Russisch- Oüiiscne Oorlog. OORLOGSBERICHTEN. Wie is de moordenaar Oorlog in den Balkan Een en ander Italiaansche Oorlog. worden; daar zij niel alleen solanine be vatten, maar volgens mikroskopisch on derzoek ook talrijke schimmelplantjes. Hoe dikwijls luidt de slolopmerking gebeurt hel, dat iemand klaagt over weinig eetlust, een bedorven maag en zelfs maagkramp, zonder de oorzaak er van te kunnen vinden. Wellicht is dan het schadelijke solanine de oorzaak ge weest, die men door voorzichtigheid in de keuken had kunnen vermijden. (Landbouwleven). In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 12 Juli 1916. Het op 10 Juli 's namiddags ingeleid gevecht beider zijds de straat Bapaume-Albert, in Con- talmaison en in het woud van Mametz alsook nieuwe gevechten in het woudje van Tróne en ten zuide daarvan werd met verbitterde hevigheid voortgezet. Ten zuide van de Somme leden de franschen met een groot aangelegden aanval op het front Belloy-Soyé groote verliezen. De aanval is in ons vuur vol komen bezweken. Eveneens vluchten zwakkere, tegen La Maisonnette-Barleuxaangezelte krach ten met groote verliezen naar hun uit gangsstellingen terug. Op verschillende plaatsen van het Champagnerfront, zoo ten ooste als ten zuid-oosle van Reims en ten noord-weste van Massiges, en verder noordwestelijk van Fleury werden gedeeltelijke fransche aanvallen afgeslagen. In het Maasgebied speelde zich links den vloed alleenlijk een klein gevecht af. Rechts den vloed hebben wij onze stellin gen dichter bij het werk van Souville en L?ufée gebracht en daarbij 39 officieren en 2106 manschappen gevangen. Sterke tegenaanvallen werden glad afgewezen. Duitsche patroeljen - ondernemingen ten zuidweste van Dixmuide, ten zuid- weste Cerncy, Aisnegebicd, en ten ooste van Pfettershausen hadden gevolg. Een engelsche dubbeldekker word bij Athies, ten zuide Péronres, in onze linien tot landen gedwongen, Een vijandelijk vliegtuig stortte bij Soyécourt, eens ondor ons afweervuur bij Chattacourt beneden. Bij Dombasle, ten weste der Maas, werd een boeiballon door onze vliegers afge schoten. (Köln. Volkzeitung. K. ausg. n. 587). Uit Fransche bron PARIJS, 12 Juli 1916. Bericht van dinsdag namiddag. Op de beide oevers der Somme was de nacht rustig. Het totaal der in de twee laatste dagen ten zuide der Somme gemaakte gevangenen overtreft 1300. Op den linken Maasoever tamelijk groote bedrijvigheid dor artille rie in de sektors vau Avocourt en Chat- tancourt. Op den rechten oever verdub belden zich de sterke duitsche bombarde menten van af Fleury tot ten oosten Ghenois. In den loop van den nacht vie len de Duitschers om 4 uur op het gan- sche door artillerie beschoten front aan en vatten voet in de vooruitgeschoven graven ten ooste van het Fumin-boschje en van Ghenois,.doch een onmiddellijke tegenaanval wierp ze overal terug. Op andere plaatsen was sper- en machinen- geweervuur voldoende om den aanval te breken. Het bombardement gaat in de zelfde plaatsen voort. Ten weste Pont-a-Mousson mislukte een duilschcn handstrijk op het Mort- mare-woud volledig. In Lotharingen vie len de Duitschers don vooruitspringenden hoek bij Reillon aan en drongen op een front van 200 meters in eene graaf der 38e (Vervolg.) Zij belde en beval, dat haar rijtuig naar Gharlemont moest vertrekken, om juf frouw Lepage af te halen, nam zelfs de kamers in oogenschouw, welke zij voor hare nieuwe gezelschapsjuffer had laten inrichten, en keerde, na alles in orde gevonden te hebben, naar hare eigene kamer terug, om hare gedachten weer vrijen loop te laten. Sofle werd bij hare aankomst door Johanna ontvangen en naar hare kamer gebracht. Mevrouw doet een slaapje, alvorens zich voor het middagmaal te kleedeu, zegde Johanna op eene des betrellende vraag van Sofie. Het eten wordt om 7 ure- opgediend het is bij zessen, mevrouw verlangt u te zien, zoodra gij gekleed zijt en ik zal komen om u lot haar te gelei den. Wil ik u bij het aankleeden behulp zaam zijn, mejuffrouw. Zal ik met mevrouw en hare gas ten eten f vroeg Sofle. Zeker mejuffrouw, antwoordde het meisje. Mevrouw beschouwt hare gezelschaps juffer als gelijk staande met hare gasten. Het is haar uitdrukkelijke wensch. dat gij met haar eet. Ik zal gereed zijn, hernam Sofie, eenigszins bevreesd voor het haar wach- eerste linie. Ten noorde van Veho poog den de duitschers, gebruik makende van vier mijnenontploffingen een schutsgraaf te nemen. Zij werden door 't geweervuur weerhouden en gedwongen, dooden en gewonden achterlatende, torug te trek ken. De Franschen bezetten een trechter in de Vogezen. Ten zuide van Lusso werd een duitsche aanval met handgranaten afgeslagen. Ten noorde Fontenelle dron gen de Franschen met een handstrijk in de eerste linie der vijandelijko onder steuningsgraven, zuiverden ze en brach ten gevangenen thuis. Ambtelijk bericht van dijnsdag avond. Beiderzijden de Somme was de dag in verhouding rustig. Kleine afzonderlijke gevechten lieten ons toe, het woudje ten noorde van Maisonnette volledig te zui veren en eenige verbindingsgraven te bezetten. Tusschen Estrées, Belloy en Sansterre maakten wij gevangenen. Op den rechten Maasoever vernieuwden de Duitschers 's morgens hunne aanvallen op het front Spoorwegstatie Fleury- Woud van Vaux-Chapitre-Woud-Le Che- nois. Na verschillende vergeefsche pogin gen, die hem sterke verliezen kostte, gelukte het de vijand in de batterij Dam- loup en enkele deolen van onze linie in het Fumin-Woud voet te vatten. De be schieting der gansche streek was zeer hevig. Op den linken Maasoever middel matige artillerie-bedrijvigheid. Verders de gewone beschieting op de andere dee- len des fronts. Vliegdienst. In de streek der Somme leverden onze vliegeniers gisteren 14 gevechten. Vier vijandelijke vliegtui gen, die door onze machinegeweren ern stig getroffen werden, waren verplicht onmiddellijk .neder te dalen. Een onzer vliegtuigvoerders kon zijn brandend vliegtuig in onze linien terug brengen en zonder ongeval landen. Onze boschie- tingssmaldeelen waren in den nacht van 10 tot. 11 Juli aan 't werk 220 granaten werden op verschillende spoorwegsta tiën geworpen, waar levendig verkeer gemeld werd, voornamelijk op die van Ham, La Fère en Chauny. Belgisch bericht. In de streek van Pervyse in den loop van den namid dag artilleriegevecht. De duitsche stellin gen bij Dixmuiden en Warmen werden heden onder het vuur van zwaar geschut genomen. Hot vuur was zeer werkzaam. (Köln. Volkszeitung K. Ausg. n. 587). Uit Engelsche bron LONDEN, 11 Juli 1916. Na tien da gen aanhoudende gevechten volledigden onze troepen de methodische bezetting van het gezamonllijke eerste vijandelijk verdedigings-systeem, op een front van 14,000 yards. De Britten bezetten weder om, op weinig na, het gansche Tróne- woud. LONDEN, 12 Juli 1916. In den af- geloopon nacht nam onze infanterie na eene voordeelige beschieting wederom Contalmaison in storm, maakte 189 on- gewonde gevangenen, waaronder een bataljonskoramandeur en vier andere officieren. Een hevige duitsche aanval werd in den loop van den nacht met zware verliezen voor den vijand terug geslagen. Verder ten ooste stormden wij verscheidene loopgravenliniën in het woudje Mametz. Het grootste deel van het woudje is in ons bezit. Wij namen hier een zwaar houwitsergeschut en drij veldkanonnen, maakten 29ongewonde duitsche gevangen, waaronder drij offi cieren. In het woud van Tróne duurt het hevig gevecht voort. (Köln. Volkszoitung K. Ausg. n. 587). Uit Duitsche bron. BERLIJN, 12 Juli 1916. Pogingen eener zwakke russische kracht om lende vonnis. Wees zoo goed mij te ko men waarschuwen, zoodra mevrouw mij verlangt te zien. Johanna verwijderde zich met eene buiging. Sofie bezichtigde hare kamers, die uit een slaap- en kleedvertrek be slaande, beiden weelderig en aangenaam verwarmd waren. Hare koffers had men intusschen naar boven gebracht en in de kleedkamer ge plaatst en Sofie begon nu haar toilet te maken voor het noenmaal. Toen Johan na terugkwam, was zij geheel en al ge reed. Om het midden droeg zij eenen licht- blauwen band, die in ruime plooien op den grond afhing. De doffen, strikken en kostbare kanten gaven aan het geheel een bevallig voorkomen. Het blonde haar was naar achter gekamd, in vlechten op het hoofd vast gemaakt en met eene roos getooid, die zij uit eenen der op den schoorsteenmantel prijkende frissche bloemruikers genomen had. Johanna stond eenige oogenblikken sprakeloos van verbazing over het smaakvol toilet en de nu eerst voor goed uitkomende schoonheid van het meisje zy wist geeue woorden genoeg te vinden om hare bewondering uitte drukken. Mevrouw zal in haar schik wezen, zegde zij. Er komt gezelschap te eten, de gasten van Charlemont. Zal de markies van Charlemont van over de Diina te trekken ten weste Friederichtstad en aanval ten zuido het Naroczmeer werd verijdeld. Op het Stochodfront is de toestand in het algemeen onveranderd. Russische afdeeliugen die zich bij Janowka op den linken oever poogden te vestigen, wer den aangevallen geen enkel manschap van hen is op den zuid oever ontkomen. Hier en op de baan Kowel-Rowno wer den gisteren nog over de 800 man gevan gen genomen de opbrengst der twee laatste dagen aan de Stochod bedraagt buiten een aantal officieren 1932 man en 12 machinengeweeren. Onze vliegenierssmaldelen hebben hun ne aanvalsbedrijvigheid ten ooste der Slo- chod voortgezeteen vijandelijke boei ballon werd afgeschoten. (Köln. Volkszeitung K. ausg. n. 587). Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 12 Juli 1916. De toe stand onderging gisteren geene verande ring. Op de hoogte van Hordio, ten zuid- ooste van Miknliezyn, sloegen onze troe pen zeven russische voorstooten terug. Ook op de neder Stochod mislukten op nieuw verscheidene aanvallen des vij- annds. De op de Stochod strijdende ver bondene strijdkrachten brachten binst de laatste twee dagen 2000 man en twaalf machinengeworen binnen. Bij Obortyn in Oost-Galicien schoot een oostenrijks-hon- gaarsch vlieger een russisch Farman- vliegtuig at'. (Köln. Volkszeitung K. ausg. n. 587). Uit Russische bron. PETROGRAD, 11 Juli 1916. Ambte lijk bericht van Maandag namiddag Westfront. Ten zuiden der Rinsker moerassen drongen onze troepen den vijand terug en zetten al vechtend op vele plaatsen den overgang van de Stochod voort. Bij zijnen terugtocht liet de vijand verscheidene bruggen springen. Nabij de dorpen Swidniki, 16 kilometers ten weste Sokul, en bij Alt en Neumo- sor, 17 kilometers ten weste Sokul, op den linken Stochod oever werd hevig ge vochten. Wij maakten duitsche gevange nen. Tusschen Kisielin en Zubilno dwon gen wij den vijand door eenen verrassen den handstrijk te vluchten. In Galicien artilleriegevechten, die in de sektors op de beide oevers van den Dniester bijzonder hevig waren. In den sektor van het Dünaburgsche front viel de vijand ten zuid-weste van de Swenden-meeren aan, hij werd afge slagen en trok zich in zijne graven terug. Ten ooste Baranowitchi, in de streek van het dorp Dodo wicht deeden de duit schers eenen tegenaanval, dien wij door artillerie en infanterievuur afsloegen. Op verscheidene plaatsen van het front levendige vliegeniersbedrijvigheid. In de streek van het Oginski-kanaal, ten ooste der monding in de Jasiolda, schoot onze artillerie een duitseh vliegtuig af. Wij namen den loods en den waarnemer ge vangen. Ten minste zes vijandelijke vlie gers overvlogen Molodetschno en wier pen 40 brandbommen af. Zij kwamen op eene mijt terecht die begon te branden. PETROGRAD, 11 Juli 1916 Ambte lijk bericht van Maandag avond. In 't verloop der gevechten op de Stochod poogde de vijand op den linken oever voet te vatten. De vijand zocht door alle middels de uitwerking van ons offensief tegen te houden. In de streek van het dorp Ivanowka, drij kilometers ten noorde Kasowka op de Stochod, wierpen vijandelijke vliegtuigen over de 70 bom men op onze kolonnen. In Wolhynien en in Galicien artilleriege vechten. De vijandelijke artillerie be schoot met groote kalibers de streek van Hladki en Cebrow, 16 kilometers ten noord-weste Tarnapol. (Köln. Volkszeitung K. Ausg. n. 587). de partij zijn vroeg Sofie, terwijl haar gelaat eenigszins verbleekte. Ja, mejuffrouw. Filip Piron, zijn kamerdienaar is reeds aangekomen om hem op te wachten, zegde Johanna. Maar gelief nu mee te gaan, mevrouw is ge kleed en verlangt naar u. Sofie volgde de bediende zij wachtte Eugenie Mixtome af in haar kabinet, tot dat deze uit hare kleedkamer kwam. Zij droeg een kleed van perzikkleurig flu weel en was met diamanten getooid. De levendige oogen van het meisje drukten hare vreugde uit over de schoonheid dei- vrouw, welke hare moeder was, maar die geen denkbeeld had van de bloedver wantschap tusschen haar beiden. Voor de eerste maal kwam bij haar de wensch op dat de naam vanharen vader tijdig gezuiverd mocht worden van den vloek, die op haar rustte, opdat eene hereeni- ging van beiden zou plaats hebben; maai de gedachte aan de voltrokken scheiding, aan het wantrouwen der vrouw opzich- tens de onschuld van haren echtgenoot, de gedachte, dat zij in den nood zich van hem had afgekeerd, benam haar alle hoop. Mevrouw Eugenie Mixtome lachte hare jonge gezelschapsjuffer bevallig toe en zeide Wees welkom in uwe nieuwe wo ning, juffrouw Lepage. Het was mijn plan, u bij uwe aankomst te ontvangen, maar ik had mij te slapen gelegd en was Oostenrijksch-Hongaarsch- Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 12 Juli 1916. Ten zuid ooste van het Suganerdal sloegen onze troepen gisteren voormiddag een sterke italiaansche aanval tegen het MonteRasta af. Vijandelijke infanterie, die op korten afstand bleef liggen, werd door ons flank artillerievuur gedwongen, in de avond uren verder terug te trekken, daarbij verloor zij over de 1000 man. Op de overige fronten bleef de gevechts bedrij vigheid in de gewoon grenzen. Een onzer vliegers belegde het Soo- Arsenaal in Spezia met bommen, hij keerde daarop weibehouden terug. (Koln. Volkszeitung K. aiisg. n. 587). Uit Italiaansche bron ROME, 11 Juli 1916 Ten gevolge van ons aanhoudend drukken in den Trentino en onzer krachtige offensieve in hoogdalen van Boite en But en op den neder Izonzo moest de vijand naar ons front troepen terugroepen, die hij reeds had teruggetrokken, om ze op het Oost front te werpen. Dit geschiedde met het 3. korps, wier divisies reeds uit de eerste linien teruggetrokken waren en zich tot de afmarsch voorbereidden, met de 9. divisie en de 187c landstormbrigade, die reeds op weg was en wiens aanwezigheid wij opnieuw vaststelden. Gisteren hevig gevecht tusschen beide artillerien in Etsclidal. Op den Pasubio veroverden wij stellingen ten noorde van het Monte Cornodoch een hevige vijandelijke tegenaanval gelukte, het ons deze gedeel telijk terug te nemen Wij maakten 34 gevangenen. Op de hoogvlakten van Schlegen hernieuwde eene afdeeling Al- pini den aanval op de vijandelijke stellin gen in de streek van het Monte Chiesa, waardoor wij voorwaarts kwamen. Ten noorde van het San Giovani-pas bezetten wij het pas degli Uccelli in het opper deel van het Chia-dal. In de streek van de Tesana beproefde de vijand een overval op de door ons op 9 Juli veroverd© stel lingen. Hij werd met zeer zware verliezen teruggeslagen, en liet 30 gevangen in onze handen en een machinegeweer terug. Op het Izonzofront artilleriebe drijvigheid en van beiderzijden bommen- gevecht. (Köln. Volkszeitung K. ausg. n. 587). Uit Duitsche bron. RERLIJN, 12 Juli 1916. Geen we- zentlijke gebeurtenissen. (Köln. Volkszeitung K. Ausg. n. 587). Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 12 Juli 1916. Op de neder Vojusa artilleriegevecht. (Koln. Volkszeitung K. Ausg. n. 587). De overstroomingen in Nederland Tengevolge van de overstrooming der Groote Beek heeft de waterstand in de streken van Barneveld een nooit gekende hoogte bereikt. Sommige harde wegen, om van de landerijen en binnenwegen niet te spreken, staan ten minste een meter diep onder water en kunnen zelfs met voertuigen niet meer gepasseerd worden. Veel hooi is weggedreven en veldvruchten zijn vernield, zoodat de schade voor den landbouw groot is. Het Engelsch toezicht over de Nederlandsche scheepvaart Men meldt uit I)en Haag, dat het ver scherpt toezicht door Engeland thans uit geoefend op de Nederlandsche scheep vaart, zich voortaan ook zou uitstrekken op de scheepvaart op de Nederlandsche binnenwateren. zoo moede, dat ik niet kon opstaan. De tocht op de ontstuimige zee heeft mijne krachten meer uitgeput dan ik meende. Maar gij ziet er weder goed uit, merkte Sofie beleefd aan. Ik zie. er niet lijdend uit, hernam mevrouw met bitteren glimlach. Heeft Johanna u gezegd, dat wij vandaag disch- genooten krijgen Het zijn onze buren van Gharlemont. Zij kwamen zooeven aan en bevinden zich in de kleedkamer. Wij zullen ons in de zaal begeven om hen daar te ontvangen. Zij ging voor en Sofie volgde haar de breede trappen af naar de zaal, die in een zee van licht schitterde. Bij hun bin nenkomen stond een man, die bij den naasten schoorsteen gezeten was, op en trad haar te gemoet. Markies van Gharlemont, zegde mevrouw Eugenie Mixtome zacht, hem de hand reikende. De markies nam hare hand en hield ze lang in de zijne. Het verheugt mij u wel te zien, me vrouw, zegde hij. Ik maakte mij reeds ongerust dat de stormachtige tocht u niet goed zou bekomen zijn. Neen, zooals gij ziet, zegde Eugenie koel, maar zeer beleefd. Juffrouw Lepa ge, mag ik u den markies van Gharle mont voorstellen. Markies deze jonge dame is mijne nieuwe gezelschapsjuffer. De markies boog, en met aanwending van al hare wilskracht sloeg Sofie de oogen op en hield die strak op het gelaat In handelsduikboot door den Oceaan. LONDEN, 10 JuliHet Reuterbureel deelt mede dat eene Duitsche onderzee boot met eene waardevolle lading kleur stoffen te Baltimore is aangekomen. BALTIMORE, 10 Juli. De hier aan gekome Duitsche onderzeeboot Deutsch- land maakt er aanspraak op een onbe wapend handelsschip te zijn, dat vrach ten vervoert. Hare lading is bestemd voor Schuhmacher en G#, te Baltimore. Zij bestaat uit kleurstoffen en medecijnen. WASHINGTON, 9 Juli. - Volgens ver klaringen is de boot op 22 Juni vertrok ken. Engelsche eerbewijzen aan Immelmann. Over eerbewijzen aan Immelmann van wege den vijand, wordt van op het front aan de Muncheuer Zeitung gemeld: Den 30 Juni wierp een Engelsch vlieg tuig voor Immelmann een krans frissche bloemen met een rouwsluier neder. De krans was waterdicht ingepakt in een blikken omhulsel. Een Engelsch stuk was er bijgevoegd, dat alsvolgt luidde Neergeworpon op 30 Juni 1916, boven het kasteel F..., voor opperluitenant Im- melman, gesneuveld in den slag van 18 Juni. Als aandenken aan een dappe ren en ridderlijken tegenstander. Van het strijdend smaldeel. Wijzigingen in het Engelsch ministerie. Reuter meldt ambtelijk uit Londen Montagu, tot dusver kanselier van het hertogdom Lancaster en sekretaris van financiën van de Schatkist, is benoemd tot minister van den munitieaanmaak. Mac Kinno Wood, tot dusver sekretaris voor Schotland, wordt benoemd tot kan selier van het hertogdom Lancaster. Ten- nant, tot dusver ondersekretaris bij het ministerie van oorlog, werd benoemd tot sekretaris van Schotland. Eene. ambtelijke nota deelt mede, dat Asquitli, in verband met de zware ver antwoordelijkheid van het departement van financiën tijdens den oorlog, bij Mac Kinnon aangedrongen heeft om op zijn vroegeren post als sekretaris van finan ciën terug te keeren, alhoewel deze posi tie van minderen rang is. Lord Curzon werd benoemd tot lid van de oorlogs kommissie. Korte telegrammen LONDEN, 6 Juli. Sir R Cooper vroeg een nieuw onderzoek over den ondergang van de Hamspshire Aller lei zonderlinge geruchten zijn in omloop onder het publiek en daarom is een nieuw onderzoek volstrekt noodzakelijk. Het - Petit Journal verneemt uit Parijs dat er nogal ernstige gevechten j geleverd werden in Marokko. De Spaan- sche troepen, versterkt door een afdee ling troepen van Raisoulli, hebben den opstand moeten onderdrukken die losge barsten was onder een stam gevestigd tusschen Kut en Tanger. De Spaansche verliezen waren klein, deze van de in- I landsche troepen daarentegen waren be langrijk. De vertegenwoordiger van het Parij- sche Journal te Saloniki seint aan zijn blad dat de hitte ondragolijk is ge worden en 45 graad in de schaduw be- j reikt. In hot groot kastanjen woud op het eiland Selina, ongeveer 40 kilometer van Stromboli verwijderd, brak een brand i uit, die zich over drie gemeenten uit strekte. Daar de scheepvaart wegens het kolengebrek onderbroken is, kan voor het bedreigde eiland niets gedaan wor den. gericht van den man, welke de plaats innam, die haren vader behoorde. Haar hart was tot barstens toe vol en I toch moest zij bedaard schijnen. Slechts met de grootste moeite gelukte het haar hare gewaarwordingen te verbergen en den doordringenden blik van den mar- kies van Gharlemont te verdragen Op dat oogenblik doorstond zij eene folteren de pijn. XIV Nieuwe moeilijkheden. De markies van Gharlemont, vroeger August Bartineux, geleek niet in het i minst op de mannelijke leden van het oude geslacht, wier laatste vertegen woordiger hij thans was hij miste het blonde haar en de blauwe oogen der Gharlemonts, mocht zich volstrekt niet beroemen op eene flinke gestalte, terwijl hij evenmin kon oogen op de edele fier heid, waardoor al de mannelijke leden dezer familie zich sedert eeuwen hadden onderscheiden. Sofle verwonderde er zich over, dat de markies zoo weinig op haren vader geleek. Schoon van middelbaren leeftijd, zag de markies er nog tamelijk jeugdig uit. Hij was klein van gestalte, had een lang, smal en bleek gelaat, waarop eene ge maakte vriendelijkheid lag. Zijne kleine, zwarte oogen verrieden eene sterke neiging tot droomerij. (w. voortgezet.)

De Denderbode | 1916 | | pagina 2