M- Duit OORLOGSBERICHTEN. Wie is de moordenaar Oorlog in den Balkan Een en ander. Op den Balkan Italiaanschc Oorlog. 29 OORLOGSVERKLARINGEN. Turkije verklaart Roemenië den oorlog. aanziet als zich met Duitschland in oor logstoestand bevindende. Roemenië aan Oostenrijk. Uit Weenon wordt gemold op 28 Au gustus Gisternacht verscheen de Roerneecsche gezant in het ministerie van buitcnland- sche zaken om eene nota te overhandigen volgens dewelke Roemenie van af 27 Augustus om 9 uur 's avonds zich in oor logstoestand bevindt met Oostenrijk- Hongarië. Duitsche bladen, de oorlogsverklarin gen van Italië en Roemenië besprekend, zeggen dat sinds het begin van den oor log Roemenië met begeerlijke blikken opzag naar het gebied van Oostenrijk- Mongarie dat door Roemeniers bewoond is, namelijk Bukowina in Oostenrijk en Zevenburgen in Hongarije. De gansche toestand toont dat men zich binnen kort aan de oorlogsverklaring mag verwachten van Roemenië en Bul- garië. Aangezien dcRoemeensche strijdkrach ten reeds voor het grootste deel naar de grenzen der Middelmachten opgerukt zijn, mag men op het aanstaande begin der gevechten rekenen. BUCHAREST, 29 Oogst. De staat van beleg is uitgeroepen geworden in gansch het land De minister van eore- diensten, M. Duka, hoeft het bestuur der oorlogscensuur in handen genomen Het Parlement zal bijeengeroepen worden op Donderdag of Vrijdag. Men zegt dat een nationaal komiteit zal samengesteld worden. WEENEN, 29 Oogst Volgens de - Neue Freie Presse zijn de bevoegde Weener organismen niet zinnens op de Rumeensche oorlogsverklaring te ant woorden door eono officiëele verklaring. WEENEN, 29 Oogst. - Volgens het zelfde blad, heeft do Oostenrijksch- Hongaarscho regeering bet Hollandseh gouvernement verzocht de Oostenrijksch- Hongaarsche belangen in Rumenië onder zijne bescherming to nemen. Duitschland aan Roemenië. BERLIJN, 28 Aug. Nadat wg reeds hebben gemeld dat Roemenië, onder de schandelijke afbreuk der gesloten over eenkomsten met Oostenrijk- Hongarije en Duitschland, aan onze bondgenooten gister den oorlog heeft verklaard, is den keizerlijken gezant te Bukarest opgedra gen zijn paspoort te verzoeken en aan de Roemeenscho regeering te vorklaren dat Duitschland zich thans ook in oorlogs toestand met Roemenië bevindt. Uit Fransche bron PARIJS, 30 Augustus 1910. Offi cieel bericht van heden middag Aan het gansche front de gewone ka- nonnade. In den loop van den nacht is niets bijzonders gebeurd, behoudens een kleine onderneming, waardoor het den Franschen is gelukt vorderingen te ma ken ten Oosten van het dorp Fleury. PARIJS, 30 Augustus 1916. Offi cieel bericht van heden avond Matige geschut-actie aan het Somme- front. Het slecht weer houdt aan. PARIJS, 31 Augustus. Kalme nacht op het grootste deel van het front. In Lotharingen hebben de Duitschers gis teren op het eind van den dag een over val beproefd in het bosch van Parroy en zijn in een deel der Fransche loopgraven binnengedrongen waaruitzij onmiddellijk door een Franschen tegenaanval werden geworpen. Uit Engelsche bron LONDEN, 30 Augustus. Officieel Het slechte weer houdt aan. Er wor den slechts enkele kleine ondernemingen gemeld. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 31 Augusti Officieel. In den frontsektor langs beide zijden van Armontières ontwikkelde do vijand le vendige bedrijvigheid. Zijne in aanslui ting met sterke geschutoverval voort schrijdende verkenningsafdeelingen zijn teruggeworpen. Bij Roclincourt ten noorden van Atrecht maakte een Duit sche patroelje in de Engelsche loopgra ven een aantal gevangenen. Langs weerkanten van de Somme blijft de geschulstrijd op groote sterkte. Als naderhand gemeld wordt, ging giste ren morgen ten Zuiden van Martinpuich een tegen de vijandelijke stelling vooruit springende loopgracht verloren. In het Maas-gebied hecrschte, met uit zondering van kleino handgranatenge- vechten bij Fleury, rust. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 31 Augustus. Officieel. Ten weste van Riga, aan het brugge- lioofd van Dunaburg, aan de Stochod- bochten, ten zuidoosten van Kowel, ten zuidweste van Luck en in eenige sokto ren van het leger van generaal graaf von Bothmer hadden levendige geschut ge- vechton plaats. In de Karpathen hebben wij bij de be storming van den Kukul 1 officier en 199 soldaten gevangen genomen. Vijan lijke tegenaanvallen zijn hier teruggesla gen. Tijdens de uitvoering van aanvallen op militaire werken van Luck en Terczyn schoten onze vliegers drie vijandelijke vliegtuigen neer, verder werd er een den 29e Augustus bij Listopady bii de Bere zina buiten gevecht gezet. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 30 Augusti. Officieel. In de Gallische Bosch-Karpathen hebben Duitsche troepen den Russen de hoogte Kukul, waarom de laatste weken zoo verwoed is gevochten, weer afgenomen. Overigens is er, behalve gevechten tus- schen voorposten, niets van belang ge beurd. Uit Russische bron PETROGRAD, 30 Augustus.Officieel bericht van middag Ten noorden van Dunaburg heeft een onzer vliegtuigen in een luchtgevecht een Fokker neergeschoten, die binnen de Duitsche linies is gevallen. Aan de boven- Sereth zijn aanvalspogingen van den vijand door ons vuur verijdeld. Aan de Bystrica hebben wij een vijan delijken aanval afgeslagen. In de Karpathen hehben onze troepen ten westen van Nadworna het dorp Ra- failow, aan de Bistrica, en het gebergte Pantyr veroverd, dat over een afstand van 25 tot 30 werst de grens met Honga rije vormt. (.p- Vervolg.) Het is een zonderling toeval, zeer zonderling, maar er zijn veel menschen die op elkaar gelijken Menigmaal is dat het geval met personen uit verschillige landen. Het zou ook wel een wonder zijn als onder de millioenen menschen er geene twee waren, die op elkaar ge leken. Zeker, zegde Sof ie. Maar op wien gelijk ik dan Op iemand wiens lot ontzettend was, doch die thans dood is, antwoordde de kamenier met droevige steipZijn naam wordt door mevrouw nooit uit gesproken. Ik weet wien gij bedoeld, zegde Sofle ernstig. Ik vernam de treurige geschiedenis in het logement te Charle- rnont. Praten de menschen daar nog over? vroeg Johanna spijtig. Meer dan achttien jaren zijn over de verschrikkelijke ge beurtenis heen gegaan Maai- zulke din gen schijnen nooit te verouderen na honderd jaren zal men deze geschiedenis nog verhalen. Spreken de bewoners kwaad van mevrouw? Dat is onmogelijk Zeg mij, mejuffer, wat ment vertelt. Zij spreken met de hoogste achting van mevrouw Mixtome en zeggen, dat Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 30 Augusti. Officieel. Op de hoogten ten N.-O. van Orsova hebben onze troepen herhaalde aanvallen van Roemeenscho troepen afgeslagen. Voor het overige zijn aan de grens vooruitgeschoven troepen stap voor stap en volgens het plan, dat voor het geval van oorlog reeds lang was vastgesteld, teruggetrokken. Do vijand zal er zich op beroemen Pe- trosény, Brasso (Kroonstad!) en Kezdi Vasarhely bezet te hebben. De Noordelijkste Roemeensche kolon- nes zgn in het Gyergyo-gebergte in ge vecht gewikkeld. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 31 Augusti. Officieel. Geene gebeurtenissen van belang. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 30 Augustus.Officieel. Niets van belang. Uit Bulgaarsche bron. SOFIA, 28 Augusti. Officieel. De troepen van onzen rechtervleugel ver sterken zich, na in de vlakte van Lerina (Fiorina) de Serviers te hebben terugge worpen, in hun nieuwe stellingen ten noorden en ten westen van het Ostrowo- meer. Herhaalde aanvallen der Serviers in de streek van Moglena hebben wij onder zoo aanzienlijke verliezen voor den vijand afgeslagen, dat hij van herhaling zijner pogiugen heeft moeten afzien. Onze troe pen hehben de hoogten ten Zuiden van Sbenko veroverd. In het Wardar dal is zwak geschut vuur gewisseld en zijn patroeljengevech- ten geleverd. De troepen van onzen linkervleugel versterken zich, na alle Fransch-Engel- sche strijdkrachten in de streek van Ser res, Drama en Kawalla achter de Stroe- ma en de Thinoses te hebben terugge worpen, in hun nieuwe stellingen ten Oosten van de Stroema en aan de kust der Eegeïsche Zee van de Golf van Orfano tot den mond van de Mesta. SOFIA, 31 Augustus. Officieel Geene eigenlijke verandering aan het Macedonische front. Onze troepen heb ben de bevolen stellingen bereikt en be zet. Zij versterken er zich in. De vijand bepaalt zich, na de nederlagen die wij hem toegebracht hebben en nadat zijn offensief hierdoor verijdeld werd, op heel het front, tot het onderhouden van artil lerievuur zonder uitwerking. Slechts ten W. van het Ostrowo-meer, in het dal van Manitza, spant zich de ijand nog in om zich door vergeefsche tegenaanvallen opnieuw in het bezit te stellen der verloren stellingen en zijne onhoudbaar geworden toestand te ver beteren. Doch alle pogingen werden teruggeslagen. In het Tahino-meer heb ben wij door artillerievuur twee booten in den grond geboord. De vijandelijke vloot beschoot zonder uitwerking de monding van de Mosta. Een vliegtuig eskader viel de brug nabij het station van Buch aan. Schade werd niet aange richt. Geen menschenoffers zijn te be treuren. Oostenrijksch-Hongaarsch - Uit Italiaansche bron ROME, 30 Augustus. Officieel Het vijandelijk geschut heeft onze stel lingen tusscheu Etsch en Brenta onop houdelijk beschoten en ook eenige gra naten geworpen op de bewoonde plaatsen Ala (Lagarina-dal), Arsiero, Velo d'As- tico en Seghe (Astico-dal). In de Fassa- ner-Alpen hebben onze Alpini hun stellin gen op den kam ten noordoosten van den Cauriol uitgebreid, opnieuw 21 gevange nen gemaokl, een kanon, tal van gewe ren en een bom werper vermcesterd. Het vijandelijk geschut heeft tegen den Cau riol een hevig vuur geopend, dat krach tig door onze batterijen is beantwoord. Aan den kop van de Rio Felizon (Boi- te) hebben afdeelingen Alpini to voet sterke vijandelijke schansen op de N.W. hellingen van de Punta del Forame en in Fondovale stormenderhand genomen. De vjjand heeft ernstige verliezen geleden en 117 gevangenen o. w. 3 officieren, in onze handen gelaten. Op de rest van het front wisseling van tusschenpoozond geschutvuur. De vijan delijke artillerie heeft nu en dan op Görz, Valisella en Olivera geschoten. Op den Karst heeft onze infanterie door een voorwaartsche beweging eenige gedeelten van ons front verbeterd. Vijandelijke vliegtuigen hebben bom men geworpen op Alleghe en op Laguna Marano. Er zijn eenige gewonden en on- beteekende sshade. Bulgaarsche gezant, is gisteren voor een dag naar Leipzig vertrokken. De dag van vertrek van Beldiman, den gezant van Roemenië, is nog niet vastgesteld. Op het Grieksche gezantschap te Berlijn was nog geen bericht ontvangen van de verande ring van den gezondheidstoestand van koning Konstantijn. Bel- zij spoedig in het huwelijk zal treden met den markies van Charlemont. Zij zeggen wat zij wenschen, her nam Johanna. Zij zouden haar gaarne als gebiedster op Charlemont zien. Juffrouw Robinex zegde dit ook. Nu hunwensch moge in vervulling gaan. Ik hoop dat mevrouw met den markies zal trouwen ik geloof ook, dat zij het doen zal, ofschoon de verloving nog niet publiek werd gemaakt. Zij is er zeer geheim mee zelfs ik die altijd bij haar ben en haar volkomen vertrou wen geniet, hoor nooit iets van hare plannen. En hoe laten de menschen zich over het drama van Charlemont uit, mejuffer Wij zijn zoo lang van hier ge weest, dat ik niet weet hoe over dit drama gedacht wordt. Juffrouw Robinex beweerde, dat er geen twijfel bestaat, of Alexe Mixtome is de moordenaar zijns broeders, zegde SofieZij had besloten deze gelegenheid niet ongebruikt te laten voorbijgaan en wilde dc kamenier uithooren. Niemand geloofde destijds aan zijne onschuld. Dan dwaalt Juffrouw Robinex, viel Johanna haar in de rede. Eene enkele geloofde niet aan zijne schuld, ofschoon al zijne vrienden zich tegen hom keerden. Zijt gij dat, Johanna Ik spreek niet over mij zelve, want Philip Piron, verdreef mijnen twijfel. Hij verklaarde Alexo Mixtome schuldig. Onderstaande tafel verscheen in den gischer Kurier 1. Oosten rij k-Servië 2. Duitschland-Rusland 3. Duitschland-Frankrijk 4. Duitschland-België 5. Engeland-Duitschland 6. Montenegro-Oostenrijk 7. Duitschland-Servië 8. Oostenrijk-Rusland 9. Duitschland-Montenegro 10. Frankrijk-Oostenrijk. 11Engeland-Oostenrijk 12. Japan-Duitschland 13 Oosten ri j k-Japan 14. Oostenrijk-België 15. Turkije-Rusland 16. Turkije-Frankrijk. 17. Turkije-Engeland 18. Turkije-België 19. Italië-Oostenrijk 20. Turkije-Italië 21. Bulgarië-Servië 22. Frankrijk-Bulgarië 23. Engeland-Bulgarië 24. Italië-Bulgarië 25. Rusland-Bulgarië 26. Duitschland-Portugal 27. Italië-Duitschland 28. Roemenië-Oostenrijk 29. Duitschland Roemenië Neen, zijne eigene vrouw geloofde aan zijne schuld. Sofie verschrikte en werd doodbleek. Had zij vertrouwen in hem fluis terde zij. Ja, antwoordde Johanna, overtui gend. Het is zonderling, maar menschen die elkaar beminnen, gelooven elkander. Mevrouw beminde haren echtgenoot met geheel hare ziel en hij was hare liefde waardig, in weerwil der ontzettende daad, die hom en de zijnen in 't verderf stortte. O, mejuffer, hij was zoo goed, zoo edelmoedig en hij beminde zijne vrouw en zijn kind zoo vurigO, hij moet op het oogenblik dat hij de daad bedreef, krankzinnig geweest zijn Alge meen houdt men het er voor dat hij zijne zinnen verloren had. Maar ik heb gehoord, dat mevrouw Mixtome zich van hem terugtrok, toen hij in gevaar was. Hebt gij dat gehoord Nu ja, ik weet dat men het zegt, maar het is niet waar. Niet waar Indien gij den overleden hertog, mevrouw's vader, gekend hadt, zoudt gij begrijpen wat ik niet duidelijk kan maken. Hij was trotsch en regeerde zijne familie met eene ijzeren strengheid. Me vrouw vreesde hem zeer en op den mor gen na den moord, toen Alexe Mixtome gevangen was genomen, lag zij geheel bewusteloos op het ziekbed. Er werd 29 Juli 1 Aug. 3 4 3 5 6 12 13 23 25 28 2 Nov. 23 Maart 1915 22 Aug. 14 Oct. 16 16 17 22 9 Maart 1916 27 Aug. 27 28 Konstantinopel, 29 Augustus. De ministerraad heeft gisteren besloten, dat de Turksche regeering, met Duitschland en Bulgarije, aan Roemenië don oorlog zal verklaren. Het besluit is reeds bij iradé bekrachtigd. KONSTANTINOPEL, 30 Augustus. Blijkens een bericht van het agentschap Milli, heeft de ministerraad gisteren be sloten, Roemenië den oorlog te verklaren. De spanning tusschen Rumenië en Bulgarië. Londen, 30 Augusti. Uit Salonika wordt d. d. gister aan de Daily Tele graph geseind. De Opinion verneemt van bevoegde zijde, dat Rumenië een ultimatum aan Bulgarië zal zenden, waarin het de ont ruiming van Servië en het herstel van den territorialen status, zooals die bij het verdrag van Boekarest is vastge steld, eischt. Londen, 30 Augustus. De Roemeen sche minister Bratianu is benoemd tot minister van oorlog, in plaats van zijn broeder, die minister-president blijft. Er gaan geruchten over de vorming van een coalitie-kabinet. Er is geen oorlogsverklaring aan Duitschland, Turkije of Bulgarije gezon den. De Kamer wordt Donderdag geopend. De Berliner Zeitunga. M. schrijft, dat in den diplomatieker! toestand tot gistermiddag geen wijziging is ingetre den. Men wacht in Duitschland met span ning op de militaire gebeurtenissen aan de grenzen van Roemenië, waar men ver moedt dat spoedig de kanonnen van Bul garije zullen worden gehoord. Rizoff, de Voor de kinders in Zwitserland. De Amerikaanscho millionnair John Rockfeller, heeft aan de overheden van het kanton Freiburg de som van 380,000 frank doen overhandigen. Dat geld moet gebruikt worden tot onderhoud van 500 Belgische kinderen tot het einde van den oorlog. De gever heeft daarbij verklaard dat hij bereid is nog meer te geven, zoo het blijken mocht dat de som onvoldoende is. Het kanton Vaud was eerst aange wezen om de kinderen te plaatsen, doch in aanmerking nemend den godsdienst waartoe de Belgische kinderen behooren, heeft men ten slotte Freiburg genomen. De vertegenwoordiger van M.Rockfeller, de heer Grimm is eveneons naar Varsovie vertrokken om daar ook voor 500 Pool- sche kinderen het zelfde te doen. Vorvol- gens reist hij naar Belgrado met het inzicht 500 Servische kinderen insgelijks van zulk voordeel te laten genieten. Een nieuwe tarief. De provinciale voedingskomiteiten ont- vangen waren ingevoerd aan prijzen welke zij gemachtigd zijn te verhoogen om hunne algemeene kosten te dekken. Een nieuwe tarief komt vastgesteld te worden. Daaruit blijkt dat de rijst geleverd aan de komiteiten aan 55 franks de 100 kilos, aan de bevolking niet mag vei ocht worden aan meer dan 0,66 fr. den kilo. De erwten en boonen gestold op 85 fr. moeten afgeleverd worden aan 1 fr. den kilo. Voor het spek is de prijs 240 fr. de 100 kilo om voortverkocht te worden 2,80 fr. den kilo het smout waarvan de prijs in 't groot 210 frank is moeten afge geven worden aan 2,30 fr. Deze tarief i« in voege gekomen sedert 26 Oogst. De houding van Zwitserland. De Zwitsersche Bondsraad heeft, tegenover de oorlogsverklaring van Italiï aan Duitschland en de intrede van Rume nië in den oorlog, zijne vroegore ver klaringen betrekkelijk de handhaving der strikte neutraliteit tegenover df oorlogvoerende Staten vernieuwd. Hel politieke departement heeft zulks doo: bemiddeling van het Zwitsersch gezant schap aan de buitenlandsche regeeringen ter kennis gebracht. om haren vader gezonden, die terstond kwam en haar mee naar Montfacon nam. Hier werd mevrouw doodziek. Ik dacht elk oogenblik haar laatste uur te zien aanbreken, doch zij herstelde weer. Toen volgde dc rechtszaak. Zij wilde zich naai- haren echtgenoot begeven, maar haar vader belette het en sloot haar in hare kamer op, terwijl hij zwoer dat zijne dochter niets met ecnen moor denaar zou te maken hebben. Gedurende weken hield hij haar op hare kamer ge vangen en zegde tot de bezoekers dat zij weigerde iemand te ontvangen. Mevrouw schreef ecnen brief en verzocht mij hem aan Alexe Mixtome te doen toekomen maar haar vader hield mij aan hij had spionnen die hem waarschuwden nam mij den brief af en dreigde mij weg te zenden als ik het opnieuw durfde wagen iets tegen zijnen wil te ondernemen. Zij schreef hem dan Ja, mejuffer, zij die beweren dat zij haren echtgenoot in het gevaar alleen liet, doen haar groot onrecht aan. Zij smeekte haren vader geknield haar toe te staan hem te bezoeken zij wilde de gevangenisstraf met hem doelenzij wilde met hem sterven. Maar haarva der hield haar opgesloten en liet niemand bij haar toe dan mij en dc bedienden, die hij uitdrukkelijk daarvoor had aan gewezen. Zij was eene gehuwde vrouw, maar nog zeer jong en gemakkelijk te weerhouden zij beefde voor haren va- Uil Athene wordt gemeld dat de Ser vische minister-voorzitter Pasitsch aldaar aangekomen is. Algemeen wordt verou dersteld dat hij eene bijeenkomst zal heb ben met Venizelos. De Bulgaren bezetten Kawalla. SALONIKI, 27 Augustus. De Bul garen zijn den 25* dezer Kawalla binnen getrokken. Op één na. zijn alle forten met de bewapening en de munitie aan hen overgedragen, zulks krachtens be- vevelen, den 22 Augustus uit Athene aan den bevelhebber verstrekt. Saloniki, 27 Augustus. De Engelsche oorlogschepon die vóór de kust liggen, hebben onmiddelijk l)et vuur op de, dooi de Bulgareff bezette forten (van Kawalla geopend. Er zijn nog geen bijzonderheden vernomen. der, maar de liefde voor haron echtge noot gaf haar den moed om te beproever langs het raam te ontvluchten. Mevrouw waagde veel, ter wille van haren echt genoot, doch haar vader zette zijnen wil door. Hij hield de gehuwden gescheiden en zond uit naam van mevrouw, wreede boodschappen aan Alexe Mixtome. Hij hield hem voor schuldighij haatte en vloekte hem. Het gerecht verklaarde Alexe Mixtome schuldig aan moord en veroordeelde hem ter dood. Toen werd mijne arme meesteres bijna waanzinnig. Zij smeekte haren vader het leven van haren echtgenoot te redden en hem zulk eene smartelijken dood te be sparen. De hertog beloofde zijne bevrij ding te bewerken, niet omdat zij er om smeekte, maar omdat zijn trots het niet kon verdragen, dat zijn schoonzoou wegens moord werd opgehangen. Hij richtte een smeekschrift aan het minis terie en aan den keizer, doch iedereen geloofde Alexe Mixtome schuldig en door zijnen dood moest een voorbeeld gesteld worden, dat rang en hooge waardighe den het recht moesten eerbiedigen. Zoo als men weet ontvluchtte Mixtóme. Ik geloof dat de hertog den gevangenbe waarder heeft omgekocht. Sofie was diep ontroerd bij het ver nemen dezer onthullingen. (wordt voortgezet).

De Denderbode | 1916 | | pagina 2