit rukkende afdeeling afgeslagen. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 17 Mei 1916. Toestand onveranderd, Korte telegrammen De Nieuwe Rotterdamsche Conrant meldt dat de Chineesche gezant te Havre is aangekomen. BERLIJN, 15 Mei. Naar uit Braila gemeld wordt, zal de uitvoer van petro- leura-voortbrengselen in groote hoeveel heden opgenomen worden. Twee treinen met elk zes-en-dertig vergaarwagons zullen dagelijks de produkten naar de Donauhavens vervoeren, waar zij in tankschepen zullen geladen worden. rionliar nroonnc -rij»-» doeoUilrt VAOP pal pn. leum en tien wagons voor spiritus en wijn bestemd. De balans der speelbank te Monto- Carlo sluit voor 1915 met een verlies van 8,500,000 frank. Het is dc eerste maal dat de balans met een ncdeelig saldo sluit. Dit is maar een klein ongeluk. De Fransche militaire overheid op Korfoe heeft bepaald, dat voortaan alle Grieksche daghladzondingen bij hunne aankomst door de Fransche censuur moeten gaan, welke er over zal moeten beslissen, welke bladen op Korfoe zullen mogen verspreid worden en welke niet. Deze maatregel zou ook in Macedonië toegepast worden, zoodra het reclit- streeksche spoorwegverkeer tusschen Athene en Saloniki hersteld is. LONDEN, 16 Mei. Het zomertijd wetsvoorstel werd in derde lozing bij eenparigheid van stemmen in het Lager huis aangenomen. LONDEN, 16 Mei. Reuter meldt uit Shanghai Ondanks het moratorium is de Bank van China geopend gebleven om Monlfagon cenige vragen tot hare kame nier gericht, maar haar hart sloeg zoo ontstuimig, dat zij geen woord kon uiten. De tegenwoordige markies verteert altijd veel geld, als hij op het slot is, aldus vervolgde de kamenier. Hij houdt niet van de eenzaamheid en daarom zijn er altijd logeergasten op het slot, terwijl het eene feest op het andere volgt, Hij staat hier in hetzelfde aanzien, als een kleine vorst in zijn land. Het geheele dorp en alle landerijen rondom, behooren hem toe. Ook aan de andere zijde bezit hij vele gronden met hofsteden, eene ijzer- en eene kolenmijn, bovendien nog goederen in andere deelen van het land. De. hertog van Montfagon en zijne familie hebben in andere deelen van het land uitgestrekte bezittingen, de herinnerin gen zijn voor hen hier te pijnlijk. Maar ,de zuster van den tegenwoordigen hertog kwam den vorigen zomer over en zooals ik gehoord heb, is zij thans ook weder hier. Sofie was niet in staat een woord te spreken. Had de kamenier haar gelaat gezien, zij zou verschrikt teruggeweken zijn. De zuster van den hertog is eene statige schoonheid, vervolgde juffrouw Robinex Zij maa .t dikwijls een wandel rit, als zij op Montfagon haar verblijf houdt. Wanneer wij haar heden niet zien, dan zien wij ook den markies niet. het ontslaan van een paniek te beletten. Honderden Chineezen bestormden de banken om to wisselen. De builenlandsche banken boden hulp. Ineerherstelling van Belgische soldaten. De Echo Beige welke in Noord- Nederland verschijnt, geeft dezen brief van een geïnterneerden officier uit Vóór eenige dagen berichtte de Hol- landsche pers een diefstal van 80,000 gulden gepleegd le Sondel in het Gaaster- land. Drie geïnterneerde Belgische mili-j tairen, verdacht de bedryvers van denl diefstal te zijn, werden ter beschikking i van hel gerecht gesteld. Het onderzoek door de militaire over heid met ijver gevoerd, heeft de onschuld i onzer landgenooten bewezen. Het verloren gegaan Fransch luchtschip. BERN, 17 Mei. Volgens bladenmei-j ding is bij het ballonongoval nabij Sar dinië verloren gegaan schip liet marine-; luchtschip «Th, dat van de vliegloods' van Parijs in de richting van Biscrla gevlogen was. Uit onopgehelderde oor-j zaken viel het luchtschip, in vlammen gehuld, neer. By dehemanriingsofflcioren bevond zich de fregatlenkapitein Barthe- lemy de Saizien als aanvoerder, kapitein Caussain en schcepsluitenant Leclerc. Er konden netten van het ballon geborgen j worden. Groote vraag naarpaardenvleesch De Indépendance Beige van 8 Mei! meldtTe Londen maakt sedert eenigen; tijd een Belgische firma, Leon Minne en! C0., die uit paardenvleesch verscheidene! soorten worst vervaardigd, zeor goedej zaken. De vraag naar versch paarden-! vleesch, dat dagelijks in groote hoeveel heden uit de slachthuizen aankomt, isi zeer groot. De onderneming staat onder liet toezicht van veeartsen, heeft winkels in West End, het Soho-distrikt en het vreemdelingenkwartier. In West End: geeft men den voorkeur aan paarden-; vleesch, niet uit spaarzaamheid, maar omdat men het liever eet dan veel andere; soorten vleesch. De firma heeft nog andere fabriekon te Bristol, te Oxford en te Swindon. Te Londen alleen zijn er zeven hulphuizenj voor don verkoop, welke in een dier hui zen dagelijks 120 kilo worst en eenj groote hoeveelheid versch vleesch be droogt. Eene nieuwe Amèrikaansche nota aan Engeland. NIEUW-YORK, 16 Mei. Het New York Sun meldt uit Washington, dat, eene waarschijnlijk ambtelijke bekend making van Wilson's voornemen om aan Engeland over het stadium zyner blokkade-politiek een nota te zenden, als veelbeteekenend geldt. Afgezien van zijn- blijkbaar menschlievenden beweeggrond, wordt aan het voornemen van den presi dent, om een diplomatieke bespreking met Engeland, die men tijdens het kritie ke stadium van het duikbootgeschil tus schen de Vereenigde Staten en Duitsch- land voorloopig heeft laten rusten, weer! op te nemen, in diplomatische kringen een groote heteekenis toegekend. De Sussex LUGANO, 16 Mei. Havas meldt uit; Madrid Het staatsministerio ontving een tele-! gram van den Spaanschen gezant te Ber lijn, waarin hij de ambtelijke nota mededeelt, in dewelke de Keizerlijke' Duitsche Regeering op grond van nieuwe feiten en na opheldering van tot nog too Ik zou hem wel eens willen zien, i zegde Sofie snel. Heeft de markies tegen- woordig gasten Ja, Juffrouw. Hij heeft bijna altijd gasten, en het gaat in het slot steeds vroolijk toe. Er is nu een groot aantal aanwezig, om den vroegeren pleegzoon van den markies, een jongen edelman, die een zonderling avontuur gehad heeft, te ontmoetten. Alle dagbladen warenj daarvan vol, misschien hebt-gij er ook I iets van gehoord of gelezen Sofie schudde het hoofd. De jonge man is een graaf over wien de markies een jaar lang voogd was. De jonge graaf reisde in vreemde landen en werd in Griekenland door I roovers gevangen en bijna gedood daar lag hij maanden lang in eene boerenhut zeker moet gij van hem vernomen hebben Het is de graaf Beaucourt. Sofie's hart klopte hevig. Haar gezicht was bleek als dit van eene doode. Graaf Alfred Beaucourt hier Het noodlot scheen haar harde beproevingen op te leggen, meer dan zij kon verdra gen. De kamenier lette niet op de aandoe ning van het meisje. Uit haar stilzwijgen besloot zij dat zij opmerkzaam toeluister de, wat haar aanspoorde verder te ver- tellen. (wordt voortgezet).

De Denderbode | 1916 | | pagina 2