Op den Balkan Vlaamsck Hoogeschool. Wie is de moordenaar HOFSTEDEGROND lriial in hunne uitgangsstellingen teruggeworpen, ij sloegen eveneens eenen zwakken vijandelijken al bij Dobro Polje af. rpj het Moglenitza-dal en op beide oevers van den dar patroeljengevechten. p het front der Belaschitza Planina en op de ar)ma beschoot de vijandelijke artillerie te vergeefs i^ge bewoonde plaatselijkheden voor het front. £j{ p de kust der Egeesche Zee rust. )e, Grieksche troepen naar Thessalië. ijl ,onden, 29 October. Men bericht uit Athe- i op 27 October De regeering heeft bevel even tot onmiddelijk aftrekken van het eksch leger uit Thessalië. Enkel twee regi- iten zullen daar blijven. Gister werden de eieren en soldaten van het Nationaal leger, ie in Salonika aankwamen, door Yenizelos in ;rinst genomen. g; -onden, 30 October. Men meldt dat op den atkervleugel van het leger der Verbondenen, op Balkans, de verbinding met de Italiaansche d terij verwezenlijkt is, zoodat het front zich nu eene ononderbrokene lijn uitstrekt van aan de la riatische Zee. Vliegeraanval. lissegem. Mon deelt ons mede Op 20 October 1916, schen 2 en 3 uur 's namiddags hebben 3 fransche vliegers 0 ommen op Bissegem afgeworpen. Er werden daardoor 3 pi dbouwers gekwetst. g; 0 De op 3 November 1881 in Meulebeke geboren, Odiel meersch, landman, wonende te Bissegem, Yperstraat, 65, et rechte been onder de knie afgerukt. ;i o De vader des hoogergenoemden, de op 26 April 1850 in alebeke geboren August Vermeersch, vlasfabrikant, woo- ida in Bissegem, Kortrijkstraat 187, aan beide billen door imenscborven gewond. De op 23 November 1861 in Deerlijk geboren Camiel iers, landman, in Bissegem wonende, Kortrijksche Voet- r 2, aan de linkerhand door glasscherven gewond, an den gewonden Odiel Vermeersch is een zwager, broe der vrouw, in 't belgisch leger. Schade aan gebouwen dt M. 5000 geschat, er is geene militaire schade. De be ing is zeer te neer geslagen en ongerust voor uieuwe lucht ballen Medegedeeld. )e Duitsche Gouverneur-Generaal heeft ter gelegenheid de opening der Vlaamsche Universiteit de \olgende levoering gebonden Zeer geëerde heeren Gij hebt. U heden, gevolg gevend aan de uitnoodiging die ik bestierder in het Belgische land tot u gericht heb in deze stzaal verzameld om van mij de beteekenisvolle hood- hap te vernemen dat do Gentsche hoogeschool hare voor ingen zal hernemen. Deze tijding zal door liet geheele Csclie gebied en ver daarbuiten met vreugde worden t, want men ziet erin de waarborg voor de toekomst i de geestelijke ontwikkeling van dit land, een merkteeken D de door mij vertegenwoordigde Vlaamsche politiek. Meer dan twee jaren waren de poorten der hoogeschool ge ilen gebleven thans dat zij weer zullen opengaan, ontsluit b weliswaar weer de oude Gentsche hoogeschool, maar h is het eene nieuwe. Was Gent weleer bestemd geworden I eon vesting der Fransche kuituur, zijn hier de schitterend- i leesten der Fransch-Belgische verbroedering gevierd ge nuien, zoo in deze hoogeschool, en in het hijzonder de aan- hechte technische landbouwkunde en andere vakscholen- n&od het wil, voor altijd geroepen om de onw rikbare rut;- (54e Vervolg.) Hij zag schuw naar mevrouw, doch sloeg imiddelijk daarna de oogen weer neder. Hij ensebte zoo gaarne op zijne zaak terug te >men. Mevrouw staarde hem eenige oogenblik- navorschend aan en hernam daarop Ik zegde dat ik u steeds goed heb mogen |don, August, en dat is ook zoo maar eenen ntgenoot moet men beminnen, en liefde is eene antdie niet op kommando groeit en bloeit. De liefde zal mettertijd komen. Wordt mijne 'ouw en ik zal trachten uwe liefde te winnen, g dat gij mijne vrouw wilt worden en maak ij tot den gelukkigsten mensch der wereld. Dat kan ik nog niet zeggen, antwoordde Jgenie zacht. Ik heb eenmaal bemind en mijn art bewaart nog die liefde. Alexe Mixtome, die iteerd en veroordeeld is, bezit nog mijne liefde i trouw Wat is dat voor eene dwaasheid, Eugenie ij bemint Mixtome nog Eenen man die schuldig erd bevonden aan moord en daarom ter dood roordeeld is... -- Maar die aan deze misdaad onschuldig was, el mevrouw hem met overtuiging in de rede, p hare oogen schoten stralen. Onschuldig, zegt gij Het hof overtuigde graat te zijn van eene krachtige Vlaamsche eigendommelijk- heid. Laat ons onze gedachten een oogenblik op het verleden richten opdat wij kunnen nagaan, hoe het gekomen is dat aan deze hoogeschool deze roeping kon en moest opgedragen worden Toen koning Willem I den 27 September 1815 het besluit teckende voor de stichting de Gentsche hoogeschool. die tien jaar later haren intrek nam in dit prachtige gebouw, door meester Roelandt ontworpen, lag het zonder twijfel in het voornemen van den vorst in Vlaanderen eene inrichting tot stand te brengen die in haar wezen Vlaamsch zou zijn. .Op 1 Oktober 1814, toch had hij in eene kondgeving die in eereher6teUing der moeder- en landstaal in uitzicht gesteld. In deze lang vervlogen dagen echter was het bewustzijn van den samenhang der wetenschap met eigendommelijkheid van het volk, die in de lange jaren sedert de Renaissanse immer meer verdwenen was, in talrijke streken zoo diep ingeslagen, dat de onderrichtstaal te Gent evenals in de andere Neder- landsche hoogescholen het Latijn was. Zoodoende stond de hoogeschool bij al die verdiensten die, hare leeraars tegen over de wetenschap verwierven, vreemd op Vlaamschen bodem. Door het koninklijk beslnit van 16 December 1830 werd weliswaar de Latijnsche onderrichtstaal afgeschaft, maar overeenkomstig den geest der mannen, die aan de wieg van het nieuwe België stonden, kwam in hare plaats het Fransch. De Fransche beschaving de Fransche denkwijze vierde er hoogtij. Zoo de universiteit ook al eenigen invloed mag uitgegefend hebben op het Vlaamsch volk. kweekte zij vooral het geloof aan de boven alles uitschitterende waarde van den Franschen aard en de Fransche zeden aan in de krin gen van al degenen die academisch ontwikkeld waren. Dit gevaar was door de vooruitziende mannen onder de Vlamingen die voor hunne rechten opkomen, sedert lang ingezien geworden. Sedert de stichting in 1836 van de Gent sche Vereeniging met de veelzeggende strijdleuze De Taal is gansch het Volk heeft de strijd voor hooger Vlaamsch onderwijs dan ook geen oogenblik gerust. In 1849 bepaalde een nieuw koninklijk besluit dat de voorlezingen in de beide Staats-Hoogescholen in het Fransch moesten gehouden wor den, in hetzelfde jaar kwamen op het eerste Vlaamsch kon- gres te Gent Vlaamsche dichters en denkers, akademiekers en mannen uit het volk op voor eene Vlaamsche Hoogeschool, voor de Vervlaamsching der Gentsche Universiteit. Al deze pogingen kwamen tot samenvatting in de kommissie die in 1896 te Antwerpen in het leven geroepen werd om de mogelijkheid en de noodzakelijkheid eener Vlaamsche univer siteit in België te onderzoeken. In opdracht dezer kommissie aan wier hoofd Max Rooses stond, met de Mont als secretaris bracht Lodewijk de Raet, die ons helaas in het begin van den oorlog ontrukt werd en dien wi j allen op deze dag in ons mid den hadden wenschen te zien, zijn klaar uiteengezet verslag nit de Vlaamsche hoogeschool. Om de Raet schaarden zich de mannen van den Hoogeschoolbond nit wier midden later de Hoogeschoolkommissie en onlangs de in de plaats daarvan tredende Hoogeschoolraad ontstaan zijn. In deze vereenigingen hebben vlamingen van alle standen en partijen zich aangesloten in de onverzettelijke overtuiging dat Vlaanderens wee slechts kon geheeld worden, door eene grondige geestes ontwikkeling, die alle klassen des volks moest omvatten. Zonder den jarenlangcn krachtigen arbeid dezer vereenigingen zon de bodem van de Vlaamsche hooge school niet zoo goed voorbereid geweest zijn als ik hem gevon den heb. Weinige weken voor het uitbreken van den oorlog scheen de Belgische regeering voor het eerst sedert meer dan 80 jaar geneigd te zijn op de wenschen der Vlamingen in te gaan Zouden al de verzuchtingen thans in het wapengekletter moeten ondergaan Misschien voor immer uitgesteld worden? Dit wenschen een groot gedeelte der Vlamingen niet. Hoe langer de oorlog duurde, hoe noodzakelijker bleek de zorg voor de aankomende jongelingschap, die van alle oorlogsvoe rende landen alleen hierin België van elke akademisehe ont wikkelingsmogelijkheid berooid was. Uit het midden der jeugd zelf, evenals uit de kringen hunner ouders kwamen telkens meer stemmen tot mij, die de herneming van het onderwijs verlangden. (Wordt voortgezet! Zondagrust. Van 's middags tot middernacht, eenige dienst doende apotheek, Zondag 5 November, M. Van Caelenbergh, Leopoldstraat. hem van zijne misdaad. Zijns vaders vriend sprak liet schuldige over hom uit Onschuldig Dit is de eerste maal dat ik sedert die ontzettende ge beurtenis het woord onschuldig in verband hoor brengen met den naam van Alexe Mixtome. Onschuldigarme Eugenie, weet gij, dat dit woord eene aantijging is tegen het gerecht, ja, zelfs tegen de kroon Mevrouw Mixtome wierp den markies eenen strengen blik toe. Gij, die hem zoo goed kendet, gelooft gij dan dat hij schuldig is Hoe kon ik iets anders gelooven, daar voor het gerecht zulke verpletterende bewijzen tegen hem ingebracht werden. Ik geloof dat hij zijnen broeder doodde, maar ben verzekerd, dat hij het in drift gedaan heeft, dit getuigde ik ook voor het gerecht. Ik beproefde de vreeselijke misdaad te verontschuldigen, om zijne straf te vermin deren. Ik geloof dat hij naar de kamer zijns broeder ging om eene verzoening te bewerken. De markies was hard en wreed en voerde hem waarschijnlijk tot waanzin. Ja, hij moet krank zinnig geweest zijn toen hij de misdaad bedreef 1 Neen, neen zelfs in waanzin was Alexe Mixtome lot zulk eene daad niet bekwaam hij was to edel dan dat hij oenen moord kon plegen. Gij hebt ongelijk, markies. Ik weet dat hij on schuldig was. De markies 1 achtte medelijdend. Burgerlijke Stand der Stad Aalst, Geboorten Mannelijk geslacht1) Vrouwelijk 2) Overlijdens. E. Pyck, vr. Van den Bulcke, zb. 55 j. Hove- niersstr. J. De Leeuw, landb. 79 j. Binnenstr. M. De Kimpe, w* Rooseu, kleerm. 67 jaar, Schoolstr. L. Vermassen, m. Hoevelinck.broodb. 69 j. Pieter Coeckestr. A. D'hondt, we De Neef, zb. 76 jaar, Moorselbaan. OPENBARE VERKOOPING van BOSCH EN LAAD Te MOORSEL en MELDERT. Dc Notaris PAUL EEMAN, te Moorsel, zal na mens wien het behoort, openbaarlijk verkoopen Gemeente Moorsel. Eerste koop. Een perceel Land, op Molen- kauter», gekadastreerd Sectie B, nummer 498a, met eene grootte van 29 aren 80 centiaren, palende noord de Eikenstraatoost Dame Weduwe Muylaert- Verbeke en de heer Désiré Verbeke zuid en west, voornoemde Dame Weduwe Muylaert-Verbeke. Gebruikt door Dame Weduwe Muylaert-Verbeke. Tweede koop. Een perceel Hofstedegrond, op Spruithoek gekadastreerd Sectie B, nummer 173, met eene grootte van 9 aren 10 centiaren, en volgens meting groot 8 aren 93 centiaren, palende noord M. De Wolf-De Hauwere oost de heeren De Rop- Moens, Joseph-Adolf De Keghelzuid M. Callebaut- Moens en west M Ghysselinckx. Gebruikt door de heeren Eugeen Cassiman cn Adolf De Kegel. Derde koop. Een perceel Bosch, genaamd den Armenbosch gekadastreerd Sectie B. nummer 377a, met eene grootte van 1 hectaar 35 aren 20 cen tiaren en volgens meting groot 1 hectaar 32 aren 4 centiaren, palende noord M. De BIock-Moens oost M. Gustaaf Spitaels zuid de heeren Spitaels voor noemd en Venantius De Boeckwest heer Van Mulders-De Rybel. Gebruikt door de heer Joseph Moens. Verdeeld in drij gelijke loten Op te leggen boomprijs 1° Lot of west-deel 1280 frank. 2° Lot of middendeel 1035 frank. 3° Lot of oostdeel 1500 frank. Gemeente Meldert. Vierde koop. Een perceel Land, op Klaar- haag gekadastreerd Sectie D, deel van nummer 14. groot 24 aren 64 centiaren, palende noord de heer Frans De Hauwere en andere oost de straatzuid koop vijf en west Camiel De Meyst. Gebruikt door de heer Leander Hendrickx en dc Weduwe Frans Goossens. Vijfde koop. Een perceel Land, op Klaar- haag gekadastreerd Sectie D, deel van nummer 14, groot 20 aren 86 centiaren, palende noord koop vieroost de straatzuid koop zes en west de heer Camiel De Meyst. Gebruikt door de Weduwe Frans Goossens. Gelooft gij dat hij werkelijk dood is vroeg mevrouw plotseling. De markies verschrikte. Zeker is hij dood riep hij. Hij ontvluchtte uit de gevangenis Tot Zuid-Amerika, waarheen hij onder eenen aangenomen naa>u was vertrok ken, werd zijn spoor gevolgd. Hij stierf in Brazi lië zijne dood is een feit. Maar waarom vraagt gij dat Ik heb in de laatste drie nachten van hem gedroomd, en zag hem levend voor mij, doch in gevecht met een wild dier, waardoor ik zoozeer beangst werd, dat ik van schrik ontwaakte. Zonderling, dat gy nu meer van hem droomt dan vroeger. Dat komt zeker omdat juffrouw Lepage mij aan hem herinnert. Zij gelijkt sprekend op hem. En even sprekend op u, zegde de markies, doch dat is een toeval. Maar wij dwalen van ons onderwerp af. Wanneer zult gij mij op mijne vraag antwoorden Wij spraken over Alexe Mixtome. Hij is dood en zijn naam onteerd. Dat kan ik niet ver dragen. Zijn naam moet worden gezuiverd van den smaad, die cr op kleeft. Hij was onschuldig, en zijne onschuld moet bewezen worden Hoe nu nog na achttien jaren En terwijl hij toch dood is Wie kan zich door zijne schande beleedigd gevoelen Ik, markies (wordt voortgezet).

De Denderbode | 1916 | | pagina 3