Oorlog in Moge OORLOGSBERICHTEN. Wie is de moordenaar 10010 Een en ander, Italiaansche Oorlog. PATRONEN PAPIER Amsterdam, 1G October. Daily Chronicle meldt dat de toestand in Griekenland, in de eerstkomende dagen eene beslissende wending zal nemen. Bezettingen der vloot van de Verbon denen hebben de oorlogschepen Averoff, Kilkis en Lemnos overgenomen. De Grieksche bemanning werd aan land gezet en naar Athene gebracht. Officieel wordt verklaard dat de lan dingen van afdeelingen der Verbondenen voor doel hebben do policie te versterken j en dat deze waarschijnlijk een einde zouden stellen aan betoogingen tegen do Entente. Londen, 17 October. Prins Georges van Griekenland had gister een lang on derhoud met Lord Grey, in het ministerio van buitenlandsche zaken. De toestand te Athene. Athene, 16 October. Vanochtend heeft Koning Koustantijn in gezelschap van de koninklijke familie op het Mars- veld een inspectie gehouden van de ma trozen der Grieksche oorlogsschepen, die aan de Entenle-mogendheden zijn uitge leverd. De koning hield geen toespraak, maar de minister van marine las een dagorder van hem voor, die in hartstochtelijke bewoordingen is opgesteld, maar waarin niets tegen de Entente wordt gezegd. Er was eene groote menigte aanwezig, voornamelijk bestaande uit reservisten. Na de inspectie trok een betooging door de straten, geleid door reservisten en aanhangers van Goenaris. Men droeg portretten van den koning, met laurier bladen omkranst. Er waren ook soldaten en matrozen onder do betoogers. Voor het Engelsche gezantschap werden dreigende gebaren gemaakt en weerklonk hoongekrijsch. Verschillende incidenten hadden plaats voor den stadsschouwburg. Admiraal Fournet werd uitgefloten en Fransche matrozen, die uit den schouwburg kwa men, werden door de menigte teruggo dreven. Reservisten die voor de Fransch lega tie wanorde trachtten to stichten, zijn vanavond door Engelsch-Fransche orde bewaarders opgepakt. Een menigte van ongeveer 4G00 men- schen verzamelde zich op het Omonia- ploin en liep de Universiteitsstraat op met de Grieksche en de Amerikaansche vlag voorop. Op de Amerikaanscho legatie werd daarop een protest ingediend tegen het landen van afdeelingen buitenlandsche troepen en werd Je bescherming van den Amerikaanschon gezant ingeroepen. Vervolgens trokken de betoogers, on der het zingen van het Grieksche volks lied, door de straten. In Roemenië. Geneve, 16 October. Uit Bukarest wordt gemeldt dat de gewezen minister Filipescu, die door eene zware ziekte aan de politieke werkingen dor laatste tijden niet kon deelnemen, overleden is. op dichten afstand behouden, of door tegenaanval heroverde stellingen uitge voerd werden, zijn deels reeds in ons sterk en goed geleid artillerievuur mis lukt. Onbeduidende terreinwinst van de Engelschen ten noorden van Eaucourt l'Abbayo en Gueudecourt en van de Fran- schen in Sailly en op den ztiideroever van de Somme tusschen Biaches en la Mai sonette tijdens een aanval in den avond, wegen niet op tegen de zware bloedige verliezen van den vijand Uit Fransche bron PARIJS. 18 October. Officieel. Ten noorden van de Somme hebben wij do verovering van het dorp Sailly-Sail- lisel voltooid en den vijand van de heu vels ten noorden en ten noord-westen van het dorp verdreven. Ten zuiden van de Somme hebben wij de eerste Duitsche linie op het front tus schen Maisonnette en Biachcs genomen. Bij deze twee krijgsverrichtingen heb ben wij 250 gevangenen gemaakt en ver scheidene machinegeweren vermeesterd. PARIJS, 19 October. Officieel Ten Noorden van do Somme hebben de Fransche troepen tijdens den nacht het dorp Sailly-Saillisel ingericht en de ver overde stelling aan den zoom van dit dorp versterkt. Duitsche tegenaanvallen rond Sailly zakten in elkaar in het spervuur der Franschen. Heel de Fransche terrein winst werd volkomen behouden. Ten Zui den van de Somme hebben de Franschen eenige vorderingen verwezenlijkt tus schen La Maisonette en Biaches. In Lot haringen werd een Duitsche overval op een der Franscho loopgraven nabij Bures, ten Noord-Oosten vae Lunèville, gemak kelijk teruggeslagen. Uit Engelsche bron LONDEN, 18 October. Officieel. Onze aanval van vanochtend geschiedde op hel front ten noorden van Gueude court tot de hoogte van Warlencourt. Wij hebben meer dan 150 gevangenen genomen. Gisteren hebben onze vliegers drie tochten gedaan, vijandelijk spoorwegma teriaal on gebouwen beschadigd en een trein doen ontsporen. Vier vijandelijke vliegtuigen zijn in luchtgevechten ver nield. Vier onzer toestellen zijn niet teruggekeerd. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 17 October. Op de wegen van de passen op het Oostelijk front bie den de Roemenen tegenstand. Ten Z. en ten W. van de kom van Kxonstadt (Brasso) is de algemeene toestand onver- handerd. Oostenrijksch-Hongaarsch - Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 17 Oktober. Geene bijzondere gebeurtenissen. Uit Italiaansche bron ROME, 16 October. Officieel Langs het heelo front drukke aanleg van werken en artilleriegevechten. In de gevechten van afdeelingen ten Oosten van Vertoibizza (Görz) en op hoogte 208 (Karst) hebben wij hot bezette gebied uitgebreid en eenige krijgsgevan genen genomen. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 17 Oktober. Ambtelijk bericht van 16 Oktober. KaukasusfrontOver het algemeen schermutselingen, waarbij wij in het voordeel blijven. Van de andere fronten geene gebeurtenissen van beteekenis. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 19 October. Officieel. Legergroep van gen. veldm. Kroonprins Rupprecht van Beieren Ten noorde van de Somme was het gisteren weer een suksesvolle dag van grooten strijd. In zwaren kamp werd een nieuwe doorbraakspoging van de Engelschen tusschen Le Sars en Morval verijdeld. Hunne aanvallen dio daar van in den morgen tot tegen den middag te gen onze taai verdedigde, in gevechten (52® Vervolg.) Sofie knikte. Ik geloof dat het u bekend is, welke beteekenis de tegenwoordigheid mevrouw Mixtome hier heeft Hoe bedoelt gij dat, mevrouw De markies van Charlemont dingt reeds lang naar hare hand, zegde me vrouw Bartineux, maar verwaand door de vele vleierijen waarmede zij overladen wordt, heeft zij hem tot voor korten tijd geen bewijs harer gunst gegeven. Zij is de trotsche dochter van eenen der meest trotsche hertogen van Frankrijk. De hertog van Montfacon werd, wegens zijne strengheid, onverbiddelijkheid en dwingelandij, de hertog met de ijzeren hand genoemd Mevrouw Mixtome zou, indien zij wilde, eenen hertog kunnen huwen, en in 't vorig jaar dong zelfs een Duitsche prins naar hare hand. Zij heeft nooit van zijn aanzoek gesproken, daar voor is zij eene te volmaakte edelvrouw, maar de prins maakte er geen geheim van, dat hij was afgewezen. Niet lang geleden twijfelde ik nog, dat zij den markies zou trouwen, ofschoon hij zelf er nooit aan twijfelde haar voor zich te winnen nu zij echter op zijn verzoek naar Montfacon is gekomen, dat zij zoo vele jaren had gemeden, blijkt het duide lijk, dat zij hem aanmoedigt. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 17 October. Front van prins Leopold van Beieren. Weer heb ben do legers van generaal von Liusin- gen bewesten Loeck, en die van generaal von Boehm-Ermolli, aan de Narajowka, op zegenrijke wijze het hoofd geboden aan krachtige aanvallen, waarbij de Rus sen, zonder ook maar het geringste voor deel te kunnen behalen, weer gansche drommen manschappen hebben opgeof ferd. Zoo liepen, na een uiterst vinnige beschieting, versch bijgevoegde en nieuw aangovulde troependeelen van in den vroegen ochtend tienmaal vruchteloos storm op de stellingen van Hannoveraan- sche en Bruinswijksche troepen tusschen Siniawka en Zoebilno, alsook op Oosten rijksche liniën ten Z.-W. van Zatoercy. In don sektor van Poestomyly tot Boeb- now deed de vijand, 's avonds na een hevige voorbereiding met het geschut, driemaal achtereen sterke aanvallen hij word echter telkens afgeslagen en leed zware verliezen. Front van generaal graaf von Bothmer. Het vijandelijk geschutvuur steeg hier des middags tot de grootste hevigheid en duurde, slechts door de herhaalde vijan- delijko stormloopen onderbroken, tot 's avonds voort. Ook hier werden al do infanterie-aanvallen afgeslagen en leed de vijand een zware nederlaag. Garde-fusiliors en Pommersche grena- vijand het offensief diers stormden den terugwijkenden vij- strijdkrachten, and achterna, veroverden de voorste Russische loopgrachten over eene front breedte van twee kilometers en namen daarbij 36 officieren en 1900 mannen ge vangen en maakten 10 machiengeweren buit. Front van generaal aartshertog Karei. Den 15 October ondernamen Russische bataljons nabij Jammes, ten noorden van Stanislau, een voorwaartsche beweging, die evenmin gelukte als de aanvallen van den vijand op den top van den D. Col man in de Karpathen. Bezuiden Dorna-Watra veroverden onze troepen de hoogten ten O. van de Neagra-beek. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 17 Oktober. Front van veldmaarschalk Karei. In de grensruimte ten zuiden van Nagy Szeben (Hermannstad) en Brasso (Ivron- stadt) isdegevechtstocsland onveranderd In het Gyergyö gebergte duurt de Ru meenschen weerstand aan. In den Drylandshoek ten zuiden van Dorna Watra verdreven wij den vijand van de hoogten ten oosten van Neagra. In de Woud-Kar pa then ten zuiden van den Dniestra werden afzonderlijke op- marschen der Russen afgeslagen. Front prins Leopold vau Beieren. De gevechten op de Nojaporvka en in Volhynie duren voort. De vijand liep in beide ruimten nog maals zware neerlagen op. Ten zuiden van Lipnica Dolbo liepen de Russische massas tot in den nacht storm tegen de stelliugen der Duitsche troepen. Alles te vergeefs. Duitsche garde-bataljons achtervolgden den vijand tot in zijne loopgrachten en zetteden zich daarin vast. De Russen lieten 36 officieren, 1900 man en 10 machienengeweren in (ie han den der verbondenen. In Volhynio richtten de Russische aan vallen zich weer tegen de Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarscho strijdkrach ten van Generaaloverslo Tersztynosky. Na heftige beschieting braken 's na middags tusschen Postomyty en Swinin- chy, ten westen van Rubnow, ten zuiden van Zaturcy en tusschen Zaturcy en Kisielin de Russische kolommen los. De vijandelijke stormloopen vernieuw den zich ondanks ongehoorde verliezen, op afzonderlijke plaatsen drijmaal, ten noorden van Zaturcy zelfs tot tien maal. Maar ook deze stootkracht van over machtige massas was niet gonoeg, om de dappere verdedigers te doen wanke len. De vijand drong nergens door. Onze troepen hebben een volledigen goeden uitslag bekomen. Uit Russische bron ST-PETERSBURG, 16 October. Officieel Bij de statie Poedy is op 14 dezer een Duitsch vliegtuig geveld door ons machi negeweervuur. De inzittenden zijn gevan gen genomen. In de streek van Korytritra wordt ver bitterd doorgevochten. Vijandelijke te genaanvallen zijn met ontzaglijke ver liezen afgeslagen. De vijand maakt ge bruik van stikgasbommen. In de streek van Zborow verwoede gevechten. Ten noorden van Stanislau heeft do vijand zijno loopgraven getracht te ver laten, doch hij word door ons vuur genoodzaakt er in terug te koeren. In het gebied van Korosmezo en Kirli Baba heeft de vijand eenen onstuimigen, doch vruchteloozen aanval gedaan. Wij namen 17 officieren en 1170 soldaten met aanzienlijke Aan den voet der Belasitza Planina, geschutvuur over en weer, en een voor ons gunstig patroeljegevecht nabij het dorp Boersoek. Op het Struma-front, gevechten tusschen verkenniugsafdeelin- gen, op enkele plaatsen geschutvuur. Aan de kust der Egeesche Zee heerscht kalmte. Nabij Tchajaza werd een vijan delijk watervliegtuig neergeschoten en door ons geschut vernield. Dat schijnt zoo, zegde Sofie. Het werd haar eng om de borst. Gedurende haar verblijf alhier, maakte de markies onophoudelijk haar het hof, vervolgde mevrouw Bartineux, en zij heeft dat met bijzondere welwil lendheid aangenomen. Haar huidig be zoek zet de kroon op dit alles. Mevrouw zweeg maar Sofie antwoord de niet. Begrijpt gij mij niet vervolgde de oude dame Eugenie Mixtome kwam heden als verloofde van den markies. Zijn zij dan werkelijk verloofd vroeg Sofie. En is hare aanwezigheid daar geen bewijs voor Zou zij alleen hier gekomen zijn, om hare voormalige kamer te zien, en daarin naar een teeken van hare vroe gere bewoners te zoeken Neen, zij heeft geheel andere redenen. Zij is niet koel meer voor den markies. Zij staat alleen op de wereld en hoe trotsch zij ook wezen moge, toch heeft zij behoefte aan genegenheid. Wat kan anders de oorzaak harer komst zijn dan de wereld onrechtstreeks te zeggen, dat zij de vrouw van dien markies wil worden Sofie bleef zwijgen, ofschoon mevrouw Bartineux een bevestigend antwoord scheen af te wachten. Dat zij van den markies houdt, is zeker, zegde laatst genoemde. Hare eer zucht zal bevredigd worden als zij weer in 't bezit der titels komt, die vroeger gevangen. Ten Zuidon van Dorna-Watra voert de Uit Duitsche bron. BERLIJN, 17 October. In de Do- broedsja, niets nieuws. Op het Macedo- nisch krijgsveld werden vijandelijke aan vallen over een betrekkelijk smal front nabij Gradesuica, bezuiden Monastir,aan de Tscherna en benoorden de Nidze Pla nina afgeslagen. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 17 Oktober. Geene bijzondere gebeurtenissen. Uit Bulgaarsche bron. SOFIA, 17 Oktober. Ambtelijk be richt van 16 Oktober. Naar luid van aanvullende berichten, werd do vijandelijke aanval van 14 Okto ber, aan weerszijden van den spoorweg van Bitolia (Monastir) naar Lerin (Fio rina), onder reusachtige verliezen voor de franschen afgeslagen. Alleen voor het front van een onzer bataljons begroeven wij 485 lijken van vijandelijke soldaten, waaronder 4 offi cieren. In den loop der beide vorige dagen (14 en 15 Oktober) wendden do Serviërs buitengewoon krachtige doch vruchtelooze pogingen aan om de Tscher na, tusschen de dorpen Brod en Skots- jivir, door ons front te breken. In den nacht van 15 op 16 Oktober ondernamen de Serviërs achtmaal ach tereen zeer verbitterde aanvallen in den- zelfden sektor zij werden telkens met zeer zware verliezen teruggeslagen. Onze infanterie liet hen tot aan de draadver sperringen vóór haar loopgrachten na deren en sloeg dan onwrikbaar alle aan vallen af daarop ondernamen zij een tegenaanval en wierpen zij de Serviërs tot in hun vroegere stellingen achteruit. Wij maakten 1 bommenwerper en 1 machiengeweer buit. Op het Moglenitza- front heerschte een levondige geschutbe- drijvigheid. Een zwakke voorwaatsche beweging der vijandelijke infanterie ten N. van Gzoesisju, werd door ons vuur gestuit. Ten W. en ten O. van de War- dar, tot aan het Doiran-meer, zwak ge schulvuur. Vijandelijke vliegtuigen wier pen zonder gevolg bommen op het sta tion Demir Kapoe. zoo binnen haar bereik lagen. Zij verliet eens Charlemont, overladen met smaad en zal er zegevierend terugkeeren. Het denkbeeld was voor Sofie niet nieuw, maar toch deed het haar pijn het telkens te moeten hooren. Terwijl haar vader in eene schandelijke verbanning leefde, stond zijne van hem gescheiden vrouw op het punt hem te huwen, die de plaats innam, welke haar vader recht matig toekwam. Sofie's gemoed kwam legen zulk een huwelijk in opstand. Zij gevoelde dat zij hare moeder nooit zou kunnen vergeten, wanneer deze opnieuw en wel liet minst, wanneer zij met den markies van Charlemont in het huwelijk trad. Sofie had al hare zielkracht noodig om hare gemoedsbeweging te verbergen. Maar haar hart dreigde te breken, wan neer zij aan hare schoone, maar trotsche moeder en aan haren armen vader dacht. Is het uw plan na het huwelijk van mevrouw nog bij haar te blijven vroeg Maria Bartineux kort daarna. Neen, neen, antwoordde Sofie. Dat is onmogelijk. Dat dacht ik wel. Eugenie Mixtomc heeft dan gezelschap aan haren echtge noot en zal uwe diensten niet meer be hoeven. Het huwelijk staat voor de deur. Ik ken den markies te goed om te weten, dat hij op spoed zal aandringen. Waneeer mevrouw u ontslaat, waar gaat gij dan heen Sofie rilde. Ik weet het niet, zegde zij ik heb daar nog niet aan gedacht. Niet Maar gij moet daaraan den ken, juffrouw. Ik heb er echter wel aan gedacht. Gij bevalt mij, en ik zou u gaarne altijd bij mij hebben. Indien gij niet genoodzaakt waart mevrouw Mix tomc te verlaten, zou ik zoo niet tot spreken. Maar gij zult spoedig eene andere betrekking noodig hebben. Wilt gij bij mij komen Bij u Ja, ik had gaarne eene gezelschaps juffer met wie ik op en neer zou kunnen gaan. Ik ben kinderloos en heb een matig maar voldoende inkomen. Ik ben altijd ziekelijk en de geneesheeren kunnen mij niet helpen. Wanneer de markies zijne bruid hier brengt, moet ik Charlemont. verlaten. Ik zou dan te Parijs willen gaan wonen met eene goede gezelschaps juffer, die mij verpleegt als ik ziek ben. Ik kan u geen groot loon geven, maar gij zult nooit redenen hebben over mij te klagen. Wat zegt gij daarvan Uwe woorden verrassen mij, me vrouw. Ik weet waarlijk niet wat ik moet zeggen, antwoordde Sofie. Gij behoeft dezen avond geen besluit te nemen, hernam mevrouw vriendelijk. Wanneer Eugenie zich naar Parijs be geeft om hare bruidstooi te bestellen,wat binnen twee of drie weken zal geschie den, kunt gij wellicht bij mij komen. Wij zullen dan elkaar leeren kennen. De VOOR KLEERMAAKSTERS is nog verkrijgbaar ten bureele dezes. In het Vatikaan. Volgens een bericht van de Secoio een buitengewone gezant van den Mi kado, keizer van Japan, te Rome bij den Paus aangekomen. De Paus ontving den bijzonderen Ja- panschen gezant Jagoro Miura Maandag morgend in privaat gehoor. De gezant overhandigde aan den Heiligen Vader een eigenhandig schrijven van den Mi kado, met den dank voor de gelukwen- schingsbrief, door den Apostolischen legaat Petrelli aan den Japanschen Kei zer bij gelegenheid zijner troonsbestijging overgebracht. Amerikaansch geld voor China Volgens berichten der Novoio Vremia, heeft de Chineesche regeering met Ame rikaansche kapitalisten eene leening aan gegaan van honderd miljoen gouddollars aan den koers van 93-60 °/0. Deze lee ning is bestemd tot het dekken der kos ten voor het aanleggen van vijf spoorba nen (te zamen 1100 mijlen) in de provin ciën Schansi, Kanfu, Hunan en Set- schuan. De Duitsch-Amerikanen en gezant Gérard. Uit New-York werd per draadloozen telegraaf medegedeeld u Hubert Cillis, voorzitter der Duitsch- Amerikaansche handelskamer te New- York, in volle waardiging van het Duitsch-Nationaal en handelspolitiek standpunt, dat helaas nog door zekere groote Duitsche en Duitsch-Amerikaan sche belanghebbende groepen herhaalde lijk miskend werd, weigerde voor zich en voor de kamer, de aansluiting bij een officieel ontvangstkomiteit te New-York, voor den Amerikaanschen gezant Gerard te Berlijn Ministerraad te Rome. Lugano, 16 October. Do minister raad werd plotseling bijeengeroepen. De Tribuna zegt dat het eene zeer gewich tige kwestie betreft, die de politieke kringen met levendige bezorgdgeid ver vult. Een der daders van den aanslag van Sarajevo overleden. Uit Sarajevo wordt gemeld dat Kero- vic, die veroordeeld werd tot levenslan gen dwangarbeid voor den moordaanslag op den aartshertog Frans-Ferdinand van Oostenrijk te Serajevo gepleegd in het militair gevang van Möllendorf overleden is. Zweden en Engeland. Uit Stockholm wordt gemold De onderhandelingen (tusschen Zweden en Engeland) over het sluiten eener nieuwe handelsovereenkomst, werden plotseling, om niet-bekende redenen uitgesteld. De Zweedsche afgevaardigden, die besloten waren den 17 October naar Engeland to schepen, hebben voorloopig hunne reis eene week verschoven. De Aardappelenvoorziening. Daar uit talrijke verzoeken en aanvra gen blijkt uit breede kringen van de bevolking nog altijd niet op de hoogte van de bestaande regeling, die getroffen is geworden met hot oog op do aardap pelenvoorziening. Naar aanleiding hier van wordt nogmaals de volgende punten getroffen Volgens de verordening van don heer gouverneur-generaal van 17 Januari 1916 zijn de Gemeenteoverheden belast met de aardappelen voorziening der bevolking. De verbruikers moeten zich derhalve wegen het aanschaffen van aardappelen niet tot de Civielkommissarissen of de Kartoffelversorgungsstelle te Brussol wenden, maar tot den Burgemeester hun ner woonplaats. Voor Groot-Brussel is in zoover eene bijzondere regeling go- troffen, dat de gemeenteoverheden de aardappelenverdeeling opgedragen heb- markies zal u als gastvrouw begroeten en voor mij zou het aangenaam zijn, want ik ben anders zoo alleen. Zoodra mevrouw Mixtome vertrekt, verlaten ons ook onze gasten en het slot wordt weer eenzaam. Ik zal er met mevrouw Mixtome over spreken. Het hart van het meisje klopte; Als gast op Charlemont te wezen, o*p de plaats, waar het bekende familiedrama werd afgespeeld, dat zou een groote stap nader zijn tot haar doel. Hare oogen flikkerden en hare wangen gloeiden, toen zij mevrouw Bartineux voor hare uitnoodiging bedankte. (wordt voortgezet).

De Denderbode | 1916 | | pagina 2