Oorlog in Moge Male RalscMl Tan Buurtseoorwegeg Russisch- Oullscue Oorlog. OORLOGSBERICHTEN. Oorlog in den Balkan Een en ander. KonnnaDaantoren-Omscnrijvingen. Wie is de moordenaar Roemeuië en Bulgarije Een vredesmanifest. Italiaansche Oorlog. 14 Caproni-vliegtuigen, geëscorteerd door vliegtuig-jagers van het Nieuport- type, hebben gisteren bommen geworpen op spoorweg-emplacementen en militaire inrichtingen in de buurt van de belang rijke stations Proacina en Dornberg. In het geheel werden 90 projectielen gewor pen, tezamen 2 1/2 ton van een hevig ontplofbare stof bevattende. Naar kon worden waargenomen, waren de teweeg gebrachte resultaten zeer ernstig. De vliegtuigen werden onderworpen aan een hevige beschieting uit talrijke anti- luchtvaartgeschut, doch alle keerden in de vliegkampen terug. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 17 Augustus. Officieel. Ten zuiden van het Doirian-ineer wier pen zwakke Bulgaarsche spitstroepen vijandelijke afdeelingen terug, die uit Dolaczly beproefden op te rukken. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 16 Augustus. Officieel. Niets nieuws. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 15 Augustus. Officieel. Op den rechtervleugel van het Kauka- sisch front hebben onze troepen vijande lijke verkenningsafdeelingen verdreven. (Hier volgt een verminkt gedeelte. Red.) Het is daardoor gemakkelijk verder voor waarts te komen. In het centrum en op den linkervleu gel slechts schermutselingen tusschen patrouillen en plaatselijke vuurgevech ten. Op de overige fronten geen onder nemingen van beteekenis. SOFIA, 16 Augustus. Sedert 4 a 5 dagen is de verstandhouding tusschen Roemenië en Bulgarije beter geworden. De bereidwilligheid der Roemeensche re geering, om de onlangs tot stand geko men overeenkomst tot ruil van waren, snel af te wikkelen, heeft hier een gun- stigen indruk gemaakt. Bulgarije zal daardoor zout en petroleum uit Roemenië krijgen en Roemenië tabak uit Bulgarije. De Roemeensche afgevaardigden zijn reeds gisteren hier aangekomen. Blijkens uitingen van Roemeensche diplomaten kan later ook de ruil van andere artikelen worden overwogen. Het in regeeringskringen heerschendo optimisme is natuurlijk niet alleen go- grond op de ter uitvoer legging van deze ruilovereenkomst. De Roemeensche gezant Derussi is gis teren naar Boekarest vertrokken en zal over tien dagen hier terugkeeren. De houding van Roemenië. Boekarest, 16 Augustus. De sociaal democraten hebben gisteren een open bare vergadering gehouden, waarin te gen de oorlogszuchtige bedoelingen van de federalisten is geprotesteerd en aan de regeering is verzocht, maatregelen tegen de duurte te nemen. jfegpjT* Opgelet £>e uren zijn van af 20 Augustus 1916 alsvolgt Voorm. Nam. Van Aalst naar Gent 10.40 7 50 Van Gent naar Aalst 5.41 3.00 Onze tabel op de 4e blz. vervalt dus. Uit Stockholm wordt gemeld Op de vredeskonferencie der neutrale landen zal de volgende verklaring afgelegd wor den Den dag dat de oorlog twee jaren heeft geduurd, wenschen wij ondergeteeken- den aan de burgers der oorlogvoerende evenals de neutrale landen, eene verkla ring af te leggen die van ons vast geloof aan eene betere toekomst zal getuigen. Trots den haat door den oorlog ver oorzaakt, gelooven wij dat de ontwik- koling der menschheid niet zal voortge- schieden in eene voortdurende vijand schap en ijverzucht tusschen de naties, maar veeleer in den zin der verstandhou ding en der vreedzame samenwerking. Wij gelooven aan de internationale samenwerking, ook in dien zin, dat de volkeren olke poging zullen verwerpen om op dezen oorlog eenon ekonomischen oorlog te laten volgen, maar dat integen deel de volkeren voor elke natie de mogelijkheid eener vreedzame ontwikke ling der ekonomische krachten wenschen te bevorderen. Aan de verstandhouding gelooven wij in dien zin, dat de volkeren zullen weigeren verder de politiek te steunen der bewapening om prijs,, die, waar zij geenen haat zaait, toch minstens wederzijdsch mistrouwen verwekt. Wij veroordeelen de meening dat de macht, en niet het recht de beslissende factor moet zijn in de internationale politiek. Wij weten wel dat ook in eene betere, door den geest van verstandhou ding en van het gemeenzame werk doordrongene toekomst alle strijdvragen tusschen de volkeren niet verdwijnen zullen, doch wij hebben het vast betrou wen dat het mogelijk zal zijn, eene tusschenstaatsche organisatie te schep pen, die bij machte is langs vreedza- men weg tot bij legging te komen van alle konflikten. In deze dagen van ellende konden wij vaststellen, dat er trots alles geene reden bestaat tot vertwijfeling en dat gansch de Kultuur-menschheid, immer op meer bepaalde wijze de verwezenlijking ver langt der rechtsorganisatie van de Staatsgemeenschap, welke de vryheid en de rechten aller volkeren verzekert, en alle ijverzuchtige bewapeningen en andere hindernissen voor hunne vreed zame ekonomische ontwikkeling terzijde stelt, en wij gelooven, van onzen kant met nieuwe krachtdadigheid voor die W grondslagen te kunnen instaan, tot het welzijn van elk volk in zijn land en ten zegen van gansch de menschheid. Volgen, de namen der personaliteiten van Denemarken, Holland, Noorwegen, Zweden en Zwitserland. Uit Noorwegen. Kristiania, 16 Augustus. De Noor- sche minister van justitie heeft aan de politie-autoriteiten in de havensteden op gedragen, te onderzoeken of binnenloo- pende koopvaardijschepen ook gewapend zijn. Blijkt dat het geval te wezen, dan moe ten de schepen door de militaire autori teit worden onderzocht alvorens zy vergunning kunnen krijgen om te ver trekken. Kristiania, 16 Augustus. De ge meentebesturen van Vadsö en Vardü hebben telegraphisch bericht van een naamlooze vennootschap te Sydvaranger gekregen, dat Engeland den gemeenten steenkolen weigert. Naar Finmarkens Armstidende» meldt, doet de maatschap pij al het mogelijke om Engeland van zijn besluit terug te doen komen. In 't belang der reizigers, om alle mis verstand te voorkomen, wanneer ze zich van de eene kommandantuur naar de andere begeven, laten wij hier de ge meenten volgen die tot de aanpalende kommandanturen behooren Kommandantuur Aalst. - Aygem, Aalst, Baerdegem, Bambrugge,Bavegem, Borsbeke, Burst, Denderhautem, Den derleeuw, Elene, Erembodegem, Erpe, St. Lievens-Essche, Gijzenzele, Godveer- degem, Grootenberge. Haaltert, Helder- gem, Herzele, Hillegem, Hundelgem, Iddergera, Kerkxken, Landskouter, Lecu- wergem, Letterhoutem, Meldert. Meire, Moorsel, Nederhasselt, Nieuwerkerken, Ninove, Okegem, Oombergen, Oordegem, Oosterzele, Ouller, Ressegem, Sottegem, Strijpen, Velsike-Ruddershoven, Vlek- kem, Vlierzele, Welle, Woubreclitegem, Zonnegem. Kommandantuur Dendermonde. Appels, Baasrode, Berlare, Buggen- hout, Cherskamp, Denderbelle, Dender monde, Gijsegem, Grembergen, Hamme, Herdersem, Hofstade (Aalst), Impe, Kal ken, Laarne, Lebbeke, Lede, Massemon, Mispelare, Moerzeke, Opdorp, Audegem, Overmeire, St-Gillis, Schellebelle, Schoo- naarde, Smetlede, Uytbergcn, Wanzele, Wetteren, Wichelen, Wieze, Zele Kommandantuur Geeraardsber- gen.~ Appellerre, Aspelare, Atembeke, Deftinge, Denderwindeke (Rijstraat), Er- wetegem, Geeraardsbergen, Goefferdin- gen, Grimmingen, Hemelveerdegem, Ide- gem, Liefferingen, Maria-Lierde, Meer- beke, Moerbeke A, Nederboelare, Neigem, Nieuwenhove, Onkerzele, Overboelare, Parike, Pollare, Rooborst, St-Antelinkx, At-Goorickx - Oudenhove, St-Martens- Lierde, Sarlardingen, Schendelbeke, Smeerhebbe, Vloersegem, Steenhuyze, Viane, Voorde, Waarbeke, Zandbergen. St-Niklaas, met deïgemeenten Nieuker- ken, Temsche en Tielrode, zijn sedert verleden maand bij het General-Gouver- uement aangesloten. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 17 Augustus. Officieel. Het vijandelijk vuur bereikte ten wes ten van Wytschaete, evenals aan en ten zuiden van het kanaal van La Bassée, deels grootc hevigheid. Nadat reeds in den morgen sterke Engelsche aanvallen op de linie Ovillers-Pozières en ten wes- tea van het Foureaux-bosch afgeslagen waren, zijn 's avonds} na het sterkste voorbereid ingsvuur en met zeer aanzien lijke krachten de Engelschen tusschen Pozières en het Foureaux-bosch, en de Franschen ktusschen Guillemont en de Somine tot den stormloop overgegaan. Deze is mislukt, alsmede de achtereen volgende door de Franschen tot 5 maal toe beproefde nachtelijke herhalingen. Na hardnekkigen strijd werden ten wes ten van het Foureaux-bosch en ten zuiden van Maurepas binnengedrongen deelen van den vijand opnieuw teruggeworpen. De vijandelijke verliezen zijn groot. Ten zuiden van de Somme werd in de streek van Bellois gevochten. De Fran schen hebben hier in onze voorste loop graven op ongeveer 500 m. breedte voet gevat. Ten.'oosten hiervan en bij Estrées is de vijand afgeslagen. Aan beide zijden der Maas werd de artilleriebedrijvigheid herhaaldelijk groo- ter. De poging tot een vijandelyken aan val in het Chapitre-bosch werd door spervuur onderdrukt. Op talrijke plaatsen van het front zyn (43« Vervolg.) Sotie verwisselde haar toilet met een eenvoudig huisgewaad, ging toen op eenen stoel bij het vuur zitten en ver diepte zich in gedachten over hetgeen zij dien dag had gehoord en gezien. Een merkwaardige avond dacht zy. Ik heb drie personen gezien, die voor mij van het hoogste belang zijn. Mijne moeder f Achwat zou de trotsche Eugenie zeggen, wanneer zij wist dat hare gezelschapsjuffer hare eigene doch ter is Wat zou markies Charlemont zeggen, indien hij wist dat, dewijl mijn vader niet kan opkomen voor zijne rechten, ik de wettige eigenares ben van den titel en de goederen van Charlemont. En graaf Beaucourt t In weerwil van het geheim dat mij omhult en dat iemand, minder edel van harte, wantrouwen zou inboezemen, schenkt hij mij zijn volle vertrouwen. Hij wil mij niet opgeven. O, zal de hinderpaal tusschen ons ooit verwijderd worden Zal mijn vader ooit weder in zijne rechten kunnen treden Zij moest zich zelf bekennen dat de toekomst weinig hoop gaf op eene be vredigende beantwoording dezer vragen. Ik zal mijnen vader schrijven, zeg de zij half luid. Ik weet dat hy er naar verlangt iets van mij te vernemen en met eiken post eenen brief verwacht. Fransche patroeljenondernemingen mis lukt. Uit Fransche bron PARIJS, 16 Augustus 1916. Offi cieel Aan de Somme hebben wij van mid dag na krachtige vuurvoorbereiding, aanvallen gedaan, die ons aanzienlijke voordeelen hebben opgeleverd. Ten noorden van Maurepas hebben onzo troe pen, in samenwerking met de Engelschen de geheele Duitsche loopgraafliuie op een frontbreedte van ongeveer 1500 M. geno men en op sommige punten den weg Guillemot-Maurepas bereikt. Ten zuiden van Maurepas heeft onze infanterie op een front van 2 kilometers breedte alle Duitsche stellingen ter diepte van 300 tot 500 M. genomen en ten oos ten van Maurepas den weg van Cléry bezet. Dit is geschied na zeer scherpe ge vechten, die den vijand zware verliezen hebben gekost. Wij hebben een aantal gevangenen gemaakt. Ten zuiden van de Somme hebben onze troepen ten zuiden van Bolloy-en-San- terre een stelsel machtig versterkte loop graven over eene frontbreedte van onge veer 1200 M. genomen en ongeveer 60 gevangenen gemaakt. PARIJS, 17 Augustus 1916. Officieel: Aan het Somme-front hebben de Duitschers geen enkel actie tijdens den nacht beproefd. De fransche troepen richten de veroverde stellingen in. De artilleriestrijd blijft voortduren bij zonder verwoed in de streek ten N. van Maurepas en in de sektor van Belloy-en- Santerre. Op het overige front kalme nacht. Uit Engelsche bron LONDEN, 12 Augustus. Officieel. Afgezien van eenige kleine infanteriege- vechten bij Pozières, waar wij bezig zijn onze linie te bevestigen, is de toestand tusschen Ancre en Somme onveranderd gebleven. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 17 Augustus. Officieel. Legers van generaal-veldmaarschalk von Hindenburg. Gisteren tot in den nacht voortgezette aanvallen der russen tegen den sektor Batkof-Harbuzof (ten westen van Zalocze) werden volkomen afgeslagen. Front veldm. luit. Aartshertog Karei. De aanvallen van den vijand ten wes ten van den Dnjestrbij Feustobaby-Keuc- zaky bleven ook gisteren zonder succes. 154 gevangenen werden aangebracht. In de Karpathen is de hoogte Stara Obczyna (ten noorden van Capul) geno men. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 16 Augustus. Officieel Front aartshertog Karei In het vak van den Capul hebben de Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche troepen hun successen uitgebreid door de bestorming van de hoogte Stara Wysczyna. De ge vechten in dit gebied zijn uitermate ver bitterd. Bij Horozanka (ten weste van Monas- terzyska) hebben Oostenrijksch Hongaar- sche troepen andermaal hevige vijande lijke aanvallen afgeslagen. Op één punt, waar het den vijand gelukt was onze schansen binnen te dringen, is hij er door een tegenaanval weer uit verdreven. Front Hindenburg Afdeelingen van het Poolsche legioen hebben ten zuiden van Hulewiczc aan de Stochod een ge slaagden aanval gedaan. Overigens niets van belang. En ofschoon hij zielsbedroefd zal zijn wanneer ik hem over zijne vrouw spreek zal hij er toch gaarne van hooren. Zij stond op. ging aan een tafeltje zitten, waarop zich haar schrijfgereed schap bevond, en begon. Nauwelijks had zij eenige regelen op het papier ge zet of er werd op de deur geklopt en mevrouw Mixtome trad binnen. Op staande schoof Sofie haren brief in de schrijfportefeuille. Vergeef mij dat ik u stoor, juf frouw' Lepage, zegde mevrouw vriende lijk ik wilde mij alleen overtuigen of het u aan niets ontbreekt en of gij tevreden zijt over uwe kamer. Ik dank u, antwoordde Sofle. het ontbreekt mij aan niets en ik ben zoo tevreden alsof ik bij mijnen vader ware. Zij zette eenen stoel bij de tafel, waarop mevrouw plaats nam. Gij wordt zeker door eene droevige noodzakelijkheid van uwen vader ge scheiden, zegde mevrouw deelnemend. Waarom keert uw vader niet naar Frankrijk terug Dat kan hij niet. Er zijn redenen welke hem dwingen in het buitenland te blijven, antwoordde Sofie eenigszins verward toen zij er aan dacht van wien en tot wien zij sprak. Mevrouw Eugenie keek hare gezel schapsjuffer sterk aan. Dit meisje moest, van fatsoenlijke ouders zijn. Waarschijnlijk verblijft mijnheer .Le- Uit Russische bron. PETROGRAD, 16 Augustus. Offi cieel Aan de Zlota Lipa hebben onze troe pen in de streek ten Zuiden van Brzo- zany op verscheidene punten den weste lijken eever bezet. De vijand tracht door tegenaanvallen onzen opmarsch tegen te houden. In de streek tusschen den mond van de Zlota Lipa in den Dniester komen on ze troepen al vechtend vooruit. De vij and biedt hier verwoeden tegenstand. Aan de Bystrica hebben wij het vlek Solotwina en het ten Z.-W. daarvan ge legen dorp Maniava genomen. In de richting van Delatyn en Woroch- ta trekt de vijand onder onzen druk in westelijke richting terug. Onze troepen hebben eene reeks hoogten ten Westen van Worochta en Ardzemosze bezet. In do richting van Kirlibaba hebben wij in de streek van den Capul vijande lijke aanvalspogingen door ons vuur verijdeld. Oostenrijksch-Hongaarsch- Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 16 Augustus 1916. Offi cieel In het gebied van Görz heeft de vijand zijne hevige aanvallen op onze hoogte stellingen ten Oosten van do linie Salca- no-Vertojba en bij Oppochiasella her haald. Bijna overal hebben wij den stormloop reeds door ons vuur kunnen afslaan; op enkele plaatsen, waar het den Italianen gelukt was in onze voorste schansen binnen te dringen, zijn zij er door een tegenaanval spoedig weer uit gejaagd. Onze troepen hebben derhalve al hun stellingen behouden en den vijand zeer zware verliezen toegebracht. Wij hebben 480 gevangenen gemaakt, o. w. een luitenant-kolonel en 7 andere officie ren; 6 machinegeweren en 2 mijn werpers zijn ons in handen gevallen. Het 2e bataljon veldjagers en afdeelin gen van het 24 en 28e reg. inf. hebben zich in deze gevechten bijzonder onder scheiden. Bij Zoraga is een aanval van eenige kompagniën bij de hindernissen onzer stelling gestuit. Op het Dolomieten-front heeft de be zetting onzer Rufredo-stelling in een ge vecht van man tegen man, een aanval afgeslagen. Tegen het vak van den Monte Zebio en den Monte Interrotto hebben, na hevige vuurvoorbereiding, zwakke vijandelijke strijdkrachten een aanval gedaan, die met gemak is afgeslagen. Uit Italiaansche bron ROME, 16 Augustus. Officieel. In het Karstgebied hebben ten oosten van Görz hevige artillerie-beschietingen plaats gevonden. Infanterie-aan vallen stelden ons in het bezit van den Monte Pecinka, aan den noordelijken zoom van het Karstplateau. In de buurt van Santa Caterina en San Marco, beoosten Görz, maakten wij 353 gevangenen, o. w. 11 officieren. Aan het verdere gedeelte van het front sloegen wij de gebruikelijke vijandelijke aanvallen af. Op de hoogvlakte van Asiago slaagden onze troepen er door een verwoeden aan val in, door te dringen in eenige vijande lijke loopgraven op de hellingen van den Monte Mosciagh. Zij stonden daar bloot aan een geweldig artillerievuur van den vijand en, na de vijandelijke verdedi gingswerken te hebben vernield, trokken zy, zonder daarin bemoeilijkt te worden, terug op hunne vorige stellingen. Zij brachten eenige gevangenen mee. Onze vliegtuig-eskaders, bestaande uit page in het buitenland om zijne schuld- eischers te ontgaan, dacht mevrouw. Dit zal de verklaring van het geheim wezen. Er volgde eene poos stilzwijgen, waar in Eugenie's hart hoe langer hoe meer ontroerde, naarmate zij het meisje aan schouwde. Waart gij bezig uwen vader te schrijven vroeg zij. Ja, mevrouw. Schrijf hem, dat ik u onder mijne bescherming neem. Weet gij, juffrouw, dat ik u meer heb gezien Ook graaf Beaucourt meende u vroeger gezien te hebben. Sofie verbleekte. Onmogelijk, zegde zij, wantik ben vreemd in Frankrijk. En toch heb ik vroeger zulke oogen gezien als de uwe, antwooadde mevrouw Mixtome, in gedachten verslonden. Sofie begon te vreezen dat een trek van haar gelaat hare moeder op het spoor kon brengen. Zij hief de oogen angstig en smeckend tot mevrouw op, die bij dezen aanblik verschrok en bloc ker werd dan het meisje zelf. O nu weet ik liet riep zij naar den adem snakkend, want het was haar alsof hare keel dicht gesnoerd werd. Nu weet ik aan wien gij mij herinnert Zij stond op en liep ontroerd de kamer open neer. Sofie zag haar angstig aan. Zonderling, dat ik de gelijkenis niet terstond bemerktemompelde mevrouw, zoodra zij weer eenigszins kalmer was geworden en hare blikken vestigden zich op het bleeke gelaat en het goud blonde haar. Gij herinnert mij aan mijn eigen kind, dat jaren geleden in de Middellandsche zee verdronk. Zij had dezelfde oogen als gij. Haar haar was iets lichter, maar gelokt als het uwe. Ach hoe gelijkt gij op mijne arme Con stance Gij hebt zeker veel van haar gehou den, merkte Sofie op, nauwelijs wetende wat zij zegde. Van haar gehouden Zij was alles voor mij riep mevrouw met tranen in de oogen. Ik beminde haar mijn lief, zoet kind 1 Mijn onschuldig schepseltje Ware zij voor mij gespaard gebleven, dan zou ik thans niet alleen staan... Wanneer zij nog leefde... maar waarom mij zoo te kwellen Zij is dood De laatste woorden klonken als een wanhoopskreet. Sofie sprong op. Hare oogen schoten stralen, hare lippen open den zich, hare armen strekten zich uit... Zij stond op het punt zich aan het hart harcr moeder te werpen en zich bekend te maken. Maar dat alles duurde slechts een oogenblik, de gedachte aan haren vader dreef boven. Het vuur verdween uit hare oogen, de armen zonken langs hare zijden, de lippen sloten zich. het woord, dat hare moeder zoo gelukkig zou gemaakt hebben, werd niet uitge sproken. Zij liet zich weer op haren stoel neervallen en staalde haar hart opnieuw tegen de echtgenoote van haren vader, die van hem gescheiden was. Maar mevrouw Mixtome had hare bewegingen gezien en hare ontroering bemerkt. Zij schreef deze toe aan innige deelneming, welke zij niet dorst uiten tegenover de hooggeplaatste dame, en zij had er Sofie te liever om. Niemand weet wat ik lijd, begon zij weer, na eene lange poos. Ik zou eene jongere zuster of een kind innig liefhebben, een dierbaar wezen, dat ook mij wederliefde toonde. Ik heb eene groote genegenheid voor u opgevat, juffrouw Lepage, en hoop dat wij metter tijd elkaar zullen lief krijgen. Het is wel vreemd dat ik met u zonder terug houding spreek, maar ik gevoel mij ge- Jieel tot u aangetrokken. Er moet eene 'wonderlijke gelijkheid tusschen ons bestaan, iets wat men zielsverwantschap noemt. Sofie opende de lippen om te spreken, doch kon geen woord uitbrengen. Ter wijl de goedheid en vriendelijkheid harer moeder, hare innige liefde voor hare dochter, haar lijden over het ver lies van haar kind, het meisje tot haar neigden, werkte de gedachte, dat de trotsche vrouw haren man in het gevaar verlaten had, verkillend op haar hart. (wordt voortgezet).

De Denderbode | 1916 | | pagina 2