BusslSGh- Duitsche Oorlog. Oorlog io Tortege jBirldt aan na KonljnenkweeKers: Godsdienstige Kronijk Wie is de moordenaar OORLOGSBERICHTEN. Oorlog in den Balkan Een en ander. den Oorlog van 1870. W VERSCHOVEN Rechterlijke Kronijk. In België en Frankrijk Italiaansche Oorlog. Korte telegrammen Zondagrust. nig peterselie of pimprenelHét is aller- voordeeligst er dagelijks liter melk bij te voegen. Op die wijze is bet konijn allerbest gevet binnen de 20 tot 30 da gen. Onnoodig er bij te voegen dat vele andere voedsels desnoods kunnen benut tigd worden doch steeds met minder welgelukken. Zoo kunnen wij bij voor keur aanduiden het roggebrood, aardap pelen met zemelen iof maïsmeel enz. Antwerpen, den 15 December 1915. Landbou wieven. Een boekwerkje over konijnenkweek door M. Lamon, is ter pers en zal zeer kortelings verkrijgbaar gesteld worden aan zeer geringen prijs. X Uitsluitend te bekomen voor Aalst X en omliggende ten bureele van De X Denderbode. Herderlijke Brief van wijlen Kardinaal Dechamps, Aartsbisschop van Mechelen, ovor (2* Vorvolg) De Hoogmoed en zijne gevolgen.— De Zondevlekken van een volk. Mochten de volkeren en de vorsten tegenover eene zoo zichtbare en welver diende straf erkenneD, dat het rijk van God en van zijne rechtvaardigheid de eerste voorwaarde zijn om vrede te zien heerschen op aarde. Zou de oorlog Z. B. B. slechts do kas tijding geweest zijn van den hoogmoed der wereld t Met de kastijding van den hoogmoed, kastijdt de oorlog tevens al de zonden die uit den hoogmoed voortspruiten lnitium omnis peccali est superbia. De hoogmoed is eene verwaandheid, die den menschel ij ken geest aanspoort tot opstand tegen al wat boven hem staat. Hij is de gezworen vijand van alle vreeze Gods. Maar den opstand dien hij ver wekt, wordt altijd gestraft door den opstand van het vleesch tegen den geest, door de geheime vernederingen der zon de die doen blozen. En alzoo zien wij dat al wie niet meer wil gehoorzamen aan God, terecht het meesterschap over zijn eigen zelf verliest. De hoogmoed die zoo diepzinnig onze tijden kenmerkt, en die bijna overal de vreeze Gods verbant, moet dus onvermijdelijk een bederf zon der weerga na zich slepen. Hoevele familievaders hebben ons ge zegd Wij weten niet meer hoe wij onze kinderen moeton behoeden. Een maal do waaksche zorg der moeder of der meesters ontgroeid, genieten zij pas eenige vrijheid of aan allo kanten zien zij de aanlokkingen der zonde ten toonge- stold, en zelfs openbare aanhitsingen lot overdaad l Ja, Z. B. B. dat is waarheid, en het bederf tast niet alleen de jonkheid aan, doch het bezoedelt ook den rijpen leef tijd en zelfs den ouderdom. Het heiligdom der familie wordt onteerd, en die onteer- ing welke een stelregel is geworden, maakt het geliefkoosd thema uit van letterkunde en tooneel. De echtbreuk na aanspraak gemaakt te hebben op ver draagzaamheid, wordt stoutmoediger en wil als een recht behandeld zijn. Maar deze onteering van het huwelijk is niet de eenige om het hoofd op te steken. Daar (i) Dc hoogmoed is de oorsprong aller zon den. Eccli. X, 15. 32* (Vervolg.) Zou zij sterk genoeg zijn om het ongeluk van haren vader en haren plicht steeds voor oogen te houden Beide vragen beantwoordde zij toe stemmend. Geene zelfzuchtige gedachten, evenmin hare liefde voor den jongen graaf, niets, wat het ook zijn mocht, zou haar van hare heilige taak terug houden. De korste weg is dikwijls de beste, zegde zij tot zich zelve. Als ik mij naar mijne Eugenie de Mixtome begaf zelfs in mijne gedachten wil ik haar, die mijnen vader in zijne ellende koel verliet en na zijne veroordeeling, zich van hem deed scheiden geen moeder noemen - nooit, nooitWat ook de toekomst mij moge brengen, zij kan nimmer eene plaats in mijn hart verkrijgen Maar, wanneer ik tot haar ging en bezigheid in haar huis vroeg, dan zou zij mij misschien eene betrekking geven, en ik zou gele genheid hebben den markies grondig te leeren kennen. Als de moed mij niet verlaat, zal ik morgen naar haar toe gaan. Ik kan het doen, ik wil het, het geldt de eer van mijnen dierbaren vader en die van m(j zelf. Ik wil sterk zijn en blijven. De wind daarbuiten werd koeler, nu het geheel en al avond was geworden. Sofle liet dus vuur maken en plaatste is er eene andere die nog stoutmoediger te werk gaat, vermits zij als rechter op treedt van dezen die haar niet willen naleven. Vergetend dat alle vaderschap van God komt Ex qui omnis pater- nitasnominalur C1) beweert zij zelf op te treden als eene voorzienigheid en naar willekour te beschikken over hel getal zielen die haar zullen toevertrouwd worden. Dit is Z. B. B. een der schrome lijke zonden van een volk de onteering der levensbronnen. (2) Uit wien alle vaderschap voortspruit. Ephbs. III, 15. ('t Vervolgt). tot toekomende week het vervolg onzer artikelen over OPVOED KUNDE en ONDERWIJS. Assisenhof van Oost-Vlaanderen. Beraamde Kindermoord. Voor het Hof verscheen gister Gésarina D'Haese, van Aalst, onder beschuldiging haar kind, aanstonds na de geboorte, verwurgd te hobben, en zulks op 12 Augusti 1915. Het ambt van het openbaar ministerie wordt waargenomen door M. Van der Moeren, Mr Robert Dubois is verdediger. Een der gezwoornen, afwezig zynde, wordt deze door het Hof veroordeeld tot 500 frank boet of 2 maand gevang. Niettegenstaande het prachtig pleidooi van Mr Dubois werd de betichte, nauwe lijks 22 jaar oud, veroordeeld tot 12 jaar dwangarbeid. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 30 Mei 1916. Levendige vuurgevechten vonden op front tussehen het kanaal van La Bassée en Arras plaats. Ook Lens en zijne voorgeborgten werden terug beschoten. In de streek van Souchez en ten zuidooste van Tahure mislukte een zwakke vijandelijke voorstoot. Vermeerde gevechtsdadigheid heerscht in den sektor der hoogte 304 tot aan de Maas. Ten zuide van het Raven en Cumières-woud namen duitsche troepen de fransche stellingen de zuidelijke kruin van «Dooden Man» en het dorp Gumières in haren gcheele uitgestrektheid. Aan ongewonde gevangenen werden 35 offi cieren, waaronder eenige stafsoffleieren, en 1313 man binnen gebracht. Twee tegenaanvallen op het dorp Gumières werden afgewezen. Oostelijk de Maas verbeterden wij door plaatselijk voorwaats rukken de nieuw gewonnen lijn in liet Thiaumont-woud. Het vuur geraakte, van beiderzijds met poozen, hier tot de grootste hevigheid. Onze vliegers vielen met bemerkt ge volg, gisteren voor Oostende oen dis- troyers smaldeel aan. Een engelsche dubbeldekker stortte ten gevolgo van een luchtgevecht bij St Eligius beneden en werd door artillerievuur vernietigd. Uit Fransche bron PARIJS, 30 Mei 1916. Op den linken Maasoever waren de beide artillerie! in den nacht zeer bedrijvig. Gisteren avond rond zeven uur werd een duitsche aanval, van uit het Ravenwoud, door ons sper- vuur en het vuur onzer infanterie afge slagen. Op den rechten Maasoever verliep de nacht in verhouding rustig, uitgeno men in de streek der vesting Vaux, waar beide artillenen zeer bedrijvig waren. In Lotharingen werd eene zeer sterke duitsche rerkenningsafdeeling in de lucht geblazen. zich erbij, half begraven in eenen grooten leunstoel, het gezicht in de schaduw, haar hoofd tegen het kussen geleund. Juffrouw Robinex was ondertusschen teruggekomen, stak eene waskaars aan op de tafel achter hare meesteres, waar op zij zich zonder gedruisch wilde ver wijderen. Maar de luide stem van Sofle hield haar terug. Kom hier een oogenblik bij mij zitten, zegde zij. Ik gevoel mij heden avond zoo alleen. Vertel mij iets van Charlemont. Zeer gevleid schoof de kamenier eenen stoel in het hoekje van den haard en zegde Ik kan u van Charlemont niet veel vertellen, wat u belang zal inboezemen. De geschiedenis van den moord is te oud, en gij hebt or zeker iets van vernomen. Ik heb er iets van gehoord, ant woordde Sofle ernstig, maar gij vertelt ze misschien geheel anders, en ik zou ze wel eens uit uwen mond willen ver nemen. Als gij liet wenscht, zal ik het gaarne doen, zegde zij, en ik geloof dat ik ze u anders zal vertellen, dan gij ze wellicht gehoord hebt, want ik diende toen op het slot en weet alle omstandig heden nauwkeurig. Ik ben ook getuige voor het gerecht geweest en keii de geschiedenis beter dan allen, die ze in de dagbladen gelezen hebben. Ik was vroe ger kamenier bij de markiezin van Char- Gisteren leverden de fransche vliegers 15 gevechten. Twee duitsche vliegtuigen wérden beneden gevochten. Een stortte aan den rand van het Argonnenwoud bij Mentilla brandend heneden, het andere in de streek van Amifontaine ten noorde Berry au Bac. Op den linken Maasoever schoten twee automobielkanonen twee duitsche vlieg tuigen af, waarvan hot eone ten noorde van Avocourt en het tweede bij Forges neerviel. PARIJS, 30 Mei 1916. 's Avonds. Op den linken Maasover richte de vijand den geheelen dag een hevig vuur met ge schut van zwaar kaliber op onze eerste en tweede linie tussehen het woud Avo court on Gumières. Vijandelijke troepen verzamelingen, die ten weste des heuvels 304 gemeld waren, werden door onze batterijen onder vuur genomen en in den lucht geblazen. Tussehen Dooden Man en Cumière» werd eenen sterken vijandelijken aanval, welke zich van uit het Ravenwoud ont wikkelde, door ons spervuur gebroken. Enkel op een punt gelukte het den vijand op eene lengte van 300 meters ongeveer in een onzer vooruitgeschoven stellingen voet te vatten. Op den rechten Maasoever hevige artilleriekamp ten oosle en ten weste het fort Douaumont. Van het overige front is niets gewich tigs te melden, afgezien van het gewoon wederzijds beschieten, dat zich in hét woud van Aprémont bezonder levendig afteekende. Van weerszijde sterke artillerie bedrij vigheid op het noordelijke gedeelte en het centrum van het belgische front. Als antwoord op de beschieting van Pervyse en Gaeskerke werd met onze batterijen aller kalibers een vernietigend vuur op de duitsche werken en de omgeving van Dixmuide, gericht. Uit Engelsche bron LONDEN, 30 Mei 1916. De vijande lijke artillerie was gedurende de laatste 24 uren op de bijzonderste deelen van ons front zeer werkzaam, bijzonderlijk aan het kanaal van La Bassée en bij Arras. Bijzonder hevig was in den vroegen mor- gend de beschieting van ons front en verbindingslijnen bij Loos zij duurden geheel den dag met onderbreking op taktisch gewichtige punten. Ook de omgeving van Arras en Neu- ville St Yaast werden met tusschenpoozen onder concentrisch vuur genomen. Wij beantwoorden met goed gevolg. De vijand li*t in de streek van Loos mijnen springen zonder onze verdedigingswer ken te beschadigen. In de engelsche linie bij Mametz en Frieourt was de artillerie bedrijvigheid niet ernstig. Het front van Zillebeek tot Hooge en de geburen van Elverdinghe werden hevig beschoten. Ten noorde van Hooge beschadigde de artillerie eene vijandelijke verschansing en vernietigdo eene machi- nengeweereenstelling. Onze kanonnen veroorzaakten den vijand veel schade en hield bovendien de vijandelijke artillerie bezig. Gedurende de laatste 24 uren hadden geen iiu'anteriegevechten plaats. Veel gevolgrijk werk in de lucht. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 30 Mei 1916. Ten zuide Lipsk stieten duitsche afdeelingen over de Schtschara en vernietigden een rus- sische blokhuizenstelling. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 30 Mei 1916. Levendige artilleriekamp, ophetBessarabische front en in Wolhyniën. Anders niets bijzonders. Uit Russische bron. ST. PETERSBURG, 30 Mei 1916. In lemont, de moeder van den vermoorden markies en van hem, die van den moord aangeklaagd en daaraan ook schuldig werd bevonden en later, ten tijde van den moord, was ik linnenmeid. Sofle knikte zacht met het hoofd, ten teelten dat zij met belangstelling lui sterde. Toen mevrouw stierf, bleef ik in het slot en toen de jongere broeder van den markies, zijne bruid in huis voerde, die reeds eene Fransche kamenier had, werd ik linnenmeid. De markies was lam en zoo twistziek en driftig, dat ik mij verwonderde, hoe iemand het bij hem kon uithouden. Hij had op het gebied dei- liefde, zeer onaangename ondervindin gen, en dit, in verband met zijne lamheid, was de oorzaak dat hij alle menschen haatte. Hij was wraakzuchtig, wreed en had vele vijanden. Had hij veel vijanden vroeg Sofle. Men kon wel zeggen, dat hij even veel vijanden had als hij menschen kende. Alle lieden, hoog of laag, haatte hem of mochten hem niet lijden. Hij had gezegd, niet te zullen trouwen en dat zijn broe der zijn erfgenaam zou wezen. Tenge volge daarvan steeg de jongere broeder, Alexe Mixtome, hoewel algemeen be mind en geacht, zeer in aanzien. Er was dan ook maar een man, zooals hij, met een schoon gelaat en diepe, blauwe oogen, groot en krachtig van gestalte, altijd vroolijk en zielsgoed den sektor Riga beschoot de vijandelijke artillerie dikwijls de spoorwegslatie in de streek Kurdenhof (12 kilometers ten zuidooste Riga). Een onzer vliegtuigen belègde de vijandelijke vonkstatie hij Komai, 18 kilometer ten noorde der Narocz-meeren, met bommen. Oostenrijksch-Hongaarsch- Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 30 Mei 1913. Gisteren viel hot pantserwerk Punta Gorbin in onze handen. Ton weste Arsiero bemees- terden onze troepen den overgang der Posinabach en bemachtigden de zuidelijke oeverhoogten. Vier hevige aanvallen der italianen op onze stelling ten zuide van Betalle werden afgeslagen. Uit Italiaansche bron ROME, 30 Mei 1916. - In hel Lagari- nadal vernieuwde de tegenstaander in den nacht tot 28 Mei en den volgenden morgen tegen onze stellingen tussehen Etsch en Branbtal zijne hardnekkige aanvallen, die bestendig door de weer stand der troepen van de 37 divisie ge broken werden, In den soktor Posina- Astach ging het artillerieduel gisteren krachtig voort. In den namiddag ondernam de vijand eenen sterken aanval op een deel onzer stellingen ten zuiden der Posinabeek Na een verbitterd gevecht werd hij terug geslagen. Op de hoogvlakten van Schle- gen bezetten onze troepen deze stellingen welke het bekken van Schlegen beheer- schen en verschansten zich daar. In het Suganadal gewoon schermutse lingen. Op liet overige front waren de artil lerie gevechten in de sektors van Plava en Monfalcone heviger. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 30 Mei 1916. Duitsche en Bulgaarsche strijdkrachten bezetten, om zich oogenschijnlijk tegen de bedoelde verrassingen door de Etente troepen te verzekeren, de in dezen samenhang ge wichtige Rupelenge op de Struma. Door ons vooruitzien werden zwakke griek- sche posten tot uitwijken gedwongen overigens werden de grieksche hoog heidsrechten verzekerd. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 30 Mei 1916. Rust. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 30 Mei 1916. r Aan het Irakfront in den sektor Felahie op den rechten oever der Tigris bracht onze artillerie twee vijandelijke geschut- ten tot zwijgen. Wij namen op dezen oever 17 wagens met vee en maakten bij verrassing 24 engelsche gevangen. Kaukasus front. Op den rechten vleugel en in het centrum patroeiljen gevechten. Op den linken vleugel scher mutselingen mot eenige afgezondorde afdeelingen. In den sektor van Smyrna verjaagden onze kanonen drij vijandelijke vliegers, die Pholia overvlogen. Eenige vijandelijke oorlogsbodems onderhielden korten tijd een werkeloos vuur tegen een heuvel ten weste der eilanden Keusten en trokken zich dan terug. Op de andere fronten geen verandering. Lloyd George heeft de arbeidgevers der wapennijverheid verzocht het Pinkster feest niet te vieren. Generaal Townsheud, die zich te Koet een waar model van eenen edelman. Ik heb er over nagedacht aan wien gij mij herinnerdet, maar nu weet ik het. Gij hebt geheel en al de trekken van de familie Charlemont. Dat is zonderling, merkte Sofle, eenigszins verlegen aan. Een* zoodanige gelijkenis komt dik wijls genoeg voor. Alexe,Mixtome werd verliefd op de eenige dochter van den hertog van Montïagon. Als hij zich met het aandeel van eenen jongeren broeder had moeten tevreden stellen, dan zou hoogstwaarschijnlijk de hertog hem zijne dochter niet gegeven hebben nu echter was hij de erfgenaam van Charlemont en de hertog stemde in het huwelijk toe. Alexe Mixtome bracht zijne vrouw op het slot, en woonde daar drie jaren, ter wijl hij werd aanzien als de toekomstige heer en zijne jonge gade als eene soort van koningin. De kleine Constance werd daar geboren, het mooiste en liefste kind, dat ooit het licht der zon aan schouwde, en die, zoo zij nog leefde, eene zeldzame schoonheid zou zijn geworden. Niettegenstaande hare ernstige stem ming kon Sofle niet nalaten te glim lachen, toen zij aldus over zich hoorde spreken. De oude hertog was even eigenzin nig en trotsch als de lamme markies. Zij waren het op politiek gebied in het ge heel niet eens en geraakten in eenen hevigen strijd. el-Amara aan dé Turken moest over geven, wordt volgens een bericht in de Matin met zijn gevolg op het eiland Priukipo, io de zee van Marmara geïnter neerd, waar hij volle vrijheid van be weging zal genieten. Volgens melding van de Russkoje Slowo zijn in Rusland alle kon'gressen, vergaderingen en vereenigingen verbo den. In Rusland zal een krijgscensuur wor- don ingevoerd voor alle boeken, ook schoolboeken. De buitengewone winsten die de Vereenigde Staten door den oorlog ma ken, blijken uit liet feit dat sedert het begin van dén oorlog de uitvoer met 773,200,000 pond sterling de invoer overtreft. Het Agentschap Stefani verneemt uit Rome, dat een koninklijk besluit te rekenen van 3 Juni de invoering van den zomertijd in Italië verprdent. De Nieuwe Rotterdamsche Courant meldt uit Londen In een nieuwe veror dening over vergrijpen tegen de tuptit wordt bepaald, dat soldaten, die zich uit gewetensbezwaar aan een dergelijk ver grijp schuldig maken, ingeval ze een straf oploopen, deze in een burgerlijke en niet in een militaire gevangenis zullen moeton uitboeten. LONDEN, 29 Mei. De Engelsche mijnwerkers van Zuid-Wallis eischen een loonsverhooging van 15 ten honderd, van 1 Juli af. BOEKAREST, 29 Mei. Op het vlieg- plein Pigeis is gisteren de vliegerofficier kapitein Compineau neergestort. Hij was op den slag dood. EMDEN, 30 Mei 1916. Het gisteren, voor spionage verdacht, naar Borkum opgebraelue zeilschip Cormoran, niet Holland, is vrijgelaten daar het bewezen is dat die verdenkig geen steek houdt. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende apotheek, Zondag 4 Juni, M. Ohysselinckx, Molenstraat. Aftreden van den Japanschen eersten minister. AMSTERDAM, 29 Mei. De «Times» meldt uit Tokio dat de Japansche eerste minister Okoema zijn ontslag heeft in gediend. Men zegt dat baron Kato in zijn plaats zal worden benoemd. In het Italiaansch leger. BERN, 29 Moi. De Italiaansche divisiekommandanl te Bologna, generaal luitenant Aliprandi, is tot algemeen in- spektor in het ministerie van oorlog benoemd en te Bologna door generaal- luitenant Descard vervangen geworden. Aliprandi is lid van de loge en had vroeger, wegens zijn lidmaatschap van deze vereeniging, toen hij nog plaatsver vanger was van het hoofd van den generalen staf, moeilijkheden met den behoudsgezinden generaal Cadorna. Groote brand te Kristiania. KRISTIANIA, 29 Mei. Een groote brand heeft heden 9,000 ton suikerkoren en meel geheel of gedeeltelijk vernield. De waren lagen in de haven opgestapeld. In de nabijheid daarvan lag veel papier hout van allerlei aard,karbid en natrium. De brand ontstond in het natrium, waar schijnlijk door de werking van de zon nestralen. Een ontploffing volgde hierop. De markies werd woedend en besloot te trouwen. Hij koos eene dame, wier vader verarmd was, en die in zijnen rijk dom eene voldoende vergoeding ziende voor zijne lichamelijke gebréken en hate lijk karakter, zijne toestemming gaf tót het huwelijk. De verloving werd geheim gehouden, totdat op eenen avond de mar kies zijnen broeder en diens gade in de bibliotheek tot zich riep en hun onder getuigen verklaarde, dat zij den volgen den morgen het slot moesten verlaten, daar hij ging trouwen en dien dag zijne bruid thuis bracht. Ik was juist in de bibliotheek om hel. vuur wat op te stoken en hoorde alles wat er gesproken werd. Niemand zag naar mij om, of bemerkte mij. Alexe Mixtome antwoordde zijnen broeder vreeselijk driftig, en stiet be dreigingen van wraak uit. Het was een ontzettend tooneel, dat ik mijn leven lang niet zal vergeten. Zij zweeg een oogenblik, terwijl zij eeinige kolen op het vuur wierp. Hare stem was op einde zachter geworden dan bij het begin van het verhaal en haar geheel wezen verried, dat de herinnering aan het tooneel haar nog deed beven. Sofle luisterdein koortsachtige spanning, in de hoop een spoor van den moorde naar te kunnen vinden en de gedachte aan eene ontmoeting met hare moeder, die geloofde dat hare dochter dood was, verhoogd hare opwinding (wordt yoortg*/.*t).

De Denderbode | 1916 | | pagina 2