KATHOLIEK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD Napoleons Veldtocht Wal moeten wij mei ons fruit noen Koïlie van tarwe, rogge of gerst. Zondag 25 Juli 1916 5 centiemen het nummer 70ste Jaar IV0 4715 Week-Kalender. MOEDER-GEDICHTEN. IWEIN VAN AALST van Dr isiaoor Bauwens DE DENDERBODE o tranl/ 'c- too-c I A ANIfOMn Abonnementsprijs 3 frank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DRUKKERUITGEVER VAN DE PUTTE-GOOSSENS AANKONDIGINGEN Kleine één maal .0,75 fr.twee maal 1,25 Ir. Gewone annoncen 0,15 fr. de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 fr. de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Aalst, den 22 Juli i916. JULI. Evangelie van den Zondag Jesus spijst vier duizend menschen Matt. VIII. 23 Zondag, 6 na Sinxen. H. Apollinaris. 24 Maandag, H. Christina, maagd en m. 25 Dinsdag, H. Jacobus, apostel. 26 Woensdag. H Anna, moeder van 0. L. V. 27 Donderdag, H. Christiana. 28 Vrijdag, H. Nazarius en Celsus, mart. 29 Zaterdag, H. Martha, maagd. IV u "II'int' Moeder. Ik zag in den dróóm mijne Moeder van nacht Het was, of zij levend daar stond, Met die oogen zoo gloedvol en minnelijk zacht, Met dien hemelschen lach om haar momL Zij kwam naar inij toe en ik vloog tot Haar heen Door 't lieve gelaat als verrukt Toen heelt zij inij zacht, onder juichend geween, Aan 't hijgende harte gedrukt. O heerlijke omhelzing Wat hemelsche lust Heelt toeu heel mijn ziele doorgloeid lk heb aan de horst mijner Moeder gerust Ik ben met Ileur tranen besproeid. Helaas... het was droomen. De donken- nacht Omhulde mijn oog... Zij verdween En hoe ik ook uitbrak in biddende klacht, Ik bleef zonder Moeder... alleen. A. Binnewiertz Opvoedkunde en Onderwijs Theoretische en Praktische Beschouwingen. XIX Bladzijden van een Wijsgeer uit de vorige eeuw. Geest en smaak. De geest bij de vrouw. Geestelijke verhou ding tusschen mannen en vrouwen in de wereld. Door vernuft en talent wordt de smaak gevormd door den smaak gaat de geest allengskens open voor de begrippen van het schoone op alle gebied, en ook voor de zedelijke begrippen welke er mede in verband staan. Dit is misschien oen der oorzaken, waarom het zedelijkheidsgevoel vroeger ingang vindt bij de meisjes dan bij de jongens want diegene welke zou raee- nen dat zij bet vroegtijdig ontluiken van dit gevoel te danken hebben aan de les sen hunner opvoedsters, zou den bal deerlyk misslaan en bewijzen dat hij Wanneer wij weldra zullen handelen over kunstopleiding als/'actor in de opvoeding, zal het ons klaar blijken hoe belangwekkend het is den smaak aan te kweeken en te vormen. 28 Mengelwerk. Nadruk verboden. in Rusland, in 1812. Groot Historisch Verhaal. (Getrokken uit het vermaard boek van Graaf Philiep de Ségur, Generaal, die den veldtocht meegemaakt heeft). De russen behaalden bijna zooveel roem met hunne nederlaag, als wij met onze zegepraal wij van onzen kant triomfeerden, doen anderzijds was de overwonnen vijand er in ge lukt zijne artillerie, zijne bagage en zijn reisgoed te redden. Een der vij andelijke generalen, alleen achterge bleven op het veld der slachting, trachtte te ontsnappen door het her halen van fransche bevelen doch bij de klaarte van het geweervuuf werd hij erkend en gevat. Andere russische generalen waren gesneuveld, maar ons leger werd nog erger begroeid. Bij den overgang van de slecht her bouwde brug der Kolowdhia, was generaal Gudin, een dappere en koel bloedige krijger, van zijn paard ge stapt om het Water over te steken, en op hetzelfde oogenblik vloog een bom rakelings langs den grond en verbrij - zelde hem de beide beenen. Wanneer de keizer dit nieuws vernam, stond geenzins weet hoe die lessen er gewoon lijk uitzien en hoe de menschelijke geest een eigen natuurlijke lijn volgt om tot ontwikkeling te komen. De kunst van te spreken is een hoofd- vereischte om te kunnen behagen, en 't is door haar alleen dat men eenen nieuwen glans kan bijzetten aan de uiterlijke schoonheid welke onze zinnen gewoonlijk aanlokt en streelt, 't Is de geest (onze letterkundigen zouden hier zeggen de fijngeestigheid die niet alleen het lichaam verlevendigt, maar het als het ware herschept 't is door de afwisseling en schakeering van gevoe lens en gedachten dat hij het gelaat bezielt, en het telkens weer eene nieuwe uitdrukking geeft en 't is door de ge sprekken welke hij in 't leven roept, dat hij de aandacht gedurende langen tijd aan een en 't zelfde onderwerp weet te binden. Ik geloof dat het om al deze redenen is dat de jonge meisjes zoo vroegtijdig een aangenaam gebabbel bezitten, dat zij reeds eenen toonval weten te geven aan hunne woordjes, alvorens dat zij die begrijpen, en dat wij er een zoo vroeg tijdig vermaak in scheppen naar die kleine pratertjes te luisteren, zelfs voor aleer dat wij met hen kunnen kouten. De vrouwen hebben eene losse tong zij spreken eerder, vlugger en aangena mer dan de mannen. Men yerwyt hun ook dat zij meer spreken dan wij: dit moeten zij doen, en ik zou volgaarne dit verwijt willen verandoren in lof. De tong en het oog werken hij de vrouw gelijktijdig en om dezelfde reden. De man zegt hetgeen hij weet, de vrouw zegt hetgeen haar beval! om te spreken heeft hij wijsheid en kennis van noode, do vrouw bezit daartoe haren smaak hij klapt voornamelijk over nuttige on derwerpen en zij over de aangename. De gesprekken van beide geslachten moeten slechts in dit punt overeenkomen dat zij waarheiden rechtzinnigheid behelzen. Deze waarheid en rechtzinnigheid is er gemakkelijk in te krijgen bij de jonge meisjes. Ik merk in 't algemeen op voor wat den maatschappelijken omgang betreft, dat de beleefdheid der mannen een meer hoffelijk karakter draagt, terwijl die der vrouwen meer streelend is. En dit ver schil is weerom gansch natuurlijk. De man schijnt er meer naar te streven u gedienstig te zijn, terwijl de vrouw zal trachten u aangenaam te zijn. En daaruit volgt wat men overigens ook moge zeggen of denken van het karakter dei- vrouwen dat hunne beleefdheid min gekunsteld is dan de onze, omdat zij hij hen, gezien hun natuurlijken aanleg om te behagen, schier instinktmalig is. Doch wanneer een man veinzen komt dat hij myn belang stelt hoven het zijne, dan mag hij zijn woorden nog zoo warm en overtuigend maken, zij blijven niettemin leugenachtig. iedereen er bedrukt en terneergesla gen, want tegen een dergelijk verlies kon onze victorie bij Valontina niet opwegén. Gudin werd naar het hospitaal van Smolensk vervoerd waar hij' de eerste zorgen van den keizer ontving, doch zij konden :fliet baten, en weldra stierf hij. Hij werd begraven in de citadel der stad. Het toeval wilde dat hij op waar dige wijze vervangen werd Gérard, de oudste brigade generaal der divi sie, nam zijn kommando over, en de vijand die niets gewaar werd van ons verlies, kon ook geen profijt trekken uit den schrik kei ij ken slag dien hij ons kwam toe te brengen. De russen, verbaasd omdat zij slechts frontsgewijs aangevallen wa ren, dachten dat al de militaire bere keningen van Murat, er zich bij be paalden hunne groote baan te volgen. Zij noemden hem spottend den gene raal der groote wegenhem aldus beoordeelend volgens de gebeurtenis sen die vaak bedriegen. Inderdaad, terwijl Ney aanviel verkende Murat diens flanken met zijne ruiterij. Deze echter kon tot den aanval niet overgaan, dewijl zij zich links door bosschen. en rechts door moerassen in haar bewegingen belemmerd zag. Doch terwijl deze Het kost dus geenszins inspanning aan de vrouwen om beleefd te zijn, en de beleefdheid laat zich gemakkelijk aan de jonge meisjes aanleeren. De eerste les komt hier van de natuur, de opvoeding hoeft haar slechts te volgen en naar den bepaalden vorm te kneden. ('t Vervolgt). De regen In Juni. In ons nummer van 9 Juli, nr 4713, hebben we een kort overzicht gegeven, van de hoeveelheid regen.gevallen sedert Oktober 1915, waaruit blijkt, dat er van 1 November lot 14 Juni laatstleden, voor onze streek niet min dat 1347,5 millime ters regen is opgeteekend. Van den 15 tot den 30 Juni is er nog een beduidende hoeveelheid bijgekomen, en wel 118,2 millim. waarvan 114,4 mil- lim. van den 23 tot liet einde der maand, dus in acht dagen. In 't geheel beliep derhalve de regen, in de maand Juni, tot 282,5 millimeters. Wanneer we nu in aanmerking nemen, dat er in dezelfde maand, volgens langjarige waarnemin gen, gemiddeld 63 millim regenwater valt, dan ziet men al dadelijk, dat voor do afgeloopen maand de hoeveelheid bijna vijfmaal de middelmaat heeft be dragen. Men begrijpt dus genoeg, hoeveel reden men nu op den buiten heeft, over zooveel regen te klagen. Voor onze streek rekent men de jaar- lyksche hoeveelheid regen, gemiddeld op 720 millimeters. Welnu, van den 1 No vember tot den 30 Juni laatstleden, dus in acht maanden, is er 1465,7 millimeters water gevallen, wat nagenoeg overeen komt met tweemaal de hoeveelheid die we anders in een gansch jaar vaststellen, 't Is zelfs iets moer, namelijk 1465,7 2 732,8 millimeters. Voegt men daarbij de bijna gedurige overtrokken lucht en 't gebrek aan warm weer, vorder de onvoldoende of slechte bemesting, en men hoeft zich er niet over te verwonderen dat de aardappelen, de beeten, de voedermaïs, de haver en in 't algemeen allo zomervruchten nu in wasdom en uitzicht veel te wenschen laten. Landbouwleven. Ziehier de vraag welke do fruitteeler zich stelt bij het naderen van den oogst. Eertijds leverde de uitvoer naar het bui tenland eene belangrijke winst op. Sedert de buitenlandsche fruithandel stil ligt, houdt deze bron van groote inkomsten voor de betrokkene kweekers en voort- verkoopers op. Aan het benutten van fruit als veevoe der, ziju vele bezwaren verbonden. Bij verkoop der vruchten op den boom, geschiedt liet plukken meestal op twee generalen frontsgewijs aanvielen verwachtten zij het uitwerksel van eene flankmarsch der Westfalieërs, aangevoerd door Junot. Van af de Stubna, draaide de groo te baan links weg, om de verschillen de vertakkingen van den Dnieper te vermijden. Zij verwijderde zich aldus van de kom van den stroom, de hoog ten oploopend, om er naderhand terug heen te dalen in een gunstiger gelegen terrein, men had opgemerkt dat een dwarsweg rechtstreeks door die modderachtige diepten heensneed, tusschen den Dnieper en de groote baan in, waarmede hij achter de ver hevene en eflene vlakte van Valontina in verbinding komt. Het was dien dwarsweg dien Junot insloeg, na den stroom overgevaren te zijn te Prudiszy. Weldra bevond hij zich achter den linkervleugel der russen, in den flank der vijandelijke kolommen die terugsnelden om hunne achterhoede bij te staan. Hij behoef de slechts aan te vallen om onze victorie beslissend te maken. Dezen die aan den frontaanval van Ney weerstand boden, zouden niet weinig verbaasd gestaan hebben indien zij achter hen het kanon hoorden, en wellicht ware er dan in hunne rangen eene rampvolle paniek ontstaan. Maar Junot die als soldaat héél kranig was, aarzelde als bevelhebber. Het besel eene wijze welke den boom zelf bescha digt en daardoor de opbreDgst vau vol gende jaren in gevaar brengt. In dit artikel zal de belanghebbende lezer kennis maken met eene reeks toe stellen en nuttige aanwijzingen, waaruit zal blijken op welke eenvoudige wijze en mot welke geringe kosten van mate riaal het mogelijk is fruit en vruchten tot een zeer winstgevend voortbrengsel te verwerken. Wij willen ons hier tot de drie een voudigste en voor den handel meest ge schikte bewerkingen bepalen, en ons uit sluitend bezig houden met f. Maken van Conf turen 2. Vervaardigen van Dranken 3. Bewaren van Fruit en Vruchten. Confituren Hiertoe wordon hoofd zakelijk beziën, ook wel appels, peren, perziken, pruimen, enz. gebruikt. Ze worden gewasschen, geperst en gekookt, mot bijvooging van suiker, ten einde de massa te verdikken en heter te kunnen bewaren. In luchtdichte doozen gesloten en daarna gekookt, bewaart de gelei zelf zonder suiker. Voor doorschijnende gelei wordt alléén het sap, met de Fruit- pers uit de vruchten verkregen, in kope ren schalen met suiker gekookt. De voordeeligste bewerking is echter het pletteren van de vruchten met schil en kern in den Confituurmolen, waaruit eene brei te voorschijn komt, welke inen verder als het bovenbesproken sap behan delt. Dranken Cider. Appols en pe ren, gewoonlijk tweede en derde kwali teit, worden in den Appelbreker vermor zeld en daarna in de Pers volkomen uitgeperst. Hot geklaarde vocht laat men in vaten gisten lotdat het noodige alco holgehalte bereikt is, en 11a voldoende opklaring wordt het op flesschen getrok ken. Hot overschot uit de Pers kan voor- deelig in beestenvoeder gemengd worden. Bewaren van vruchten Behalve door aanwending van koude lucht, welke alléén door groote en kostbare toestellen, en slechts voor zeor groote hoeveel lie den, voordeelig verkregon wordt, kan men vruchten, appelen, peren, pruimen, druiven, abrikozen, het best door droo- gen voor bewaring geschikt maken. Ge heel ofwel geschild en gesneden, worden appelen en peren in de Fruildroogers door verwarming gedroogd, zoodat bij verdamping der vochtdoelen de smaak behoudeu blijft en «leze mot het vroeger uitzicht woderkomt,zoodrii de gedroogde vruchten -in water wordon te weoken gelegd. De verschillende toestellen, voor bo venbeschreven bewerkingen benoodigd, zijn verkrijgbaar hij VAN DE PUTTE, BROEDERS, 29, Korte Zoutstraat, Aalst. Vraagt katalogus. zijner verantwoordelijkheid ontstelde hem. Nochthans Murat was overtuigd dat Junot op zijnen post moest aange komen zijn, en het verwonderde hem zijnen aanval niet te hooren. De krachtdadigheid waarmede de russen Ney bevochten, deed hem de waar heid vermoeden. Hij verlaat zijne ruiterij, en bijna alleen de wouden en moerassen doórloopende snelt hij naar Junot, en verwijt hem zijne wer keloosheid. Junot verontschuldigt zich hij heeft geen bevel ontvangen om aan te vallen, zijne wurtembergsche ruiterij is zonder geestdrift, en hij zal haar niet kunnen in den slag werpen.» Murat antwoordt hierop door da den. Hij ijlt vooruit aan het hoofd dier ruiterijmet een nieuwen gene raal worden het ook nieuwe soldaten, hij sleept hen mede, doet hen tegen de russen aanstormen, smijt hunne scherpschutters in 't zand, komt dan weer naar Junot en zegt hem Vol eindig nu Uw roem is daar en uw titel van maarschalk - Doch dan verliet hij hem om terug tot de zijnen te keeren, en toen Junot zich weer alleen zag bleel hij besluiteloos. Hij was altijd aan de zijde van Napoleon geweest, wiens werkdadig genie alles in 't groote en in 't kleine regelde en schikte, en daar had hij nooit iets anders moeten doen dan gehoorza- De Dender Vredig vloeit door vlaamsche velden In een krinkelkonkeling, Lachend-lief, mijn blanke Dender, Steeds in stille mijmering. Op zijn water varen scheepjes Brengend werk en broodgewin, Langs zijn oevers gaan de vrijers Tusschen bloemen van de min. Onberoerd van woede-stormen, Macht en grootheid onbewust, Wandelt hij zijn vredewandel, Droomende in een kalme rust. En waar mijn geliefde Dender In de wijde monding vliet* Zingt de groote, goede Schelde Liefdevol een moederlied, 1916. A. Meert. Ten einde in de duurte en 't gebrek aan koffie te voorzien, wordt nu veel graan benuttigd om als moutkoffio te dienen. Om zulk koffiesurrogaat te be reiden, moet men het graan goed was- schen en een paar dagen in zuiver water laten liggen. Nadat het behoorlijk ge zwollen is, door verzadiging met vocht, wordt .het op een klein hoópje gelegd waarin het na weinige dagen is gekiemd. Wanneer de kiemen 1 centimeter lengte bereiken, wordt het mout opengelegd, in de zon of in de lucht gedroogd, dan in den oven of op andere wijze volledig ge droogd, zoodat er alle vochtigheid uit is verwyderd. Daarbij moet men natuurlijk zorgen dat het niet verbrand. Best wordt het aldus bereide mout in blikken doozen bewaard, om het naar mate de behoeften, telkens in den koffie trommel te branden. Met moutkoffie op die wijze gereed ge maakt, vooral wanneer ze met de helft koffie wordt vermengd, kan men uitste kenden koffiedrank opgieten. Zulk meng sel heeft het groot voordeel, goedkoop te wezen, nu bijzonderlijk, wanneer de koffie door het werk van opkoopers en woekeraars tot zulke hooge prijzen is geklommen. Landbouwleven. Zondagrust. Van 's middags tot middernacht, eouige dienstdoende apotheek, Zondag 23 Juli, .My Meganck, Leopoldslraat. Gelegenheidskoop Lijvig boekdeel van omtrent 450 blz. J PRIJS 1,50 fr. Tenbureele De Denderbode men voor het kommando was hij niet gemaakt, en daarenboven hadden de ontberingen en de bekomen wón den hem vroegtijdig verouderd. Maar toen de keizer des ander daags het terrein van den slag kwam monsteren, toen hij de brug ge schouwd had waar Gudin sneuvelde, en daarna zijn vlammend oog gericht op de positie die Junot had moeten bezetten, alsdan viel hij tegen dezen generaal in. de bitterste en hardste bewoordingen uit. Edoch, zooals het gewoonlijk gebeurde, eenmaal dat zij zich in woorden had kunnen luchten viel de woede van den keizer spoedig. In het leger vroeg men zich af waarom de keizer zelf niet dezen slag geleid had, in plaats van voor een zelfde doel drij verscheidene hoold- mans aan te stellen. Napoleon was echter terug naar Smolensk gegaan, hetzij dat hij vermoeid was of zich geenszins aan een ernstig gevecht ver wacht had. Dit laatste is het meest waarschijnlijk. Daar verbeidde hem ook véél en dringend werk dat sedert de laatste dagen opgehoopt lag. Hij moest zijn portefeuilles nazien, en al die achterstallige zaken klaar spin ney. Hij was daarbij ongeduldig om den naam van Smolensk te mogen boven zijne brieven schrijven, het geen niet weinig zijn eerzuchtig hart streelde. ('t Vervolgt).

De Denderbode | 1916 | | pagina 1