Russisch- Duilsche Oorlog. Oorlog In Mego OORLOGSBERICHTEN. Wie is de moordenaar Een en ander. Maria-Cantate van Lod. de Vocht. Ilaliaansclie Oorlog. Al de liefhebbers van prachtige muziek, die vroeger dit meester werk van den jongen Antwerp- schen Kapelmeester mochten toe juichen, zullen met niet weinig genoegen vernemen, dat HEEL DE CANTATE met mannen-, vrou wen en kinderstemmen, en bege leiding van orgel, zal uitgevoerd worden in onze St MARTINUS- KERK. opO. L. VHEMELVAART. NA HET LOF. Dien dag zal onze reuzige St Martenstempel voorzeker te klein wezen. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 10 Augustus. Officieol De artilleriestrijd tusschen de Ancre- boek en de Somme wordt met groote kracht voortgezet. Engelsche aanvals- bedoelingen bij Bazentin-Le Petit werden door ons vuur gefnuikt. Het aantal sinds 8 Augustus in onze handen gevallen 011- gewonde Engelschen is tot op 13 officie ren en 500 man gestegen.Tusschen Mau- repas en de Somme mislukten 's avonds en tydens den nacht 8 hevige Fransche aanvallen. Rechts van de Maas wordt, afgezien van kleine handgranatengevechten geene bedrijvigheid van het voetvolk gemeld. In luchtstrijd en door afweervuur zijn twee vijandelijke vliegtuigen ten zuiden van Bapaume, een ten zuiden van Rijssel bij Lens, en een bij Saarburg, in Lotha ringen, neergeschoten. Uit Fransche bron PARIJS, 10 Oogst. Officieel Ton Noorden der Somme hebben de Franschen tijdens den nacht vorderingen gemaakt in de streek ten Westen van het Bosch van Hem en hel aantal door hen gemaakte krijgsgevangenen in deze streek op circa 100 gebracht. De Fran schen hebben buitendien 6 machinege weren buitgemaakt. Do regen en de mist hinderden de krijgsverrichtingen. Ten Zuiden der Somme werd een Duitsche verkenningsgroep die de Fransche linies poogde te naderen door gebruik te ma ken van vlambare vloeistoffen, door het Fransche vuur verstrooid, ten Westen van Vermandovillers. Op den rechter Maas-oever bij tus- schenpoozon beschieting van de streek van Fleury en van Vaux-Cliapitre. Inde Vogezen had een Duitsche over val, voorafgegaan dooreenc beschieting van een uitsprong der Fransche linies ten Noord-Westen van Altkirch niet het minste sukses en kostte den aanvallers verliezen. Uit Engelsche bron LONDEN, 9 Augustus. Officieel Ten noorden van Pozières zijn wy eenigszins opgeschoten. De vijand heeft vannacht onze schan sen op het vooruitspringend gedeelte van onze linie bij Ieperen lievig beschoten en een gasaanval gedaan, die maar weinig uitwerking heeft gehad. In onze linie heeft de vijand niet kunnen doordringen. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 10 Augusti 1916. Offi cieel Legers van generaal-veldmaarschalk von Hindenburg Ten Zuiden van Smorgon heerschte le- (42» Vervolg.) Sofie Irok zich onwillekeurig een weinig van hem terug. Ik. ik dacht dat iemand hem valsehelijk had aangeklaagd en hij op grond van bewijze, welke hij niet valsch maken kon, onrechtvaardig veroordeeld was geworden, want juflVouw Robinex zegde mij, dat hij steeds een onbespro ken naam had, voor hij van moord werd aangeklaagd. Hij moet vooral bekend zijn geweest om zijne goedhartigheid. Niemand in Frankrijk genoot meer achting dan hij. Hij was de eerlijkheid en de oprechtheid zelf. Hij werd door de armen bemind cn de pachters van Char- lemonl eerden hem. Doch iedereen vloekte hem, zoodra hij gevangen genomen werd. Niemand geloofde aan zijne onschuld... Omdat de bewijzen tegen hem te overtuigend waren. Maar dat is geene geschiedenis voor u. Sotie, voegde hij er bij, toen hij de ontroering van het meisje bemerkte. Juffrouw Robinex had wel iets beters kunnen doen, dan u zoo iets te vertellen. Sofie kleurde. Zij dacht nu wat de graaf Beaucourt wel zeggen zou indien hij wist, dat deze geschiedenis haar leven zoo verbitterde en de hinderpaal was, die tusschen hen bestond wanneer hij vendige geschut- en patroeljebedrijvig- heid. Herhaalde Russische aanvallen zijn aan de Stroemin, bij Dubczycze, aan de Stochod bij Lubiesznof, Beresyczne, bij Molary-Sarecze en bij Witonicz bloedig afgeslagen. Bij Sarocze namen wij door een tegenaanval 2 officieren en 340 man gevangen. Ondernemingen van kleine vijandelyke afdeelingen en een overrom pelingspoging aan de Stochodbocht ten Oosten van Kowel bleven zonder resul taat. Ten Zuiden van Salocze ontwikkelden zich heden morgen nieuwe gevechten. Front van gen. luit. Aartshertog Karei. Bij en ten Zuiden van Welesnief zijn sterke Russische aanvallen deels met een tegenaanval van frissche troepen te ruggeslagen. Hier en ten Zuiden van den Dnjester zijn de aangewezen nieuwe stel lingen planmatig ingenomen. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 9 Augusti 1916.Officieel. Front Aartshertog Karei In Boeko- wina is de vijand in de streek van den Capul naar het Noorden teruggeworpen. Aan de boven-Pruth hebben onze troe pen de hoogten ten Oosten van Woroch- ta vermeeslerd. Tengevolge van de gevechten van eer gisteren hebben wij ook onze bij Otty- nia vechtende troepen in Westelijke rich ting op voorboreide stellingen terugge trokken. De gevechtsactie in dit vak heeft gisteren den geheeleD dag met on verminderde hevigheid geduurd. Op den zuidelijken vleugel van het le- ger-Bothmer hebben Oostenri.jksch-Hon- gaarsche regimenten verscheidene sterke aanvallen afgeslagen. Het aantal ten Zuiden van Zalosce ingeleverde gevange nen is tot 12 officieren en 966 man ge stegen. Legergroep-Hindenburg in Wohlynië zijn do gevechten opnieuw zeer hevig gp- worden, zoowel bij het leger van gene- ral-oberst Tersztyansky, waar de Russen hier en daar door tegenaanvallen zijn te ruggeworpen, als bij Kisielin en in den kniebocht van den Stochod. Bij Kaszow- ka zond de vijand dichte drommen in het vuur, o. a. Siberische en garde-troepen. De aanval is overal, niet zelden in een gevecht van man tegen man, afgeslagen. Bij de zelfmoordendc gevechtswijze van den vijand spreekt het van zelf, dat het terrein voor onze stellingen een groot lijkenvcld is. Ten Zuiden van Stobychwa zijn pogin gen der Russen om over de rivier te ko- meu, mislukt. Uit Russische bron PETROGRAD, 9 Augustus. Officieel. Ten oosten van Swinioechy hebben onze troepen zich door een overval mees ter gemaakt van een deel der vijandelij ke schansen 13 officieren en ongeveer 600 soldaten gevangon genomen. Aan de Ivoropiec hebben wij den vijand uit een versterkt werk verdreven en ons op den linkeroever van de rivier tot aan de samenvloeiing met den Dnjestr genes teld. Ten zuiden van den Dnjestr hebben de troepen van generaal Letsjitsky de ver volging van den vijand voorgezet en hora achtereenvolgens uit een reeks dorpen en hoogten verdreven en die bezet. Zij hebben de Tlumacz, een zijrivier van den Dnjestr bereikt. Gisteravond om 8 uur hebben onze troepen de stad Tysmenica bezet, de hoogten ten N.-O. daarvan tot den rech teroever van den Dnjestr vermeeslerd en den rechteroever van de Vorona, van ten zuiden van Tysmenica tot aan den oor sprong, bezet. Oostenrijksch-Hongaarsch- Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 9 Augustus. Officieel. De hevige gevechten in het vak van wist dat zij zich tot taak had gesteld den waren moordenaar van haren oom te ontdekken en haren vader weer in zijne rechten te herstellen. Iemand naderde het paar, waarom zij de platen weer begonnen na te kijken. Om elf ure kwamen de rijtuigen voor: de gasten namen afscheid en vertrokken. De logeergasten begaven zich naar hun ne kamers on mevrouw Mixtome, me vrouw Bienjour en Sofie bleven alleen in het salon achter. Hebt gij u heden avond goed ver maakt, juffrouw Lepage vroeg Eugenie Mixtome, hare gezelschapsjuffer vrien delijk aanziende. Ik hoop dat u de tijd niet lang gevallen is. Neen, ik dank u antwoordde Sofie. De avond was aangenamer dan ik ver wacht had. Gedurende de maand dat wij hier blijven, hebben wij voortdurend feest, zegde Eugenie. De vrienden van Charle- mont bezoeken ons of wij bezoeken hen. Voor overmorgen zijn wij op Charlemont te eten gevraagd. Het oude historische kasteel is allermerkwaardigst. Gaat gij mee, mevrouw l vroeg mevrouw Bienjour. Ik heb nog geen besluit genomen. Gij twijfelt dus nog vroeg mevrouw Bienjour met vreugde. Het doet mij ge noegen dit te hooren, en ik hoop dat gij zult gaan Indien gij eenmaal uwe vrees om dit kasteel te betreden overwonnen Gorz houden aan. Gister middag hebben enkele vijandelijke afdeelingen de stad bereikt. Bij den Monte San Michele en San Martino hebben onze troepen herhaalde lijk onder de zwaarste verliezen voor den vijand, aanvallen afgeslagen. Het 17* honved-regiment heeft zich daarbij bij zonder onderscheiden. Uit Italiaansche bron ROME, 9 Augustus. Officieel Onze troepen zijn vandaag Görz bin nengetrokken. Reeds gisterochtend had onze infante rie, na een hevig geconcentreerd geschut vuur, de hoogten van Oslavia en Pod- gora geheel veroverd en de laatste vijan delijke afdeelingen die er nog staande hielden, verdreven.De vijandelijke schan sen en schuilholen lagen vol lijken. Overal heeft de in wanorde teruggesla gen vijand wapenen, munitie en \rijgs- tuig van alle gading in de steek gelaten. Gisteren tegen den avond staken af deelingen van de brigade van Casale en Pavia op een doorwaadbare plaats de Isonzo over (de bruggen zijn door den vijand gedeeltelijk vernield) en versterk ten zich op den linkeroever. Eene kolonne ruiterij, bersaglieri en wielrijders werd onmiddelijk over de rivier gezonden ora den vijand te vervol gen. Onze onvermoeibare genietroepen, die ofschoon zij onder vuur waren snel werk leverden, sloegen nieuwe bruggen en herstelden de door den vijand bescha digde. Op den Karst hebben wij gisteren op nieuw aanvallen van den vijand tegen de toppen van den San Michele afgeslagen en^stormenderhand nieuwe vijandelijke verschansingen in de nabijheid van het dorp San Martino genomen. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 9 Augustus. Officieel Aan het Kaukasische front werden de Russische troepen, die zich sinds eenigeu tijd gebruik makend van de ongunstige wegen en verbindingen, en tengevolge van de moeilijkheden, die op rekening van het weer waren te stellen, hadden kunnen nestelen in de buurt van Bitlis en Moesj, geleidelijk tot den terugtocht gedwongen. Zij moesten geweren, kanonnen en-ge vangenen in onze handen achterlaten. De terugtocht is het gevolg geweest van de hevige aanvallen, die de op onzen rechtervleugel strijdende troepen sinds een week met succes uitvoeren en van den druk, dien zij oefenen op den buiten gewoon steden heuvelketen ten Zuiden van Bitlis en Moesj, welke stellingen de vyand reeds geheel versterkt had en die hij hardnekkig heeft verdedigd. Die stel lingen zijn eergisteren geheel door ons vermeesterd. Onze troepen namen in den nacht van 7 op 8 Augustus de plaats Bitlis in bezit en in den ochtend van den 8sten bezetten zij Moesj. Bij den strijd van man tegen man, die in den ochtend van den 7den ten Zuiden van Moesj werd gevoerd, gaven zich twee kompagnieën van 's vij- ands infanterie met hun wapens over. Onze troepen achtervolgen den vijand, die vluchten in de richting van de Moerad Soc. In het centrum en op den linkervleugel geen krijgsverrichtingen van belang. Van de andere fronten zijn geen be richten ingekomen. hebt, zuil. gij u daareven goed kunnen vermaken als uwe gasten hier. Ik moet de overredingskracht van den markies van Charlemont al heel verkeerd beoor- deelen, indien het hem niet gelukt u over te halen, aan den diner deel te nemen. Eugenie Mixtome kleurde even. Juffrouw Lepage, zegde mevrouw Bienjour eensklaps tot Sofie, tot welken tak der Lepages behoort gij Zijt gij verwant aan de Lepages van Marseille of aan die van Lyon Aan geen van allen, antwoordde Sofie, op zulk eenen koelen toon, dat mevrouw Bienjour vuurrood werd van boosheid. Ik heb in Frankrijk geene fa milie. Hoe zonderling Geene familie in Frankrijk en toch zijt gij eene Fransche, riep mevrouw Bienjour met gekunstelde verbazing. Zoo jong en alleen hier Heb ben uwe vader en uwe moeder dan geene bloedverwanten Ik heb geene moeder, antwoordde Sofie, zoo bitter mogelijk. Ik heb nie mand dan mijnen geliefden vader. Mevrouw Bienjour wilde iets zeggen, doch Eugenie Mixtome was haar voor. Juffrouw Lepage maakt zulk eene groote uitzondering niet, door geene bloedverwanten te hebben, zegde zij vriendelijk. Ik heb meer zulke gevallen bijgewoond. Maar gij zijt vermoeid, lieve, ik zal u niet langer ophouden. Sofie blikte haar dankbaar aan. Zij De Deutschland. Reuter seint uit Norfolk (Virginia) aan de Engelsche bladen, dat de sleepboot Timmins die de Deutschland - bui tengaats heeft gebracht, daar den 3den Augustus aankwam. De gezagvoerder vertelde, dat kapitein König en de be manning van de handelsduikboot bij 't zee kiezen juichkreten aanhieven voor Amerika en het Amerikaansche volk. Buitengaats had de Deutschland nog ongeveer een mijl aan de oppervlakte gevaren. Kapitein König had verder gezegd, dat de Deutschland op zijn thuisreis door het Engelsche kanaal zou varen. Het in Amerika verschijnende Noor- sche blad Skandinaven heeft een on derhoud gehad met kapitein König, die vertelde dat de Deutschland ook op de heenreis door het Kanaal is gegaan. Hij was den 23 Juni van Helgoland ver trokken en had in het Kanaal veel krui sers en torpedobooten, doch geen enkel slagschip gezien. Den 4e dag was de Deutschland 's avonds ondergedoken en had den geheelen nacht onder water gevaren, daar het mistig was. De duik boot kan vier dagen aaneen onder blij ven. In het geheel zijn slechts 90 mijl van de 3800 onder water afgelegd. Denemarken en de Vereenigde Staten. Kopenhagen, 5 Augustus. In een geheime vergadering van den Rijksdag heeft Vrijdag de minister van buitenland- sche zaken, Scavenius, mededeeling ge daan over het voorstel van de Vereenigde Staten, om een verdrag te sluiten, waar bij de Deensch-West-Indische eilanden worden afgestaan. De Deensche gezant te Washington is door besluit van den Raad van State op i Augustus gemach tigd een zoodanig verdrag te sluiten, echter met dit beding, dat de Ver. Staten tegelijkertijd de verklaring afleggen dat Denemarken zijn politieke en commer- cieele wetten op de Deensche koliniën in Groenland over geheel Groenland uit strekken en daarenboven aan Denemar ken een schadeloosstelling van 25,000,000 dollar in goud uitbetalen. Het verdrag bevat voorts in hoofdzaak dezelfde bepa lingen als in 't verdrag van 1902 waren vervat. De minister gaf een nadere toelichting van de voorafgegane onderhandelingen en van de verschillende gronden, die de regeering er toe hadden gebracht, het Amerikaansche voorstel aan te nemen. De onderteekening van 't verdrag wordt binnen enkele dagen verwacht. De Rijksdag zal waarschijnlijk a. s. week tot het houden van een vergadering worden bijeengeroepen. Het voorstel zal dan worden behandeld. Volgens Politiken van Kopenha gen, zal de overgave der Deensche An tillen aan de Vereenigde Staten zeer spoedig plaats hebben nadat de Deensche Rijksdag den verkoop zal ingewilligd hebben. Naar verluid bepaalt het ver- koopslraktaat de betaling van den koop prijs ten laatste op 90 dagen na de be krachtiging van het verdrag. HetDeensch West-Indische gendarmeriekorps zal zon der uitstel teruggeroepen worden. Nieuwe Zeppelins. De Berlijnsche korrespondent van de New-Yorksche World heeft aan zijn blad geseind, dat aan den aanval uit de lucht op de Engelsche Oostkust van ver leden Woensdagnacht, twee Zeppelins van hel nieuwste type hebben deelgeno men. Het zijn luchtkruisers van enorinen inhoud en groot draagvermogen. Zij kunnen een zeer hooge snelheid ontwik kelen en hebben bijv. op hun laatste reis 380 km. in twee uur afgelegd. Graaf u Zeppelin hoopt met dit type een geregel- den dienst op Amerika te kunnen instel- len, ter aanvulling van dien der handels- duikbooten. De houding van Roemenië. De Libertatea van Boekarest, deelt, mee, dat Bratianu met een tien- I daagsch verlof uit de hoofdstad is ver- trokken. Het blad acht dit het beste j bewijs, dat van een op handen zijnde deelneming aan den oorlog door Roeme- I nië geen sprake is. De Entente-diplomaten hebben de be zwaren van Bratianu tegen ontijdig ingrijpen van Roemenië beantwoord met nieuwe voorstellen, waarophetantwoord van den minister-president niet bekend j is geworden. Die voorstellen komen hier- op neer Rusland zou de door Roemenië L in Frankrijk gekochte munitie uitleveren, r Frankrijk zou een Roemeeiische leening op de Parijsche markt plaatsen, Enge- land zou de geheele voor uitvoer bestem- de tarwe- en maïsoogst tot hooge prijzen opkoopen. d Naar 't schijnt acht Roemenië echter r zijn tijd nog niet gekomen8 Admiraal Eberhard ontslag gekregen. t Petrograd, 6 Augustus. Een keizer- L lijk dekreet verleent aan Eberhard, den bevelhebber van de vloot in de Zwarte Zee, den titel van admiraal, en staat toe, dat hij wegens gezondheidsredenen ont slag neemt en zitting krijgt in den Rijks- raad. De verdediging van Nederlandsch Indië. Den HaagAan het departement van Koloniën wordt gemeld dat een komiteit zich te Batavia gevormd heeft, dat beslo- L ten heeft al zijne krachten in te spannen ten einde de doelmatige verdediging van Nederlandsch-Indië te verzekeren. Het is J voornemens op 31 Augustus te Batavia j eene groote manifestatie te organiseeren '2 en in den herfst afgevaardigden naar Ne- derland testuren, om aldaar met de be- voegde lichamen besprekingen te houden j over de oprichting eener militie en over andere kwesties, betrekking hebbende op de verdediging van Nederlandsch-Indië. I Dood van een Fransch magistraat, j Havas meldt dat de eerste President van het Hof van Beroep, de heer Fabre, oud-procureur der Republiek, overleden is. Stijging van den papierprijs te New-York. Berlijn, 7 Augustus. De Berliner Lokal-Anzeiger n bevat de volgende me- dedeeling van Amsterdamsche bladen De besturen van de New-Yorksche dagbladen hebben in een vergadering besloton, tengevolge van de voortdurende stijging van den papierprijs, het aantal bladzijden der bladen te verminderen. Uitwisseling van zwaargewonden te Hoek-van-Holland. Amsterdam Maandag middag is alhier de Duitsche ambulancen-trein met 36 j Engelsche zwaargewonden, op wegnaar Hoek van Holland, aangekomen. De j Roode Kruis-stoomer Saint-Denis met gewonde Duitschers aan boord is om drie i ure 's namiddags te Hoek van Holland binnengeloopen en zal heden de uit I Duitschland aangekomen Engelsche ge wonden naar Engeland overbrengen. De mijnen op de Nederlandsche kust. Men meldt uit den Haag dat gedurende de maand Juli 78 mijnen op de Neder landsche kust aangespoeld zijn daar- onder waren er 39 Engelsche, 1 Fran- i sche. 7 Duitsche en 31 van onbekende nationaliteit. In het geheel zijn tot hier- I toe 656 Engelsche, 62 Fransche, 215 Duitsche mijnen en 180 van onbekende nationaliteit op de Nederlandsche kust aangespoeld. wenschte mevrouw Mixtome goeden nacht en verliet de kamer. Mevrouw zag haar na en zegde tot mevrouw Bienjour Ik heb nog nooit zulk eene gene genheid voor iemand opgevat als voor juffrouw Lepage. Ik gevoel mij tot haar aangetrokken en hare stem dringt door tot in mijne ziel. Ik heb haar heden avond wel honderd maal aangekeken. Ik ben van plan met tertijd meer van haar te maken dan mijne gezelschapsjuffer. Ik wil hare genegenheid winnen en verzoek u, me vrouw Bienjour, mij te helpen haar het leven te veraangenamen. En gij weet niets van haar riep mevrouw Bienjour nijdig. Zij heeft zeker goede aanbevelingen, maar gij zijt ge heel onbekend met hare familie, haar verleden en haar karakter. Mettertijd zal ik dit alles wel ver nemen. Ja, als het wellicht te laat is, tot groote schade van uwe rust. Gij hebt eene fout begaan dit meisje in uw huis op te nemen. Zij is met een doel hier, en dit doel is niet uwe belangen te dienen. Mevrouw Bienjour had deze woorden met profetische geestdrift uitgesproken. Waarom zegt gij dat vroeg Euge nie. Weet gij iets slechts van haar Ik houd niet van verdachtmakingals gij echter bepaald weet dat zij eenig kwaad heeft gedaan spreek dan. Ik geloof, ik denk.... Ik wil'geen geloof, geene verden king, viel Eugenie Mixtome haar kalm, maar beslist in de rede. Wanneer gij haar verdenkt van iets zonder eenig bewijs, dan verzoek ik u te zwijgen. Dan zult gij de waarheid zelf onder vinden, mevrouw, zegde de oude dame. Ik herhaal het. Het meisje heeft een doel en als gij binnen eene maand zelf t niet hebt ondervonden dat zij niet is wat zij schijnt te zijn, dan zal ik u de bewij zen leveren. Zij belaagt uwe rust en kan daarin het werktuig van anderen zijn, doch ik beloof u, dat ik haar zal ontmas- f keren. Mevrouw Eugenie Mixtome maakte I eene afwijzende beweging met de hand, 1 die tevens mevrouw Bienjour haar af scheid gaf. Deze verliet met een koelen I goeden" nacht de kamer, verbitterd over I het mislukken harer aanklacht. XVI Mevrouw Mixtome bij Sofie. Toen Sofie hare kamer binnentrad, vond zij een licht op den schoorsteen en i; een knappend vuur in den haard. Ofschoon liet fraai weer was, hadden j al de bewoonde vertrekken voortdurend I behoefte aan verwarming, daar Montfa- con langen tijd geheel ledig had gestaan en de kamers dus vochtig waren. (wordt voortgezet).

De Denderbode | 1916 | | pagina 2