Ugh- Dullsshs Oorlog. Wie is de moordenaar OORLOGSBERICHTEN. Oorlog in den Balkan Os regen ig de laatste maanden. De aanvallen op pet Westerfront. Italiaanschc Oorlog. deren door toepassing eener groenbemes- ting, waardoor het mogelijk kan worden de schraalste gronden in weelderige vel den te herscheppen. De aaneigenbaarheiddcr minerale mest stoffen wordt sterk begunstigd door deze laatste geruimen tijd vóór ze door de planten moeten benuttigd wordon, in den grond te brengen. Het is bijgevolg zeer voordeelig bij de ontstoppeling eene goede dosis kaïoiet en staalslakken uit te strooien. Men gebruikt van 600 tot 800 kgr. kaïniet, en nagenoeg dezelfde hoe veelheid staalslakken per hectare. De wortelen en rapen, in roofbouw geteeld, zullen er rechtstreeks voordeel uit trek ken, doch het grootste gedeelte zal de opvolgende teelt ten goede komen, ter wijl de groenbemesting er veel in doel treffendheid zal hij winnen. Praktijker. Nu er terecht veel geklaagd wordt over de overvloedige regens die sedert No vember zyn gevallen, zal het misschien voor menigeeu van belang zijn, te weten hoe bet eigenlijk met de regens ouder ons kliraaat.gestetd is. Daarom deelen wij hier de opgave mede, rakende de hoeveel heid regen, gemiddeld per maand, in onze streken waargenomen, en de hoe veelheid die in de laatste maanden wer kelijk is gevallen Gemiddeld In 1915 millimeters millim. Oktober 90 68,3 November 65 186,1 December 68 291,0 In 1916 Januari 46 107,1 Februari 41 116,'? Maart46 172',3 April35 176,3 -Mei53 133,7 Juni63 164,3 870,4 Voor Juni 1916, is de opgegeven hoe veelheid, voor den regen gevallen in de 14 eerste dagen der maand. Men rekent in onze streken op een gemiddelde hoeveelheid regen van 720 millimeters per jaar. Wanneer men ziet dat er van 1 Januari tot half Juni, reeds 870 millimeters is aangeleekeud, dus in min dan een halfjaar, kan men zich een denkbeeld vormen van het overvloedige regenwater waarmede wij nu bedeeld zijn geworden. Daarbij komt nog dat er in de maanden November en December 1915 reeds 477,1 millim. regen is geval len, zijnde driemaal zooveel als in gewone jaren gedurende die twee maanden wordt .•nol0o»4„lj. Ir> Oklobv.1 hoddcn -rr-o .Iroo^ weer, er viel zelfs min regen dan in ge wonejaren, maar sedertdien, in den loop dus van 7 1/2 maanden, hebben wij niet min dan 1347 millim. rogcn kunnen aan stippen, zijnde bijna het dubbele van de hoeveelheid die gemiddeld over een gausch jaar wordt verdeeld. Geen wonder dau ook dat de overvloedige regens groote bezorgdheid verwekken en reeds hunnen nadeelignn invloed op de veldvruchten duidelijk genoeg toonen Dit nog zonder van het buitengewoon koud weer te spreken dat, bijzonderlijk sedert 'l begin dor maand, oenen zeer ongunstigon in vloed op den wasdom der zomervruchten uitoefent. Uit 't Landbouwieven. LONDEN, 3 Juli. De briefwisselaar van de Times meldt uit het Engelsch hoofdkwartier in Frankrijk De aanval werd voorafgegaan van eene hevige beschieting van vijf dagen, die zich uitstrekte over eene frontbreedte van 30 kilometer. lederen dag werd de beschieting heviger. Dag en nacht wer- 37' (Vervolg.) Twee minuten later had Solio het kas teel van Montfagon achter zich en reed naar het dorp Charlemont terug, zeer tevreden over haar morgenbezoek. Zij was als betaalde gezelschapsjuffer aan genomen bij hare eigene moeder. Zij zou nu den markies van Charlemont zien en hem nader leereu kennen zij zou de geschiedenis van liet groote drama van andere lippen hooren en er kon zich eene omstandigheid voordoen, welke haarden moordenaar zou doen kennen. Het ziet er nog niet naar uit, dat ik de bewijzen voor de onschuld mijns vaders en voor de schuld van den waren moordenaar zal vinden, dacht zij, maar ik geloof vast, dat de Voorzienigheid mij leidt en dat ik door in dienst te treden bij mijne moeder mijn doel hoe langer hoe nader kom. XIII. Sofie in hare betrekking. Mevrouw Mixtome achtte hetonnoodig inlichtingen in te winnen omtrent Sofie, daar deze eenen te gunstigen en te die pen indruk op haar had gemaakt. Hare fraaie gestalte, hare schoone oogen en blond haar kon zij niet vergetou. Het meisje had zonneschijn gebracht in haar hart, dat sedert den vermeenden dood den iedoren minuut wel 100 granaten afgevuurd. Terwijl ik, zoo zegt de brief wisselaar, in de schaduw langs de wegen stond, die naar de loopgraven leiden, hoorde ik de troepen aankomen. Tip- perary en Marseillaise begeleidden het muziek der kanonnen. De aanval begon om 7 1/2 uur en het vuur, dat den aanval voorafging werd nog heviger dan den dag te voren. De Engelschen houden hunne kanonnen op den linkervleugel bij Thiepval, in het centrum bij La Boiselle en op den rechtervleugel bij Fricourt en Mametz opgesteld. Men begrijpt niet hoe de Duitschers hot in zulk stormvuur konden uithouden. Om 71/2 uur kondigde het geweldig schieten het oogenblik van den aanval aan. Midden het kanongedommel hoorden wij op den linkervleugel by Thiepval, evenals uit de richting van Anchovillers en Hébuterne,het knetteren der geweren. Eene donkere rookwolk trok op, die den gezichteinder gansch verduisterde. Op den rechtervleugel zagen wij eene streep witte wolken en spoedig daarna den rook der ontploffende granaten, waardoor de aanval onzichtbaar werd. (Koln. Volkszeitung K. Ausg. n. 579). Medewerkers van Engelsche bladen telefoneeren De Duitschers waren niet verrast en wisten wel wanneer de aanval zou be ginnen. Daardoor is de uitslag van den eersten stormloop nog roemvoller. De eerste zendiDg gekwetste Engelschen kwam zondagavond te Londen aan. De mannen waren zeer opgewekt. Zij ver halen dat het tegenwoordig offensief gansch verschillend is van dat bij Loos in September. Deze maal is alles op voor hand bereid geweest iedere beweging is sinds weken geleerd. Wanneer de infan terie uit de loopgraven sprong en de eerste Duitsche linie bestormde, vond zij de vijandelijke loopgraven gansch ineen geschoten. Hier en daar was enkel eene opene groef vol dooden. De strijd ving echter achter deze loopgraven aan. Men vond in de kuilen, de vorige week ge maakt door do Engelsche geschutten, Duitschers verborgen zitten met machien- geweren om den Eugelschen aanval af te wachten. De Engelschen wierpen hand granaten naar deze loopgraven. Waar geene granaten zijn, wordt de strijd tegen du Duitschers geleverd in woedende ge vechten lijf om lijf. I)e militaire medewerker van de Ti mes, die zich voor het oogenblik in Parijs bevindt, seinde zondag De Fran- schen verwachten den aanval met onge duld. We waren reeds lang gereed. Het tijdstip van den eersten infanlprippanval weru door Joffre vastgesteld. De Belgen hebben hun aandeel in het offensief, aangezien zij een grooter frontgedeolte dan voorheen bezetten. De bodem, waar het Engelsch Fransch offensief aan gang is, is beter gepast dan de vroeger geko zene. Het is bouwland, dus niet zooals vroeger eene bergstreek. Geene groote dorpen bicden den Duitschers steunpun ten. De geringe heuvels begunstigen de artilleriewerking en het inzetten van overwegende krachten. De infanterie- aanvallen zijn zoo verlies rijk niet meer als bij vroegere offensieven. Wij moeien nog op redelijk veel ontgoochelingen be reid zijn, alvorens wij ons doel bereiken. (Berl. Tag.) In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 5 Juli 1916. Van aan de kust tot aan de Anker-Beek, afgezien van enkele kleine verkenningsge vechten, van haar kind ongevoelig voor ieder menschelijk wezen, thans in genegenheid jegens Sofie ontgloeide. Met ongeduld verbeidde zij de terug komst van hot meisje. .Toch volgde zij den raad van Johanna en schreef aan jullVouw Gauthier over juffrouw Lepage. Tegelijk schreef zij nog naar Parijs om inlichtingen omtrent juffrouw Gauthier. Toen beide brieven gereed waren om met de dagelyksche post te worden ver zonden, gaf mevrouw Mixtome zich aan hare gedachten over, die bijna uitsluitend Sofie tot onderwerp hadden Een onschuldig jeugdig gelaal, en toch bijzonder koen, dacht zij. Zij is schoon als een engel en naar haar uiter lijk moet zij goed eu edel zijn. Het komt mij voor als ware zij bereid zich voor anderen op te offeren, als zou zij vrijwil lig haar eigen geluk prijs geven, indien zij geloofde dal haar plicht het haar ge bood Zou mijne kleine Constance zulk een lief en edel meisje geworden, zijn, indien zij nog in leve ware l Een-of tweemaal zag ik eenen droevigen trek op haar gelaat en ik zou haar hebben willen omhelzen. Zij liep cenigc malen de kamer op en neer, maar kon hare gedachten niet vol doende regelen om met het schrijven van brieven voort te gaan. Na eene poos be gaf zij zich naar de bibliotheek bij hare vriendinnen. Terstond na haren terugkeer in het alleenlijk artillerieën mijnenwerpen be drijvigheid. Het getal der in de laatste dagen op den rechten Anker-oever onge- wonde gevangen engelschen bedraagt 48 officieren en 867 man. Op het front langs beide zijden der Somme zijn sedert gisteren avond weder om groote gevechten in gang. De vijand heeft tot hiertoe nergens ernstige voor deden kunnen behalen. Op den linken Maasoever verliep den dag zonder bijzon dere voorvallen. Op den rechten oever poogden de franschen opnieuw, met sterke krachten, maar te vergeefs, tegen onze stellingen teu noordweste van het werk Thiaumont vooruit te komen. (Iioln. Volkszeitung K. ausg. n. 580). Uit Fransche bron PARIJS, 5 Juli 1916. Ambtelijk be richt van gisteren avond. Ten noorde der Somme verliep den dag op den gan- schen door de franschen bezetten sektor rustig. Ten zuiden der Somme breidden wij onze stellingen, trots het slecht weder, 't welke de operaties verhinderde, gedurende den geheel en dag zuidwaats en oostwaarts uit. Wij bemachtigden het houtgewas tus- schen Asservilliers en Barleux en het dorp Belloy-en Santerre, welke wij vol ledig behouden. Eshtrées viel ook onder ons geweld tot op een klein eilandje na, op 't welke de duitschers nog weerstand bieden. Alleen in destreek van Eshtrées maakten wij 500 gevangenen. Op den linken Maasoever, artilleriege vecht in de streek van Avocourt en de hoogte 303. Op den rechten oever ver dubbelden de duitschers in den loop van den dag hunne inspanningen in de streek van Thiaumont welke zij van 's middags met zeer hevig granaatvuur van groot kaliber belegden. Tegen 2 uur 's namid dags werden na verschillige afgeslagen poogingen een vijandelijke aanval tegen het werk Tiaumcnt aangezet, hetwelke de duitschers zich tot 4 maal toe hebben bemachtigd. Hevige bedrijvigheid der vijandelijke artillerie tegen de Damloup-batteryen La Laufée Op het overige front niets te melden. De luchtoorlog. PARIJS, 5 Juli 1916. In den nacht tot 4 Juli bewier- pen onze vliegtuigen de spoorwegstatie van Longuyon, het lager bij Challerange en Savigny, alsook op de militaire aan lagen in Laon. Belgisch bericht. Van het front der belgische armée is niets te melden. (Köln. Volkszeitung K. ausg. n. 580). Uit Engelsche bron LONDEN, 5 Juli 1916- Draadbe- ï'icht. Generaal Haig moldtden 4 Juli. Het gevecht duurde op ons zuid front ge heel den dag. Wij maakten op eenige punten kleinen vooruitgang. In de nabij heid van Fricourt gaf zich gisteren de rest van een gansch bataljon over. He vige gevechten met bommenstrijd hadden in de laatste 24 uren in La Boiselle plaats, dat volledig in het bezit onzer troepen is. Een sterke duitsche bommen- aanval 's namiddags op hun oorspronke lijk front ten zuide Thiepval werd ge makkelijk met verliozen voor den vijand teruggeslagen. Tusschen Thiepval en den Anker- stroom bombardeerde de vijand energisch onze loopgraven. Onmiddelijk ten noorde der Anker is de toestand onveranderd. Heden gewichtige artilleriebedrijvigheid bij Loos en de Hohenzolleriischans. Gis teren namiddag brak een duitsche over val ten zuide van Armentiére onder ons geweer en machinengeweervuur volledig te samen. De vijand leed zware verliezen. Onze bommen werpende vliegtuigen vielen hotel te Charlemont, sloot Sofie zich in hare kamer op en schreef weer eenen langen brief aan haren vader, om hem uitvoerig haar bezoek op het kasteel Montfagon mee te deelen. Zij bracht zelf den brief naar den post en toen zij terugkwam, vond zij juffrouw Robinex op haar wachtend. Zijt gij op Montfagon geweest, juf frouw vroeg deze. Ja, antwoordde het meisje vroolijk en mevrouw Mixtome heeft mij als ge zelschapsjuffer aangenomen. Het verheugt mij voor u, dit te hooren ofschoon het mij voor mij zelf leed doet, zegde juffrouw Robinex Ik had gehoopt lang bij u te blijven. Dat was ook mijn wensch, ant woordde Sofie maar mijne verbintenis op Montfagon kwam onvoorziens en nu is eene verandering van al mijne plannen noodzakelijk. Wellicht komen wij later wel eens te zamen. Ik vertrek overmor gen naar het kasteel. Des middags gingen Sofie en juffrouw Robinex naar de have, waar het muziek korps andermaal een koncert gaf. Even als den vorigen dag kwam ook nu het rijtuig van den markies van Charlemont weer aanrijden. Sofie zag den markies en nam hem eens goed op. Zij zag ook graaf Bcaucourt en haar hart beefde ter wijl zij hem, zoo ver zij kon nastaarde. Eenigen tijd na afloop der muziekuit voering begaf de geheele schaar nieuws- gisteren met goed gevolg de gewichtige ijzeren weg-centers Comines, Combes, en Sl Quentin aan. Onze offensief vliegtuig- patroeljen drongen wijd in het vijande lijk gebied voorwaar ts en stieten op een groot getal vijandelijke vliegtuigen. Er werd levendig gevochten. Vier duitsche vliegtuigen wei-den gedwongen in hunne linien neder te dalen, eveneens drie andere die beschadigd waren. Buiten de reeds gemelde hadden wij geen verliezen. (Köln. Volkszeitung K. Ausg. li. 580). Uit Duitsche bron. BERLIJN, 5 Juli 1916. De Kurland- sche kust werd te vergeeft uit zee bescho ten. De tegen het front der Legers van generaal-veldmaarschalk von Hindenburg. gerichte ondernemingen des vijands wer den bijzonderlijk van beiderzijden van Smorgon voortgezet. Duitsche vliegersmaldeelen wierpen kwistig bommen op de spoorwegaanlagen en troepenverzamelingen bij Minsk. Legers van generaal-veldmaarschalk Prins Leopold v. Beyer en. De russen hebben hunne aanvalsbedrij- vigheid op het front van Zirin tot zuid oostelijk van Baranowitschi wederom begonnen. In gedeeltelijk zeer hardnek kige nagevechten werden zij afgeslagen of uitde inbrakstellingen teruggeworpen. Zij leden zware verliezen. Legers van Generaal von Linsingen. Beiderzijds Kostinchnoroka, ten noord weste van Czartorysk en ten noordweste van Kolki zijn gevechten ingang. Over den Styr ton weste van Kolki voorge drongen russiscbe afdeelingen werden aangevallen. Op vele plaatsen ten noorde ten weste en ten zuid weste van Luck tot in de streek van Werben, ten noordooste van Beresteczko mislukten alle, met sterke krachten ondernomen poogingen des vijands, ons de genomen voordeelen te ontrukken. De russen hebben, boven zeer zware bloedige verliezen, aan gevangenen 11 officieren, 1139 man geboet. De ijzeren wegaanlagen en troepen ver zamelplaatsen in Luck werden door vlie gers aangevallen. Legers van generaal graaf v. Bothmer Ten zuide van Barysz heeft de vijand tijdelijk op een front in de eerste linie voet gevat. Ons gevolg ten zuide Tlumacz werd uitgebreid. (Köln. Volkszeitung K. ausg. n. 580). Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 5 Juli 1916. Qp de hoog ten ten noordooste Kirlibaba in de Buko- wina schermutseling met de vijandelijke ruitery, Ten weste Kolomea werd een 's middag tot den aanval voorwaartsruk- kende russische brigade door onze artil lerie tot vluchtaardig teruggetrokken gedwongen. Tegen de avond viel de vijand ten zuide Sadzwawka met sterke krach ten aan Hij word overal teruggeworpen, hier en daar na verbitterd handgemeen. Bij Barysk, ten westen Buczacz, drongen de russen tijdelijk in onze stellingen. Een tegenaanval voerde tot het terugwinnen der oorspronkelijke linie. Bij Werben aan den opper-Styr bracht een voorstoot oestenrijk-hongaarsche troepen elf rus sische officieren 827 man en vijf machi- nengeweren op Sedert dagen had zich op dat gevechtsveld het oude Theresien- stadsche infanterie-regiment n° 42 onder scheid. Ten zuid weste en ten weste van Luck mislukten nogmaals tarijke voor- stooten des vijands met zware verliezen voor dezelfde. In het Slyrgebied neder waarts Sokol tot over Rasalowko vielen de russen wederom aan. gierigen zich naar de have, waar het feestelijk uitgedoschte schip van den markies juist aanzeilde, om naar Montfa gon te stevenen en den volgenden dag de deelnemers aan den ingerichten plezier tocht daar op te nemen. Na het concert keerde Sofie naar het hotel terug. 's Anderdaags begaven zich mevrouw Mixtome en hare gasten vroegtijdig aan boord van het schip, waar zij den mar kies met zijn gevolg aantroffen. Het vaartuig stak met gunstigen wind in zee. Dienzelfden dag ontving Sofie van juf frouw Gauthier eene kist, waarin zich een zorgvuldig gekozen uitzet bevond, dat haar in hare nieuwe betrekking op Montfagon uitmuntend te stade kwam. In eenen begeleiden brief berichte juf frouw Gauthier hare vroegere leerlinge, dat zij liet geld bij haar achtergelaten, geheel uitgegeven en besteed had voor zaken, die met den stand van Sofie over eenkwamen. Sofie lachte bitter om de laatste op merking; zij nam echter den tijd niet om daarover na te denken maar zette zich neder en schreef aan juffrouw Gauthier eenen brief waarin zij hare blijdschap over de gelukkige keuze der kleeding- stukken te kennen gaf vervolgens deel de zij haar mede, dat zij eene betrekking als gezelschapsjuffer bij eene voorname dame, de dochter van eenen hertog aan- Ten weste van Kolki poogde de vijad met groote krachtinspanning op da noord-oever vasten voet te vatten. Q talrijke andere plaatsen werden russiscl aanvallen afgeslagen. (Köln. Volkszeitung K. Ausg. n. 581 Uit Russiscbe bron. SINT PETERSBURG. 4 Juli 1916. J Ambtelijk bericht van 3 JuliWestfrod Tusschen Styr en Stochod ten zui] Stochod word verbitterd voortgevochtei Op de lijn Kobcze-Helenowka-Slai kwamen de duitschers na een vuurovel vallen uit de graven. Ons vuur dreef j terug. Eveneens viel de vijand beschut do uiterst hevig vuur ten zuide van het doi Limewka aan. In dit gevecht werden dappere kolonel Panpuschko en Dascl kewitsch Gortasky gewond, löofficiere en meer dan 800 man alsook 9 machine! geweren werden binnengebracht. In h ruim Zubilno-Zaturce werden dich massenaanvallen der oostenrijkers ra zware verliezen afgeslagen. Meer a 700 man werden gevangen en 3 mach nengeweren buitgenomen. Ten oos Ugrinow, 13 kilometers ten noord-oos van Zwiniacze/ tusschen Gowchow e Luzk, hielden versche vijandelijke kracl ten onzen aanval in 't begin legen en ho gonnon van nabij te drukken. De daai door voortikkende vijand werd van om ruiterij onder 't bevel van kolonel Kor chenow in den flank aangevallen, i hevigen storm werd de vijand overede en grootendeels neergehakt. Onze infar terie nam, door de ruiterij zoo krachtd dig ondersteund, de aanval weder aai Wij maakten op deze plaats ongever 8000 gevangenen. Op den rechten Dniester- oever viel de in getal veel machtigere vijand bij Ia kow (16 kilometer) ten zuid-oost Hizniow (10 kilometers) noord-oostelij Tlumacz, aan. Wij wierpen hem echt in een tegenaanval terug. In een daaro volgend verbitterd gevecht werd de daj pere kolonel Popow. Komrnandant een kozakkenrogiment, gewond. Luidens volledigende meldingen hel ben de troepen van generaal Letchitzk in de gevechten om Peczemzyn (10, kilom.) ten weste Kolomea zeven stukke geschut en vier arlillerie-munitiewageo genomen. Rechtervleugel. In het ruim val Riga beschoot onze land- en scheepsai* tillerie de vijandelijke stellingen. Eel vijandelijke vlieger wierp zonder gevolj 20 hommen op onze oorlogbodems el verdween, wanneer hij van eenige onze] watervliegtuigen aangevallen werd. Oi het front van generaal Ervert maakte} de duitschers in den nacht van 1 tot. Juli eenen gasaanval in den ondersekto! ten zuide van Smorgon. Zij bemachtigde^ deelen onzer graven, doch werden e: terug uitgedreven. (Köln. Volkszeitung K. Ausg. n. 580)| Uit Duitsche bron. BERLIJN, 5 Juli 1916.Niets rfïeuwsj Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 5 Juli 1916.Onveranderd! (Köln. Volkszeitung K. Ausg. n. 580)1 Oostenrijksch-Hongaarsch- Uit Oostenrijksche bron. In den seklor van Doberdo hield het hoofdzakelijk tegen het zuidelijk deel der! hoogvlakten gerichte vijandelijk artille rievuur aan. Aanvalspogingen der italiaj nen tegen onze stellingen ten ooste vaai Monfalcone en Selz werden afgewezen/ Op het front tusschen Brenta en Etscb ondernam de vijand te vergeefs voorstoo- vaard en juffrouw als referent had opge geven, in de hoop dat zij bereid zou zijn haar te willen aanbevelen. 's Anderdaags kleedde Sofie zich met zorg, in afwachting der aankomst van het rijtuig van Montfagon dit kwam echter niet. Het schip was echter niet terugge keerd van zijne reis, daar de wind omge gaan en een storm opgekomen was, die den tocht langs de kust gevaarlijk maak te. De havendam en strandweg waren ontvolk, maar in de logementen en hotels I gaf men zijne bezorgdheid te kennen, dat de Niagara op een der klippen ge- strand kon zijn. Voor dat de storm losbrak, was het schip eene haven binnengeloopen, en toen het avond werd, besloot het gezel schap een rijtuig te bestellen. Laat in -den nacht kwamen zij in hot dorp Char lemont aan, alwaar men van elkander afscheid nam. Den volgenden morgen ontving me- vrouw Mixtome eenen brief van hare vriendin te Parijs en eenen van juffrouw Gauthier, die beide, naar verwachting zeer gunstig luidden. Juist zooals ik gedacht had, zegde mevrouw. Ik wachtte niet op den brief, want ik stelde het volste vertrouwen in het meisje. Maar ik zal haar dadelijk het rijtuig zenden. Zij zou zich over myn lang vertoeven verwonderen, (w.voortgezet.) j

De Denderbode | 1916 | | pagina 2