Oorlog in den Balkan RusslsGh- Dttltscne Oorlog. Wie is de moordenaar OORLOGSBERICHTEN. Een en ander Roemeense!) gevechtsterrein. llaliaansche Oorlog. BUITENLAND Ultimatum van het Vierverbond aan Griekenland. Volgens een bericht der Tribuna uit Athene, werd voor Zaterdag de overhan diging verwacht der Ententenota, waarin krachtdadig de onverwachte uitroeping zou geëischt worden van den nationalen oorlog, ofwel onvoorwaardelijke uitle vering van alle oorlogs- en spoorweg- materiaal, met volledige ontbinding van het leger. Burgeroorlog op Kreta. Kopenhagen, 2 Oktober.«Berlinske Tidende verneomt uit Parijs dat op Kreta een veldslag ontbrand is tusschen Venizelisten en Antiveuizelisten. «Daily Telegraphverneemt uit Kanea in datum 30 September Generaal Dauglis, Vrijdag te Kreta aangekomen, werd tot derde medelid der voorloopige rogeering benoemd. De voor- loopige regeering vaardigde eene veror dening uit, waardoor de formuul van den eed der beambten veranderd wordt. De naam des Konings wordt uit de eeds- formuul weggelaten en in de plaats ko men de woorden voorloopige regee ring De nieuwe chef van den Grieksche generalen staf. Naar uit Athene gemeld wordt, is ge neraal Sotilis in de plaats van Moscho- poelos tot chof van den generalen staf benoemd geworden. Generaal Danglis. Athene, 2 October. Generaal Dang lis is uit Kreta naar Salonika afgereisd om aldaar het leger der nationale verde diging te organiseeren Op Kreta. De korrespondent van den Times meldt dat de voorloopige regeering op Kreta werd erkend. Er heerscht volledige rust. De revolutionnaire beweging. De torpedoboot Thetis sloot zich aan bij de revolutionnaire beweging. De kommandant werd verdacht en kreeg bevel met zijne boot naar het arsenaal te varen. Hij nam plotseling de vlucht met zijn vaartuig en sloot zich onder den bij val der bemanning bij de bondgenooten aan. Er word verder gemeld dat de provin cie Kastoria, in Griekscli-West-Macedo nië zich bij de beweging heeft aangeslo ten. Buckarest in vlammen. Volgens mededeeling van eenen Duit- schen luchtvaarder te Sofia, zou Bucka rest in eene zee van vlammen gehuld zijn. Gansclie stadswijken zgn aan 't branden. Ministerkrisis en geen oorlog Athene, 4 October. Het kabinet heeft nu in allen vorm zijn ontslag ingediend. Athene, 4 October. De koning heeft een vergadering van den ministerraad belegd, waarin, op verlangen van den koning, elke minister heeft verklaard of hij voor of tegen deelneming aan den oorlog was. De meerderheid verklaarde zich er voor, waarop de koning hun ontslag aannam. Men verwacht dat Demitrakopoelos een kabinet zal vormen, waarin drie Venizelisten worden opgenomen. Londen, 4 October. Uit Kanea, van Dinsdagavond li uur Venizelos is door iemand, die als vertegenwoordiger van den koning optrad, gepolst of hij, in 't geval er een nieuw kabinet werd go- vormd, dat Bulgarië den oorlog zou ver klaren, 1® er op zou staan om voorzitter te zijn van zulk een kabinet2® er ge noegen mee zou nemen wanneer hij in het kabinet vertegenwoordigd ware door een of twee zetels, te vervullen door aan- (5oe Vervolg.) Na het middagmaal keerden de dames naar het salon terug, terwijl de heeren nog een glas wijn bleven drinken. Mevrouw Mixtome hield nu haren tijd voor gekomen zij naderde Solic, die alleen in een vensterraam zat. Solie, volg mij in de kleedkamer, zegde zij zacht. .lufi'rouw Lepage stond op. en volgde mevrouw. De kamer was leeg. Lief kind. zegde Eugenie, hare ontroering nu niet meer verbergende, eens was ik meesteres op dit kasteel. Ik kwam hier als bruid en ging heen... maar gij hebt deze treurige geschiedenis zeker reeds vernomen. Het heeft mij veel moeite gekost dezen avond hier te ko men. maar ik heb het alleen gedaan om mijne vroegere kamer weer te zien. Zij is niet gebruikt, sedert ik haar heb verla ten. Daar zijn nog relikwieën te vinden van iemand die mij even duurbaar is als mijn lief dochtertje. Ga mee, Solic. Gij kunt voor de deur wachten, want nie mand mag de kamer met mij betreden. Maar ik wilde niet alleen weggaan, want men zou het hebben kunnen merken en misschien zou eene booze tong er aanlei ding tot laster in gevonden hebben. Wan neer gij voor de deur wacht blijft hou den, zal dit eene voldoende bescherming hangers van hem 3e zulk een kabinet zou steunen bijaldien noch hij zelf, noch aanhangers van hem, er zitting in had den. Venizelos heeft geantwoord, dat hij bereid was zijn eigen steun en dien der liberale partij te geven aan een ka binet, dat den oorlog aan Bulgarië ver klaarde, ook wanneer hijzelf of zijn aan hangers er geen deel van uitmaakten. De korrespondent voegt hier aan toe Zooals de zaken thans in Griekenland staan, kan er geen ware hereeniging on der het Grieksche volk lot stand komen, wanneer er geen volkomen verzoening tusschen den koning en Venizelos plaats vindt. Dit, niettegenstaande dezen nieu wen stap van de regeering te Athene. De toonaangevende Venizelisten gelooven althans niet, dat hierdoor de zaak in het goede spoor zal worden gebracht. Zij zien er een middel in om tiid te winnen. De korrespondent heeft Venizelos zelf hiernaar gevraagd. Deze erkende, dat hij zich geen illusies maakte. Wanneer het koning Konstantijn ernst is, kan hij dit bewijzen door het besluit tol mobilisatie uit te vaardigen. Is het eenmaal zoo ver, dat hij dan Venizelos roepe om een nieuw kabinet te vormen. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 5 October. Officieel Legergroep Gen. Veldm. Kroonprins Ruppr. van Beieren Op het slagveld ten N. van de Somme groeide de sterke artilleriebedrijvigheid voor de in fanterieaanvallen van den vijand tot de grootste hevigheid aan. Op de meeste plaatsen bleef de tot den storm aanval opgetreden vijandelijke infanterie reeds in ons vuur teruggehouden. Op dezelfde wijze zakte een Engelsche aan val tusschen de hoeve Mouquet en Cour- celette volkomen in elkaar zoo geraakte de tusschen Courcelette en Gaucourt l'Ab- baye oprukkende vijand slechts bij Le Sai s in onze stelling, waar het Engelsche voetvolk met zware verliezen tegenover de onzen het onderspit moest delven. Zoo ook mislukte een over de linie Rancourt ingezette Kransche aanval voor onze linies. Tusschen Frégicourt en Rancourt werd gisteren morgen lievig gevochten. Wij hebben hier enkele loopgraven ver loren. Legergroep v. d. Duitschen Kroon prins Aan beide zijden van de Maas leven dige ai tilleriebodrijvigheid. Uit Fransche bron PARIJS, 4 October. Officieel.Aan het heele front niets van belang. Het gewone geschutvuur aan de Somme. Onze infanterie is ten Oosten van Mor- val vooruitgekomen. PARIJS, 5 October. Officieel Kalme nacht op heel het front. In den loop van den nacht Fransche vorderin gen ten O. van Morval. Gisteren ver meesterden do Franschen 9 Duitsche kanonnen van 88 m/m. Uit Engelsche bron LONDEN, 4 October. Officieel. De vijandelijke artillerie is werkzaam geweest vooral in den omtrek van de Zollern-schans en tusschen Gueudecourt en Gaucourt-l'Abbaye. Een handgranaat- aanval, in laatstgenoemde streek door den vijand beproefd, is afgeslagen,waar bij de vijand zijn gewonden achterliet. Aanmerkelijk granaatvuur ten zuiden van den weg Ieperen-Meenen. Elders rust. Het heeft bijna den heelen dag gere gend. zijn tegen allen, die zouden willen zien wat ik daar ga doen en ik blijf onopge merkt. Kom Mevrouw Mixtome ging haar voor door de gang, den breeden marmeren trap op naar de groote zaal; daar sloeg zij den langen gang in en bleef voor eene deur staan, welke zij beproefde te ope nen, wat haar na eenige oogenblikken gelukte. Ga daar op die bank zitten, Sofie, zegde mevrouw, en wacht hier op mij. Zij opende do deur en trad binnen. Sofie kon slechts eenen blik in de prach tig gemeubelde kamer werpen daarna werd de deur gesloten en Sofie stond alleen. Het scheen haar toe. alsof zij er recht toe had eveneens de kamer binnen te gaan. Zij voelde zich aangezet hare moe der te volgen, die thans weende bij het zien van den schoen van haar kind. Zij wilde zich aan haar hart werpen en haar zeggen dat haar kind niet dood was, dat het leefde en voor haar stond; maar zij wist zich met alle mogelijke krachtin spanning te beheerschen. Zij mocht het bestaan van haren vader niet verraden, zelfs niet aan zijne echtgenoote, die hem nog beminde en nog om hem treurde, die aan zijne onschuld geloofde en zijne na gedachtenis in eere hield. O, kon ik slechts met haar wecnen om haar te troosten dacht zij. O.God, vereenig hen, die zoo ver van elkander Uit Duitsche bron. BERLIJN, 5 October. Officieel Front gen. veldm. Prins Leopold van Beieren Aan het Stochod-front, verschillende vergeefsche aanvallen van zwakke vijan delijke afdeelingen. Steeds opnieuw her nieuwden de Russen hunne woedende aanvallen ten W. van Luck. Zij hebben niets bereikten telkenmale werden hunne aanvalsgolvingen door de artillerie, de infanterie en de machinegeweren in elkaar geschoten. Slechts ten N. van Zubilno drongen zwakke deelen tot in onze stolling, uit dewelke zij dadelijk opnieuw geworpen werden. Onze vliegers die ook tijdens de vorige dagen door suksesvolle aanvallen op kampen, plaatsen waar troepen in ge reedheid werden gebracht en stationge bouwen, den vijand geschaad hadden, staken gisteren door het werpen van talrijke bommen het station Rocyszeze en de zich in zijne nabijheid bevindende etappeninstellingen in brand. Front gen. d. kavallerie Aartsh.Karei; Geenc gebeurtenissen van beteekenis. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 4 October 1916. Officieel: Front Aartshertog Karei: Niets bij zonders. Front Leopold van Beieren Bij het leger Tersztyansky is na den middag de aanvalswerkzaamheid der Russen weer opgeleefd. Het slagveld strekte zich uit van voor Swiniuchy tot in de streek van Kisiolin. De worsteling evenaarde in lievigheid die van den voiigen dag. De uitslag was dezelfde als gist. ren, te weten een vol slagen mislukking voor den vijand, ge paard met buitengewone verliezen. Het beproefde Oostenrijksche land- weer-infanterieregiment nr '24 verdient voor zijn houding bijzonderen lof. Uit Russische bron PETROGRAD, 4 October. Officieel. In de streek ten westen van Boebnof, bij Tsjelvof en Korinitza, duurt de ver woede strijd voort. Aan de Tsieniofka zoomede bij don oorsprong van de Zlota-Lipa handhaaft de vijand zich hardnekkig in zijn stellin gen. In den loop dor gevechten bij Dorna- Watra is de dappere brigade-generaal Horanof, die aan de veldtochten van 1877 en 1894 heeft deelgenomen, ernstig gewond. Aan het overige front op verschillende plaatsen kanon- en geweervuur. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 5 October. Officieel In Zevenburgen Ton westen van Pa- rajd werden meerdere Roemeensche aan vallen afgeslagen. Het nog op October in de streek van Bekokten tot den aanval overgegane Roemeensche II'- leger, is in het Alt-dal tot achter de Sinca geweken en bevindt zich ook verder ten westen in aftocht. Na de verliesrijke en vergeef sche inspanningen in het Hoetzinger- gebergte, aan beide zijden van het Strell- dal, trekt zich de vijand op de Roemeen sche grenshoogten terug. Bij Orsova, aan de Donau, won een Rocmeenschen aanval terrein. Legergroep gen. veldm. von Mack on sen Vijandelijke aanvallen ten oosten van de baan Cara—OrmanGobadinoe zijn evenals op 2 October, afgeslagen. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 4 Oktober. Officieel. Op de hoogten bij Petroseny zijn weder om verscheidene aanvallen van de Roe- meniërs mislukt. De vijand liet 60 man geschijden zijn Is er dan geene hoop, dat mijn vader zal gerechtvaardigd wor den Kan ik dan volstrekt niets doen Zij wrong zich wanhopig de handen. Moed en hoop hadden haar voor eenen oogenblik geheel verlaten. Een tijd lang zat zij in gedachten verzonken, tot dat lichte voetstappen in hare nabijheid haar deden ontwaken. Zij zag eenen man voor zich staan, die zij uit.de beschrijving haars vaders terstond herkende als Filip Piron. De magere figuur, de kleine, flikkerende oogen, het lage voorhoofd en vooral een lang lidteeken over de wang, dat hem een akelig voorkomen gaf, konden haar niet doen twijfelen. Sofie sprong op en deed onwillekeurig eene schrede achterwaarts. Ilij zag hare beweging en lachtte spottend. Zijt gij verdwaald, mejuffer vroeg hij scherp. De gasten zijn beneden. Sofie wierp haar hoofd trotsch in den nek, hetgeen Piron onmiddelijk aan mevrouw Mixtome deed denken. Hij zag het meisje opmerkzaam aan. Mevrouw Eugenie Mixtome is in hare vroegere kamer, antwoordde Sofie koel, en ik wacht op haar. Piron's kleine oogen schoten vuurstra len. De gelijkenis van Sofie met haren vader, viel hem op. Vergeef mij, mejuffer, zegde hij eer biedig, mag ik uwen naam weten Sofie was van plan zijne nieuwsgierig- aan gevangenen in onze handen. Een Roemeensch bataljon, dat ten Z. van Hermannstadt nog achter het Duit sche front ronddwaalde, is vernietigd. Ten oosten van den Rooden Torenpas hebben wij op verscheidene plaatsen den grenskam bezet. Verder naar het oosten rukken Oostenrijksch-Hongaarsch-Duit sche strijdkrachten op Fogaras aan. Op het Zevenburgsche Oostfront zijn op verscheiden plaatsen aanvallen der Roemeniërs afgeslagen. Slechts aan den kleinen Kokel vermocht de vijand zijn stellingen nog vooruit te brengen. Oostenrijksch-Hongaarsch - Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 4 October. Officieel Op de Karst kwamen het vijandelijk geschut en de mijnen werpers des mid dags tot krachtige werkzaamheid. Des nachts bleef dat zoo en vanochtend viel de vijand aan beide zijden van Oppac- chiasella aan en drong in onze voorste loopgraven binnen, waar hij evenwel on verwijld weer uitgeworpen werd. Een Italiaansch vliegeskader wierp zonder uitwerking bommen in de streek van Pabresina. Op het Karinthische front beschoot de vijandelijke artillerie verscheiden plaat sen in het Gaildal, de onze beschoot daarop Pimau. In het Fleimsdal geschutwerkzaara- heid. Een vijandelijke aanval bij Col Bricon kon door ons vuur geen voortgang ma ken. Op den Cimone groeven we zes machinegeweren uit. Uit Italiaansche bron ROME, 4 October. Officieel. Langs het heele front geschutstrijd. De werk zaamheid der vijandelijke artillerie is gisteren toegenomen in het gebied van Görz en op den Karst. In het Trevignolo-dal (Avisio) heeft de vijand na een zwaar voorbereidend artil lerievuur verscheidene malen achtereen al onze stellingen op de hoogten aan de Zuidzijde hevig aangevallen. Overal is hij terstond met zware verliezen afgeslagen. Ten noorden van de Col Bricon hebben onze soldaten een krachtigen tegenaan val ondernomen en nieuw terrein gewon nen op de hoogten, bekend als de kleine Col Bricon. Vijandelijke vliegtuigen hebben bom men op Monfalcone en andere kleinere plaatsen aan den Beneden-Isonzo, gewor pen. Een doode, twee gewonden. Een Italiaansch lucht-smaldeel heeft met goed gevolg het station Nabresina op den Karst gebombardeerd. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 5 October. Officieel De hoogte van de Nidze-Planina wordt door den vijand bezet gehouden. Verder is de toestand van het Prespa- meer lot aan de Stroema onveranderd. In voortdurenden strijd aan den linker Stroema-oever ging het dorp Jeniköj opnieuw verloren. In de Vereenigde-Staten. De Morning Post verneemt uit New- Yerk dat tot thans toe in 13 Staten de voorloopige verkiezingen op eene neder laag der aanhangers van Wilson zijn uitgeloopen. De Parijzer-pers en de reis van den gezant Gerard naar Amerika. De Parijzer bladen Le Temps Le Matin, Le Petit Parisien, en andere, wijden ar tikels aan de nakende besprekingen van den gezant Gerard met president Wilson heid niet te bevredigen, maar het verlan gen hem nauwkeuriger op te nemen, deed haar besluiten hem te antwoorden. Mijn naam is juffrouw Lepage zeg de zij. Ik ben de gezelschapsjuffer van mevrouw Mixtome. Ik dank u, mejuller, antwoordde Piron. Ik ben Filip Piron, de kamerdie naar van den markies van Charlemont en ondervroeg u alleen, omdat gij zoo sprekend gelukt op een portret dat in de zaal hangt. Nogmaals vergeef mij. Hij boog opnieuw en verwijderde zich. In de zaal tredende, mompelde hij Zij heet Lepage Wie is zij Van welke familie Wat wil zij De zaak is niet zuiver. Zij moet eene andere wezen dan voor wie zij zich uitgeeft. Ik zal te we ten komen wat en wie zij is. Mocht ook iedereen blind zijn, Piron heeft een paar goede oogen. XIX Een aanbod buiten verwachting. Eugenie Mixtome bleef bijna een half uur in de zoo lang ongebruikt gebleven kamer, die zij eenmaal met haren echt genoot en haar kind bewoond had. Wat zij gevoelde, wat zij leed terwijl zij de oude wonden, die nooit geheel genezen waren, opnieuw met zooveel geweld openreet, is niet te beschrijven. Zij door leefde nog eenmaal al de bitterheid en al de smart die zij gevoeld had tot den hui- digen stond. Zij dacht echter ook aan de en staatssekretaris Lansing. De artikels hebben voor doel te Washington officieu- se verklaringen uit te lokken, nopens gebeurlijke voelingen tot zoogezegde vredesbemiddeling der Vereenigde-Sta ten. Hierbij wordt de «truc» aangewend, als hadde men te Parijs reeds kennis van bepaalde voorstellen, die Gerard zou voornemens zijn aan de Amerikaansche staatsregeering te onderwerpen. In zeer grove uitdrukkingen bespreken de Parij zer regeeringsbladen de mogelijkheid van het banen van den weg tot den vrede, door Amerika. De Temps en de Matin verklaren, dat het de doelwitten der bondgenooten in den grond miskennen ware en hunne inzichten tegenwerken, moest Amerika thans ook slechts de ge ringste poging doen om het Vierverbond in den arm te nemen. In het Duitsch ministerie van oorlog' Berlijn, 3 October. Generaal-luite- nant von Schoeler, bevelhebber eener legerafdeeling werd door allerhoogste kabinetsorder in het ministerie van oor log geplaatst. Hij zal den minisier van oorlog volgens dezes bijzondere aandui dingen vertegenwoordigen. Voor de vrouwen en kinderen der Belgische soldaten. Amsterdam, 2 October. Uit den Ha vre wordt aan de Nieuwe Rotterdamsche Courant bericht: De Belgische regeering heeft besloten verbetering te brengen in den toestand der vrouwen en kinderen der Belgische soldaten en hun eene toe lage le verzekeren die in Frankrijk het volgende bedraagt In de gemeenten van meer dan 8000 inwoners 30 frank per maand voor de moeder of deze die het huisgezin bezorgt en 10 frank voor elk kind ,- in gemeenten van min dan 8000 inwoners 20 fr. en7 fr.; in Engeland en in Nederland, waar de vluchtelingen reeds eenige ondersteuning door bemiddeling der regeeringon der landen genieten 11/2 fr. en 50 centiemen. NEDERLAND. De opstand in Nederlandsch-Indié. Uit Weltevre den wordt ambtelijk medegedeeld De toestand aan den oppervloed en in Moeara Tebo is bevredigend.Afzonderlijke leiders der opstandelingen zijn naar het gebied van den benedenvloed gegaan, waar nog immer oproer heerscht. Drie infanterie brigaden hebben de opstandelingen bij Moeara Tebo aangevallen, met tot nu toe nog ongekende uitslagen. Van den resi dent van Timar is een telegram aange komen, meldende dat opstandelingen op het eiland Flores de Nederlandsche troe pen hebben aangevallen. Een luitenant is gevallen. Zes soldaten zijn gekwetst en vijf opstandelingen gedood. De resident zond versterking. De oorzaak van den opstand is onbe kend. De inwoners van Atjeh vielen bij Segli de Nederlandsche troepen aan een soldaat werd gewond. In Lammodia wer den soldaten aangevallen die aangehou den inboorlingen begeleiden. Twee wer den ernstig gewond. Vóór eenigen tijd werd de Japansche Minami wegens be trekkingen met opstandelingen aange houden. De Japansche Konsul kwam tusschen, doch heeft volgens eene molding uit Weltevreden moeten toegeven, dat, tijdens eene huiszoeking" brieven gevon den werden welke bewijzen dat Minami in betrekking stond met voor de rust in Nederlandsch-Indië gevaarlijke personen. Het blad Locomtief dringt aan op krachtige maatregelen ter verzekering tegen alle ruststoorders. UitwisselingVlissingen, 3 Oc tober. Heden morgen zijn uit Enge land 40 Duitsche burgerlijke gevangenen gelukkige dagen, die zij lang geleden hier had doorgebracht en hare harte- wonden bloedden bij deze herinneringen heviger en hare smart werd er te groo- ter om. Zij zag haren echtgenoot vriendelijk lachend voor zich staan, mot zijn doch tertje op den arm. Het droombeeld was zoo betooverend, dat zij de armen uit strekte om beiden te omhelzen en toen zij ondervond dat het slechts een visioen was geweest, ontsnapte haar een kreet van smart. Al de gelukkige uren welke zij hier had gesleten, de kleine gebeurtenissen welke hier onder hare oogen hadden plaats gegrepen, zweefden haar voor den geest. De liefde der vrouw en moeder, welkq nooit in haar verkoeld was, flikte weer op tot eene vlam heviger dan ooit, en meer dan anders gevoelde zij zich rampzalig. De wensch om nog eenmaal met echtgenoot en kind vcrecnigd te zijn, vloeide als een gebed van hare lip pen. Maar het was een dwaze wensch want beiden waren immers dood Haar echtgenoot stierf als een banneling in een vreemd land, gedrukt onder een doodvonnis en haar kind verdronk in de zee En terwijl zij heete tranen weende om hare lieveling, stond Sofie voor de deur. (werdt voortgezet).

De Denderbode | 1916 | | pagina 2