DE Napoleons Veldtocht Yan Beroemde Bekeerlingen. pndag I '2 November 1916 5 centiemen het nummer 71s* Jaar N° 4730 Dood van Z. H. Monseigneur Stillemans W eek-Kalender. Denderbode Katholiek Nieuws- en Aankondigingsblad. [Abonnementsprijs 3 irank 'sjaars. DRUKKER-UITGEVER I AANKONDIGINGEN: M^n «rhriiff in te Afliet Kleine één maal 0,75 tr twee maal 1,25 fr. Gewone iVien sennju rn te Aaist Uan Hé» Pllffa.^nnCQPnQ annoncen o,i5 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 van öe ruue-uoossens 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgen! akkoord. BISSCHOP VAN GENT. Geboren te St. Nikolaas, den 10 Dec. 1832. Doctor in Godsgeleerdheid, Wijsbe geerte en Letteren, Huisprelaat van Zijne Heiligheid den Paus, enz. Werd tot bisschop uitgeroepen in het Consistorie van 30 Dec. 1889, en te Gent gezalfd en plechtiglijk ingehuldigd den 27 Januari 1890. Maandag 11. verspreidde zich eene treu rige mare over Vlaanderen Mgr. Stillemans over wier zestigjarig pries terjubileum nog onlangs zoovele Te Deum- zangen hadden weerklonken in onze kerken, kwam in den nacht te overlijden. Kalm en rustig had hij zijne schoone ziel overgegeven in de handen van den Heer, en voor de duizenden geloovigen die hem op zijn praal-sterfbed eenen laatsten groet kwa men brengen, was de glans van vrede en zaligheid waarmede zijn edel gelaat de don kere Dood scheen uitte tarten, niets anders dan de weerspiegeling der verheven deugden welke aan zijne lange en zoo verdienstvolle loopbaan schittering en vruchtbaarheid gaven. Ja vol glorie en majesteit gelijk de zon die in den zomeravond ondergaat, zoo is het glansvol leven van den grooten Bisschop ge ëindigd. En evenals de zon is dat leven ook èl licht en al warmte geweest licht van het verstand, warmte van het hart, waarmede hij zich van hoog tot laag wist te doen be minnen en te waardeeren, en overal, in de geesten en in de zielen, weldaden strooide zonder tal. Het onderwijs dreef hij met krachtige stoo- ten vooruit. Naar het voorbeeld van Christus, was hij de groote vriend en weldoener van armen en onterfden, en in die roerige tijden, toen op het onsterfelijk woord van Paus Leo XIII, de Katholieke Sociale Actie zich baan brak door héél de wereld, toonde hij de volle maat van zijne toewijding en verkleefdheid aan de werkende standen. Mengelwerk. Nadruk verboden. in Rusland, in 1812. Groot Historisch Verhaal. (Getrokken uit het vermaard boek van Graaf Philiep de Ségur. Generaal, die den veldtocht meegemaakt heeft). Doch veldmaarschalk Bessières was terug- ekeerd van de hoogten, waarheen Napoleon em gestuurd had om de houding der russen iverkennen. Hij verzekerde aat de vijand, erre van in wanorde te zijn, zich terugge- okken had in eene tweede positie, waar hij anstalten scheen te maken om een nieu- 'en aanval in te zetten. keizer zegde •en aan Belliard - daar is nog niets beslist, vorens ik mijne reserven in den strijd werp, loet ik eerst eenen klaarderen kijk op mijn :haakbord hebben. - Hij herhaalde deze tdrukking dikwerf, terwijl hij de oude baan iar Moscou aanwees waarvan Poniatowsky ch nog geen meester had kunnen maken, en de andere richting eenen vijandelijken rui- irij-aanval achter onzen linkervleugel aan- londe hij wees ook op de groote wijkschans eertegen prins Eugeen nog immer vruch- loos storm liep. Belliard keert gansch mistroostig tot Murat In de heet-hoofdige stad Gent, de woelige bakermat van Vlaanderen, waar steeds, door den loop der tijden, de eerste vonken van alle maatschappelijke omwentelingen aan 't knetteren gingen, is hij immer met tact en wijs beleid, doch ook met gloeienden aposto- lischen ijver opgetreden, om de werklieden te verbroederen, hunne ware belangen te verdedigen, en het zonnige vaandel van Ge- loof en Godsdienst boven hunne grauwe ran gen te doen wapperen. En dit blijft een der schoonste perelen aan zijne kroon. Donderdag 11. in de hoofdkerk van Sint Bavo, heeft de plechtige lijkdienst plaats gehad, gecelebreerd door Z. Em. Kardinaal Mercier, aartsbisschop van Mechelen. Geestelijke en wereldlijke bekleeders van allen rang en waardigheid, en een stroom van geloovigen, woonden deze indrukwek kende plechtigheid bij. Vlaanderens geliefde Bisschop is verdwe nen 1 Doch, wij zijn er van overtuigd, zijn aardsch leven dat rein en grootsch eindigde als een zonsondergang, is reeds daarboven verrezen tot een eeuwige gelukszon. En gelijk de Romeinen, aanstonds na den dood van den Volkspaus Pius X, hem aan roepen gingen als een heilige in den hemel, zoo zal thans ook uit menig hart de stille,vurige bede opgestegen zijn Heilige Bisschop, bid voor Vlaanderen en België 1 terug, hij deelt hem mede dat er niets te ver krijgen is van den keizer die geheel moede loos te midden van al die verschrikkelijke strijdgeruchten neerzit. Als Ney dit hoort, valt hij met zijn hevig en geen maat-houdend karakter in bittere klachten en verwijtingen uit. Murat gingzoo heftig niette werk. Hij wist dat de keizer lijdend was, en den vorigen dag, toen hij het front van den vijand doorliep, had hij hem herhaalde malen van zijn paard zien afspringen, en met het voorhoofd tegen zijne kanonnen aanleunen, met eene uitdruk king van pijn. Nochtans kwam de eene vraag na de andere bij den keizer toe. Na Belliard, was het Daru die, aangemoedigd door Dumas en inzonder door Berthier, hem in het oor blies dat men overal riep dat het nu het oogen- blik was de garde te laten meevechten. Maar Napoleon antwoordde En als er morgen een tweede veldslag ontbrandt, met welke soldaten zal ik hem dan aangaan De minister drong niet langer aan, maar het ver baasde hem ten zeerste dat Napoleon, voor de eerste maal zijns levens, den dag van mor gen inriep terwijl de fortuin hem vandaag gunstig was. Intusschentijd bleef Barclay met den rech tervleugel hardnekkig kampen tegen prins Eugeen. Deze was aanstonds na de verove- Aalst, den 11 November 1916. NOVEMBER. Ev. ngelie van den Zondag Geeft den Keizer wat den Keizer en God wat Ood toekomt. Matth. XXII. 12 Zondag, 22 na Sinksen. H.Livinus, H. Stanislas Kostka, bel. 13 Maandag, H Didacus. B. 14 Dijnsdag, H. Josaphat, Mr. 15 Woensdag, H. Gertrudis, Mgd. 16 Donderdag, H. Edmondus, bis. 17 Vrijdag. H. Gregorius Thaumaturgus. 18 Zaterdag, Kerkwijding v. HH. Petrus en Paulw te Rome. 1 Johannes Jörgensen. (7° Vervolg) Johannes Jörgensen, de moedige student, die zoo kranig kwam te spreken in de vergadering van den Kopenhaagschen Studentenbond die zijn jaarfeest vierde, was er uitgejouwd en uitgefloten geweest. En nochtans in zijn schokkende rede, had hij slechts zijn grooten hartstocht voor het licht en de waarheid lucht gegeven, en tot hen die hem onder braken en begekten, had hij geroepen Ha 1 gij lacht mij uit En toch zijn er zoovelen hier in de zaal die voelen als ik. Hoe dikwijls heb- ben wij niet met elkaar daarover gesproken en elkaar ons leed toevertrouwd, wanneer wij laat in dén avond de straten op- en afgingen en geen lust hadden om goeden nacht te zeggen en naar huis te gaan, ieder naar zijn droeve eenzaamheid. Ja, daar zaten er velen die het met hem eens waren, en die onder den zweepslag van zijn manhaftig woord een bitter gevoel van wee en walging over hun slem persleven in den krop kregen, en misschien lust had den hem toe te juichen. Doch, het waren kleinharti- gen, gebonden en gekneveld door het menschelijk opzicht en in bedwang gehouden door de spotters en de dwazen die gedurig weten te schermen met ledige, ring van Borodino,de Kalougha overgesteken vóór. de groote vijandelijke verschansing. Daar vooral hadden de russen gerekend op de weerstandskracht der steile hoogten, om geven van diepe en modderige waters op onze uitputting en hunne reusachtige batte rijen welke die versterkte heuvelkammen deden gelijken op eene helDoch de zoo be roemde dapperheid onzer troepen wist in eenen onstuimigen stormloop al deze hinder palen te boven te komen, en toen de russen de soldaten van Morand eensklaps in hun midden zagen sloegen zij op de vlucht. Acht tien honderd man van het 3oe regiment, met generaal Bonnamy aan het hoofd, kwamen die heldendaad te plegen. Daar onderscheidde zich vooral Fabvier, adjudant van Marmont, pas uit den krijg in Spanje teruggekeerd. Hij was als vrijwilliger aan de spits der scherpschutters opgerukt, en viel gekwetst neer op de verschansing. Onze zegepraal was van korten duur er was geen eenheid en orde genoeg in onzen aanval. Men moest eene ravijn overschrijden, wier diepe ligging tegen het vuur der russen be schutte naar men verzekert bleven daar velen der onzen verborgen liggen, zoodat generaal Morand met zijn handvol soldaten zich alleen zag staan tegenover verscheidene russische lijnen. Het was toen nog maar tien uren van den morgen. (Wordt vortg.)

De Denderbode | 1916 | | pagina 1