Wie is de moordenaar OORLOGSBERICHTEN. BussisGü- OultsGhii Oorlog. Kunstnieuws. Ilaliaansche Oorlog. Postnieuws. Kerkelijk nieuws. yy" Komt te verschijnen, en is te bekomen op ons bureel aan 0,25 fr. het exemplaar, een nieuw lyrisch gedicht van Jef Crick - Mondschein-Sonate van Beethoven Wij lazen hierover van de hand van P. Dr B(erthold' M issiaen) O. Cap., de volgende waardeerende kritiek in een plaatselijk blad Ik kom daar zooeven het jongste dicht werk van den reeds gunstig bekenden dichter Jef Crick te lezen en waarlijk, het was voor mij eene verrassing. Het talent van den jon gen dichter begint rijper te worden en in deze Mondscheinsonate openbaart hij zich als taalkenner en als lyrieker van hoogc ge halte. De vloeiende taal en het diepgevoelde van het samentreffen tusschen Beethoven en het blinde artisten-meisje hebben mij werkelijk meegesleeptHet was mij een waar kunstgenot. Enkel had ik de tegenstelling tusschen de blindheid van het meisje en bijzonder de wor dende doofheid van Beethoven nog wat hef tiger gewild Om deze taal te verstaan moet men iets of wat met letterkunde vertrouwd zijn als iets niet verstaan wordtis het altijd de schuld van den schrijver Wie de bekende geschiedenis nopens het ontstaan der Mondscheinsonate van Beet hoven tijdens den aanvang zijner doofheid diep gevoeld wil doorleven, die schaffe zich dit werkje aan. Het is aan bodewijk de Vocht opgedragen en verdient, zooals alle ware kunst, de belangstelling van een steunend en litterair-smakend publiek. P. Dr B. M. o. Cap. Het gedicht komt slechts op een beperkt getal exemplaren in den handel. LANDBOUW Keus der Plantaardappelen. Bij vele landbouwers bestaat nog het verouderd en slecht gebruik, met de keus hunner plantaardappelen te wachten tot na den winter, 't is te zeggen, tot het naderen van den planttijd. Hoe dikwijls werd nochtans tegen zulke doenwijze niet gewaarschuwd, die maar al te veel de ontaarding der aardappelen begun stigt. Inderdaad, 'tis niet na de inoog- sting, wanneer al de aardappelen eener zelfde soort in den kelder of in den kuil dooreen zijn uitgegoten, dat men er aan kan denken, nog gezond en onberispe lijk plantgoed uitte lezen. Men heeft slechts den dag van heden, 't zij in welke richting, een uitstapje te doen op den buiten, om er zich reken schap van te geven, dat een oordeelkun dige keus van plantgoed niet mogelijk is, wanneer ze niet op stam gedaan wordt, terwijl de aardappelstruiken nog zoover in groei zijn, dat men hunne hoedanigheden, een voor een, kan beoordeelen. Inderdaad, men moet al niet veel van aardappelen kennen, om niet te bemerken welk armtierig uitzicht de meeste aardappelvelden lans vertoo- nen. Vooreerst staan de meeste aardap pelen te mager, bij gebrok aan voldoende bemesting, aan stikstofbemosting vooral, waardoor hunne opbrengst van zelf merkelijk onder de middelmaat zal ko men. Door de langdurige, overvloedige regens, gepaard bij koel weder, zijn ze verder op de meeste plaatsen in hunnen groei belemmerd geweest, eene omstan digheid die eveneens er beduidend toe zal bijdragen om de opbrengst te beper ken. Maar dit alles is nog het ergste niet. Op vele aardappelvelden heeft de krul of krulziekte een groote uitbreiding ge nomen elders helpt de bladrolziekte dion toestand nog verergeren. Bijzonder lijk de aardappelen der soort Red Star of Roode Ster zijn erg van krulziekte aangetast. Tot heden hebben we geon enkel aardappelveld, met die soort be plant, aangetroffen dal geheel van krul- (41" Vervolg.) Het viel hem hard mij te laten vertrek ken, doch hy kon geen weerstand bieden aan mijne smeekingen. Hij zegde mij. dat hij niel van u kon scheiden en nu heeft hij het toch gedaan. Gij zijt hier vreemd en aan het gevaar blootgesteld elk oogeublik op straat gezet te worden. Ik beef als ik er aan denk welke gevaren gij op reis geloopen hebt. De aanmerkingen van uwen vader tegen ons huwelijk hebben hunne waarde verloren. Ik zal hem schrij ven en aan mevrouw Mixtome alles ver tellen. Sofle greep zijnen arm. Gij rnoogt geen van beiden doen, Alfred riep zij angstig. Gij moogt niet aan mijnen vader schrijven en evenmin aan mevrouw Mixtome zeggen dat gij my vroeger hebt gezien. Sofle, houdt gij dan niet meer van mij riep de graaf bewogen. Ja, Ja Maar er ligt eene kloof tusschen ons en eer deze kloof gevuld is kan ik... Zij hield op en opnieuw zag zij den graaf smeekend aan. Ik mag en kan u mijn geheim niet meedeelen. Maar vertrouw mij en zwijg. Graaf Beaucourt zag haar verbaasd aan. en bladrolziekte verschoond is gebleven; vele velden zijn er. entegendeel, zoozeer van overvallen, dat men nauwelijks hier of daar eenen struik kan vinden die voor gezond zou kunnen doorgaan. Te oordee- len naar den huidigen stand van die soort, komt het ons voor dat ze spoedig geheel zal ontaarden en verdwynen, wanneer er niet onmiddelyk scherpe maatregelen van uitlezing worden ge nomen, waardoor men ze misschien verder in stand zou kunnen houden. Men zou het alleszins kunnen beproeven. Met de soort Industrie die de eerste plaats onder de aardappelen bij ons in neemt, sedert dat wij ze het eerst in 1904 in België ingebracht hebben, is het wat beter gesteld. Toch lijdt ze ook op vele plaatsen aan krul- en bladrolziekte, hier of daar zelfs aan stengel rot, en zoo vindt men weinig velden, met die soort beplant., die voor geheel gezond en onberispelijk mogen doorgaan, nog daargelaten de omstandigheid dat ze ook veelal, door hun mager uitzicht, gebrek aan voedsel in den grond verraden. Welnu, en dat is het voorname punt waarop wij bijzonderlijk de aandacht der landbouwers hier willen inroepen, alle aardappelvelden waar krul- of rol- bladziekte of stengelrot is te bespeuren, in hoe geringen graad ook, zijn niet ge schikt voor de keus van plantgoed, voor al niet nadat de aardappelen dooreenge- worpen, van 't land zijn weggehaald. Men bedenke toch dat krulzieke of an dere zieke struiken in den regel schier geen andere dan kleine tot middelmatige groote knollen opleveren, welke laatste men onder de planter's of planthnollen kan rangschikken. Worden derhalve al de aardappelen ondereengeworpen, dan zal men later, bij de uitlezing van plant goed, juist het meest van die middelma tige plantaardappelen verzamelen, voort komende van de zieke struiken. Zulke knolcn zullen op hunne beurt krul- of bladrolzieke, ook van stengelrot aange taste stammen voortbrengen, en zoo moet men er zich dan niet over verwon deren, wanneer men al spoedig geheele aardappelvelden met zulke zieke aardap pelen bekleed ziel, waarvan de opbrengst gering is, bij zoover dat men soms vreest er zijn plantgoed niet van terug te krijgen Men begrijpt dus wel, en dit vraagt aleens niet veel nadenken, dat men bij de uitlezing van plantaardappelen, er in de eerslo plaats moet voor zorgen, alle knollen, van welke zieke struiken ook, ter zijde te laten, om alleen plantknollen van onberispelijke, gezonde, kloeke struiken te nemen. Welnu, dat is slechts mogelijk wanneer zulke struiken reeds gedurende den groei op 't veld worden uitgezonderd, om bij het uitdoen, de knollen die er van voort komen in een afzonderlijke plaats te bewaren, buiten alle aanraking met knollen voortkomen de van zieke stammen. ('I Vervolgt). Landbouwlcven P. De Caluwe. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 3 Augusli. Officieel Ten Noorden der Somme liet het sterk vijandelijk voorbereidingsvuur tusschen de Ancre-beek en de Somme een grooten beslissenden aanval verwachten. Inge volge ons spervuur is hij slechts tot lijde lijke en lokaal beperkte doch zware ge vechten gekomen. Aan weerszijden der baan Bapaume-Albert en ten O. van het Tronesbosch werden sterke Engelsche aanvallen gebroken. Tusschen Maurepas en de Somme werd de Fransche storm- Ik kan het u niet zeggen, vervolgde zij het zou beter voor u zijn, Alfred, als gij van mij afzaagt. Gij kent mij wel beter. Neen Sofle, met u zal ik trouwen of ik trouw nooit De oogen van het meisje straalden van geluk. Dan moet gij geduld hebben, Alfred, zegde zij. Wanneer de Hemel mijne ge beden verhoort, zal alles wel goed komen. Maar gij moet mijn geheim be waren gij moogt met niemand over mijnen vader spreken, of toonen dat gij mij vroeger kendet. Ik heb gaarne met geheimen te doen, Sofle. Uwe aanwezigheid hier schijnt mij nog een wonder toe. Verklaar mij dat geheim. I)at kan ik niet. Vertrouw mij, Alfred, vertrouw mij volkomen, of geef mij op. Ik beken het, er bestaat een ge heim, maar niemand mag het weten. Alfred geloof mij, of laat ons voor altijd afscheid nemen van elkaar. Graaf Beaucourt zag haar een oogen- blik in de opeu, trouwhartige oogen, waaruit tegelijk haar angst straalde. Hij kon niet aan haar twijfelen. Ik vertrouw u, Sofle zegde hij ernstig. Ik vertrouw u volkomen. Ik geloof dat gij met een doel naar Frankrijk zijt ge komen. Doch gij zult hulp noodig heb ben, om den struikelblok weg te ruimen, die ons huwelijk in den weg staat. loop lot zevenmaal toe herhaald. In taaien strijd zijn onze troepen meester hunner stellingen gebleven. Slechts in de hoeve Monacu en in een loopgraaf- stuk ten N. hiervan is de vijand binnen gedrongen. Ten Zuiden der Somme wer den bij Barleux en bij Estrées Fransche aanvallen afgeslagen. Rechts der Maas bracht de vijand te gen den Peperheuvelrug en op een breed front van het Werk Thiaumont tot ten N. van het werk Laufée sterke krachten tot den aanval naar voren. Hij heeft op het Westelijk deel van den Peperheuvel rug en ten Z W. van Fleury in deelen onzer voorste linie voet gevat, en in het Laufée-boschje eergisteren verloren loop- gravenstukken heroverd. Aan het Werk Thiaumont en ten Z -O. van Fleury werd de vyand prompt teruggeslagen en in het bergwoud, na er tijdelijk te zijn binnen gedrongen, door een tegenaanval met groote verliezen voor hem teruggewor pen. Door vijandelijke bomaanvallen op Belgische steden, werden 0. a. in Meirel- beke, ten Z. van Gent, 16 inwoners, waaronder 9 vrouwen en kinderen, ge dood of zwaar gewoüd. Onze vliegers vielen de vijandelijke eskaders aan en dwongen ze terug te keeren. Een van hen week over Hollandsch gebied uit. In luchlstrijd werd een Engelsche tweedekker ten Z. van Roesela re en een vijandelijk vliegtuig, het 13" van luite nant Wintgens, ten Z.-O. van Péronne neergeschoten. Door afweer werd een vijandelijk vliegtuig bij Boesinghe, en één ten N. van Atrecht neergehaald. Uit Fransche bron PARIJS, 2 Augustus Officieel Geon infanteriegevechten ten noorden van de Somme. Twee vijandelijke tegenaanvallen op de (door de Franschen vermeesterde) loopgraaf Bcniecourt, ten zuiden van de Somme, zijn afgeslagen. Wij hebben op den rechter Maasoever verscheidene aanvallen, trapsgewijze, ge daan van de rivier tot ten Zuiden van Fleury en verscheidene loopgraven en versterkte punten vermeesterd. Achthon derd gevangenen en 10 machinegeweren vielen in onze handen Wij hebben een tegenaanval met bommen afgeslagen. Uit Engelsche bron LONDEN, 2 Augustus 1916. Officieel bericht van heden avond De toestand is onveranderd. De vijandelijke artillerie is bij het Troonbosch in aktie geweest overigens is de dag betrekkelijk rustig voorbij ge gaan. Onze artillerie iieeft de laatste 24 uur in samenwerking met ons vliegerkorps, 7 geschutemplareraonten en 6 munitiede pots bij Grandecourt vernield en op an dere punten van het front geschutempla- cementen. Enkele vijandelijke vliegtuigen die bo ven onze linies kwamen, zijn snel terug gedreven. Een is neergeschoten, een an der beschadigd. De vijand schijnt een ge vecht in de lucht te willen vermijden. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 3 Augustus. Officieel Legers van generaal-veldmaarsrhalk von Hindenburg. Op het Noordelijk deel van het front, geon bijzondere gebeurtenissen. Russische aanvallen aan weerszijden van het Nobel-meer zijn mislukt. Een krachtige aanval is ten zuidwesten van Lubiesczow gebroken. Aan den spoorweg Kowel-Sarny oprukkende vijandelijke fuseliers-linies werden door ons vuur verdreven. In het bosch van Ostrow. ten Beloof mij, mij te roepen als gij hulp noodig hebt. Ik beloof het u. O, Alfred, nu ik weet dat gij mij vertrouwt, gevoel ik mij niet meer zoo eenzaam en verlaten. O, ware mijn arme vader maar hier... Zij weende. Er naderden menschen, waarom de graaf het meisje meenam en haar troost en moed insprak. Toen zij nabij het kas teel kwamen, ontmoetten zij mevrouw Bienjour. Zij is niet wat zij voorgeeft te zijn, dacht deze, het meisje naoogend. Ik moet haar geheim weten en zal niet rusten voor ik haar uit het huis van mevrouw Mixtome heb verdreven. Waar mag graaf Beaucourt haar vroeger gezien hebben Wie is zij Ik zal doen wat ik kan, om deze jufl'rouw Lepage, die er zoo onschuldig uitziet en tegen Eugenie Mix tome iets in haar schild voert, het mas ker af te rukken. Zij zal zich den dag berouwen waarop zij in dienst van mevrouw trad. XV. Hatelijkheden van mevrouw Bienjour. Sofle en graaf Beaucourt gingen naar het salon terug en ziende dat hunne afwezigheid door niemand was bemerkt geworden dan door mevrouw Bienjour, stelde Sofle, die vreesde dat naar haar zou gevraagd zijn, zich eeniger mate noorden van Kisiolin werden meer dan 100 gevangenen ingeleverd Aan beiden zijden van den spoorweg bij Brody wer den blijkbaar ontworpen aanvallen alleen tegen Ponikowicn lot uilvoering gebracht en afgeweerd. Voor 't overige heerschte op het front geringe gevechtsbedrijvig heid. Nabij Roczyszcze en ten oosten vau Torczyn werden Russische vliegtuigen neergeschoten. Legers van generaal graaf v. Bothraer Ten westen van Wisniowczyk werden kleine Russische schuilplaatsen gezui verd. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 2 Augustus. Officieel De toestand is onveranderd. In Oost-Galiciëzyn ten zuid-westen van Buczzacz, bij Wisniowczyk en ten zuiden Z.-W. en westen van Brody verscheidene ten deele krachtige, aanvallen der Rus sen verijdeld. Alle pogingen van den vijand, om tus schen de boven-Turijn en den spoorweg Kowel Rowno liet front der verbonden troepen te doorbreken,zijn eveneens mis lukt. Dalzelfde lot hebben ten slotte verscheidene krachtige voorwaartsche bewegingen van den vijand in den knie bocht van de Stochod, bij Roszowka, ondergaan. Uit Russische bron PETROGRAD, 2 Augustus 1916. Officieel Op vele punten is geschut- en geweer vuur gewisseld. Pogingen van zwakke vijandelijke afdeelingen, om onze linies aan te vallen, zijn door ons vuur alle verijdeld. Een vijandelijk vliegtuig heeft bij Oos- sitsji, aan den weg Wladimir Wolinsk- Luck, een konvooi gewonden gebombar deerd en meer dan 20 man gedood of op nieuw gewoud. Voorts heeft het bom men geworpen op het divisie-hospitaal te Oessitsji, waar een verpleger is gedood en 8 gewond. Oostenrijksch-Hongaarsch- Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 2 Augustus. Officieel In de Dolomieten hebben wij ten oos ten van den Sief-zadel een aanval van twee vijandelijke compagnieën afgesla gen. Uit Italiaansche bron ROME, 2 Augustus. Officieel. Na dere berichten over het gevecht in het Astico dal doen uitkomen, «welk oen wa ren tegenslag de vijand heeft geleden. Na oen hevige beschieting van ons ge heele front tusschen het Toro- en het Assa-dal, deed de vijand afleidende aan vallen op den Monte Selüggio en in de vlakte van Gastelletto, terwijl hij met zeer sterke strijdkrachten tegen onze stellingen op den Monte Cimone storm liep. Hij werd overal met zeer zware verliezen teruggeslagen. In het Tof?na-gebied heeft de vijand gisteren zijn vruchtelooze pogingen tegen onze stellingen bij Forcella Bois her haald. Vervolgens heeft het vyandelijk geschut Cortina d'Ampezzo beschoten. Het vuur is door ons beantwoord met een beschieting van bewoonde plaatsen in de Dravadal. Aan de boven-Degano heeft de vijand Forni Avoltri met brandbommen be schoten. Ter vergelding heeft ons ge schutvuur een deel van Maulhen (in het Gaildal) vernield. Terwijl vijandelijke vliegtuigen den 27° Juli zonder eenig militair doel onver sterkte steden aan het Zuidelijk deel der Adriatische Zee hebben aangevallen, heeft gisteren een sterk smaldeel onzer Caproni's aan de Golf van Fiumo de Whitehead-fabriek van torpedo's en duik- booten 3 km. ten Westc van Fiume gerust. Toen zij op hare plaats wederge keerd was, verzocht zij den graai' haar alleen te laten, dewijl het de aandacht kon trekken, dat hij zooveel werk van haar maakte. Zend mij niet heen, Sofle, zegde de graaf. Mevrouw Mixtome verzocht mij dat ik mij met u geheel zou bezig houden en zooals gij ziet hebben allen het zeer druk. Zonder een antwoord af te wachten, haalde hij een groot boek met platen, en eenen stoel naast haar zettende, opende hij het en nam den schijn aan met Sofle naar de platen te kijken, terwijl hij in werkelijkheid zacht met haar sprak. Zoodra ik in Frankrijk terugge keerd was heb ik uwen vader geschreven een blad omslaande en hem ver zocht een besluit te nemen ten opzichte van ons huwelijk. De Voorzienigheid heeft mij beschermd, dat zij u deze plaats heeft aangewezen. Mevrouw Eugenie Mixtome is eene zeer goede dame, edel van karakter en door geboorte. Sofle keek naar mevrouw, die met den markies van Charlemont zat te praten. Het hart van het meisje bonsde. Deze trotsche koele vrouw was hare moeder, de van haren vader gescheiden echtge- noote. Ja, zy is goed fluisterde zij. Zij is even goed als zij schoon is, zegde graaf Beaucourt. Ik heb haar van hare kindsheid gekend, zoodat ik beter gelegen gebombardeerd. Hoewel he vig beschoten door afweergeschut en aangevallen door tal van vijandelijke vliegtuigen, hebben onze dappere vlie gers 4 ton sterk ontplofbare bommen op het doel geworpen en een groote ver nieling en talrijke branden veroorzaakt. Bij de gevechten in de lucht is een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. Van onze vliegtuigen heeft meen geen Volosca zien landen de andere zijn ongedeerd teruggekomen De verhooging van port, die sedert den 1® Juni van kracht geworden is, maakt de uitgifte van verdere soorten postwaarden noodzakelijk. Zullen nieuw uitgegeven worden postzegels van 8, 15 en 40 centiemen -, zij zijn van 28 Juli voor het eerst aan de post winket ten te beko men geweest. Postkaarten van 8 cen tiemen, antwoordkaarten van 8-j-8 cen tiemen en briefkaarten van 15 centiemen zullen eerst ingevoerd worden wanneer de voorraden der totdusver gebruikte kaarten en briefkaarten van 5 centiemen en 5+5 centiemen en 10 centiemen uit geput zijn. Priesterlijke Benoemingen. BISDOM GENT Zijne Hoogwaardigheid de Bisschop heeft benoemd Diocesanen hoofdopziener van het la ger onderwijs voor de provincie Oost- Vlaanderen, den E. H. Van Britson, diocesanen opziener Diocesanen opziener voor het school gebied van St Nikolaas, den E. H. Quin- telier, leoraar in de bisschoppelijke nor maalschool te St Nikolaas. Men meldt ons Om aan de inzichten van onzen H. Vader den Paus beant woorden, zet Zijne Hoogw. Mgr de Bis schop van Gent, bij den aanvang van het derde wereldoorlogsjaar, de EE. HH. pastoors dringend aan in hunne kerken op O. L. Vrouw Hemelvaart of op den Zondag te voren of op eenen dag der octaaf, eene algemeene communie der kinderen te houden, om door de gebeden dezer reine herten het einde der vijande lijkheden en het sluiten van eenen duur- zamen vrede te bekomen. Zyne Hoogweerdigheid noodigt alle geloovigen uit om ter gelegenheid van den feestdag van O. L. Vrouw tot de H. Tafel te naderen en met betrouwen af te smeeken de machtige tusschen- komst van Maria, die zoo innig deelne mend aan de zending van haren godde- lijken Zoon, den Prins van den Vrode», met recht aanroepen wordt als de Konin gin van den Vrede. Gedurende het Lof op O. L. Vrouw Hemelvaart zal men het gebed voor den vrede lezen, opgesteld door Zijne Heilig heid Benedictus XV. Dit bericht zal onder alle missen in alle kerken en openbare bidplaatsen af gelezen worden den Zondag 6 Augustus. I De Paus en de krijgs gevangen Huisvaders. Sinds langen tijd was de aandacht vanl den Paus getrokken geworden op deiij droevigen toestand der familievaders,! sinds de eerste maanden van den oorlog in krijgsgevangenschap geraakt en wier gezondheid door het langdurig verblijf in de kampen ondermijnd geworden is. Er was haast bij, zegde men die menschen uit de kampen te verwijderen en ze te brengen naar plaatsen waar ze eene be handeling zouden genieten in overeen-1 stemming met hunne lichaamstoestand.! Door eene voorbarige bekendmaking heeft de zaak eenige moeilijkheden door leefd. Inderdaad het nieuws was door de pers reeds openbaar gemaakt, vooraleer over haar kan oordeelen dan de wereld, die haar koud en ongevoelig noemt. Mevrouw Mixtome was in een schert send gesprek gewikkeld met den mar kies, dat haar scheen te boeien. Sofie's hart wendde zich meer en meer van hare moeder af. Zij dacht aan haren verbannen vader, op wiens gevangen neming eenen prijs was gestelddie onteerd en veracht, door de policie werd vervolgd en hier bevond zich zijne vrouw, hare moeder, die op hare wijze gelukkig was. Gelooft gij dat Eugenie Mixtome 1 van den markies houdt vroeg zij, en hare stenï klonk zeer ernstig. Ja, antwoordde graaf Beaucourt. En waarom niet Hij houdt ook van haar. Ik heb de geschiedenis van haar eerste huwelijk vernomen, zegde Sofle. I Eene vrouw in het logement te Charle-1 mont vertelde mij het drama der Charle- I monts. Gelooft gij dat Alexe Mixtome I inderdaad zijnen broeder vermoordde Zij wachtte met ademlooze spanning I op zijn antwoord. Niemand geloofde aan de onschuld van Alexe, antwoordde de graaf ernstig. Het gerecht verklaarde hem schuldig en hij werd ter dood veroordeeld. Ik weet niets van de zaak dan wat ik er van ge hoord heb, doch, volgens de voorhanden zijnde bewijzen, kon het vonnis niet anders luiden. (wordt voortgezet).

De Denderbode | 1916 | | pagina 2