KATHOLIEK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD Duitscbe mededBBlingBn en verordenigp. Napoleons Veldtocht RÜMENIE Zondag 3 September 1916 5 centiemen het nummer 70ste Ja.u IV' -4729 VAN DE PUTTE-GOOSSENS Week-Kalender. in Rusland, in 1812. MOEDER-GEDICHTEN, Opvoedkunde en Onderwijs OORLOGSVERKLARINGEN, DE DENDERBODE Abonnementsprijs 3 trank 's jaars Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DRUKKERUITGEVER Aalst, den 2 September 191G. SEPTEMBER. Evangelie van den Zondag De barmhartige Samaritaan. Luc. X. 3 Zondag, 12. na Sinxen. H. Rcmaclus, bis. 4 Maandag, H. Rosalia, maïigd. 5 Dinsdag, H. Laurentius-Justinianus, bis. G Woensdag, H. Onesiphorus. 7 Donderdag, H. Hilduardus, B. B. 8 Vrijdag, O. L. Vr. Geboorte. 9 Zaterdag, H. Gorgdnius. In den morgend van 26 Mei 1916 stelde eene wegpatroelje op het gebied der ge meente Balegem vast, dat over ieder der beide ijzerenwegrails der baan Zottegem- Melle, elk eene ijzeren dwarsbalk gelegd was bovendien was gepoogd geworden eene waarnemingstafel op den weg ganscb om te werpen. Een onderzoek naar den dader is zonder gevolg geble ven. Enkel konden voetsporen vastge steld worden, volgens dewelke do dader van Balegem moest gekomen zijn. Daar op de aangewezen streek dagelijks 4 lo kaal treinen verkeeren en bij hun gewicht van elk 150-200 kgr. de balken wel van aard waren een ijzerenwegtrein te doen ontriggeleu, is op bevel van het Armee- Opperkommando 4 tegen de gemeente Balegem voor dezen aanslag op den ijze- renweg eene boet opgelegd ten bedrage van tien duizend mark. Dit wordt ter openbare kennis ge bracht. De Etappeninspekteur, von UNGER, General der Kavalerie. Door verordening van 5 Februari 1916 is het bezit van gedrukte stukken, die in strijd met het bestaande verbod aan de censuur onttrokken zijn, strafbaar ge steld, en stellen de overtreders zich bloot aan straffen die kunnen gaan tot 3 jaar gevangenis en 3000 Mark boet, of aan een dezer straffen Onder gedrukte stukken in den geest dezer verordening zijn niet alleen alle voortbrengselen der boekdrukkers te verstaan, maar ook alle andere repro- dukties van geschriften of afbeeldingen, met of zonder tekst, of van muziekstuk ken met tekst of uitleggingen bekomen door machinale of scheikundige midde len, die^voor verspreiding bestemd zijn. Daaruit blijkt dus dat ook het bezit van reproducties die door middel van schrijfmachienen of van lichtbeelden ge maakt en in strijd met het bestaand ver bod aan de censuur onttrokken zijn, als bezit van niet gecensureerde «gedrukte stukken strafbaar is. 34 Mengelwerk. Nadruk verboden. Groot Historisch Verhaal. (Getrokken uit het vermaard boek van Graaf Philiep de Ségur, Generaal, die den veldtocht meegemaakt heeft). Men wist in deze stad nog eenige levensmiddelen te redden welke wel dra door de plundering verspild waren. Toen Napoleon de stad doortrok, viel hem die plundering in 't oog toen schoot hij uit in hevigen toorn, stuurde zijn paard midden de soldaten en wierp ze woedend uiteen. Hij deed eenen marketenter vastgrijpen en hem ter dood veroordeelen, doch zijne gramschap bedaarde weldra en het vonnis werd niet uitgevoerd. Hij zat nog te paard toen hij eenen man op hem zag afkomen. Het was Belliard, de hoofdman van den stat van Murat. De keizer keek verwon derd op, een ongeluk vermoedende. Belliard begon met hem gerust te stellen, en vertelde dan dat de vijand zich' m groote getalsterkte en strij- Uit Belgisch-Komen. De Belgi sche arbeider Leon Jules Stubbe, geboren den 13-4-1901, is den woensdag 16-8-'16 bij de beschieting van Belgisch-Komen gewond geworden en den vrijdag 18-8-T6 aan zijne wonden overleden. liet geval is aan Engelsche beschieting te wijlen. De afgestorvene had geene verwanten in het Belgisch of het Fransch leger. De bevolking hield zich tijdens de beschie ting rustig en zocht beschutting in hare kelders. De tijd weefde om uw hoofd een krans van zilvren [haren, En heeft geknakt uw eens zoo ranke, sterke leest Gij zijt ile schaduw nog van wat ge zijt geweest. Toch blijft gij welgemoed spijts 't wegen uwer jaren. Mijn Moeder, over U zijn stormen heengevaren Gij hebt hij rouw geweend die nooit de tijd geneest, Naast neerstig werk voor 't daaglijksch brood [gevreesd Voor ons, uw kinderen, die n zoo dierbaar waren. Docli was 't een doomenweg dien steeds uw voet [betrad De Godsdienst was uw troost en licht op 't moeilijk [pad, Het welzijn van uw kroost uw nistelooze streven Al wat mijn hart aan goeds en edelheid bevat, Heb ik geput uit uwen gouden deugden-schat Gij, kristen vrouwe, hebt den hemel mij gegeven Pons VAN DE MAELE. AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 fr.twee maal 1,25 fr. Gewone annoncen 0,15 fr. de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 fr. de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Theoretische en Praktische Beschouwingen. XXV. De Kunst als factor in het Onderwijs. Slotbeschouwingen. Eenmaal dat het bewezen is (zie vorige artikelen) dat de kunst in het onderwijs moei medewerken, om den geheelen mensch te vormen en te ontwikkelen, komen wij tot deze gevolgtrekking dat die onderwijzer welke zich van de kunst als een opvoedkundige factor weet te bedi°nen, ook het best zijne roeping zal kunnen vervullen. Wij hebben immers gezien dat het er vooral op aankomt pak te hebben op het gevoel der jeugd. Het gevoel is de sleutel van het verstand. Het is een machtig middel om al de andere vermogens van den mensch, geest, wil, verbeelding, enz. harmonisch te doen uitgroeien en uitbot ten. Dat doet de kunst. De kunst, beschouwd als gcvoels-fac tor, kan van groote hulp zijn om den wil te vormen of hem terug op te bouwen. Jules Payot schrijft daarover scherpzin nige en waarheidsvolle bladzijden in zijn prachtig werk L'Education de la Volonté. De kunst, de taal der beelden en der kleuren, heeft een ver-dragenden invloed op het verbeeldingsvermogen, on de ver- densgereed had vertoond, achter eene ravijn, op eene gunstige hoogte, boven de Viazma. Aanstonds, van beider kanten, kwam de ruiterij in botsing, en toen het voetvolk ook moest op treden, stelde Murat zich in eigen persoon aan het hoofd eener divisie van Davoust, en moedigde haar aan om tegen den vijand in te rukken. Doch toen kwam veldmaarschalk Davoust aangesneld, en hij deed zijne mannen stilstaan, terwijl hij dit ma- nceuver in heftige bewoordingen af keurde, en verwijtingen stuurde naar het hoofd van Murat. Deze deed tevergeefs een beroep op de waardig heid en den rang van den maarschalk; dan, ten einde raad en moede van die gedurige geschillen had hij iemand tot den keizer gezonden om te kiezen tusschen hem of Davoust. Bij dit verhaal werd de keizer van her gram, en hij riep uit - Davoust gaat dus al de palen der gehoorzaam heid te buiten hij minacht mijnen schoonbroeder dien ik zelf als lui tenant aanstelde Aanstonds daarop doet hij Berthier vertrekken, met het bevel voortaan de divisie van Compans, die het voor in Mural was schoonbroeder van Napoleon. beelding speelt een groote rol in het leven van den geest. Kunst schenkt smaak, schoonheids- smaak zij verfijnt en veredelt dien aan houdend, en dit heeft ook een heilzamen terugbots op de zedelijkheid van den mensch, ter wijl het tevens voedsel ver strekt aan zijne naar schoonheid hunke rende ziel. Kunst is nog, zooals wij vroeger zagen, een zoeken, een streven naar Schoonheid en Waarheid, en het weer geven, het verklanken daarvan. Zij is de spiegel van het leven, ep het leven is een spiegel waarin onze ziel zich terug kaatst. (Carmen Sylvia). Kunst bestaat hierin de intiemste, de geheimzinnigste, de diepste klanken van het leven te beluis teren in zich zelf en in de menschen om zich heen. De ziel met haar licht en haar schaduw wil zij naar voren halen uit den mensch. Al dc bewegingen 011 rimpelin gen van het zielsleven tracht de kunste- i naar te verrassen in dentoon der stem, te bespieden op het gelaat, te lezen vooral in betoog, waar zulke wondere spelingen zijn van klaarten en donkerlen. Aldus streeft de kunstenaar haar menschen- kennis, naar zielkunde, en die honderden vlugge momenten waarin het leven der ziel naar buiten wordt gekaatst, en welke aan zoovelen ontsnappen, ontgaan niet aan zijnen fijn-speurenden en schoon- heids-dorstigen blik. j En hier weerom komen wij tot deze bestatiging niet hij die zich bleek heeft geblokt op boeken van zielkunde, zal daarom een zielkundige pijn, omdat hij al die bladzijden in zijn geheugen heeft opgenomen en ze daar pijnlijk ligt te ver duwen, maar wel hij, die staande in het volle leven, den polsslager van weet te tasten en te beluisteren lii zich zelf en in do anderen. En op dit gebied -doet de kunst zich van her gelden als een mach tig opvoedkundig middel, dewijl zij zulk een groot intuïtie- of aanvoelingsvermo gen mededeelt. Het wordt tijd te sluiten. Als Kunst dit alles zijn kan, dan volgt hieruit hoe eene degelijke kunstoplei ding onontbeerlijk diende te zijn voor elkeri onderwijzer of leeraar die liet ern stig meent met zijne rooping. Wanneer de onderwijzer eerst in zich zelf het schoonheidsgevoel en den kunst smaak heeftaangekweekt en ontwikkeld, dan zal hij die ook kunnen medodeelon aan anderen. Dan zal er tusschen hem en zijne leerlingen eene sympathie, eene aantrekkingskracht geboren worden, welke tot wonderlijke uitslagen zou lei- Le goüt est encore de toutes nos facultés intellectueïles, celle qui nous donne les jouis- sances les plus nombreuses. Parceque les plai- sirs qu'il procure, pris avec moderation sont souvent un délassement et rarement une fatigue parceque les impressions délécieuses qu'ils laissent dans l'flme durent longtemps, et peu- vent être renouvelées pour ainsi dire notre gré parceque, ap.-ès avoir lu un ouvrage excellent ou avoir admire le spectacle magni- fique et touj ours varié de la nature, nous éprou- vons un charme indéfinissabledü A ce que l'dme a en ce moment une sorte d'avant-goüt de l'éter- nelle beauté, qui est sa vraie nourriture. (Dr Dcscurcts Théorie Morale du Goüt. don. Dan ware zulk eon onderwijs niet langer uitwendig, koud en stijf, maar het zou diep ingrijpen in de geesten en de zielen hij zou daarop den stempel zijner persoonlijkheid drukken, en zich aan houdend geprikkeld voelen om zich zeil weg te schenken met het beste, het schoonste, hetedclstedat hij bezit. En hij zou er zich op toeleggen om nog dagelijks in zedelijke waarde te stijgen, ten einde nog grooteren en pakkendcr invloed van zich te doen uitgaan. Dan zou daar het woord liefde vertrouwen gespro ken worden al die jonge zielen zouden voorden onderwijzer-kunstminnaar open liggen, begeerig naarlicht, naar warmte, naar schoonheid, naar waarheid, en zijn onderwijs zou er een frissche, louterende stroom van gedachten en gevoelens over uit gieten Hoe groolsch.hoe verheven wordt toch de taak van den opvoeder, wanneer men haar van op deze hoogte beschouwen gaat Voorzeker dit alles is ideaal, maar deze artikelen werden geschreven uit liefde tot het ideaal, en daar zijn idealen in het leven die moeten bereikt worden. Mannen als Gezelle, Verriest, Wal- graeve, Amaal Joos, en tientallen ande ren, zijn een zegen geweest voor de stu- deorende jeugd. Hot waren kunstenaars. Niet ieder kan een kunstenaar worden, maar zou niet ieder onderwijzer welke dn rol op zich neemt een jong verstand, een jong hart, een jonge verbeelding, een jonge ziel te leiden, to vormen, te ont wikkelen en ze te zetten op den weg van het leven, zich moeten laten doordringen van den heiligen ernst van zijn ambt, het met een schroomvol geweten moeten uitoefenen, èn zich beijveren om ten min ste van ver, al ware het dan nog van heel ver, de voetstappen te volgen van hooger vernoemde mannen Wij laten het bij deze vraag. werp van den twist was geweest, onder het bevel van Murat te plaat sen.' Davoust loochende zijne daad niet, maar hij wilde ook hoegenaamd geen ongelijk bekennen. Intusschen was de strijd geëindigd, en Murat, terug in zijne tent gekeerd, schoot weerom in vuur en vlam toen hij zich de vernedering herinnerde welke hij opgeloopen had. Belliard die met hem in de tent vertoefde, heelt naderhand medegedeeld dat hij den koning zijne kroon hoorde vervloeken terwijl tranen van spijt en woede hem langs de wangen rolden. Napoleon keerde terug naar Viaz ma. Het was noodig dat hij daar een tijd verbleef om zijne nieuwe verove ring te erkennen, en na te gaan hoe hij er profijt zou uittrekken. De nieuwstijdingen welke hem uit Rusland toekwamen ontsluierden hem de loensche handelwijze van het rus- sisch gouvernement dat al onze zege pralen loochenstraite, en zich beijver de om aan het volk wijs te maken dat het verlies van al die provincieën slechts j het gevolg geweest van een op voor- i hand opgesteld aftochtsplan. Offi i cieele stukken waarop men te Viazma 'le hand kwam te leggen deelden mede heeft eene oppervlakte van 126,656 vier kante kilometers, zijnde nagenoeg 4 1/3 maal de oppervlakte van België. Het heeft eene bovolking van 7 miljoen in woners, dus zooveel als België. Rumenië vormt de laagvlakte van het Balkanschiereiland en grenst ten noor den aan Rusland waar de Pruth en een deel de Donau als grenslijn dienen ten oosten aan Oostenrijk-Ilongarië, waar dc Transylvanische Alpen de grens vormen; ten zuiden aan Bulgarië waar de Donau op 2/3 de grens volgt en ten westen aan de Zwarte Zee. In dc bosschenvan Transsylvanië heeft men veel wild,waaronder de bruine heer, wilde zwijnen en lossen (soort wilde kat ten) meer in het noorden in den hoek tusschen Oostenrijk en Rusland vindt men veel weiden, er is daar groote vee kweek en inzonderheid schapen. In het midden van het land vindt men dat men te St. Petersburg het Tc Dcum zong voor zoogenaamde zege- pralen te Witepsk of te Smolensk be haald. Verwonderd riep de keizer uit - Hoe is het mogelijk Die mannen durven dus in het aanschijn van God- liegen evenals voor de menschen Onderwijlen zat onze voorhoede op de hielen der Russen tot in Gjatz, en van weerskanten werden er eenige schoten gelost, en deze artillerie-wer king geschiedde gewoonlijk in het voordeel van den vijand, daar deze1 slechts groote geschutsstukken ge bruikte welke verder droegen dan de: onze. Iets wat ons verwonderde was dat de russen vanaf Smolensk de dor pen en de kasteelen niet meer in brand' staken, hetgeen wat ons niet weinig, voordeel bijbracht. Inderdaad, de iran- sche legers vonden in deze dorpen; voeder, granen, bakovens en schuil-1 plaatsen. Den ie September, rond den, mid dag, was Murat nog slechts door een dennenbosch van Gjatz afgescheiden.: Het zicht der kozakken dwong hem zijne eerste regimenten te ontplooien^ maar weldra, ongeduldig geworden, riep hij eenige ruiters, en na zelf de russen verjaagd te hebben uit het de zoogenaamde Groote Rumeensche laagvlakte Hier groeien in overvloed maïs, koolzaad, hennep, tabak, tarwe men vindt er ook uitgestrekte wijngaar den. Al deze voortbrengselen worden be werkt in de hoofdstad Bukarest, die rond de 325.000 inwoners telt. Rumenië heeft ook verschillende groote petroolbronnen. Rumenië is de grootste leverancier aan België voor de granen jaarlijks ontvan gen wij hior ruim 180 millioen kilos gra nen, waaronder ook maïs. Onder land- bouwopzicht is Rumenië ook op den eersten rang voor wat de Balkanstaten betreft. In de Rumeensche laagvlakte heerscht een vastelandsklimaat. Het Rumeensche leger werd eerst sedert kort heringericht. De hervorming bestond vooreerst daarin, dat de dienstplicht van 21 jaren tot 25 jaren werd verlengd, waarbij a,an don reserve en den miliciodienst elk 2 jaren werden toegevoegd. De dienstplichtige Rumeen dient thans in het leger van zijn volle 21 jaren tot tot liet einde van zijn 46® levensjaar, waarvan 7 jaren in het werkdadig leger, 12 jaren in de reserve en 6 jaren in de milicie. Het aktief leger bestaat in vredestijd uit vijf legerkorpsen met tien infanterie- afdeclingen, tien ruiterij-brigaden on tien artillerie-brigaden. In den oorlog worden ongeveer vijf legerkorpsen in dienst gesteld, met tien aktieve legeraf- deelingen, waaraan voor elk eene reser- veafdeeling wordt toegevoegdbuiten dat komen er nog een of twee ruiterij- divisies bij de bestaande afdeelingen. Het veldleger, in den oorlog, zal zon der de vervangingstroepen, de bezettings troepen en den landstorm 250 duizend geweren, 18000 ruiters, 800 kanonnen van modern ot oud model, en ongeveer 300 raitraljeuzentellen. Men mag dus aannemen dat de militaire kracht van Rumenië op ongeveer een half millioen mannen kan geschat worden. Het beste wapen der Rumencn is de artillerie. Eene kwestie die voor 't oogenblik voor Rumenië niet al te gunstig staat is dc ammunitiebevoorrading. Het is gekend hoeveel ammunitie ten huidigen dage ver schoten wordt en Rumenië hangt voor de fabrikatie derzeive gansch van het bui tenland af. Er mag nog zooveel goschuts- voorraad gereed zijn, binnenkort zal het vierverbond toch ook de bevoorrading van Rumenië moeten op zich nemen. Dit is eene kwestie die voor beide kanten niet zonder beteekenis is en door de om standigheden eene katastroof worden kan. Oorlogsverklaring van Italië aan Duitschland. BERLIJN, 27 Oogst. De Konink lijke Italiaansche regeering hoeft door bemiddeling der Zwitsersche Regeering aait He Keizerlijke Regeering laten raede- deelen dat zij zich van af 28 dezer maand bosch waarin zij genesteld lagen trok hij er door en stond vóór de poorten van Gjatz. Bij dit zicht geraakten de fransc.hen in begeestering, en de stad werd eensklaps overrompeld tot aan de rivier die haar in tweeën snijdt, en waarvan de bruggen reeds aan de vlammen overgeleverd waren. Daar evenals te Smolensk en te Viaz ma hetzij toeval of overblijfsel van tartaarsche gewoonten, bevond de op enbare plaats zich naar Jden kant van Azie, op den tegenovergestelden oever. De russische achterhoede be schut door de rivier, had dus den tijd om geheel dit kwartier te verbranden. Alleen de snelheid van Murat had het overige gered. Men ging de Gjatz over, zooals men kon, op balken, in eenige vaartuigen, of langs waadbare plaatsen. De russen verdwenen achter de vlammen, waar onze eerste verkenners hen volgden, toen zij eenen inwoner er zagen uit komen, naar hen toespringen en roe pen dat hij Franschman was. Zijne vreugde en zijn tongval bevestigden zijne woorden. Zij leidden hem naar Davoust. Deze maarschalk onder vroeg hem. ('t Vervolgt).

De Denderbode | 1916 | | pagina 1