Busslsch- DëogOo Oorlog. Godsdienstige Kronijk OORLOGSBERICHTEN. Wie is de moordenaar Oorlog in den Balkan Een en ander. STAD AALST. Deze materie moet ter beschikking ge steld worden van de landbouwers tegen een prijs, die met de werkelijke waarde overeenstemt, zijnde 2 fr. 50 de 100 kilo als maximumprijs. Deze maatregel werd met groot succes te Gent en te Koitrijk ten uitvoer ge bracht. waar men het zelfs wenschelijker acht dit stof kosteloos af te staan, zoodra men zeker is, dat het niet tot eenig trafiek aanleiding zal geven. Herderlijke Brief van wijlen Kardinaal Dechamps, Aartsbisschop van Mechelen, over den Oorlog van 1870. (4e Vervolg) De sociale misdaad onzer eeuw. De blindheid van het menschdom. Dit misprijzen der goddelijke wet is de groote sociale misdaad onzer eeuw. De maatschappij, samengesteld uit men schel}, is niet anders gemaakt dan den mensch zelf, en evenmin als den mensch kan zij buiten de wet van God leven. Om die wet te miskennen heeft de moder ne wereld moeten weerstaan aan het tweevoudig licht waarmede God de menschheid begenadigt, het licht der rede en het licht van het geloof, want men moet evengoed blind blijven voor de rede als voor liet geloof, om de hand Gods niet te ontwaren in de veropen baarde wet. Inderdaad, evengoed als het klaar is (dat de hemelen de glorie van den Heer verkondigen, evengoed staat het vast dat de Openbaring, welke al de eeuwen omvat, die glorie op hare beurt verkondigt, en dat de eenheid der tijdon in Jesus-Christus niet min oogen- zienlijk goddelijk is dan de eenheid der Schepping. Om dit tweevoudig licht niet te bemerken moet men zijn oogen toe doen voor de zon. Aan deze sociale misdaad ontspringt de groote bron der godslasteringen die op heden de aarde overstrooraon, en welke de pers der beide werelddeelen niet ophoudt uit te braken. Men moet niet gelooven Z. B. B. dat er slechts godslasteringen bestaan in hot schaamte loos geschrijf dat rechtstreeks de maje steit van God beleedigt, en de zielen dei- rechtvaardigen doet sidderen. Daar zijn nog andere schriften, vaak zeer letter kundig opgesteld, en die niet min belee- digend zijn voor^God dan de eerste, want God wordt gesmaad iedermaal dat men hem do werken der onwetende en kran ke menschheid toeschrijft, of dat de mensch zich de machtige en wijze wer ken van God toeeigent. ('t Vervolgt). In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN,'.28 Juni 1916. - Van aan het kanaal van La Bassée tot zuidwaarts de Somme maakte de vijand, met veel sterkere artillerieinzet, gepaard met ont ploffingen en schieten van rook enl gas wolken, verkenningen die zonder moeite werden afgeslagen. Ook in Champagne mislukten zwakke vijandelijke onderne mingen ten noordoostc Le Mesnil. Links der Maas, werden 's nachts op Dooden Man - handgranatenafdeelin gen des vyands afgeweerd. Rechts den stroom hebben do frauschen gisteren ge heel den dag", na'ongeveer (waalf uren voorbereiding,', met sterke,gedeeltelik 36* (Vervolg.) Mijn vaderland is Griekenland, mevrouw. Ik ben eerst sedert een paar dagen in Frankijk. Griekenland Zijt gij dan niet eene Fransche van geboorte .la. mevrouw, maar mijn vader is ik geloof dat men het in Frankrijk verarmd noenH, antwoordde Sofie hape rend. Hij heeft een klein inkomen, dat hier als zeer onvoldoende zou aange merkt worden doch het is hem daar vol doende om er fatsoenlijk van te leven. Ik begrijp u, zegde mevrouw Mix tome, en zij dacht aan het groot getal Franschen, die in den vreemde zich met een klein inkomen behelpen Maar gij zijt nog te jong om zelf in uw onderhoud te voorzien. Ik ben ouder dan ik wel schijn. Ik ben een-en-twintig jaar, antwoordde Sofie. Ik had eeneervaren Fransche gou vernante, die verklaarde mij niets meer te kunnen leeren. Wanneer gij een onder zoek doet naar mijne kennis, dan geloof ik dat gij mij bekwaam genoeg zult vin den voor gezelschapsjuffer. Ik zal over igens mijn l»est doen om u aangenaam te zijn. Deel mij iets van u zelve mede, zegde mevrouw vriendelijk. Werdt in nieuw aangevoerde krachten de door ons op 23 Juni veroverde stellingen op den hoogte weg Koude Aarde - het dorp Fleury en de oostelijke aansluitende linien aangevallen. Onder gansch onge hoorde verliezen door het spervuur onzer artillerie en in gevecht met onze dappere infanterie zijn alle de aanvallen geheel vernietigd. Een vijandelijke vlieger werd bij Douaumont afgeschoten. Op 25 Juni had luitenant Höhndorf bij Racourt, ten noorde van Nomeny, zijn zevende vlieg tuig, een fransche dubbeldekker buiten gevecht gesteld. Zooals bij nader onderzoek vastgesteld werd, is de in het dag bericht van 23 Juni gemelde volzin onder de gevangene aanvallers op Karlsruhe bevonden zich engelschen - niet juist. Al de gevange nen zijn franschen. (Köln. Volkszeitung K. ausg. n. 573). Uit Fransche bron W. T. B. Parijs, 27 Juni 1916. Ambtelijk bericht van Dinsdagnamiddag. Op den linken Maasoever werd een duit sche handgranaten-aanval ten weste der hoogte 304 's nachts teruggeslagen. Op den rechten oever werden door de nach telijke plaatselijke gevechten de fransche stellingen in de streek van het werk Thiaumont verwijderd.De toestand in het dorp Fleury is onveranderd. Een aanval op de fransche stellingen bij Noully mislukte door ons vuur. Vliegdienst In den loop van een ver kenningstocht over België vuurden 3 met geschut gewapende fransche vlieg tuigen 65 granaten af op duitsche sche pen in de nabijheid der belgische kust. Bericht van Dijnsdag avond In de Argonnen bezetteden wij in de streek van Bolante, den zuidelijke rand van eenen, door de ontploffing eener duitsche mijn, geslagen trechter. Op beider Maas-oevers duurde de beschieting in den loop van den dag met middelmatige he vigheid voort. Zij was hevigst in Woëvre en in den Sektor van Eix. Op den rech ten oever ondernamen de duitschers rond 2 uur 's namiddags eenen aanval op een deel van het dorp Fleury dat wij bezet houden, zij werden teruggeslagen. Belgisch bericht. Gisteren in den laten avond was van beiderzijden de artillerie op verschillige punten van het front van Ramscapelle tot Steenstraete aan 't werk. Heden beiderzijdige beschie ting in de streek Dixmuide. (Köln. Volkszeitung K. ausg. n. 573). Uit Engelsche bron LONDEN, 26 Juni 1916. Wij voer den in den verloopen nacht een aantal gevolgrijke ondernemingen uit op ver scheidene punten van het front. De vijan delijke linien werden op 10 verschillende plaatsen doorbroken. Onze afdeelingen veroorzaakten den vijand betrachtelijke verliezen en maakten voel gevangenen. Onze verliezen waren overal zeer gering. In samenhang met deze ondernemingen heerschte er beiderzijden levendige artil- leriedadigheid. Onze artillerie vuurde met groot gevolg. Do vijandelijke loop graven werden op vele plaatsen erg beschadigd. Heden was onze artillerie wederom op talrijke punten aan 't werk. Er werd aan de vijandolijke verdedigingswerken betrachtelijke scha de toegevoegd. Een vijandelijke drakenbal- lon werd boven de reeds gistere gemelde, door onze vliegtuigen vernietigd, zoodal het getal tot zes en in 't geheel tot 15 steeg. Alle zes de ballons zag men in vlammen gehuld neerstorten. W. T. B. Londen, 27 Juni 1916. Gisteren avond werd ten zuid-oosten des voorsprongs van Yper een duitschen aanval afgeslagen. Onze patroeljen wa- Griekenland door eene Fransche gou vernante opgevoed Ja. Leeft uw vader nog Ja, mevrouw. Vergezelde hij u naar Frankrijk i Neen. Hij beval mij in de hoede van eenen scheepskapitein aan, die mij naar de statie bracht. Zoo kwam ik naar Parijs en bij mijne oude gouvernante. En liet uw vader u zoo alleen op reis gaan In 't begin wilde hij er niet van hooren, doch ik wist dat het beter voor hem en voor mij was, dat ik ging, zoo dat hij ten slotte toestemde. En uwe moeder Het gelaat van het meisje werd plotse ling stroef en in hare oogen lag trots, toen zij zegde Ik heb geene moeder. Zonder moeder en nog zoo jong, zegde mevrouw Mixtome, medelijdend. Is uwe moeder reeds lang dood 'i Ik herinner mij niet haar gekend te hebben, antwoordde Sofie ontwijkend. Hebt gij nog bloedverwanten in Frankrijk Neen, mevrouw. Ik heb niemand behalve mijnen vader, en het meisje kleurde, en het is om zijnentwil, dat ik alleen de wereld ben ingegaan. Hoe kwaamt gij aan deze afgelegen en weinig bekende kust. Ik had er vroeger reeds van ge ren op het geheele front zeer vlijtig. Zij drongen op talrijke punten in de vijande lijke linie en brachten den vijand veel verliezen toe. In de nabijheid van Loos kwam het tot mijnengevecht, door het welk de duitschers schade leden Talrijke vijandelijke vliegtuigen wer den gisteren in gevechten gewikkeld Boven de vijandelijke linies vochten vijf onzer vliegtuigen met 4 Fokkervliegtui gen. twee dezer laatsten werden afge schoten, de twee andere werden insge lijks tot landen gedwongen Van engelsche zijde werd een vliegtuig vermist. (Köln. Volkszeitung K. ausg. n. 573). Uit Duitsche bron. Legers van Generaal von Linsingen. BERLIJN, 28 Juni 1916. Het dorp Linieuwka, ten weste van Sokul, en de ten zuide van het dorp liggende russische stellingen werden stormenderhand ge nomen. (Koln. Volkszeitung X. ausg. n. 573) Uit Russische bron. PETROGRAD, 27 Juni. (W. T. B.ï Ambtelijk bericht van 26 Juni In eenige ondersectors der stellingen van Jacobstadt en Dunaburg hevig artil lerievuur. Oostelijk van Gorodischtsche (22 kilometer), noordelijk Baranowit- schi, viel de vijand 's nachts vóór 25 Juni na indringende vuurvoorbereiding onze stellingen aan bij de meierij Skrobowa (6 1/2 kilometer oostelijk van Gorodischt- schi) en werd teruggeworpen. Terzelfderti.id werd eene vijandelijke afdeeling, die langs den steenweg van Sluck tegen onze Schtscharastelling wilde vooruitgaan, door ons vuur afge wezen. Noordoostelijk het Wygonowskoje- meer mislukte gistermorgen een aanval, door de duitschers ondernomen tegen de hofstede Saluchje, vijf werst zuidweste lijk Lipsk. 's Middags nam de vijand den aanval op deze plaats in grooteren om vang weder op onder de vuurbeschutting zijner lichte en zware artillerie. Gistermorgen stierven als vliegeniers de onderluitenant Krassnoff en de onder officier Wladiiniroff den heldendood. Aan den Styr-sector, in het ruim Kolki- Sokul, beschoten de duitschers onze stel lingen met het zwaarste geschut en dreven eenige plaatselijke aanvallen voor uit, die oven wei alle gevolgrijk afgewezen werden. Herhaalde, gesloten opkomende aan vallen bij Liniewka aan de Stochod braken onder ons vuur ineen. Daarbij vervolgde eene onzer compagnies den vijand over het open aanvalsterrein en nam 45 duitschers, waaronder een offi cier gevangen. Aan den straatweg van Luzk en verder zuidelijk is de toestand onveranderd. Vijandelijke deelsaanvallen op Zaturce werden afgeslagen. In de Dnjestr-krommingen gingen onze Don-kozakken bij Snowidow (21 kilom. Zuidwestelijk Buczacz) al strijdend over den vloed. Zij wierpen deelen vijandelijke voorhoede terug, bezetten de dorpen Sier- kicrczyn (4 kilometer westelijk) en Pie- trow(3 1/2 kilom. zuidelijk van Snowi dow) en namen vijf officieren en 350 soldaten gevangen. In het ruim van Kimpolung bezette onze cavallerie na een gevecht de vijande lijke stollingen bij Pozorritta (6 1/2 kilom.) westelijk Kimpolung. Volgens volledigende meldingen na men wij aan het baanvak Gurahumora- Kazyk (10 1/2 kilom. noordelijk van Gurahumora) in de spoorstatiën groote boord. Eene vrouw, die mij op aanbeve ling mijner vroegere gouvernante onder hare bescherming nam, bracht mij hier heen. Ik logeerde in het logement te Gharlemont, en daar vertelde mij eene andere vrouw dat uwe gezelschapsjuffer ziek was en zoo waagde ik het naar hare plaats te dingen. De openhartige blik, het onschuldige gelaat van het meisje, de beslistheid van hare woorden verboden eiken twijfel en mevrouw Mixtome geloofde en ver trouwde haar onwillekeurig. Gij werd goed ingelicht, zegde zij. Mijne gezelschapsjuffer is ziek en naar hare familie vertrokken. Ik heb iemand in hare plaats noodig, iemand, die mij voorleest, als ik mij verveel, om te zingen en te spelen als ik verdrielig ben en om te praten, als ik daartoe lust hebt iemand die mij vergezelt op mijne wan delingen, kortom iemand die voorkomen der en gewilliger is dan eene bloedver wante, en toch als eene jongere zuster wil behandeld worden Ik geloof aan uwe eischcn te kun nen voldoen, zegde Sofie. Laat mij hooren hoe gij speelt en zingt, sprak zij, Ik moet u echter vooraf zeggen, dat ik een strenge rechter ben en vooral in de muziek hooge eischcn stel. Sofie stond op en ging naar de piano, zij sloeg het deksel open, zette zich voor het instrument en liet de vingers over het klavier glijden nu begon zij eene moei- houtstapels en 81 door den vijand achter gelaten waggons. Verder naar 't zuiden voortgaande, kwamen wij op den weg naar Transsyl- vanië tot aan de bergen vooruit. (Koln. Volkszeitung K. ausg. n. 572). Uit Duitsche bron. BERLIJN, 28 Juni 1916. Uitgeno men artilleriegevechten tusschen de War- dar en het Doiran-meer is niets te melden. (Koln. Volkszeitung K. Ausg. n. 573). Amerikaansch embargo tegen Mexiko. De Vereenigde Staten overwegen het invoeren van een embargo op de* invoer van alle artikels naar Mexiko. Opklaring in China. Het Chineesch gezantschap deelt mede Naar het ministerie van buiten- landsche zaken te Peking meldt,erkennen do provincies, welke zich onafhankelijk hadden verklaard, eenstemmig den nieu wen president. Anton, Szetjoean Shensi hebben hunne onafgankelijkheidsverklaring ingetrok ken. De Regeering is op het punt de door de zuidelijke provincies weer opgewor pen bestuur- en parlementskwesties naar een oplossing te leiden. Australische levensmiddelen voor Europa. Reuter meldt dat de Australische regeering 15 stoomers heeft aangekocht, ieder van 3000 ton voor een transport van Australische levensmiddelen naar Europa. De Iersche kwestie. Reuter meldt dat op eene vergadering der Iersche partij t.e Dublijn, met alge- meene stemmen tegen twee, besloten werd de voorstellen van Lloyd George, die voor doel hebben tot eene voorloopige overeenkomst te geraken in de Iersche kwestie, aan te nemen. De Vereenigde Staten en Mexiko Naar aan de Parijsche - Temps uit Washington gemeld wordt, heeft de Amerikaansche kolonie der stad Mexiko de hoofdstad verlaten. De Braziliaansche minister van buitenlandsche zaken Lauro Muller is naar Washington gereisd, om met de regeering der Unie den toestand in Mexiko te bespreken. Verzoening van Villa met Carranza Volgens een melding van de New York Herald heeft Villa de hem door Carranza aangeboden amnistie aangeno men en zich met zijn geheele troepen macht bij den president van Mexiko ge voegd. Zeer ernstige toestand. Uit Londen wordt volgens meldingen uit Washington geseind, dat in de politie ke kringen te Washington de toestand als zeer ernstig beschouwd wordt. Men acht alle mogelijkheid den vrede te be houden, uitgesloten. Nadat Maandag avond het Witte Huis een officieus be richt medegedeeld heeft, waarin de toe stand als zeer ernstig geheeten wordt, en nadat de presidenten van Senaat en Ka mer sedert Maandag openlijk toegeven dat zij den oorlog zoo goed als zeker be schouwen, gelooft men dat dit de voor bereiding tot doel heeft van do openbare meening tot den niet meer te vermijden oorlog. Het Amerikaansch konsulaat te Torreon vernield. Volgens een telegram uit Eaglepass verklaarden vluchtelingen uit Torreon lijke kompositie van eenen modernen meester en speelde deze zoo fraai, dat hare boorster er door verrukt werd. Toen zij ophield, zong zij een lied. Gij zijt een talent, juffrouw Lepage, riep mevrouw Mixtome, toen de laatste toonen verdwenen waren en het meisje opstond. Uw spel verraadt eene kunste nares en uwe stem is fraai; gij zoudt onze oude Fransche baladen eer aandoen. Kent gij er soms eenige Sofie boog, nam weer voor het instru ment plaats en zong eene roerende ballade, waarbij mevrouw de tranen uit de oogen liepen. Er heerschte eene lange stilte toen Sofie zich van het klavier verwijderd had en op hare vorige plaats ging zitten. Zij had een lied gekozen, dat haar vader haar dikwijls had voorgezongen en. dat hij zeer gaarne hoorde. Dit gezang had bij mevrouw Mixtome eenen vloed van herinneringen gewekt, want ook zij had vroeger deze ballade dikwijls gezongen. Sofie zag de tranen in de oogen harer moeder zij bevroedde welken indruk haar gezang in hare ziel had achtergelaten en haar hart gevoelde zich met kinderlijke deelneming tot haar aangetrokken. Eindelijk stond mevrouw op, nam een Fransch boek dat op tafel lag, gaf dit aan het meisje met het verzoek iets te lezen. Sofie gehoorzaamde. Zij las zoo vloeiend als eene Francaise, zonder ecnigen dat burgers onder leiding van den burge meester en soldaten van Carranza het Amerikaansch konsulaat vernield heb ben. Geen vredesbemiddeling. Havas meldt uit Washington Tijdens een bespreking met Lansing deelde de Boliviaansche gezant mede, dat de Zuid en Middenamerikaansche republieken j hunne bemiddeling in de huidige krisis i niet zullen aanbieden. In Engeland. Verleden jaar in Juli waren ongeveer twee millioen vrouwen in de munitiefa brieken aan den arbeid, en sinds April is dat getal met nog 30.000 vermeerderd geworden. Maatregelen worden nu ge vraagd om de werkvoorwaarden dier vrouwen zoo goed mogelijk te maken. Nederlandsche schepen achterge bleven. Men meldt uit Amsterdam dat vijf Nederlandsche schepen met graan voor de Nederlandsche regeering en op weg van Zuid-Amerika naar Rotterdam, opge houden zijn geworden te Dowas. (Köln. Volkszeitung) De kontroolvergaderingen der weerplich- tigen hebben in de maand Juli alsvolgt plaats Aalst Meldeamt, Esplanade. Dijnsdag 4 Juli om 9 u. voorm. 1881 9 1882 10 1883 10 V, 1884 11 1885 Dijnsdag 3 ure namid. 1886 3 1887 m 4 1888 Woensdag 5 Juli om 9 ure voorm. 1889 9 1890 10 1891 10 V, 1892 11 1893 Woensdag 5 Juli om 3 ure namid. 1894 3 Vi 1895 4 1896 Donderdag 6 Juli om 9 ure voorm. 1897 10 1898 11 1899 3 u. namid. Burgerw. De aanmeldingen voor gewezen Belgische soldaten hebben plaats Maandag, 3 Juli, om 9 ure voormiddag in Aalst-Meldeamt. Zaterdag, 15 Juli, om 9 ure voormiddag in Aalst-Meldeamt. Zaterdag, l Juli, om 9 ure voormiddag in Denderleeuw-Kazerne. Zaterdag, 13 Juli, om 9 ure voormiddag in Denderl eeuw-Kaserne Verzuimenis, evenals telaat komen worden gestraft. Zondagrust. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende apotheek, Zondag 2 Juli, M. Bonner, Bisschopstraat. Burgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten Mannelijk geslacht: 6).r Vrouwelijk 9 Huwelijken. A. Van den Brempt, steenk. met M. Podevyn, bobijnster. F. Schuddinck, schrijnw. met C. Van Cauter, tw. M. De Meulemeester, tw. met Ch. De Vrock, breister. Overlijdens. A. De Neef tw. 24 j. Lange Ridderstr. I J. Heireman, tw. 21 j. Groenstr. I D. Jacob, vr. Van Geert. zb. 51 j. Moor- j selb. A. Van den Brempt. m. Van der Biest, winkel. 68 j. Molenstr. 2 kinderen onder de 7 jaren. vreemden klank en met zulk eenen juis- ten klem, dat mevrouw ook daarover j hare hoogste tevredenheid betuigde. Het is genoeg, zegde zij. Ik geloof het met u wel te kunnen vinden. Het loon dat ik geef, bedraagt vier duizend I frank 's jaars, alle drie maanden te be talen. Gij zult behandeld worden alsof gij mijne zuster waart, juffrouw Lepage. Uw gelaat is wel is waar eene voldoende aanbeveling, maar in zulke zaken wil ik alle pleegvormen vervuld zien. Gij I spraakt van aanbevelingen. Ik heb er slechts eene, zegde Sofie licht kleurende. Mijn oude gouvernante, I juffrouw Gauthier, die thans in ééne school van de rue St-Honoré te Parijs geplaatst is, kan u alles omtrent mij I mededeelen. Zij legde de adreskaart van juffrouw Gauthier op tafel. Wanneer kunt gij komen, juffrouw Lepage Wanneer gij het verlangt, me vrouw. Laat het dan overmorgen zijn, zegde mevrouw Mixtome, aan hare verbintenis voor den volgenden dag denkende. Ik zal mijn rijtuig naar het logement zenden, om u af te halen. Daarmee was de zaak uit en Sofie nam afscheid Mevrouw belde en beval de binnentredende dienstbode, de juffrouw naar het rijtuig te brengen. (wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1916 | | pagina 2