Hiissiscli- Duitt Oorlog. Oorlog ioMege OORLOGSBERICHTEN. Wie is de moordenaar Roemeense!) gevechtsterrein. Oorlog in den Balkan Op den Balkan Een en ander In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 21 September. Officieel Legergr. gen. veld. kroonpr. Rupp. van Beieren Ten noorden van de Somme speelden zich bij Courcelette voortdurend hand- granatengevechten af. Vijandelijke afzon derlijke aanvallen werden bii Fiers, ten westen van Lesbceufs en ten westen van Combles afgeslagen. Het ten zuid-westen van Rancourt en bij Bouchavesnes door onze troepen tijdens den aanval veroverde terrein ging na verbitterden stryd op nieuw verloren. Ten zuiden van Rancourt behielden wij het veroverd terrein. Legergr. van den Duitschen kroonpr. Rechts van de Maas werden tijdens verhoogde arlilleriebedrijvigheid vijan delijke aanvallen in den soktor Thiau- mont-Fleury afgeslagen. Uit Fransche bron PARIJS, 21 September. Officieol Ten N. der Somme hebben de Duit- schers hun poging niet hernieuwd op het front Priez-hoeve - Labé bosch. Het slechte weder heeft de krijgsverrichtin gen op de beide Somme-oevers belangrijk gehinderd. In de Argonnen is een Duitsche aanval, gericht op de Fransche stellingen van het Four de Paris, na een mijnontploffing, onder het Fransche versperringsvuur mislukt. Op den rechteroever van de Maas hebben de Franschen tegen den avond twee operaties uitgevoerd die bijzonder geslaagd zijn. Ten Z. van het Werk van Thiaumout hebben zij twee loopgraaf- deelen veroverd en meer dan 100 gevan genen gemaakt, onder wie 2 officieren en 2 machinegeweren buitgemaakt. In het oostelijk deel van het bosch Vaux-Cha- pitre hebbon de Franschen hun linies een honderdtal meters vooruitgebracht. In het bosch van Apremont heeft een der vooruitgeschoven Fransche posten een Duitschen aanval door middel van handgranaten afgeslagen. Uit Engelsche bron LONDEN, 20 September. Officieel. De algemeene toestand is onveranderd. Wij hebben verscheidene tegenaanvallen des vijands ton zuiden van de Ancre afge slagen. Ten Zuiden van Atrecht hebben wij 200 m. loopgraaf van vijanden gezuiverd en den Duilschers verliezen toegebracht. Bij Souchez heeft de vyand een mijn laten springen van den trechter hebben wij den aan onzen kant liggenden zoom bezet. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 21 September. Officieel Legergr. gen. veldm. Prins Leop. van Beieren Ten westen van Luck zette de Rus sische garde met andore sterke krachten de aanvallenjtegen de troepen van gen. von der Marwitz voort. Bij Korytnica is de strijd nog'niet geëindigd. Voor 't ove rige is de op een front van 20 km. breedte herhaalde stormloop geheel en met meer maals bloedige verliezen mislukt. Front gen. der kavall. Aartsh. Karei De strijd aan de Narojofka wordt suc cesvol voortgezet. In de Karpalheu heeft de vijand zijne hevige aanvallen her haald. Afgezien van plaatselijke succes sen in de streek van de Pawna-pas en in den Tatarca-seklor, ten noordoosten van Kirlababa, hij is overal met zware ver liezen teruggeslagen. Aan de Baba-Lu- (48® Vervolg.) Zij schrok en zweeg plotseling stil. Wat zoudt gij er willen vinden, Eugenie Gij zult daar de vroegere bedienden aantreffen, ten minste de meeste hunner. En Fïlip Piron vroeg zij. De markies zag mevrouw verwonderd aan. Ook is hij er. zegde hij kortaf. De arme man had geene betrekking en daar hij door het familiedrama der Gharlemonts ongelukkig was geworden, nam ik hem in mijnen dienst en het heeft mij nooit berouwd dit gedaan te hebben. Was hij ongelukkig geworden door den moord van den markies van Cliar- lemont vroeg mevrouw. Nu, hij heeft van zijnen heer veel moeten lijden de markies heeft hem voor geheel zijn leven geteekend en hij had gezworen zich te wreken. De markies werd in denzelfden nacht vermoord, en zou Filip daarom ongelukkig zijn geworden Dat begrijp ik niet. Gij hebt vroeger nooit aldus over Filip gesproken. Mishaagt hij u, Eugenie? Menschen van zijn slach geef ik de eer niet mij te kunnen behagen of mis- Kagen, zegde Eugenie Mixtome trotsch. Ik maakte slechts een komentaar op uwe dowa liep hij zevenmaal tegen onze stel ling storm. Jagers van verschillende Duitsche stammen onder aanvoering van gen. majoor Boesz hebben schitterend deelgenomen aan den succesvollen af weer. De op 19 September in 's vijands hand gevallen hoogte Smotrec werd stor menderhand herhoverd. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 20 September. Officieel Front aartshertog Karei In de Kar- pathen zet de vijand zijn aanvallen met do grootste taaiheid voort. Ten zuiden van de stoeterij Luczina en ten zuiden van Rystozec heeft hij plaatselijke voor- deelen bevochten, maar overal elders hebben wij hen teruggedreven. Ton zuiden van Lipnico Dolna tracht de vijand tevergeefs vooruit te komen en het Duitsche tegenoffensief door aanval len met zeer sterke strijdkrachten teg<m le gaan. Front Leopold v. Beieren Het leger van generaaloverste von Terszlyansky heeft gisteren den geheelen dag aanvals- pogingen der Russen in de kiem verstikt. Gisteravond zond de vijand tusschen Pustonicy en Szelwof in dichte gelederen oprukkende troepenmassa's tegen de Duitsche en Oosten rijksch-Hongaarsche troepen van generaal v. Marwitz in het vuur. Zij zijn overal teruggeworpen. Vanochtend herhaalden dc Russen hun stormloopeu en het gelukte hun bij Szel wof op enkele punten onze schansen bin nen te dringen. Onverwijld ondernomen tegenaanvallen hebben den vijand echter tot den terugtocht gedwongen. Uit Russische bron PETROGRAD, 20 September. Officieel. Er is niets van belang te melden. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 21 September. Officieel De grenshoogten in Zevenburgen, aan beide zijden van den Vulltaan-pas zijn door ons bezet. De strijd in de Dobroedscha is tot staan gekomen. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 20 September. Officieel Ten Zuid-Oosten van Hatsberg (Höt- zing) zijn de Roemeniërs volkomen ver dreven. Petroseny en de Szurduk-pas zijn weer in ons bezit. Oostenrijksch-Hongaarsch - Ilalinansche Oorlog. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 20 September. Officieel Het vijandelijke geschutvuur tegen de Karsthoogvlakte is bij tijden weer zeer hevig geweest. Aanvalspogiugen der Italiaansche artillerie zijn door ons ge schutvuur niet tot ontwikkeling geko men. De verdedigers der hoogvlakte hebben naar thans is uitgemaakt in vierdaag- sche zware gevechten 20 brigades iufan- terie, 1 divisie ruiterij en ongeveer 15 bataljons bersaglieri tegenover zich ge had. I11 het Sugana-dal hebben de Italianen onze stellingen op den Giovon en aan de Masobeek aangevallen. Zij zijn na felle, tot middernacht durende gevechten onder groote verliezen volslagen teruggewor pen. Uit Italiaansche bron ROME. 20 September. Officieel. -- De vijand heeft in den nacht van 18 op 19 en gedurende den dag van gisteren afleidende bewegingen trachten uit te voeren in de streek van Caserasebie (Asiago-hoogvlakte), op de San Giovanni (boven-Vannoi), langs de Noordelijke hellingen van de Coloricou (Travignolo- dal)en op den Custon Vrsie (Montenero). Do vijand, die er op enkele punten was woörden. Doch de man schijnt u te bevallen, daar hij reeds sedert jaren ik meen sedert die verschrikkelijke gebeurtenis in uwen dienst is. Zeker, Filip kent mijne gewoonten en eigenaardigheden, en is voor mij onmisbaar geworden. Doch laat ons op de zaak terugkomen zult gij het kasteel dezen avond met uwe tegenwoordigheid vereeren Mevrouw Mixtome aarzelde. Zij schrikte terug voor het bezoek maar zij had ook redenen wellicht die welke de markies gebruikte om haar over te halen, misschien het verlangen 0111 de kamer weer te zien en het speelgoed te bezitten redenen welke haar deden besluiten de uitnoodiging aan te nemen. Ik zal komen zegde zij, op eenen toon die bewees dat de strijd haar zwaar was gevallen. De markies nam daarna spoedig af scheid en reed weg, zich in de handen wrijvende over de overwinning, die hij heden behaald had. XVIII Mevrouw Mixtome bezoekt Charlemont. Het kasteel Charlemont was helder verlichtdoor de groote vensters wier pen de talrijke kandelaars hunnen hel deren gloed naar buiten De terrassen, pleinen en grotten, waren eveneens ver licht en aan de boomen, die den steilen, in geslaagd onze loopgraven binnen te dringen, werd er dadelijk overal door onze onmiddellijke ondernomen tegen aanvallen weer uitgeworpen. In het dal van de Brenta hebben onze kleine ondernemingen' welke ten doel hadden ons in het bezit van den linker Maso-oover te verzekeren, tot de verove ring van hoogle 694 ten noorden van Ghisi geleid. De vijand heeft gevoelige verliezen en liet een dertigtal gevange nen in onze handen, waaronder drie offi cieren. Op den Karst is de drukke aanleg van verdedigingswerken, over en weer, door het slechte weder belemmerd. Langs het heele front tusschenpoozend geschutvuur en kleine aanvallen en te genaanvallen, waarbij wij een vijftigtal gevangenen maakten. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 18 September. Officieel Aan het front van Fellahie beschoten wij met succes het vijandelijk kamp. Aan het Perzische front werden krach tige vijandelijke aanvallen, die de vijand op 15 September tegen onze troepen in den Badapas gedurende den geheelen dag volhield, met zware verliezen voor de aanvallers afgeslagen. Aan den linker vleugel werd een poging tot verrassing door den vijand beproefd, afgeslagen. Aan het Kaukasischo front beletten wij op den linker vleugel dat verken- ningsafdeelingen van den vijand tot den strijd overgingen. De vijand heeft bommen geworpen op de onverstorkte plaats Fortsjatik, in welke plaats zich geen soldaten bevon den. Er werd een kind gedood en Iwee kinderen gewond. Aan de Dardancllcn verscheen boven Sed-ul-Bahr een vliegtuig, dat van Im- bros kwam. Door ons artillerievuur werd het weer naar genoemd eiland ge jaagd. In Galicië sloegen onze troepen he vige aanvallen af van den vijand, die vele malen sterker in aantal was en die zijn aanvallen zonder ophouden volhield van Zondagochtend tot Maandagavond. De Turken behielden hunne stellingen volkomen. In den loop van dezen strijd van tweemaal 24 uur namen wij 600 gevangenen, 0. w. twee officieren. Van de overige fronten niets van be lang te melden. KONSTANTIPEL, 19 September. Officieel. Aan het Fellahiefront heb ben wij met succes het vijandelijke ge schut bestreden en een munitiedepot van den vijand in de lucht laten vliegen. Het vuur van het zware geschut van den vijand bleef zonder uitwerking, ofschoon het geleid werd door vliegers-verken ners van den vijand. Wij sloegen een vijandelijke afdceling, die zich op ons terrein waagde, terug naar haar uit gangsstelling. Aan het Perzische front dreven wij den 18 een eskadron vijandelijke kavale- rie dat aanrukte op het dorp Hazine. 35 km. ten Noorden van Devlet Abad, terug. Ook vijandelijke verkenningsaf- deelingen, die onze voorposten naderden, werden naar hunne uitgangsstellingen ter vgge worpen. Met een onverwachten aanval ver strooiden wij een vijandelijk eskadron, dat in de buurt van Hassoer lag. Wij verdreven den vijand, die in het dorp Kereszi, 80 km. oostelijk van Didg- jar, was binnengedrongen, en bezetten het genoemde dorp. Uit overeenstemmende verklaringen van de gevangen genomen Russen, blijkt dat in de vroegere gevechten bij Essad slingerenden weg naar boven omzoom den hingen bonte lantaarns. Binnen in het kasteel ontbrak het evenmin aan pracht. Alle kamers waren opgesierd. Langs de wanden der groote zaal hingen wapenen, vaandels en oor- logstrofeën uit vroegere eeuwen. Aan weerzijden dezer zaal lagen de gezel schapskamers. De eerste was het salon, dat met alle denkbare weelde gemeubeld, door eene vleugeldeur toegang verleende tot eenen wintertuin, waarin de zeld zaamste bloemen en planten prijkten, afgewisseld door fonteinen en waterval len. In het salon bevond zich alleen de markies van Charlemont, die onrustig op en neer liep. Zijne oogen blonken hel derder dan naar gewoonte, terwijl op zijn gelaat eene innerlijke vreugde te lezen was. Het wordt tijd dat zij komen, zegde hij bij zich zelve, nadat hij de gordijnen van een raam weggeschoven en een blik op den verlichten weg had geworpen. Ik hoor geen geratel van rijtuigen Zij heeft het mij nochtans beloofd, en Eugenie behoort niet tot degenen die iets beloven en hun woord niet houden. Neen, zoo grillig is zij niet, dat zij op het laatste oogeublik van gedachte zal veranderen. Hij verschrikte voor zijne eigen woor den, want hij dacht er aan, dat Mevrouw Mixtome wel eens zoo grillig kon zijn. Hij ging opnieuw naar het raam, schoof Abac en Hamadam de Russen ongeveer 8000 man hebben verloren en dat een van hun kanonnen en een van hun auto mobielen vernield zijn. Aan het Kaukasische front schermut selingen artillerie-en klein geweerduel. Een rooverbende, die door den vijand was georganiseerd en onder zijn bescher ming stond, landde aan den oever by Fenike, maar werd met verliezen voor de aanvallers verdreven. Van de vreed zame bevolking waren 5 vrouwen en 13 mannen gedood, zeven anderen ge wond. De aanval, dien wij bij Kanli Ada, ten Zuiden van Burum uitvoerden, was even als die tegen Djiblak Ada, ten W. van Arvali, met succes bekroond. Drie vluchtende zeilschepen van den vijand werden mei hun bemanning door ons geschut in den grond geboord. Wij maakten enkele geweren buit. Op de overige fronten niets van belang. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 21 September. Officieel Tijdens de succesvolle Bulgaarsche aanvallen in de streek van Fiorina leden de Franschen aanzienlijke verliezen.Bul gaarsche kavallerie viel ten Oosten van de stad dc wijkende infanterie van den vijand aan en verstrooide ze. Talrijke gevangenen werden genomen en eenige machinegeweren buitgemaakt. Aan de Kajmackalan en aan het Moglenafront zijn verschillende Servische aanvallen af geslagen. Het nieuwe Grieksch kabinet. Uit Athene wordt gemold dat het nieuwe ministerie werd samengesteld onder voorzitterschap van M. Calogero- pulos, die ook de portefeuillen neemt van oorlog en financiën. M. Damianos wordt minister van ma rine; M. Rousos, minister van binnen- landsche zaken; M. Garapanos, minister van buitenlandsche zaken; M. Bokotopu- los, minister van Justicie; M. Ganaris, minister van openbaar onderwijs M. Gaftangoglon, minister van ijzeren we gen en M. Bassies, minister van nationa le ekoDomie. Griekenland en de Entente. ATHENE, 16 September. De gezan ten der bondgenooton hebben de Griek- sche regeering verwittigd dat liet Vier- verbond de kontrool heeft ingericht over post- en telegraafwezen. Generaal Sarrail. LUGANO, 17 September. - Volgens een bericht der Stampa, werd generaal Sarrail bepaald uil zijn ambt ontslagen en vervangen door Generaal Gourand. Deze zou nu hot lang verwachte en algemeen gewenschte offensief opnemen. Sarrails vervanging gelogenstraft ROTTERDAM, 16 September. Vol gens uit Parijs gemeld wordt zijn de geruchten over de vervanging van den opperbevelhebber van het Sallonikileger, generaal Sarrail, opnieuw verstomd. Feitelijk steunen deze geruchten op geen enkelen grond en daarbij is eene vervan ging door den generaal Gourand gansch uitgesloten Deze is zelfs, gelijk men liet zich zal herinneren, na gedurende kor ten tijd het opperbevel te hebben gevoerd aan het Gallipoli-front, wegens zware bekomene kwetsuren buiten dienst ge steld en betrok lijdelijk den post van kampbevelhebber te Chalons. In geval Sarrail, die om zoo te zeggen de vertrou welijke man is der radikalen en radi- kaal-s ;cialisten, en naar het Oosten werd gezonden, gesteund door de machtige groep der vrijmetselarij in Frankrijk, terug moest geroepen worden, dan zou liet gordijn weg en keek naar buiten, luisterde scherp of hij het geratel van een rijtuig hoorde, maar er was niets te hooron of te zien. Zij heeft, mompelde bij, mij nooit een teelten barer gunst geschonken, of schoon ik er jaren lang als het ware om gebedeld heb. Op mijn verzoek kwam zij wel is waar naar Montfagon, maar dat is ook alles. Wanneer zij heden avond verschijnt, zal iedereen dit als eene ver loving tusschen ons beschouwen. Hare komst is een bewijs dat zij in mijn aan zoek gewilligt en eene onrechtstreeksche toestemming om mijne vrouw te worden. Als zij komt, dan komt zij als toekomsti ge burchtvrouw, en dat weet zij zoo goed als ik. Opnieuw luisterde hij, doch niet het minste gerucht verstoorde de stilte van den avond. Dc markies begon onrustiger lo worden. Zijne schreden werden snel ler en elke minuut bleef hij staan om te luisteren. Dit is liet keerpunt in mijn leven, zegde hij fluisterende. Wanneer zij niet komt, moet ik haar wegblijven als eene openbare afwijzing beschouwen. En ik kan haar niet opgeven, ik wil haar niet opgeven Komt zij echter, dan weet ik dat ik gewonnen heb Ware ik maar uit deze onzekerheid. De deur werd geopend en eene oude dame trad binnen. (wordt voortgezet). men mogen besluiten dat de zaak van Salonika voor het Vierverbond als slecht mag aanzien worden. In Griekenland. AMSTERDAM, 18 September. Men meldt uit Athenen Volgens officieele meldingen is het nieuw ministerie als een politiek kabinet te aanzien, waarvan de leden, do eischen uitgedrukt in de nota van de Vierverbondmachten, van 21 Juni, erkennen. Het kleeft dezelfde politiek aan van het kabinet Zairais. Van de Zwitsersche grens, 18 Sept.. Men meldt dat het kabinet Ivalogeropir- los tegenover de Entente een welwillende onzijdigheid zal waarnemen. Rumenië en het verdrag van Londen. Het Russisch blad Ruszkoje Slovo, meldt dat Rumenië het verdrag van Londen, betrekkelijk het sluiten van eenen afzonderlijken vrede is bijgetreden. Te Athene. Uit Athene wordt berichtDe Griok- sclie kolonel Drossopulos begaf zich Maandag naar het Engelsch kontroolbu- rcel ten einde een paspoort aan te vra gen. Zijne vraag werd geweigerd. Daarop beschimpte de kolonel den Engelschen beambte. Deze beval hem het gebouw te verlaten. De kolonel vertrok en haalde de wacht van het ministerie van financiën, be staande uit 25 man. Deze kwamen met de bajonnet op 't geweer, doch drongen niet binnen in het gezantschapsgebouw, maar bleven aan de deur staan. Wanneer de Engelsche beambten hunne revolvers trokken, verwijderden zich de soldaten. Drossopulos poogde met geweld binnen te dringen en duwde den poortier ter zijde. Hij wilde deu gezant spreken. Eindelijk ontving de Engelsche gezant den kolonel in aanwezigheid der beamb ten. Hoe het gezantschap over de geschie denis denkt, en of er verontschuldigingen zullen verlangd worden, is nog niet gekend. In Rumenië Volgens een bericht uit St-Petersburg aan de Zwitsersche bladen werden Con- stanza en Czernawoda door de burgerlij ke bevolking ontruimd. De aldaar berus tende staatsarchieven werden naar Braila overgebracht. Talrijke treinen met vluchtelingen begaven zich over den Donau naar Braila en Plojetschti. Nieuwe Roemeensche Kroonraad. Uit Bukarest wordt naar Sint Peters burg geseind Een nieuwe Kroonraad is in het Roemeensch hoofdkwartier bijeen gekomen, aan dewelke echter noch Take Jonescu, noch Filipescu, noch Carp of Morgliiboman deelnamen. De Russische admiraal Bessolkin en de Fransche over ste Leugluat namen er integendeel wel deel aan. Over de genomen besluiten wordt niets bepaalds gezegd. De Kroon raad droeg alle teokens van eene in der haast bijeengeroepen samenkomst. De Kroonraad, die vier uren diende, werd gevolgd door eene lange bespreking van den legerraad. Het is zeer waarschijnlijk dat de Roemeensche generaalstaf in dezen legerraad een nieuw oorlogsplan onder zocht en goedgekeurd hooft. China en Japan. Uit Tokio wordt gemeld Een bericht uit Tschangschien spreekt van eenen nieuwen aanval der Chineesche troepen tegen Japansche kavallerie, die de terug trekking der Mongoolsche troepen uit het spoorweggebied bewaakte. De onderhandelingen in Peking nomen een bevredigend verloop. In de Japansche officieele kringen is men van gevoelen dat do Chineesche regeering Japan in verzoenenden zin zal tegemoet treden en dat eene vriendschappelijke oplossing der kwestie verzekerd is. In Mexiko. Uit El Paso wordt gemeld Villa heeft met 600 mannen de stad Chihuahua aan gevallen. Hij drong binnen in een gedeel te der stad, doch hij werd met zware verliezen teruggeslagen. Alle aanhangers van Villa die werden gevangen genomen werden terechtgesteld. Het sluiten der Engelsche havens. Kopenhagen, 17 September. Het is thans vastgesteld dat de Engelsche maat regelen over het sluiten der havens,enkel betrek hadden op de zuidelijke kusten. Het Deensch schipverkeer is met de Oost kusten van Engeland onveranderd voort gezet geworden. Vandaag kwamen hier drie Deensche booten, die Woensdag de Oost-Engelsche kusten verlieten. Op dit oogenblik was er geen spraak in Enge land over het sluiten der havens. Het verkeer tusschen Engeland en Holland hersteld Amsterdam, 17 Septembe. Gister nacht kwamen weer telegrammen uit Engeland aan. Het Nederlandsch mini sterie van buiteulandsche zaken verneemt dat de Engelsche havens voor al de onzijdige schepen sedert den nacht van den 15 op den 16 September weder geopend zijn. Koningin Wilhelmina in een onderzeeër. Men meldt uit Vlissingcn dat de koningin der Nederlanden, haren omgang

De Denderbode | 1916 | | pagina 2