Oorlog li Moge Godsdienstige Kronijk Wie is de moordenaar OORLOGSBERICHTEN. Oorlog in den Balkan Een en ander. Italïaansche Oorlog'. IWEIN VAN AALST van 0r islloor Bamis behouden, vooral indien de voortbreng ster zwak is of indien zij vroeger hare voortbrengselen vernietigd heeft. De moer brengt best hare jongen voor in een duister kot. alwaar zij het nest der jongen bereidt 2 of 3 dagen te voren. Dan ziet men ze reeds hair trekken. De konijntjes zij blind geboren en worden dadelijk door de moeders droog gelekt. Het is voorzichtig ze niet aan te raken maar zich te vergenoegen tot een nazicht of er geen dooden in het nest zijn, welke men in dit geval verwijdert ook is het prijsbaar na te gaan of soms de moer hare kleintjes niet verslint. Gedurondo 15 tot 16 dagen nemen de kleinen geen ander voedsel dan de melk der moeder. Men behoeft dus alleenlijk te zorgen voor het voedsel van deze en voor do reinheid van het hok of kot. Hond den ouderdom van 4 weken eten de kleinen volop met de moeder en van dan af mag men ze afzonderen en ze in een warm kot plaatsen. Op den ouderdom van 2 maanden scheidt men de vrouwelijke van de man nelijke dieren. Ten slotte voegen wij er bij dat men de kleinen niet al teveel eten mag ver schaffen, want zij eten gulzig en zijn alzoo blootgesteld aan de kwaal water zak genaamd, die vooral op den ouder dom van 2 maanden voorkomt Landbouwleven. ('t Vervolgt). Herderlijke Brief van wijlen Kardinaal Dechamps, Aartsbisschop van Mechelen, over den Oorlog van 1870. (1* Vervolg) De oorlog vloeit voort uit de pas sie's der menschen. God werd gebannen. Wat regeert er in Zijne plaats Het recht van den sterkste. Wij heeten dien hoogmoed verwaand Z. B. B., want het is inderdaad ver waand zich in te beelden dat wetenschap, macht, en alle stoffelijke beschaving, hoe groot zij ook weze, voldoende zijn om vrede te doen heerschen in de we reld. De oorlog is de vrucht van de passie's, van de passie's der volkeren en van de passie's der koningen Unde bella et lites in vobis Nonne liinc Ex con- cupiscentiis vestris (l) Rn om de driften te kunnen breidelen, is er wat anders van noode dan de schit tering van stoffelijken vooruitgang, dan wetenschap en macht de vreeze Gods is er noodig. Zij alleen doet immers de wijsheid uit den hooge neerdalen in de raadsvergaderingen Initium sapien- ticetimor Domini en zij alleen geeft ook aanleiding tot die daden van hooge rechtvaardigheid waardoor de volkeren gestild worden Per me reges regnant, el legion conditores jus la decernunt. (8) Doch waar is die vreeze Gods op he den te vinden, Z. B. B. In de raadsver gaderingen der vorsten In de vergade ringen der volkeren Na dezen oorlog die de wereld heeft doen sidderen en eindigt met do ver moeidheid der dood, gaan de groot machten zich wellicht in congres veree nigen, maar waarop zal ieder van hen kunnen steunen, om in deze Europeesche i Jac. IV. i, Wij vertalen Van icaar die oor logen en twisten onder u Komt liet niet hier uit voort Uit uwe hartstochten (2) Eccli. i, 16. Het begin van alle icijsheid is de vreeze Gods. (3) Prov. VIII, 15. Door mij regeereu de konin gen, en maken de stichters rechtvaardige irctten. (3i* Vervolg.) De jonge graaf, aldus voer zij voort, kwam voor eenigen tijd naar Frankrijk terug en wordt sedert dien bepaald aan beden. Hij is dan ook zoo knap als er bijna geen ander man gevonden wordt. Bovendien bevindt er zich ook baron Charles Bertin die met hem in Grieken land door de roovers gevangen werd ge houden en kapitein Lotilleux,ecn officier, die hetzelfde lot deelde en door hen naar Frankrijk werd gezonden, om losgeld te halen. Sofie bleef zwijgen. Het bewustzijn, nabij den geliefde te wezen, het vermel den van de rooversbende verwekte eenen stroom van herinneringen en maakte haar bijna zinneloos. Alles schemerde haar voorde oogen en zij bemerkte niet, dat de wandelaars die haar dikwijls voorbij gingen, haar nieuwsgierig aan zagen en oogenschijnlijk op eene gebeur tenis wachtten, welke voor hen meer aantrekkingskracht bezat dan al de andere. Plotseling riep juffrouw Robinex opgewonden uit - Kijk, daar komen ze. Nu kunt gij den markies van Charlemont zien en den jongen graaf Beaucourt, die door de roovers gevangen werd genomen en alle andere groote heeren. Sofie trok haren sluier dichter voor beraadslagingen de balans naar zijn kant te zien overhellen Op de vreeze die zij allen koesteren voor het verkrachten der rechtvaardigheid Op de vreeze der rechtvaardigheid zelf,'t is te zeggen der gerechtigheid van God die de koninkrij ken oordeelt Eilaas Iedereen weet het: elk van hon steunt maar op het gewicht, het getal en de macht der bondgenoot schappen. En welk een reden zou onze eeuw kunnen doen gelden om daartegen op te komen Is het niet in den naam der rede dat zij God heeft willen bannen buiten de zedenleer Wat zou zij thans komen klagen omdat men, zooals haar reeds is gezegd geweest, in de zedenleer en het volkenrecht nog alleen het recht van den sterkste handhaaft Ziedaar dus de roede die den hoogmoed onzer eeuw kastijdt de domme kracht die als opperheer de wereld regeert Virgam vigilanlem ego video. ('t Vervolgt). In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 24 Mei 1916. Ten zuid- weste Givenchy vielen sterke engelsche krachten meermaals onze nieuwe stel lingen aan. Alleen enkele manschappen drongen er in en vielen in nagevecht. Voor 't overige werden alle aanvallen met zeer groote verliezen voor d'engel- schen afgeslagen, evenals kleine afdee- lingen bij Ilulluch en Blaireville. Ten zuidooste van Nouvron, noord westelijk Moulin-sous-Touvent en in de streek ten noorde van Prunay mislukten kleine fransche aanvalsondornemingen. Links de Maas wezen wy door artille rie en machinengeweervuur een vijan delijke voorstoot op de zuidwestelijke helling van Mort Homme glad af. Thüringsche troepen namen het vlak op de Maas liggend dorp Cumières in storm. Tot hiertoe zijn 300 franschen waaronder 8 officieren gevangen genomen. Ten ooste van den stroom herhaalde de vijand zijne woedende aanvallen in de streek van Douaumont. Hij leedt onder ons vuur zware verliezen. De tijdelijk verloren bodem wonnen onze dappere regimenten doorgaans terug en mieken daarbij meer dan 500 gevangenen. De gevechten duren van beider zijden met sterken artillerie inzet steeds voort. Uit Fransche bron PARIJS, 24 Mei 1916. Ambtelijk bericht van Dijnsdag namiddag In de streek van Verdun ging de slag met uiterste hevigheid den ganschen nacht door, op beide Maasoevers, verder. Op den linken over mislukten duitsche aanvallen. Ten weste der hoogte 304 maakten de duitschers overvloedig ge bruik van vlammenwerpers waardoor zij er in gelukten in de fransche graven te dringen. In het oosten werd door ons vuur een duitschen aanval, trots heftige artillerie voorbereiding, gebroken en kwam tot de fransche linien niet.Op den rechten oever duurt het gevecht zeer verbitterd voort in den sektor Thiaumont-Douamont. De duitschers vermenigvuldigden in den loop van den nacht hunne aanvallen. Het gelukte de duitschers alleenlijk een der door hen verloren schutsgraven ten noorde der hoeve Thiaumont wederom te veroveren. Anders behielden de fran schen overal hunne stellingen. Op de Maashoogten gelukte een fran schen handstrijk in het Bois des Cheva liers volkomen. Op het overige front ver liep de nacht n verhouding rustig. haar gelaat en verborg zich achter hare kamenier die haastig was opgestaan. Het elegante rijtuig van den markies van Charlemont met vier prachtige paar den bespannen, door jockey's bestuurd, kwam met matige snelheid aangereden. Twee heeren zaten er in, waarin Sofie eene - als graaf Alfred Beaucourt her kende. Zij was zoo ontroerd dat zij zich aan de leuning van de bank moest vast houden. Zij zag den graaf van Charlemont niet, want hare oogen waren beneveld zij zag slechts het schoone gelaat, vol uitdrukking met de donkere oogen en de fiere gestalte van haren geliefde den man, die door zulk eene vreeselijke kloof van haar werd gescheiden. Het rijtuig reed voorbij en een kleine troep ruiters volgde. Sofie herkende baron Charles Bertin, dien zij bij gelegen heid van zijn bezoek aan den graaf uit haar venster had gezien, zonder dat hij haar had opgemerkt. Het kleine gezelschap verdween spoe dig in de richting van Montfayon. Sofie ging weder zitten en de groepen nieuws gierigen keerden naar hunne plaats terug. Het meisje staarde zwijgend en vol gedachten voor zich heen, zoolang, tot juffrouw Robinex begon te vreezen dat zij ongesteld was. Gij ziet er lijdende uit, mejuffrouw, zegde zij, toen zij, zelfs door den sluier heen, de bleekheid van het meisje be- Avondbericht. In de streek van Verdun bereikten de duitsche tegenaan vallen op ons geheel front de uiterste hevigheid. Op den linken Maasoever wierpen de duitschers, na beschieting met groote kalibers, welke den ganschen morgend geduurd heeft, hunne aanvalsmassas meermaals tegen onze stellingen ten ooste en ten westo Doode Man vooruit. De eerste aanval werd door ons artillerie en machinengeweervuur teruggewezen zon der dat de vijand onze linien kon berei ken. De tweede even woedige aanval, welke rond 7 uur 's avonds aangezet wierd, maakte het den vijand mogelijk in eenen graaf ten weste vasten voet te vatten. Op den rechten oever was het gebied Haudromont-Douaumont geduren de don ganschen dag het schouwspel van een moorddadig gevecht. De duitschers vermenigvuldigden hunne aanvallen, welke iedermaal door uiterst sterk artil lerievuur ingeleid wierden. Trots al deze inspanningen bleven gisteren de door ons veroverde stellingen,vast in onze handen. Op het overige front gaat het gewoon artillerievuur. Artillerie gevecht ten ooste van Rams- kapelle. In de streek Dixmude beschoten de duitschers onze stellingen met schuts- graafwerktuigen. Wij beantwoordden met een vernietigend vuur te richten op de vijandelijke schanswerken en batte rijen. Uit Engelsche bron LONDEN, 23 Mei 1916.Heden sterke beschieting van den rug bij Yimy, waar de toestand onveranderd is. De vijande lijke artillerie betoonde heden groote bedrijvigheid tusschen Hooge en de baan Yper-Roeselaere. Ook op andere plaatsen hadden artillerie en mijnengevechten plaats. Op deelen van ons front waren gisteren vijandelijke vliegtuigen aan 't werk. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 24 Mei 1916. In do streek van Pulkarn zuidoostelijk Riga, verdre ven duitsche troepen de russen uit eenen tusschen beide linien liggende schuls- graaf. 68 gevangenen vielen in onze han den. Van het overige front niets van betee ken is te melden. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 24 Mei 1916. Geene bijzondere gebeurtenissen. Uit Russische bron. ST. PETERSBURG, 24 Mei 1916. Ten zuide Ivrewo lieten wij den avond van 21 Mei eene myn springen en bezet ten den trechterrand.Bij KuschekoWola, 34 kilometers ten noordooste Rafalowka. wierpen deelen onzer regimenten, onder steund door artillerie, de duitschers over den stroom Wiesielucha, welke zich in den Pripet werpt. Zij vernietigden do voorkorten tijd nieuw aangelegde graven. Galicien Ten noorde Buczacz op de Strypa beschoot de vijandelijke artillerie onze stellingen met schrapnells, in dewel ke glasscherven gevonden werden. Op het overige front is de toestand onver anderd. Oostenrijksch-Hongaarsch- Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 24 Mei 1916. Ten noorde het Suganadal namen onze troepen de hoogtenruggen van Salnbic tot Burgen (Borgo) in bezit. Op den grensrug ten zuide het dal werd de vijand uit de Kem- relbergen verdreven. Verder ten zuide behouden de italianen op do hoogten ten merkte. Wilt gij liever naar huis terug- keeren O, neen, neen antwoordde deze snel. Wij zullen wat meer nabij het orkest gaan Ik zou het rijtuig van den markies nog gaarne eens zien, als het terugkomt. Zij stond op en ging naar de muziek tent, gevolgd door de kamenier. Hier plaatste zich het meisje op eenen stoel, beschouwde de zeilvaartuigen op de zee en luisterde wel een uur lang naar de muziek, totdat de lucht scherper werd en zij moest op en neer wandelen om zich te verwarmen. De zandbank was intusschen ontruimd, daar de vloed kwam opzetten en ook de dam werd meer en meer eenzaam, hoewel het muziek nog speelde. Eene plotselinge beweging van de nog aanwe zige personen en een roepen door elkan der, verkondigde den terugkeer van het hooge gezelschap. Sofie en hare kamenier hadden de vroegere plaats aan den rijweg weer ingenomen, toen het gespan, langzamer dan vroeger, voorbijreed. Hare oogen met kracht van haren geliefde afwen dend, waarop deze door maguetische kracht aangetrokken, gericht waren, nam Sofie den man nauwkeurig op, die den titel voerde, welke haren vader rechtmatig toekwam. Met vriendelijk lachen, dat de ge woonte als het ware op zijn gezicht had ooste van Val d'Assa het versterkte ruim van Astago en Arsiero. Het pantser werk Gampolongo is in onze handen. Onze troepen naderden dichter het Val d'Assa en het Posimadal. Sedert het begin van den aanval werden 24,000 italiaoen,waaronder524 officieren gevangen en 251 stukken geschut, 101 machinengeweeren en 16 mijnenwerpers buit genomen. I11 den sektor der hoogvlakten van Doberdo waren de artilleriegevechten van tijd tot tijd zeer levendig. Bij M011- folcone werd een vijandelijke aanval afgewezen. Een onzer vliegerseskaders belegde de spoorwegstatie Per-la Carnia met bom men. Bij 't ontruimen der plaatsen van ons gebied van wege de vijand schijnt het dat de bevolking van italiaansche taal is gevolgd. Die lieden welke alzoo hun vaderland verlaten, en hun aansluiten bij den vijand zullen gerechterlijk te verant woorden hebben. Uit Italiaansche bron ROME, 24 Mei 1916. Tusschen het Gardameer en de Etsch werden vijande lijke troepenverzamelingen in de zone van Riva, en vijandelijke vliegersdadig- heid over het Monte Baldo gemeld. Van aan de Etsch tot Astach en Astico had den alleenlijk schermutselingen tusschen verkennings afdeelingen plaats. Tusschen Astach en Brenta en in het Suganadal sloegen wij in den dag van 22 Mei een vijandelijken aanval op onze voorgescho- ven linien terug. Gisteren trokken onze troepen zich naar hunno hoofdverdedi gingslijn terug. De beweging word in volkomen orde en zonder druk des vijands uitgevoerd. In Opper-Cordevolle ver overde een onzer afdeelingen eene ge- wichlige vijandelijke stelling op den Sief berg. Op het overige front was de artillerie bedrijvigheid het hevigst op den Hochbut, op de hoogten ten noordweste Görz en in den sektor van Monfalcone. Vijande lijke vliegers wierpen bommen in de Venitiaansche vlakten. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 24 Mei 1916. Toestand overhanderd. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 24 Mei 1916. Geene bij zondere gebeurtenissen. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 24 Mei 1916. Niets gewichtigs op de verschillende fronten. X Gelegenheidskoop X Lijvig boekdeel van omtrent 450 blz. PRIJS 1,50 Ir. Tenbureele De Denderbode Korte telegrammen De korrespondent van do «Daily Mail» te Kaapstad bericht dat de generaal Smuts onlangs met zijn staf in Kilimant- scharodoor leeuwen overvallen is ge worden. Gedurende den geheelen nacht moesten zij in de auto een geregeld vuur onderhouden ten einde de roofdieren op afstand te kunnen houden. geprent, boog hij zich links en rechts, tegen allen, die hem groetten. Sofie kon echter niets meer ontdekden, dan dat het gezicht vriendelijk, maar er tevens trotsch uitzag. Zij bevond zich te ver af, dat zij de uitdrukking van het gelaat nauwkeurig kon opnemen; 't scheen haar echter toe alsof de hoofdtrek goedheid en milddadigheid was. Mijn vader zegde, dat August Bar- tineux niet in staat was tot eene misdaad, dacht het meisje. Ik geloof dat hij gelijk had. De moordenaar moet een van de andere mannen geweest zijn, die bij het laatste gesprek van zijnen vermoorden broeder tegenwoordig waren. Het rijtuigen de ruiters, die volgden, waren spoedig uit hare blikken ver dwenen. Het muziek zweeg. De wande laars verwijderden zich. De lucht werd koud en de wind stak op. Sofie uitte den wensch om naar het hotel terug te keeren. Op den weg daarheen sprak zij geen woord. Sofie gaf aan hare kamenier te kennen, dat zij gaarne als gouvernante in betrek king wilde gaan en haar gesprek was geëindigd, juist toen het noemaal ge bracht werd. Zoodra de tafel was af genomen, ging de kamenier beneden om met de eigenares van het hotel te praten. Zij deelde deze hare vermeende ont dekkingen mede en sprak de overtuiging uit, dat hare jonge meesteres van goede familie was en eene geschikte betrekking Men meldt uit Melbourne: De minister van de Defense of Commonwealth heeft aangekondigd, dat zijne Regeering bereidvaardig is om een hulpsexpeditie voor Shackleton uit te rusten. Deze expe ditie zou uit vijf officieren en twintig 1 man bestaan, voorzien van een voorraad levensmiddelen voor achttien maanden. AMSTERDAM. 23 Mei. Reuter meldt uit Washington De nieuwe nota aan Engeland over de inbreuk op de Ameri- kaansche post zal waarschijnlijk Dinsdag of Woensdag vertrekken. De algemeene trekken zijn in het staatsdepartement bewerkt en aan Wilson overhandigd ge worden opdat hij ze persoonlijk zou kunnen onderzoeken. Men meldt uit Londen dat een nieuw krediet van 300 millioen pond sterling zal aangevraagd worden voor de behoef ten van leger marine en andere. Aan de Telegraafwordt gemeld De Fransche militaire overheid heeft tegen L'Homme Enchainé het blad van Clémenceau, wegens de heftige aan vallen tegen net legerkoramando. strenge maatregels getroffen. Het blad is, op bevel van den opperbevelhebber, voor het gansch gebied van het Fransch ooste lijk leger, voor altijd verboden. ATHENE, 23 Mei. De inweiding der spoorwegverbinding Athene-Saloniki vindt in Livanovo plaats. De koning, de kroonprins, de minister van buitenland- sche zaken en de minister van spoorwe gen wonen de feestelijkheden bij. SINT-PETERSBURG, 23 Mei. Het verdrag tusschen Rusland en China voor de telegraaflijn in het autonome Mongo lië, namelijk op de lijn Kalgan-Urga- Kiachta, is bekend gemaakt geworden. De Iersche kwestie. Geheel zonder gevolgen zal de Iersche opstand wel niet blijven. Volgens berich ten zou Asquith er veel voor voelen een Ierschen uitvoerenden raad met bestuur lijke bevoegdheden in het leven te roepen. Die raad zou te Dublijn zetelen, tegeno ver het Engelsch Parlement verantwoor delijk zijn maar geene wetgevende macht tot het opleggen van belastingen bezitten. De Koning van Spanje en de vrede De telegrammen die koning Alfons XIII, van Spanje, wisselde met de staats- overheden en andere invloedrijke perso nen der oorlogvoerende landen, noopten de vredesvrienden van Madrid eene pro paganda op touw te zetten met het doel den Koning er toe te bewegen mannen van vertrouwen naar Parijs, Londen, Weenen, Berlijn en Rome te zenden, om te vernemen onder welke voorwaarden een derde winterveldtocht in Europa zou kunnen vermeden worden. Anderzijds wordt gemeld dat de Ko ning reeds het inzicht heeft, binnenkort twee hoog in aanzienstaande personen, naar al de regeeringen te sturen, met de opdracht, te trachten onderhandelingen in te leiden. Wilson en de Vrede De vertegenwoordiger van de New- York Herald te Berlijn,K. v. Wiegand, meldt het volgende Verleden Zaterdag zegde voorzitter Wilson in eene rede, dat de tijd nadert dat Amerika zijne diensten voor vredesonderhandelingen zal moeten aanbieden- zocht. Sofie gebruikte de eenigszins lange afwezigheid van hare kamenier, om over hare eigene zaken na te denken. Hoe zou zij hare taak beginnen Als zij maar toegang tot het slot van Charlemont kon verkrijgen, dan zou zij een uitgangspunt hebben voor het maken en ten uitvoer brengen van verdere plannen. De mar kies was echter ongehuwd het ging derhalve niet als gouvernante of gezel schapsjuffer in het slot te komen en als een gewoon dienstmeisje kon zij toch niet optreden. Onmiddelijk zou men vermoeden, dat zij het een of ander plan vormde en tot de uitvoering daarvan zulk eene nederige betrekking had aangenomen. Plotseling kwam een denkbeeld bij haar op, dat haar van ontroering deed rillen. Ik wil al de getuigen tegen mijnen vader, den een na den ander, leeren kennen en bestudeeren, dacht zij. Ik moet met den markies van Charlemont beginnen. Als zij mij allen onschuldig voorkomen, dan zal ik naar eene andere oplossing van het raadsel behooren te zoeken. Ik moet den moordenaar ont dekken en geloof dat God mij zal helpen. Zij overlegde nu, hoe zij zich toegang tot Montfagon zou verschaffen Zou zij in dienst van hare moeder kunnen treden zonder zich te verraden (wordt voortg«z*t).

De Denderbode | 1916 | | pagina 2