OORLOGSBERICHTEN. Wie is de moordenaar Oorlog in den Ralkan OP ZEE. Op den Balkan Een en ander llaliaanschc Oorlog. In de drie eerste eeuwen van den nieu- weren tijd zwenkte de gemiddelde getal sterkte van de legers ongeveer tusschen 30,000 en 50,000 man. Frederik de öroote begon den zeven jarigen oorlog met 150,000 man. Echte millioenenlegers zijn pas in den laatsten lyd mogelyk geworden, door het betere verkeer en de techniek en de daardoor gemakkelijker geworden in richting. Vanaf de legers van Napoleon, die Rusland wilden veroveren, en de hon derdduizend, die elkander bij Leipzig en Koeniggratz bevochteu, tot aan de tot nog toe ongekende millioenenlegers, ver liepen slechts honderd jaar. De ontwik keling is zoo snel geweest, dat zelfs de getallen van den Russisch-Japanschen oorlog daarbij vergeleken, klein zijn. Wat een enorm verschil is er niet tus schen den ongeveer tien jaar geleden voorgevallen slag bij Moekden, waarbij aan beide zijden 400,000 man tegenover elkander stonden en de veldslagen van nu, waaraan honderdduizenden tegelijk aan deelnomen Het is een gegronde veronderstelling dat het in latere oorlogen niet mogelijk zal zijn meer troepen in het vuur te bren gen, dan in dezen oorlog het geval was. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 14 Juni 1910. Op de hoog ten ten zuid-oost© van Zillebeek is een deel der nieuwe stellingen in het gevecht van gisteren voor ons verloren gegaan. Rechts der Maas werden in do gevech ten van den 12 en 13 Juni de vijandelijke stellingen gelogen ten weste en ten zuide der Thiaumont hoeve veroverd. Er wer den daarby 793 franschen waaronder 27 officieren gevangen en 15 machinengewe- ren buit genomen. Duitsche patroeljen ondernemingen bij Maricourt, ten noorde der Somme en in de Argonnen hadden gevolg. Uit Fransche bron c PARIJS, 14 Juni 1916. Op den rech ten Maas-oever vernieuwden de duitschei s gisteren avond hunne aanvallen op de gezamentlijko sektors ten weste der Thi aumont hoeve. Zij drongen in eenige voorgeschoven deelen onzer stellingen op de oostelijke hellingen der hoogte 321. Soms deeden wij de duitsche aanvallen overal door ons vuur mislukken. Op den linken oever van den stroom duurde de beschieting in de streek van Chatltan- court voort. Van het noord-front van Verdun werd in den loop van don dag geene infanterie werkzaamheid gemeld. De beschieting was in verscheidene sektors ten ooste en ton weste der Maas van tijd tot tijd onder broken. Op het overige front was de dag rustig. Uit Duitsche bron. HERLIJN, 14 Juni 1916. Ten zuide der Narocz-mecren vernietigden verken- ningsafdeelingen voorgeschoven vijande lijke versterkte aanlagen en brachten 60 gevangene russen op. Op hot front ten noorde Baranowitschi ging de vijand tot den aanval over. Na heftige artillerievoorbereiding stormden dichte raassas zeven maal tegen onze liniën vooruit. De russen werden geza- mentlijk teruggedreven.Zij hadden zware verliezen. 34* (Vervolg.) Haar kind, de kleine Constance, was markiezin van Charlcmont. Toen zij stierf, kreeg August Bartineux den titel en de goederen. Zoudt gy denken, dat mevrouw Mixtome haren man vergeten heeft vroeg Solie. Ik weet het niet, juffrouw. Zij moet hem zeer lief gehad hebben, maar haar trots heeft wellicht over hare liefde ge zegepraald of wellicht gelooft zij dat haar echtgenoot in den vreemde overleden is. In alle geval, men zegt dat zij met den markies van Charlemont verloofd is. Mocht dit zoo wezen dan zal zij zich dat gene willen verzekeren, wat voor twin tig jaren haar beschoren zou zijn ge weest, indien deze treurige gebeurtenis niet ware voorgevallen. Toen zij Alexe Mixtome trouwde, dacht niemand dat deze lang op de erfenis zou behoeven te wachten, daar zijn broeder zeer lijdend was. Gelooft gij, dat zij den tegenwoor dige!) markies bemint vroeg Sofie. In ieder geval bemint bij haar op zijn verzoek kwam zy naar Montfacon. I)at weet ik zeker, want hare juffrouw van gezelschap, een jong meisje, de nicht der vrouw van den rektor. die in de vorige week ziek was en zich thans Duitsche vliegers voerden in do laatste dagen wijddragende ondernemingen uit tegen de ijzeren wegen achter het russisch front. Dikwijls werden troepentreinen tot staan gebracht en ijzerenwegen ver nietigd. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 14 Juni 1916. Ten zuide Bojan en ten noorde Cernowilz werden russische aanvallen afgeslagen. Anders, ten zuide des Priatj is de toestand onver anderd, dus geene bijzondere gebeurte nissen. Ten noorde Baranowitschi ston den gisteren voormiddag duitsche en oostenrijk-liongaarsche troepen onder zeer hevig russisch artillerievuur, 's Avonds viel de vyand die stellingen aan, doch werd overal volledig terugge worpen. Op 'teinde vuurde de vijandelijke artillerie in de vliedende russische massas. Oostenrijksch-Hongaarsch- Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 14 Juni 1914. Toestand onveranderd. Onze zeevliegtuigen vielen opnieuw de spoorwegtatie en de militaire aanlagen in San Giorgio di Noga ra alsook de binnenhaven van Grado aan. Uit Italiaansche bron ROME, 13 Juni 1916. Tusschen Etsch en Brenta hevige artillerie gevechten en vooruitgang in 't voorwaartsrukkenIn het Lagarinadal veroverden wij, door een glanzenden werkzaam door artillerie voorbereidden aanval, de zeer versterkte linie, die van de hoogte des Permsan, ten ooste van den Meccana-rug links der beek Romino loopt. De vijand maakte oniniddelijk verbitterdo aanvallen tegen onze nieuwe stelling, die echter afgesla gen werden. Op het front Posina-Astasch krachtige beschieting van beiderzyde. De vijandelijke infanterie, die in Molisini gedrongen was, werd er uit gedreven en door wel gedoelde schoten vervolgd. Op de hoogvlakten van Asiago is de toestand onveranderd. In bet Suganadal werden in den nacht van 11 tot 12 Juni en den volgende morgend vijandelyke troepen, die ten ooste van het Monle Masa poog den vooruit te rukken, met verliezen teruggeslagen. In Garinthië en op den Izonzo gewoon artillerie werkzaamheid en bedrijvigheid van kleine afdeelingen. Eene vijandelijke aanvalspoging in den sektor van Mon- falcone werd snel in ons vuur verstikt. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 14 Juni 1916. Niets nieuws. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 14 Juni 1916. Onveran derd rustig. Uit Bulgaarsche bron. SOFIA, 14 Juni 1916. Op 10 Juni naderden zes vijandelijke schepen de Mestamonding. Omtrent 12,15 ure open den die schepen het vuur tegen de kusten der stroommonding tot aan Kaleburun. Het vuur werd voornamelijk op de dor pen en hoeven aan den oever en op de onafgeoogste velden gericht. Om één uur 's namiddags vielen onze vliegtuigen die schepen met bommen aan en dwongen ze in allerhaast in de richting van Thasos te verwydereu. Onze luchteenheden werden hevig doch zonder gevolg door de vijan delijke artillerie en machinengeweeren beschoten.Zij keerden weibehouden terug. De beschieting dor kusten heeft geen ver liezen veroorzaakt. Op het overige front is de toestand onveranderd. bij hare tante bevindt, zegde mij, dat zij mevrouw, den markies de belofte had hooren doen. naar Montfacon te komen. Het meisje zegde mij ook, dat mevrouw Eugenie Mixtome en de markies in stilte reeds verloofd waren. Zij was de gezel schapsjuffer van haar, voor wie de bij zondere vertrekken steeds open stonden. Zij kan het dus wel weten. Ik geloof niet dat mevrouw haar terug zal nemen, want zij spreekt veel te vrij over alles wat er in de familie gebeurt. Sofie's oogen schitterden en een blos overtoog haar gelaat. Heeft mevrouw Mixtome eene juf frouw van gezelschap noodig f vroeg zij. O juffrouw, zoudt gij denken dat zij mij zou willen nemen Juffrouw Robinex zag hare jonge meesteres verbaasd aan. Waarom niet zegde zij, als gij goede getuigschriften kunt geven Dat kan ik, antwoordde Sofle. Ik kan mij op eene dame te Parijs beroepen, die mij zeer goed kent, eene dame die eene betrekking in een zeer aanzienlijk pensionaat bekleedt. Gij kunt de betrekking trachten te verkrijgen, zegde de kamenier. Gij zoudt daartoe eene poging kunnen doen. De nicht van den rektor leefde als eene dame en werd als zoodanig behandeld. Zij ging met mevrouw uitrijden en op reis, las haar voor, schreef hare brieven en speel de piano, in 't kort, zij was als een? MALMOE, 13 Juni. (Ritzau.) Het stoomschip Emmy uit Stockholm, is gisternamiddag in een mynveld bij Fal- slerloë geraakt en in de lucht gevlogen. Een man werd door de ontploffing ge dood, vier andere verdronken. De kapi tein en de vier overige leden der beman ning werden te Mal moe geland. IJMUIDEN, 13 Juni. De Katwyler logger Vooruit bracht vijftien man van het Noorsch stoomschip Dure in, •dat op de vaart van Lincoln getorpedeerd werd of op eene mijn is geloopën. In Roemenië. Uit Boekarest wordt gemeld dat vrijdag 40 Russische ruiters op Roemeensch grondgebied zijn gekomen en ontwapend weiden. Den daaropvolgenden naeht rukte een ruiterijregimeut over de Pruth, op Roemeensch grondgebied. De Roe- meensche troepen te Botoschan hadden bevel ontvangen de ontruiming der plaats te verzoeken en desnoods zulks af te dwingen. De Roemeonschc regeering toekende protest aan bij den Russischen gezant te Boekarest en verzocht den Roemeenschen gezant te Sint Petersburg, bij de Rus sische regeering ook protest aan te teekeneu. Uil Boekarest wordt medegedeeld dat de bevelhebber der Russische troepen, die over de Pruth, op Roemeensch grond gebied gekomen waren, verklaard heeft dat eene dwaling bestond en dat van zoo haast hy zulks vernam allo noodige maatregelen genomen zijn om de plaats te ontruimen en zulks in 't vervolg te voorkomen. Aan de Westorzyde van de stad Remi, aan de Pruth en ook aan de oevers van den Donau hebben de Russen militaire werken opgebouwd. Hunne militaire werken van Rent zijn veel uitgebreider geworden. Aan den Donauoever legden zij ook eenen weg aan. De toestand in Griekenland. ATHENE, 8 Juni (vertraagd). De toestand is onveranderd. Tot heden voor middag werd, van de zijde der Entente, aan de Grieksohe regeering geen mede- deeling over het doel, de oorzaak en de uitgestrektheid der blokkade van de Grieksche kusten gedaan. Heden nacht las ministerpresident Skoeloedis in de Kamer verscheidene door de Grieksche overheden in Salouiki gezonden depechen voor, waaruit blykt dat de kommandant van het Fransch smaldeel gisteren bevel gekregen heeft, de beweging der Griek sche handelsvloot te stremmen. Van groot belang is de volgende de- peche van de haven kommandant van Saloniki De prefekt deelde mede, dat de Fran sche bevelhebber hem mondeling ter kennis gebracht heeft, dat een onderzoek der gezamenlijke schepen in de haven zal plaats hebben, daar men een onderzoek voor de draadhindernisson wil vermijden, en dit, nadat de scheepvaart weer zal vrij toegelaten worden. Ondanks de onklaarheid dor depeche schijnt er uit te blijken, dal de blokkade enkel van tydelijken duur zal zijn, daar de Fransche bevelhebber nog van maat regelen spreekt, die na de vrijlating der scheepvaart zulien getroffen worden. Skoeloedis drukte ook deze meening uit in do Kamer. Afgevaardigde Angelo- pulos di 3iide een ontwerp in, waardoor Griekenland aan de gezamenlijke Staten die aan de Haagsche Konferentie deel- dochter of eene jongere zuster. Zij at met mevrouw en hare gasten aan dezelf de tafel "n kleedde zich zoo fraai moge lijk. Zulk een plaats zult gij nooit elders vinden. Ik /al beproeven de betrekking ie verkrijgen, en daarom ga ik morgen vroeg naar Montfacon, zegde Sofie op vast besloten toon. Er kan mij niets ergers overkomen, dan dat zij mij af wijst. Sofle was in geestdrift geraakt door dit nieuwe denkbeeld, dat, wanneer het tot werkelijkheid werd, haar een groote schrede voorwaarts bracht tot de volvoe ring van hare taak. Toen juffrouw Robi nex haar verlaten had, schreef zij eenen langen brief aan haren vader. Zij zond hem een uitvoerig verslag van hare reis, beschreef de lieden die zij tot nu toe in Charlemont had leeren kennen, deelde hem mede wat zij op den havendam ge zien had en gaf hem haar besluit te ken nen, als betaalde juffrouw van gezelschap in den d.cnst van hare eigene moeder, mevrouw Eugenie Mixtome, te treden, ten einde den toestand beter te bestudee- ren. Gij behoeft niets te vreezen, dat ik mij verraden zal, lieve vader, aldus ein digde zij haren brief. Ik zal geenen dag langer in dienst van mevrouw blijven, dan bepaald noodig is. Ik weet zelf nog niet wat ik door dezen stap kan bereiken; maar wanneer zij mij aanneemt, zal ik namen, een protest tegen de blokkade zou richten. De Beurs staakte, naar aan leiding van den ernstigen toestand, haar werk. Uit Macedonië wordt gemeld dat de boDdgenooten voorbereidselen doen om de eerste linie bij Kilkis te ontruimen. In Griekenland. Uit Athene wordt gemeld dat de toe stand in Griekenland nog altyd onzeker is. Verscheiden uiteenloopende geruch ten over dezen toestand en diens eindbe slissing loopen rond. Algemeen is men het eens dat groote veranderingen in het ministerie aanstaande zijn. De ontwapening en de blokkade wor den zeerdruk besproken. De regeering verzekert de ontwapening teliebben be volen. zonder welkdanigen druk. I)e Grieksche troepen, die nog in Macedonië waren, trekken zich terug tusschen Volo en Larissa, in Thessalie. De blokkade wordt streng uitgevoerd, vooral rond Saloniki en Kawalla. Het Vier verbond en Griekenland. Men meldt uit Athene dat de officieele verklaring van de Grieksche regeering over het ontwapenen van een deel zijner troepen aan het Vierverbond thans vol ledig voldoening geeft en dat het mis trouwen tegenover Griekenland, dat zich nu ontwapent, gansch verdwijnt. Volledige Ontwapening. De ministerraad, onder de leiding van den Koning, heeft besloten over te gaan tot de algemeene ontwapening. Amerikaaneche troepenverster kingen voor Mexiko. WASHINGTON, 14 Juni.- De Staats- sekretaris voor den oorlog heeft medege deeld, dat nog 1,000 man kustartillerie en een geniebataljon tot grensbewaking naar het Mexikaansch grensgebied gezon den werden. Deze maatregel werd tenge volge van berichten over overrompeling op Amerikaansche konsulaten in de ste den van Noord-Mexiko genomen. Heldendood van een Kanadeesch generaal. ROTTERDAM, 14 Juni. Naar de Times» mededeelt, bevinden zich onder de verliezen, welke de Kanadeesche troe pen bij I-Iooge geleden hebben, generaal Mercer en brigadegeneraal Williams. De laatste is gevangen genomen. Generaal Mercer wordt sedert Zaterdag vermist. Een bericht uit Ottawa zegt, dat generaal Mercer zal opgevolgd worden door gene raal Lipsett. Generaal Williams' opvol ger zal generaal Hughes zijn. Over het lot vaQ generaal Mercer is nog niets be kend. Men vreest dat hij gevallen is. Het is enkel aan een toeval te danken, dat de kommandeerende generaal der Kanadee sche troepen bij het gevecht bij Hooge niet in de handen van den vijand is ge vallen. Hy was op dezen dag toevallig niet met de andere generaals in de loop graven gegaan. Rouwplechtigheid voor Kitchener VAN DE WESTGRENS, 14 Juni 1916. De rouwplechtigheid voor Kitchener in de St Pauls-kathedraal werd buiten gewoon bijgewoond Voor de kerk wachte een onvoorzienbare menschen- massa. De koning, de koningin, en ove rige waardigheidbekleeders van het hof kwamen van het Buckinghampaleis door de overgevulde straten. Er waren geene troepen aanwezig om den weg vrij te houden. De koning was in uniform even als zijn geleide. Leden van het diploma tiek korps en der hoogere kringen had den langs weerskanten der koninklijke familie plaatsgenomen. Gewonde officie ren en soldaten wezen den bezoekers hunne plaats aan. Als de koning en de het als eene beschikking der Goddelijke Voorzienigheid beschouwen en als goed voorteeken, dat ook mijne verdere po gingen met bijval zullen bekroond wor den. Deze brief was in de Grieksche taal geschreven den volgenden morgen stak zij hem zelf ongemerkt in de brievenbus. Nil Sofie bij hare moeder. Montfacon, het stamslot der hertogen van dien naam. lag op een hoog, breed heuvelplat, dat aa de zeezijde in eene steile rots eindigd i, die van vele kloven voorzien, zich ve-re in zee uitstrekte. Niet zoo schilderachtig gelegen als Char lemont, miste het gebouw ook dien eigenaardigen historischen stijl. Het was echter een groot gebouw, meer elegant dan massief en omringd door prachtige boomen. In vroegere tijden was dit slot de be voorrechte verblijfplaats geweest der hertogen van Montfacon, maar de moord te Charlemont, waardoor de familie zoo vreeselijk getroffen werd, had daarin verandering gebrachtde tegenwoordige hertog kwam slechts zelden op het slot. Zoodoende werd Montfacon reeds sinds jaren aan het toezicht van bedien den overgelaten, toen in den herfst, om trent den tijd dat Sofie te Charlemont kwam, mevrouw Mixtome, de eenige zuster van den tegenwoordigen hertog, koningin de kerk betraden begon het orgel te spelen. Een muziekkorps voerde de treurmarsch van Handel uit. De aartsbisschop van Canterbury zegende. Het moderne Rusland. De Russische regeering is voornemens, binnen het verloop van vijf jaren,te reke nen van 1917, in Europeesch en Aziatisch Rusland, spoorbanen aan te leggen, ter gezamenlijke lengte van 35,000 wersten (37,345 kilometers.) De Iersche kwestie. Reutor meldt uit Ulster De Unionr- tische raad heeft Carson gemachtigd de onderhandelingen betrekkelijk Ierland, op den grondslag der bepaalde uitsluiting der zes graafschappen Yan den Ulster, voort te zetten. De kiesveldtocht in Amerika. CHICAGO, 11 Juni. (Reuter.) De vooruitstrevende Kouventie heeft Jhon Parker, van Louisiana, kandidaat gesteld voor het vice-presidentschap en daarna een kommissie aangewezen voor het ver vullen van openvallende plaatsen. Deze maatregel werd beschouwd als een voorzorg, met hét oog op een mogelijke weigering van Roosevelt om kandidaat te zijn voor het presidentschap. Roosevelt heeft hierna zijn voorwaar delijke weigering geseind. Roosevelt seinde dat zijn voorwaardelijke wegering in handen moest worden gesteld van het vooruitstrevende nationale komiteit. Wanneer dat komiteit zich, na kennis neming van de uiteenzetting van het standpunt van Hughes, ervan overtuigd had, dat de belangen van het land door een verkiezing van Hughes gediend zou den zijn, moest Roosevelt's weigering als definitief werden beschouwd. Het kiesprogramma der Republikeinen. NIEUW-YORK, 13 Juni. - De door de republikeinsche nationale konventie te Chicago aangenomen beginselen spre ken zich uit ten voordeele van de be scherming der rechten van de Amerika nen in het binnen- en in hel buitenland, ten lande en ter zee. Verder luidt het Wij wenschen eenen vrede der gerech tigheid en van het recht. Wij zijn voor het behouden van een stipte en eerlijke onzijdigheid tegenover de oorlogvoeren den in den grooten Europeeschen oorlog. Wij moeten al onze plichten vervullen en al onze rechten als onzijdigen doen eerbiedigen zonder vrees noch partijdig heid. Wij zijn voor een vreedzame op lossing der internationaal geschillen en voor het stichten van een internatio naal scheidsgerecht. De beginselen van de vooruitstrevende partij van Roosevelt bevatten in den grond ongeveer dezelfde gedachten. Italiaansch vliegtuig in Zwitserland. Dinsdag morgend rood 9 ure overvloog een Italiaansch vliegtuig bij Chiasso het Zwitserschj grondgebied. Wanneer het beschoten werd verwijderde zich het vliegtuig iu de richting van Barese. Frankrijk's oorlogskosten. PARIJS, 12 Juni. Dc verslaggever der Fransche legerkommissie, Raoul Peret, legde zyn verslag voor over den financieelen toestand. Daaruit blijkt dat voor de eerste maanden van het jaar 1916, de uitgaven hooger zijn als voor gansch het jaar 1915. Berekend bij de gemiddelde maande- lijksche onkosten, kunnen de gezament- lijke uitgaven voor 1916 beraamd wor den op meer als 31 miljird. Bij het einde van het jaar zullen naar de berekening van Peret sedert het be gin van den oorlog ongeveer 63 miljard uitgegeven zijn, waarvan meer dan 48 1/2 miljard voor krijgsdoeleinden. met een groot dienstpersoneel en een aantal gasten er haren intrek nam. Mevrouw Mixtome had gedurende de laatste achttien jaren, Montfacon slechts tweemaal bezocht en haar verblijf was dan telkens nog zeer kort geweest. Zij had haar eigen huis in een ander deel van het land, maar Montfacon bezat, niettegenstaande de smartelijke herinne ringen die zich voor haar daaraan vast knoopten eene aantrekkingskracht, die vaak onweerstaanbaar was. De tegenwoordige markies van Char lemont had haar uitgenoodigd hier te komen en groote feesten wisselden el kander af te Charlemont en te Montfacon. Na de tragische gebeurtenissen van Charlemont en de gevolgen daarvan, had zij jaren lang in afzondering geleefd en al het gezag van haren vader was noodig geweest, om haren terugkeer in de ge zelschapskringen te bewerken. Na een krachtig verzet en vele redetwisten, had zij zich aar. zijnen wil onderworpen cn was weder, zooals in vroegere, betere tijden, eene gunstelinge aan het hof ge worden. Velen, haren echtgenoot dood geloovende, dongen naar hare hand, mannen van rang, gezag en rijkdom maar de grootste schoonheid, zooals zij dikwyls genoemd werd, had hen afgewe zen op eene manier, die, hoewel hunne hoop verstoord werd, hen nog inniger tot hare vrienden en vereerders maakte. (wordt voortgezet).

De Denderbode | 1916 | | pagina 2