Russisch- Dische Oorlog. Oorlog In Moge Godsdienstige Kronijk Wie is de moordenaar OORLOGSBERICHTEN. Oorlog in den Balkan DE ZEESLAG Een en ander Italiaansche Oorlog. met Engeland, het opperbevel over de vloot voerde. In het jaar 1660 in het zelfde jaar dat Londen afbrandde, zege vierde hij over de Engelschen in den vier- daagschen zoeslag, van 11 tot 14 Juni, bij Foreland eon jaar daarop voer hij koen met zijn vloot in de Teems en kwam tot Chatham. Ook in den derden oorlog met Engeland en tevens met Frankrijk behaalde de Ruyter, in het jaar 1673, over do verbonden Engelsch Fran- sche vloot eon schitterende zegepraal. De XVIII* eeuw bracht de hevige zee gevechten met Spanje om het bezit van Gibraltar. Maar ook de zeemacht van Holland verviel, en nog maar één gevaar- lyken vijand, Frankrijk, had de Engel- sche vloot te overwinnen, om de onbe twistbare zeeheerschappij te bekomen. In do zeeslagen bij Abukir, op 1 Augusti 1798 en bij Trafalgar op 2 Oktober 1803 verkreeg Nelson met moeite, maar defi nitief, voor zijn land een onbeperkte macht ter zee, en langer dan een eeuw kon niemand aan Engeland deze macht betwisten. Eerst de Russisch-Japansche oorlog gaf weer aanleiding tot groote gevechten ter zeo. In den nacht van 8 tot 9 Februari viel admiraal Togo de Russische vloot in de haven van Port-Arthur aan het was de hoofddaad van de geweldige strijden in Oost-Azie, die met den zeeslag in de Tsushima-straat, op 27 Mei 1901, een einde vonden. Admiraal Togo heeft hier de gansche Russische vloot, onder Rosd- jestwenski, volkomen verslagen en voor een groot deel in den grond geboord. Herderlijke Brief van wijlen Kardinaal Dechamps, Aartsbisschop van Mechelen, over den Oorlog van 1870. (3* Vervolg) De krenking der goddelijke Wet. De wereld handelt gelijk de Verloren Zoon.—Gedurige strijd tusschen de volkeren. Wie ziet niet hoe God voor een groot deel aan de openbare vergetelheid wordt prgs gegeven Doorloopt steden en dor pen, en op menige plaats zult gij de tempels ontvolkt zien, zelfs op die dagen welke aan God toegewijd zijn En nochtans, het is eene goddelijke wet dat de monsch, na de week besteed te hebben aan den arbeid, den zevenden dag voor- behoude voor de rust van het lichaam, on dien dag toewijde aan het werk zijner ziel door het gebed, het heilig misoffer, den goddelijken eeredionst. Het is eene goddelijke wot dat niet alleen de mensch, maar ook de menschelijke familie open baarlijk haren Vader vereere. Welnu, deze groote wet heeft men met de voeten getrapt, en God veracht men niet straffeloos: Deus non irridelur vooral wanneer die verachting zich uit breidt en ontaardt tot eene ware nationale zonde. Nochtans Z. B. B. dit misprijzen van God treft men niet alleen aan onder de werkende klassen, maar ook en vooral, in de leidende standen. Gaat maar na hoe men niet alleenlijk één punt der godde lijke wet, maar gansch de goddelijke wet in het algemeen miskent. Hoe men te werk gaat metde eeuwige religiedie aide eeuwen in Jesus Christus vereenigt. Men slaat er geen acht meer op, en schijnt vergeten te hebben dat do moderne vol keren hunne beschaving moeten danken De schrijver gewaagde hier in het bijzon der van Frankrijk, maar is al wat hij zegt ook niet toepasselijk op ons landeken (x) Galat VI, 7. 33* (Vervolg.) Indien nacht, aldus ging de ka menier voort, werd de markies in zijn bed vermoord en den volgenden morgen Alexe Mixtome die zoo knap en altijd zoo vroolijk en vriendelijk was geweest gevangen genomen onder de ver denking, den moord gepleegd te hebben. Hij werd verhoord en de bewijzen tegen hem waren verpletterend. Juffrouw Robinex schetste een beeld van het onderzoek en de daarbij aan den dag gekomen feiten, welke als bewijzen tegen Alexe Mixtome diende zij vertelde de geschiedenis op dezelfde wyze als Sofle's vader. Hy werd aan den moord schuldig bevonden, aldus eindigde zij haar ver haal. en ter dood veroordeeld. Hij ont kwam uit de gevangenis, doordien men den bestuurder had omgekocht. Beiden vluchtten uit Frankrijk en werden nooit weer gezien. Ik geloof, dat iedereen hem voor schuldig hield, niet waar zegde Solie, oogen schijn lijk kalm. Hoe kon men iets anders gelooven, na de aangevoerde bewijzen riep de kamenier uit. Zelfs zijne gade oordeelde hem schuldig en ging nooit tot hem, terwijl hij in de gevangenis zat. Zij was aan het christendom. En nochtans blijkt dat niet zonneklaar? Datdie godvorgeten mannen eens eenen oogopslag op de wereldkaart werpen, en zeggen of deze beschaving, welke op de puinen van den heidenschen wereld is opgebouwd, ergens is aangetroffen geweest waar het Geloof niet werd gepredikt Maar de moderne wereld, geboren, gevoed, opgeleid, ver edeld en verrijkt door het christendom, heeft gehandeld gelijk de verloren zoon uit het Evangelie, hij heeft zijnen vader miskend incrassalus est dilectus, et recalcitravit Hij heeft zich willen losrukken van God, en 't is omdat hij niets meer boven den mensch duldde dat hij het Evangelie omneer heeft geli laid en het op een lijn gezet met zijne eigene voortbrengels en hij heeft geoordeeld dat zijn eerbied ver genoeg strekte van- neer hy voor het Evangelie donzelrden maatstaf gebruikte als voor de men:;che- lijke opinieën, 't is te zeggen, het met dezelfde onverschilligheid en vaak met dezelfde minachting bejegende. Is het dan wonder dat de volkeren, niets meer ziende staan bóven dezen die hen besturen, mot handen en voeten wer ken om hen uit hunne zetels te verdrin gen en er zelf plaats te nemen, zoodat steeds de eene helft van den wereld pijnt en zweet om de bovenhand te hebben op don anderen helft, eu er nooit in gelukt?(s). ('t Vervolgt). Deut. XXXII, 15. (3) De Maistre. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 7 Juni 1916. Als uitbrei ding van het den 2 Juni op de hoogten ten zuide van Yper behaalde voordeel vielen gisteren oppersilizische en wurtemberg- sche troepen de engelsche stellingen bij Hooge aan. De door den vijand tot nu toe behouden rest van het dorp alsook de westelijke en zuidelijk aansluitende schutsgraven zijn genomen. Do volledige hoogtelandcn ten zuidooste en ten ooste Yper, op eene lengte van meer dan 3 kilometers zijn daarmee in ons bezit. De engelsche verliezen zijn groot. Opnieuw kon er maar een klein getal krijgsgevan genen gemaakt worden. Op den westelijke maasoever rukten 's avonds sterke fransche krachten na eene hevige artillerie voorbereiding in drievoudig herhaalden aanval tegen onze liniën op de Cauretteshooglen vooruit. De vijand is afgeslagen. De stelling bleef geheel in onze handen. Op den oost-oever hebben de op 2 Juni begonnen hevige gevechten tusschen het Caillettewoud en Damloup nieuw voor- doel gebracht. De pautservesting Vaux is sedert heden nacht geheel in ons bezit. Daadzakelijk werd zij reeds den 2 Juni door de 1. kompagnie der Paderborner infanterie onder de leiding van luitenant Rackow gestormd, welke daarbij door pionieren der 1. kompagnie Res. Pionier-' bataljon 20onder luitenant der R.Ruberg, mot goed gevolg ondersteund wierden. Op de bestormers volgden onmiddelijk andere uitgelezen troependeelen. De ver openbaring bleof tot nu toe achteruit, daar er zich in door ons ongenaakbare onderaardsche ruimen nog rosten der fransche bezetting schuil hielden. Zij heb ben zich nu overgegeven, waardoor in begrepen der gisteren, bij de vergeefsche ontzettingspogingen ingebrachten meer dan 700 genomen, een groot getal kanon nen, machinengeweren en mijnwerpers werden buit genomen. Ook de gevechten voor de hellingen beiderzijds de werken rond den hoogten rug ten zuidweste het dorp Damloup zijn zegenrijk doorgevoerd. toen te Montfagon. Zij sloot zich met haar kind op en liet niemand tot zich toe. Ik had altijd geloofd, dat de onge lukkige met levenslange tuchthuisstraf er zou van af komen, daar hij van edele geboorte, rijk en aan het Hof zeer gezien was. Maar het volk en de dagbladen sloegen oenen heftigen toon aan en vroegen of men hem genade zou geven, ter wille van zijnen titel. Door den dood van zijnen broeder was hij thans de werkelijke markies. De zaak verwekte groot opzien en het einde daarvan was, dat de gerechtigheid haren loop had en Alexe Mixtome tot de galg werd ver wezen En dacht er niemand aan, dat hij ondanks alle bewijzen, toch onschuldig kon zijn niemand Ziet gij juffrouw, er waren eenige punten, die men niet kon wegcijferen. Maar de oudste huishoudster op het slot, die gedurende de kindsheid van Alexe Mixtome zijne verzorgster was geweest, beweerde steeds zijne onschuld ook anderen geloofden niet dat hij den moord begaan had de meesten van ons echter dachten, dat vertwijfeling en toorn hem daartoe zouden gedreven hebben. Door het huwelijk van zijnen broeder werd hij geruineerd. Ik denk en heb ge dacht, dat hij in de slaapkamer van zijnen broeder ging om weer tot goede ver standhouding te komen, dat deze den draak met hem stak en hij toen in eenen De vijand had inde laatste dagen vertwij felde poogingen gedaan, om den val der vesting en der aansluitende stellingen te vermijden. Al zijne tegenaanvallen mis lukten met groote verliezen. Benevens Paderborners hebben zich ook Westfalen, Lippers en Oost-pruissen in deze gevechten onderscheiden. Uit Fransche bron PARI TS, 7 Juni 1916. Op den hech ten Ma soever richtten de duitschers 'snachts wee aanvallen tegen de fransche stellinge tusschen Vaux on Dameloup. Van hel front ton noorde Verdun werd binst don dag geen infanterie bedrijvig, beid gemeld. Het artillerievuur duurt in de streek van Damloup en Vaux met gelijke hevigheid voort. Van weerskanten beschieting in de streek Pervyse en Ramscapolle. Uit Engelsche bron LONDEN, 5 Juni 1916. Haig meldt: Bij Zillfbeke geen wezentlijke verande ring. De nacht was rustig, alleen werd van beiderzijden in den nacht nogal ge vuurd-Op verscheidene punten van het front deden de duitschers en de engel schen verscheidene verrassende aanvallen. LONDEN, 6 Juni. Hevig gevecht 's namiddags ten ooste Yper. De vijand opende tegen den middag een hevige be schieting in de streek van Hooge en Yper. Hij bracht eene reeks mijnen, op verscheidene plaatsen van een moer dan 2000 yards lange front ten noorde van Hooge, tot springen. Onmiddelijk ten noorde Hooge drong de vijand na eene mijnenontploffing in de voorste graven. Het gevecht duurt voort. Onze algemeene lijn is nog niet doorbroken. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 7 Juni 1916. Bij de duit sche troepen is den toestand onveranderd. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 7 Juni 1916. Door veel sterkero krachten aangevallen, werden onze in Wolhynien aan de opper Puti- lowka vechtende strijdkrachten uit het ruim van Luck teruggetrokken. De be weging voltrok zich zonder veel stoornis van den tegenstaander. Op al de andere plaatsen van het gansche noordoost front werden de russen bloedig afgewezen, aldus ten noord-wesle van Rasaiowka, aan den neder Styr, bij Berestiany, aan Korminbach, bij Sapanow, aan de opper Strypa, bij Jaslowiec, aan den Dnjester en aan de hessarabische grens. Ten noordwesto van Tarnapol sloeg een onzer divisies op eene plaats twee en op eene andere zeven aanvallen terug. Zeer groote verliezen leed de vijand ook in het ruim van Okna eu Dobronoucz waar zijnen stootkolommen meermaals in verbitterd handgemeen verslagen wier den. Uit Russische bron. St. PETERSBURG, 7 Juni 1916. Bij Dunaburg brak een ten noorde van den spoorweg naar Poniewiez aangezet- ten duitschen aanval in ons vuur te samen. In den nacht van 5 Juni rukten de duitschers ten zuide van Smorgon voor hunne draadhindernissen vooruit,om zich van een onzer voorgeschoven graven meester temaken. Ons machinengeweer- vuur en een tegenaanval wierp ze in hun eigene graven' terug. Don 5 Juni poog den de duitschers ten zuidoosten van Kre- wo, na artillerie voorbereiding, onze voor- geschoven stellingen bij Katschany 10,5 kilometers ten zuid-ooste Krewo, aan te vallen. Zij werden van onze reserven teruggeworpen. aanval van toorn en woede den moord beging. Sofie zuchtte... Ja. zelfs de goede juffrouw Robinex geloofde dat haar vader schuldig was, hoe sterk moest dan niet het net der bewijzen zijn, dat hem omgeven had. Gij spraakt van getuigen die in de bibliotheek tegenwoordig waren en de bedreiging van Alexe Mixtome tegenover zijnen broeder hoorden, zegde Sofie wie waren dat Ten eerste, zoo begon de kamenier, evenals Gerard Lepage, hare opnoeming, August Bertineux, een verre bloedver want van den markies, thans markies van Gharlemont. Ofschoon niet zoo open hartig en edel als Alexe Mixtome, is hij toch een goede heer, en doet zijnen naam eer aan. Verder Charles Blanchitte, de sekretaris van den markies, die even te voren met hem eenen twist had, waarbij ik tegen woordig was, een beschaafd mensch met ongeloollijk veel geduld. Wie meer Jozef Blute, de rentmeester, een eerlijk man, die door den markies van bedrog werd beschuldigd, hij is op dit oogenbi k nog rentmeester. De vierde Du.ex, de bottelier dien den markies wilde ontslaan, hoewel hij reeds een kwaart eeuw in de familie gediend had. Op het front van den Pripet lot aan de roemeensche grens werkten onze troepen het op 5 Juni bekomen voordeel verder uit.. Oostenrijksch - Hongaarsch- Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 7 Juni 1916. Ten zuid weste van Asiago zetten onze troepen den aanval bij Cesjino voort en namen den Busibollo. Uit Italiaansche bron ROME, 7 Juni 1916. In het Etsch- dal poogde de vijand in den nacht tot 5 Juni gedurende een sneeuwstorm over vallen tegen onze stellingen in het opper Branddal en op den Pasubio. Hij werd overal teruggeslagen. Gisteren toogen vijandelijke afdee ingen na sterke artille rie voorbereiding ten aanval op den Coni Zugna. Op het front Posina-Astach wierp de vijand in den nacht van 5 Juni, eenen storm trotseerende, wederom groote in fanterie massas, door hevig artillerievuur van allen kaliber ondersteund, tegen onze stellingen tusschen Monte Giove en Monte Branzone. Tengevolge snel ingrij pen onzer artillerie en de stevige houding onzer infanterie gelukte het, den aanval af te slagen. In den zelfden naclu gelukte het ons, door een tegenaanval eenig ter rein te winnen op de westelijke hellingen van Monte Cengio. Op de hoogvlakten van Asiago hield de vijand gedurende den nacht tot 5Juni en tot den volgende mor- gend onze stellingen van het Campomu- ladal onder hevig artillerie en machinen- geweervuur. In opper Cordevole werd een vijandelijke afdeeling op marsch van Pralongia naar Sief door het vuur onzer batterijen verstrooid. In het Pusterdal beschoten wij met zwaren artillerie Toblach en Innichen. Op den Izonzo duren de koene aanvallen onzer afdeelin- gen tegen do vijandelijke liniën voort. Vijandelijke vliegers wierpen bommen op Ala en Verona, waar personen ge wond en eenigo schade aangericht werd. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 7 Juni. 1916. Bij de duit sche troepen isden toestand onveranderd. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 7 Juni 1916. Onveran derd rustig. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 7 Juni 1916. Op het Irakfront in den sektor ten ooste vanMassinich maakten onze troepenafdee- lingen op den Euphraat drij groote zeil schepen met levensmiddelen beladen voor den vijand buit, en hakten de bezetting in de pan. In den sektor Felahie geen verandering. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 2 Juni. Onze volle zee- vloot is bij eene naar het Noorden ge richte onderneming op 31 Mei op een overmachtig hoofddeel der Engelsche strijdvloot gestooten. 's Namiddags ontwikkelde zich tus schen Skagerrak en Home Riff eene reeks zware, voor ons met goede gevol gen bekroonde gevechten, die ook gedu rende gansch den volgenden nacht voort duurden. In deze gevechten werden, in zooverre bekend is, door ons vernield het groot Dulex was de man, die Alexe Mixtome om twee ure in den morgen uit de kamer van zijnen broeder zag komen. Hij heeft dit gezworen. Waren er nog meer personen tegen woordig Ja, Philip Piron, de kamerdienaar van den markies, die door zijnen heer, des avonds, de trappen was afgeworpen, waardoor hij voor zijn geheel leven geteekend werd. Ik mocht hem nooit lijden, want hij is in mijn oog een ar glistig en gevaarlijk mensch. Waar is hij thans vroeg Sofie. Op het slot, mejuffrouw. Hij is kamerdienaar bij den tegenwoordigen markies. Sofie verschrikte Dat schijnt uwe verbazing op te wekken. Het is dan ook wonderlijk, dat de markies zulk een persoon steeds bij zich duld men moet echter aannemen, dat hij zijn slecht karakter voor zijnen heer verbergt. Hij verstaat het vleien, en zoo doende is het hem zeker gelukt zich bij den tegenwoordigen markies aange naam en onontbeerlijk te maken, want deze neemt hem mee waarheen hij ook gaat. Hij schijnt hem voor een toonbeeld van eenen bediende te houden. Is Jozef Blute ook nog hier Ja, Juffrouw. Hij woont in het dorp, in een oua huis, meer nabij het slot. De markies schenkt hem het groot ste vertrouwen. slagschip Warspite, de slagkruisers Queen Mary en Indefatigable twee pantserkruisers, vermoedelijk tot de Ac-fa'f/e-klas belioorend, oen kleine krui ser, do nieuwe destroyer-geleiders Tur bulent,Nestor en Alcaster, alsook een groot aantal torpedojagers en eene duik boot. Volgens onbetwistbare waarne mingen hebben verder eene heelo reeks Engelsche slagschepen door de artillerie onzer schepen en de aanvallen onzer torpedoboot-flottieljes in den loop van het. gevecht bij dag en 's nachts zware schade opgeloopen onder ander werd het groot slagschip Marlboroughvol gens gevangenen bevestigen, door een torpedo getroffen. Door verscheidene onzer schepen wer den gedeelten van de bemanning van vergane Engelsche schepen opgevischt, waaronder de twee eenige overlevenden van den slagkruiser Indefatigable. Aan onze zijde werd de kleine kruiser Wiesbaden gedurende het gevecht bij dag door vijandelijk artillerievuur en 's nachts Z. M. S. Pommern door een torpedoschot tot zinken gebracht. Over het lot van Z. M. S. Frauenlob, dat vermist wordt, en eenige torpedoboo ten, die niet weergekeerd zijn, is tot nog toe niets vernomen. Onze volle zeevloot is in den loop van 1 Juni in hare havens binnengeloopen. De overste van den Admiraalstaf der Marine. Uit Engelsche bron LONDEN, 3 Juni. (W. T. B.) De admi raliteit maakt bekend 's Namiddags van 31 Mei ontspon zich een zeegevecht ter hoogte der Jutlands- kusten. De Britsche schepen die in het gevocht geraakten, waren de slagkruisersvloot, eenige kruisers en lichte kruisers, die door vier snelle slagschepen gesteund werden. Onzerzijds zijn de verliezen zwaar. Hel betrokken weder kwam de Duit sche slagvloot ter hulp. Zij vermoed een langdurig gevecht met onze hoofdstryd- krachten. Kort nadat deze tor strijdplaats verschenen waren, keerde de vijand in de haven terug, niet zonder vooraf van wege onze slagschepen zware schade ge leden te hebben. De slagkruisers Queen MaryInde fatigable, Invincible, de kruisers De fence en Black Prince zijn gezonken. Warrior, die onstrijdvaardig werd, moest, na op sleeptouw genomen te zijn. door de manschappen verlaten worden. Verder wordt gemeld dat de torpedo jagers Tipperary, Turbulent, Fortune, Sparrowkawh en Ardent verloren zijn. Van zes andere is nog geen melding in gekomen. Er is geen Britsch linieichip en geen lichte kruiser gezonken. De verliezen des vijads zijn ernstig voor 't minst zijn een slagkruiser ver nield en een zwaar beschadigd. Er wordt bericht dat binst den nacht een slagschip door onze torpedojagers verzonken is. Twee lichte kruisers, die onstrijdvaardig werden, zijn waarschijnlijk gezonken. Het aantal torpedojagers, waarover de vijand tijdens het gevocht beschikte, kan niet nauwkeurig opgegeven wor den, maar moet ontwijfelbaar groot geweest zijn. De Nieuwe Rotterdamsche Courant verneemt uit den Haver dat de onlangs overleden Amerikaansehe spoorwegmag naat James Hill den koning van Belgie 25 millioen frank nagelaten heeft voor de heropbouwing van België. En waar is Dulex, de bottelier -~ Ook nog op het slot. Hij heeft nog altijd zijn oude betrekking. Dulex is een zeer verstandig man, maar, zonderling genoeg, ik heb het hooren zeggen hij twijfelt er aan of Alexe Mixtome den moord begaan heeft, en verklaart rond uit, dat hij hem schuldig of onschuldig, meer lief heeft dan een ander, want hij weet, dat Mixtome, al heeft hij ook de daad onwillekeurig in zijne drift ge pleegd, toch nog goed en edel is. Waar bevindt zich Charles Blan chitte Hij kreeg eene erfenis en ging naar het buitenland. Een lichte wolk trok over het gelaat van Sofie. Dus alle getuigen over wie gij spraakt, behalve Charles Blanchitte, zijn nog in het dorp vroeg zij. Ja juffrouw. En de vrouw van Alexe Mixtome leeft ook nog en is thans op Montfagou. Hare gezondheid was na den moord zeer ondermijnd haar vader bracht haar in het buitenland, waar zij vele jaren bleef. Gedurende hare afwezig heid stierf de kleine Constance. Deze ver dronk zooals men zegt. Zij kwam terug in dendiepsten rouw, dien zij gedurende vijf jaren niet aflegde. Vooraleer zij naar het buitenland vertrok, liet zij zich van haren man scheiden. (wordt voortgezet).

De Denderbode | 1916 | | pagina 2