Oorlog In den Balkan Russisch- Duilsche Oorlog. OORLOGSBERICHTEN. Wie is de moordenaar Roeiqeenscli psefilsierrein. Op den Balkan Een en ander Italiaansche Oorlog. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 28 September. Officieel Legergroep geuer. veldm. Kroonprins Rupprecht van Beieren Tusschen Ancre en Somme hebben de Engelschen en Franschen. na een tot nog toe opgedane ervaringen bijna nog over- Ireffend voorbereidingsvuur, hunne ster ke aanvallen hernieuwd. Op hot grootste deel van het gevechtsfronl heeft onze door het geschut on vliegers werkzaam ondersteunde onverzettelijke infanterie, onder de bevelen van de generaals Sixt von Arnim, von Hügel en von Schenk, den vijand zegevierend teruggeworpen. Bij Thiepval en ten oosten van Gaucourt- l'Abbaye is de verbitterde strijd nog niet tot einde gekomen. Bijzonder hevig wa ren de op de linie Morval BouchavesDes gerichte aanvallen, die de vijand, zonder zich om de bloedige verliezen, hij een eersten heelemaal mislukten aanval ge leden, te bekommeren, tegen den avond 'herhaalde. Binnengedrongen afdcelingen werden onmiddelijk uit onze liniëa terug geworpen. In kleine stelliugsdeelen ten noord-westen van Rancourten ten oosten van Bouchavesnes vermocht het de vijand er zich te handhaven. Onze vliegeniors hebben gisteren 7 vliegtuigen, waarvan 4 in het Somine- gebied, neergeschoten. Een klein over Hollandsch gebied aangekomen en langs •laar teruggekeerd vijandelijk eskader viel Aalst zonder succes aan. Bij eon Engelschen bomaanval op Brussel werden 15 huizen vernield, 13 Belgen gedood en 28 gewond. Uit Fransche bron PARIJS, 27 September. Ten noor den van de Somrae heeft de vijand, na hevige beschieting, krachtige aanvallen gedaan op onze nieuwe stellingen tus schen Bouchavesnes en de Abbé hoeve. In een schitterenden tegenaanval snel den de Fransche soldaten de aanvalsgol ven tegemoet en wierpen den vijand in wanorde en met groote verliezen terug. Wij hebben 52 gevangenen gemaakt en 8 machinegeweren vermeesterd. Ten oosten en ten zuidoosten van Rancourt hebben wij onze terreinwinst aanmerkelijk uitgebreid en zijn liet bosch St Pierre-Vaast binnengedrongen. PARIJS, 28 September. Officieel Op het Fransche front aan de Somme zetten de Fransche batterijen hun vuur werkzaam voort op de Duitsche stellin gen. Geen enkele infantericactie in don loop van den nacht. Op den rechteroever van de Maas heeft een krachtige Duitsche aanval, in den voornacht op het front Thiaumont-Fleury gericht, een bloedige mislukking geleden onder het versper- rings- on machinegeweervuur van de Franschen. Uit Engelsche bron LONDEN, 26 September. Oiiicieol. Ilaig meldt nader Op onzen rechter vleugel hebben do Fransche en Engel sche troepon, ten gevolge van de ver meestering van Frégicourt en Morval, Gombles bezet. Wij sloegen hevige tegenaanvallen in de streek van Morval en Los Bceufs met zware verliezen voor den vijand af. In ons centrum bestormden wij het versterkte dorp Guoudecourt, waar wij de Duitschers in wanorde terugdreven. Op onzen linkervleugel vermeesterden wij Thiepval en don hoogen rug ten oos ten daarvan met inbegrip van de Zollern- redouto. Die rug was zeer krachtig ver sterkt met een uitvoerig stelsel van loop graven met zware draadversperringen (49° Vervolg.) Het was mevrouw Bartineux, de we duwe van den oudsten broeder van den markies van Gharlemont. Zij trad tegen over de gasten als gastvrouw op. en was, om zoo uit te drukken, de meesteres van het huis. In weerwil van hare grijze haren, zag zij er goed uit, was gezet, langzaam in hare bewegingen en nog langzamer in haar spreken Het scheen als woog zij elk woord, alvorens 't uit te spreken. Zij geloofde dat zij aan eene ongeneeslijke ziekte leed en bezat geluk kig een eigen inkomen, voldoende om hare persoonlijke uitgaven te bestrijden. Ha Zijt gij het Maria zegde de markies, terwijl hij zich omkeerde Gij ziet heden avond buitengewoon goed uit. Ik zie er beter uit dan ik werkelijk b^n, antwoordde zij op haren slependen toon. De drukte is mij te zwaar geweest, ik ben uitgeput. Na het schrijven van een tiental bl ieven, heb ik de huishoud ster mijne bevelen gegeven, en ben meer geneigd mij ter rust te leggen dan hier gasten te ontvangen. De markies beklaagde haar motee£ige vriendelijke woorden Ja, zegde Maria Bartineux. ik heb deelneming en hulp noodig. Sedert ons bezoek op Montfacon eergisteren avond ben ik zeer verdrietig. Eugenie Mixtome en werd hardnekkig verdedigd. De in de twee laatste dagen behaalde voordeden kunnen als van zeer groot belang beschouwd worden. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 28 September. Officieel Front gen. veldm. Prins Leopold van Beieren Zwakke Russische aanvalleu aan de Aa, ten westen van Riga, evenals tus schen Miadrol en het Narocz-meer wer den afgeweerd. De in het communiqué van den 22e September als verloren op gegeven doelen onzer stelling bij Koryt- nica zijn gisteren door een geheel ge slaagden tegenaanval dor troepen van generaal von der Marvvitz na een zwaren strijd heroverd, en er over heen werden nog voordeden behaald Alle pogingen van den vijand om ons terug te werpen zijn mislukt. Het vierde Russisch-Sibe- rische legerkorps heeft volgens de mede- deelingen onzer troepen verliezen gele den, die een vernietiging van het korps nabij komen. 41 officieren en 2800 man zijn als gevangenen in onze handen ge vallen 1 kanon en 17 machinegeweeron zijn buitgemaakt. Front. gen. der ruit. Aartsh. Karei Ter verbetering van de stelling scho ven wij ten westen van Folw-Krasno- lesie, tusschen ZIota-Lipa en Narajowka, onze linies naar voren, namen 130 Rus sen gevangen en vermeesterden 4 machi- negoweeren. Tegenaanvallen bleven zon der succes. In de Karpathen viel de vijand op ver scheiden punten aan en is gededlelijk eerst na een gevecht op korten afstand teruggeslagen. Ten noordoosten van Kir- libaba zijn tegenaanvallen aan gang. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 27 September 1916. Of ficieel ln het gebied van den Gouden Bistrica hebben wij lloemoonsche, ten Noorden van Kirlibaba en in de streek van de Ludowa Russische aanvallen afgeslagen. Verder naar het Noorden niets van belang. Uit Russische bron. PETROGRAD, 27 September. Offi cieel. Ilier en daar zijn gevechten tus schen verkenningsafdeelingen geleverd. Een vrij belangrijk gevocht heeft zich afgespeeld aan de oevers van het moeras ten zuiden van Riga. Op de rest van het front niets van be lang. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 28 September. Officieel Bij Hermannstadt wordt suksesvol en hardnekkig gevochten. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 27 September 1916. Of ficieel In de streek van Petroscny zijn onze troepen gisteren slechts op den berg Tu- lisiu met de Roemeniërs in gevechts contact gekomen. Bij Hermannstadt nemen de gevechten een voor ons gunstigen loop. Op hot oostolyk deel van het front in Zevenburgen zijn odzg bewakingstroo- pen op tal van punten in gevechten ge wikkeld. Oostenrijksch-Hongaarsch - Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 27 September 1916. Of ficieel Geen gevechten van grooten omvang. Op de Karslhoogvlakte staan gedeelten is nog jong, gezond en krachtig en heeft behalve hare kamenier en mevrouw Bienjour, nog een jong meisje, dat zich alleen bezighoudt met hare brieven te schrijven, haar voor te lezen, voor haar te zingen en in het algemeen haar te vermaken als zij zich verveelt. Ik weet natuurlijk wel dat ik geene hertogsdoch ter ben, zelfs niet de zuster van eenen hertog, geene eigen goederen bezit, noch een groot inkomen heb, dat mij in staat stelt al mijne wenschen te bevredigen maar ik ben toch van adelijke geboorte. Zij begon zacht te weenen cn hield den zakdoek voor hare oogen. Dat kan niemand ontkennen, al hen ik dan ook eene weduwe en onbemiddeld. Ik geloof dat niemand ooit aan uwe adelijke geboorte getwijfeld heeft, Maria, zegde de markies, met fijn lachje Neen ik geloof dat iedereen mij dit armzalig voorrecht gunt, hernam mevrouw Bartineux bitter. Maar Eugenie Mixtome is steeds door een groot gezel schap omringd waartoe heeft zij dan eene gezelschapsjuffer noodig Als onze gasten 'l kasteel verlaten, ben ik alleen, zonder oeuig gezelschap slechts bezoe ken eenige familieleden uit den omtrek mij eens per week. Ik heb meer behoefte aan eene gezelschapsjuffer dan mevrouw Mixtouie. Wel, dan neem er «'ene. zegde de markies. Ik heb u nooit iets geweigerd en zal u ook dit niet weigeren. Wilt gij onzer stellingen bij tijden onder sterk geschut- en mijnwerpervuur. Uit Italiaansche bron ROME, 27 September. Officieel. Van nacht hebben onze batterijen een hevig vijandelijk vuur tegen onze linies in liet Astico dal tot zwijgen gebracht. Ten noordoosten van Conca Laghi (aan «le Zara Posina-beek) heeft een on zer afdeelingen door een vermetele over rompeling een hooggelegen stelling tus schen Menarie en Tovo bemachtigd. Op de rest van het front geschutvuur. De vijandelijke artillerie is erg in de weer geweest tegen de door ons op den Karst veroverde hoogten 208 en 144. In den afgeloopen nacht heeft een on zer luchtschegen, dat met sterken wind te kampen had, op den Karst een mar- cheerende troepenkolonne en een kon vooi op den weg van Gouiiniano(Komen) naar Castagnevizza gebombardeerd. Ofschoon het luchtschip door vijande lijke zoeklichten werd opgespoord en daarna blootstond aan hevig geschut vuur, is liet onbeschadigd binnen onze linies teruggekeerd. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 28 September 1916. Of ficieel Van de fronten geen gebeurtenissen van bijzondere beteekenis. Onze vliegers wierpen op Boekarest, dat tengevolge van de laatste aanvallen nog op verschillende plaatsen brandde, opnieuw een groot aantal hommen. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 27 September 1916. Of ficieel De toestand is onveranderd. Op het eiland Kreta. De Daily Chronicle meldt dat de oproerige landslieden op Kreta, na een gevecht, dat twee dagen duurde, en waarbij zij twee dooden on vijf gekwet sten hadden, Kandia binnenrukten en aldaar de Grieksche overheden afstelden. Kanea werd ondertusschen ook bezet. Van de lijfwacht des Konings op Kreta, bleven volgens een Reutersbericht uit Athene, slechts elf mannen getrouw. Uit Athene wordt bericht dat de op roerlingen gansch Kreta beheerschen. Zij hebben Kanea, Herakleon en andere ste den aan de kusten bezet. Venizelos hoofd der revolutionnairen. Het Centra! News verneemt uit Athene in datum 24 September Venizelos die andermaal naar Salonika geroepen werd, heeft besloten aan de uitnoodiging gevolg te geven en de leiding der beweging zelf in handen te nemen. Verscheidene voor mannen der liberalen zijn reeds daarheen gereisd. Venizelos begeleid van admiraal Kon- duriotisen een aantal hoogere officieren en partijgenooton heeft Maandag Athene verlaten. Reutor zegt dat hij zich waar schijnlijk naar Kreta begeeft, van waar hij, naar men verwacht, naar Salonika reizen zal. Uit Korfoe wordt gemeld, dat het Grieksche garnizoen zich voor de oproerige beweging in Salonika heeft verklaard. Volgens Daily News poog den 21000 reservisten uit Kreta, en 18000 uit Mytilène, Chios en andere eilanden, bij middel van kleine stoomers Salonika te bereiken. Do overhedon poogden den stoomer Syra in den Pireus aan te houden. Alleen de dreigende houdiDg der bewapende Kretenzers die zich aan boord bevonden noodzaakte den kapitein de reis voor te zetten. eene juffer van gezelschap hebben, dan zal ik haar gaarne onderhouden. Met gelaat van mevrouw Bartineux klaarde op en zij antwoordde Ik mag de gezelschapsjuffer Eugenie gaarne lijden. Het is wellicht slecht van mij, doch ik zou juffrouw Lepage wel willen in dienst nemen. De markies antwoordde niet. Hij was zoozeer met zijne eigene beschouwing bezig, dat hij hare woorden niet hoorde. Dus gij meent dat het niet slecht zou zijn, August Ik weet dat gij mij ook het tegendeel zoudt zeggen, als gij er anders over overdeeldet. Misschien kan ik heden avond met juffrouw Lepage over de zaak spreken. Maar August, gelooft gij dat mevrouw Mixtome heden avond werkelijk zal komen Deze laatste woorden verstond de markies duidelijk, omdat zij in zijne gedachten grepen. Zeker, zegde hij, zij heeft het mij beloofd. Zij is niet meer hier geweest sedert den moord, vervolgde Maria. Het moet haar oen moeilijke gang zijn. Hoe kan zij het doenZij schijnt u wel zeer genegen tc wezen, August, want als zij komt is dat een teeken uwer verloving. Ja, ja, dat hoop ik. antwoordde de markies onrustiger dan ooit. Gij hoopt het vroeg Maria ver wonderd. Hare verschijning op Gharle mont kan ni«'t anders verklaard worden. Venizelos reisde met 15 aktieve officie ren naar Salonika. In de voorname krin gen aldaar verwacht men van hem de autonomie-verklaring van Macedonië en der Eegeïsche eilanden, welker voorloo- pig bestuur hem door het komiteit voor openhaar welzijn te Salonika, zou opge dragen worden. Een nieuw ministerie onvermijdelijk. Naar de Times meldt houdt men te Athene eene nieuwe ministerkrisis voor onvermijdelijk. Ten einde moeilijkheden hij de vorming van liet nieuwe kabinet te ontgaan, spreekt men van de roeping van officieele personagies die tot de Ka mer niet behooren. Uit Athene wordt berichtHet minis terie verzekert voortdurend dat zijn stre ven gericht is naar eene verstandhouding met deEnlonte-mogendheden. Deze waren evenwel, tegenover de voorstellen der deelneming van Grieken land aan den oorlog, doorgaansweg eene koele houding, gezien de ervaringen opgedaan bij vroegere onderhandelingen. Ondertusschen wint de scheuringsbewe ging veld, en in verschillige havensteden van het land, zijn stormachtige voorval len te verwachten. De revolutie in Griekenland. Londen, 27 September. De Daily Telegraph meldt uit Athene De torpe dojager Lonchi is van de vloot ont snapt om zich bij de nationalisten aan te sluiten. De kommandanl van het Griek sche garnizoen op Korfoe en vele officie ren zijn naar Salonika vertrokken. Salonika, 26 September. De revolu tionaire beweging breidt zich ongetwij feld uit. De laatste aansluiting is die van Korfoe, dat zich autonoom heeft verklaard, in afwachting van een over eenkomst met het komiteit van nationale verdediging te Salonika. Athene, 28 September. Het stoom schip Atromiteo met Venizelos en admiraal Kunduriotis aan boord, is he den nacht in Kanea voor anker gegaan. De passagiers gaan morgen aan land. In Athene gaat liet gerucht van de in richting eener vergadering die de revolu tionaire beweging zal afkeuren. Dit feit zou samenvallen met geheime besluiten, die in don loop eener gisteravond gehou den bijeenkomst van aanhangers van Goenaris zouden genomen zijn. De rede van den Duitschen rijkskanselier. De u Ivölnische Zeitung verneemt uit Berlijn, dat de rijkskanselier dadelijk gis teren Donderdag in den Rijksdag zijn rede over den algemeenen toestand zóu houden. Von Bethrnann Hollweg zal in 't bij zonder spreken over den nieuwen vijand Roemenië en licht werpen op den politie- ken en militairen toestand, door Rocma- nië's intree in den oorlog ontstaan. Een groote redevoering in den zin van bijzondere onthullingen, zal het niet zijn. De Rijkskanselier zal binnen het kader der vorige redevoeringen blijven, vooral ook ten aanzien van het vredes-vraag- stuk, dat hij slechts even zal aanstippen. Men verwacht ook een en ander over het Poolsche vraagstuk. Generaal Pau. Berlijn, 27 September. De Lokal- Anzeiger n ontleent via Boedapest van de Roemeensche grens, dat generaal Pau het opperbevel zal voeren over de Rus- sisch-Roemoonsche troepen in de Do- broedscha. De benoeming van den gene raal tot opperbevelhebber werd in het Russische hoofdkwartier bevestigd. Ge neraal Iwanof gaat terug naar het Noor derfront. Zij komt als toekomstige gebiedster. Wanneer viert gij de bruiloft, August De markies behoefde niet te antwoor den, want eenige gasten traden binnen. Onder hen bevond zich ook graaf Beau- court en nauwelijks had de gastheer hem gegroet of het lang verwachte rijtuig liet zich hooren. Eenige minuten later hield het voor de trappen van het portaal stil en de gasten stegen uit. De markies van Charlomont stond als op gloeiende kolen, toen de gasten van Montfacon het salon binnentraden en hij mevrouw Mixtome niet zag. Zijn bleek gelaat en zijne angstig starende oogen, verrieden wat er in hem omging. Reeds wilde hij mevrouw Bienjour vragen waar Eugenie bleef, toen deze en juffrouw Lepage werden aangemeld. Dadelijk daarop traden beiden doodsbleek binnen. De uitdrukking harer oogen was zeer verschillend die van mevrouw Mixtome stonden flets, terwijl in die van Sofie een koortsachtige gloed brandde. Eindelijk was zij op de plaats, waar het bloedige familiedrama was afgespeeld, dat zij wilde ontsluieren. Het eerste doel was bereikt. De markies verwelkomde mevrouw Mixtome met onverholen vreugde, en Sofie werd door Alfred Beaucourt in beslag genomen, zoodra zij August Bar tineux had begroet. Ik kan u niet genoeg bedanken. Eugenic, dat gij mij heden met een Uit Frankrijk. Parijs, 25 September. De minister van justitie heeft bij den Senaat een wets ontwerp ingediend tot wijziging der be palingen van het burgerlijk wetboek op de nationaliteit. Volgens het ontwerp zullen in Frankrijk wonende personen van vreemde ouders niet meer automatisch Fransch burgerrecht krijgen, uitsluitend door het feit dat zijn in Frankrijk gehuis vest zijn. Aan de meeste betrokkenen zal het slechts toegekend worden na een be paald tijdperk en na een zeer streng onderziek. Vliegeraanval op Essen. Essen, 25 September. De militaire overheid te Munster maakt bekend Den 24ston dezer verschenen tegen drie uur 's middags verscheiden vijandelijke vliegers boven een buitenwijk van Essen. Binnen een minuut werden binnen in de stad verscheiden kleine bommen ge worpen, van welke de meeste geen scha de aanrichten. Nergens ontstond brand, doch daarentegen werden door de bom men helders verscheiden spc-lendo kinde ren verwond. Nadat de vliegtuigen, die zeer hoog vlogen, hun bommen hadden geworpen, verdwenen zij in een wolken laag. Duitschland en Zwitserland. Berlijn, 25 September. Van bevoeg de zi,jde wordt gemeld, dat de Duitsch- Zwitsersche overeenkomst over het uit- voerverkeer, die nog bekrachtigd moet worden, tot 30 April 1917 loopt. Alle moeilijkheden inhetwederzijdsch verkeor worden hierdoor voor een lange reeks van maanden uit den weg geruimd. Zwitserland ontvangt wat het drin gend noodig heeft en waarborgt daarvoor Duitschlands het betrekken van de eigen producten tot eene gelijke waarde. Japan, China en Amerika. Volgens een draadloos bericht uit Washington, stijgt in Amerika de vrees, dat Japan aan China eischen heeft ge steld, die den handel der Ver. Staten op China ten zeerste zullen benadeelen. De Amerikaansche Exportvereeniging heeft zich tot het ministerie van buitenland- sche zaken gewend met het verzoek, om alles in 't werk te stellen, ten einde een dergelijke ramp te verhoeden. Luchtvaarders ontvlucht. De Fransche bladen melden, dat de Fransche luchtvaarders, kapitein Mau- dinoten luitenant Deramont, die den 28 April op Holland schen bodem moesten landen en geïnterneerd werden, konden ontvluchten en Zaterdag te Parijs zijn aangekomen. Postcheque-dienst. Den 16 September werd de postcheque- en rugteekeningsdienst binnen het gebied van 't Generaal-Gouvernement geopend. De bijzonderheden zijn onlangs door de dagbladen medegedeeld geworden. Ieder een, die betalingen te doen of te ontvan gen heeft en zich de voordeelen van een wisselhandel zonder baar geld wil to Dutte maken, kan zich bij het postcheque- ambt te Brussel eene opeue rekening laten maken. Elk postambt aanvaardt het aanbod. De onkosten voor de voorzorging dor betalingen zijn uiterst gering en zijn niet veranderd jegens den toestand van vóór den oorlog. Nadere toelichting verschaffen het postcheque-ambt te Brussel en de post- bureelen. Bestraffing van Belgen wegens poging tot uitwijking uit Engeland Vóór de rechtbank van de policie van de Theems, werden, naar Sunday Times van 10 September mededeelt, op 9 September drie Belgen, die zonder toe lating de munitiefabriek verlaten hadden en Eugelaod hadden willen uitgaan, elk tot vier maand tuchthuisstraf veroor: deeld. Een bediende van het schip, met hetwelk de Belgen hadden willen varen, bezoek vereert, zegde de markies, zoo zacht, dat niemand het kon hooren, Laat mij u welkom heeten in uwe oude woning, waar gij eens meesteres waart, in de woning, waarin gij eiken dag opnieuw als meesteres kunt optreden. Wees welkom, Eugenie Mevrouw Mixtome liet hare blikken door het salon gaan. Hare lippen heefden een enkel oogenblik, maar zij had het plan gemaakt zich goed te houden en men kon verder niet aan haar bemerken dat zij ontroerd was. Bedrieg u niet, August, zegde zij vriendelijk. Ik kwam niet alleen omdat gij mij hadt uitgenoodigd, maar ook! omdat ik verlangde mijne vroegere ka mer weer te zien on eene herinnering van mijn kind te hebben. Denk aan Uwe belofte. Zeker, antwoordde de markies. Straks kunt gij er heengaan en niemand zal uwe afwezigheid bemerken. Het middagmaal werd gemeld en daar door een einde gemaakt aan het gesprek. De eetzaal was schitterend. Overal wisselden bloemen en verblindend licht elkander af. Gedurende het middagmaal scheen me vrouw Mixtome zeer vroolijk, vroqlijker dan de markies haar ooit had aangetrof fen maar hij vermoedde, dat hare vroo lijk beid gedwongen was en moest dienen om hare ontroering te verbergen. (wordt voortgezet).

De Denderbode | 1916 | | pagina 2